Negentien Perzen in longer staking gegaan m -li Toch verkennend gesprek over centraal akkoord Britse mijnen weer bevolkt !n deze krant Rebellie bij militairen in Portugal? Uitgeverij laat plan schieten: peen herdruk Mein Kampf blitie levert paspoorten uit Trekvogelactie nu internationaal Leger bezuinigde acht miljoen op oude kleding Bewolkt 'Woningbouw op Veluwe aan banden leggen' Vijf doden in gijzelingsdrama Nieuw politiek milieuspel Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 12 MAART 1974 54ste jaargang no. 290 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jnstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Oironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur RIDDERKERK Uitgeverij Ridderliof heeft afgezien van haar plan een fotografische her druk van de Nederlandse verta ling van 'Mein Kampf op de markt te brengen- De heer II. Cornelissen, directeur van de uitgeverij, heeft daartoe besloten na kennis te hebben ge nomen van het bericht in Trouw/' Kwartet van zaterdag, dat zowel de Duitse als de Nederlandse re gering gerechtelijke stappen te gen de uitgeverij zouden kunnen ondernemen als tot uitgave van de fotografische herdruk zou worden overgegaan. Uit Trouw/Kwartet van 'i.tcrdag 9 maart Zoals gemeld berust het auteurs recht van het boek van Adolf Hitler bij de Duitse deelstaat Beieren, terwijl de Nederlandse staat het auteursrecht van de ver taling heeft. Up grond van door hem ingewon nen inlichtingen, verkeerde de heer Cornelissen in de veronder stelling dat na de oorlog al de rechten op het boek vervallen waren. De herdruk zou eind deze week of begin volgende week zijn verschenen in een oplage va n 4000 exemplaren. Een gedeelte van de oplage was al gereed voor verzending. n een onzer verslaggevers !N HAAG De 19 Perzen, die nu nog in hel Huis van Bewa- g in Scheveningen worden vastgehouden, verdacht van vrij- dsberoving van een lid van het ambassadepersoneel van Perzië. in hongerstaking gegaan. Zij willen hiermee protesteren tegen feit. dat zij nog steeds worden vastgehouden. De groep zal van- ig voor de rechter-commissaris worden geleid. van de twintig Perzen, is innnd- vrijgelaten. De Nederlandse justi- en een ontboden arts achtten het langer verantwoord deze man, lichamelijk en geestelijk zeer k is als gevolg van het verblijf in Perzische gevangenis, nog langer te houden. Dit vertelde mr. W. J. Bennékom uit Amsterdam, de isman van de Perzen. De vrijgela- man heeft een afspraak gemaakt prof. dr. Bastiaanse van Centrum n Oegstgeest, waar patiënten, die en aan een concentratiekamsyn- im worden behandeld, nenteel zitten nog zestien mannen drie jorige vrouwen ïri het Huis Bewaring. Zij blijven vrijheidsbe- ng ontkennen en protesteren te- het feit, dat de Wassenaarse poü- e paspoorten aan een lid vairdc ische ambassade ter inzage neeft ren. Hierdoor konden hun namen den genoteerd. Tevens heeft dit lassadelid, aldus mr. Van Benne- een streep gehaald door de ver svergunning van de Perzen. contact-officier van justitie, mr. Steenderen, deelde gisteren mee, i'e ambassaderaad van Perzië vrij- vier paspoorten van Perzische stu- ten ongeldig heeft gemaakt. Door enkomst van de commissaris van tie te Wassenaar heeft de ambas- van Jran, waar de sjah nog alleenheerser is. deze paspoor- zaterdag weer geldig gemaakt. De tie van Wassenaar heeft naar ei- zeggen de paspoorten aan de am- saderaad voorgelegd om hem te la- controleren of ze legaal waren. De lassaderaad was op het politiebu- aanwezig om een verklaring af leggen over hetgeen gebeurd was het ambassadekantoor te Wasse- de twintig Perzen bleken er ne- tien in het bezit te zijn van een ins paspoort Eén had geen pas- rt bij zich. Van de twintig Perzen en er dertien uit Duitsland geko- een uit Oostenrijk, zes verblij- in ons land, aldus mr. Van Steen- ir Cisnu, een organisatie van bui ten hun land studerende Perzen, heeft meegedeeld, heeft deze organisa tie contact met de Tweede-Kamerle den Van der Spek (PSP), Voogd en Van der Hek (beiden PvdA), die bij de regering vrijlating van de Perzen zullen bepleiten. Van verscheidene kanten zijn solidariteitsbetuigingen Van een verslaggever AMSTERDAM De actie Stop Vn- gelmoord, in Nederland onlangs be gonnen tegen de slachtingen onder de trekvogels in Europa, heeft een inter nationaal karakter gekregen. Natuur- ^o.schermimescrea/iisaties uit acjbt. Eu ropese landen België. Engeland. Duitsland. Frankrijk, Italië, Skandina- vië, Spanje en Zwitserland) zullen ge zamenlijk druk gaan uitoefenen om een eind te maken aan de slachtingen. Veel vogelsoorten dreigen te verdwij nen. Insecten krijgen hierdoor gele genheid zich tot plagen te ontwikke len, omdat het ecologisch evenwicht is verstoord. In juni zal in Nederland een