Laat provincies blijven, ze zijn niét overbodig 55*- dichtbij ^ommentaar Hoe een randstedeling zich kan vergissen... uropa en VS -1 Eiropa en VS -2 iropa en VS -3 ic het weer Voorjaarsbui KLM begint nieuwe lijn tussen Eindhoven-Hamburg Rijkswaterstaat koopt REM-eiland geschiedenis van de arbeider gezegend oud bloemen record OCW/KiWARfEET DONDERD AG 14 M AART 1974 BLNNENGVXD/C04LMENTAAR T5/K7 nki1 t valt niet te ontkennen: West-Eu- verhouding tot de Verenigde ten lijkt de laatste tijd een tikje ibelzinniger te zijn geworden, de bijdrage van de Europese :hap aan een oplossing (of ter: aan het praten over een oplos- g) van de oliecrisis. Eerst besluiten t van de negen leden van deze b, samen met Amerika en een paar Ieren, om te streven naar een alge- ne conferentie van olieproducenten -consumenten. Ze plezieren daar- Amerika en vertoornen Frankrijk, zich demonstratief afzijdig houdt, rolgens echter beginnen diezelfde op hetzelfde gebied, Amerika te trnen en Frankrijk te plezieren, wel door zich te scharen achter Frans© wens om een aparte con- itie van West-Europa met de Ara- ;he landen te organiseren, iet een wonder, dat Kissinger zich voelt en in het openbaar geeft van zijn ergernis? Deze re is te begrijpelijker, wanneer men lerking neemt, dat de Ameri- nse minister ook op andere gron- weinig reden heeft om tevreden te over West-Europa's bejegening j n i de VS. n zijn voorstel van bijna een jaar eden om een mooie nieuwe verkla- roi g op te stellen over de saamhorig- ~ldj,van Amerika en West-Europa, is dusverre niets terechtgekomen. Het ;t prnaamste resultaat tot op heden is Europees geharrewar over de n™ag, met welke hooggestemde woor- jj. partnerschap?, lotsgemeen- (ap? die saamhorigheid precies st worden omschreven. Wat be id was als een poging om de atlan- eenheid te versterken, althans ïwe glans te verlenen, is uitgelopen nieuw vertoon van verdeeldheid. is, zeker voor de initiatiefnemer, Q|furstellend. Maar het zou ons niet jazen als die teleurstelling door i te heviger werd gevoeld, omdat beseft, haar zelf min of meer te bén uitgelokt Ten eerste had nie- nd om de door hem gepropageerde daring gevraagd. Ten tweede is de idzaak ervan ook afgezien daarvan ilijk te verdedigen. Als de atlanti- betrekkingen goed zijn, is zo'n overbodig, en als de samenwerking en West-Europa en de VS veel te sen laat, baat ook de aanwezigheid een fraaie beginselverklaring wei- En ten slotte had Kissinger bij Ti rbaat kunnen weten, dat de Franse e d:ring ook deze kans zou aangrijpen haar reputatie van dwarsligger te estigen. de andere oorzaak van Kissingers de Westeuropese houding opzichte van olieconferenties eft: natuurlijk is die houding Lie i toonbeeld van rechtlijnigheid. |^ar is ze nu werkelijk schadelijk r Amerika, of voor de Amerikaan- o N'rol in de wereldpolitiek? We kun- het ons nauwelijks voorstellen. j'aü :reerst is er weinig kans op, dat |nL ke conferentie met de olieprodu- ten ook spoedig van de grond it. Al was het alleen maar omdat producenten het onderling maar eens kunnen worden over hun rktstrategie. Vervolgens is moeilijk te zien, waarom los van wat 30-i tt-Europa samen met Amerika on- 1 neemt de West-europeanen niet ispr aderlijk hun regionale belangen No de Arabieren zouden bespreken. ial ispej daardoor het Amerikaanse stre- naar een vredesregeling voor het i Iden-Oosten zou kunnen geschaad r j den. is een gedachte die Europa órti ;el eer bewijst. Bij het