Autosalon van Genève: kleine auto's en klassewagens favoriet autobiografie- Jit de weekbladen Fout met radio-actief afval goed afgelopen doorzichtig Wim Sonneveld Toekomst Spanje Hetze Vliegende start Drugbeleid Nationaal Ballet Hotels vragen 20 miljoen aan subsidie Demonstratie tegen moord op joodse vrouwen Ds. Faber overleden Priesters in Weer Ethiopië komen vuurgevecht in beweging aan Golan-front Nieuwe vertalingen van bijbel in Spaans Algemene Hulpdienst Buitenveldert 623e Staatsüoterij [ROUW/KWARTET DOXDERD \G 14 MAAKT 1974 BINNENLAND /BUITENLAND T15/K13 door sicco de jong jEMEVE Het contrast van handzame zuinige stadsauto's en veilige klassewagens komt op de eer- ite internationale autotentoonstelling van 1974 wel zeer opvallend tot uiting. Het nieuws van de jutosalon te Genève bestaat namelijk vooral uit grote wagens en uit elektrische autootjes, die hier door Je Italiaanse carrosseriers geïntroduceerd worden. De elektrische stadsauto van de Italiaan Michclotti, ontwerper van de Daf 44. )e Geneefse autoshow, die vanmorgen oor dec Zwitserse bondspresident Irnst Brugger geopend zal worden, leeft als primeurs een velengde Mer- edes S-serie, fraaie sportwagens, re- lica's van antieke modellen en drie lektrische stadswagentjes. Voor deze lektromobieltjes, waarvan er al één - de Zele 1000 in Italië in de raktijk wordt toegepast, staat in wifcserland geel gelangstelling. On- angs heeft hier ook in Zürich een de- ïonstratie met de Amsterdamse wit- tar veel opzien gebaard en de gedach- e om ttot alternatief transport te ko- ïen is in de volle ZWitserse stadscen- ra niet onbebrijpelijk. )p de tentoonstelling in Genève staan u in totaal vier exemplaren van deze leine autootjes: twee an het model ele 1000, dat reeds eerder door Zaga- werd uitgebracht, en verder een sperimentele stadswagen van MI- HELOTTI EN ééN VAN Fruna. Het jn alle tweezitters. iteressant is ook de nog misschien rat premature poging van de Britse ucas-groep, die in Genève onthuld eeft aan auto aangedreven door zon- eënergie te werken. De ze wagen taat echter nog niet op de tentoon- elling. Het is overigens in wezen eer een elektrische auto. waarvan de atterij wordt opgeladen door het op- angen zonnestraling middels een in merika ontwikkeld procédé. heiligheid e veiligheid is vooral het motto op e Mercedesstand, waar voor het erst op een autotentoonstelling een bij een botsproef in elkaar ge rukte wagen getoond wordt. Het is en model van de S-klasse, die deze eek in Genève onderscheiden is met e nu internationale auto-van-het-jaar ofee. Het feitelijke nieuws op de Mercedes stand wordt echter gevormd door de types 280 en 350 SEL. die tien centimeter langer zijn dan de au to-van-het-jaar. Lancia introduceert hier voorts een coupe-uitvoering van de Beta, waarop Pininfarina meteen weer een variant uitbrengt: de Beta spider. De Italiaan se carrosserier toont overigens ook een nieuwe versie van de Fiat 130 coupe, namelijke de stationcar Marem- ma. Bertone, Pininfarina's Turijnse collega, heeft verder een pick-up mo del gebouwd op basis van de kleine Fiat 127. Exclusieve wagens zijn in Genève, waar nu ook veel over zuinig rijden gesproken wordt, nog altijd zeer in trek. Zo als immer ligt de nadruk van deze salon op dure auto's waaronder het eigen mérk Monteverdi en de door de eveneens Zwitserse autofa- briek Sbarro gebouwde replica van de oude BMW- 328. Tevens brengt Sbarro hier nieuwe coupé met Wankelmotor uit. Het trouwens ook bij de Italiaan se carrosseriers al coupe wat de klok slaat. De Franse klasse-coupé, die eind 1973 geïntroduceerd werd, de Matra-Simca Bagheera, wordt vandaag in Genève nog eens extra in het zonnetje gezet. Dit fraai gelijnde model heeft name lijk de jaarlijks door het Italiaanse blad 'Style-Auto' toegekende trofee voor het beste carrosserie-ontwerp ge wonnen. De Style-Auto-Award wordt daarom vanmiddag door de Italianen zowaar uitgereikt