Een kathedraal van Karl Barth in Frankrijk fllsillsl Calvinisten gaan spreken met baptisten voorlopig Prediking en politiek pastoraat Conferenties* Vandaag 'Leiders wereldraad zijn utopisten' Aalmoezenier Adams vraagt ontheffing Aartsbisschop van Canterbury treedt af Ski-prijs voor Bernhard Trouw K wart et Prof. dr. K. Strijd schrijft ons 'Mensenrechten in plaats van strijd tegen racisme' Prof. dr. K. J. Popma neemt afscheid Posthumus Meijjes leidt zendingsraad Beroepingswei Rahner haalt oplap van een miljoen Griekse kerk protesteert tegen behandeling gevangenen Nieuwe boeke TROUW/KmRTET DINSDAG 12 MAART 1974 KERK T2 door dr. N.J. van Eikema Hommes Karl Barths Kirchliche Dogmatik is in bet Frans vertaald. Een onvoorstelbare arbeid vol gezwoeg en geploeter van 22 jaar is deze maand gereed gekomen. TTie uit ervaring weet, hoe moeilijk vertaalwerk is en zeker van het zware, originele Duits van de taal virtuoos Karl Barth, die beseft heel in de verte welk een geweldige prestatie pasteur Fernand Ryser uit Geneve heeft geleverd, en dan nog wel in het Frans. Nog onlangs heb ik voor de zoveelste keer weer een paar honderd pagina's in OT/4 gelezen met Barths weergalo ze beschouwingen over christelijke ethiek. Hoe is het ter wereld moge lijk, dat dit vertaald is in het Frans! In het verwante Nederlands ls het al een karwei. Het is in de bergenwereld van vertaalwerk de beklimming van de Mount Everest Toen pasteur Ryser in 1952 dit werk begon, waren er zevenduizend pagi na's, nu bij de voltooiing meer dan elfduizend. Georges Casalis, collega en vriend van Ryser, die deze monsteron- dememing vanaf 1952 van zeer nabij heeft begeleid, vertelt in het Franse protestantse blad 'Le Christianisme au XX-e Siècle' boeiende bijzonderhe den. Men stelde zich, toen men ging denken over deze arbeid, twee vragen: Wie zal de maeccnas zijn om dit reus achtige werk te financieren? Wie de werkbeul om deze vertaling te realise ren? Bioscoop Als zijn vrienden tenslotte Fernand Ryser vragen, aarzelt hij begrijpelijk lange tijd, maar aanvaardt dan de uit daging. Hij rekent dat hij vijf tot zes jaar nodig zal hebben. Het zijn er 22 geworden. Trouw en zonder onderbre king geholpen door zijn vriend Jac ques de Senarclens tot de dag van diens dood (1971), die ook de finan ciële steun waarborgde, begint Ryser dan het geweldige werk. Hij krijgt vrijstelling van zijn kerkelijke arbeid, de zekerheid van een amper fatsoen lijk salaris en zo stort hij zich in het grote avontuur. Toen Ryser hem vertelde van zijn project, zei Barth tegen hem: 'Je zult gek worden. Ga vaak naar de bioscoop en lees dan Anatole France en Voltai re'. Te midden van vaak opkomende wanhoop, was daar een groot moment van verrukking, toen Barth tegen hem zei: Terwijl ik uw vertaling lees. begrijp ik mijzelf beter dan in het Duits". Barth was ook gewoon te zeg gen: 'Aan u voort te zetten, wat ik niet zal afmaken. Aan u de taak om het opnieuw op te nemen en het veel beter te zeggen, dan ik heb weten te doen'. Actueel Zes jaar na de dood van Karl Barth verschijnt zijn levenswerk dan in de taal van Calvijn en Pascal. Ook in Frankrijk hoort men de goedkope be wering. dat hij achterhaald is. We le ven nu, zo praat men elkaar na, in een post-barthiaanse periode. Bonhoef- fer, Bultmann, Tillich, Moltmann be heersen de markt Ik geloof daar niets van. Wie Barths theologie leest met haar christologische concentratie, krijgt voortdurend een staalinjectie. Je mag het er al of niet mee eens zijn, hier en daar vraagtekens zetten, maar zij doet je wat. Deze theologie, die zich op weergaloze wijze met de Schrift heeft bezig gehouden, zal het langer uithouden dan de huidige schiettent- theologie, die alles wegschiet wat de moderne mens