Amerikaanse televisie beheerst de wereld eoeo HAEEV' dsgpecep Crown Zellerbach beproeft synthetische pulp voor produktie van papier BBC de grote concurrent .OPROEP CODE WALTER JOST TROUW KW ARTET VRIJDAG IA MAART 1971 BIW'EXL WD/RADIO EN TV PARIJS (Reuter) Amerika heeft een zeer sterke machtspositie op de winstgevende televisiemarkt. Het aandeel varieert van twintig procent van de totale zendtijd in West-Europa tot negentig procent in Zuid-Korea. Dit blijkt uit een Unesco-rapport dat de veelzeggende naam 'televisiever- keer-eenrichtingsverkeer' draagt en dat twee Finnen, Kaarle Xordenstreng en Tapio Varus, voor deze organisatie van de VN hebben ingesteld. Gebrek aan technische kennis in de arme landen noemen zij als belang rijkste oorzaak van het éénrichtings verkeer. Maar niet veel minder van invloed is het feit, dat het aankopen van programma's uit het buitenland veel goedkoper is dan eigengemaakte produkties. Een serie kopen komt op zo'n 1400 gulden, terwijl eigen pro dukties gauw 280.000 gulden kosten. In 1971 resulteerde de uitvoer van Amerikaanse televisiefilms in een op brengst van 240 milj. Enkele Ame rikaanse series, die de wereld verover den, waren Peyton Place met een fa belachtige lengte van 514 afleverin gen - dat betekent tien jaar lang iede re week kijken - en Bonanza. Deze cowboy-serie trok naar schatting 350 miljoen kijkers over de hele wereld. Horizontaal: 1. eerlijk, 4. akelig, 7. volksnaam van de kauw, 8. bedelaar, 10. rund, 12. meisjesnaam, 14. bedekt bloeiende plant, 15. slobkous (gew), 16. trustee (afk.), 18. voorvoegsel, 19. slappe koffie. 22. effen. 24. paard van Don Quichot. 25. zuigbuis. 26. soort kers.. 28. water in Friesland, 30 lidwoord. 31. vod, 33. stuk stof, 35. ge sloten. 37. pers. voornaamw. 38. uit hangteken. 40. Rijkstelefoon. 41. lof. 42. oningewijde. Verticaal: 1. ventilator, 2. pers. voor naamw., 3. teken in de dierenriem, 4. holte in een muur, 5. overblijfsel bij verbranding, 6. stok. 7. niet begroeid, 9. duikereend, 11. dierenverblijf, 13. wilddief, 15. kerngesteente, 17. per soon om wie men algemeen lacht, 18. achting. 20. jongensnaam, 27. Europe aan, 22. bouwland, 23. onheil aanbren gende godin, 25. boom der tropen. 27. zoutziederij, 29. vierhandig dier, 32. grondsoort, 33. jong schaap. 34. vlies, 36. zwaardvis, 38. pers. voornaamw., 39. muzieknoot, even puzzelen- Oplossing van gisteren: 12 pover. 2-3 regatta, 1-4 paradijs, 34 adres, 3-6 asperge. 4-5 spoedig, 5-6 genre. VAREN. Om de cowboyserie The Virginian te zien zou men ruim twee weken dag en nacht aan het scherm moeten doorbrengen. Forsyte Saga De Engelse televisie is Amerika's grootste concurrent op de internatio nale markt. De BBC oogstte haar be langrijkste succes met de Forsyte Sa ga van John Galsworthy. De serie trok in totaal 166 miljoen kijkers. Als aardige bijzonderheid kan ver meld worden dat het de eerste weste lijke produktie was, die in het Rus sisch werd nagesynchroniseerd. De BBC doet trouwens meer om haar produkten aantrekkelijk te maken voor het buitenland. Zo maakte zij een Arabische versie van Oliver Twist en zelfs een Duitse uitvoering van een Engelse serie over de Franse commissaris Maigret. Op de lijst van grote televisie-expor teurs komen vervolgens Frankrijk en West-Duitsland voor. Frankrijk heeft veel afzet in de Franstalige landen van Afrika, West Duitsland heeft goe de afzetgebieden aan Brazilië, Argen tinië en Thailand. Hoewel Nederland verleden jaar aar dig verkocht heeft in het buitenland, speelt het in Unesco-rapport niet zo'n rol als genoemde landen. Zowel het taalgebied als de Nederlandse cultuur zijn vreemd voor de kijkers in andere landen. Met uitzondering van Amerika. Japan. China, Rusland en de rijke Europese landen zijn de meeste landen in grote mate