zege EEN FOUTJE TEVEEL Feyenoord onevenwichtig naar Ajax aast op doelman Bert Jacobs hulptrainer van Michels? Van der Kuil naar Haarlem N Cees Molenaar assistent in Duitsland? Gehandicapt Ajax door treffer van Neeskens naar winst op Haarlem Rotterdammers wijten povere optreden tegen De Graafschap aan vermoeiende reis naar Ruch Chorzow TROUW/KW ARTET MAANDAG 11 MAART 1974 SPORT T7/K l Eredivisie FC Utrecht—PSV 4—3 HaarlemAjax 01 AZ'67MW 1—2 FeyenoordDe Graafschap 20 FC TwenteTelstar 3—1 NAC—Sparta 0—0 NEC—FC Den Haag 0—0 FC AmsterdamRoda JC 20 FC GroningenGo Ahead 10 Ajax 25 18 6 1 42 72—18 FC Twente 25 17 7 1 41 47—15 Feyenoord 25 17 6 2 40 69—24 PSV 25 14 7 4 35 72—29 FC Amsterdam 25 12 8 5 32 34—23 FC Utrecht 25 12 2 11 26 38—42 Sparta 25 9 7 9 25 29—32 Telstar 25 8 9 8 25 35—38 Go Ahead 25 10 5 10 25 31—41 AZ '67 25 7 10 8 24 2629 MW 25 6 10 9 22 25—39 FC Den Haag 25 7 6 12 20 23—39 De Graafschap 25 5 8 12 18 28—55 Haarlem 25 6 5 14 17 21—35 FC Groningen 25 5 7 13 17 30—62 Roda JC 25 5 6 14 16 25—40 NAC 25 4 5 16 13 30—57 NEC 25 3 6 16 12 21—38 Zaterdag: Go AheadPSV. Zondag: Ajax—FC Utrecht. MW—Haarlem. De Graafschap—AZ'67. Sparta—Feyenoord. Telstar—NAC. FC Den Haag—FC Twente. Ro da JCNEC, FC Groningen—FC Amsterdam. Topscorers EREDIVISIE I. Van der Kuylen (PSV) 19 doelpunten: 2 Rene van de Kerkhof (PSV) 18: 3 Van Veen (FC Utrecht) 15: 4 en 5. Jansen (FC Amster dam) en Edström (PSV) 14: 6. en 7. Schoen maker (Feyenoord) en Neeskens (Ajax) 13; 8 De Jong (Feyenoord) 12; 9. en 10. Lubse (PSV) en Zutdema (FC Twente) 11: 10 en II. Gerrie Mühren (Ajax) en Krlstensen (Feyenoord) 10. EERSTE DIVISIE 1. Herman Heskamp (PEC) 17 doelpunten: 2. Veenendaal (Vitesse) 14; 3 Hoogendoorn (PEC) 13: 4. Roggeveen (Excelsior) 11: 5—8. Erkens (FSC). Kreekels (Helmond Sport), Nannlnga (Veendam) en Haan (Heerenveen) 10; 9. Dubbeld (FC Dordrecht) 9; 10—15. Bohnen (FSC), Hazelhekke (Wageningen). Karstens (Volendam), Reygersberg (Fortuna VI.). Groeneweg (SW) en HUkes (FC VVV> 8. Sporttoto Een juist Ingevulde kolom van Sporttoto 35 ziet er als volgt uit: 122131311312 1. Van onze sportredactie AMSTERDAM Bert Jacobs, de trainer van FC Utrecht, die zijn contract met zijn huidige vereniging niet verlengd heeft, wordt als de be langrijkste kandidaat genoemd voor het hulptrainerschap van FC Barce lona onder Rlnus Michels. Als op volger van Jacobs heeft het bestuur van de Utrechtse betaalde club bet oog laten vallen op Jan Zwartkruis, momenteel trainer van het militaire elftal. Onderzocht wordt of Zwart kruis zijn huidige positie kan verla ten. BERT JACOBS GEHANDICAPT KATWIJK Piet van der Kuil, die veertig keer in het Nederlands elftal 51 speelde zal met ingang van het vol- gende seizoen ais hulp-trainer bij Haarlem in dienst treden. Dc nieu- we assistent van Barry Hughes &e werkt op dit moment bij Quick Boys je (Katwijk), dat In de eerste klasse van het zaterdagvoetbal uitkomt. Polen is tijdens de eindronden van jjie het toernooi om het wereldkampi oenschap ingedeeld met Argentinië, 'J Italië en Haiti. Het oefenprogramma van de Polen rc ziet er als volgt uit: 27 maart: War- schau: Polen-Fortuna Diisseldorf; 13 r; april: Stuttgart: YFB Stuttgart-Po- u len; 17 april: Luik: België-Polen; 15 rf mei: Warschau: Polen-Griekenland; 29 mei: Warschau: Polen-Hongaarso selectie. e