niet aanstaat Je zou dat ook kunnen noemen een soort su- permarktgedoe. Je ziet vele moderne theologen met hun wagentje hier een lapje Mozes nemen, daar wat groenten uit Psalmen en Profeten en even wil lekeurig snuffelen in de etalages van het Nieuwe Testament. Dat heeft Barth niet gedaan! Schip In het blad 'Réforme' noemt André Dumas Barths Kirchliche Dogmatik 'Ia grandiose cathédrale inachevée, dont il avait été le puissant raagon' (de grandioze onvoltooide kathedraal, waarvan hij de machtige metselaar was). Na Barths dood zijn er, zo schrijft Dumas niet ongeestig, vier groepen in de kerk. Hij noemt ze: de hermeneuten, de politici, de confessio nelen en de charismatici. De hermeneuten zitten in het kolen- ruim, waar zij onderzoeken, hoe de geschriften en de talen functioneren. De politieke theologen houden zich op bij de verschansing met de enter bijl in de hand, vaak tegen hun eigen schip. De confessionelen klemmen zich vast aan de mast, alsof alles ineen gaat vallen. De charistnatici bevinden zich in de gangen tussen de cabines en zingen in tongen. Wat men op zijn minst kan zeggen, is dat de equipage geen echte groep vormt Het blijft de glorie van Barth, aldus Dumas, dat hij gepoogd heeft in de tijd te verzoenen al wat God verenigd heeft voor de eeuwigheid: de dogma tiek en het leven, het hart en de ge schiedenis, de roos en het kruis. Reeds is de suggestie gedaan, door een Franstalige theologische faculteit Karl Barth Ryser voor zijn levenswerk een ere doctoraat te laten geven. Bij deze ka thedraal van Karl Barth, door Ryser gebouwd, roepen wij van harte een 'Salve, salve Doctor!' Dr. Van Eikema Hommes meerd emeritus-predikant dam. is gerefor- in Rotter- De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Navozegel (3) Met het ingezonden stukje van heer Brinksma uit Arnhem over 'Navo zegel' ben ik het volkomen eens. Laat niemand deze zegel kopen, wanneer de regering (van wie ik dit nooit had verwacht) zo onnadenkend is om hem uit te geven. Bussum A. Kijne Verzekering 24 jaar geleden heb ik een VOV af gesloten bij de raad van arbeid te Arn- hean. Mij vrouw ook, maar die moet nog 1 jaar premie betalen, maar krijgt nu al 3 jaar 12 pet terug van haar premie vanwege de hoge winst die de VOV maakt Dat is mij in Arnhem ge zegd. Wat is nu de reden dat degenen, die nu trekken er niets van mogen de len? Onze regering wil wel dat de ver zekeringen terugbetalen. Laat ze dan zelf een voorbeeld geven. Renkum D. van Beek Navozegel (2) Wij zijn verheugd dat er toch nog een Nato-herdenkingszegel zal wroden uit gegeven. Wij brengen daarmee onze waardering tot uiting voor: 25 jaar veiligheid, gegarandeerd door het mi litaire bondgenootschap cn o.a. moge lijk gemaakt door de overweldigende inspanning van het Amerikaanse volk, door na ons van het nazi-monster te hebben bevrijd troepen en ma terieel in Europa te stationeren en voor een belangrijk deel te financie ren. Maar bovenal zijn wij de NATO dankbaar dat de heer Brinksma c.s. en wij zonder vrees in volledige vrijheid openlijk van mening kunnen verschil len. Amsterdam Oud-Strijders Legioen afd. Amsterdam Vrouw (4) De SGP wil niet samengaan met de AR en CHU, omdat zij vrouwen op de lijst hebben. Maar dan vraag ik mij af, waarom hun vrouwen wed gaan stem men, want zij zijn toch altijd tegen het vrouwenkiesrecht geweest Asperen D. v. Steenis Jullanawoud (2) Ik heb geconstateerd, dat Trouw/Kwartet niet slechts de adver tentie voor het Jullanawoud heeft ge plaatst, doch bovendien in de rubriek 'Dichtbij en Verder* van 2 maart deze actie nog eens gratis onder de aan dacht van de lezers bracht en het woud een stapje verder in de goede richting noemt. Welke richting vraag ik mij af. Het is mij bekend, dat