Uitsluitend werknemers in de ondernemingsraad Onvrijheid in het werk is frustrerend voor arbeiders w f Max Heymans bleef helemaal zichzelf Chinees dagblad vindt Beethoven progressief Voorzitter industriebond NV wil machtigingswet ïog 'n poosje verlengen Tf lia IKI NVV-plan ter versterking medezeggenschap: joel voor Den Uyl oost-Groningen Ontploffing in Leeuwarden: dode en twee gewonden Dr. J. Schouten concludeert in proefschrift: frTïT ■p Manifestatie voor ziekenhuis in Vietnam Avant-garde in de muziekschool En dan nog eimelijke actie Égen bezetters Kleinere kansen op ontplooiing Bij 16 graden onder nul gezelligwatdrinken op een terrasje Ruiter reed man op strand aan: boete tweehonderd gulden Bedrijfschap melk: eind maken aan Prijswijzer Inkomsten fiscus in januari hoger Studenten die geen plaats krijgen naar Duitsland? pomv/iK? .WARlTET VRIJDAG 15 MAART 1974 B'INiNIEiNiLAiNID T11/K.11 Fan onze soc.-economisclie redactie [STERDAM 'Een ondernemingsraad van uitsluitend gekozen werknemersleden, een sterke ats voor het vakbondswerk in de onderneming en een raad van commissarissen, waarvan minstens helft wordt benoemd door de ondernemingsraad.' lit zün de belangrijkste aanbevelin- en in een ontwerpresolutie van het erbondsbestuur van het NW, die ter oedkeuring zal worden voorgelegd an de verbondsvergadering op 23 pril in Rotterdam. e ontwerp-resolutie bevat een aantal ieuwe elementen die naar voren zijn atomen in discussiebijeenkomsten iet de 'achterban' over het thema akbeweging en maatschappijDit scussieproject begon een jaar gele- tn. Ilijkens de resolutie wil het NW een rachtig beleid voeren op het terrein an de medezeggenschap in het soci- il-economisch leven. Het vakbonds- erk in de onderneming, dat is ge- cht op de democratisering van het adrijf, kan daarbij een belangrijke il vervullen. e ontwerpresolutie ziet als doel van e onderneraingsraad-nieuwe-stijl het ehartigen van de belangen van de erknemers in de onderneming. Vol- ens de huidige wettelijke bepalingen ordt de ondernemingsraad be schouwd als een orgaan ter beharti ging van het algemeen belang van de onderneming. Controlerend De gewijzigde doelstelling van de on dernemingsraad betekent volgens het NW dat de raad uitsluitend uit geko zen werknemersleden moet worden sa mengesteld. De gekozen vakbondsle den in de o.r. moeten hun taak uitoe fenen in nauwe samenwerking met de leden in het bedrijf. Het vakbonds werk in het bedrijf kan hen daarbij in stimulerende en adviserende zin ondersteunen. 'De vakbondsleden in de o.r. moeten verantwoording over hun beleid afleggen aan de andere bondsleden in het bedrijf, aldus de resolutie. De taak van de o.r. met betrekking tot het financieel-economische beleid van de onderneming dient vooral een controlerende te zijn, aldus het NW. Zolang de werknemers niet een meer zelfstandige positie innemen en zij niet over meer informatie beschikken verdient het volgens de ontwerp-reso lutie geen aanbeveling de onderne mingsraad een medebeslissingsrecht toe te kennen ten aanzien van dit deel van het beleid. Dat recht moet de raad wel krijgen ten aanzien van de vaststelling van het sociale beleid van de onderneming. Dit medebeslis singsrecht dient zich uit te strekken tot de aanstelling en het ontslag van de functionarissen die met het sociale beleid zijn belast. Aangezien informatie een noodzake lijke voorwaarde is voor de uitoefe ning van controle en van medezeggen- schapsrechten dienen de verplichtin gen van de ondernemer daartoe nauw keuriger te worden omschreven. In dit verband wil het NW de huidige mo gelijkheid voor de werkgever zich te onthouden van het verstrekken van bepaalde informatie met een beroep op 'zwaarwichtige belangen' laten ver dwijnen. Aan de ondernemingsraad moet tenslotte het recht van onder zoek worden toegekend. Van een verslaggever RIEBERGEN Hoewel de tijd fcbij is dat de rechtsgronden >or handhaving van de machti- ngswet zijn vervallen, wil de lorzitter van de