politieke "irnfleg daarover heeft West-Europa ners weinig meer in te brengen dan briefjes, eenvoudig omdat het politieke statuur mist om garanties amnen geven voor de handhaving welke regeling ook. 3S door Jan Brokken AMSTERDAM Vooringenomenheid kan tot grote vergissingen leiden. Die provincies, zo dachten wij, zijn toch langzamerhand zielloze kinderen van ons staatsbestel geworden. Vraag aan een wille keurige inwoner van Hilversum tot welke provincie hij zich aangetrokken voelt, en hij zal schouder ophalend antwoorden dat hij zich even goed thuis voelt in Utrecht als in Noord-Holland. Een inge zetene van Beesd, een plaatsje dat op 25 kilometer afstand van de stad Utrecht ligt, kan zich toch moeilijk een Gelderlander noemen? Inwoners van Sassenheim, Schoonhoven en Goedereede staan alle drie te boek als Zuidhollanders, maar wat verbindt hen? Niets toch? Mochten die provincies ooit nog eens opgeheven worden en daarover wordt de laatste jaren steeds vaker gesproken dan zal het woedende volk het Binnenhof heus niet op stelten zetten. Uitzonderingen moeten deze stelling natuurlijk kracht bijzetten. Friezen en Limburgers hebben nog een sterke emotionele band met hun provincie, voelen in hun binnenste nog iets week worden wanneer ze na de Af sluitdijk of na Helmond him provin cie binnenrijden. Maar in Haarlem kwamen zij onlangs een redelijk ont wikkelde man tegen, die zich afvroeg tot welke provincie hij nu eigenlijk behoorde: Noord- of Zuid Holland. Terwijl wij als Nederlanders heel goed beseffen, waarom wij een Twee de Kamer kiezen, terwijl wij ons met gepaste trots Amsterdammer of Rot terdammer noemen, laat die provincie ons een enkele uitzondering daar gelaten volledig koud. Aan de vooravond van de provinciale staten verkiezingen zou het interessant zijn daarover eens met een aantal (provin ciale) politici te spreken, zo veronder stelden wij nog altijd. Dan zouden wij een inwoner van dat plaatsje Beesd, dat toch eigenlijk niets Gelders heeft, tegenover een echte Limburger moe ten zetten. Het opzetje bleek aardig te lukken, maar de gevonden uitzondering beves tigde de regel niet. Wij belden nog even met de provincie Limburg om te vragen of de man. die wij op het oog hadden, nog bij deze statenverkiezin gen van de partij was. Het eigen ge luid van Limburg viel direct op: ter wijl de telefonistes van de overige tien provincies 'met het provincie huis' zeggen, kondigde de Maastricht se juffrouw zich met 'Rijksgouverne ment' aan, waarbij de r scherp en de g zacht uitgesproken werd. De heer J. J. G. Tonnaer, burgemeester van Schinveld, en fractievoorzitter van de PPR in de Limburgse staten, bleek inderdaad nog aan d e verkiezingen mee te doen. De inwoner van Beesd was vlug gevonden: mr. O. W. A. ba ron van Verschuer, gedeputeerde van Gelderland en voorzitter van de CHU, woont in dit rustige oord aan de ri vier. Na de gesprekken met beide heren bleek echter hoe dc vooringenomen heid ons parten had gespeeld. Terwijl de heer Tonnaer had uitgelegd, dat er in Limburg een irrationele band tus sen bewoners en provincie bestaat', maar vervolgens aan het relativeren sloeg, antwoordde de heer Van Ver schuer op de vraag 'voelt u zich Gel derlander' ronduit 'ja'. Eerst de heer Tonnaer. 'In het maat schappelijke leven betekent die pro vincie nog wel wat voor een Limbur ger. net zoals voor een Fries. Het is sterk een kwestie van gevoel. Uit irra tionele overwegingen en als ik ir rationeel zeg veroordeel ik ze beslist niet voelen Limburgers zich met hun provincie verbonden'. Welke zijn die overwegingen? 