Steenkamp: geen halve ninuut gesproken over littreden uit het CDA Diensttijd vier maanden korter in '75 Employé van KLM met wapens gepakt op vliegveld Beiroet Portugese generaals weg en nieuw alarm Geweld in Noord- Ierland !n deze krant Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding ersberichten categorisch ontkend mm Mevrouw Sadat schreef aan Israëli gezegd igelpost Kaping verijdeld Ons aardgas in Frankrijk veel minder duurdanhier Kissinger zwakt 'anti-Europese' rede verder af Italië heeft weer regering Bloot als politiek protest? Leidlse Courant: VRIJDAG 15 MAART 1974 54ste jaargang no. 293 christelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11, Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur onze parlementsredactie HAAG Prof. dr. P. Steenkamp, de grote promotor van de christen-democratische samenwer- heeft gisteravond op een bijeenkomst in Breda categorisch ontkend dat hij ernstig verontrust is r de ontwikkeling van het Christen-Democratisch Appel (CDA) of dat hij met zijn portefeuille voorzitter zou hebben gedreigd. Prof. Steenkamp: onjuist CAIRO (UPI) Mevrouw Jihan Sadai heeft als eerste vrouw van een Egyptisch staatshoofd een brief aan een Israëli geschreven. De Israëlische onderwijzeres Ophira Herzog had haar uit naam van haar ontroostbare ouders gevraagd haar ver miste broer Eli op te sporen. Eli was tijdens de oktober-oorlog, als kikvorsman, verdwenen tijdens ecu operatie bij Port Said. Mevrouw Sadat heeft bericht dat zij alles heeft gedaan om Eli te achterhalen. Zijn lichaam is niet gevonden en was mogelijk door de golven naar zee weggevoerd, schreef zij. Mevrouw Sadat condoleerde het gezin llerzog en vertelde voorts clat Egypte in oktober gedwongen werd oorlog tegen Israël te voeren, omdat de 'heer sers van Israël, die de leiders van het militaire establishment zijn, alle deuren naar de vrede hadden dichtgeslagen'. 'Wij willen niets anders dan vrede. Maar de strijd werd ons opgedrongen. Mogelijk zal het resultaat van de oorlog de Israëlische regeerders overreden dat vrede de manier is om te leven en dat het goede nabuurschap, dat zij met het Arabische volk zoeken, niet door haat en met bloed kan worden bereikt', aldus mevrouw Sadat. geruchten waren in omloop geko- door een persoonlijke brief van eer Steenkamp, die gisteren gepu- erd werd in het r.k. dagblad De erlander. De heer Steenkamp heeft ■avond de inhoud van die be leving volstrekt onjuist genoemd. b gepubliceerde, maar door Steen- als onjuist gekwalificeerde brief, dat Steenkamp zelfs heeft ge- d af te treden als voorzitter, als en toenadering zou komen tussen irtners KVP, ARP en CHU. Steenkamp zou volgens de krant >n geschreven dat -'het onmogelijk door te gaan. Ik heb als itter van het CDA geld, gezond- heel veel tijd en mijn politieke atie ingezet voor deze zaak, waar- geloofde, maar ik ben niet bereid og mijn persoonlijke geloofwaar- id hieraan op te offeren', aldus de iliceerde brief. n minuut lestreed de heer Steenkamp in de berichten volgens welke zijn en in het bestuursorgaan van het aan de orde zou zijn geweest. In tste weken is daarover geen hele en halve minuut gesproken, zo zei ndhovense hoogleraar, die tevens van de Eerste Kamer voor de dachte dat hij zou wanhopen aan DA verwierp hij eveneens. Zijn ;beurt in Breda noemde hij 'het iiden bewijs van het tegendeel', mhoop er niet aan en ik geloof ig steeds in', aldus prof. Steen- gisteravond, nadat hij door de in opspraak was gekomen. De Gelderlander gepubliceerde u een persoonlijke en