IRITSE KIJK OP 'HOLLANDSE MOED' Jonge Bols DUJARDIN viaux extra DU JAR DIN Afzetmogelijkheden voor ijzergieterijen zijn in ons land onvoldoende Bas de Gaay Fortman voor globaal akkoord GUARDIAN EXTRA1 Dutch courage Nog geen spoor in moordzaak-Best Kruisinga: beleid niet rechtvaardig Land waar je zelden een agent tegenkomt en waar alles kan... Perspectiefonderzoek toont aan: Rechter: gemeente hoeft Proloog geen subsidie te geven Auto tegen trekker Méér controles door Hoogeveense politie r. Burger: irdige man op eftijd zonder gen mening.. DitisNeerlands zachtste borrel In 1973 werden meer misdrijven opgelost jjjiOlTW/KWARTET DONDERDAG 14 MAART 1974 HIMNïENLAiNliD DRL15 meH"nS* ,rtll„dvan» 535®^ bijjon4et^ (ADVERTENTIE) VAN WENNEKER ROOSENDAAL I Dit is het gevolg van een te verwach ten stijging van de import door een verdere integratie van de Europese markt. Aldus blijkt uit een perspectief- onderzoek, uitgevoerd in de Neder landse ijzergieterij-industrie in op dracht van de Algemene Vereniging van Nederlandse Gieterijen (AV- NEG). Volgens het thans verschenen rapport opent deze verdere integratie overi gens steeds meer mc gelijkheden voor afzet van ijzergietwerk in het buiten land door dié ijzergieterijen, die in staat zijn zich internationaal concur rerend op te stellen. In feite profi teert slechts een beperkt aantal ijzer gieterijen van deze exportmogelijkhe den aangezien het merendeel van de bedrijven in deze branche niet of nau welijks tot marktbewerking in het buitenland is overgegaan en zich hier op nog onvoldoende heeft ingesteld. Deze ijzergieterijen worden in ons land geconfronteerd met een afzet markt die geen groei meer vertoont. De Nederlandse ijzergieterijen moeten trachten, aldus het rapport, een bezet ting te vinden voor de jaarlijks toene mende capaciteit als gevolg van het streven naar produktiviteitsverhoging door middel van diepte-investeringen (die veelal automatisch capaciteitsver groting met zich brengen). Deze diep te-investeringen zijn noodzakelijk om de kostenstijgingen, die niet in de prijzen kunnen werden doorberekend, op te vangen. Dit nu betekent dat de groei van de afzetmogelijkheden onvoldoende is voro de noodzakelijke produktiviteits- toeneming, teneinde een aanvaard baar rentabiliteitsniveau van de be drijven te bereiken. Verder, dat pro- duktiviteitsgroei en gelijktijdig in- stand houden van de werkgelegenheid BEST De politie is nog geen stap dichter gekomen bij de oplossing van de moord op de 60-jarlge mevrouw Petra van de Biggelaar uit Best. Een grootscheeps opgezet onderzoek heeft niets opgeleverd. Het motief is nog steeds onbekend. Evenmin heeft men nauwkeurig kun nen reconstrueren wat precies in de winkel in huishoudelijke artikelen is voorgevallen. Het slachtoffer, gehuwd en moeder van drie kinderen was op het moment van het gebeurde alleen in de winkel, die eigendom is van haar schoonzoon. Zij verving het winkelmeisje, dat een vrije dag had. De politie heeft geruch ten dat de vrouw eerder door een on bekende man zou zijn lastig gevallen niet kunnen bevestigen. Daarom neemt men voorlopig aan dat roof het motief van de jonge dader is geweest. Voorzover men echter heeft kunnen nagaan wordt uit de winkel niets ver mist. De vermoedelijke dader heeft wel in de winkel een portemonnee verloren met darin een gouden tien tje met de beeltenis van koningin Wil- helmina. Naar de herkomst van het moordwapen, een groot mes, wordt eveneens een onderzoek ingesteld dat overigens evenmin resultaat heeft op geleverd. Van onze parleraentsredactie BEEKBERGEN