Eerste Divisie SW—PEC FC WVVeendam FC Den BoschVitesse SC AmersfoortHeracles 0- Amersfoort periodekampioe Fortuna SCSC Cambuur 1- HeerenveenWillem II 3- WageningenExcelsior VolewijckersVolendam 1-| Helmond SportFortuna VI. 2-p EindhovenFC Dordrecht Heerenveen 28 14 8 6 36 41— Excelsior 28 13 9 6 35 40— Vitesse 28 13 8 7 34 47- Fortuna SC 28 13 7 8 33 38- Wageningen 28 12 9 7 33 40— Helmond Sport 28 13 6 9 32 36- PEC 28 10 11 7 31 41- SC Cambuur 28 10 10 8 30 34- SC Amersfoort 28 10 10 8 30 28- SW 28 11 8 9 30 29- Heracles 28 9 10 9 28 30- Volendam 28 11 6 11 27 39- FC Dordrecht 28 9 9 10 27 39- Fortuna VI. 28 8 10 10 26 26- VW 28 6 13 9 25 32- Eindhoven 28 7 10 11 24 29- FC Den Bosch 28 7 8 13 22 28- Willem II 28 7 7 14 21 33- Veendam 28 7 6 15 20 31— Volewijckers 28 5 5 18 15 26- Fortuna SC. Wageningen en SC Am{ foort periode-kampioenen. SC CambuurSC Amersfoort, Willem II- turva SC. ExcelsiorHeerenveen, Volendai Wat;enin?en. Fortuna VI.Volewljcki EindhovenHelmond Sport. SC A mersfoort 8 5 3 0 13 10- PEC 8 4 4 0 12 17- Excelsior 8 5 1 2 11 13- Wageningen 8 3 4 1 10 14—v FC Dordrecht 8 4 2 2 10 15- Heerenveen 8 4 2 2 10 12- Volendam 8 5 0 3 10 12- SC Cambuur 8 4 1 3 9 8- Heracles 8 2 4 2 8 10- FC WV 8 1 6 1 8 14- Helmond Sport 8 3 2 3 8 9- Fortuna VI 8 3 1 4 7 6- SVV 8 2 3 3 7 5- Vitesse 8 1 4 3 6 6- Willem II 8 2 2 4 6 10- FC Den Bosch 8 1 3 4 5 4- Eindhoven 8 1 3 4 5 5- Fortuna SC 8 0 b 3 5 5- Veendam 8 1 3 4 5 9- Volewijckers 8 2 1 5 5 9- SC Amersfoort periode-kampioen De winst kwam echter terecht bij Ajax. Een ernstig gehandicapt Ajax, dat wel. Terecht wees George Knobel, alles nog eens overziend, daar met na druk op. Ajax speelde zonder de licht gestrafte Jan Mulder, zonder Piet Kei zer die last heeft van zijn achillespees en afgelopen week ook nog twee da gen met griep in bed lag, zonder Barry Hulshof die nog steeds gebles seerd is en nog zeker veertien dagen wegblijft. Dat Ajax raakte dan ook nog Gerrie Mühren kwijtNa een forse charge van Peter Feterie (Hughes: 'Hij speelde hard maar Neeskens speelt toch ook niet zo zacht') moest hij al in de eerste helft het veld rui men voor zijn broer Arnold. Gerrie Mühren: 'Dat is de tweede keer. In Amsterdam raakte hij me ook en toen heb ik een paar weken niet kunnen voetballen. Nu raakte hij me op m'n achillespees, ik stapte nog net ver keerd ook op dat moment. Ik weet nog niet hoe lang ik daar zoet mee zal zijn, mar het is wel een vervelen de zaak. Ajax raakte tenslotte ook nog Zoltan Varga, die geen enkele kans zag Jan Mulder te doen vergeten kwijt. Varga had de afgelopen week last van griep gehad en mocht maxi maal een uur voetballen. Voor Varga werd uiteindelijk Berend Kist door Knobel de wei ingestuurd. Met deze lijst in de hand kon Knobel natuur lijk alleen maar gelukkig zijn met de winst Knobel: 'Wat wil je. Net nu ie dereen gewend is geraakt aan het spel van Jan Mulder verdwijnt hij. We missen een rustbrengende voetballer als Piet Keizer. Dat betekent dat tweederde van onze voorhoede er niet was. Als je dat ziet kun je slechts blij zijn dat je wint Dat het spelbeeld dan vooral in Haarlems voordeel was, is normaal. Dat houd verband met die blessures. Een man als Van Dord hij heeft goed gespeeld kan toch ook niet iedere week Barry Hulshoff doen vergeten. Zo zit de zaak'. IN DE TANG Dat