Scherpe kritiek op vertrekpremie voor gastarbeiders MUNKAT ZIT0P KARATE WAT NU? Vier maanden en tbr geëist tegen geldspeculante Kamerlid zou meer hulp moeten krijgen 2DA Operatiepatiënt krijgt kalmerende brochure Diensttijd Zowel werkgevers als werknemers Bijna twee ton buit bij overval op wisselloper Zeeuwse politici: provincie moet de stembus 'verkopen' Spijkenisse verliest geding tegen Total vermogens- aanwas niet besnoeien! Minister Pronk signaleert 'mentale milieuvervuiling' Wilbers niet alleen uit de Kamer om zijn gezin: [ROLT KWARTET VRIJDAG 15 MAART I97t BINNENLAND T3/K5 fa nze socdaal-economische redactie .«EN [AjAJG Het plan van de regering buitenlandse werknemers ee nvertrekpremie toe te ken den van vijfduizend gulden wanneer zij na twee of drie jaar terugkeren naar liun land, heeft zowel i werknemers- als in werkgeverskringen kritiek opgeroepen. vertrekpremie ('oprotpremie') il in. dus woordvoerders van de drie ^centrales, al gauw opgevat worden ns een soort afkoop van recht. 'Wij 4 inden dat buitenlandse werknemers ïlijke kansen en dus ook gelijke ichten moeten hebben. Een vertrek- u remie geeft er blijk van dat we bui- mlandse werkkrachten liever zien ian dan komen. We zijn daarom wei- g enthousiast', aldus een woordvoer- er van het NVV. Een woordvoerder 3. an het CNV noemde de vertrekpre- ie 'onsympathiek', e werkgevers verwachten van de j( irtrekpremie praktische moeilijkhe- 1 en. Het is volgens mr. B. AI. J. auw, adjunct secretaris van het Ne- el rlands Christelijk Werkgeversver- ond zeker niet denkbeeldig dat een ,0 iede buitenlandse werkkracht na ee of drie jaar naar zijn baas stapt et de mededeling: 'Ik kan vijfdui- e nd gulden krijgen als ik vertrek, 1 aar voor zesduizend gulden wil ik r ijven werken'. [aximum juist? 5je drie vakcentrales zijn het met de gering eens dat de toelating van litenlandse werknemers zoveel mo eilijk moet worden beperkt, in het lang van de buitenlandse werkne- ers zelf en in het belang van de Ne- ntirlandse samenleving. De vakcentra- kJ( rvolg van pagina 1 ilijk punt steravond in Breda zei Steenkamp ljrjt dit verschil in opstelling inder ad een moeilijk punt is en dat hij ook zo ervaart 'Toch geloof ik dat rij bij elkaar horen', zo zei hij. Hij einde het uittreden van de CHU bij kabinetsformatie een incident. oy|ar zijn mening zijn de drie betrok- partijen het eens over de strate- Er is slechts sprake van een ver gil over de taktiek die moet worden u^'olgd ten aanzien van het kabinet. st£» hoogleraar merkte in dit verband dat als het gaat om de toekomstige ucturen en vorm van de maatschap- er minder verschil bestaat tussen juisinga en Andriessen dan tussen n\Adriessen en Van der Louw en tu- Andriessen en Wiegel. Hij hield gehoor voor over de huidige situ- heen te kijken naar 'overmorgen', ,^l^r wat 'om de hoek gebeurt'. |en conclusie E.V CONCLUSIE Sens het dagblad De Gelderlander i de brief besproken zijn op een be- or( ursvergadering van het CDA op 20 niari. Aan het eind van die verga ing zou geen conclusie zijn getrok- De woordvoerders van KVP, te P en CHU zouden het eens zijn ge- g, est met de analyse van de heer aj enkamp, maar daar niet die ver wekkende conclusies uit hebben wil- trekken. Zij waren niet van plan samenwerkingsvorm op te geven, dsdien beijveren woordvoerders de KVP zich in de campagne voor statenverkiezingen de idee voor CDA te propageren. Alaar met na- j de sprekers uit de kring van de die U nemen er openlijk afstand van. an k fractievoorzitter Aan^es van de P heeft meermalen zijn twijfels r de ontwikkelingen van het CDA n [esproken. pp" Sens