SYNODES .ZEILSCHEPEN BIJ WINDSTIL WEER' fhmtiM Kerk in de wereld Je moet er eerst geweest zijn Vandaag Lukas Vischer in Kaapstad Pausschap geen obstakel meer R.k.-orthodox theologengesprek Lutherse leider treedt af Trouw K wartet Beroepingsweh Nieuwe boeken Leonid Iljitsj, geef mijn kinderen terug s.v.p. TROLT/KTARTET WOENSDAG 13 MAiAiRfT 1974 KERK T2/I Van een onzer redacteuren KAMPEN 'De beide synodes deden denken aan twee zeilschepen, die bij windstil weer proberen bij elkaar langszij te komen. Hard gaat dat dan niet, al drijf je natuurlijk ook niet verder uit elkaar. Wie weet lukt het in de komende jaren om wat dichter bij elkaar te komen.' Dit Is een citaat van (de hervormde) ds. A. A. Spijkerboer uit het boekje 'Eén belijdende kerk', dat hij samen met (de gereformeerde) prof. dr. Her man Ridderbos schreef naar aanlei ding van de gemeenschappelijke ver gadering van de hervormde en de ge reformeerde synode in juni vorig jaar. We leven snel. Tussen toen en het moment dat dit boekje uitkomt, is er bepaald wel weer een briesje opgesto ken, getuige al het gedoe rond de her- vormd-moderaminale brief aan de vrijzinnigen en de ontvangst die de gereformeerde proeve van eigentijds belijden in de hervormde synode heeft gekregen. Maar goed, ds. Spij kerboer kon over die junivergadering nog spreken als 'een wonderlijke ont moeting zonder enige spanning Een grotere antl-cilimax was na alles wat hervormden en gereformeerden elkaar sinds 1886 voor de voeten had den geworpen, nauwelijks denkbaar'. Latente kerk Tijdens die vergadering maakten ds. Spijkerboer en prof. Ridderbos de af spraak, samen een boekje te schrijven over hoe hervormden en gereformeer den samen één belijdende kerk zou den kunnen worden. Ds. Spijkerboer geeft in de eerste helft een knappe analyse van de ontwikkeling sinds de jaren veertig. De hervormde kerk een Christus belijdende volkskerk. Het had zo mooi kunnen zijn, maar het kwam anders, schrijft ds. Spijkerboer. Sinds de af ff ai re-Smits kun je de her vormde kerk volgens hem maar het beste 'latente kerk* noemen: het belij dend karakter zit er wel in, maar het komt er niet onverdeeld en onomwon den uit. Ook de gereformeerden zijn in verlegenheid op het punt van het belijden. Soms is de grond waarop men samen Willem gaan bouwen, zo slap, dat ds. Spijkerboer vreest dat het gemeenschappelijk huis al zal ver zakken, voordat de muren goed en wel overeind staan. Nergens is een beweging te zien, die te vergelijken is met Kerk- en Gemeente-opbouw uit de jaren veertig. Toch hebben hervormden en gerefor meerden een echte kans op hereni ging, en die kans schuilt volgens ds. Spijkerboer in de verlegenheid, waar in beide kerken zijn. 'Is het niet ons ingebeelde bezit, dat God ons uit de handen geslagen heeft en kan het niet zijn, dat God ons op deze manier een kans geeft om samen tot een nieuw belijden te komen?' waarbij het hem niet zozeer om nieuwe belijdenisge schriften te doen is. Verscheidenheid Prof. Ridderbos gaat vooral in op het probleem van de eenheid en verschel- denheid en op de functie van de belij denis daarin. 'Als ik voor een kerk pleit en kies (en zal blijven kiezen), die naar eenheid zoekt in duidelijke aansluiting aan de gereformeerde con fessie, wil ik géén christenmens bui tengesloten hebben. Zo heb ik het van mijn gereformeerde leermeesters ge leerd: men mag niemand buiten de kerk sluiten, van wie men niet de ze delijke overtuiging heeft, dat hij geen deel heeft aan Christus. Maar de kerk kan niet 'pluraal' zijn in de zin van een ziahzelf ten aanzien van de Naam tegensprekende en het licht van de Naam verduisterende en ver nevelende kerk, die hier loochent wat zij ginds belijdt en hier weerspreekt wat zij ginds betuigt Want Christus is niet gedeeld'. Ten aanzien van de polarisatie in