Ook voor fotokopie moet straks betaald worden dichtbij pmmentaar Twee nieuwe artikelen in auteurswet j 'gissing .ndidaat-minister Sn Suriname af emble trekt $ch terug Gedacht wordt aan oprichting van centrale 'incasso' Wilbers uit de politiek CHU Gelderland houdt het provinciaals het weer tie atanen verhuizen Nattigheid weerrapporten kleren uit en rennen maar de anti-piet de smeerpoets kijkdag a [X KWARTET DINSDAG 12 MA ART 1974 BINNENLAND COMMENTAAR T5/K7 l heeft als tweede Europees land iele weken tijds laten zien, dat jng niet altijd lukt politieke pro- m op te lossen door bij vervroeg- trkiezingen op de kiezersgunst te en. In Engeland waren het de ■_i lervatieven die beïnvloed door liniepeilers de stemming onder olk verkeerd beoordeelden. En in md der Belgen verkeken de soci- j i zich op de bereidheid van de rs, een begin te maken met in- nde maatschappelijke hervormin- I ocialisten, die de samenwerking 1 de rooms-katholieke CVP en de |le PW moe waren, hadden op trkiezingen aangestuurd. Zij be- Lwden het niet doorgaan van de I ging van een olieraffinaderij bij paien in het Waalse deel van Bel- i$ een breekpunt, dat de CVP en (duur zou komen te staan. Deze en hadden inderdaad nogal wat aren tegen het project geventi- Zij konden echter geenszins ver- jordclijk worden gesteld voor de isting ervan. De schuldige was egering van Iran (het vroegere die zich uit het project terug- j'n ileek een vergissing, toen de soci- enn besloten, het probleem toch meteen aan de stembus uit te j. en. Zij dachten gebruik te kun- ,1. naken van de onenigheid over de waarin de Belgische staat in het ^'doorgegane project had moeten :iperen. Wat de socialistische fe betreft, ging het bij de verkiezin- en'van zondag dan ook niet alleen en raffinaderij voor de economi- achtergebleven Walen. Het was cr ook en vooral om begonnen te verwerven van een partij, Ie maatschappij-structuren te lijf lan. t laatste zijn de socialisten niet 5d. Zij hebben de werkende be- l in beide landsdelen niet mas- achter zich gekregen. In Wallo- £T" vaar zij het sterkst vertegenwoor- is. kreeg de BSP loon voor haar naar meer werkgelegenheid [de Waalse bevolking. In Vlaan- moest de partij echter een veer vanwege haar Waalse gezind- jVlamingen en Walen handhaaf- >p deze wijze de oude gcografi- tegenstellingen. ïgen van de socialisten, de poli geschillen tussen de partijen een agisch karakter te geven en daar- 1 de historische scheidslijn tussen iingen en Walen te doorbreken, ■i voorlopig nog tot mislukken ge- d. Het ideologisch conflict kwam de meeste kiezers uit de lucht Zij moesten zich uitspreken ingrijpende hervormingsplannen, waren over de draagwijdte ervan geïmformeerd. il voor de BSP heel wat politieke nodig zijn om nu niet de weg le minste weerstand te kiezen, die de oppositiebanken zal leiden, name zal dit het geval zijn, als «blijkbaar toch populaire CVP-er N^Tindemans, die zijn partij aan een iari e winst hielp, premier zou moeten en van een kabinet van christen- icraten en socialisten. Dat zo'n 1 iet voor België de beste oplossing 22.1 zijn, lijkt ons gezien de resul- van de verkiezingen niet aan el onderhevig. Van een onzer verslaggevers Schrijvers van (vooral wetenschappelijke boeken en tijdschriftenartikelen zullen binnenkort niet meer met lede ogen hoeven aanzien hoe hun werk gratis in omloop wordt gebracht. Na 1 juli zullen ze minder machteloos staan tegenover stencilmachines en fotokopieerapparaten, die het mogelijk ma ken kosteloos in het bezit te komen van teksten uit boeken en tijdschriften. een onzer verslaggevers HAAG Drs. Ordwin Kemble Zaandam heeft zich teruggetrok- als kandidaat van het ambt van Jlmachtigd minister van Suriname )en Haag. De heer Kemble heeft gd dit besluit te hebben genomen persoonlijke redenen', heer Kemble. thans leraar aard- skunde aan de Osdorper Scholen- eenschap, was bij de kabinetsfor- ie in Suriname genoemd als kan- Wiat