vertrou- brief aan het bestuursorgaan >.t CDA zijn geweest. In die itaat dat Steenkamp zeer ocge- over de ontwikkelingen in het :owel naar binnen als naar bui- Iet is onmogelijk om zo door te n ikzelf doe het dan ook niet', icludeerde in die brief ook dat •isten-democraten 'geen eigen hebben in de Nederlandse po- Hij erkende ook dat het moei- nu twee partijen (KVP en morele bindingen hebben met abinet en een partij (de CHU) oppositie zit vervolg zie pag. 5, kol. 1 egen 7 icrdag van liet westen uit rc- erwegend matige zuidelijke n. Eerst weinig wind, later ind. Maximumtemperaturen tea 7 graden. orgen en overmorgen: isselvallig en weinig verande ring in temperatuur. zon op: 06.56 onder: 18.44 maan op: 02.25 onder: 10.10 Noordierse sluipschutters heb ben op de stoep van een rooms- katholieke kerk in Belfast het vuur op een Britse legepa trouille geopend. Een soldaat kwam om het leven. Twee an dere werden zwaar gewond. DEN Haag Met ingang van 1 januari zal de diensttijd met vier maanden worden verkort. Dat wil zeggen, dat de meeste militairen niet langer dan een jaar dienst behoeven te doen. De zojuist benoemde staatssecretaris van defensie voor personeelszaken, de heer C. L. J. van Lent heeft dit giste ren meegedeeld tijdens een ontmne- tingsbijeenkomst met journalisten. De bewindsman, die nu op non-actief is gesteld als generaal, maakte wel dit voorbehoud, dat om technische en or ganisatorische redenen de verkorting van de diensttijd wel geleidelijk moet worden doorgevoerd. Wie per 1 janua ri 1975 nog in dienst is, zal nog niet kunnen profiteren van het door het ministerie van defensie genomen be sluit, dat nog door de ministerraad moet worden goedgekeurd. De verkorting van de diensttijd moet worden gezien als een onderdeel van de problematiek, die in de defensieno ta wordt behandeld. Deze nota zal in april gereed komen. Het gevolg van de diensttijdverkor ting zal zijn, dat er meer onder de wapenen zullen worden opgeroepen. Staatssecretaris Van Lent bleek het nodig te vinden het vrijstellingsbeleid te wijzigen om bestaande onrechtvaar digheden op te heffen. Over de verla ging van de dienstplichtige leeftijd wilde hij geen mening kenbaar ma ken. De staatssecretaris voor personeelsza ken, die mr. Mommersteeg opvolgt, bekende dat hij snel lid is geworden van de KVP, toen de eerste contacten (door KVP-fractieleider Andriessen) werden gelegd om staatssecretaris te worden. Dat was eind januari. 'Ik was er toen mentaal wel aan toe', ver klaarde de heer Van Lent. Aan het begin van het jaar was hij nog partij loos. Als verontschuldiging voerde hij aan, dat toen hij jong officier was, het in was om als militair boven' de partijen te staan. Nu wordt daar an ders over gedacht. Over zijn benoeming als militair tot staatssecretaris zei de heer Van Lent, dat de KVP-fractiele*der Andriessen Zie verder pagina 5, kolom 7 BEIROET (AP) Veiligheidsagenten op het vliegveld van de Liba nese hoofdstad Beiroet hebben gisteren een Libanese employé van de KLM gearresteerd, toen deze probeerde wapens en een bom aan boord van een KLM-toestel te smokkelen. ib de indruk dat ik meer voor v iuropese eenwording heb ge- i dan wie ook sinds Jean Mon- Henry Kissinger Het toestel een KLM-Jumbo, vlucht nummer 863, was eerder op de dag in Beiroet geland met honderd doorgaan de passagiers en een twintig-koppige bemanning aan boord. Het toestel was op weg naar New Delhi, Bangkok en Tokio. Onder de twintig passagiers, die in Beiroet hadden zullen instappen, be vonden zich vier handlangers