de kerk tussen de confessionelen en de vermaatschappelijkers van het evange lie schrijft prof. Ridderbos: De kerk Dr. G. de Ru moet ongetwijfeld de nieuwe uitdagin gen, die er in onze tijd op haar af-ko- men aanvaarden. Zij kan er niet om heen. Haar belijdenis is onder andere gezichtspunten in het geding en de functie ervan op een andere wijze aan de orde dan in de strijd tegen de her esie in de eerste christelijke gemeen te, dan in de dagen van Nicea en die van de Reformatie. Daarom zal men niet kunnen volstaan met de belijde nis in dezelfde vragen en antwoorden ter sprake te brengen als die de oude catechismus stelt en geeft. Maar ik denk ook, dat onder welke nieuwe gezichtspunten men de inhoud van het evangelie en de belijdenis van de kerk ook aan de orde wil en moet stellen, er altijd weer gekozen De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatle wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Belastingverlaging In uw editie van 11 maart werd be richt dat ik op de voortgezette jaar vergadering van het GPV op 9 maart zou hebben gezegd dat voor de recen te belastingverlaging 'geen directe dekking bestaat'. In werkelijkheid antwoordde ik op een vraag uit de zaal of er wel 'ruimte' voor belasting verlaging was, dat die ruimte er ui teraard niet is als de prijzen tien elf pet in het lopende jaar omhoog gaan. Er dreigen echter geen beta lingsbalansmoeilijkheden, aangezien blijkt dat ons land er met zijn aard gasvoorraad relatief gunstig voorstaat. Daarom heeft de regering het goed geacht o.m. de werkgelegenheid te sti muleren door ook de bestedingen een nieuwe stimulans te geven. Dordrecht A. J. Vcrbrugh, lid 2e kamerfractie GPV Surinamers De criminaliteit van de Surinamers mag dan in Amsterdam volgens de of ficier van justitie, mr. Habermehl, meevallen, maar in Rotterdam valt het zeker niet mee. Er gebeuren heel wat diefstallen, overvallen, mishande lingen, die niet aangegeven worden, uit angst voor vergeldingsacties. Het f komt herhaaldelijk voor, dat Surina- 1 mers weigeren hun tram- of busritten te betalen en dan bij controle een rel of vechtpartij ontketenen met alle na righeid voor de andere passagiers. Rotterdam M. van der Wal Dominee Buskes Het is voor prof. Ridderbos blijkbaar moeilijk te verwerken dat dominee Buskes 'zelfs pacifist' is. 'Dat laatste i heb ik nooit helemaal bij u kunnen onderbrengen. Daar hebt u zich naar mijn smaak in de oorlogstijd niet ge- noeg naar gedragen.' aldus prof. Rid- j derbos. Wonderlijk, prof. Ridderbos i begrijpt blijkbaar niet dat het pacifis- I me van dominee Buskes een wezenlijk onderdeel is van die Boodschap die ds. Buskes gedurende de afgelopen vijftig jaar gebracht heeft Arnhem C. H. Weernekers Potchefstroom (6) Ben het geheel met de heer Feddema eens: niet verbreken de band tussen VU en Potchefstroom. Nu werkte ik lange tijd in Zuid-Afrika. Dit land moet men vergelijken met Europa van 1900. Van de landbouw naar in dustriestaat is de sociale omwenteling moeilijk. Onder en na mijn werk als turbinespecialist (bouw nieuwe elek trische centrale) werkte ik samen met vele jonge mensen, gekleurd en blank, b.v. studenten TH-school. Er is een brug ontstaan tussen deze men sen. Jonge blanken denken andere dan hun vader. De apartheid zal lang zaam verdwijnen. Daar ik samenwerk te met een jonge Bantoe-ingenieur kwam er uit de urenlange gesprekken met hem dit naar voren: de oudere generatie verdwijnt; nu al banen voor Bantoe's, ook voor hem, die vijf jaar geleden alleen voor de blanken wa ren. Hij zag het zo: samen gaan tus sen blank en zwart. Zandvoort Willem de Brabander Prof. dr. W. van 't Spijker moet worden in dezelfde eigenlijke en diepe kernvragen: Wie is Jezus? 