Wilde Ganzen vlogen al miljoenen bijeen Hier volgt een mededeling: de Bijenkorf heelt 103 verschillende zonnebrillen. Dekieine verschalen zijn helgrote verschil in de Bijenkorf Nu zestien jaar lang: hulp in nood waar ook ter wereld In twee minuten zendtijd kan veel gebeuren Hierzijnervast7: TROOT/KWARTTETr WOENSDlAG 13 MAlATOT 1974 door Jan A. W. Kessels Iedereen kan liet weten. In de Ethiopische provincie Tigre kreperen duizenden mensen en veevan honger. Wie nog kan lopen vlucht naar de kampementen rond de ziekenhuizen met als gevolg dat ook daar het voedsel krap wordt. Haile Selassie, de trotse leeuw van Juda, heeft dit onheilsnieuws niet uitgebruld. Ethiopische studenten sloegen alarm en venden weerklank in de wereldpubliciteit. Zo werd de ellende bekend. Zij kan dus voor kennisgeving worden aangenomen maar er kan ook wat aan worden ge daan. Dét deden de Wilde Ganzen. In twee minuten tijds snaterden zij op zondag 30 oktober drie ton voor Tigre bijeen; het hoogste bedrag, ooit voor enig doel door de ganzen geïncasseerd. Het kan worden opge teld bij ie miljoenen die zij in de zestien jaren van hun bestaan van het Nederlandse volk toegestuurd kregen om waar ook ter wereld de meest erbarmelijke noodsituatie concreet Ie helpen verlichten en in tientallen gevallen zelfs afoende te verhelpen. Lijken ophalen Wat zijn dat voor vreemde vogels, die Wilde Ganzen en waar komen ze vandaan? In 1957 werden er in de Utrechtse Domkerk zo genaamde pauzediensten gehouden. Daarin tra den leken als prekers op. Een hun ner was Prins Bernhard. Een week later was het de beurt aan de heer J. Timmer (thans 67), handelaar in krenten en rozijnen te Naarden. Hij vertelde een toen nog als luguber ervaren verhaal: in Madras halen vuilnismannen elke morgen de lij ken van doodgehongerde mensen op. Na de dienst kwam een man op hem toe en zei: 'Meneer, wat U daarnet verteld hebt is waar. Ik heb het na melijk zelf gezien. Nu is mijn vraag: U hebt dat nou wel gezégd, maar wat dóet U er aan?' Tja, wat moet een mens op zulk een pistoolvraag antwoorden? De leke- preker wist het niet. Hij reed naar huis maar de vraag bleef in zijn ziel prikken. Hij gaf de prik door aan het IKOR-bestuur. Daar werd het antwoord gevonden. Er kwam een stichting onder de naam Wilde Gan zen. De naam was ontleend aan een uitspraak van de Deense theoloog Sóren Kierkegaard, dit die beeld ge bruikte om de gezapige christenheid te verontrusten zoals wilde ganzen dat doen onder tamme ganzen op het erf. Sedert voorjaar 1957 zijn de Wilde Ganzen na elke kerkdienst van het 1KOR twee minuten in de ether. In zo korte tijd kan veel gebeuren. Reeds in 1958 bedroog de opbrengst 253.000 gulden. Sedertdien telt men in tonnen en sedert 1970 in tonnen boven het miljoen! Dat geld komt nota bene van luisteraars na uitzen dingen van zeer geringe luisterdicht heid. De particuliere bijdragen va riëren van één gulden tot gemiddeld duizend gulden. Een weduwe gireert prompt elke maand een rijksdaalder van haar AOW, anderen sturen een bedragje in postzegels, weer anderen stppen enkele malen per jaar een fikse duit in de bus aan de Borneo- laan 4 in Hilversum. Het bedrag, dat in de uitzending voor een duidelijk, concreet doel wordt gevraagd, komt er en wordt zelfs meestal overtroffen. Het doel wordt toegelicht in een twee-minu- ten-tekstje, dat niet door een dure reclamejongen wordt gemaakt maar door de enige, betaalde, medewerk ster, secretaresse mevrouw Jo Ma- nasse of door ds. H. Noordemeer. 's Woensdags komen de eerste giro's binnen. Alle stortingen tot en met de daarop volgende dinsdag worden voor het aangegeven project besteed. Er blijft geen stuiver aan de strijk stok hangen Eieren, geiten, tenten, geld In de bijna zestien Jaar lange prak tijk van deze callgi-ls van de liefda digheid hebben de Wilde Ganzen voor honderden noodgevallen gevlo gen. Een van de eerste hulpvluchten bestond uit een zending van vijftien duizend bevruchte kippe-eieren naar Korea. Vijftienhonderd boeren Na de oorlog in Pakistan hielpen de Wilde Ganzen bij de heropbouw van het dorp Shially. kregen ieder tien eieren. De eerste bevruchte eieren van tot kip ontwik kelde kuikens werden bij kampen ingeleverd en aan andere boeren ge schonken. Griekenland kreeg eens veertig, op de Friese veemarkt gekochte, zwan gere geiten. Hun lammeren gingen naar een centrale post. Van daaruit werde.t ze onder boeren in het zui den van dat land verdeeld. Door dit systeem brachten de Wilde Ganzen de geitenstand in dat gebied weer op peil. In de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog waren tal van mensen uit de omgeving van Napels naar Sardinië gevlucht. Honderden