Dr. R. J. H. Krui- singa, fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, heeft zijn kruis tocht tegen het kabinet voorge zet. In Beekbergen beschuldigde hij het kabinet van het voeren van een niet rechtvaardige economische-sociale politiek. Op het terrein van de mid denstand en de landbouw heeft het kabinet de grenzen van wat de CHU rechtvaardig vindt overschreden, al dus de fractieleider. Het beleid voor de landbouw noemde de heer Kruisin ga zeer slecht. Hij vervolgde: 'De CHU heeft dat in de Kamer ook voortdurend aan premier Den Uyl voorgehouden'. Het kabinet richt zich wat de inkomensverbetering betreft niet tot het gehele Nederlandse volk. De middenstand en landbouw worden namelijk uitgezonderd. 'Dat is meten met twee maten', aldus de fractielei der. \nder de kop 'Dutch courage' Holland- \moed) verscheen in de Engelse krant Guardian een pagina-lange beschrij- \ng van 'het gedrag en de aspiraties van t moderne Holland'. Opgesierd met ditionele plaatjes van klompen, mo- klederdrachten, de walletjes en de i in Amsterdam en de overbekende paard-en-tvagen schreef Keith Botsford een aantal opmerkelijke dingen over ons kikkerlandje. Nederland schijnt bij de Engelsen, en overigens bij de meeste buitenlanders, nog steeds de indruk te maken een land te zijn waar alles kan en waar alles mo gelijk is. Er blijken voorstellingen te be staan als zou in Nederland het gebruik van drugs toegestaan zijn en als zou je in Nederland zelden een politieagent te genkomen. In het verhaal worden enkele vage per soonlijkheden als een ex-rector, een dr. D., een professor en een dr. L. als zegs lieden geciteerd. Uit wat zij zeggen zou je kunnen afleiden dat elke Nederlan der onderwijs zou volgen van kleuter school tot en met universiteit. En benoe mingen van 'marxistische lectoren en medewerkers aan universiteiten' zouden 'niet van de lucht zijn'. Hieronder een paar citaten uit dit ar tikel. DEN HAAG Hoewel de vraag naar ijzergietwerk in de komende jaren een kleine toeneming te zien zal geven, zal de produktie van Nederlandse ijzergieterijen voor de Nederlandse markt bij onge wijzigd beleid en een ongewijzigd gedrag van de afnemers naar verwachting gelijk blijven in opbrengstwaarde (in constante prijzen van 1971). alleen mogelijk is door exportvergro ting en importvervanging. Het rapport stelt, dat de bedrijfstak thans wordt geconfronteerd met de volgende problemen: 1. het geringe groeitempo van de bedrijfstak; 2. de grote conjunctuurgevoeligheid; 3. de zwakke positie van de branche t.a.v. de grond- en hulpstoffenvoorziening en 4. de concurrentievervalsing van uit het buitenland. Het acht het van belang voer de ijzergieterij-industrie als men ook voor de Nederlandse jon geren aantrekkelijk wil worden, de image in de arbeidsmarkt te verbete ren. Van een verslaggever DEN BOSCH De gemeente Eind hoven hoeft de subsidie aan de to neelvereniging Proloog voor het sei zoen 1974-75 niet voort te zetten. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Bosch, mr. M. Cremers, giste ren bepaald in het kort geding dat de Eindhovense toneelgroep tegen de ge meente had aangespannen. De groep is veroordeeld in de kosten van het geding, 500 gulden. Van een verslaggever HOLTEN De 26-jarige H. D. Slui ter uit Holten is om het leven geko men, toen hij met zijn auto tegen de aanhangwagen van een landbouwtrek ker reed. Het ongeluk gebeurde toen de landbouwtrekker de E-8 overstak. In de chaos botsten nog ongeveer twintig andere auto's op elkaar. De inzittenden hiervan bleven ongedeerd. HEMMEN De 29-jarige A. Peters uit