afhankelijk van televisiepro gramma's uit het buitenland. Guate mala voert liefst 87 procent in van het buitenland. Voor IJsland is dit percentage 67 procent. Politici gast in 'De rooie haan' HILVERSUM Jan Terlouw, fractie voorzitter van D'66 in de Tweede Ka mer is zaterdag als gast aanwezig in het radioprogramma 'De rooie haan', van de VARA. Eveneens zal Bas de Gaay Fortman (PPR) daar zijn. Hij laat het Europese Congres van radika- len voor enige uren in de steek. Uit zending: 11 over 1 op Hilversum 1. Programma van het Reve HILVERSUM De NOS-televisie maakt een show over Gerard van het Reve. Regisseur Rob Touber heeft een bijzonder fantasierijk decor samenge steld dat voor het grootste deel be staat uit een tekening van het hoofd van de schrijver. Deze zal uit eigen werk voorlezen. Het is de bedoeling dat het programma in mei op het scherm komt. NOS maakt serie 'De Wolvenman' HILVERSUM De NOS is dezer da gen begonnen met de drama-serie 'De wolvenman' naar het script vail Dick Walda. De reeks bestaat uit dertien afleveringen van een half uur. Uitzen- 1 ding kan in de loop van seizoen 1974- 75 worden verwacht. De NOS draagt daarmee haar steentje bij aan het streven Nederlandse schrijvers speci aal stukken voor televisie te laten ma ken, VARA onderhandelt met Rudi Carrell HILVERSUM De VARA onderhen- delt met Rudi Carrell voor een aantal shows. Daarmee probeert deze omroep het gat dat ontstond na het einde van 'Een van de acht' op te vullen. Rudi Carrell zal in april aan een reeks 'een van de acht'-achtige programma's voor de Duitse televisie. MARY PERKINS Ongeval ZAANDAM De 27-jarige Turk H. Köroglu, woonachtig in Zaandam, is met zijn bromfiets verongelukt. De man reed op een kruispunt tegen een FFRnilMAND vrachtwagen en overleed later in het rtrvi-' Julianaziekenhuis aan zijn verwondin gen. 110. Kareltje -Knetter sloop op zijn teentjes tussen de verzamelde oude wagens door en hij keek zijn ogen uit. Hij overdacht bij zichzelf wat hij allemaal had kunnen_ afluisteren van de heren Bennie de Klapper en Linke Lowietje. Dat was wel niet al te veel geweest, maar toch genoeg om er ach ter te komen, dat zij van plan waren enige vernielende daden te gaan ver richten tegenover de oude wagens, die zo rustig geparkeerd stonden achter die touwtjes op de Kerkbrink. Het was hem alleen niet erg duidelijk wat de schelmen bedoeld hadden met de opmerking: 'En als dat boren niet helpt, dan hebben wij altijd de hulp middelen nog, die wij bij Bul Kor- diet, de buskruitkoning, gekocht heb ben. Hahaha Doch mocht dit de kleine Kareltje aanvankelijk niet erg duidelijk zijn, plotseling ging hem een lichtje op, toen hij op een auto stiet, die van een aantal gevaarlijke zaken was voorzien. Op een tree plank bijvoorbeeld was een bom neer gezet en onder een houten doos was kennelijk een snelvuurgeweer aange bracht... 'Goeie help!' riep Karel tje geschokken uit. 'De eigenaars van deze auto zijn lelijke dingen van plan! Zouden zij soms van plan zijn alle andere auto's in een woeste bui gewoon overhoop te schieten?' Ka reltje besloot nog eens even gauw te kijken wat die nare kereld toch bij al die auto's deed. Daartoe beklom Ij te een oud koetswerk en juist toen 'i zijn wipneusje voorzichtig over voorrand stak, zag hij daar benedf zich Linke Lowietje bezig. De sch vuit boorde een gaatje in het ija *1 van het motorblok en bevestigde dai de een klein dingetje aan. 'Dat ontplc f| finkje zal ze straks nog raar doen c kijken', mompelde de schurk vo zich heen. 'En hoe meer zij schrikke ei hoe beter het is. Op die manier wi ja nen Bennie en ik de race tenminst<|0 En nu had Kareltje genoeg j hoord. Als de gesmeerde bliksem li :e hij zich van de oude auto glijden i even later was hij in volle vaart i weg naar Smidje Verholen Jongewaard zingt In het iKOR-programma vanavond (Nederland 2. vijf voor elf) zingt la;en Jongewaard een aantal gelijke nissen in chaonsonvorm. De tekst is van Karei Eykman, muziek Ger van Leeuwen en Harry Bannink. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wetenschapsmensen in de research-en ontwikke lingslaboratoria in de VS van Crown Zellerbach, welk bedrijf een be lang van 50 pet. in de Nederlandse papierfabriek Van Gelder en Zo nen bezit, hebben een synthetische pulp ontwikkeld voor de produk tie van papier, waarbij uitgegaan wordt van ethyleengas als grond stof. Deze pulp is in combinatie met cellulosepulp in conventionele papiermachines gebruikt voor allerlei toepassingen. Indringende EO-uitzending De EO en de NCRV hebben mij wat aangedaan: van tien voor half negen tot vijf over tien moesten mijn grijze cellen bezig zijn met het afdrijven van nog ongeboren baby's en het vrijwillig kinderloos houden van het huwelijk. Dat vereiste zeer veel denk werk/vooral ook omdat in de dawine van meningen, gevoelens en bewe ringen zoveel tegengestelde denk beelden verweven waren. Ik had het verstandiger gevonden, de program ma's op verschillende dagen uit te zenden. Beiden waren het aandachtig volgen ten volle waard, maar dat was door overlapping uitgesloten. Tot kwart over negen heb ik gekeken cn geluisterd naar de EO-uitzending over "t Kind dat geen stem krijgt'. Ik zou niet op de gedachte hebben kunnen komen om, zoals in deze documentaire, een embryo te laten praten. Dat kan eenvoudig niet. Maar deze ietwat geromantiseerde aanzet bepaalde wel direkt de aan dacht bij de kernvraag van het pro bleem: wat doe je eigenlijk wanneer je abortus provocatus laat plegen? Mij heeft in het EO-programma in het bijzonder getroffen wat professor Van Straelen vertelde over de situatie in Japan, waar hij al veertig jaar leeft. Veel geaborteerde vrouwen hebben daar te kampen met psychische en fysieke gevolgen van de ingreep. Ze worden zenuw achtiger en krijgen een harde stem. Volgens prof. Van Straelen laten jaarlijks twee miljoen Japanse vrouwen het ongewenste kind weg nemen. Veel van deze afgedreven embryo's leven nog en worden in badjes gelegd totdat ze sterven. Er is over abortus provocatus al veel geschreven, gesproken en vertoond. De EO-uitzending was dus voor een belangrijk deel een recapitulatie, maar ik meen dat h,et met grote in dringendheid is gebeurd. Ook geloof ik dat het programma menigeen ertoe heeft gebracht om de zaak toch nog eens te bekijken. Misschien van wat meer kanten dan aanvankelijk het geval was. Meindert Leerling en zijn vele medewerkers hebben er heel wat voor moeten verzetten om dit te bereiken. Henk Mochel hield zich eveneens bezig met mensen die geen kinderen willen. Het essentiële verschil lag echter daarin dat deze mensen het niet tot een zwangerschap laten komen. De motieven zijn uiteenlopend; de vrees voor overbevolking speelt een belang rijke rol. Mochel is als van ouds zeer grondig te werk gegaan en lijkt alle denkbare nevenproblemen in zijn pro gramma ter sprake te hebben gebracht. Een van die facetten leidt tot de vraag of doelbewust kinderloos blijvende huwelijken minder gelukkig zouden zijn. Of, dat de onderlinge band minder hecht is dan tussen echtgenoten met kinderen. Volgens de psycholoog dr. Bierkens bevestigen onderzoekingen deze veronderstellingen niet. De socioloog drs. Veenhoven heeft be vonden dat de natuurlijke behoefte aan kinderen niet zo dwingend is als algemeen wordt verondersteld. Wel werden vraagtekens geplaatst achter sommige motieven voor het niet willen hebben van kinderen. Ik had het gevoel dat er meer achtergronden mee spelen dan die welke door de aanwezige paren werden aangegeven. Het zal Wim Hazen veel moeite hebben gekost om over de teruggetrokken levende dichter Jozef Eyckmans een televisie-portret te maken. Waardering heb ik voor die inspanning zeker, maar er was weinig waarmee ik mij kon vereenzelvigen. De dichter ging een beetje schimmig langs mij heen. TON HYDRA Radio vandaag 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 (S) Inl. tot muz.begrip. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen. (11.Oo Nws. 11.03- 11.05 Radiojournaal.! 11.30 (S) Torbellino Folclorico: Iber. volksmuz. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Toerismo: toerist, inf. uit binnen en buitenl. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. v.d. landb. 12.40 Prom. ork lichte muz. 12.50 Recht en slecht 13.00 Nws. VARA: 13.11 Din gen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie: muz. en nws van onze zuiderburen. 13.50 In tern. spectrum: hedend. muz. 14.30 Blik op de Derde Wereld. 14.45 Blik op Eur.: inf.- progr. 15.00 Zoeklicht op Nederl.: rep. en comm. uit alle delen v.h. land en veel muz.. met 16.00 Nws. HUMAN.VERB.: 16.45 Laat je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrijdag: rechtstr. progr. over een akt. onderwerp. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit. mor gen dat. 18.20 Uitz. v.d. K.V.P. 18.30 VPRO- Vrijdag: komm. en analyses. KRO: 19.00 (S> Operettemuz. 19.30 Instemmen met velen: ge zongen woord in de liturgie. 20.00 In antw. op uw schrijven: verzoekpl.progr. 22.00 <S> Wie niet kijken wil 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 <S> Hits. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S> Badinerie: klass. muz. <7.30 Nws. 7.41- 7.50 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.3# Gymn. v.d. huisvr. S.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S> Aubade: klass. kamermuz. (10.30 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter leven - verhalen van wel en wee. 11.54 Ber. Vastenaktie. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij v.h. land. 12 26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41-12.50 Echo. 13.00-13.05 Raden maar.) 14 00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag. (15.30 Nws 17 00 Samen bouwen: progr. in samenwerk, met Vastenaktie Ne derland. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Licht ork. met solisten. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning - op soc -maatsch. terrein. 18.58 Marktber. VPRO: 19.00 Nova Zembla FM: leugens, verwarr.. strijd en goed nws. (20.00 Nws. 20.05-20.15 Vandaag dit, morgen dat.) NOS: 20.50 Den Haag vandaag. VARA: 21.00 CS) Philh. Ork. van Mlinchen met solist: klass. muz. 22.30 (S) Staalkaart. 23.35 (S) Muz. van deze eeuw: kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Gospelsound: muz. spec, voor Jonge mensen. 8.02 CS) Tussen thee en koffie. 10.03 (S> Muzikale fruitmand: verzoekpl progr. van en voor zieken. NCRV: 11.03 Kiesschijf - voor huisvr. en bedr.: zoekpl. 12.03 Bij Barend - op de HoU. I 13.03 (S) Ontroerend goed - Nederl. ten. NOS: 14.03 Heug en Meug Show. AV 15.03 uees van Zijtveld I. met o.a. Soul USA. 16.03 Cees van Zijtveld II, met Amerik. en Engelse hitpar. 17.03 Radioj naai. 17.06 Postbus 700: verzoekpl.progr. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 1 and Roll Methode. 20.02 Gevolmachtigd: zoekpl. VPRO: 21.02 (S) VPRO-vrijdagaï show: gevar. muz. en plaatbespr. Med.) AVRO: 2.02-7.00 Krijn Torringa Cees van Zijtveld. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 Li: muz. C12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 akt., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Be ber. 14 00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.00 5 15.03 Schoolradio. 15.23 Lichte muz. I' Nws en beursber. (Tussen 16,00 en I Rep. wielrennen.) 16.10 Licht klass. 17,00 Nws en med, 17.10 Lichte muz. Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. voor soldaten. Verkeersprogr. 18.45 Sport. 18.55 Taal' ken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws. Lichte muz. (19.40 Keurig Engels.) 19.45 wereld v.h. boek. 20.00 Gevar. progr. (5 Nws. 21.00 Splinternws. (22.00 Nws. Jeugd'74: muz. progr. 23.00 Nw». 23.10 i 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18 45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal Met de Duitse chemische industrie Hoechst is een overeenkomst gesloten om gezamenlijk een fabriek op te richten voor deze synthetische pulp, bestemd voor de Europese markt, in dien het produkt commercieel renda bel blijkt te zijn. Dit deelde de heer C. S. La Follette. senior vice-president van het Amerikaanse bedrijf Crown Zellerbach mede tijdens een bijeen komst in verband met de introduktie van CDR's aan toonder, elk vertegen woordigende 5 gewone aandelen van 5 in Crown Zellerbach aan de beurs van Amsterdam met ingang van 26 maart. Op basis van de slotnote- nng van één gewoon aandeel aan de beurs van New York dd. 6 maart van S 34% zou de prijs van één CDR in Amsterdam uitkomen op ca. ƒ495 Crown Zellerbach, één van de groot ste papierproducenten in de wereld, had vorig jaar een omzet van S 1.3 miljard. De inkomsten overschreden voor de eerste maal de 100 mil joen. De heer La Follette, die opti mistisch was over de toekomstige ont wikkeling bij Van Gelder meende, dat het bestaande tekort aan papier en papierprodukten zal toenemen, tot dat investeringen in nieuwe produk- tie-eenheden zullen zijn gedaan en in bedrijf gesteld. Op grond van het bos- areaal van de vennootschap in de VS en gelet op de mogelijkheden om de tegenwoordige opbrengst van deze terrreinen te verdubbelen, was hij van oordeel dat Crown Zellerbach niet door haar voorraden houtcellulo- se. nodig voor de papierfabrieken, zal heenraken. ROTTERDAM De offshore divisie van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. die deel uitmaakt van de Rijn-Schelde-Verolme Groep, heeft van de Bos-Company in Houston op dracht ontvangen voor de levering van een zeer grote speciale pijpenleg- ger van het diep-drijvend type. Met de order is een bedrag van meer dan 100 min gemoeid. 43 Onze wagen zet zich in beweging en de anderen volgen.'De waanzinnigste rit van mijn leven is begonnen. Van uit de wolkenloze hemel brandt de zon onbarmhartig op ons neer. Ik transpireer. Het zweet wordt door het fijne zandstof direkt gedroogd. Mijn jok kleeft me aan mijn lichaam. Mijn lichaam zit vastgeklemd tussen de li chamen van mijn buren. Iemand reikt ons een beker water. Ieder mag slechts enkele slokjes nemen. Mijn ci troen wil ik voor later bewaren als de hitte onverdraaglijk wordt. Onze reis is immers pas begonnen. Ik pak mijn rode doekje uit mijn zak en druk het tegen mijn ogen en neus. Het doekje is nog altijd vochtig. Sneller en sneller rijdt onze auto over het hobbelige land. We worden door wolken zand omhuld. De wagen hotst en botst. Het ene moment hangen we in de lucht en het volgende ogenblik worden we op onze zitplaatsen terug gesmakt. Meestal rijdt de auto op alle vier zijn wielen, maar soms slechts op twee. Als hij maar niet omslaat! Als de veren het maar houden! Drie uren zal deze krankzinnige rit door de woestijn duren, drie lange uren. Het wordt ons steeds duidelijker, dat de beide Rode Kruismensen, die deze route dagelijks hebben gereden, enorm veel voor ons hebben overge had. Mijn lippen zijn uitgedroogd. Het zand knerst tussen mijn tanden en kleeft op mijn tong. Ik kauw op mijn doekje, dat echter ook al vol zand zit. Iemand reikt weer een beker water aan. Er grijpen vele handen naar. Het is niet genoeg voor allemaal. Tk from mel de citroen uit mijn zak en snijd hem in schijfjes. We delen zo goed