van de KLM-employé, die overigens al door de politie werden gezocht als kapers in spé. Na de arrestatie van de KLM- employé werd de luchthaven in staat van alarm gebracht, terwijl de veilig heidsagenten zochten naar mogelijke medeplichtigen, die later op de passa gierslijst bleken te staan. Het vijftal reisde met Jordaanse, Egyptische en Bahreinse paspoorten. Tegen acht uur Nederlandse tijd kon het toestel zijn reis naar Tokio vervolgen. Zegslieden op het vliegveld verklaar den: 'Het was kennelijk een kaping, die nog net in de Kiem is gesmoord'. Ze verklaarden ook, dat er munitie was gevonden in de voedselcontainers, die gereed stonden op het vliegveld om aan boord te worden gebracht. De wapens, die de KLM-employé liad ge tracht aan boord te smokkelen, be stonden uit pistolen en explosieven. Een KLM-bron op de luchthaven be vestigde de berichten indirect door te zeggen: 'Ik mag n et praten'. De luchthaven van Beiroet kwam deze maand eerder in het nieuws, toen op 3 maart twee Palestijnen daar aan boord gingen van een toestlel van British Airways, dit kaapten en op Schiphol in brand staken. De Palestij nen verklaarden later tegenover de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, clat de wapens en explosieven al aan boord gingen van een toestel van zelf in het vliegtuig stapten. Majoor E. E. Gerritsen van de d enst lucht vaart zei toen: 'Wat ei ook precies ge beurd is, als het verhaal van de ka pers klopt, heeft er iets goed mis ge zeten in Beiroet'. Van een verslaggever BORSELE Bedrijven die zich in Frankrijk vestigen krijgen Nederlands aardgas le gen aanmerkelijk lagere prij zen dan bedrijven die zich in Nederland vestigen. Deze op merkelijke uitspraak doen burgemeester en wethouders van de Zeeuwse gemeente Bor- sele in een brief aan minister Lubbers van economische za ken. Het college vraagt de minister te bevorderen dat in Neder land over voldoende aardgas tegen aanvaardbare prijs kan worden beschikt. Het gemeentebestuur wijst er op dat de provinciale Zeeuwse energiemaatschappij gedwon gen wordt voor een deel over te stappen op zware stookolie als brandstof -'oor de (conven tionele) centrale van Borsele. Dit zal een grote uitstoot van zwaveldioxydc tot gevolg heb ben, aldus het college. B. en w. klagen dat 'het aardgas uil eigen bodem wedt ingezet in een valse concurrentie mei het buitenland.' WASHINGTON (AP, Reuter. UPI). Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren opnieuw geprobeerd zijn woedende verklaring over Euro pa, van maandag af te zwakken. Tij dens een ontmoeting met de pers in zijn departement zei Kissinger dat hij niet heeft bedoeld te zeggen dat hij twijfelt aan de legitimiteit van de re geringen in Europa. Maandag zei Kissinger dat de Europe se regeringen nad e Eerste Werel doorlog nooit meer het vertrouwen van de bevolkingen hebben weten te herwinnen. De verklaring 'was niet bedoeld als een bespiegeling van be staande regeringen of als commentaar op huidige moeilijkheden', aldus Kis singer. ROME (Reuter) De Italiaanse christen-democraat Mariano Rumor heeft een nieuwe drie-partijen coali tieregering geformeerd én gisteren oen lijst met ministers overhandigd aan president Giovanni Leone. Het nieuwe kabinet van clirislen-democra- tcn, socialisten en sociaal-democraten is ongeveer gelijk aan het vorige kabi net, dat viel nadat de kleine Republi keinse Partij haar steun aan de rege ring introk. Deze partij zou de rege ring nu weer gaan steunen, zonder zelf aan het kabinet deel te nemen. LISSABON (AFP) De