voor deze Haagse post. Tegen I benoeming rezen bezwaren in de 9 naamse pers. i werd o.a. verweten dat hij als namer in Nederland geïsoleerd lakt was van de actuele proMema- in Suriname. Anderen betoogden tegenover dat de heer Kemble 1 zijn langdurig verblijf in Neder- goed op de hoogte was van de •lemen van de Surinamers in Ne land en de Surinaamse minister in i Haag is er toch ook voor de be toging van de belangen van die isen, aldus deze redenering, de regeringsverklaring van de Su- lamse premier Arron had deze een rnd geleden laten doorschemeren de heer Kemble zou worden be nd als het rumoer rondom deze (re owning enigszins was bedaard, n f i alle speculaties is nu een einde ma omen, nu de heer Kemble zich ;slJ '1 teruggetrokken. De herziene auteurswet, die op 7 ja nuari 1973 in werking is getreden, be vat twee artikelen die de kosteloze vermenigvuldiging van teksten aan banden leggen. Ze vervangen het be staande artikel 17, op grond waarvan 'enkele exemplaren', uitsluitend voor 'eigen oefening, studie of gebruik', ge kopieerd mogen worden. In beide na 1 juli van kracht wordende artikelen wordt de kopieervrijheid enger be grensd. In het algemeen zal van boeken, bro chures, nieuwsbladen, tijdschriften en alle andere geschriften nog slechts 'een klein gedeelte' gekopieerd mogen worden. Waar vooral in het bedrijfs leven driftig gebruik wordt gemaakt van kopieerapparatuur, is daarnaast bepaald dat een 'onderneming, organi satie of instelling' wel een aantal exemplaren, dus meer dan een klein gedeelte, van een geschrift mag ver veelvoudigen (zoals dat in de auteurs wet heet), maar daarvoor een 'billijke vergoeding' moet betalen. Deze rege ling geldt alleen voor 'werken van wetenschap', terwijl de verveelvoudi ging beperkt moet blijven 'tot zoveel exemplaren als in de onderneming, organisatie of instelling redelijkerwij ze nodig zijn'. Bij de herziening van de auteurswet is bepaald dat de nieuwe artikelen bij algemene maatregel van bestuur in werking zullen treden, uiterlijk op 1 ADVERTENTIE SPECIAAL NU OOK COLA EN UB EENHEERLUKE CITRUSDRANK juli 1974. De Stichting voor econo misch onderzoek van de Universiteit van Amsterdam onderzoekt op het ogenblik op welke schaal boeken en tijdschriften gekopieerd worden. Uit voorlopige cijfers blijkt dat jaarlijks twee miljard pagina's gefotokopieerd of anderszins verveelvoudigd worden. Daarvan heeft ongeveer acht procent betrekking op door de auteurswet be schermd werk. Incasso Mr. Hans Keuls, directeur van de door de Vereniging van letterkundi gen opgerichte Stichting tot exploita tie en bescherming van auteursrech ten (Seba), vindt dat het 'erg uit de hand gelopen' is met dat stencillen en fotokopiëren. 'Wat in Nederland ge beurt', zegt hij, 'is volkomen ridicuul geworden'. De van 1912 daterende auteurswet was door de opmars van de moderne reproductie-apparatuur achterhaald. De wet, die het auteursrecht om schrijft als 'het uitsluitend recht van den maker van een werk van letter kunde, wetenschap of kunst, of van diens rechtverkrijgenden, om dit openbaar te maken en te verveelvou digen, behoudens de beperkingen, bij de wet gesteld', werd op grote schaal geschonden, vaak zonder dat de over treders zich daarvan bewust waren. Het waren vooral de uitgevers, en van hen weer met name de uitgevers van wetenschappelijke boeken en tijd schriften, wie dat een doorn in het oog was. Potentiële kopers van hun boeken en abonnees op hun periodie ken gingen al stencillend en fotoko piërend voor hen verloren, waar dan ook nog eens geen enkele geldelijke vergoeding tegenover stond. De Seba breekt zich op het ogenblik, in samenwerking met uitgevers en au teurs, het hoofd over de vraag op wel ke manier de gelden straks het beste geïncasseerd kunnen worden. Gedacht wordt aan de oprichting van een een- trale instelling, op dezelfde leest ge schoeid als het Bureau voor muziek- auteursrecht (Buma), dat al