Industriebond NV, de heer C. van Dijk, de wet ig enige tijd verlengen om een ntal maatregelen ter verbete- ng van de sociaal-economische tsitie van ons land snel te Run- in realiseren. Werkoverleg t standpunt verkondigde de heer n Dijk gisteren tijdens de bonds vergadering van zijn organisatie 'Ons Centrum' in Driebergen. Hij cht daarbij in de eerste plaats aan atregelen ter bestrijding en voorko- van werkloosheid. De Industrie- CNV is bezorgd over de werk- sheidscijfers. Van de regering ver- cht de bond, dat op korte termijn doende maatregelen worden geno- n om de situatie te verbeteren. De chtigingswet biedt mogelijkheden het snel nemen van maatregelen, heer Van Dijk zei dat de regering zal moeten overwegen of zij zich t wat gemakkelijker moet opstellen het verstrekken van faciliteiten de vestigingen van nieuwe en breiding van bestaande bedrijven, t zich in dit verband in andere G-landen afspeelt (rechtstreekse rheidssteun aan bedrijfstakken) :t de vraag rijzen of Nederland 1 niet teveel gebonden acht aan ge- akte EEG-afspraken. machtigingswet wil de heer Van 1 een onzer verslaggevers NSCHOTEN Gejoel klonk giste- i in Winschoten, toen minister-pre- ent Den Uyl bij zijn werkbezoek 1 het noorden niets nieuws kon tellen over het kanaal van Win- oten. De verwachting dat de pre- ir mogelijk met concrete projecten r oost-Groningen was gekomen, "d niet beantwoord, ben hier niet om presentjes uit te en, maar wel omdat ik aandacht voor dit gebied en mij er per- nlijk bij betrokken voel', aldus de ir Den Uyl, waarop wederom gejoel erklonk. Agens vertelde hij dat het minis- ie van economische zaken de afge- en periode toezeggingen voor un aan het bedrijfsleven heeft ge in, die investeringen mogelijk ma- i tot tweehonderd miljoen gulden. Jrbij is een papierproject mogelijk een tweede project in de strokar- C. van Dijk Dijk ook nog een tijdje houden in het kader van het prijsbeleid. Waardering had hij voor het gedisciplineerd op treden van het bedrijfsleven. Voor zichtigheid blijft evenwel geboden, vooral bij het hanteren van de index cijfers van de voorgaande maanden. De aard van de prijsmaatregelen houdt het gevaar in, dat slechts van een verschuiving van de stijgingen sprake zal zijn, zodat het prijsindexcij fer deze maand en ook de volgende maanden weieens zou kunnen tegen vallen. Een prijsstijging van anderhalf procent in twee maanden vindt de heer Van Dijk trouwens 'zwaar genoeg'.. Als dit tempo zich voortzet, zitten we aan het einde van het jaar toch op een prijsstijging van negen procent. Over het werkoverleg wordt opge merkt dat de bevoegdheden van dit overleg in een reglement moeten wor den vastgelegd. De ondernemingsraad dient bij de vaststelling van het regle ment een medebeslissingrecht te heb ben. In het kader van het werkover leg moet het mogelijk zijn invloed uit te oefenen op de benoeming van de directe leiding van een werkeenheid. Het reglement moet bovendien de on dernemingsleiding voorschrijven dat voor een goede taakuitoefening alle voor een goed werkoverleg noodzake lijke informatie wordt verschaft. In de NW-gedachtengang worden de raden van commissarissen van NVs en BV's voortaan samengesteld door de aandeelhoudersvergadering en de ondernemingsraad. Een commissaris- benoeming zal voor een bepaalde tijd geschieden. Het lidmaatschap van de raad van commissarissen wordt in de ontwerp-resolutie van het NW onver enigbaar geacht met tezelfdertijd werk nemer zijn in die onderneming en het vervullen van een bezoldigde vak bondsfunctie. De door de onderne mingsraad benoemde commissarissen dienen aan de o.r. verantwoording af te leggen voor het door hen gevoerde beleid. Van onze correspondent LEEUWARDEN Bij een ontplof fing als gevolg van kortsluitong in een transformatorstation in Leeuwar den is donderdagmiddag de 29-jarige Douwe Holwerda om het leven geko men. De 37-jarige Doede Tichelaar en de 28-jarige Cornelis Jan Willekes wer den zwaar gewond. De ontploffing ge beurde