internationaal symposium worden gehouden tegen het uitroeien van zang- en trekvogels. met de Perzen gekomen. Twaalf studentenorganisaties in Delft hebben gisteren in een telegram aan minister Van Agt van jusittie en zijn staatssecretaris Glastra van Loon ge protesteerd tegen de behandeling van de twintig Perzen. De studentenorga nisaties vragen om onmiddellijke vrij lating van de Perzen en hen niet uit te leveren. Zij vinden, d"t de Perzen hun studie of werkzaamheden in Ne derland moeten kunnen voortzetten. Protest De stichting J'accuse te Amsterdam heeft telegrafisch geprotesteerd bij minister Van Agt tegen het feit, dat de Wassenaarse politie de paspoorten van de Perzen ter inzage heeft gege ven aan de Perzische ambassaderaad. 'De afgifte van de passen aan de Per zische ambassadeur betekent steun aan een despotisch regime, schaadt de belangen van de demonstranten en zijn in strijd met een behoorlijk asiel beleid' zo stelt J'accuse. De stichting verlangt een grondig onderzoek en maatregelen tegen degenen, die ver antwoordelijk zijn voor het afgeven van de passen. Bij "het politiebureau in Wassenaar en het Huis van Bewaring in Schevenin gen is ook gisteren gedemonstreerd. De Amsterdamse advocaat mr. Van Bennekom heeft aangekondigd van middag terstond om in vrijheidstel ling te zullen vragen, als de strafzaak tegen de twintig Perzen zal worden behandeld voor de politierechter van de Haagse rechtbank. Veertien van hen hebben inmiddels te kennen ge geven terug te willen naar Duitsland en Oostenrijk. Van een verslaggever DEN HAAG Op de defensie- begroting-1973 kon een bedrag van acht miljoen bezuinigd wor den door in grotere mate over te gaan tot het verstrekken van weinig gebruikte bovenkleding en uitrusting, en door het ver snellen van de reparatie en rei niging van ingeleverde gebruik te kleding. Hierdoor behoefde vorig jaar niet tot aanschaffing van bepaalde artikelen te wor den overgegaan. Dit heeft minister Vredeliug van defensie de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op een aantal vragen over de voor 1973 noodzakelijk geachte bezuinigin gen op het defensiebudget. 'er het algemeen veel bewol- iiug. Vanochtend in het midden en zuiden hier en daar mist. hvakke tot matige oostelijke wind. Maximum temperaturen circa 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk wat regen en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op:07.00 zon onder: 18.40 maan op: 00.22 maan onder: 06.43 Bes wijs met water ons gedragspatroon vindt na- 'ging LISSABON (Reuter) De Portugese strijdkrachten zijn in staat van alarm gebracht in verband met 'interne dis ciplinaire problemen'. Dit heeft een officiële woordvoerder gisteren in Lis sabon meegedeeld. De woordvoerder zei dat het alarm za terdagochtend vroeg was afgekondigd en van kracht was voor alle drie on derdelen van de strijdmacht: leger, marine en luchtmacht. Alle militairen moeten binnen de kazernes blijven. Maar over de reden voor het r.larm werden door de woordvoerder geen bijzonderheden verstrekt. Uit militaire bronnen in Lissabon is vernomen dat het alarm vermoedelijk de rest van deze week van kracht zal blijven. Het ministerie van defensie weigerde gisteren elk commentaar. Volgens de zegslieden houdt de ge spannen situatie in de Portugese strijdmacht verband met ontevreden heid onder jongere officieren over hun salaris. Ook zou frustratie zijn ontstaan over geruchten dat de autori teiten van plan zijn maatregelen te nemen tegen generaal Antonio de Spi- nola. de vice-stafchef van het Portuge se leger. De Spinola heeft onlangs een gerucht makend b< ek 'Portugal en de toe komst' geschreven, waarin hij onder Van een verslaggever ARNHEM De groei van de bevol king en van de woningbouw op de Veluwe is zo groot geworden, dat op veel plaatsen het karakter van Neder lands grootste natuur- en recreatiege bied is aangetast of verloren dreigt te gaan. Daarom willen GS van Gelder land dat een halt wordt toegeroepen aan de vestiging van inwoners van buiten1 de Veluwe. Er moet alleen nog maar worden gebouwd voor dc - men sen, die nu op de Veluwe wonen. Al dus een nota ter voorbereiding van het streekplan Veluwe. De samenstellers vinden dat er alleen huizen mogen worden gebouwd in be staande stedelijke concentraties. Ook uitbreiding van werkgelegenheid wil men concentreren in bepaalde grote kernen. Dit betekent onder meer dat het eind in zicht is van de groei van Apeldoorn. Na een langzaam-aan-actie van drie maanden en een algemene staking van vier weken, zijn de 269.000 Britse mijnwerkers opnieuw aan de slag gegaan. Daarmee kon tevens een einde worden gemaakt aan de driedaagse werkweek, die in verband met de kolensehaarste in Engeland was uitgevaardigd. In Sheffield werd deze