'Dat in heel Limburg een eigen dialect wordt gesproken. En dat Limburg samenvalt niet het bisdom Roermond. Deze pro vincie is niet alleen een staatkundige eenheid, ook religieus gezien zijn wij één. Zelfs niet-kerkelijken accepteren, dat het hier wat betreft de geloofso vertuiging anders ligt dan in de rest van Nederland. Eén dialect, één ge- Mr. O. W. A. baron van Verschu er: idealist en realist ridisehe eenheid', zegt de heer Ton naer. 'Als er aan die juridische een heid een einde zal komen, betekent dat nog niet dat Limburg ophoudt te bestaan of dat er geen Limburgers meer zouden zijn'. Gelderlander Hoe denkt de heer Van Verschuer over het opheffen van zijn provincie. Gelderland? Als inwoner van Beesd noemt hij zich 'even veel Gelderlan der als iemand uit de Achterhoek'. De heer Van Verschuer voert ook wel een kleine verzachting voor zijn stel ling aan 'ik zit al zo lang in het provinciale bestuur dat ik misschien aan bedrijfsblindheid ben gaan lijden' maar de CHU-er durft toch wel weer te stellen, dat de inwoners van Beesd zich Gelderlander voelen. Het beste bewijs of de bevolking zich aan die provincie verwant voelt zal pas geleverd worden wanneer ooit nog eens besloten zal worden die provin cie maar op te splitsen of op te hef fen. De heer Van Verschuer zegt dit laat ste op een toon, alsof hij de grote protestbetogingen al voor zich ziet Kortom, de gedeputeerde gelooft in zijn provincie, voeot zich Gelderlan der, vindt kleine provinciale grenswij zigingen hier en daar gewenst, maar noemt Gelderland een mooie en pret tige bestuurlijke eenheid, die hij niet graag zou willen missen. Als typische kenmerken voor zijn pro- voncie noemt hij de 'intimitiet, de rust, de geweldige landschappelijke waarde en een zeker Gelders bewust zijn'. De gedeputeerde zegt zowel ide alist als realist te zijn. Als idealist zal hij het betreuren wanneer Gelderland als bestuurlijoie eenheid ooit nog eens zal ophouden te bestaan. Als rea list stelt hij daarentegen, dat de bur ger bij het bestuur betrokken moet worden en dat de gewesten daar zeker toe zullen bijdragen. J. G. Tonnaer: emotionele band.. loofsovertuiging, dat geeft Limburg zijn eigen gezicht'. Die emotionele band betekent volgens de heer Tonnaer niet, dat de Limbur gers meer belangstelling voor het werk van de provincie zouden hebben dan bijvoorbeeld de Hollanders. 'De mensen begrijpen heel goed, dat hun stem bij de Thveede Kamerverkiezin gen van invloed is op hetgeen met de lonen, de prijzen of de belastingen ge beurt Het nut van een gemeenteraad zien ze ook heel goed in: die raad besluit over hun voor -of achtertuin tje. Met de provincie weten ze geen raad, Die provincie beschikt boven dien over een klein budget; veel spec taculairs kan ze niet doen. De belang stelling voor de provincie blijft daar om ook in Limburg —klein'. 'Een Limburger voelt zich LLIMBUR- GER. Maar alle andere overwegingen overschaduwen dit gevoel'. De Lim burger zal dan ook geen hete tranen plengen, wanneer die provincie opge heven wordt. 