de (gisteravond gewraakte) if zou de heer Steenkamp het niet den van een gezamenlijke opstel- mede aan zichzelf wijten. Prof. •j enkamp zou vooral getroffen zijn r het uiteenvallen van de drie con- iionele fracties bij het formeren de werkgroep die een christen-de- :ratisch ontwerp voor de wetge- op het gebied van de abortus g-vv voorbereiden. Zoals bekend be- lirot de fractie van de CHU daar niet mee te t ger de ikkelen le vragen zich echter wel af of het juist is het aantal buitenlandse werk nemers zowel landelijk als per bedrijf aan een maximum te binden. Volgens een woordvoerder van het NW werkt een maximum al gauw als een minimum, dat wil zeggen dat het bedrijfsleven al gauw in de verleiding wordt gebracht ook inderdaad zoveel buitenlanders in dienst te nemen en niet te proberen het met minder te doen. Een woordvoerder van het CNV zag in het vaststellen van een plafond per bedrijf een inbreuk op het gelijk heidsbeginsel. Een buitenlander moet net als een Nederlander van bedrijf kunnen veranderen. Het gevaar be staat dat een groot aantal bedrijven voor hem gesloten zullen zijn omdat daar het maximum al bereikt is', zei hij. De werkgevers vinden het gevaarlijk het aantal buitenlandse werknemers aan een plafond te binden. Air. Pauw GOUDA De twee onbekende, man nen die gistermorgen omstreeks tien uur in Gouda een wisselloper overvie len en hem ƒ160.000,- afhandig maak ten, waren gisteravond nog steeds spoorloos. De wisselloper de heer H. C. J. Bakker (44) van het aannemers bedrijf Van de Berg uit Reuwijk, had met een collega het geld opge haald bij de Nederlandse Midden- stands Bank. Daarna reden ze naar de Algemene Bank Nederland aan de Turfmarkt, waar de collega van de heer Bakker vakantiebonnen ging op halen. Terwijl de heer Bakker op zijn collega wachtte, stopte er een groene Simca. Hieruit kwamen twee mannen- met nylonkousen over het hoofd en voorzien van pistolen. Zij sprongen in de auto van de heer Bakker en reden met hem naar een andere straat. Na dat de heer Bakker het geld had over handigd werd hij vrijgelaten, terwijl de overvallers in een andere auto overstapten. Aanvankelijk verkeerde de politie, die werd gewaarschuwd door een inwoner van de Naaijer- straat, waar de overvai gebeurde, in de veronderstelling dat de Algemene Bank Nederland was overvallen. Ook meende de politie dat een bankbe diende als gijzelaar was meegenomen. In de loop van de morgen, werden ook nog drie Reeuwijkers in een personen auto aangehouden. Na een verhoor bleek de verdenking op een misver stand te berusten. zegt dat buitenlanders thans alleen worden toegelaten als het aanvragen de bedrijf keihard kan aantonen dat het voor de vacatures geen Nederlan ders kan aantrekken. Het gevaar be staat daarom dat er in de toekomst een aantal functies niet kunnen wor den vervuld, waarmee dan weer de werkgelegenheid voor andere functies gevaar zou lopen. MIDDELBURG Vijf fractievoorzit ters uit de provinciale staten van Zee land willen dat het provinciaal be stuur een reclamecampagne gaat voe ren om de komende statenverkiezin gen beter 'aan de man te brengen'. De fractievoorzitters willen dat het grote aantal mensen, van wie zij vre zen dat ze op 27 maart thuis zullen blijven, wordt geactiveerd om toch te gaan stemmen. 