aan een Franse car- rossier, Philippe Guédon van Matra. De twee nieuwe, nog geen maand ge leden geïntroduceerde kleine coupé's van Duitse bodera staan natuurlijk ook in Genève. Het zijn de Ford Ca pri II en de VW Scirocco. Inmiddels zijn van deze twee modellen resp. met 4,29 en 3,85 meter lengte de prijzen bekendgemaakt. De goedkoop ste voorwielaangedreven Scirocco met 1100 cc-motor kost in Nederland 11.867 incl. BTW; de goedkoopste Capri II met aandrijving op de ach terwielen en 1300 cc-motor komt op 11.989. Een nieuwtje uit Frankrijk is de Ci- troën G Spécial, die de 1015 cc GS op volgt en zowaar 260 goedkoper ge worden is. Volgens Citroën is het benzineverbruik van dit type gunsti ger dan dat zijn voorganger, terwijl in de prijs van 9.690 toch accessoi res uit de GS 1220 als achterruitver warming en verstelbare voorstoelen begrepen zijn. Verdere Franse intro ducties betreffen de Renaults 16 TX en 12 TR, welke laatste automatische transmissie heeft. De zescilinders van Peugeot en Renault worden eerst in het najaar op de Parijse autosalon verwacht. Uit Japan komen als nieuwe uitvoe ringen van bestaande modellen de Toyota Corona 1800 en de Datsun 260 Z 2 2. De Corona bestond reeds als twee liter-wagen. De Datsun 260 Z 2+2 valt vooral op door de mo derne styling, die deze Japanse coupé gekregen heeft. Veteranen Maar buiten de moderne carrosserieën wordt op de salon ook veel aandacht besteed aan de oude koetswerken. Twee van die veteranen onder de au tomobielen staan aan de ingang van een kleine veiligheidsexpositie. Voorts zijn er handgebouwde miniatuur-old timers te zien. En als grote trekpleis ter zal Christie's uit Londen volgende week in het Geneefse Palais des Expo sitions een veiling houden van zeven tig historische modellen. Wat hier volgende week onder de ha mer gaat is wel zeer bijzonder. Een Delaunay-Belleville uit Frankrijk, ge- Zele 1000 van Zagato, die in Italië al op de weg gekomen is. Een nieuwe oude auto is deze door de Zwitserse fabriek Sbarro op nieuw in produktie genomen BMW 328, nu met de moderne viercilindermoto- ren van BMW. bouwd in 1909, die toebehoorde aan de Russische tsarenfamilie Romanow, is er bij. Verder een Oostenrijkse Graf-und-Stift. in 1913 geleverd aan keizer Franz Joseph II, en een kogel vrije Duitse Horch uit 1938, waarin de immer op kostbaarheden beluste Hermann Goering zich heeft voortbe wogen. Bij de te veilen wagens zijn bovendien maar liefst drie Rolls Roy- ces, waaronder als kasstuk een Silver Ghost uit 1910. Ook wie de nieuwe auto's nog niet exclusief genoeg vindt, kan dus op de Geneefse autosalon te recht. laagse Post: ndermaal op zoek naar 'de zin van evangenisstraf'. onderhield A. J. èerema van Voss zich ten behoeve an de Haagse Post met dr. J. van er Grient, die op 1 februari het mi- isterie van justitie verliet als de op en na hoogste gevangenisambtenaar, 'an der Grient houdt niet van dure 'oorden. 'Daarom zeg ik met zoveel adruk: mensen, wees alsjeblieft voor- chtig en praat niet te veel over die esocialisering. Want je zóu de ge achte kunnen wekken, o.a. bij de echterlijke macht, dat iemand als hij aar de gevangenis wordt gestuurd aar geresocialiseerd wordt. Daar zijn 'ij niet voor! (-). Een collega van lij heeft eens gezegd: het hoogstê dat bereiken kunnen is liefdevol ge- ruts'. W. L. Brugsma houdt zich met en specifieke gevangenisstraf bezig: e levenslange van de Duitse oorlogs- lisdadigers. Ondanks door oorlogs- achtoffers gevulde wachtkamers van enuwartsen en hartspecialisten, vindt lij het maar het beste de drie vrij te aten, mede terwille van 'het herstel de rechtsstaat en de morele lygiëne'. Hij heeft daarbij ook 'de norele hygiëne van 13 miljoen ci- iers' op het oog: 'Iemand die, vroom e andere kant uitkijkend, drie nog et levende wezens achter Gods rug aat afpijgeren, beschadigd zichzelf', lolumnist Hofland, eveneens door het orlogsverleden gegrepen, leidt uit et verzet tegen de herdruk van Mein Kampf' in Nederlandse verta- ing af, dat er in Nederland nog velen met een werkzaam kwaad geweten ondlopen'. De tekening op het om lag, van een Marianne wier mond is esnoerd, verwijst naar de reportage ïïankriik, of de arrogantie van de inmacht'. ilseviers Magazine: lichel van der Plas, die als tekst- chrijver met hem bevriend was, haalt Elsevicrs Magazine 'herinneringen an Wim Sonneveld' op. De 'amu- herinnert hij zich, was 's och- ends altijd veel aardiger dan 's a- 'onds. 