Tr/Kw, hoewel vaak opkomend voor onderdrukte groepen, eind vorig jaar een advertentie van het Palestina-ko- mitee heeft geweigerd met een oproep om bijdragen voor medische hulp voor Palestijnen. Mag ik als abonnee van Trouw de lezers oproepen een bij drage te storten op gironr 1806947 tn.v. penningmeester van het Palesti- na-komitee met vermelding van me dische hulp? Leiden A. Fakkel Julianawoud (3) De heer T. H. de Jong uit Diemen heeft nogal kritiek op het feit dat on ze geliefde koningin haar naam geeft aan een bos in Israël. Deze mijnheer spreekt over een omstreden politiek, gevoerd door Israël. Is mijnheer de oktobermaand vergeten? Toen beslo ten de Arabieren met hun uitroeiings- politiek Israël aan te vallen. Het kleine Israël heeft veel verliezen gele den. Het moet door zijn vrienden ge holpen worden- Amstelveen J. Vos Mein Kamcf Waarom mag een boek als 'Meln Kampf In deze 'moderne' tijd niet herdrukt worden? Men spreekt van een boek met verderfelijke invloeden, maar op dat punt zijn we de laatste tijd toch wel wat gewend, zou ik zeg gen. 't Is alleen maar wat je 'verder felijk* noemt De heer Wolff van de CPN wijst op passages uit 'Mein Kampf waaruit rassenwaan, ophitsing e.d. zeer duidelijk zijn. Die passages zijn zo weerzinwekkend dat het immo reel is ze weer te citeren, aldus de heer Wolff. Hij heeft wel gelijk, maar zijn woorden zijn rechtstreeks toe te passen op heel wat huidige lectuur en op enkele dit jaar verscheren boeken. Ik vind het nogmaals schijnhei lig dat men opeens zoveel fuss maakt over één gevaarlijk boek. Of heeft het soms iets te maken met het feit dat we. wat dat ene gevaarlijke boek be treft, de schade al aan den lijve heb ben ondervonden? Zaandam J. van der Hoeden GENèVE Het uitvoerend comité van de hervormde wereldbond heeft ingestemd met bet houden van theologische gesprekken met de haptisteii-wereldalliantie. Het overleg zal bescheiden beginnen. Aan de eerste officiële ontmoeting zul len van beide kanten drie theologen deelnemer). De voorbereidingen zullen tot Europees niveau beperkt blijven. Het is de bedoeling, dat op de eerste bijeenkomst, die nog dit jaar gehou den wordt, de wederzijdse geschilpun ten zullen worden afgetast, vooral be treffende leer en praktijk van de doop en de opvattingen over het kerk- zijn. De arbeidsgemeenschap der Wood- brookers in Bentveld heeft haar voor- jaars- en zomerprogramma gepubli ceerd. Het kan aangevraagd worden bij het vormingscentrum Bentveldweg 3, Bentveld. Telefoon 023-24 44 50. Veranderingen in denken en gelo ven. Weekends beginnende op vrijdag 5 april en zaterdag 18 mei in Vor mingscentrum Oud-Poelgeest te Oegst- geest. Opgave bij Vormingscentrum Oud-Poelgeest, Postbus 4, Oegstgeest. Telefoon 01710-52445. Jaarlijkse conferentie van het con tactorgaan gereformeerde gezindte op donderdag en vrijdag 25 en 26 april op Woudschoten bij Zeist Onderwerp: Nieuwe bezinning op het .christelijk geloof. Spreker: prof. dr. C. Graafland (gevr.). Aanmelden bij ds R. J. van de Hoef, Lindenlaan 6 te Zeist, tel. 03404-13388, voor 13 april. Kosten ƒ40.00, linnengoed meenemen. 'Vuurdag* op zaterdag 16 maart in het Bellevuegebouw in Assen. Aan vang 10 uur. Spreker Ben Hoekendijk. Organisator Stichting Vuur, die streeft naar een opwekking in de ker ken. Toegang vrij. Een voorbereidend werkstuk noemt punten van overeenstemming, zoals de gemeenschappelijke wortels in het nieuwe testament en de eerste kerkva ders, alsook de invloed van de theolo gie van Zwinigli en Calvijn op het denken van de baptisten. Als thema voor de komende assem blee van de hervormde wereldbond (in 1977 In Saint Andrews, Schotland)] stelde het uitvoerend comité vast 'De eer van God en de toekomst van de mensen'. Deze assemblee