'Een provincie is een ju- Gewesten nodig Gewesten, het woord valt vele malen wanneer wij met de politici over het opheffen van de provincie hebben. Beiden zijn voorstander van deze be stuurlijke nieuwkotner. De heer Ton naer zegt: 'U moet zich voorstellen, dat ik als burgemeester van een klei ne gemeente in de mijnstreek in vijf- 'tien tot twintig besturen van interge meentelijke organisaties zitting heb. Die gewesten zijn nodig*. De CHU-er en de PPR-er vinden bo vendien, dat de provincie gehadhaafd moet blijven als bestuurlijke eenheid. De heer Van Verschuer: 'Die provin cies zijn niet overbodig. Als ik alleen al denk aan dat hele pakket taken, dat wij bijvoorbeeld op milieugebied van de landelijke overheid toegescho ven krijgen. Wanneer wij die provin cie afschaffen, dan raken wij verzeild in een centralisme, waar iik bang voor ben. Nee, wij moeten de provin cie handhaven'. De taken van de pro vincie moeten misschien gehergroe peerd worden, vindt de heer Tonnaer, er moeten misschien nieuwe taken bijkomen, maar de provincie moet blijven. Blijft natuurlijk de vraag open, hoe wij ons zo konden vergissen. Volgens de heer Tonnaer voelen de Limbur gers zich bij hun provincie betrokken, maar mag dat niet bestuurlijk worden uitgelegd (geen propvolle tribunes bij de statenvergaderingen) en volgens de heer Van Verschuer vormt Gelderland wel degelijk een eenheid, ook voor het gevoel van haar inwoners. Wij zullen ons wel vergist hebben, omdat wij in de Randstad wonen. Een inwo ner van Hilversum kan zich toch moeilijk Noordhollander voelen, heeft toch niets gemeen met een Alkmaar der? (ADVERTENTIE) 429 W0 5 STUKS irom is Kissingers uitval naar West- pa, hoe begrijpelijk aok afis ui- van ergernis, als politiek gebaar irschijnlijk niet erg nuttig. Ze zou |le(Jiakkelijk de indruk kunnen wek- )tei dat Amerika de leden van de Eu- erd ese gemeenschap (minus één) wil in ingen tot een duidelijke keus tussen lerika en Frankrijk. Dat is echter irreëel alternatief. De meerderheid de Europese gemeenschap kan Seb niet permitteren, zich los te ma- erl! van Amerika, maar ze kan het subi i evenmin veroorloven Frankrijk :1 van zich te vervreemden. De leiding tot het laatste mag soms k zijn, de wetenschap dat het gaul- ,ne per slot van rekening ook niet eeuwige leven heeft, maakt het standig, cr weerstand aan te bie- L 1 voornaamste effect van Kissingers tiek zou wel eens kunnen zijn, dat voor de Europese gemeenschap cl moeilijker wordt, enige samen- nflj ng te bewaren en de restanten van ir schone idealen uit de jaren '58 te houden. We kunnen ons niet lenken. da Amerika daarbij belang ent te hebben. Van onze weerkundige medewerker Tussen twee kleine depressies in is het in Nederland de afgelopen zesen dertig uur zeer rustig gezveest. Het kwam in de van huis uit vochtige luchtsoort tot uitgebreide en vaak dichte mistvelden. Soms was het zicht niet groter dan 25 meter. Het tussen twee depressies in liggen het ene van 1015 millibar bij Helgoland, het andere met 1013 mb. bij Tours in mid den-West-Frankrijk geeft als voor deel dat het weer droog blijft. Dat is woensdag in onze contreien duidelijk gebleken. De teinperatuur steeg, waar het flink opklaarde tot 8 d 9 graden Celsius. Stralend was het ook, zoals trouwens de laatste tijd steeds, in het noorden van Duitsland en Polen en in het al gemeen langs de boorden van de Oost zee. Regenen deed het in Frankrijk, waar Rouen gisteravond 6 mm water meldde, Bordeaux 7 en Pau 8 mm. In de vooravond breidde de mist in ons land zich uit ook naar gebieden waar tot vier uur of half vijf de zon voluit had geschenen. Het Russische hogedrukgebied (1035 mb.) begint af te zwakken, maar ten westen van de Britse eilanden stijgen de