Nijmegen is om het leven geko men, toen zijn auto op rijksweg 73 bij Venlo frontaal werd aangereden door een andere wagen. HOOGEVEEN In Hoogeveen wer den in januari en februari door de politie tachtig auto's aan het verkeer onttrokken en doorgestuurd naar de sloper. Hiervan stonden er dertig als wrakken langs d eweg, die door de reinigingscontroleur uit de circulatie werden genomen. De overive auto's werden nog gebruikt. Vorig jaar wer den ruim vijfhonderd auto's onder zocht op technische gebreken. In de eerste twee maanden van dit jaar is dat aantal al honderdvijfentwintig. Volgens de politie komt dat niet in de eerste plaats door de toestand waarin het wagenpark verkeert, maar vooral door de gewijzigde opzet van de surveillance dienst, waardoor er meer controles worden verricht. I psterdain is een mengelmoes, en bazaar van in Afghaanse kle- - ij gehulde drop-outs, een heel nid-Oost-Aziatisch gamelan -or- st, met kleurvolle kleder- acht, het grootste mengsel aan ssen dat ik ooit gezien heb bui- n Brazilië. ssen sexshops, bordelen, antiekzaak- banken en bars, vier op een rij, levendig wereldje van lang sluik ir en alarmerend uitlopende baar- i, fluwelen gordijn-dunne kaftans, krap gesneden zijden jurken en litterend gebatikte sarongs en ge lilde Indonesische rijsttafels, bestaat die andere, prominentere helft van stad: die vele malen geportretteer- voorname figuren op de voorgrond het Nederlandse leven, de bur- die de stad bouwden, haar schil- opdrachten gaven, dichters en ci, die haar filosofen en weten- jpsmensen steunden, haar ketters radicalen tolereerden, mannen van elijkheid nuchterheid en enorme ilde, die vandaag de dag nog, zij zonder witte plooikraag, het we- van de natie beheersen, is iets schijnbaar gerieflijks aan de ere voortgang van het Nederlandse •n. Maar ook iets wat onwerkelijks, stabiele zorgeloze maatschappij is iets dat jongelui, van waar dan wensen. Velen van hen worden, in het buurland Duitsland, gron- verveeld door het brave en be- flijke van de traditionele Holland- nanier van leven, het knusse ge- pper, de gelijkvormige machtsba- 'Beschermd en gesubsidieerd van wieg tot het graf', was Fresco's leel over de jongelui. 'Te sterk ge- nd en te gespecialiseerd' zei de ictor: 'Al waar ze over denken is en carrière maken. Cultuur bete ra niets voor ze.' verschijnen uit de perfecte 'twee ■I eren dragende baarmoeder' als ze lidaten zijn voor een hogere graad ■ijl Midden-Klasse zijn.' Van dan af ze bijna dertig zijn, worden ze op- led alsof er de dood op staat: zes op de lagere school; op hun ilfde voor nóg eens zes jaar wat stal acht jaar wordt, naar de mid- are school. Dan, na de militaire st de universiteit, die zonder kwa- itie toegankelijk is voor iedereen, tijn geen toelatingsexamens: het e dat hen kan overkomen is wach- op plaatsing, wat nooit langer dan jaar duurt. Na de universiteit er nog post-doctorale studies. Dan het regelrecht naar het uitgeko- hoekje. JIGELINGEN' lat het onderwijssysteem zoveel elingen bevat is het geen groot der dat het meeste protest gecon- reerd is op de universiteiten, al onder het 'bijnaproletariaat.' er bij een nieuwe vacature ge ld wordt, en daarbij studenten en mschappelijk medewerkers een e en behoorlijk samenhangende rderheid hebben, kan soort soort en. Het is niet ongebruikelijk dat advertenties ziet als:'Gevraagd, or in sociologie, ingevoerd in Marx- ehe leer'. annemelijk als het voor een schil- of beeldhouwer uit de vrije markt- oede van Parijs of New York lijken, komt een Hollandse schil- die alleen twee jaar