'Het geeft niet op wie, els ze maar stemmen', aldus de fractie voorzitters, die willen dat het provin ciaal bestuur een algemene oproep plaatst en het bovendien op prijs zou den stellen als in de door hen beplei te advertenties de aan de verkiezin gen deelnemende groeperingen ver meld zouden worden. De fractievoorzitters hebben al bere kend dat deze 'reclamecampagne' de provincie 2550 gulden zou kosten. In de advertentie zou ook uiteengezet moeten worden wat nu precies die rol van de provincie is in de Nederlandse samenleving. RITA 'Ik heb hem in de diepvrieskist gelegd. Misschien krijgen we dit jaar geen sneeuw meer (ADVERTENTIE) Tja, mevrouw J. te D., mooie poezen hebben nu eenmaal de grootste moeite om zich de heren van het lijf te houden. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dpt dan bij dedierenspecióal- zaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZE- DINER, een nieuwe komplete puurnatuur maaltijd. Met 2x zoveel vleesbrokken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en ram-wam-wèg! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit/koert of knort. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft gisteren prins Claus ge ïnstalleerd als voorzitter van de stichting Nederlandse vrijwilligers (SNV).-Van de vice-voorzitter van de SNV, drs. B. S. van Campen, kreeg prins Claus in plaats van de geijkte voorzittershamer een baksteen, gebakken in één van de projecten van de SNV. Minister Pronk pleitte bij die installatie voor een wijziging van het werkkli maat binnen de stichting. Er moet een werkklimaat komen, waarin meer ruimte is voor de 'man van onderen' in de stichting dan voor de gedachten 'van 'bo venaf'. In de memorie van toelichting 1973 heb ik geschreven over het aan pakken van machtsstructuren in de wereld en het lijkt me goed om daaraan in de eigen werkomgeving te beginnen, aldus de minister. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Operatiepatiënten in vijf academische ziekenhuizen krijgen bij wijze van proef een brochure die hen van te voren prak tische informatie geeft over de narcose en de verschijnselen daar omheen. Het initiatief voor deze voorlichting is genomen omdat steeds weer blijkt dat veel patiënten, vooral uit onwe tendheid over die anesthesie, erg te gen een operatie opzien. Alen wil met de brochure een jaar ervaring opdoen. Achterin zit een klein vragenlijstje waarmee de patiënt zelf zijn oordeel kan geven. Onder andere wordt ge vraagd naar de aanvaardbaarheid van 'een boekje' voor het geven van in lichtingen. 'De narcose wordt u toegediend door een anesthesist', legt de brochure uit, 'dat is een gespecialiseerde arts die deel uitmaakt van het operatieteam. Hij is niet alleen verantwoordelijk voor de verdoving, maar ook voor het goed functioneren van het lichaam tijdens de operatie en voor de bestrij ding van pijn en ongemak in de da gen erna'. Vervolgens wordt het voor onderzoek beschreven, het kalmerende spuitje vooraf, de functie van de anes thesist tijdens de operatie, en het bij komen na afloop. 'Als de pijnstillende werking van de narcose minder wordt, probeert u zich dan zo goed mogelijk te ontspannen. Als dat niet helpt moet u zich niet onnodig flink houden, maar iets tegen de pijn aan de zuster vragen. Zij heeft van de anesthesist precies opge kregen wat zij u onder dergelijke om standigheden mag geven'. Dë tekst brengt ook een stukje kwali- SPIJKENISSE Het gerechtshof in Den Haag heeft de gemeente Spijke nisse in de zaak met betrekking tot de aanleg van de Total-leiding in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot de kosten van de procedure. Door deze uitspraak kan de Gasunie onmiddel lijk met het werk doorgaan. Dat geldt nog niet, aldus burgemees ter P. J. Bliek gisteravond, voor de bouw van een stellage waarop de lei ding op de Spijkenisseroever van het Spui moet rusten. Op vragen uit de raad deelde de heer Bliek