barometers langzaam. Tussen dit stijggebied van de luchtdruk en de naar Zioitserland wegtrekkende Franse depressie, raakt Nederland in de tweede helft van de ze week in een noordwestelijke of noordelijke stroming, waarmee polaire lucht wordt aangevoerd. Deze is kou der, wat vooral overdag te merken zal zijn aan de lagere middagtemperalu- ren. Verder verschijnen de welbeken de maartse voorjaarsbuien, u weet zvel van: die de zomer aan kruien, ten tonele. Ondanks hier of daar een ha gelvlaag, zullen er ook opklaringen zijn. Een depressie ten noorden van New b'oundland, die tijdelijk met 945 mb. in de kern orkaanwinden veroorzaak te, heeft het de scheepvaart ten oos ten van Canada zeer moeilijk ge maakt. Een schip daar rapporteerde AMSTERDAM De KLM begint per 1 april een nieuwe lijn tussen Eind hoven en Hamburg. De dienst wordt van maandag tot en met vrijdag twee maal per dag gevlogen met Fokker Friendships van de dochtermaatschap pij NLM. De nieuwe lijn is tot stand gekomen in nauw overleg met het Philips-con cern, dat veel zakenverkeer tussen beide steden heeft en dit tot nu toe met eigen vliegtuigen moest verzor gen. Voor de uitvoering van de dienst wordt de NLM-vloot, nog deze maand uitgebreid met een vijfde, gehuurde, Friendship. Behalve voor de Eindhovenaren biedt de dienst ook perspectief voor de Limburgers: zowel de vroege ochtend- als de latem iddagvlucht uit Maas tricht geven directe aansluiting op het vliegtuig naar Hamburg. In omge keerde richting is die aansluiting er ln Eindhoven alleen op de avond vluchten. Voor de NLM, een maatschappij voor binnenlandse vluchten, wordt dit overigens niet de eerste keer, dat haar toestellen worden ingezet voor vluchten over de grens. noordwester storm 10 met hevige sneeuwjachten en een luchttempera tuur van -14 gr. C. Het zeewater was daar -l'/j gr. C. Op 68 gr. N.B. in noord-Canada vriest het nog altijd dat het kraakt: bijna 30 gr. C. Tot in de staat New York is het er koud van, maar in Florida in het zuiden van Texas, is de zomer doorgebroken: Key West 2.5 gr. C., Tampa 27, Miami en Brownsville 28 gr.C. Zover kwa men Sevilla en Malaga woensdagmid dag nog niet: maximaal 20 gr. C. HOOG WATER. 15 maart 1974. Vllssln- gen 6.28-18.57. Hartngvlletslulzen 8.02-20.31. Rotterdam 9.05-21.41. Scheveningen 7.32-19 59. IJmuiden 8.19-20.46. Den Helder 11.28-23.45. Harlingen 1.54-14.06. Delfzijl 4.16-16.34. DEN HAAG Voor vier ton heeft rijkswaterstaat de hand gelegd op het voormalige REM-eiland, tien kilome ter uit de kust voor Noordwijk. Het eiland, dat sterk verwaarloosd is eti voor een bedrag van 1,6 miljoen wordt opgeknapt, zal worden inge richt voor het meten van golfbewegin gen en stromingen in zee. Er komt een accommodatie voor zes personen; alleen voor langere proefnemingen, want het eiland krijgt geen perma nente bemanning. Er wordt een bevei ligingssysteem ingebouwd om onge wenste bezoekers te weren. onder redactie van loessmil Ontzettend belachelijk is dat de werkgevers (de kapitalisten) doen alsof ze even belangrijk zijn als de werknemers (de arbeiders): 'Wij zetten ons kapitaal in en krijgen dividend, jullie je arbeid en jullie krijgen loon. Dus zijn we even be langrijk', zeggen de kapitalisten. Daarom zitten er in bijvoorbeeld de sociaal-economische raad werk nemers en werkgevers. Maar dat is bedrog, want werknemers zijn veel belangrijker. Hoe komen die werk gevers aan dat kapitaal? Bekijk de geschiedenis en