kunstacade- behoeft te hebben doorlopen en moet houden na het behalen van iraad twee jaar geen baan te ac- eren (zodoende zijn toewijding de kunst bewijzend) in aarmer- om van de overheid gratis te angen alle gerei dat hij nodig t, een vergoeding voor huishuur, pensioen voor hej leven en de tische zekerheid van door de verleende opdrachten zo wordt op zijn eigen gesubsidieerde ma- een radicale criticus van de hand '^khem voedt. leeft vrij comfortabel in een t en bevallig ruim, eenvoudig ate- V in het hart van Amsterdam; schil- fjjQj, wanneer hij in de stemming is, J nhopingen van spatten in het wil- veg op grote linnen doeken en leer hij niet demonstreert tegen mvapens op Nederlandse bodem, Ie straat op gaat voor Al lende, ,'t hij een groot deel van zijn da- en nachten door in miezerige z^ep ruikende café's, enorme ilheden Amstelbier drinkend. Tden getolereerd en voor hen is ïtie de pest. Maar kun je pro- ren tegen tolerantie? We hebben J behoorlijk nationale gezond- iJpzorg, waarom protesteren ze daar tegen?' Maar dr. D. is een soci- emocraat van de oude school en ïongelui hebben geen belang in orisme' (leer, dat de verbetering i „i de wereld door menselijk streven J»S üflk is, red). J kan hier zo vervelend zijn 'fluis- i een vriend van V. G. mij ver- :huldigend toe.' De politiek doet linste iets, is het niet?' de meeste Nederlandse politici van dezelfde soort als de rest van de bevolking. Ze hebben weinig pro fiel; zijn onopvallend; wijzen op een bescheiden geschipper van grote gesle penheid; het profiel biedt niet veel ruimte voor persoonlijke ambitie (Zou één Europeaan op de honderd duizend de naam van de Nederlandse premier kunnen noemen?) maar speelt van alles klaar, langzaam, be kwaam en niet zenuwachtig. Daar er zoveel politieke groeperingen in Ne derland zijn als er stemmers zijn, is er een broedsel van agiterende anti politici in de beide Kamers, zoals dr. D. zei: De Hollandse manier om iets te doen is ze in het systeem te vlech ten.' Weinig Nederlandse stemmers zijn in enig opzicht 'ideologisch', ze vertegenwoordigen graden van ver schil over fundamentele sociale, eco nomische en politieke beleid waarover de meerderheid van het Nederlandse volk het grotendeels eens is. Nadat dr. D. verkondigd had dat alle Nederlanders als zc over dat alles dachten onmiddellijk zouden erken nen dat ze 'in de beste van alle werel den' leefden, vroeg ik hem of hij zich niet bezwaard voelde door ongenoegen of schuld: niet één onrechtvaardig heid, sociaal of economisch, die schreeuwt om een oplossing? Hij dacht met karakteristieke Hollandse omzichtigheid en antwoordde toen met absolute oprechtheid: 'Ik ben overtuigd, 'Niet één.' CRISIS Om de essentiële Hollandse gave voor praktische middelen te begrijpen, geeft een recente crisis, die zes maan den duurde en waarin de politici het niet eens konden worden over een nieuwe regering een goed beeld. De Hollandse oplossing was voor de Ko ningin het aanwijzen van een aardige man op leeftijd (bedoeld zal zijn: mr. Burger, redactie) een blozend type, een man die door iedereen gerespec teerd werd en die iedereen graag mocht omdat hij geen vastberaden ei gen opinies heeft. Deze monarchale nuntius stelde de zaken in het parle ment op orde en stelde stipt een lijst op van ongeveer twintig punten waar op de verschillende partijen die de nieuwe regering zouden moeten vor men geheel of gedeeltelijk verschil den. Punt voor punt besprak hij die lijst met de leiders van elke partij en vroeg e hoe ver ze bereid waren deze of die weg te gaan; zouden de spoor wegen zestig procent van de nationale transportpolitiek uit moeten maken of zouden ze vijfenvijftig procent accep teren? Zo ging het voort de hele lijst van punten af. Aan het eind toen de extremen teruggebracht waren tot het midden en alle compromissen waren opgeteld, straalde hij en zei: 'Nu he ren, ik denk .dat mijn taak beëindigd is, dank u zeer. 