in een schakelinstallatie. Er ontstond een begin van brand terwijl in de schakelkamer grote ravage werd aangericht. Drie in het vertrek aanwe zige mannen werden getroffen door een grote steekvlam. De heer Holwer da die gehuwd was en vader van vier kinderen was vrijwel op slag dood. In Leeuwarden en omgeving viel als gevolg van de explosie de stroom uit De hele stad heeft het bijna twee uur zonder electriciteit moeten stellen. DOOR HETTE VISSER AMSTERDAM Zou het een idee zijn voor Max Heymans om zijn hele collectie kleding van vorig jaar te la ten stomen en opnieuw te showen als zijnde lente-zomer 1974? Weinig men sen zouden het in de gaten hebben. Maar zoiets doet Max Heymans na tuurlijk niet, al vraag je je tijdens zijn show wel eens af: loaar heb ik dat en dat al eerder gezien? Je hebt het nog niet eerder gezien, maar het tekent wel de tijdloosheid waarin Max werkt. Gisteren ook weer. Als altijd prachtige stoffen, mooie dessins (op een paar belachelijke bloemenjurken na) een perfecte pas vorm en in uitvoering tceer het be kende werk: bloeses in hetzelfde ma teriaal en dezelfde kleuren als de voe ring van de bijpassende jassen met op het hoofd sjaalsd ie er iveer bij beho ren. Verder is het strijken geblazen voor de klanten van Max, want het is toujours plissé, plissé, plissé. Alles valt zeer ruim en wijd. De roklengte is ver over de knie en Heymans heeft als zeizoenkleur een cyclaam-acht ig- pink gekozen. Nog nooit heeft Max zich gestoord aan Parijs, Rome of Londen. Hij blijft zichzelf, al schoot hij gisteren even uit zijn slof doot zowaar een broek te laten opdraven! Dat mag uniek wor den genoemd: Een Heymans collectie waar een broek in zit. Maard ie had een functie, want het liet de mogelijk heden van een combinatiepakje zien. Opvallend waren ook de pakjes en jassen van wol die erg aan prachtige dekens voor op bed deden denken. En dan het avondwerk, zeer lang met zeer veel stof erin verwerkt. En de decollet's waren weer net zo diep als de gedachten van de meester zelf. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Het comité 'Zieken huis voor Vietnam' houdt zaterdag en zondag in de Twentse Schouwburg een grote manifestatie. Doel van deze actie is geld 130.000 gulden bij een te brengen voor de bouw en in richting van de technische werkplaats van het ziekenhuis voor Vietnam. Dit ziekenhuis is een project van het Me dische Comié Nederland-Vietnam in samenwerking met een groot aantal Nederlandse universiteiten en hoge scholen. Iedere onderwijs-instelling heeft een deel van dit project op zich genomen om daarvoor zorg te dragen. Voor de TH in Twente is dit de werk plaats. Om geld bijeen te krijgen zal tevens in de week van 18 tot 23 maart een grote huis-aan-huis-collecte worden ge houden. Daaraan vooraf gaat dan de manifestatie 'Werkplaats voor Viet nam', waaraan ee ngroot aantal pop groepen, zoals de Hobo Stringband, Supersister, Solution deelnemen. Ver der treden onder meer op Barend Ser vet, Louis van Dijk en de toneelgroep Sater. De actie wordt ondersteund door een groot aantal politieke partij en van KVP tot CPN, door actie groepen uit Twente en een aantal groeperingen uit het kerkelijk leven. Inlichtingen op het kantoor van de Studentenraad Drienerlo, tel. 05420- 93821. PEKING Een vooraanstaand dagblad in Peking 'Goeangming' heeft woensdag, naast een waar schuwing dat westerse klassieke muziek een nadelige invloed kan hebben op China's culturele ont wikkeling, óók zijn goedkeuring uitgesproken over het werk van Ludwig van Beenthoven. Het blad nam daarmee een gematig der standpunt in dan andere kranten die onder meer hadden geschreven, dat Mozart's muziek inferieur is aan de moderne Chinese balletmuziek. Waarnemers in Peking menen, dat men door deze publikatie de indruk als zouden in China weer anti-buiten- landgévoelens de kop opsteken, wil wegnemen. 