Pompidou zit ook Breznjew dwars Dublin erkent Ulster als deel van Engeland Joegoslavi probeert stop op migranten te verwerken ES Doebtsek: 'Hoesak misbruikt macht' ■Simon Leider van Praagse lente verbreekt stilzwijgen «een akkoord over Europese Veiligheidstop Nieuwe president en onrust in Guatemala Historische verklaring van Ierse premier Brit behaalt hoogterecord blootlopen Gevolg van Westeuropese recessie nleSJE?" Prawda Maoïsten erkennen bestaan van twee China's tvW RiTET DONDERDAG 14 MAART 1974 BUTTENLAiNP T7/K9 ROME (UPI, AFP). Alexander Doebtsek, In 1968 de leider van de 'Praagse lente' die door Russische tanks werd verpletterd, heeft in een brief aan de weduwe van Josef Smrkowski de huidige regeringslei der in Praag, Gustaf Hocsak, van machtsmisbruik beschuldigd. De brief, waarin Doebtsek voor het eerst het zwijgen verbreekt sinds z'n afzetting door Hoesak, stond woens dag afgedrukt in liet weekblad 'Gior- ni-Vie Nuovo' van de Italiaanse com munistische partij. Doebtsek schrijft dat Hoesak zijn macht misbruikte om Smrkowski - in de tijd van de Praagse lente voorzitter van het Tsjechische parlement - uit de com munistische partij te stoten. 'Het drama van Smrkowski werd - zo mo gelijk - nog verergerd door het feit dat het uitgerekend zijn oude Doebtsek vriend en medewerker van de lente in 1968, Gustaf Hoesak, moest zijn die na april '68 zijn toevlucht ging zoeken tot laster en het aanwenden van de middelen die zijn persoonlij ke macht hem gaven om zijn uitsto ting uit de partij te bewerkstelligen. Over het feit dat Doebtsek zelf, zijn vrouw en zelfs zijn moeder uit de partij werd gestoten schrijft de voormalige regeringsleider dat wij 'zonder weerwoord zijn onteerd'. Maar wij koesteren geen wrok tegen de partij, haar beweging en ideeën. Zij zijn veel sterker dan de obsta kels die opduiken op de weg naar de vooruitgang', aldus Doebtsek. VERDRAAID In zijn brief verdedigt hij ook zijn poging het communistisch bewind in Tsj echo Slowakije een menselijker gezicht te geven: 'Ons doel was de principes van het Marxisme-Leninis- me toe te passen op een meer realis tische en minder obligate manier, onder voorwaarden die nodig zijn bij het opbouwen van een moderne socialistische maatschappij'. Maar de nieuwe beweging werd niet begrepen door de bureaucraten die zich alleen zorgen maakten over hun baan of leidende positie in de partij. Hun verdraaide informatie aan de Russen veroorzaakte de Sowjet-inval die aan het experiment een einde maakte. 'Ik begrijp ook nu nog niet hoe onze bondgenoten berichten se rieus konden nemen die duidelijk bevooroordeeld waren en die een vervormd beeld gaven van de oplos singen die ons voor onze problemen voor ogen stonden', aldus Doebtsek. Hoesak Dj •s'rSOENDA (AP, Reuter,UPI) —De Franse president Georges Pompidou - ;ft gisteren nu eens niet de Amerikanen, maar volgens de lijn van de mse buitenlandse politiek, ook de Russen voor het hoofd gestoten door te igeren akkoord te gaan met de Russische plannen de Europese Veiligheids- iferentie met een supertopconferentie te besluiten. GUATEMALA (AP) Het Congres in Guatemala heeft generaal Kjell Laugerud Garcia officieel benoemd tot president van het land. De verkie zing van een president viel toe aan het Congres nadat noch de presidents kandidaten Garcia noch Rios Montt bij de verkiezingen van 3 maart een meerderheid hadden behaald. Garcia zal zijn ambt in juli aanvaarden. In Guatemala neemt inmiddels de spanning toe na de moord op een op positionele studentenleider. De stu dent Edmundo Guerra Theilheimer werd maandag door zes onbekende mannen door kogels doorzeefd. De vermoorde was een aanhanger van Garcia's tegenstaüder, generaal Efrain Rios Montt. een tweedaags niet-officieel bezoek Pitsoenda, aan de Zwarte Zee, rbij Pompidou overleg voerde met ijleider Leonid Breznjew, zei de ïse president dat Breznjew hem niet van had kunnen overtuigen de Europese veiligheidstop met grote topconferentie zou moeten den afgesloten. ipidou zei dat hij niet 'hardnekkig itief' was geweest tijdens de ruim uur durende onderhandelingen, r Frankrijk vindt dat het beter is /achten op de slotresultaten van Europese veiligheidstop, die na iinki in Genève