mee dat nog geen beslissing is genomen of de gemeente in cassatie zal gaan. Daartoe moet eerst rechtskundig advies wor den ingewonnen. Neem daartoe kontakt op met uw verzekeringadviseur. Hij kent E SL. Hij kent onze unieke levensverzekering- projekten. j Zoals het Verzekerd Groei-projekt dat tot fraaie. belastingvrije, beleggingsresultaten leidt. Helder als glas zet uw adviseur dat uiteen. Helder als glas zijn onze brochures. Mede daarom geldt: De goede verzéVeringadviseur kent E&L. Ala de beste. Levensverzekeringen helder als alas Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog geen uur nadat een makelaar uit Aerdenhout 'n bedrag van 100.000 gulden naar haar bankrekening had laten over schrijven, werd op ruwe wijze een eind gemaakt aan de aanvankelijk zo lucratieve handel in effecten die Annelies B., een 27-jarige Haagse, maandenlang had gedreven. teitscontrole binnen bereik van de pa tiënt, omdat het gedrag van de ideale anesthesist wordt beschreven. Hij 'komt in de regel daags voor de ope ratie bij u op bezoek', onder andere 'om u te leren kennen en een indruk te krijgen hoe u zich voelt in deze voor uvreemde situatie. Hij zal met u praten over uw lichamelijke klach ten, uw angsten uw zorgen en andere dingen die u bezighouden'. En voor wie na het lezen van de brochure nog vragen heeft: 'Hij is er speciaal om uw probleen op dit gebied op te los sen. Geen vraag is te vreemd, geen verzoek te veel. Het gaat om de zorg voor uw welzijn.' De brochure wordt gebruikt door de academische ziekenhuizen van Leiden. Groningen, Utrecht, Nijmegen en Rot terdam. De tekst werd geschreven door de arts J. A. van Hegelsom, ver bonden aan de afdeling anesthesiolo gie van het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen. (ADVERTENTIE) Wegens verduistering van die ton eis te de officier van justitie bij de Haag se rechtbank, mr. J. A. J. van der Bruggen, gisteren tegen haar een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. De officier noemde de eens zo succes volle speculante 'een zwakbegaafde', simpele vrouw'. Met de twee psychia ters die haar hebben onderzocht, was hij het eens dat Annelies zo spoedig mogelijk verpleegd moet worden. De door hem geëiste gevangenisstraf komt dan ook overeen met de duur van het voorarrest. Na haar aanhou ding is Annelies al zes weken opgeno men geweest in een psychiatrisch zie kenhuis in Bloemendaal. Als bediende bij een bank maakte An nelies in een kleine kring van fami lieleden en kennissen naam met acti viteiten in de effectenhandel. Haar beleggingen in effecten en andere spe culatieve fondsen legden de relaties geen windeieren. Haar faam verbreid de zich, en als gevolg daarvan kwam zij al spoedig in contact met lieden die over zwart geld beschikten en daarmed liever niet naar een bank stapten. Annelies nam ontslag bij de bank, vestigde zich in een flat aan het Noordeinde en zette daar voor eigen rekening haar werkzaamheden voort. Op uitdrukkelijk verzoek van de klan ten die haar het zwarte geld ter be schikking stelden, hield zij er geen boekhouding op na. In november vorig jaar praatte zij in een kort telefoongesprek 100.000 gul den los bij de 65-jarige makelaar uit Aerdenhout, een vriend van haar oom, voor wie zij al verscheidene voordelige transacties had afgefloten. Kort nadat haar bank haar telefonisch had laten wdten dat zij over dat (niet- zwarte) geld kon beschikken, kreeg zij bezoek van twee andere geldschie ters, L. en P., die haar vertelden dat zij recht hadden op een bedrag van 100.000 gulden. Onder bedreiging met messen en haar toevoegend: 'Je geld, of