zestig jaar ervaring met incasso heeft. Deze dochterinstelling van Seba, evenals de Seba zelf te huisvesten in het Buma- gebouw in Amsterdam, zou van de computer van de Buma gebruik kun nen maken. Behalve het incasso-systeem vallen er nog wel een paar zaken te regelen. Uitgemaakt moet bijvoorbeeld nog worden hoe groot de 'billijke vergoe ding5 zal zijn en hoe uitgever en au teur die vergoeding onder elkaar zul len verdelen. Seba-directeur Keuls laat daarover nog niets los; hij wekt de indruk blij te zullen zijn als daar over nog tijdig overeenstemming wordt bereikt. Hoewel niet alleen Nederland met dit auteursrechtelijke probleem wordt ge confronteerd, kunnen Seba en andere betrokkenen zich nauwelijks aan bui tenlandse regelingen spiegelen. In het buitenland wordt volgens Keuls juist met enige spanning uitgekeken naar de manier waarop hier het probleem is, dat dan ook wordt betaald voor ko pieën van materiaal dat niet be schermd is en dat ten slotte de meer derheid vormt van wat gekopieerd wordt. Een oplossing zou daarom zijn de re geling uit de sfeer van het auteurs recht te halen, en van kopieerbelas ting te spreken. Zo'n belasting is aan vaardbaar met het oog op het gevaar dat de verspreiding van teksten door middel van de drukpers economisch onverantwoord wordt en verdwijnt, als gevolg van het fotokopiëren. De belastinggelden zouden dan terecht moeten komen op die plaatsen waar het gevaar het grootst is, volgens het systeem dat ook bij overheidssubsidie uit de algemene middelen aan nood lijdende dagbladen wordt gehanteerd. Daarnaast zou de vervanging van au teursrecht door uitgeversbelasting (of kopieerbelasting) wenselijk zijn, om dat het de uitgever is die investeert in de verspreiding via de drukpers en de risico's loopt, terwijl de auteurs veelal niet van de opbrengst van hun boeken hoeven te leven. De meeste kopieën worden namelijk gemaakt van technisch-wetenschappelijke pu- blikaties, waarvan de schrijvers in het algemeen een ander hoofdberoep dan dat van auteur uitoefenen. In de gewijzigde auteurswet, en dat ligt in de lijn, is nog vastgehouden aan de 'eigendomsgedachte', terwijl je je, meent Van Lingen, wellicht be ter op het standpunt zou kunnen stel len dat het van belang is dat teksten een zo wijd mogelijke verspreiding vinden, waarvoor dan de uitgever in de vorm van een belasting een tegen prestatie ontvangt. Mr. Hans Keuls zal worden opgelost, omdat binnen niet al te lange tijd ook daar centrale incasso-bureaus voor auteursrechten zullen komen. Al die bureaus zullen dan onderlinge regelingen kunnen treffen. Kopieerbelasting Naast praktische problemen roept de wijziging van de auteurswet ook prin cipiële vragen op. Zo ziet mr. N. van Lingen, wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam én gespecialiseerd in het auteursrecht, niet goed in waarom bij algemene maatregel van bestuur van de nieuwe bepalingen kan worden afgeweken 'ten behoeve van de uitoefening van de openbare dienst, alsmede ten be hoeve van de vervulling van taken waarmee in het algemeen belang werkzame instèllingen zijn belast'. 'Ik vraag me af', zegt hij, 'waarom met een beroep op het algemeen be lang het individuele belang opzij ge schoven moet worden, wie uitmaakt wat het algemeen belang is, en, meer concreet, of de omschrijving niet al te ruim en vaag is'. In het algemeen vraagt Van Lingen zich ook af of het niet juister zou zijn geweest bij de jongste herziening van de auteurswet zoiets als een ko pieerbelasting of uitgeversbelasting in te voeren. Bij de inningen van de verschuldigde vergoedingen, zo rede neert hij, zullen nogal wat problemen rijzen. Wie kopieert, zal dat moeten administreren, waarbij onderscheid zal moeten worden gemaakt tussen auteursrechtelijk wel en niet be schermd materiaal, en het beschermde materiaal zal dan nog gespecificeerd moeten worden. De incasserende in stantie krijgt problemen met de her verdeling