'en de Hollanders hadden een nieuwe regering. Zoals dr. D. zei: 'Ik geloof niet dat het iets met 'politiek* te maken had in de zin van het huidige gebruik van dat woord, maar heel weinig politiek gemanoeu vreer heeft daar iets mee te maken, als het gaat om machtuitoefenen, niet waar?' Wij zijn het meest democratische land in de wereld', zei dr. D. 'Vraag het el ke willekeurige Hollander; 'Wie be stuurt het land nu in werkelijkheid?' en hij zal je het antwoord schuldig blijven. Het feit is dat niet één per soon, één groep, een macht in dit land bestuurt. We hebben een plura listische maatschappij, door de eeu wen hebben we een soort aangeboren balans bereikt; stad en land, rijk en minder rijk, geboren Hollander (er zijn er enkelen die bloed van Romei nen, Joden, Spanjaarden, vanuit Afri ka, Azië, Zuid-Amerika in hun aderen hebben) en pas geïmmigreerden, ar beiders en industriëlen, de paren be staan zoals overal, maar het zijn geen tegenpolen. De Nederlandse taal, incluis het ver wante Vlaams, behoort onder 's we relds minderheids talen, zoals Uzbek en Gaelic. De professor vraagt zich soms af wat er gebeurt zou zijn als Willem de Derde (Willem de Eerste van Engeland) nakomelingen gehad zou hebben: 'Er zou een Nederlands- Engels groot plan kunnen zijn, een gezamenlijke Anglo-Nederlandse taal kunnen zijn om de wereld te domine ren zoals het Engels dat nu doet, onze parlementen zouden model zijn voor de hele wereld. Ah. wij Hollanders' zei de Professor' wij 'zijn gered door geld. Het is onze enige ware en overgebleven belang. Onze voorvaderen bereisden de wereld voor de handel en voor de ophoping van rijkdom. Verdraagzaam als ze thuis waren trokken ze er niet op uit om de achterlijken te civiliseren: wat was civilisatie voor hen? Het was de som van wat men was. Zij hadden te veel keizerlijke en bekeringsijverige godsdienst thuis om te geloven dat zij het waren die het Heilige Kruis droe gen. Wat onze kooplui wilden was rijkdom. Ze stichtten geen koloniën, al leen handelsposten. Het leren aan in boorlingen van onze taal en gewoon ten vulde geen schatkist 'Welvarender dan Egypte en Rome in hun hoogtijdagen hadden zij geen ve rering van pracht en uiterlijke praal. We blijven een volk dat slechts geluk kig is binnen hun eigen huis. Heine zei (vermoedelijk), dat Neder land altijd ergens vijftig jaar te laat was; Brahms zei dat het een plaats was waar men voor het eten heen ging, niet voor de muziek; de Hollan ders zelf zijn er verontschuldigend over, maar hebben weinig lust in ver andering. Misschien zien ze zichzelf voorbestemd voor bekering-redding; ergens daarboven is het Uiteindelijke Hollandse Innerlijk een schone nette knusse, goed verlichte plaats, speciaal voor hen die een meerderheid aan goede dingen hebben gedaan, in het openbaar, met een bepaalde hoeveel heid aan bescheiden moed, zonder ge- snoef.' (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal misdrij ven, dat vorig jaar bij de politie be kend werd, is ten opzichte van 1972 toegenomen met 12 procent. Dit heeft het centraal bureau voor de statistiek (GBS) gisteren bekend gemaakt. In 1973 was het aantal misdrijven 383.000 en in 1972 343.000, waarmee het aan tal misdrijven relatief gezien