worden voortgezet, ïkrijk zal zijn standpunt bepalen ra 'het voorbereidende werk een document oplevert dat of een een- rie opening biedt voor samenwer- of iets oplevert dat van beslis- belang en veelbetekenend is de historie van Europa', aldus ipidou. De president zei dat het leg voornamelijk was gevoerd de Europese Veiligheidstop, maast over Frans-Russische be kingen, over Ejiropese zaken het den-Oosten en andere wereldlowes- Het overleg was 'rijk van in- d' en bevestigde de 'bevredigende tand waarin de Frans-Russische ekkingen zich bevinden en de zich liepende samenwerking tussen de landen', aldus Pompidou. Hij Breznjew voor een tegenbezoek enodigd. Maar een datum daar- was niet vastgesteld. skou igenomen wordt dat het Frans-Rus- he overleg voor Moskou weinig be- ligend is geweest. De Sowjet-Unie de Europese Veiligheidsconferen- zo snel mogelijk van een grootste le voorzien door een supertopcon- mtie, die de status quo in Europa it bekrachtigen. Vele westerse lan- verzetten zich echter tegen het lenen van concessies op het terrein de veiligheid, zolang Moskou wei een vrijere uitwisseling van per en en denkbeelden binnen de Rus- he grenzen wil toestaan, nkrijk heeft eerder het Russische enoegen gewekt doot een reeks e verklaringen tegen het 'condomi- de gezamenlijke heerschappij r de wereld van de superstaten de en de Sowjet-Unie, die daarmee Inere mogendheden, zoals Frank- de wet willen voorschrijven. >r deze uitlatingen veelal bij Qde van de Franse minister van tenlandse zaken Michel Jobert igde op een bepaald ogenblik zelfs gehele bezoek van Pompidou aan znjew niet door te gaan. De Fran- tvallen hebben zich later echter amelijk tegen de Amerikanen :ht. wat de Sowjet-Unie wellicht heeft verzoend. President Pompidou is gistermiddag weer naar Parijs teruggekeerd. Het Franse streven naar een 'Euro pees' Europa, onafhankelijk van de VS en de Sowjet-Unie, dat de voor naamste aanleiding is geweest voor een reeks woedeuitbarstingen van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger, is gisteren voortgezet met de Franse weigering deel te nemen aan een tweedaagse vergadering van de internationale energiecommissie. Tot oprichting er van was begin februari besloten in Washington tijdens de geruchtmaken de energietop, waar Frankrijk bleef dwarsliggen. De bijeenkomst gisteren werd in Brussel gehouden met als deelnemers de EEG-landen min Frank rijk, de VS, Japan, Canada en Noor wegen. Londen De nieuwe Britse Labourregering schijnt, blijkens berichten uit Lon den, van plan te zijn de banden met de VS te verbeteren en ook te willen bijdragen tot betere Amerikaans-Euro- pese betrekkingen. De Britse ambassa deur in Washington, sir Peter Rams- botham, is voor overleg naar Londen geroepen. Hij zou met Wilson en de nieuwe minister van buitenlandse za ken James Callaghan voornamelijk gaan praten over de betrekkingen tus sen de VS en de EEG. Uit Londen is voorts vernomen dat David Bruce, die contactfunctionaris is voor Washington tussen de VS en China, een kort niet-officieel bezoek aan Londen zal brengen. Bruce is am bassadeur in Frankrijk, West-Du its- land en Engeland geweest en was te vens onderhandelaar van de Amerika nen bij het Vietnam-overleg. Bruce zou aanvankelijk een rondreis van een maand door Europa maken om de Amerikaans-Europese betrekkingen te bestuderen. Door de verheviging van de ruzie tussen de VS en Europa is Bruce's rondreis echter afgelast Na Londen reist de bejaarde diplomaat meteen door naar Peking. JACKSONVILLE (AP) Een lid van de Britse luchtmacht heeft deze week vermoedelijk het hoogterecord blootlopen op zijn naam gebracht. Op een hoogte van bijna 12.000 meter deed het bemanningslid Robert Graham al zijn kleren uit en liep naakt van het ene eind naar het andere van het ver kenningsvliegtuig, waarin hij vloog. De commandant van het vlieg tuig gaf Graham een ernstige schrobbering. Maar hij zei niet te verwachten dat er andere maatregelen zouden worden ge nomen. Tenslottealdus, de commandant, had Graham zich aan de regels gehouden door wel zijn laarzen en zijn para chute aan te houden. DUBLIN, LONDEN (UPI, Reuter) Liam Cosgrave, de presi dent van de Ierse Republiek heeft in een historische verklaring gezegd dat zijn land liet als feit aanvaardt dat Noord-Ierland deel uitmaakt van het Britse Verenigde Koninkrijk. 