gehandicapte Ajax kon zich in de eerste helft zeker nauwelijks bevrij den uit de Haarlemse tang. Moest voortdurend allert blijven op de snel le aanvallen en kon niet de rust en de inspiratie vinden om Haarlem langzaamaan terug te dringen. Ook niet na de rust toen Haarlem onver droten verder zocht naar de treffer die toch zou moeten komen. Maar als Stuy niet redde was een van zijn se condanten wel ter plaatse tenminste als Haarlen niet verstikt raakte op de druk bezette Ajax-helft. En zelfs tegen dit Ajax kan men zich een foutje niet veroorloven. Dat bleek nadat de tweede helft 33 minuten oud was. Feterie stuitte Rep op onregle mentaire wijze en arbiter Hoppen- Eindhoven aan voor de kwartfina van het KNVB-bekertoernooi tej PSV).' De Graafschap kón dat ecb niet. Enerzijds omdat zelfs dit pov Feyenoord nog altijd zoveel individ le klasse bezit dat een ploeg als Graafschap daardoor wel moét verj zen. (De Visser: 'Al doen die manaJ nog zo weinig goede dingen, er z altijd wel één of twee acties van K tensen of Van Hanegem die van veel klasse zijn dat daar treffers komen'), maar anderzijds ook om De Graafschapnin dit eerste eredi sieseizoen ook nog moeit groeien. V de elf van De Visser hadden Koend (met Go Ahead), Hiddink (met PS en Hoekema (met Go Ahead en PS de immense Kuip slechts vanaf grasmat gezien en dat gebrek aan i tine en ervaringg breekt een ploeg Feyenoord nog op. De Visser: 'Des danks hebben we het verlies niet willen calculeren bij voorbaat, hebben positief getracht te voetball Alleen op deze wijze kunnen we v der bouwen. Wat moet je je spel anders gaan vertellen, wanneer je de ene week afbraakvoetbal laat s len en een week later construct! opbouwend spel verwacht We hebb voor het laatste gekozen, ook buil Doetinchem. We zijn daarbij n weggespeeld. Hier niet, bij Ajax dertijd ook niet. Er heeft nu tooh 0 geen ogenblik een afgang voor ons gezeten?' De Vissers De Graafschap ging ind daad niet af. Had ver in de twe« helft zelfs nog de kans op een teg< doelpunt toen verdediger Mintjes leen op doeman Eddy Treytel kwam. Via de Feyenoord-goalie we het echter slechts een hoekschop. FEYENOORD-DE GRAAFSCHAP 2—0 (1- 18. Van Hanegem 10. 49. Krlstensen 0. Scheidsrechter: Ram. Toeschouw! 25.109. FEYENOORD: Treytel: Schneider. Van D« Ramljak, Vos; De Jong. Rljsbergen, Van I negem (Boskamp): Wery (Schoenmak! Ressel, Krlstensen. DE GRAAFSCHAP: Van Oosterhout: MlntJ» Zaayer, Van Londen, Overgoor; Koendl Poulus, Hiddink (Haar): Hoekema, VU Meyers. PETER ONVLf Van onze sportredactie AMSTERDAM Na Cees Molenaar, Otto Roffel en Jack van Zanten wordt opnieuw de naam van een van de twee geldschieters van AZ genoemd voor de functie van assis tent van Rinus Michels voor het we reldkampioenschap voetbal. Mole naar was in eerste instantie kandi daat met Otto Roffel, de directeur van het Olympisch Stadion. Toen Roffel, die door de KNVB was be noemd, door Michels niet acceptabel werd geacht, kwam eerst de naam van elftallelder Jack van Zanten naar voren. Het afgelopen weekein de schijnt de balans echter weer te zijn doorgeslagen in de richting van Cees Molenaar. CEES MOLENAAR Van onze speciale verslaggever HAARLEM Barry Hughes, de veelal snel geëmotioneerde trainer van Haarlem, haalde mismoedig zijn schouders op. Na anderhalf uur voetbal tegen Ajax, waarin zijn ploeg veelal het initiatief had, waar in zijn ploeg de beste kansen creëerde, gaf het scorebord toch een 0-1 overwinning voor Ajax aan. Eén klein foutje in de verdediging van de Haarlemmers was door Johan Neeskens afgestraft. Meer had Ajax niet nodig. Kansen op méér waren er ook nauwelijks geweest, want die kansen had Haarlem gehad. Vandaar het verdriet van Hug hes. 