'Wie zegt gij, dat Ik ben' 'Wie is de mens? Wat is de verzoening? Wat is het, dat God alle dingen nieuw maakt? En hoe verhoudt zich zijn ge nade tot onze werken? In het ant woord op die vragen zal kunnen blij ken, dat allerlei tegenstellingen ten onrechte de eenheid van de kerk ver hinderen en verstoren; zal óók moe ten blijken, dat de kerk in de van haar uitgaande belijdenis, verkondi gen en positie-bepaling in de wereld in geen enkel opzicht zal scheiden of 'polariseren' hetgeen God in de enige Naam die onder de hemel tot behoud gegevens is op bet nauwst heeft sa mengevoegd. Het boekje 'Eén belijdende kerk' ver scheen in de serie Theologie en ge meente, die indertijd is opgezet als confessionele tegenhanger van de, eveneens bij Kok in Kampen verschij nende, reeks Cahiers voor de gemeen te (waarin o.m. de hoogleraren Aus- gustijn en Kuitert publiceerden). 'Eén belijdende kerk" telt 84 pag. en kost 7,90. Revolutie Eveneens pas verscnenen in de serie Theologie en gemeente is: 'De verlei ding der revolutie' door dr. G. de Ru (145 pag., prijs ƒ12,90). Een actueel geschrift van de oud-praeses der her vormde synode, die 'tegenover de ver leiding der revolutie de oproep tot bekering* stelt, die het laatste hoofd stuk deze titel gaf: 'Geen avantgarde van Gods revolutie maar navolgers Gods als geliefde kinderen', maar die daarmee niet het streven naar struk- turele veranderingen in de maatschap- Ds. A. A. Spijkerboer pij afschrijft, maar zegt dat dit een onderdeel kan zijn van de christelijke heligmaking; en ondanks zijn kritiek op overaccentuering van maatschap pelijke en politieke dadendrang legt dr. De Ru er de nadruk op, dat de kerk zich niet aan de vragen naar recht en gerechtigheid, vrede en men selijkheid mag onttrekken. Eenheid De Apeldoornse christelijks gerefor meerde hoogleraar dr. W. van 't Spij ker (kerkhistoricus) schreef: 'Eenheid in verscheidenheid?' (ondertitel: dp identiteitscrisis binnen de gerefor meerde gezindte). Hierin vinden we de uitwerking van een referaat, voor gedragen op de verleden jaar gehou den conferentie van het contact-or gaan van de gereformeerde gezindte. Omvang: 95 pag, prijs ƒ8,90. Kerkelijk ambt De oud-kerkhistoricus van de rijksuni versiteit te Utreht en confessionele voorman in de hervormde kerk prof. dr. G. P. van Itterzon levert met zijn 'Het kerkelijk ambt in geding' een bijdrage tot een nog steeds voortgaan de discussie. We attendeten op de aandacht die prof. Van Itterzon be steedt aan de kwestie van de vrouw in het ambt en die van de charismata. Opvallend is hoezeer de schrijver zich richt op de kerkelijke prakrijk; we hadden trouwens niet anders ver wacht van de man die de vragenru- briek in het weekblad De Hervormde Kerk verzorgt. Dit boek telt ook 95 pag. en kost eveneens 8,90. Waarom? Prof. dr. C„ Graafland, die aan de rijksuniversiteit te Utrecht de bijzon dere leerstoel bezet van de gerefor meerde bond in de hervormde kerk, leverde voor de serie Theologie en ge meente: 'Waarom nog gereformeerd?' (104 pag., prijs ƒ9,50). Wat prof. Graafland met name hoog zit, is de actuele betekenis van de belijdenis der reformatie. Dit kwam naar voren in zijn inaugurele rede en ook in de referaten, die hij nadien hield. Hij wijst er met nadruk op dat de refor matie met haar belijdenis zowel de volle ruimte van de kerk als de ruim te van deze wereld op het oog had. Dit houdt in een open staan voor de vra gen en mogelijkheden van deze we reld, zo zet de auteur uiteen. De hier aangekondigde nieuwe delen van Theologie en gemeente brengen het totaal aantal verschenen boekjes op elf. KAAPSTAD Een van de topmen sen van de wereldraad van kerken, dr. Lukas Vischer, brengt een bezoek van twee weken aan Zuid-Afrika. Zijn komst heeft de aandacht getrok ken, omdat mensen van de wereldraad de laatste tijd meestal geen toestem ming meer kregen om Zuid-Afrika binnen te komen. Zo