'Ik vond hem op zijn best en ip z'n hartelijkst als hij zo om een Jur of tien, half elf 's ochtends in het outerrain van zijn huis aan de Lijn- laansgracht in de keuken zat te ont ijten. Helemaal ontspannen was hij lan, de grappen over de ochtendkran en vlogen in het rond terwijl hij makelijk at en dronk. Maar naarmate le avond nadcrbijkwam, vond ik hem ernstiger worden, maakte de ironie 'el plaats voor cynisme, kon hij bit- ere dingen zeggen, verloor hij iets an zijn gewone vriendelijkheid', fittere dingen zegt ook Leen Jonge- *'aard, naar eigen zeggen niet de 'lol- •roek' waarvoor hij wordt aangezien. )e interviewer constateert dat de van 'naakse tv-series bekende acteur 'zijn capaciteiten onvoldoende benut acht', naar dat Jongewaard dan ook nooit echte kansen' heeft gehad. Zo blijft er altijd wat te treuren, al was het maar omdat er deze week in de rest van Elsevier weinig vermeldenswaar digs te vinden is op de Nipo- enquête na, waarover elders in deze krant wordt bericht. Hervormd Nederland: Lino C-alle, tien jaar geleden uit Spanje gevlucht en nu werkzaam bij het NVV, laat zich in Hervormd Ne derland somber uit over de toekomst van Spanje en in het bijzonder over de houding van de (rooms-katholieke) kerk. Over de terechtstelling van Puig Antich zegt hij: 'Dat is een wur ging onder het mom van een katholie ke staat. Dat is toch genoeg voor de paus om te zeggen: Punt uit, ik roep al mijn mensen op zich hiermee niet in te laten. Ik ben katholiek geboren maar ik heb me negen jaar geleden laten uitschrijven. Ik wil niet in het register staan van een organisatie die medeplichtig is aan het regime dat Spanje zoveel moord en kwaad heeft aangedaan'. (ADVERTENTIE) Mr. J. J. Vis gaat na welke gevolgen de statenverkiezingen voor het kabi net kunnen hebben. De val van het kabinet voorziet hij niet. De vraag: 'Krijgt Joop voor z'n broek?' beant woordt hij met: voorlopig niet. In een commentaar wordt de snelheidsbeper king op de wegen toegejuicht en wordt 'pressiegroepen als de KNAC' verweten dat ze blijven doordrammen. Vrij Nederland: Mensen die de Nederlandse wel vaartsstaat verkiezen boven de uitda ging van hun eigen vaderland zijn de serteurs en kunnen moeilijk getrak teerd worden op de vetste kluiven bij de eerste de^ beste gelegenheid'. Met die woorden, aldus Vrij Nederland, opende een Surinaamse krant de het ze tegen drs. O. E. Kemble, die zich terugtrok als kandidaat voor het ge volmachtigd ministerschap en tegelij kertijd door premier Arron opzij werd geschoven. G. van Westerloo re gistreert de 'woede en teleurstelling' bij de ex-kandidaat. Jaap van Wans- beek sprak met ,Anthony Sampson, die een boek schreef over de ITT, in de inhoudsopgave van Vrij Nederland aangeduid als 'een a-sexueel, diep on gelukkig en calvinistisch concern'. Tot de opmerkelijkste bijdragen be hoort deze week een brief die wijlen Wim Sonneveld aan Vrij Nederland schreef over de slechte recensies van zijn film 'Op de Hollandse toer'. Het is een bittere brief: 'De Hollandse cri ticus houdt van runderlappen. Geen flauwekul!' Sonneveld eindigt met de ironische woorden: 'Och, ik hou het maar bij de mening van het publiek. Misschien ben ik wel een 'lieveling van het publiek'. Zeker niet van de pers, merk ik nu. Arme Wim!' De Nieuwe Linie: 'Er is 'n erg lieve man weg': met (on der meer) die woorden belicht Jaap v. de Merwe in De Nieuwe Linie de fi guur van zijn overleden collega Wim Sonneveld. Van de Merwe beschrijft hoe Sonneveld ook hem, als een van de velen, aan 'een vliegende start' heeft geholpen, en herinnert eraan dat de man die van zichzelf zei geen gevoel en belangstelling voor politiek te hebben, onmiddellijk bereid was tijdens de nacht-voor-Vietnam in Car ré op te treden, 'en dat was vóórdat Vietnam bon ton werd'. Gerard de Bruijn sprak met de hervormde theo loog P. J. Roscam Abing uit Gronin gen. 