tbc-lij- ders en gehandicapten bleven er ja renlang in kampen achter zonder noemenswaardig middel van bestaan. Ze trokken de aandacht van een team Amerikaanse sociologen onder leiding van Belden Paulsen. De el lende van deze vluchtelingen kwam de Wilde Ganzen tar ore. Ze zamel den zoveel geld in, dat er stieren, koeien, kippen en een broedmachine voor konden worden aangeschaft voor de opbouw van een veestapel. Jordanië kreeg na een natuurramp een groot aantal tenten. Om de hon gersnood in India te helpen bestrij den kwaakten de Ganzen 247.000 gulden bijeen; resultaat van één en kele opwekking Nu kan het gebeu ren dat voor een bepaald doel te weinig binnenkomt zodat een hoog noodzakelijk project niet meteen kan worden uitgevoerd. Het ontbre kende wordt dan aangevuld uit gel den, die de Ganzen ter vrije beschik king hebben gekregen. Daauit wordt ook wel eens een enkel particulier noodgeval verholpen, dat te klein is voor een ganzevlucht IJzeren ledikanten voor het ziekenhuis in Dacca. Werkwijze Hoe komen de Wilde Ganzen aan die tientallen doelprojecten per jaar? Heel eenvoudig. De noodgeval len worden voornamelijk aangemeld door zendelingen en missionarissen, door Nederlanders die de nood ter plaatse hebben geconstateerd en door alarmerende berichten in de publiciteitsmedia. De 'gevallen' wor den ter plaatse met uiterste behoed zaamheid en precisie onderzocht door relaties van de Wereldraad van Kerken. De ambassades spelen daar bij een belangrijke rol. Verder beschikken de Ganzen over een net van betrouwbare en kundige medische, juridische, economische en kerkelijke relaties over de hele wereld. Elk noodgeval wordt in de vijfkoppige bestuursvergadering be sproken. Elk lid heeft het veto recht. Indien een lid daarvan ge bruik maakt wordt de zaak afge voerd. Vo'strekte eenstemmigheid is namelijk voorwaarde om een ganze vlucht te laten doorgaan. Er in gevlogen? Zijn de Wilde Ganzen er bij nauwkeurigheid van onderzoek wel eens ingevlogen? Ja zeker zijn ze dat. Voorzitter H. J. Timmer (67) en penningmeester W. Jonker (65) erkennen het volmondig. Zo werden er voor Congo eens twee ambulances gevraagd. Na een minutieus onder zoek werd het in één vlucht bijeen- gesnaterde geld besteed voor de aan koop van die ambulances en vervol gens werden de wagens aan de Con golese regering overgedragen. Anderhalf jaar later bleek dat de ambulances als busjes werden ge bruikt nadat alle medicamenten en instrumenten tot een waarde van een halve ton eruit waren gestolen. Ook vergissingen zijn mogelijk. Na een overstroming in Oost Pakistan werd er eens geld verzameld voor de herbouw van huizen. Toen het geld werd afgedragen bleken die huizen er al weer te staan. Ook worden de Ganzen wel eens geconfronteerd met corruptie en met tegenwerking van douanebeambten. Ongekleurd Karkassen van doodgehongerde dieren in Nigeria, Wilde Ganzen hielpen hier de hongersnood bestrijden. Ganzen zijn wit, ook in politiek in zicht. De Stichting vraagt niet naar geloof, noch naar links, rechts of midden. Zij bekijkt de concrete nood en helpt dankzij het meest spectaculaire aspect van haar activi teiten: de geefgraagte van het Ne derlandse volk voor een duidelijk omschreven project van korte ter mijn. Acht jaar geleden kende de Carne- gie-Stichting de Ganzen de Waterle- lieprijs voor de Vrede toe, vergezeld van een bedrag van dertigduizend gulden. De Ganzen zijn daar trots op zoals /e trots zijn op het vertrou wen van üe luisteraars in deze call girls van de liefdadigheid. Intern heeft de Stichting maar één grote zorg: de opvolging van het huidige bestuur met name van de werkers van het eerste uur. voorzitter Tim mer en penningmeester Jonker. Het is de vraag of er na hen mensen zijn te vinden, die met hun jaren lange internationale ervaring dit tijd rovende werk kosteloos zullen wil len blijven doen. Hier volgen meteen nog wat mededelingen. Willekeurige. Alleen van Polaroid (hoeven we verder niks over te vertellen) hebben we al zo'n 50 modellen. Waaronder de allernieuwste uiteraard. t Er zijn. veel dégradéglazen, d.w.z. glazen die van donker naar licht lopen. Nieuw voor de Bijenkorf: modellen van Balenciaga. 'n Groot deel van de monturen is van metaal. Vaak goud- of zilverkleurig. Speciaal voor bij de jeans: spiegelende glazen voor hem en voor haar. Veel donkere glazen. Ook glazen in dezelfde kleur van het montuur. De modellen zijn nog altijd groot. De prijzen van zes tot zestig gulden. Is dat alles? Nee hoor. Komt u maar gauw kijken op onze afdeling Zonnebrillen. Blauwe glazen, blauw, transparant montuur. r --y Een van de modellen met dégradéglazen. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8