'De positie van Noord-Ierland is dat het de-facto (in feite) binnen het Verenigd Koninkrijk ligt en mijn re gering aanvaardt dit als zodanig", zo verklaarde Cosgrave in het Ierse par lement in Dublin. Het is voor het eerst dat de regering van de Ierse re publiek Ulster officieel als feitelijk deel van Engeland erkent. De verklaring neemt een belangrijk deel van de argumenten weg die Noordierse extreme protestanten steeds naar voren hebben gebracht onder meer dat Dublin met behulp van de katholieken in Ulster poogt Noord-Ierland met de Ierse Republiek samen te smelten, zodat de protestan ten dan een minderheid zouden wor den en onderdrukking te vrezen zou den hebben. De laatste tijd was één van de voornaamste grieven van de protestantse extremen dat Engeland met Dublin akkoord was gegaan tot de vorming van een Ierse raad en daarmee de Ierse Republiek zeggen schap heeft gegeven in. Noordierse za ken. De stap van Cosgrave is voorts van belang omdat in het Britse parlement acht Noordierse protestantse extremen zitting hebben, die vastbesloten zijn gezamenlijk op te treden en de posi tie van de Noordierse protestanten via keiharde onderhandelingen te ver stevigen. Door de pat-situatie in het Britse Lagerhuis hebben deze Noord ieren, samen met de liberalen en nati- Premier Cosgrave onahsten uit Wales en Schotland een macht die aanzienlijk verder reikt dan hun getalssterkte in het Lager huis. De Ierse Republiek heeft Ulster nog niet juridisch als deel van Engeland erkend. In de Ierse grondwet staat door D. H. GRASMAN De beslissing van sommige Westeuropese landen om verdere tewerkstelling van buiteiüandse werknemers te beëindigen, kwam voor de Joegoslaven niet helemaal onverwacht, ook al werd zij eenzijdig en zonder waarschuwing genomen. Gedeeltelijk was naar het oordeel van de Joegoslaven de energiecrisis daarvan de echte oorzaak, maar ook werd deze crisis als excuus gebruikt. Op lange termijn gezien komen deze beslissingen overeen met het beleid van Joegoslavië met betrekking tot de arbeidsmarkt hoewel er op korte termijn uiteraard wel problemen rijzen. ADVERTENTIE Overeenkomstig de richtlijnen die in 1971 van kracht werden, werken er ruim 790.000 Joegoslaven in het bui tenland. Van dit aantal zijn er 647.000 in Europese landen en de rest over zee. De meesten van hen die overzee werken zullen daar blijven tot hun pensioen. Dan kunnen zij eventueel terugkeren. Wat de werknemers in Europese landen betreft, deze heeft Joegoslavië altijd beschouwd als een deel van de potentiële arbeidsmarkt. De meeste Joegoslaven die elders wer ken vindt men in West-Duitsland, nl. 436.500. Volgens betrouwbare informa ties imoet er op worden gerekend dat er een kritieke situatie ontstaat voor de buitenlandse werknemers in drie bedrijfstakken in Duitsland: de auto industrie, de textielbedrijven en de bouwnijverheid. De stagnatie in de auto-industrie is een direct gevolg van de energiecrisis. De textielindustrie was al eerder begonnen de productie te beperken, terwijl de investeringsbe perking in de bouwnijverheid het ge volg is van een overheidsmaatregel die tot doel'heeft de oververhitting van de economie te voorkomen. Op het moment zijn er ongeveer 70.000 bouwvakarbeiders in Joegosla vië die seizoenswerk hebben in W. Duitsland. Ieder jaar gaan zij in maart of april terug na een oproep van hun Duitse werkgever. Het is de vakbeweging nu niet mogelijk een schatting te doen van het aantal dat nu weer in Duitsland wordt verwacht. Men kan stellen dat op dit moment dit de enige categorie van Joegoslavi sche werknemers is die rechtstreeks getroffen wordt door de economische recessie in het westen. De meesten van hen wonen op het land op boer derijen en hun werk in het buiten land wordt gebruikt als een aanvul lende bron van inkomsten. De maatregelen van de Westeuropese landen beperken zich eenvoudig tot een stop op de toelating van nieuwe buitenlandse werknemers. Ten aan zien van Joegoslavië begon er in 1971 een soort wisselsysteem. Toen begon nen de eerste Joegoslaven, die werk hadden gevonden in het