'Goeangming' prees Van Beethoven's Vijfde Symfonie zelfs als een reflectie van de geest van verzet van de opko mende bourgeois tegen het feodalis me: 'Wij laten niet na op onze waar dering voor Beethoven en de progres sieve betekenis van zijn composities voor de geschiedenis te wijzen'. Bach wordt door het blad in de aan een be paalde periode gebonden hoek ge drukt De grote plaats, die religieuze thema's in zijn muziek innemen, al- Opera 'Dorian Gray' in wereldpremière AMSTERDAM Bij de Nederlandse Opera zijn de repetities begonnen voor de eerste opvoering van 'Dorian Gray* gecomponeerd door Hans Kox in opdracht van het ministerie van CRM. Het Engelse libretto werd door de componist zelf geschreven en is ge baseerd op Oscar Wilde's roman 'The picture of Dorian Gray' uit 1890. De première is op zaterdag 30 maart in het Circustheater in Scheveningen. De opera wordt geregisseerd door de Engelsman Charles Hamilton van de opera van Covent Garden, Londen. Jo- chem Slothouwer heeft de muzikale leiding. De Amerikaanse zanger David Knutson vertolkt de titelrol. Verder werken mee Timothy Nolen, Anke Brokstra, Marianne Dieleman, Inge Fröglich, Anne Haenen, Mary Wil- lems, Jan Blinkhof, Willem Laakman en Lieuwe Visser. Het instrumentale aandeel wordt verzorgd door het Ra dio Kamerorkest Op 3, 5 en 8 april worden opvoeringen in de Amster damse Stadsschouwburg gegeven. UTRECHT Er zijn al heel wat mu ziekscholen in Nederland waar experi menten worden ontwikkeld op het ge bied van de eigentijdse muziek. De leerlingen hebben daar veel belang stelling voor. Daarom heeft het be stuur van het directeuren-overleg bin nen de Stichting Overleg Muziekon- derwijsinstellingen in Nederland (SOM) overwogen een aantal studie dagen te wijden aan het thema 'Avan t-garde in de muziekschool'. Ter voor bereiding van deze dagen wordt op 23 maart in Huize Randenbroek in Amersfoort een algemene oriëntatie dag gehouden, waarvoor de heren T. Hartsuiker en G. M. Koenig van het Instituut voor Sonologie te Utrecht als inleiders zijn gevraagd. Prof. dr. S. Dresden is benoemd tot lid van de Raad voor de Kunst, af deling Letteren. In het Internationaal Rogier Cen trum, zaal Descartes, in Brussel wordt in Juni voor de elfde keer een ten toonstelling gehouden van schilderij en, aquarellen, tekeningen, etsen en beeldhouwwerken, die wordt georgani seerd door de Belgische vereniging Cornell Europe d'Art et d'Estétique. De Internationale Zomeracademie voor Beeldende Kunst te Salzburg zal dit jaar van 22 juli tot 23 augustus gehouden worden. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie GRONINGEN Een geringe vrijheid in het werk heeft een na delige invloed op de arbeidstevredenheid, de interesse voor het werk en op het arbeidsverzuim. Een arbeider die met weinig vrij heid moet produceren, zal zijn werk als frustrerend en betekenis loos ervaren. i onze correspondent IMOND Ambtenaren van de ilipsbewakingsdienst hebben gister- rgen voor een grote consternatie »rgd bij de bezetters van de Phi- i USFA-vestiging in Helmond. Zij ren namen en autonummers van ie- «en die de bezette fabriek wilde oeken door per mobilofoon. Vol 's de bezetters werden bovendien ir een in burger geklede bewa- gsman foto's genomen. In de loop i de ochtend werd ook nog een idopname gemaakt in de bezette fa- ffc, toen een man van de bewa- gsdienst was binnengelaten nadat had verklaard even te willen con- eren of alle nodige veiligheids regelen waren genomen in de duktie-afdeling waar elektronische Apparatuur voor defensie wordt fvaardigd. üps verklaarde na afloop dat al e acties te wijten waren aan een nijverige ambtenaar d e dingen *1 die hem niet waren opgedragen, bewuste bandopname is in het bij- i van vakbondsbestuurder Vianen ■t uitgewist Phulips spreekt van ^misverstand en ontkent dat de D ie's met deze aaak te maken zou 'ben, iets wat de bezetters zeiden termocden. Tot deze conclusie komt dr. J. Schou ten in 'Vrijheid in het werk', een proefschrift over 'organisatiestructuur en het welzijn van produktiewerk'. De heer Schouten, organisatie-psycho loog op de afdeling bedrijfskunde van de Technische Hogeschool in Eindho ven, promoveerde gisteren op dit proefschrift aan de rijksuniversiteit van Groningen tot doctor in de socia le wetenschappen. Zijn studie is geba seerd op een onderzoek in 72 bedrij ven in de metaalindustrie. In totaal werden er ruim tweeduizend metaal arbeiders ondervraagd. 