'Het is de zoveelste keer dit seizoen dat dit gebeurt. Taktisch spelen we sterk, technisch zijn we goed maar we verliezen toch. En op wat voor een schlemielige wijze. Er gebeurt altijd wel iets bijzon ders'. Van onze speciale verslaggever Haarlem eiste in het treffen met Ajax inderdaad veel op, maar incasseerde niets. De erf van Hughes spelde goed, was sterk gemotiveerd en geloofde ook duidelijk in de kans die er was om dit Ajax een nederlaag toe te brengen. Haarlem schiep zich ook de kansen op de winst, maar faalde uit eindelijk steeds weer. Hughes: 'Wat moet ik er nou mee. Zeggen ze na een wedstrijd tegen me: 'goed gespeeld, Hughes. Jammer dat je verloren hebt". Dan heb ik liever dat ze tegen me zeggen: Hughes je hebt alleen maar met mazzel gewonnen'. Want we hebben de punten hard nodig. We staan ver onder de plaats die we zou den moeten innemen gezien onze ca paciteiten. Het zit ons alleen allemaal niet mee'. Het zat Haarlem inderdaad niet mee. De ploeg had al na enkele seconden op een voorsprong kunnen staan, als Dries Boszhard de kans die hij kreeg benut had. De Haarlemmer schrok echter kennelijk zo van die mogelijk heid dat hij faalde. Zoals na hem meer medespelers in het aanschijn van Heinz Stuy, niet de moed leken op te kunnen brepgen om de Amster damse goalie te verslaan. Bobby Vos- maer was de tweede die voor rust aan de beurt was, keurig aangespeeld door Piet van den Berg, om zijn ploeg naar 1-0 te tillen. Ook Vosmaer lukte het echter niet Hughes: 'Ze hebben er al lemaal hard voor geknokt, maar het zat ons niet mee. Sadek had toch ook de mogelijkheid bijvoorbeeld. Als je zegt, kijk eens naar de kansen die we gecreëerd hebben dan hadden we toch zeker een gelijkspel verdiend'. brouwer Ajax een vrije trap toekende. Arnold Mühren tikte de bal naar Ruud Krol die meteen Johan Nees kens in stelling braent. Tussen de af wachtende doelman Lelieveld en de te laat ingrijpende Peije staand, kon Neeskens rustig scoren: 0-1. Hughes: 'Eén foutje. Tegen andere clubs komen er meer foutjes voor en dat gaat dan gewoon over. Tegen Ajax wordt dat ene fout je meteen afgestraft. De klappen ko men hard aan als je eenmaal in de hoek zit. En we hebben al wat van dit soort klappen moeten incasseren. Je zag dat de bal over de muur ge wipt zou worden. Op zo'n moment komt de keeper altijd uit het doel Nu niet en de bal vliegt erin'. GENADEKLAP Het doelpunt van Neeskens betekende meteen de genadeklap voor Haarlem. Want wat er daarna ook nog gepro beerd werd, kansen ontstonden er niet Of het zou dat laatste moment van de wedstrijd moeten zijn toen Bobby Vosmaer zich langs twee Aja- cieden goochelde en het strafschopge bied binnentrok. Op het moment dat de Haarlem-spits aanlegde floot Hop penbrouwer voor de laatste maal. Juist dat moment leek voor Haarlem erg wrang, maar Hughes legde zich er zonder mokken bij neer. 