werd ook aan het Nederlandse lid van het centrale comité, prof. dr. H. Berkhof, een vi sum geweigerd. Dr. Vischer is direc teur van de afdeling 'geloof en kerk orde'. Volgens een verslag in het dagblad Die Burger hekelde dr. Vischer in een toespraak tot de provinciale raad van kerken in Kaapstad de eenzijdige berichtgeving over de wereldraad. De pers handelt met de wereldraad als met een zelfbedieningszaak, waar men kiest wat men wil. Zelden wordt een zaak gezien in het wijdere verband van de activiteiten en doelstellingen van de raad. Op een vraag, 'of het niet liever het evangelie van Jezus Christus aan de zogenaamde vrijheidsstrijders verkon digd moet worden in plaats van geld voor terroristische daden te schen ken', zei dr. Vischer, dat dit onder werp vanwege zijn ingewikkeldheid te veel tijd vergde om te beantwoorden. WASHINGTON Een 'vernieuwd pausschap' zal een goed uitgangspunt zijn voor eenheid onder alle christe nen. Dit staat in een gemeenschappe lijke verklaring van lutherse en rooms-katholieke theologen van de Verenigde Staten. Het gesprek tussen hen is in 1965 be gonnen op initiatief van de rJc. bis schoppelijke commissie voor oecume nische zaken en het nationale comité van de lutherse wereldfederatie. Hoe wel de verklaring alleen het gezag heeft van de theologen, die haar heb ben ondertekend, zal er van officiële zijde zeker rekening gehouden wor den met de aanbevelingen. De verklaring zegt, dat het pausschap niet meer, zoals vroeger, een groot obstakel is op weg naar de eenheid. De lutheranen zijn zich bewust van de noodzaak van een apart ambt ten dienste van de eenheid van de kerk en de rooms-kathoLieken zien steeds meer de noodzaak genuanceerder te denken over \le rol van het pausschap binnen de universele kerk. Het pausschap in zijn huidige vorm vinden de lutheranen niet geschikt om ten dienste te staan van alle chris tenen. Sinds Vatican urn II zijn zij echter hoopvol gestemd door de ver anderingen binnen de katholieke kerk, hoewel zij het betreuren, dat de paus enige kwesties voor zichzelf heeft gehouden, en 'onafhankelijk te werk is gegaan tegen het principe van de collegialiteit in'. WENEN (Kathpress) Van 1 tot 7 april zal in Wenen een gesprek plaats vinden tussen tien rooms-katholieke en orthodoxe theologen van wereld naam. Zij gaan onder meer praten over de gevolgen van de opheffing van de wederzijdse banvloeken in 1965 en over de huidige perspectieven voor de sacramentele en de juridische gemeenschappelijkheid van de r.-k. kerk en de kerken der orthodoxie. Vreselijk GENEVE (KIPA) André Appel (52) treedt 1 oktober af als secretaris generaal van de lutherse wereldbond, waarbij ongeveer 72,5 miljoen luthera nen zijn aangesloten. In een verklaring zegt de secretaris generaal, die sinds 1965 in functie is, dat het hem zwaar valt zijn post in Genève te verlaten in een belangrijke fase van de ontwikkeling van de we reldbond, maar dat een regelmatige doorstroming aan de top een goede zaak is voor elke internaiionale orga nisatie. De theolooo Appel wordt president van de 235.000 leden tellende lutherse kerk van Elzas-Lotheringen. AMSTERDAM Wie zo zijn eigen gedachten heeft over het racisme in zuidelijk Afrika krijgt van de men sen, 'die het allemaal niet zo vrese lijk vinden gauw te horen 'je moet er geweest zijn'. Een nogal onzinnige gedachte want dan zou je er tenminste geweest moeten zijn met een zwarte huid. Het merkwaardige van deze landen is immers de zo verschillende levens omstandigheden van blanken en zwarten. Wie er als blanke komt, staat daar automatisch aan de kant van de onderdrukkers. Net als wie in een concentratiekamp op bezoek gaat met een bewakerspet op. Maar goed. te weten wat de mensen zeg gen die alles met eigen ogen gezien hebben en die een zwarte huid heb ben. Hun relaas is vertaald en ge bundeld door Bertus Dijk en uitge geven bij Van Gennep in Amster dam onder de titel: De Verbittering, verhalen over apartheid en kolonia lisme uit Zuid-Afrika, Namibië, An gola, Mozambique en Ehodesië. Weet iemand die in Zuid-Afrika met zwarte Afrikanen is omgegaan wat er onder hen leeft? Antwoord op de ze vraag geeft de Zuidafrikaanse schrijver Nat Nasaka. Hij vertelt dat hij niet in staat is om steeds maar 'baas' of 'missus' te zeggen tegen blanken. Hij vertelt van een geslaag de zakenman, op bezoek bij Kaiser Mantazima. 