'Ik begrijp best', zegt Roscam Abing, 'dat men met mij in den lande soms geen raad weet. De ene keer lijk ik progressief, dan weer conservatief. Daardoor kun je het bij iedereen ver bruien. Het kan ook zijn dat men zegt: met hem valt te praten'. Over een inmiddels wat afgekoeld hangijzer merkt hij op: 'Dat God uit de troonre de geschrapt is? Dat betekent hele maal niets voor mij en ik vind het een symptoom dat een deel van de christenen dat zich hier zo druk over maakt nog leeft in de illusie dat Ne derland een christelijk land is en dat de regering theocratisch moet zijn en met de bijbel in de hand moet rege ren'. De Groene Amsterdammer: Tijdens de hoorzitting van de commis sie voor het drugbeleid van de Twee de Kamer bracht de Bond van weten schappelijke arbeiders ook het ge bruik van de kalmeringsmiddelen li brium en valium ter sprake. De kriti sche arts Willem Iemhoff schetst in De Groene Amsterdammer de achter gronden van de met dat gebruik sa menhangende problemen. Hij vindt het 'te gek dat het gebruik van de meest voorgeschreven farmaceutica in grote nevelen gehuld is'. Jaap van Ginneken sprak met de schrijver en journalist Richard Gott over de derde wereld-problemen: 'Derde Wereld moet wachten op ineenstorting rijke Westen'. Over de Engelse mijnwer kers, die het in dat 'rijke Westen' niet zo rijk hebben, handelt het ge sprek dat Atnout Weeda voerde met de 'communistische bedrijfsorganisa- tor* Bert Ramelson: 'Via de vakbon den kunnen we Labour dwingen haar programma uit te voeren' Accent: Het weekblad Accent zoekt het deze week bij het Nationale Ballet, het ge zelschap met, volgens het omslag, 'het veelzijdigste repertoire ter wereld'. Emmy Huf belicht 'uitvoerig het rei len en zeilen van deze nationale trots. Minder lovend laat, zoals het hoort, hoofdredacteur C. Bauer zich in zijn rubriek Accenten uit. Hij kapittelt ditmaal minister Van Agt (naar aan leiding van diens uitlatingen over de heruitgave van 'Mein Kampf en over het vraaggesprek met een voortvluch tige door Achter het nieuws) en het Tweede-Kamerlid Wilbers, die een ho ge functie bij het ministerie van CRM •aangeboden gekregen' zou hebben. Bauer zou wel eens willen weten 'of voor die ambtelijke topfunctie op de normale manier advertenties zijn ge plaatst, zodat iedere Nederlander, Ka merlid of niet, heeft kunnen sollicite ren'. Dat ook in Accent Wim Sonne veld wordt herdacht, hoeft geen ver bazing te wekken: wel sta je cr even van te kijken dat het herdenkingsarti keltje werd geschreven door de eco noom A. Heertje, die zinnen uit zijn pen liet vloeien als: 'Sonneveld deelde de ondeelbare eenzaamheid van de top met anderen. De geschiedenis heeft hem verbonden met die andere gewone man Louis Davids, maar ook met het geniale van Godfried Bo- mans'. Uit de rest van zijn opmerke lijke bijdrage moet worden afgeleid dat Heertje de overleden cabaretier meer achting toedroeg dan menig po liticus, al maakt hij nergens duidelijk waar hij die veelvuldig ter sprake ge brachte 'politici' zo gauw vandaan heeft gehaald. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om aan de groeiende vraag te voldoen en buitenlandse con currentie beter het hoofd te bieden, is voor driehonderd Nederlandse ho tels uit de middenklasse aan de minis ter van economische zaken een subsi die van ruim 20 miljoen gulden ge vraagd voor verbetering van de acco- modatie. Het verzoek is ingediend door een werkgroep, waarin behalve het Natio naal bureau voor toerisme, het be drijfschap 'Horeca' en de horecabon- den zitten. De groep heeft tevens voorgesteld, een stichting te vormen, waarin de hotels zuollen gaan samenwerken op het gebied van promotoe en bedrijfs voering. De deelnemende hotels zul len, wannneer het plan doorgaat, al len de naam Tourist Hotel gaan voe ren. Volgens directeur J. N. Strijkers van het Nationaal bureau voor toerisme is subsidie voor deze hotels een harde noodzaak, omdat zij een vrij zwakke groep vormen in de horecawereld. 'Hotels in de duurdere klasse hebben we in Nederland genoeg, in de mid denklasse zitten we nog steeds erg moeilijk'. Onder die hotels van de middenklasse verstaat de werkgroep 'twee sterrenhotels' met 16 tot 49 be dden, die tarieven van 30 tot 50 gul den per kamer vragen. Als de subsidie wordt verleend, zal deze vooral worden gebruikt voor ver betering van het sanitair. Bij veel ho tels verkeert dit in bedroevende staat, omdat de eigenaars het geld voor res tauratie niet hebben. Voorgesteld is voor verbeteringen op dit gebied een subsidie van tachtig procent van de kosten te verlenen met een maximum van 6.000 per kamer. De genoemde driehonderd hotels hebben samen on geveer zesduizend kamers. Het bureau heeft het plan om, zodra de Toerist Hotels zijn aangepast, deze op te nemen in een speciale hotelgids. JERUZALEM (UPI). Ongeveer duizend mensen hebben woensdag in Jeruzalem een protestdemonstratie ge houden tegen de Moord op vier jood se vrouwen in Syrië vorige week. Zij eisten van de Syrische regering de Jo den uit Syrië te laten emigreren. Kranten in Beiroet hebben gemeld dat zij dood waren aangetroffen in een straat in Damascus, nadat tegen standers van president Hafez Assad de vrouwen gevangen hadden genomen toen deze probeerden naar Libanon te vluchten. Van onze correspondent HOOGEVEEN In het verpleegte huis Weidesteyn is op 88-jarige leef tijd overleden de nestor van de Hoog- eveense predikanten, ds. W. Faber. Op 29 maart aanstaande zou ds. Faber herdacht hebben dat hij zestig jaar geleden als predikant werd bevestigd van de gereformeerde kerk te Schi pluiden. Hij studeerde rechten en theologie aan de Vrije Universiteit te Amster dam en ston d achtereenvolgens te Schipluiden, Seerooskerke (in Zee land) en sinds 1924 in Hoogeveen Hier ging hij in 1954 met emeritaat Daarna was hij nog vele jaren zieken huispredikant. Aan de christelijke HBS in Hoogeveen was hij zeventien jaar godsdienstleraar. Hij schreef een boek over grondbeginselen der wijsbe geerte en verzorgde jarenlang een vas te rubriek in het gereformeerd kerk blad voor Drente en Overijsel onder de titel 'Uit het leven der ziel'. De begrafenis is zaterdag. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de Hoofdstraatkerk. AMSTERDAM Een onverklaarbare vergissing met radio-actief afval is voor twee Marokkaanse schoonmakers, die het afval in plastic vuilnis zakken deden, goed afgelopen. Bij een medisch onderzoek, dat daags na de vergissing werd ingesteld, is gebleken, dat beide Marokkanen zelfs geen spoor van besmetting hebben opgelopen. In dienst van het particuliere schoonmaakbedrijf Westerveld leegden de Marokkanen op dinsdag 5 maart de ter waarschuwing rood geverfde drums in een kamer van het Jan Swammerdam Instituut, gelegen naast het Wilhelmina-Gasthuis. Medewerkers van het instituut bemerkten dit vrijwel onmiddellijk en sloegen alarm. Het resultaat was, dat het afval nog kon worden achter haald voor het via de normale vuilnisdienst naar een openbare stort- plats zou zijn vervoerd. Volgens de leiding van het instituut is de fout door de Marokkanen zelf gemaakt Op de deur van de bewuste kamer staan waarschuwingen in het Nederlands en in het Marokkaans. De toegang is voor iedereen verboden, behalve voor enkele medewerkers van het instituut De leiding van de schoonmaakdienst was op de hoogte van de aanwezigheid