je kop eraf', dwongen de twee mannen Annelies een machtiging te tekenen. Een van de mannen begaf zich met die machtigig naar de bank van Annelies en nam daar het bedrag van 100.000 gulden op. Uit de verklaringen van twee getui gen, een 35-jarige Rotterdamse koop man en mr. R. AI. Schutte, curator in het faillissement van Annelies B., bleek dat L. en P. een afluisterappa raatje in de telefoon van Annelies hadden aangebracht Het tweetal kon vrijwel onmiddellijk in actie komen, nadat Annelies met de makelaar en later met haar bank had gebeld. 'Geen vat op' De officier van justitie liet er in zijn requisitor geen twijfel over bestaan dat hij ook graag L. en P. en nog twee kornuiten van dit duo in de ver- dachtenbank had gezien. 'Het spijt me dat ik zo niet kan grijpen', zei hij. 'maar de justitie heeft er geen vat op'. Mr. Van der Bruggen merkte ook op dat Annelies, 'dn dat is dan nog zacht uitgedrukt', 'onder invloed van een aantal van haar geldschieters' had gestaan. Hij sprak van een beerput, waarvan hij het deksel maar liever niet had willen oplichten: alleen de verduistering van het geld van de ma kelaar had hij ten laste gelegd. De Rotterdamse koopman, die zich vrijwillig beschikbaar had gesteld om de door toedoen van Annelies gedu peerden schadeloos te stellen, noemde Annelies een 'meisje dat door de gro te manden is gestuurd'. Tot ergernis van de president van de rechtbank, mr. C. Stolk, liet hij, sprekend over die! 'grote mannen', enkele malen het woord 'proleten' vallen. Hij hield de rechtbank voor dat de verkeerde in (•'e gevangenis is gekomen. De raadsman van Annelies, mr. H. W. van Harreveld, zag zijn cliënte als 'een zichzelf overschattende marionet- tcnspeelster', die zozeer in de touw tjes verstrikt was geraakt, dat zij enke le boze marionetten niet meer de baas kon. Annelies, voerde hij aan, was het slachtoffer geworden van een stel he le of halve onderwereldfiguren die haar bijna letterlijk het mes op de keel hadden gezet, torti de speculaties verliezen gingen opleveren als gevolg van de malaise op de effectenmarkt De raadsman liet het aan de recht bank over om te beoordelen of Anne lies zich op overmacht zou kunnen be roepen. In elk geval was hij het met de offi cier eens dat voor Annelies nu de vrijheidsbeneming ('die is funest voor mijn cliënte') moet ophouden en de verpleging moet beginnen. Annelies bevestigde gisteren dat zij ook zelf die verpleging noodzakelijk vindt De rechtbank zal op 28 maart uit spraak doen. Van onze parlementsredactie AMSTELVEEN Minister Jan Pronk voor ontwikkelingssamen werking vindt bet een mentale milieuvervuiling als door politici in kritiek op de machtigingswet wordt opgemerkt, dat Hitier ook er een machtigingswet beschikte. ov Volgens de bewindsman zou de VVD- er Portheine in Winterswijk een der gelijke opmerking hebben gemaakt. Zoals wij meldden, heeft de heer P. Jongeling van het GPV in de vergade ring van zijn partij zaterdag ook aan de machtigingswet van Hitier herin nerd. Alinister Pronk zei gisteravond voor een handjevol studenten tijdens een PvdAv-ergadering in Uilenstede in Amstelveen er 'ontzettend de pest over in te hebben' over dergelijke op merkingen. De machtigingswet is im mers in handen van een kabinet dat de democratie heel hoog houdt. Wij zijn democraten, niet alleen in de be sluitvorming, aldus minister Pronk, maar ook in de uitkomst van de be sluitvorming (het nastreven van ge lijkheid) en verder in het internatio naal beleid. De regering wil niet al leen uit zijn op het eigen nationale belang en wenst geen naar binne nge- richt beleid te voeren. Resultaten Na tien maanden van een regering, waaraan de PvdA deelneemt, kan mi- der constateert hij in de brief dat woordvoerders uit de drie betrok- partijen elkaar in hetop enbaar tkelen cn dat dc naam CDA in de g I iliciteit nauwelijks overkomt. Ook het prof. Steenkamp hebben ge kken dat het Tweede-Kamerlid dr. Jde Kwaadsteniet in februari heeft ilaard dat de meerderheid uit de -fractie tegen het CDA is. 