wordt tevens een eeuwfeest. In 1877 werd eveneens in Sohotland, in Edinburgh, de eerste assemblee gehouden. Thans zijn bij de hervormde wereld bond 138 kerken met 55 miljoen le den aangesloten. In Nederland zijn dat de hervormde kerk, de gerefor meerde kerken en de remonstrantse broederschap. DUSSELDORF Op een openbare vergadering van de Westduitse beken tenisbeweging Kein anderes Evangeli- um in Dusseldorf heeft de Duitse mis- sioloog prof. Peter Beyerhaus gezegd dat de leidende mannen in de wereld raad van kerken 'betoverd zijn door utopistische vizioenen'. De pc gingen om de wereldraad terug te brengen op een koers die hij als bijbels schet ste, noemde hij een illusie. De beken tenisbeweging moet volgens hem daar om een duidelijk 'neen' spreken tegen de oekumenische beweging. Hij heeft tevens gezegd dat de meerderheid van de deelnemers aan het wereldcongres voor evangelisatie dat door de rechtse groeperingen deze zomer in Lausanne wordt gehouden besluiten zal uit de wereldraad te treden en een eigen oe kumenische organisatie zal vormen. HEERLEN De heerlense aalmoeze nier van sociale werken G. H. H. Adams heeft bisschop Gijsen van Roermond verzocht hem met ingang van 1 april te ontslaan uit zijn func tie en hem uit zijn ambt van priester te ontheffen. Aalmoezenier Adams heeft zijn be sluit genomen naar aanleiding van de ontstane tegenstellingen in het bis dom Roermond. In een beperkte kring verspreide brief zegt aalmoeze nier Adams: 'Neerleggen van een ambt betekent voor menigeen van ons, priesters de keuze tusssen chris telijke vrijheid en geestelijke dwang, soms erger dan de dood. Priesters kan men doden, profeten niet Zij klagen aan over de grens van de dood heen tot de dag van het oordeel. Bovendien kan ik in geweten de huidige lijn in de kerk van Limburg niet bevestigen. Daarom vond ik het eerlijker om in overleg met de huidige bisschop het ambt neer te leggen en uit te zien naar een andere werkkring'. LONDEN (Reuter)1 Dr. Michel Ramsey, de aartsbisschop van Canter bury, zal op 15 november op eigen verzoek aftreden als hoofd van de Britse Anglicaanse kerk. Dr. Ramsey is 70 jaar en heeft eerder al te ken nen gegeven dat hij zich wilde terug trekken. De aartsbisschop aanvaardde in 1961 het ambt en volgde toen Lord Fisher op als kerkelijk leider van 65 miljoen Anglicanen. Dr. Ramsey is gisteren door koningin Elisabeth in de adelstand verheven, zodat hij als Lord Ramsey lid blijft van het Hoger huis. DEN HAAG Prins Bernhard heeft bij een skiwedstrijd in Lech (Oosten rijk) de tweede prijs behaald. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Het ingezonden stuk 'Wiegel' in Tr.f Kw. van 8-3 was van B. Vos te Rotter' dam. Vrouw (5) De leider van de SGP gaf in 1922 voor de Tweede Kamer-verkiezingen als op roep: Vrouwen, stemt niet! Wordt dit iö die partij nog steeds getrouwelijk nagevolgd? Wolfheze H. Sineker Vrouw (slot) De vrouw hoort iet in de politiek thuis. En dan verwijs ik naar het bijbels ge tuigenis dat u vindt in Spreuken 31. In dat bijbelhoofdstuk wordt de lof der degelijke huisvrouw vermeld. Zelfs zo'n uitmuntende en bij uitstek wijze vrouw komt volgens God de Heilige Geest (door wiens inspiratie ons dat vermeld wordt en dien wij geen smaadheid mogen aandoen!) geen re geringsfunctie toe. In vers 23 staat niet 'zij', maar uitdrukkelijk 'haar man'. lste Exloërmond J. Tlpker Kzn. (discussie gesloten, red.). De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor b.