'Tijd is tijd hoor. Als er negentig minuten zijn gevoetbald moet de scheidsrechter af fluiten. Dat deed hij ik kan dar niets van zeg gen. et had bij ons eerder gekund Maar wat ook zo gek was, het publiek was zo verschrikkelijk stil. Juist tegen Johan Neeskens beslist Haarlem- dit soort tegenstanders kan het pu bliek je met aanmoedigingen net dat kleine beetje extra geven. Maar niks hoor, terwijl het toch voornamelijk Haarlemmers waren. Die mensen beta len een tientje om een middagje rus- Ajax door uit een voorzet van Ruui tig te zitten. Nou als ik dat wil ga ik op een bank in het park zitten*. HAARLEM-AJAX 0—I (0—0) 78. Neeskens 01. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toe schouwers: 18.000. HAARLEM: Lelieveld: Wentink. Hoeben. Ma- rijt, Huljg; Feteris, Vosmaer, Van Dulvenbo- Krol te scoren. de; Sadek. Van den Berg, Boszhardt (Fer nandez). AJAX: Stuy; Suurbler, Blankenburg, Van Dord, Krol: Haan. Neeskens. G. Mühren (A. Mühren); Rep. Varga (Kist), Steffenhagen. RUUD VERDONCK ROTTERDAM Het excuus voor het povere optreden van Feyenoord tegen De Graafschap (2-0) in de eigen, met zo'n 25.000 toeschouwers bezette kille Rotterdamse Kuip, kwam tenslotte van Wiel Coerver, de trainer. Uitgerekend hij, de man die altijd over karakter predikt, voerde uiteindelijk de vermoeidheid als goedmakende factor aan. 'De spelers', zei hij, 'waren nog niet honderd procent na de vermoeiende reis naar Chorzow. Daardoor was het inderdaad allemaal wat minder. Wat minder. Coerver drukte zich daarmee erg vriendelijk uit Feyen oord, dat vooraf nog met de gedachte het veld opstapte tegen de Doetin- chemmers iets aan het doelsaldo gaan doen, bleek tegen het de gehele wed strijd positief ingestelde De Graaf schap een zo'n onevenwichtige forma tie te zijn, dat er van goed voetbal nauwelijks sprake was, laat staan van het regelmatig opvoeren van de score. RLJSBERGEN Die onevenwichtigheid valt terug te voeren naar het tactisch concept waar mee Coerver zijn enigszins gewijzigde formatie het veld instuurde. Feyen oord, zonder de licht aan zijn dijbeen geblesseerde Wim Jansen, had Dick Schneider als rechtervleugelverdedi ger in de ploeg opgenomen en Wim Rijsbergen naar het middenveld opge schoven. Met deze als speciale op dracht het uitputten van Graafschap- spelmaker Guus Hiddink. Rijsbergen kweet zich nauwgezet van zijn taak, matte Hiddink vooral de eerste drie kwartier zo af, dat deze in de tweede helft mede als gevolg van het weer naarboven komen van zijn oude en kelblessure al snel de kleedkamer op zicht. Coerver: 'Rijsbergen heeft het gewoon goed gedaan. In de eerste helft concentreerde hij zich misschien iets teveel op Hiddink, maar in de tweede helft was daarvan echter geen sprake meer". Echter: mede door deze wijzigngen binnen de ploeg was het verband bin nen de Stadion-ploeg weg. Rijsbergen, vaak en diep opkomend, werd onge wild op zijn zwakke kanten gedrukt wanneer hij in een aanvallende rol mee moest doen in de combinaties. Iets, dat hem in het geheel niet best afging. Vaak was juist hij de schakel waar het fout liep. Coerver: 'Je kunt hem dat echter niet kwalijk nemen. Het geheel was het gevolg van het niet aanwezig zijn van de balans in het elftal. Dat is terug te voeren door het ontbreken van voldoende krachten na de wedstrijd tegen Chorzow. Daar om ook heeft De Graafschap op het middenvefld vooral in de eerste helft zoveel ruimte gekregen