'Tot aan J ia® is die bewering nooit weer- en', zo zou Steenkamp hebben reven. Hij zou de drie fracties vraag hebben voorgelegd hoe een 11U aar kan worden gemaakt waardoor ,enl christen-democratische verbonden- 1 alsnog herkenbaar kan worden i laakt. Op de vergadering van 20 fe- v ari zou op die vraag geen ant- •rd zijn gevonden. P. H. J. J. Andriessen, leider van ifractie van de KVP in de Tweede ber ner, reageerde gisteravond overi- sussend op de publikaties van de of niet echte) brief. Hij noemde brief weliswaar 'niet opgewekt', ir ook oud, en 'van bescheiden ac- >m e K 'Steenkamp is een harde Ha, ker voor een ideaal. Alle idealis- kennen voor- en tegenspoed, zo 1 bij het CDA. Steenkamp blijft mp, rtuigd van de noodzaak het CDA aat ier uit te bouwen. Zijn reactie is •No< n. 8ebrek aan geloof, maar een aan- (je r'ng aan iedereen om van datzelf- geloof uit aan het CDA te bou- i'. aldus Andriessen. Van onze parlementsredactie DEN KLAAG Begin deze week liet drs W. A. F. Wilbers, lid van de Tweede Ka mer voor D'66, weten dat liij liet parlementaire werk voortijdig zal opgeven. Per 1 april stapt hij over naar het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk V erk, waar liij de leiding krijgt over de afdeling radio, televisie en pers. Als reden voor deze overstap noemt hij het feit dat zijn ge zin (vrouw en twee dochters van tien en dertien jaar) de dupe dreigde te worden van het overmatige drukke werk in de Tweede Kamer. Maar naast zijn gezin hebben bij zijn beslissing de Tweede Ka mer drie jaar eerder dan nor maal te verlaten nog een aan tal andere overwegingen mee gespeeld. Zo is hij wat teleur gesteld over het geringe per spectief op een grote progres sieve volkspartij; de wens in deze richting bracht hij per soonlijk tot uitdrukking door zowel lid te zijn van D'66 als van de PvdA. Daarnaast lijkt hij ook wat teleurgesteld over de wijze waarop een Kamerlid moet werken en de mogelijk heden die een Kamerlid heeft om zijn taak gefundeerd ge noeg te verrichten. Teleurgesteld? Wil Wilbers: Teleurgesteld? Ach, ik signaleer een aantal factoren die de taak van elk gemiddeld Kamerlid verzwa ren. Je wordt overstelpt met een overvloed aan documenta tie. Het is niet moeilijk eraan te komen, maar het selecteren en verwerken Is een groot probleem. Ik heb thuis, in Bergen op Zoom, door de be grotingsbehandelingen van CRM en Onderwijs, drie we ken de post niet kunnen orde nen. Alle stukken, nota's, en soms hele boekwerken staan nu in zes stapels van elk een halve meter hoog in mijn werkkamer. Je moet als Ka merlid alles constant bijhou den en voortdurend bij-stude ren. Dat is gewoon onmoge lijk. Er zou veel zijn op te lossen, als Kamerleden meer administratieve hulp konden krijgen. Bijvoorbeeld: een as sistent, die voor elk Kamer lid één dag in de week de post behandelt, de agenda bij houdt. Dar zou helpen bij een eerste selectie'. Drs. Wilbers lijkt ook wat minder gelukkig met de wijze waarop de Kamerleden kun nen functioneren, en daarbij doelt hij niet op de wetgeven de taak van het parlement, maar met name op de contro lerende taak. 