'De geringe vrijheid die een produk- tiewerker bij een bedrijf geniet heeft nadelige gevolgen voor de ontplooiing van die arbeider. Bovendien wordt een produktiewerker meer afhankelijk gemaakt van zijn staf en leiding naar mate hij minder zelfstandig kan han delen. Dit wekt gevoelens van machte loosheid op en heeft wellicht ook na delige invloed op de persoonlijkheids vorming', concludeert dr. Schouten. In zijn inleiding zegt dr. Schouten dat bedrijven menselijke gedragingen in het algemeen beoordelen op het nut. Men kan bijvoorbeeld nagaan of ze waardevol zijn voor de doeltreffend heid van het bedrijf of dat ze daar af breuk doen. In de regel wordt slechts een klein aantal handelingen als nut tig voor de organisatie beschouwd. 'Gedragsbeheersing via werkin structies en de eis tot wcrkresultaat beoogt het menselijk gedrag in te perken tot die smalle marge van han- delingen die voor de organisatie van belang zijn. Het geeft daardoor aan de organisatie een uiterlijke schijn van regelmaat, voorspelbaarheid en orde', aldus de promovendus, die hieraan toevoegt dat de vrijheidsbeperkende invloed vooral wordt ondervonden door mensen 'onder in' de organisatie. 'Deze beperking van de menselijke vrijheid vormt de wrange keerzijde van de gesmeerd lopende organisatie waartoe produktiebeheersing kan lei den', merkt hij op. Volgens dr. Schouten bestaan er veel bezwaren tegen een geringe vrijheid in het werk. Achtereenvolgens wijst hij op de geringe mogelijkheid tot ontplooiing, de grote afhankelijkheid van de werker en op de gevoelens van machteloosheid. 'Het is gezien deze bezwaren niet verwonderlijk dat veel werkers met een geringe vrijheid hun werk als frustrerend ervaren. Even min is het verbazingwekkend dat zij ziek kunnen worden van dat werk. Het is tenslotte ook niet verrassend dat werkers die gedwongen zijn te werken In een keurslijf van voor schriften weinig waarde hechten aan het werk. Het werk is voor hen bete kenisloos'. In dit verband noemt hij het gewenst dat organisaties zich ontwikkelen in de richting van een verdere democra tisering. Ook zou het welzijn van de werker moeten dienen als een waarde volle toetssteen bij de beoordeling van het bedrijf. Over het gevoel van machteloosheid zegt hij dat deze ge voelens de kans verkleinen dat de werker zelf actie onderneemt om in te grijpen in zijn arbeidsomgeving. Hij heeft immers geleerd dat hiervan weinig heil te verwachten. Een andere conclusie van dr. Schou ten is dat hoe meer inspraak dc wer ker heeft des te groter zijn arbeidste vredenheid is. Dit resultaat betekent dat naarmate aan werkers meer gele genheid wordt geboden naar eigen in zicht vorm te geven aan hun arbeids omgeving en organisatie, zij daarmee ook tevredener zijn. Uit het onder zoek blijkt ook dat bazen, die in het algemeen meer zelfstandigheid en in spraak hebben, meer interesse hebben en ook vaker tevreden zijn dan arbei ders. Bevestigd is tenslotte dat een bedrijfs leiding, naarmate deze een ongunsti ger opvatting over de menselijke kwa liteiten heeft, een geringere voorkeur geeft aan een bedrijf met vrijheid in het werk en invloed op het bedrijfsge- beuren voor de werkers. Er blijkt overigens wel een positief verband te bestaan tussen de democratiseringsop- vatting van de directie en de gemid delde mate van arbeidstevredenheid van de arbeiders. Hoe gunstiger de mensopvatting zoals die gemiddeld geldt voor alle managers van een be drijf tesamen, des te groter is de ar beidstevredenheid en des te geringer het arbeidsverzuim. Vrijheid in het werk' door Jan Schouten. Uitg. Boom te Meppel 208 blz. Prijs 21.50. "Zal me een