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 PO 768). Gem.giro X 500. In Trouw/Kwartet van 4 en 9 maart werd gewezen op een artikel van mij, dat in 'Woord en Dienst' was opgeno men. Er werd echter niet vermeld waar het in dat artikel om ging en dat heeft tot enig misverstand geleid. De titel luidde: Kerstmis. Prediking 1973. Compartimenten'. Het thema was: de prediking in de kerstdagen 1973, zoals ik die beluisterd had door televisie en radio. In alle preken (op één na, naar ik later merkte, een preek van de uit Chili uitgewezen Pa ter Thijssen, door het IKOR uitgezon den) werd over kerstfeest gesproken, maar met volstrekte verwaarlozing van de wereldsituatie. Het waren van elkaar streng gescheiden comparti menten: de preek in de kerk, de we reld daarbuiten. Het ging dus in dat artikel om de prediking in de gemeenten. Wat in de kerstdagen te beluisteren viel is naar mijn mening symptomatisch voor de kerkelijke prediking in haar geheel. Met hier en daar een enkele uitzon dering. Het ging dus niet over uitspraken van de synode der Ned. Herv. Kerk (zoals men uit Trouw/Kwartet van 4 en 9 maart zou kunnen denken). De heer Klei merkt op, dat deze uitspraken niet zoveel betekenen, zolang er in de plaatselijke gemeenten niets in bewe ging is. Ik vrees dat hij gelijk heeft. De uitspraken van de hervormde synode over Guinee-Bissau en Zuid- Afrika en het consumentengedrag zul len slechts hier en daar enige weer- klank hebben gevonden in de predi king. Wij moeten ons daar niet teveel van voorstellen. Hoezeer men zich verzet tegen het functioneren van wat BONN Het Duitse lid van het cen traal comité van de wereldraad van kerken dr. Richard von WeizsScker vindt dat niet de strijd tegen het ra cisme, maar de rechten van de mens de belangrijkste overweging bij de de batten in de wereldraad behoren te zijn. Von Weizsacker, die ook lid is van de raad van de evangelische kerk in de Bondsrepubliek, zei dat de kerken overal en bij alle gevallen van over treding van de mensenrechten mensen moeten behoeden voor vervolging. De Duitse kerkleider wijst een ont wikkeling af, waarbij het anti-racisme- programma onder een nieuwe dek mantel problemen aanpakt, die eigen lijk thuishoren onder het hoofd ont wikkelingshulp. Hiermee, moet, zo meent dr. Von Weizsacker, rekening gehouden worden, als deze zomer in West-Berlijn het centraal comité van de wereldraad spreekt over verlenging van het mandaat van het anti-racisme- programma. AMSTERDAM Prof. dr. K. J. Pop- ma, bijzonder hoogleraar in de calvi nistische wijsbegeerte aan de rijksuni versiteiten te Groningen en te Utrecht, neemt op 1 juni afscheid. Naar wij vernemen is als zijn opvol ger aangewezen dr. J. D. Dengerink, de vroegere secretaris van de bestu rende colleges der Vrije Universiteit te Amsterdam. De Stichting bijzondere leerstoelen voor calvinistische wijsbegeerte heeft een comité gevormd dat prof. Popma een feestbundel wil aanbieden met bijdragen van vrienden en oud-leerlin gen. Tot de medewerkers behoren dr. O. Jager, die prof. Popma's literaire werk bekijkt, en dr. G. Puchinger die een geschreven portret van prof. Pop- ma geeft. Het boek krijgt als titel: 'Het leven beschouwd'. Men kan erop intekenen door 25 gulden te storten op girorekening 76647 van dr. P. W. Huizenga te Utreaht Op dat nummer kunnen ook giften worden gestort tot steun van de stichting: iets wat de scheidende hoogleraar zeer op prijs stelt AMSTERDAM Ds. mr. B. Posthu mus Meijjes is benoemd tot voorzitter van de Nederlandse zendingsraad. Hij volgt dr. J. L. Swellengrebel op, die zich na tien jaar niet opnieuw her kiesbaar had gesteld. De nieuwe voorzitter is hervormd pre dikant te Amsterdam. Hij is 50 jaar. Na zijn rechtenstudie vervulde hij eerst een functie op het ministerie van buitenlandse zaken en werkte daarna vier jaar op het Navo-secreta- riaat te Parijs. Na voltooïng van zijn theologische studie was hij algemeen secretaris van de AMVJ te Rotterdam en vervolgens predikant te Winsum (Gr.) Sinds 