'De man vertelde ons dat hij het ver gebracht had in het zakenleven, omdat hij altijd onder danig was geweest jegens de blan ken. Hij groette de blanken altijd en protesteerde niet als zij hem 'kaffertjie' noemden. Met andere woorden, deze man vertelt de blan ken alleen die dingen die ze vol gens hem graag horen. Er is echt niet veel contact tussen hem en de mensen die hij ontmoet. Het is on waarschijnlijk dat deze zakenman openlijk zijn mening zegt, uit angst dfe vrede te verstoren die er nu heerst tussen hem en de mensen die hij groet'. Even verder schrijft Nakasa: 'Er wis een tijd dat ik het grappig vond om het blanke ambtenarencorps te tarten door mijzelf als een man te doen gelden en niet als een 'boy'. Maar dat is nu voorbij. Het vooruit zicht op strijd, iedere keer dat ik een postzegel ga kopen, heeft opge houden een spel voor mij te zijn. Er zijn teveel momenten dat ik zin heb om het op te geven'. A.S. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor 8.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fllro X 500. De rechtbank in Middelburg veroor deelde een 47-jarige man tot drie maanden gevangenisstraf en ontzegde hem voor drie jaar de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen, omdat hij onder invloed een zeventigjarige man had doodgereden. Is dat niet een 'droevig verhaal? Ik ken autorijders die, als ze met de wagen weg moeten, zich als ijzereterke regel stellen, geen drank te gebruiken. Kan niet elke rij der zich die verplichting opleggen? Wat zou het aantal ongelukken tenge volge daarvan drastisch dalen! Is het dat waard of niet? Monster G. J. Eeltlnk di Het schijnt nodig te zijn om ext yi aandacht te schenken en te blijvn schenken aan de vraag hoe snel v mogen rijden op onze 'snelwegen'. 1 Frankrijk na Duitsland de snelheii grens, de toelaatbare snelheid, opg trokken heeft tot 140 kilometer p uur, wordt het vraagstuk voor a niet anders, maar dreigt het wel m een verkeerd water te komen, nl. v de eeuwige zucht om precies te doi y, wat anderen doen. Daar hadden v( kinderen Israëls al last van, die w 0[ den ook zo graag niet uit de toon v ,j; len. Nu is dit laatste ook weer gei0j norm. Paulus zegt wel tegen de chr n( tenen van Efeze dat ze geheel andej^ zijn, maar dat wil niet zeggen dat hun gedrag negatief moeten afste men op de niet-christenen. Wat vi standige mensen vandaag van onze i gering vragen is dan ook niet de invoering van de trekschuit of h van stal halen van de paardetra maar om onze woede om steeds sni Ier te gaan althans tot een grens v Vl honderd kilometer per uur terug dringen. Overigens om bijzonder respectabe redenen, nl. de verkeersveiligheid het bezuinigen op onze energiebro jfl nen. Dat de heer Pompidou op het fl0 lustere idee kwam om de directe van Citroën naar diens mening te vi gen moet vooral voor verstandi mensen geen reden zijn om er nieuw over te gaan nadenken. Iedi een weet dat bij honderd kilometer minder benzine verbruikt wordt het gevaar van calamiteiten verm IV" derd wordt, eenvoudig door verhogi [1< van de remcapaciteit. Hogere snelhe?n is nergens voor nodig. Zodra iema m uit het buitenland ons land binne ;o komt moet hem dat duidelijk gemaa t; worden, net zo goed als het links i ie den op de Britse