we kunnen, maar er is slechts vol doende voor de achterste rijen. We zouden een vermogen over gehad heb ben voor een hele mand met die vruchten. Ik stop mijn schijf in mijn mond zonder te kauwen. Misschien kan ik er zo Amman mee halen. De guerrilla naast ons zit onbeweeglijk naar de woestijn te staren. De oor kleppen van zijn muts heeft hij nu omhooggeslagen. Hij schijnt geen last van de hitte te hebben. Zijn leerachti ge gezicht is droog. Deze ruwe kerel zou misschien wel in de hel zelf kun nen leven. Hij zou er niet van met zijn ogen knipperen. Ja, hij zou zelfs niet eens verbranden. Plotseling staat hij half op en om klemt steviger de greep van zijn ma chinepistool. Rechts en links zijn plot seling pantserwagens opgedoken en ze rijden recht op ons af. De pantserwa gens van de Jordaniërs! De lopen van de pantserkanonnen zijn recht op ons gericht. Als ze schieten is het uit met ons. Onze auto stopt abrupt, Een jeep met Jordaniërs heeft de weg geblok keerd. Er stapt een Jordanese officier uit, zijn machinepistool in de aanslag. Abu Fadi sprint uit onze auto. Er barst een hevig geschreeuw en heftige gebaren los. De Palestijn en de Jorda- niër staan als kemphanen tegenover el kaar. De Arabische keelklanken kent- teren als machinegeweren. Wat gaat er nu met ons gebeuren? Bliksemsnel stellen de Palestijnen Uitgave Centrt Press. Bussum zich rond onze wagen op en richten hun machinepistolen op ons. Ze gaan ons neerschieten! Dat is dan ons ein de! Als de prooi van een slag, zo gebio logeerd staren wij naar de zwarte lo pen. De vorige nacht zijn we de dood ontkomen om nu hier midden in de woestijn neergeknald te worden als schapen voor de slager. Wanneer val len de schoten? Is er geen uitweg? Is dit alles dan slechts een boze droom? Ik heb plotseling het gevoel alsof ik toeschouwer bij deze duivelse scène ben. Ik zie hoe onze van kogels door zeefde lichamen ontzield neervallen. Ik zie het bloed uit onze wonden zwellen. Zal men ons hier in de woes tijn begraven of zullen ze onze lijken naar het vaderland overbrengen? In ons vaderland zal geweeklaag opstij gen. Een golf van haat en afschuw te gen alle Arabieren zal over het land gaan. Maar ik zal daar niets meer van horen en voelen. Het einde komt nu snel. Zal ik pijn hebben? We bidden. We smeken God om hulp. Ieder doet dat stil bij zichzelf. Wil God werke lijk. dat we zullen blijven leven? De dood loert op ons vanuit die zwar te geweerlopen. Tk kan niet meer ont vluchten. Mijn lichaam zit vastge klemd. Ik zit op de achterste bank voor het achterraampje. Buiten staan fanatieke mensen tegen elkaar te schreeuwen. We zijn in de waanzin nigste streek van een waanzinnige we reld. Mensenlevens tellen hier niet. Ze zijn als zandkorrels, die door de wind worden weggeblazen, als waren ze er nooit geweest. De loop van het machinepistool achter me wijst recht naar mijn nek. De tijd staat stil. Voor me begint het jonge meisje plot seling hard en hysterisch te lachen. Ze kijkt naar de loop van een machi nepistool en schatert het uit. Wan neer vallen de schoten? De guerrilla's hebben woeste gezichten. Woest is de omgeving. Krankzinnig deze wereld. Zijn die wezens rondom ons met hun door een Keffije bedekte gezichten werkelijk mensen? Het meisje blijft lachen, steeds harder en harder. De Engelsman naast me schuift een klein dossierkoffertje achter zijn nek. Hij schuift het iets verder, zodat ook mijn nek erdoor wordt bedekt. Het zal weliswaar geen bescherming kun nen bieden, maar we hebben ons nu tenminste voor de dreigende lopen verstopt. Ter dood veroordeelden krij gen een blinddoek voor. We moeten de dood in de ogen zien. Ik probeer onder de bank te kruipen om me te verbergen. Maar dat gaat niet. De ruimte is te klein. Mijn hoofd moet voor het raampje blijven waarachter de dood loert. Schiet dan toch einde lijk! Maak er eindelijk een eind aan! Schei toch eindelijk uit met deze kwelling! Ik ben tot alles bereid, ik ben bereid de bittere kelk leeg te drinken, zoals vannacht. Tussen van nacht en nu liggen uren van hoop en leven. Waarom hebben ze er de afge lopen nacht geen eind aan gemaakt? Zijn wij de muizen met wiens leven de katten mogen spelen? Wij zijn in Gods hand. Hij kan een wonder doen. Ik mag niet twijfelen. 