van radio-actief afval. ADDIS ABEBA (UPI, AP. AFP) Een aantal priesters van de kopti- sche kerk in Ethiopië heeft zich aan gesloten bij de nog steeds groeiende groepen, die sociale hervormingen in het oude keizerrijk eisen. Een kleipe groep zwartgerokte pries ters demonstreerde woensdag bij het parlementsgebouw. Zij wilden hogere uitkeringen en betere werkomstandig heden. Daarmee schaarden zij zich bij de strijdkrachten, de studenten en de vakbonden, die met hun acties Ethio pië nu al een maandlang onrustig houden. De Ethiopische radio meldde, dat alle 200.000 lagere priesters van de kerk met een actie dreigden. Hun ontevredenheid was verwoord in een petitie aan het hoofd van de kopti- sche kerk. patriarch Teofilius. Het verzoekschrift zou ondertekend zijn door 500 priesters. De kerk kwam later met de verklaring, dat dit radio bericht op een misverstand berustte. Volgens de secretaris-generaal van de kerk, Ermias Kebeda, was er onrust ontstaan door een petitie van 150 voor de kerk werkende leken. Zij had den gevraagd om een loonsverhoging en een pensioenregeling en gedreigd met een staking. Ermias zei. dat de kerk hun eisen bestudeerde. De kerk is zeer machtig in Ethiopië. Zij bezit meer dan eenderde van de grond en heeft grote invloed op het-' bestuur. Een grote staking onder de priesters zou de positie van de rege ring uiterst zwak maken. Eerste minister Makonnen, die een maand geleden na de eerste golf van onrust een nieuw kabinet vormde, wil het parlement vragen zijn vertrouwen in de regeringsploeg uit te spreken. Dat is in Ethiopië nog nooit eerder gebeurd. De premier wilde met deze aankondiging duidelijk maken, dat zijn zwaar aangevallen kabinet een in terim-regering is. Zij wil proberen de door keizer Heila Selassie gewenste grondwetswijzigingen binnen zes maanden door te voeren. Morris Marina 1,8 TC: dubbele carburateur British Leeland Nederland c.v. te Gouda heeft een nieuw topmodel voor de Marina-reeks uitgebracht. Het is de Coupé met 1,8 liter motor, nu voor zien van twee carburateurs. Deze fel lere motor verbruikt wel meer benzi ne dan de gewone 1,8 liter uitvoering, die volgens British Leyland bij con stant 100 km. per uur op 1:12,2 zou komen en die daarmee weer iets min der zuinig is dan de goedkoopste Ma rina, de 1300 cc. De Marina 1, 8TC onderscheidt zich uitenlijk door een zwart vinyl dak en een zwarte bies langs de zijkanten. De wagen heeft standaard zonwerend glas rondom, achterruitverwaiming en hoofdsteunen op de voorstoelen. De prijs bedraagt ƒ10.750,- incl. BTW, TEL AVIV, WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) Syrië heeft gisteren opnieuw enkele uren lang Israëlische stellingen op de Hoogvlakte van Go lan beschoten. Volgens Israël is daar bij niemand getroffen en is er ook geen schade van betekenis aangericht. Het Syrische vuur was heviger dan een dag eerder, zo maakte de Israëli sche legerleiding bekend. Toch was er niets, dat er op zou kunnen wijzen, dat de beschietingen een grote Syri sche aanval inluiden. Het Israëlische dagblad Ma-ariv meld de uit Washington, dat men zich daar grote zorgen maakt over de ontwikke ling aan het Israëlisch-Syrisch front bij Golan. Volgens de correspondent van Ma-ariv houdt het Amerikaanse ministerie van defensie steeds meer rekening met een oplaaiing van de strijd tussen Israël en Syrië. Er wordt daarbij opgewezen, dat de moeilijkhe den tussen beide landen verre van op gelost zijn als de Iraëlische en Syri sche troepen eenmaal van elkaar ge scheiden zijn. De pogingen, die de Amerikaanse minister Kissinger nu onderneemt om tot zo'n troepenschei ding te komen, kunnen het directe oorlogsgevaar" nauwelijks wegnemen, aldus het Pentagon. Minister Kissinger heeft zijn reis naar Moskou, die voor dit weekeinde op het programma stond, uitgesteld tot 24 maart. Dit uitstel zou verband hou den met werk voor de vrede in het Midden-Oosten. MADRID Van de nieuwe (inter- kerkelijke Spaanse bijbelvertaling is thans de tekst van het nieuwe testa ment gereed gekomen. Men verwacht» dat de vertaling tegen het eind van dit jaar in druk zal verschijnen. Er is aan gewerkt door drie rooms-katholie ke en twee protestantse vertalers. Reeds verschenen is het nieuwe testa ment in eenvoudig, begrijpelijk Spaans (de Spaanse versie van 'Goed nieuws voor u'). Deze uitgave van het protestantse bijbelgenootschap is zo goed gevallen, dat de volgende druk een woord van aanbeveling van de r.