om rustig uit te kunnen verdedigen'. DOELPUNTEN Op dat middenveld opereerde naast de omstreden Rijsbergen - 'hij heeft in Polen een uitstekende wedstrijd ge speeld en dan laat je hem toch niet vallen wanneer je ook Schneider weer eens een keer wil laten spelen om hen een beetje wedstrijdritme te la ten houden', aldus Coerver - ook een zwakke Theo de Jong en een opnieuw voor Feyenoord nuttige Willem van Hanegem. Hij was de man, die in bei de doelpunten voor een belangrijk ge deelte participieerde Het eerste, in de negentiende minuut van de eerste helft, scoorde Van Hanegem zelf. Na een vrije trap van Jörgen Kristensen kreeg hij door een niet op tijd ingrij pende laatste man Theo van Londen er zijn 'persoonlijke' bewaker Coen Poulus de bal in de voeten. Na in eerste instantie de paal te hebben ge troffen, schoof hij de bal in tweede instantie wel in het doel achter de overigens zeer veel reddende doelman Van Oosterhout. Bij het tweede doel punt, al in de vierde minuut van de tweede helft, was Van Hangemen tenslotte de man die met doelpunten maker Kristensen de 2 combinatie uitvoerde, waardoor de Oostelijke de fensie uit positie werd gespeeld. Problemen dus voor Feyenoord op het middenveld. Vooral echter ook problemen in de aanvalslinie, waar Coerver in de eerste helft opnieuw Henk Wery boven 'Ihorzow-held' Lex Schoenmaker hac verkozen. Wery Met een simpel tikje brengt Wim van Hanegem Feyenoord op 1-0 tegen De Graafschap. Doelman Door nebosch is kansloos. faalde, zoals ook Peter Ressel uiterst weinig nuttige acties uitvoerde. Na de wisseling, met Schoenmaker voor Wery in de ploeg, leek het aanvanke lijk even beter te gaan, maar twee verprutste kansen in de eerste tien minuten deden met de fluitconcerten vanaf de tribunes bij Schoenmaker ook het weinigen zelfvertrouwen weg ebben. Wiel Coerver stereotiep: 'Wery draai de niet Zoals niemand echt draaide. De jongens zelf ook wijten het aan Polen, Niemand was werkelijk hon derd procent. Het is', en slechts daar mee toonde hij even zijn teleurstel ling over de 20, 'echter te hopen dat het deze competitie niet op het doelsaldo aankomt. Daarmee redden we het niet meer". Was Wiel Coerver dus niet tevreden met de 20 winst, ook Graafschap trainer Piet de Visser niet. Hij: 'We hebben geprobeerd een punt weg te halen. Met, dat vooropgesteld, con structief voetbal. We hadden het feit willen profiteren dat Feyenoord ons trof tussen twee belangrijke woens dagwedstrijden in (aanstaande woens dag treden de Rotterdammers in Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax zit te azen op een nieuwe doelman. De Amster damse ploeg heeft daarvoor de keuze laten vallen op Piet Schrijvers, doel man van FC Twente. Er zijn tussen Ajax en Piet Schrijvers, achter Jan van Beveren tweede doelman van het Nederlands elftal, al besprekingen geweest Tot een sluitende overeen komst zijn beide partijen echter nog niet gekomen- Bij Ajax verdedigt op dit moment Heinz Stuy het doel. Hij wordt ge zien als een ernstig kandidaat voor de plaats van derde doelman van Oranje tijdens het wereldkampioen schap voetbal. Reservedoelman van Ajax ls Sles Wever, ex-doelman van het Nederlands amateurelftal. HIJ heeft echter bij Ajax nog maar nau- PIET SCHRIJVERS welijks de kans gehad

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8