buitenland, naar hun vaderland terug te keren. Vorig jaar kwam er een wet tot stand op het werken in het buitenland en sindsdien worden alle uitgaande bewe gingen gepland en begeleid. Het werk- gelegenheidsbureau van de overheid, dat met de uitvoering is belast, voor zag dit jaar in het vertrek van onge veer 50.000 werknemers naar het bui tenland. Een aantal van hen zijn reeds getraind voor het werk dat zij gaan doen en de Joegoslavische vakbe weging zal er naar streven dat deze werknemers inderdaad hun gecontrac teerde baantje krijgen. Anderzijds was ook geprogrammeerd dat ongeveer 50.000 werknemers naar Joegoslavië terugkomen en daar in het arbeidsproces moeten worden op gevangen. Nu staat men echter voor de situatie dat een bepaald aantal nieuwe arbeidsplaatsen zal moeten worden aangeboden aan hen die de bedoeling hadden het land te verla ten, in plaats van aan terugkerende werknemers. Daarmee komt er voor het eerst in vier jaar stagnatie in het wisselstelsel. In verband met deze situatie onder houdt de Joegoslavische vakbeweging nauw contact met de meest betrokken zusterorganisaties, vooral met de Duitse DGB. Zij kreeg de verzekering dat de vakverenigingen van de ont vangende landen rekening zullen hou den met het belang van de reeds te- werkgestelden, wier werkgelegenheid in gevaar komt. Niettemin doet het probleem zich voor dat de Joegoslavi sche economie mogelijkheden moet vinden om practisch het gehele poten tiële aanbod van werknemers binnen de grenzen produktief te werk te stel len, nu het buitenland dubieus wordt. Het vertrek naar het buitenland voor werk aldaar begon in een tijd dat de Joegoslavische economie streefde naar een overgang naar Intensievere pro- duktie. Er kwam een overschot aan arbeidskrachten, dat bekend werd on der het etiket 'technologisch over schot'. Het gevolg was dat in hoofd zaak jonge en geschoolde werknemers, kaderpersoneel waarop de economie had moeten drijven, het land verlie ten. Joegoslaven die in het buitenland werken zijn gemiddeld maar ongeveer 30 jaar oud en meer dan 60 pet. van hen zijn geschoold of hoog geschoold, mensen met middelbare of universi taire opleiding. Voor bepaalde beroe pen, waaronder gereedschapmakers, was er zelfs enige tijd in Joegoslavië een tekort. Binnenland Geen der werknemers die getroffen worden door de recessie in West-Eu ropa zal in de steek worden gelaten. Gedurende enkele jaren is de werkge legenheid in de sociale sector toegeno men met 3 pet per jaar. Ook voor 1974 is dit percentage gepland. Door deze toename moeten drie categorieën aan bod komen: de jonge generatie die de leeftijd van intrede in de ar beidsmarkt bereikt, dertigduizend uit het buitenland terugkerende werkne mers en een kleiner aantal personen die de landbouwstreken verlaten en in de stad werk komen zoeken. Er werd echter op gerekend dat er 50.000 het land zouden verlaten. Het feit dat die nu waarschijnlijk niet gaan maakt aanvullende arbeidsplaatsen nodig. Ongeveer een half miljoen Joegosla ven die in het buitenland werken zijn landarbeiders. Een aanzienlijk aantal van hen vertrok uit de meest ontwik kelde landbouwstreken, hun behuizin gen overlatend aan bejaarde ouders en hun kinderen. In 1973 werd tussen de republieken van Joegoslavië een overeenkomst gesloten met betrekking tot de ontwikkeling van de landbouw ('het groene plan'). Men hoopt daar door opnieuw belangstelling te wekken bij een aantal mensen dat de dorpen verliet. Wat zij in het buiten land hebben kunnen sparen kan hen te pas komen bij de aankoop van landbouwmachines en hen die hogere productiviteit doen bereiken die de landbouw weer interessant maakt. Het urbanisatieproces was intensief in Joegoslavië. Na de oorlog woonde driekwart van de bevolking in land bouwstreken en nu nog maar éénder de deel. Angenomén mag worden dat dit proces vanzelf zal vertragen in de komende jaren. Gesuggereerd is dat de staat van zijn kant belastingfacili teiten zou gaan geven aan Joegoslaven die terugkeren en gereedschappen meebrengen en hulp bij de moderni sering van de landbouwbedrijven. Be- lastingfaciliteiten worden ook aanbe volen voor vaklieden die gereedschap pen voor werkplaatsen invoeren, en in sommige