- k. bisschop Briva Miravent zal bevat ten. Bisschop Miravent is voorzitter van het Spaanse r.-k. secretariaat voor de oecumene. Wegens het boven-con- fessionele gehalte van de vertaling acht hij lezing ervan zeer nuttig voor het interkerkelijk gesprek. (ADVERTENTIE) Eerste trekking 13 maart 1974 Prijzen van: 10, zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f 50, zijn gevallen op nummers eindigende op: 06 f 50, zijn gevallen op nummers eindigende op: 21 'f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 337 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 604 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 448 f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 928 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 0826 Een prijs van: 2.000,— is gevallen op het nummer: 064207 2.000,— is- gevallen op het nummer: 057701 2.000,— is gevallen op het nummer: 095079 f 2.000,— is gevallen op het nummer: 025080 2.000,— is gevallen op het nummer: 070348 De prijs van: 5.000,— is gevallen op het nummer: 051024 25.000,— is gévallen op het nummer: 086936 Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie L op het nummer: En een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie H op het nummer: En een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking geïnd. 014472 014472 023457 023457 worden AMSTERDAM Sinds ruim een jaar bestaat er in Buitenveldert de moge lijkheid om gebruik te maken van de diensten van een hulpverleningsorga nisatie op maatschappelijk gebied. Al leen wanneer zware huishoudelijke hulp wordt geboden, moet daarvoor een vergoeding betaald worden; voor alle overige diensten is de hulp ge heel gratis. Dit is mogelijk, omdat een groot aan tal vrijwillig(st)ers aan de Algemene Hulpdienst Buitenveldert verbonden is. Ongeacht kerkelijke gezindte of po litieke kleur kan iedereen in Buiten veldert de hulp van de AHB inroe pen. De AHB is een onderdeel van de wijkraad in Buitenveldert en heeft zijn domicilie in het nieuwe gebouw van het centrum, De Kamp 5, hoek Willem van Weldaromelaan), tel. 44.40.44. Hoewel de hulp gratis is, betekent dit nog niet dat aan het apparaat geen kosten verbonden zijn. Wel ontvangt de AHB een kleine subsidie van de wijkraad en wat bijdragen van parti culieren, maar dit blijkt niet voldoen de te zijn om de zaak draaiende te houden. Daarom is nu een werkgroep gevormd, weike zich tot doel heeft ge stelde de AHB van de nodige finan ciën te voorzien. Op vrijdag 29 (19-22 uur) en zaterdag 30 maart (10-17 uur) zal in het wijkgebouw een Fancy Fair worden gehouden, waarvan de baten volledig voor de AHB zullen zijn. Bewoners van Buitenveldert kunnen van tevoren medewerking verlenen door telefonisch te laten weten dat goederen voor de Fancy Fair kunnen worden afgehaald of door deze zelf aan een dezer adressen te bezorgen: mevr. Prast (Nieuwerhoek 65, tel. 422944), mevr. Van Bolhuis (Ter Hooge 5, 420128), mevr. Feima (Duin- beek 6, 421398), mevr. Leeuwrink (Wijenburg 71, 427279) en mevr. Ka veling (Dikninge 34. 423028). Cindu-Key Kramer wat optimistischer UITHOORN De verwachtingen van Cindu-Key Kramer voor 1974 zijn op grond van voor enkele sectoren van het bedrijf gunstige ontwikkelin gen optimistischer geworden. Het jaarresultcat 1973 zal tenminste gelijk zijn aan hetgeen in 1972 werd betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13