je ziet dat ma chines en fabrieken tot stand zijn gekomen door arbeid, en dat de kapitalisten ze inpikten. Machines en fabrieken zijn dus eigenlijk van de arbeiders. Heel logisch natuur lijk, want die dingen komen niet uit de lucht vallen en kunnen al leen uit arbeid ontstaan. Daarom bestaan er in principe alleen ar beiders, moeten de kapitalisten ook loon krijgen (maar dan alleen voor werk dat ze doen) en moet ie dereen mee kunnen beslissen over u-at we met onze machines en grond zullen doen'. De arbeider is dus belangrijker dan zijn werkgever en als dat nu opgaat, moet dat door de eeuwen heen zo geweest zijn. Alleen vind je maar weinig over hem terug in de geschiedenisboekjes. Daar gaat het over koningen, keizers, machti ge ondernemingen en schepen die de wereldzeeën beheersten, palei zen en koopmanshuizen. En toch zijn er ook altijd gewone mensen geweest, de boeren en arbeiders die zich krom werkten voor dege nen die het voor het zeggen had den. Om dat een beetje recht te breien heeft het VJV - vormings- werk jonge volwassenen - het maart nummer van zijn maandblad in z'n geheel gezvijd aan 'de geschiedenis van de arbeider' en dan met name van die in Nederland de laatste vijf eeuwen. Het (dubbel-) nummer is bovendien bedoeld om mensen die met vormingswerk en onder wijs te maken hebben en zeker ook de werkende jeugd met al deze in formatie een ruggesteuntje te ge ven als ze over zaken als democra tie. socialisme, de positie en de rechten van arbeiders discussiëren. En daarbij zouden ze dan rolgens het VJV moeten uitgaan van de conclusie waarmee het blad eindigt en waarmee wij begonnen: de icerknemer is meer waard dan de werkgever. Werknemers zijn zo be langrijk, dat de werkgever zonder In de afgelopen zes jaar is het aan tal WAO-trekkers verdriedubbeld: van 100.000 naar 300.000. 'Met de zelfde trend er is geen enkel re delijk argument te bedenken waar om we die trend niet zouden door trekken zitten we in het jaar 2000 vrijwel allemaal in de WAO', voorspelt 'profeet' in Open Kaart, het maandelijks bedrijfsblad van het GAK. De sombere ziener die daarin zijn denkbeelden over de sociale voorzieningen in het jaar 2000 ontplooit, gaat nog verder: 'Voorzover dat niet het geval is' (van die WAO) 'loopt de rest in de werkloosheidswet, die geen maximumduur meer kent in het gezegende jaar 2000*. Zelf verlangt hij dus blijkbaar vurig naar die tijd, waarin voor iedereen de AOW-leeftijd bij zestig jaar al be gint: 'De toestand is dus duidelijk: onder de zestig zit iedereen in de WAO of WW en boven de zestig in de AOW'. Dan zijn er dus ook geen uitvoerders van de sociale wetten meer beschikbaar? Daar heeft 'profeet' aan gedacht: in het buitenland zijn ze nog niet zo ver en daar werken ze nog. Daar komt dan ook de computer vandaan die door siechts één gedeeltelijk valide man kan worden bediend 'en die was er gelukkig nog'. Rest de vraag: als er niemand meer werkt, wie betaalt dat dan al lemaal? Domme vraag, vindt de ziener. 