Portugese generaals Da Costa Comez en Antonio De Spinola, resp. staf-chef en plaatsvervangend staf-chef van de strijdkrachten, zijn van hun functies ontheven. Dit is in of ficiële kringen meegedeeld. Binnenland Kritiek op vertrekpremie 5 Rechten van minderjarigen 7 Buitenland ^1 apengekletter 9 Koerden in opstand 9 Een regeringswoordvoerder zei dat bei de generaals die het middelpunt wa ren van een bittere strijd over de Por tugese politiek in de Portugese gebie den in Afrika hun rang zouden be houden. Vandaag zou in het staatsblad een be kendmaking verschijnen over de be noeming van generaal Joaquim Luz Cuhna tot nieuwe staf-chef van de strijdkrachten. Generaal Luz Cunha is thans opperbevelhebber in Angola. Er werd niets meegedeeld over ver vanging van generaal Spinola als plv. staf-chef, een functie die speciaal voor hem was gecreëerd na zijn recente te rugkeer uit Portugees-Guinea waar hij meer dan vier jaar gouverneur en op perbevelhebber is geweest. Zes dagen geleden warden de strijd krachten in staat van paraatheid ge bracht na berichten dat jonge officie ren zich solidair hadden verklaard met generaal Spinola dien een boek publi ceerde 'Portugal en de toekomst'. De staat van paraatheid was dinsdag op geheven maar werd gisteravond op- Beethovcn progressief 11 Kerk In inemorinm A. Szekcres 2 Men schrijn ons 2 Radio ril tv t Strips, feuilleton w Recept, puzzel r, Commentaar 7 Dichtbij en verder7 Weer 7 In het openbaar bloot rennenfietsen of wat dan ook, kortom streakenlijkt politieke betekenis te krijgen. De Chileense junta beloont krante- bericliten over de nieutve sport tenminste met drie dagen verschijningsverbod. Wij blijven voor u uitkijken. En verschijnen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: E»'H po: Schrijf Betaalt per niaand/kv Opgegeven door: Naam: «I res I'laats: IK ONTVANG GRAAG: Allijd-paraatinap l pier en pen). Gezellige rookverdrijvt l/.egel Is niet nodig. Die betalen wij. op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792. Haal Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE I.KIDSE CRT. DOUBTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Premier Caetano nieuw afgekondigd. Opnieuw moesten de troepen in de kazernes blijven. Gisteren kwamen militaire leiders in het parlementsgebouw bijeen om hun trouw te betuigen aan premier Marcelo Caetano en hun steun aan het rege ringsbeleid in de Afrikaanse gebieds delen. Caetano zei tot de 200 aanwezige generaals dat hij het volste vertrou wen had in dc strijdkrachten. Op deze bijeenkomst waren dc generaals de Spinola en Da Costa Gomez niet aan wezig. Op de bijeenkomst verklaarde premier Caetano dat liet leger het werk van Portugal in zijn Arikaanse kolonies z.ou voortzetten. In zijn boek 'Portugal on de toekomst' was generaal de Spinola van mening dat de oplossing voor de toekomst ligt in het zelfbestuur van de volken over zee en de vorming van een grote fede ratie tussen Portugal, zijn gebieden in Afrika en eventueel Brazilië. Tijdens de plechtigheid werd de naam van dc Spinola geen enkele keer ge noemd. AMSTERDAM De procureur-gene raal bij het gerechtshof mr. D. A. La gerwaard heeft tegen de 35-jarige schilder Jaap J. uit Zandvnort wegens doodslag acht jaar gevangenisstraf geëist. Dc schilder, die op 21 april 1972 op het Zandvoortse strand de 42- jarige Henk Maertens in een strand stoel met twee pistoolschoten om het leven had gebracht, was door de rechtbank in Haarlem na een eis van twaalf jaar veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1