van de gelden. De administratieve problemen zullen geëlimineerd kunnen worden door een vergoeding te vragen voor elke kopie, of het nu gaat om wel of niet beschermd materiaal; die vergoeding zou vrij laag, een cent bijvoorbeeld, kunnen zijn. Het bezwaar daartegen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs. W. A. F. Wil bers, lid van de Tweede Kamer voor D'66, zal met ingang van 1 april de politiek verlaten. Hij wordt hoofd van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van CRM en zal zich in de functie bezighouden met de voorbereidingen van het media-beleid, waarover de regering deze zomer een nota hoopt uit te brengen. Zijn plaats in de Tweede Kamer zal worden inge nomen door drs. E. Nypels, die direc teur is van het wetenschappelijk bu reau van D'66 en reeds eerder in de Kamer heeft gezeten. Drs. Wilbers heeft zijn beslissing op persoonlijke gronden genomen: de po litiek eist zo veel tijd, dat hij het parlementaire werk niet meer vere nigbaar acht met de wensen ten aan zien van 'een enigszins normaal en voldoening gevend gezinsleven'. DEN HAAG Op de gezamenlijke verkiezingsbijeenkomst van de CHU, ARP en KVP in Gelderland zullen geen ministers van de KVP en ARP optreden. De reden hiervan is, dat men het accent wil leggen op de pro vinciale politiek. De stelregel is daar om, dat landelijke politici natuurlijk welkom zijn op de verkiezingsvergade ring. Maar wat zij vertellen moet functioneel zijn in de discussie over de provinciale Gelderse problemen, zo deelt baron Van Verschuer, de lijst trekker van de CHU in Gelderland mee. 0V<1 on e correspondent ïoti kji 1ELSTEIN Drie platanen van iele t meter hoogte zullen vandaag ver- rsu tpn van Groenvliet naar andere 'ten in IJsselstein. De bomen zijn itig jaar oud en staan in de buurt n de Groenedijk bij het bruggetje het bejaardencentrum Merien- 'Vast weer' luidde de kop boven ons overzicht van gisteren. Wie op grond daarvan in hel zuiden en ivat noorde lijker in ons land zijn regenjas heeft thuis gelaten, zal niet droog zijn thuisgekomen. Lang niet overal, maar wel in de woonplaats van onze mede werker in Fijndraat Heiningen, ge beurde het een en ander. Tussen 4 en 7 uur gisteravond viel daar 7 mm wa ter. Vanuit Zuid-Holland naar huis rijdend, had onze medeiverker ook on derweg flink wat nattigheid gehad. In Noord-Frankrijk werd gisteravond plaatselijk 12 mm gemeten, aan de Belgische kust 11 mm en nabij Brus sel 7 mm. Mahon op de Balearen bracht het 19 mm: echt geen weertje passend bij de term 'geen regen van betekenis' (de grens ligt bij 0,2 mm) zoals die maandag overdag in de Ne derlandse weerberichten gebezigd is. Over het algemeen waren echter de afgetapte hoeveelheden gisteravond niet erg belangrijk. We zien hier weer eens uit, dat iceersverwachtin- gen nooit geheel waterdicht kunnen zijn en dat zich plaatselijk door sa mentreffen van windbanen of het op schieten van een cumulus-kop een sterkere neerslag kan voordoen, waar precies is nooit te voorspellen. In het huidige geval is een warmtefrontje uit Frankrijk de schuldige. Weliswaar ligt een hogedrukgebied nog met im ponerende sterkte boven Scandinavië (1040 mb), maar toch zit dat frontje almaar te dringen om via ons land terrein te winnen in noordelijke rich ting. Die terreinwinst is wel erg klein op het ogenblik, maar toch zal het front er wel in slagen geheel Neder land te 'bezetten'. Zelfs de Deense u-eerdienst houdt woensdag rekening met de mogelijkheid van wat regen van het zuidwesten uit De hoogtestromingen gisteravond om 7 uur boven Breiagne gepeild waren tot boven 10.000 meter duidelijk wes telijk gericht. Zondag jl. is de opera tie nattigheid al begonnen. Nadat het Scandinavische hogedrukgebied zich vooral over Midden-Europa in de Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur maximum temperaturen van gisteren en neerslag van 0700-19.00 u. richting van de Balkan en Italië