1966 staat hij dn Amster dam. Van 1968 tot 1973 was hij lid van de synode. Sinds 1971 is hij lid van de raad voor overheid en sa menleving van de hervormde kerk. NOG EENS DE VIS VAN DE MÉRODE Op donderdag 28 febrtfari plaat* wij het gedicht De Vis van Willej Mérode. Hier is het nog eens: Ik wierp mijn hengel in het water, De vis beet, en ik ving de vis. Ik doodde de vis, ik kookte de visR ik at de vis, de vis at mij. 1 De vis was giftig, ik moet stervenj De vis groeit in mij, i£ vermindert Zijn bek bijt en zijn vinnen stc :t Ik ving de vis, de vis ving mij. L Wij namen toen de interpretatief Hans Werkman (uit diens bli :y zing 'De witte roos') over: De n» cus vangt en eet Christus (de i maar ontdekt dan dat Christus t gevangen heeft, wat met leed gep£ gaat. Hans Werkman las onze kft en reageerde erop door de mededA dat hij niet meer achter die inteiL tatie van het gedicht stond. Hijt door bestudering van zijn bronneA een andere gedachte gekomen. In|r Taoisme (het gedicht kwam uit C bundel Chinese verzen) is eikel stand tijdelijk en slaat ook weJJ zijn tegendeel om. In de eenheidL die tegendelen ligt de kerk van k De Mérode verklaart wel dat t christelijke visie buiten deze 'Spfo rei' met Tao stond, maar daar is K Werkman niet zo zeker van. Ik a vis, de vis at mij. Alles heeft kanten, de dingen zijn niet zoal zijn. Ook een vis kan een zwarte en een witte buik hebben, zoals kegaard eens een vis beschreef beeld van de redeneerkunst van oom: dan was het weer zus en was het weer zo. Dat kan natuuu leiden tot een absoluut relativi maar dat zal de achtergrond hier zijn. Er staat een punt achter dat vis ving mij. Ik hoor daar toch definitiefs in, iets dat een uitg van Generale Diakonale Raad N waaruit. NED. HERV. KERK Beroepen: te De Lier: J. VisseT Nieuw-Stadskanaal; te Huizen: L. vit te Gouda. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Bergentheim: A. G.| steeg te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen: J. M. pe te Woerden. GEREF. GEMEENTEN IN NED. j Bedankt voor Rhenen: F. Mallaj Vlaardingen; voor Barneveld: A. te Veenendaal. ik graag aanduid met de term 'poli tiek pastoraat', kan men in de lange rij ingezonden stukken lezen, die in het pas verschenen en in het komen de nr. van 'Woord en Dienst' zijn en worden opgenomen. Op grond van gevarieerde ervaring kan ik tot geen andere vaststelling komen dan deze: in de kerkelijke pre diking in Nederland wordt het poli tiek pastoraat in de prediking ver waarloosd. Waarom maken wij ons daar zo druk over? Omdat het zo gevaarlijk is. In mijn artikel wees ik op wat in de Duitse kerken gebeurde voor en in de nazi-tijd. En wat ons land in diezelfde periode betreft leze men het goed ge documenteerde en beschamende boek van dr. G. van Roon 'Protestants Ne derland en Duitsland 1933-1941'. Wat tot de normale prediking zou moeten horen met het oog op de toekomst, op bijbelse gronden, vanuit een pastorale intentie is, dat de kerkgangers uit het diensthuis van de Telegraaf-politiek en dito ideologie worden uitgeleid. Het aantal van hen die daardoor beïnvloed worden ls gro ter dan men vaak in de kerken denkt. Het gevaar is dat wij in compartimen ten gaan denken: naast kerkelijke pre diking die het politieke pastoraat ver waarloost. blijven we politiek gewoon denken binnen het kader van het rij ke en blanke deel van de mensheid, waartoe wij behoren. Déérover en over niets anders ging het in mijn artikel in Woord en Dienst. ADVERTENTIE Het maart-nummer is een gevarieerd nummer: IKOR-dwarsliggers muurvast in de kerk (over ikor, cvk en ikon), ds. W. J. Koole Jezus laat zich niet annexeren, dr. J. J. Buskes Studenten, pomphouders en an dere middenstanders, kroniek van ds. C. Stam Over gedrag van mens en dier (een ethologische benadering van de mens), Dick Hillenius Hoe reageren ratten op schaar ste?, Maarten 't Hart. De mens een dier van niks, drs. W. Speelman Seksueel ontredderde mensen, (over het lief dieven van Jezus en een synodale brief), dr. J. M. van Minnen Zonder geloof vaart niemand wel, prof. dr. H. M. Kuitert Néèm/gèéf een abonnement op het maandblad VOORLOPIG. Als was het voorlopig voor een jaar. Of vraag een proefno. Adresseer: VOORLOPIG. Antwoordno. 