'Die kun je in derdaad door de geringe mid delen waar je over beschikt, soms niet zo uitvoeren als je zou willen. De regering, met achter zich een deskundig ambtenarenapparaat, kan je om de oren slaan met feiten. Een Kamerlid is zo. technisch gezien, in het nadeel tegen over de regering'. Beter toegerust Wil Wilbers wordt per 1 april zelf ambtenaar. Hij komt daar bij aan die beter toegeruste (en daardoor ook machtiger) zijde te staan. Hetgeen vol gens hem niet wil zeggen dat Drs. W. A. F. Wilbers hij meer macht zal krijgen. Wilbers: 'Het is niet zo dat die ene ambtepaar meer macht heeft, het is het appa raat in zijn geheel dat betere werktuigen heef:. Als ambte naar kan ik samenwerken met uitstekende deskundigen, met juristen. Dat apparaat waar van ik deel ga uitmaken, moet overigens individuele Kamer leden helpen. Bij CRM ge beurt dat al, maar het ver schilt van ministerie tot mi nisterie. Die hulp kun je bij voorbeeld krijgen van de voor lichtingsdienst die de Kamer leden kunnen verwijzen naar ambtenaren, die over docu mentatie beschikken. Als er bijvoorbeeld een nota over het woonwagenbeleid uitkomt, vind ik het normaal dat een Kamerlid, nog vóór de behan deling in de Kamer, nog eens met de betrokken afdeling kan praten. Zo vindt een Kamerlid ook baat bij de betere bewerk tuiging van het ambtenarenap paraat'. nister Pronk de volgende resultaten van een progressief beleid noemen: Voor het eerst is de bestrijding van de inflatie gekoppeld aan het in komensbeleid. Nederland is als koplo per als inflatieland afgezakt naar de 18de plaats. Sociaal-economische en belasting maatregelen zijn gericht op lagere in komens. Dat is ook het geval met de belasting voorstellen, die vandaag be kend worden gemaakt: de belasting vrije voet wordt verder verhoogd. Vervolg van pagina 1 vooral de nadruk legde op de deskun digheid van de man als militair, ter wijl minister Vredeling de voorkeur had voor iemand met bestuurlijke vaardigheid. Overigens had de staats secretaris uit de gesprekken met de minister niet kunnen opmaken, dat deze beslist tegen een militair was. Staatssecretaris Van Lent wil de WDM als overlegpartner alle ruimte geven. Hij geeft zelf de voorkeur aan het harmoniemodel. Wanneer echter de WDM overschakelt op het cnflict- model, zal de staatssecretaris niette min blijven praten. Hij stelt wel deze voorwaarde aan het overleg, dat het wordt gevoerd in het kader van het militair bedrijf met alle rechten en plichten. In het totale persoonsbeleid, erkende de heer Van Lent, zit een sterke cen tralistische tendens. Dat is niet juist. De man moet daar worden ontmoet, waar hij werkt. Het plan van de staatssecretaris is dan ook de overleg structuren te wijzigen. Zijn idee voor de toekomst is in zeke re mate, wat hij noemde, functional i- satie door te voeren. Dat komt neer op het maken van functie-analyses en functiewaarderingen, die worden afge zet tegen het profiel van de man. Een andere oplossing van de proble men ziet de nieuwe staatssecretaris in een verdere integratie van landmacht, luchtmacht en marine vooral op de- partmentaal niveau. Als aanvulling op de mededeling van minister Vredeling, dat het minimum loon aan de dienstplichtigen zal wor den betaald als wedde zei staatssecre taris Van Lent, dat deze maatregel niet direct, maar in fasen zal worden uitgevoerd. Hij verzekerde geen beste dingen voor de militair in de sociale sfeer te willen doen, wanneer Neder land zijn internationale Navo-verplich- tingen niet zou nakomen. Over de hoogte van deze verplichtingen is ech ter altijd te discussiëren, merkt de heer Van Lent nog op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5