uitgebreid, ruimden de hoogteivinden naar zuidoost tot zuid en schoven bin nen de kortst mogelijke tijd regenach tige lagen via Luxemburg en België naar Nederland, waar het maandag morgen vooral in Limburg, Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, druppelde (Fijnaart 1 mm). In het noorden is het echter nog steeds droog gebleven, gelooft u ons op ons woord. Tot gister avond was er geen druppel gevallen en de barometer gaf maar heel weinig krimp en liep om acht uur zelfs een tikkeltje vooruit. HOOG WATER 13 MAART 1974 Vlissingen 4.51-17.15; Harlngvlietsluizen 6.43- 19.02: Rotterdam 7.46-20.19; Schevenlngen 6.13-18.35; IJmuiden G.53-19.15; Den Helder 10.46-22 59; Harllngen 0.54-13.14: Delfzijl 3.00- 15.26. Amsterdam regen 7 0.1 De Bilt regen 8 0.1 Deelen geheel bew 9 0 Eelde zwaar bew S 0 Eindhoven regen 9 1 Den Helder regen 5 0.1 Luchth. Rtd. regen 7 3 Twente licht bew 9 0 Vlissingen regen 6 9 Zd. Limburg regen 10 1 Aberdeen regenbui 5 0.4 Athene geheel bew 12 0 Barcelona motregen 12 7 Bordeaux licht bew 12 0 Brussel motregen 7 8 Frankfort zwaar bew 0 7 Genève half bew 13 0 Helsinki zwaar bew 1 0 Kopenhagen licht bew 5 0 Locarno half bew 9 0.3 Londen geheel bew 8 0 Luxemburg regen 7 0.1 Madrid half bew 12 0 Malaga licht bew 17 0 Mallorca motregen 13 0.1 MUnchen licht bew 7 0 Nice licht bew 13 0 Oslo half bew 8 0 Parijs zwaar bew 8 6 Rome onbewolkt 14 0 ZONNIG SNEEUW OPKLARINGEN MIST BEWOLKING REGEN ♦to MAX. TEMP. jÉL *IO MIN. TEMP. tAJInh HAGEL onder redactie van loes smil Studenten en lente, dat zal me de combinatie wel worden dit jaar. Om nooit meer te vergeten. Want het zit er dik in, dat met de komst van zachter u-eer meer en meer studenten zo bloot als pasgeboren lammetjes over straat zullen darte len. Met een flinke vaart dan en volkomen onverhoeds, want dat is de pret van 'streaking', de nog maar pas in Amerika, gestarte rage die met een noodgang naar diverse Europese landen is overqestormd. West-Duitsland, Frankrijk, Enge land en sinds vrijdag ook Neder land hebben al kennis gemaakt met de naaktdravers. Het gaat heel eenvoudig: je ont doet je van al je kleren, scheert bliksemsnel vlak voor argeloze wandelaars langs en verdwijnt dan onmiddellijk in een gebouw of au to. Dat is het ware streaken, wat letterlijk zoiets als 'voorbijflitsen' betekent. De eerste streakers wa ren Amerikaanse studenten die op die manier voorbij de vertrekken van vrouwelijke studiegenoten flit sten, maar intussen kent Amerika haast geen campus waar de 'sport' niet druk wordt beoefend en waar niet ook de meisjesstudenten zich in de blote draverij geworpen heb ben. Er is een uitbundig bloot bal geweest, er worden al wedstrijden georganiseerd en de kampioensclub moet er in juni nog uitkomen. Maar de studenten gaan verder: ze hebben een massa-streaking voor het Witte Huis op touw gezet om bloot beter te bevorderen dat de afzettingsprocedure van president Nixon op gang komt. Er zijn al blote botsingen met de politie ge weest die ook al eens een hond achter de bloterikken aanstuurde, omdat ze makkelijker te grijpen zijn met ontblote tanden dan met blote handen en ze hebben zich bloot per parachute op het terrein van de universiteit van Illinois la ten zakken. Naaktlopen is in de meeste landen verboden, maar de politie zit met de handen in het haar. In Parijs waar de Amerikaanse studenten rondom de Eiffeltoren de naakte feiten van het streaken al een paar keer hebben gedemonstreerd is in de krant zelfs een hele discussie ontstaan over dat pro bleem. De 'Combat' schrijft dat de politie wel eens machteloos kan staan tegenover stakers en demon stranten die bloot komen opzetten. 'Deze nieuwe techniek geeft te denken. Kan een politieman net zo rustig op blote demonstranten in slaan als op geklede? En stel dat de politie een inval doet in een fa briek om de bezetters er uit te ja gen en er zit een hele horde naak te stakers? Dit zou wel eens ernsti ge gevolgen voor de handhaving van de openbare orde kunnen heb ben'. Een psychiater uit de stad Oklaho ma vindt het allemaal best zo. 