'Ik kom terug', heb ik mijn vrouw geschreven. (wordt vervolgd). AVRO 19.05 Wie v.d. drie 19.30 MASH NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Columbo 21.35 Een leven inbeeld 22.45 Praten met de Min.-President NOS 22.55 Uit de Kunst .23.20 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Zorro 19.30 Ren je rot NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Zevensprong 21.35 Hawkins NOS 22.50 Journaal IKOR 22.55 Liedjesprogramma DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10 25 Ein Lied geht durcht die Welt. 11.40 Natuur film. 12.05 Kult. magazine. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 15.50 Journaal. 15.55 Rep 16.40 Kinderprogr. 17.10 TV-kursus. 17.55-18.00 Journaal. (Rog. progr.: NDR: 18.00 Sportjournaal. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau- Magazine. 19.26 George. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-12.15 TV-kursussen. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 George. 18.40 Akt.rubr. 19.20 Klein TV-spel. 19.45 ïnf.progr.) 20.00 Journaal. 20.15 Arme klagen nicht. 21.35 Verkeersprogr. 21.40 Rep. uit Bonn. 22.05 Journaal en weerber. 22.20 Adele Spitzeder. 23.55 Journaal. DUITSLAND II 11.00-11.30 Kleuterprogr. 18.30 Sportinf. 17.00 Journaal. 17.10 Kinderprogr. Aansl.: Mainzelmannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Vater der Klamotte. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenl. rep. 20.15 Sportprogr. 21.15 Journaal. 21.30 Lots Wieb. 23.10 Jour- naaL DUITSLAND II! NDR 8.40 t.e.m. 10.25 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 Idem. 19.30 Dok. progr. 20.00 Journaal. 20.15 Rep. 21.00 Interv. 21.45-23.15 The Saga of Anathan. DUITSLAND III WDR 8.20-11.45 Schooltelevisie. (9.30-10.30 Sesam strasse 16.«O Sesame Street. 17.00 Schoolte levisie. 18.00 Russische Taalcursus. 18.30 TV-Cur- sus. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Joe- gosl. werkn. 19.15 Landsforum. 19.45 Nws uft Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Ballet. 21.00 Weekendfo- BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 Schooltelevisie. 1 Schooltelevisie. 18.00 Colargol. 18.05 Korte tekenfi! 18.10 Volksuniversiteit. 18.20 Volksunivi tcit. 18.50 Showprogr. 19.20 Progr.ot 19.33 Kortweg. 19.38 Weerber. 19.45 I 20.15 Familie Ashton. 21.00 Doe. progr. 11 23.25 Malatesta. 23.25 Journaal, Stoofpot 300 gram rijst 400 gram varkensvlees 4 verse worstjes 3 eetlepels olijfolie 1 kg. fijngesneden groenten: worteltjes, bloemkool, prei, papr sperciboontjes. 1 klein blikje doperwten 3 eetlepels sherry 1 theelepel suiker 1 eetlepel soja 1 theelepel kerrie zout 1 blik ananas Kook de rijst gaar. Fruit in wat het kleingesneden varkensvlees ec worstjes. Voeg de fijngesneden gr te toe en dit alles even doorbal tot de groente slap begint te Dan de sherry erbij, de soja, k« en suiker. Ongeveer tien mi« zachtjes laten stoven. Dan de grot en het vlees naar één kant van pan schuiven en aan de andere 1 het vocht met daarin de rijst d Dit omroeren en dan de pan afi ken, op een asbestplaatje zetten wachten tot de rijst door en r warm is. Schep dan de rijst op voorverwarmde schaal en doe er groente overheen. Garneren met p ken ananas. Menutip: kop bouillon, stoofpot, hurt met vruchten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6