101, Delft. Geen post zegel nodig, f20,90 p. j. (stud. 13,90). Uitgave Kok/Meinema. FREIBURG (KNA) De werkeA de Duitse r.k. theoloog Karl Ra hebben een oplage van een ml bereikt..Dit werd meegedeeld ti; een ontvangst van Rahner door uitgeverij Herder te Freiburg te 1 legenheid van de zeventigste vei dag van de theoloog. Rahner wees erop, dat de kerk te nig aanvoelt, hoe de mensen van daag zijn en hoe ze moeten wo aangesproken. Tegelijk sprak hij uit tegen een kerk die zou verv in een 'stompzinnig modernisme'. ATHENE De heilige synode van de Grieksorthodoxe kerk protesteert bij de militaire junta tegen de toe standen waaronder ongeveer zeventig politieke tegenstanders gevangen wor den gehouden op het eiland Jaros in de Aegeïsche Zee. Aan het protest, dat ondertekend is door patriarch Seraphim hebben alle 32 leden van de synode hun instem ming betuigd. Onder hen is ook de bisschop onder wie Jaros ressorteert. Onder de gevangenen op het onher bergzame strafeiland bevinden zich vakbondsleiders en politici, alsmede de uitgever van een grieks orthodox kerkblad, Nikolaos Psaroudakis, die in november vorig jaar erden gearres teerd. Tot dusver is tegen de meesten van hen nog geen klacht ingediend. PROCES BEYERS NAUDé In onze krant heeft een verkeerd giro nummer gestaa?i van de geldactie voor de proceskosten voor dr. Beyers Naudé en de andere leden van het christelijk instituut in Johannesburg. Het juiste nummer is 8685 ten name van Generale Dakonale Raad Neder landse Hervormde Kerk, Utrecht. De Stratemakeropzeeshow, tek tekeningen, foto's cn liedjes uit f uitzendingen; uitgegeven door in Amsterdam/Assen; 143 blz; 9,75. Nu de Stratemakeropzeeshow (v#* pig of voorgoed?) niet meer op levisie verschijnt, moeten de aai gers van dit voortreffelijke kinde gramma het maar doen met het waarin teksten en foto's uit 21 u f' dingen zijn opgenomen. Het bo 1 niet zo leuk als de film en dat w 1 verwachten. Hoe kun je het g 'Tc van Eric Engerd, het gelijkhebb gepraat van de Straat en het 5°! stemmetje van de Deftige Dame haar boertjes en windjes) in wo weergeven? Op papier worden a" dingen die de Dame, de Straal Eric kenmerkten anders, een b saai, niet meer zo om te lachen J enige wat erop zit, is je geheug hulp roepen en proberen zelf ee: me of Eric Engerd te spelen. Da natuurlijk best cn daarvoor bied£r boek alle mogelijkheden. Meer nog dan bij de tv-prograi is het boek iets voor Volwasseni kunnen nog eens nalezen hoe th als dom, jaloers, bang en al die re dingen waar kinderen en mensen zich druk om maken i I Stratemakeropzeeshow 'behai werden. 0: Als ze een hekel hadden aan het m gramma, omdat het de kinden h< zelfverzekerd (brutaal noemen iH soms) maakte, moeten ze dit boe ve ker lezen om erachter te kornet la kinderen vaak net zulke ideeën b; ben als zijzelf toen ze zo oud walH De interviews met kinderen D niet in het boek. Dat is eigenlijk fr jammer, want die gesprekken lr den de basis van het prograadc maar aan de andere kant kunnei A gesprekken nu opnieuw gevoejrd Pi den: het boek biedt een prima genheid om met kinderen te p tii over die onderwerpen waarme le Stratemaker, Eric Engerd en de l|Di ge Dame zulke uitstekende proi dt ma's maakten. lij

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2