eilanden. Er k ;o verder geen enkel motief bedac lo worden om de snelheid op te voereiir Dat dit ook zo leeft bij veel mens e bewees mij vanmorgen het verontnL te telefoontje van een oude heer, allang niet meer rijdt, maar het v{ gedaan heeft. Als Den Uyl nu mi niet door de knieën gaat, vroeg mij bezorgd. Reeds in J941 schrei Anton van Duinkerken (Legende v 5 de tijd) 'Door de verkeersmiddelen versnellen heeft de moderne mens geen tijd gewonnen' EN: 'Wanneer menschen konden gelooven, dat tijd heelemaal niet zoo belangrijk als men hen heeft wijs gemaakt, zijiT den zij veel gelukkiger zijn.' NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld: J. Smit Soest; te Hendrik Ido Ambacht: Post te Arnemuiden; te Capelle den IJssel: P. Holst te Heerde; Hoevelaken: J. den Dikken te Bejff huizen. Bedankt voor Katwijk aan Zee: C. te Amersfoort GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer: J. W. Hi man te Opperdoes; te Appingedam: a.d. IJssel. Petersen te Roden; te Alblasserdae) C. J. van der Drift te Nieuwerke Aangenomen naar Vlaardingen: Braam te Haarlemmermeer-Oostzijdje, GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hardinxvéld-Giessendi en voor Nieuw-Beijerland: Ch. Poel te Yerseke; voor Mijdrecht: W. Schreuder te Goes. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Hengelo-C.: Lie 1 te Amsterdam-W. door Aldert Schipper 'Het recht om terecht te staan' do Thomas Szasz. Uitg. Ambo te Biltl ven. 255 blz. Prijs 16.50 Overplaatsing Met grote verbazing hebben wij de demonstratie van de PTT-ers tegen hun overplaatsing gezien en de versla gen hierover gelezec. In de eerste plaats zou ik willen vragen aan die mensen: Wat denken jullie eigenlijk wel van het noorden en de noorderlin gen? Denken jullie misschien dat Ne derland bij Amersfoort of Zwolle op houdt? Deze demonstratie met al die leuzen was een grove belediging voor het noorden. En vergeet niet: het is nog niet eens zo heel erg lang gele den dat men uit het westen wel op z'n kousevoeten naar het noorden wil de lopen om meel of brood te halen bij Groninger of Friese 'boertjes. In de tweede plaats: Als jullie toch lie ver in Holland blijven: blijf zitten waar je zit!! Blijft het hier misschien langer schoon, ruim en fris. Laat de PTT op zich, als bedrijf, alsjeblieft komen! Kan heel best zonder al die morrende westerlingen. De opengeval len arbeidsplaatsen zullen graag wor den ingenomen door Friezen en Gro- De brief die ik hierbij vertaald af druk is geschreven door een radeloze moeder, aan wie haar kinderen ontno men zijn. In de Sowjet-Unie komt het betrekkelijk vaak voor dat bij ou ders, die wij hoogstens wat overdre ven gelovig zouden vinden, de kinde ren worden weggehaald. De staat plaatst die kinderen voor korte of iangere tijd in een kindertehuis. Het sowjet-recht schrijft de ouders voor, dat zij hun kinderen moeten op voeden in de sowj et-ideologie en laat toe dat in geval van een 'falende 'op voeding de staat de opvoeding ter hand neemt. Hoe dikwijls kinderen bij hun ouders worden weggehaald is niet bekend. Een Nederlandse deskundige schat dat zeker tientallen malen per jaar van deze wetsregel wordt gebruik ge maakt. Met name groepen niet-geregistreerde baptisten (initiativniki) worden soms met deze maatregel getroffen. Het is niet uitgesloten, dat achter het weg halen van de kinderen die gelovig worden opgevoed een stukje verkeerd toegepaste staatszorg voor het lot van die kinderen schuilgaat, maar het is en blijft een onmenselijke maatregel, die volstrekt verwerpelijk is. Het is daarom goed, dat publiciteit gegeven wordt aan de navolgende brief van een ongelukkige moeder aan de leider van de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew. Geachte heer Breznjew Krachtens een besluit van de atheïsti sche rechtbank werd