is toege nomen. De grootste toeneming vertonen de vermogensmisdrijven: in vijf jaar is het aantal verdubbeld, waarbij vooral verschillende vormen van diefstal daartoe hebben bijgedragen. Diefstal met braak nam in 1973 toe van 27.600 tot 70.200, autodiefstal van 2700 tot 8150 en winkeldiefstal van 10.300 tot 14.300. In de sector agressieve misdrij ven zijn die tegen het leven en ver nieling de laatste vijf jaar verdub beld. Daarentegen werd een daling gecon stateerd bij de seksuele misdrijven. Deze categorie is sinds 1968 bijna voortdurend teruggelopen. Uit de cij fers van het CBS blijkt verder, dat het aantal niet opgehelderde misdrij ven ongeveer een derde van het totale aantal is gebleven (in 1973 34 procenl tegen 35 procent in 1972). De politie constateerde vorig jaar 2.322.000 overtredingen. In ruim de helft van het aantal gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Van dit aantal werden 814.000 overtredingen door de politie met transacties afge daan. Hierbij inde de politie 10.8 mil joen gulden. De gemiddelde sterkte van het personeel met opsporingsbe voegdheid van rijks- en gemeentepoli tie tenslotte was in 1973 ongeveer 24 procent meer dan tien jaar geleden. PPR-fractieleider in nieuw boek: DEN HAAG Bas de Gaay Fortman, de fractieleider van de PPR, is tegen het sluiten van een gedetailleerd re geerakkoord (zoals Keerpunt '72) voor de verkiezingen. In zo'n akkoord ko men formuleringen voor, die dubbel zinnig zijn. Een voorbeeld zijn de pas sages over de kernwapens in Keer punt, die verschillend worden uitge legd. Dit is net zozeer kiezersbedrog als het verzwijgen van het beleid, dat men na de verkiezingen wil uitvoe ren. De PPR-fractieleider schrijft dit in het boek 'Politiek op termijn', dat gis teren door de acteur Jos de Vries ten doop is gehouden. De Vries is de man, die de politicus Bas de Gaay Fortman les heeft gegeven in het spreken in het openbaar. Een bezwaar tegen het regeerakkoord is, dat de partij nu weinig meer heeft te zeggen. Maar gedurende de vier jaar, dat de Tweede Kamer zit, moet de invloed van de partij immers blij ven bestaan. Daarom pleit Bas de Gaay Fortman voor het vormen van een coalitie vóór het houden van de Kamerverkiezingen op extra-parlemen taire basis. Er moet een globaal ak koord komen. De noodzakelijk compromissen wor den na de verkiezingen door de frac tie in het parlement gesloten en, zo voegde hij er in een toelichting aan toe, door de congressen van de partij en goedgekeurd. De fractieleider van de PPR, ziet in de toekomst in Neder land twee soorten coalities, een recht se en een linkse. Op het ogenblik zit echter de vorming van de rechtse coa litie er nauwelijks in, omdat DS'70 en de CHU weinig neiging vertonen om zich bij de WD aan te sluiten. Voor het stelsel van twee coalities is wel nodig, dat de KVP en ARP defi nitief afzien van het plegen van part nerruil in de politiek en als machts middel de PvdA inruilen voor de VVD of omgekeerd. Van de progres sieve partijen mag dan worden ver langd, dat zij aanvaarden, dat een linkse coalitie niet mogelijk is zonder samenwerking met de middenpartijen. Bas de Gaay Fortman: 'Een voorhoe de-partij als de PPR moet het be staansrecht erkennen van remmende partijen als KVP en ARP. 'Er zijn kiezers, die voorzichtig aan maat schappijvernieuwing willen doen'. i*i;rhap> they S^llwmselVfi j»? prfdi-silniid lor MlvaUon iwmïwJiSjï up there is the Dutch Interior. nmnt. sorr.Xy KtUH BOÏörORDön the attitudes and aspiration* ut snodorn KoUomi

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15