ploeg mijnwerkers gekiekt op weg naar de kolenlagen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Loondeskundigen van de drie vakcentrales en de Stichting van de Arbeid zijn deze week toch begonnen met de eerste verkennende besprekingen over de mogelijkheden voor een centraal akkoord voor de rest van 1974. Deze besprekingen kunnen er toe lei den dat voorzitters van de werkge vers- en werknemersorganisaties eind deze week al rond de tafel gaan zitten om de definitieve balans op te maken of een centraal akkoord mogelijk is of niet. Vorige week sloegen de werk gevers de kansen voor zo'n gesprek niet hoog aan, zij vonden dat de rege ring te weinig gegevens had verstrekt over de voorgenomen belastingverla ging. „Op grond daarvan menden zij dat een gesprek met de vakbeweging weinig inhoud zou kunnen hebben Het grote struikelblok in de onder handelingen vormt de verkenning van de prijscompensatie. Duidelijk is dat de belistingverlaging op zich onvoldoende is om ervoor te zorgen dat de inkomens beneden de 17.500 er niet op achteruitgaan. Het ligt daarom voor de hand dat de werknemers de laagstbetaalden meer prijscompensatie willen geven ten koste van de hoger betaalden. Werk- gevers hebben met deze 'aftopping' van de hogere inkomens de grootste moeite. Een oplossing is wellicht ook de drempel in de prijscompensatie. Nu er dit jaar sprake is van een nati onale verarming, (omdat de positie van de betalingsbalans erg verslech tert) zou overwogen kunnen worden dc prijscompensatie niet volledig uit te keren, maar er een drempel in aan te brengen. Die drempel zou dan bij voorbeeld niet behoeven te geloen voor de lager betaalden. Minister Boersma (sociale zaken) liet vorige week echter al doorschemeren dat het hier gaat om enkele tienden van pro centen, zodat de oplossing waarschijn lijk toch moet worden gezocht in de prijscompensatie. Het cijferwerk van de loondeskundi gen heeft inmiddels aangetoond dat het verschil tussen werkgevers en werknemers in feite niet zo heel groot is. PARIJS (AFP, Reuter. AP) Een Italiaanse gastarbeider Santo Grasso, die zich met twee gijzelaars had ver schanst in de Parijse voorstad Ecque- villy, heeft gisteren de gijzelaars een vrouw en haar zevenjarig zoontje gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De politie vond de levenloze lichamen na een bestorming van de woning. Grasso was zondag het huis van de vrouw binnengevlucht nadat hij twee van zijn buren had doodgeschoten die erover hadden geklaagd dat hij teveel lawaai maakte. De Italiaan zou aan vervolgingswaanzin hebben geleden. Binnenland Gisteren heeft de PPR een milieuspel op de markt gebracht, dat door kiezers en politici van alle gezind ten gespeeld kan worden. Van links naar rechts gezien zijn hier minister Trip, Bas de Gaay Fortman, Roel van Duyn, minister Van Doorn en Alexander Pola in een sportieve strijd gewikkeld. Zie ook pag. 11. Adamskostuum in do mode Streakingmet gezwinde pas in hel openbaar naaktlopen schijnt aan Amerikaanse universi teiten een ware mode te worden. Stel je voor dat het een vorm van burgerlijk verzet ivordt, schreef dezer dagen het Franse dagblad Combat. IVat moet een politieman met een gummiknuppel tegenover een naakte demonstrant? Wij blijven de autoriteiten gaarne behulpzaam bij hel onderscheiden van naakte feiten en blote verzinsels. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: meer zegt dat de oorlogen in de Afri kaanse koloniën van Portugal niet al leen met militaire middelen kunnen worden gewonnen. De generaal pleitte voor een politieke oplossing, zoals een fereraal systeem, waardoor Portu gal Op basis van gelijkwaardigheid aan zijn koloniën gekoppeld zou kunnen blijven. De Spinola's boek heeft in militaire en regeringskringen een hevige reac tie veroorzaakt. De generaal is door de rechtervleugel in zijn land fors aangevallen en alom deden geruchten de ronde dat de bij de strijdkrachten populaire generaal spoedig zou wor den ontslaeen. Wenst abonnement op: TROUW DE R01TERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBIAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: IMaats: Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de envelop: De Chr. IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatinap briefpa pier eD pen). Gezellige rookverdrijver betalen wtj. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. mmm De lieer Mouwen en het be zette bejaardentehuis5 Fotokopie betalen 7 'Grieken onder druk'11 Buitenland België zoekt kabinet 9 Kerk Barth in bet Frans2 Sport Ter Horst ziet 't bij Sparta niet meer zitten 13 Nieuwe boeken Men schrijft ons Kameroverzicht Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer Beurs

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1