'Er is niets menselijkers dan iemand in z'n blootje. Als kleine kinderen het doen vinden we het enig', zegt deze dr. Shurley, die streaking 'een breuk met de conventionele gedragspatronen' noemt, 'typerend 'voor het generatieconflict'. Een goeie streaker hoeft met hele maal bloot. Gympjes of sokken mag en een petje, horloge of snoertje kralen is ook toegestaan. De drie jongens van de Erasmus-universi teit die vrijdag over de Rotterdam se Lijnbaan draafden, droegen sok ken en gymschoenen en de tien die bij drie graden celsius rondom de slaapzaal van een Amerikaanse school in Wiesbaden holden, had den niet veel meer aan, wat voor de Turk die in een Jumbo-vlieg tuig dwars door de toeristen- en eerste klas heen en weer rende minder erg was. En het meisje dat in de drukste straat van het keuri ge Engelse Bournemouth plotseling haar pels afgooide, tot verontwaar diging van oudere dames (zelfs zonder een horloge) tussen de au to's door zigzagde en in een steeg je verdween, scheen de kou even min te deren. Wat moet dat worden als het warm wordt. Meer dan 125 jaar geleden schreef en tekende de Duitse arts Hoffmann 'Der Struwwelpeter' voor zijn eigen zoontje omdat, zei hij, 'ik alleen maar lange verhalen en domme plaatjesverzamelingen vond, vermanende vertellingen, beginnend en eindigend met 'een braaf kind is een oprecht kind' en meer van dat fraais. Zijn boek verscheen in 1848 in het Neder lands en in veel andere talen, maar na zoveel jaar is het natuurlijk on danks de toen revolutionaire inhoud wel wat verouderd. Daarom tekende en schreef ene Friedrich Karl Waechter het helemaal opnieuw en Alex ander Pola maakte daar weer een 'zeer vrij bewerkte' Nederlandse ver taling van: de anti-Piet de Smeerpoets. Kinderen hoeven in dit boek niet meer 'voor zoete koek opvreten wat een oud're meent te weten' met dit gevolg: 'later nemen dan hun bazen hen een leven lang te grazen'. Inte gendeel. Pola geeft een duidelijk advies: 'Weest daarom nooit braaf en zoetjes, wordt geen schapen en geen doetjes, wordt een hondsbrutale donder, frank en vrij. Dat is gezonder*. De hierboven geportretteerde vliegende Robert is een sprekend voorbeeld van zo'n jongetje dat geen doetje wil worden. Pa ziet wel brood in de kunstjes van zijn wonderkind en reist de hele wereld met hem af. Weg plezier, weg vriendjes, en dus besluit de ster er mee te kappen. Ruzie met vader natuurlijk en tot besluit dit knusse vliegtochtje: 'Straks dropt hij hem, naar ik geloof, in de Generatie-KlooP. Deze Piet de Smeerpoets voor verstandige ouders is bij de Fontein in De Bilt verschenén en kost 7,90. Nu het de goede kant uit gaat met het Romeinse scheepswrak in Zwammerdam en dankzij de giften van jan en alleman het schip na der onderzocht en later geborgen kan worden, wordt het hoogtijd om de goede gevers eens te laten zien waarvoor ze eigenlijk geld ge geven hebben. Niet alleen die ge vers trouwens, maar iedereen die het schip van dichtbij wil bekijken mag vrijdag, zaterdag en zondag tussen negen en vier uur op het terrein van de vereniging Johan nes Stichting komen. Dat terrein is te vinden aan de zuidkant van de secundaire weg Alphen-Bodegra ven en behalve de oude Romein zijn daar ook mensen die alles van het schip afweten. En wie het ko mende weekeinde niet kan, mag ook nog de week daarop komen kijken, want ook dan is op vrijdag, zaterdag en zondag het terrein voor bezoekers open. Het instituut voor prae- en proto historie van de Universiteit van Amsterdam voert het onderzoek uit. Het schip, dat van de tweede eeuw van onze jaartelling dateert, wordt daarna geconserveerd en overgebracht naar het scheepsar cheologisch museum in Ketelha ven. WINDRICHTING 'Ik vraag me af, wat hij nu weer uitgehaald heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7