ik als christelij ke moeder uit de ouderlijke macht ontzet. Deze onwettige handeling werd op 8 juni 1973 door het gerecht in Perm goedgekeurd. Tegelijkertijd verzekert onze overheid, Leonid Il jitsj, aan de publieke mening in de VS en West-Europa haar vreedzame politiek en menselijke behandeling van gelovige christenen. En toch worden in ons land huilende kinderen bij hun ouders weggehaald, alleen omdat zij godsdienstig worden opgevoed. De kinderen strekken hun handen uit, klampen zich aan hun ou ders vast, iviüen niet van hen ge scheiden worden, maar de harteloze, goddeloze mensen grijpen hen, maken hen los van hun ouders, werpen hen in een politiewagen en voeren hen weg in onbekende richting. Op 1 augustus om twaalf uur kwam een politiewagen met twee vrouwen Breznjew van de volksrechtbank voor onze deur aan. De twee kwamen ons huis bin nen en zeiden: 'U bent uit de ouder lijke macht ontzet; wij zijn gekomen om uw kinderen mee te nemen'. De kinderen liepen huilend naar mij toe en klampten zich aan mij vast. Zij rie pen aldoor 'Onze mammie is lief, wij willen bij haar blijven'. De politiea genten en de twee vrouwen overleg den met elkaar of zij misschien eerst mij zouden gevangennemen en daarna pas de kinderen. Zij trachtten de kin deren te overreden en beloofden hun alles wat een kinderhart begeert. Maar niets hielpde kinderen bleven huilen en klampten zich aan mij vast. Toen gebruikten de vrouwen gqweld. Maar de kinderen wilden mi) niet los laten en ik week ook geen pas. Toen deed men ons allen tezamen in de politiewagen en bracht ons naar de politiepost. Daar werden de kinderen mij afgepakt en zei men mij dat ik vergeefs zou zoeken. Niemand zou mij zeggen waar zij zouden zijn onderge bracht. Zo werd ik gescheiden van mijn kin deren. Van mijn achtjarige dochter Sasja en van mijn zesjarige zoon Was- ja. Mijn dochter Tamara was op school gedurende deze tijd en werd mij niet ontnomen. Daar de communistische partij in ons land de leidende partij is, die boven alle politieke, openbare en juridische organen staat, hangt het wegnemen van mijn kinderen wegens hun geloof direct af van het centraal comité van de communistische partij en dus van u persoonlijk. Ik smeek u het gerecht in Perm aanwijzing te geven, zijn be sluit te herroepen. Z. P. Radygina, Perm In dit boek bespreekt de Amerikaai psychiater Szasz, die in Nederland bekendheid kreeg door zijn 'Geest ziekte als mythe', 'Waan van de wa zin' en 'Ideologie van de waanzin', paalde toepassingen van de psycl trie door de staat. Hij wil daarbij a tonen hoe de moderne staat psychiatrie kan gebruiken als waj tegen de individuele burger. Het dwongen, aan een rechtszitting voor gaand, onderzoek van personen van een delict zijn beschuldigd, vol volgens hem zo'n wapen. Het f( keert Szasz zich evenwel tegen 'psychiatrische opname wegens on kaamheid om terecht te staan', kent de Amerikaanse wetgeving ine daad de mogelijkheid een verdacl ongeschikt of onmachtig te verklai om terecht te staan. Zo'n verdacl gaat zonder proces naar een psycl trische inrichting, waar hij blijft hij zijn bekwaamheid om terecht staan, terugkrijgt. Een en ander uil aard ter beoordeling van de arts een aantal gevallen komt een derge ke 'verwijzing' neer op levensla! dwangverpleging. Dat Szasz deze Amerikaanse toesti hekelt, is zeer begrijpelijk, maar lezer vraag je je toch af wat je in derland met een dergelijk boek a moet. Weliswaar kan ook hier een uitlopen op levenslange opsluiti maar dat neemt niet weg dat het lang van de dwangverpleegden in- derland met een reeks waarborgen omgeven. Degene die van de even teressante als radicale theorieën Szasz wil kennis nemen kan daar beter een van zijn eerdere liiei c ven genoemde boeken aanschaff

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2