regio's wordt al hard ge werkt aan verbetering van landbouw bedrijven om de werkgelegenheid te bevorderen. Belangwekkende initiatie ven zijn gekomen van gemeenten die nieuwe fabrieken bouwen met be spaarde buitenlandse valuta van Joe- dat Ierland is samengesteld uit het gehele Ierse eiland met de erbij lig gende eilanden. Dit betekent dat Ul ster volgens de Ierse grondwet wel bij de Ierse Republiek behoort. Maar om dit te veranderen zou een inge wikkelde procedure nodig zijn om de grondwet te wijzigen. Cosgrave, die als leider van de Fine Gael partij een regeringscoalitie vormt met de Ierse Labour Partij, is met zijn verklaring opnieuw een stapje verder gegaan dan zijn voorgangers. In 1965 werd het Noordierse bestuur van die tijd al feitelijk erkend door dat de Ierse premier Sean Lemass toen een bezoek aan Belfast braöht, waarna de Noordierse premier Teren ce O 'Neill, thans Lord O 'Neill of the Maine, op zijn beurt naar Dublin toog. Cosgrave heeft gisteren in een over volle, maar muisstille parlementszaal ook verklaard: 'Ik herhaal plechtig dat de feitelijke positie van Noord- Ierland binnen het Verenigd Konink rijk alleen door besluit van de meer derheid van de bevolking van Noord- Ierland veranderd kan worden'. De Ierse verklaring betekent forse steun voor de Britse regering, die ook onder de nieuwe premier Harold Wil son heeft verklaard het gevoerde be leid voort te zetten en de machtsde ling tussen katholieken en protestan ten in Ulster te handhaven. Harold Wilson Premier Harold Wilson heeft inmid dels te kennen gegeven dat hij ver wacht een jaar met zijn minderheids kabinet aan het bewind te blijven. Regeringsfunctionarissen in Londen zeiden dat het Labourprogramma dat in de troonrede werd uiteengezet, on geveer een jaar nodig zal hebben om de wettelijk vereiste stadia van be handeling te doorlopen. Wilsons plan nen wel een straf prijsbeleid, maar geen strak loonbeleid te voeren, is echter reeds op verzet van de Conser vatieve oppositie gestoten en zou een eerste barrière voor het Britse kabi net kunnen worden, zo is gemeld. Engeland heeft gisteren bekendge maakt dat er het afgelopen jaar een zeer omvangrijk tekort van 1468 mil- jone pond sterling is geboekt op de buitenlandse handel. MOSKOU (AFP) Het Russische partijblad de Prawda heeft de Chinese leiders in Peking er woensdag van be schuldigd hun aanspraken op het ei land Taiwan te hebben opgegeven ter wille van hun toenadering tot het 'A-1 merikaans kapitalisme'. De Prawda constateert, dat de aanval len van de Chinese pers op het be wind van Tsjang Kai Sjek hoe langer hoe zeldzamer worden. 'Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat de maois- ten het bestaan gaan aanvaarden van twee China's, of wel van een Taiwan en een China. Zij maken van de kwes tie Taiwan een soort wisselmunt met de wereld van het kapitaal', aldus de Prawda. In de Verenigde Staten, zo voegt de Prawda eraan toe, wordt het zwijgen van China over het vraagstuk-Taiwan opgevat als instemming met de aan wezigheid van Amerikaanse militairen op het eiland. 'In ril heeft Washing ton officieel een neutraal standpunt ingenomen tijdens het gewapende conflict in de Paracelsus-archipel'. Joegoslavië's nieuwe generatie, die ook op de arbeidsmarkt moet wor den opgevangen, waar reeds gedrang ontstaat door de stop op de werving van buitenlandse werknemers in de Westeuropese landen. goslaven die buitenslands hebben ge werkt. Naar de mensen toe De vakbonden hebben aandacht ge vraagd voor een tot nu toe in onvol doende mate gebruikte mogelijkheid: gezamenlijke investeringen met bui tenlandse partners. Zij wijzen op de noodzaak van een verschuiving in het bestaande systeem van het brengen van arbeiders naar kapitaal. Men moet zien te komen tot het omgekeer de: dat kapitaal zich richt naar die plaatsen waar arbeidsaanbod voorhan den is. De Joegoslaven voeren een beleid dat in principe hierop is gericht: beper king van de uittocht van werknemers en een versnelling van hun terug tocht. Maar dit proces verloopt niet zonder moeilijkheden. De heer D. H. Grasman is secretaris van het CNV, o.a. belast met werkge legenheidsvraagstukken. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9