koude bedoening Op hetgrole plein en in de worden", dénkt u. vele promenades. Wanneer Allesbehalve. U kunt er zelfs komt u, zomers-gezellig uw jas of mantel bij uittrekken, winter-winkelen? Want die leuke terrasjes vindt u In winkelcentrum Zuidplein, in het overdekte en verwarmde VwspSs^MOwinkels, <*n complete winkelstad warenhuizen en boetieks. onderdak yw winkelcentrum zuidplein Votterdam dus het blad, 'weerspiegelen zijn ei-, gen godsdienstige opvattingen en het belang van de religie in het achterlij-, ke en feodale 18e eeuwse Duitsland'. Uit Schuberts 'Onvoltooide' spreken, volgens 'Goeangming" de '<lepressieve en onzekere gevoelens van de bourgois- pseudo intellectuelen uit Duitsland en Oostenrijk en Johann Strauss' 'Blaue Donau' is 'camouflage voor de reactionaire heersers van Oostenrijk die probeerden de bourgeoisie na de revolutie van 1848 vrede op te leggen'. 'Onkritische aanvaarding van klassie ke muziek uit het westen' waarschuwt 'Goenangming", waarschijnlijk naar aanleiding van het enthousiasme, waarmee Europese orkesten werden; ontvangen, 'zou tot ernstige ontwricht tingen in de dictatuur van het prole-; tariaat kunnen leiden'. Van een correspondent DEN HAAG Wegens het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel als gevolg van aanrijding met een paard heeft de rechtbank de 25-jarige expe-. diteur K. van D. uit Alphen a.d. Rijn; veroordeeld tot tweehonderd guldenI boete. Op het strand te Noordwijk; liep het door Van D. bereden paard' tegen de 65-jarige raadsheer van het Haagse gerechtshof, mr. J. A. Polak, die viel en enkele ribben brak, waar van één een long doorboorde. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Verdachte zou ge vaarlijk hebben gereden, onder meer door in galop het groepje personen, waarin mr. Polak zich bevond, te pas seren. De officier van justitie had' vijfhonderd gulden geëist. Van een verslaggever DEN HAAG Het bedrijfsschap de tailhandel in melk heeft in een tele gram aan de voorzitter van de tweede kamer en alle Kamerfracties dringend verzocht om een eind te maken aan de voorlichtingsactie 'prijswijzer' of te zorgen voor een 'genuanceerde voor-; lichting'. Volgens het bedrijfsschap - gaat de voorlichtingsactie (een initia-; tief van de consumentenbonden, waar-I voor het ministerie van economische; zaken subsidie, verleent) voorbij aanl verschillen in kwaliteit en dienstver-; lening als wezenlijke onderdelen vanl de prijsstelling. 'Het gevolg is dat de- handel ten onrechte voor prijsopdrij-I vers wordt uitgemaakt', aldus het te legram. DEN HAAG De ontvangsten van; de fiscus aan kohier- en niet-kohierbe— lasting hebben in januari in totaal; 3,9 miljard bedragen, tegen 3,4- miljard in dezelfde maand van 1973.; Aan niet-kohierbelastingen werd 2,7- (2.4) miljard ontvangen en aan niet-- kohierbelastingen 1,2 (1,0) miljard. Omzetbelasting leverde in januari 952 (858) miljoen op. Aan loonbe lasting kwam 1.104 (909) miljoen binnen. Inkomstenbelasting bracht- 942 (800) miljoen op en vennoot schapsbelasting 146 (105) miljoen. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Nederlandse studen ten die hier door de studentenstop geen plaats kTifean kunnen mogelijk terecht aan Daitae universiteiten. Dit heeft minister Van Kemenade (onder-; wijs) gisteren in principe afgesprokenl met zijn collega uit Noordrijn-Westfa; len, J. Rau. De beide ministers zullen de moge; lijkheid onderzoeken of Nederland enl deze Westduitse deelstaat elkaar kun; nen helpen in die faculteiten waar lnl één der landen een studentenstop; geldt Als dit plan doorgaat, zal het wel gaan om een uitwisseling op be perkte schaal. Houtbelegging verdiende meer AMERSFOORT De winst vsn- Houtbelegging is vorig jaar gestegen van bijna 15.000 tot ruim 18.000. Voorgesteld wordt een onveranderd; dividend van pet. Het fonds ver* wacht ook over 1974 een dividend van; pet. te kunnen uitkeren, zo blijkt uit het jaarverslag. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11