'Die vraag werd al in 1973 gesteld en werd toen ook niet be antwoord'. Er is weer een heel oud mens ge vonden, althans zijn of haar ge raamte-resten. Prof. Mirko Malez van de Zuidslavische academie van wetenschappen en zijn mede-expe ditieleden zijn er althans van over tuigd dat wat zij in een grot bij de Zuidslavische stad Pula aan been deren en stukken gereedschap von den, aan één of meer primitieve mensen heeft toebehoord die wel zo'n één miljoen achthonderddui zend jaar geleden geleefd moeten hebben. hen wel kan inpakken, maar dat is nou juist niet in de geschiedenis terug te vinden. De geschiedenis van de arbeider begint althans in het blad zo ergens in de vijf tiende eeuw in Midden-Europa en merkwaardig genoeg zie je dan met een hetzelfde verschijnsel als tn onze tijd: toen waren de gewone mensen al afhankeijk van de bezit tende klasse, de adel en de kerk vorsten en nu 'is dit het allerbe langrijkste: wie het kapitaal (grond, geld, fabrieken, machines) in een land bezit is de baas'. In het VJV-blad wordt uitvoerig uit de doeken gedaan hoe het ka pitalisme ontstond en hoe het on danks oorlogen en inflaties in stand kon blijven. Hoe altijd weer de arbeiders de dupe werden en hoe die zich ten slotte in de vorige eeuw aarzelend aaneensloten. En ook aan de hand van gesprek ken tussen werkgever en werkne mer hoe het zou moeten zoor den: bedrijven niet nationaliseren, maar socialiseren; de arbeiders be slissen. Studenten, docenten en ar beiders gaan de universiteit bestu ren, buurtbewoners hun bziurt en jongeren hun vormingscentrum. En als de kapitalist tegenwerpt: dat kunnen arbeiders niet, dan zullen de arbeiders van nu antwoorden: 'o nee? Tijdens de bezetting van de Enkafabriek in Breda u-as de di rectie eruit gegooid, maar draaide het hele bedrijf gezcoon door. En trouwens, er zijn hele landen waar dit al gebeurt'. Het VJV heeft voor belangstellen den nog zoel een extra exemplaar (drie gulden) liggen. Een kaartje naar Mariahoek 1 a in Utrecht en het komt in de bus. Nederlanders zeggen het blijkbaar graag met bloemen, want de meer dan vijftienhonderd bij Fleurop-ln- terflora aangesloten bloemisten hebben vorig jaar ontzettend veel bloemetjes door het hele land voor hun klanten moeten versturen. Welgeteld deden ze dat 835.000 keer en rekenen we gemiddeld aan de lage kant dan een tien tje per bloemetje, dan is dat alleen aan bloemengroeten al een heel aardige omzet. Daar kwamen dan nog eens 51.500 Moemencheques bij en natuurlijk alle losse bossen die in de winkels verkocht zijn. Het record van 1971 is desondanks nog ongebroken. Toen werden er 840.500 geurige groeten verstuurd, maar toch vinden de Fleurop-Inter- flora-bloemisten 1973 een voortref felijk jaartje, dat ze voor een deel te danken denken te hebben aan de garantie 'niet goed, geld terug'. Dit jaar willen ze proberen het re cord van 1971 te verbeteren en 850.000 klanten een bloemengroet naar familie en vrienden te laten sturen. Brasilia, de nieuwe Braziliaanse hoofdstad, kan op een stuk of wat records bogen. Niet alleen telt de stad uiteraard de meeste nieuwe huizen en gebouwen van het land, maar ook zijn de kosten van levens onderhoud er het hoogst, zo hoog dat ze best astronomisch genoemd mogen worden, en bovendien wor den er de meeste echtscheidingen uitgesproken. In december vorig jaar gingen bijvoorbeeld bijna tweemaal zoveel mensen officieel uit elkaar als er trouwden (235 te gen 125). Volgens de statistieken heeft dat verschijnsel alles met het peperdu re leven in de stad te maken: de voornaamste en meest voorkomen de redenen om te scheiden waren: veel te jong getrouwd en ruzie over financiële kwesties. Ontrouw wordt maar sporadisch als oorzaak genoemd. Er gaan nu sociologen aan de slag om verbetering in de toestand te brengen. 'De heer Simpkins zal even naar de juiste maat kijken

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7