DE OVERPEINZINGEN VAN EEN ZANGERES 'WIE IS DAT KIND?' Sublieme koorzang d9g,(R38fl()9| s '1 II Gorki's 'Barbaren' zuiver gespeeld Mode voor kinderen van Barbara Vrouwen worden baby's Bojoura over: de hitparade links of rechts, filmliegenhaar man en kinderen TROUW/KWARTET MAILDAG 11 MAART 197-1 BINNENLAND T6/| door hette visser Bojoura zit met een ernstig gezichtje op de bank de kat uit de boom te kijken. Je hebt ze natuurlijk nodig, die journalisten, maar soms blij ken het wolven in schaaps kleren te zijn en schrijven ze een verhaal waarin de za ken helemaal uit hun ver band worden gerukt. Of ze willen per se weten op wel ke politieke partij je hebt gestemd. Of ze vragen of je goed met collega's kun op schieten. En deze journalist komt nog vrolijk met een bos bloemen aanzetten. Een list? Bojoura nipt aan haar cola. Ze wacht ai, onderwijl friemelend met een lucifers houtje. Reden van ons bezoek is het feit dat Bojoura de laatste tijd flink omhoog schiet op de hit parade (een lijst van grammo foonplaten die op dit moment de toon aangeven) met het lied 'The Letter', een werkje waar over ze zelf zeer tevreden is Ze vindt het een goed compromis tussen wat lekker in het gehoor ligt en wat goed is. Via de pla tenmaatschappij hebben we ons in het bezit gesteld van deze 'single'. Herenhuis We zitten in de grote huiska mer van een herenhuis in Den Haag. Hier woont Raina Gerar- dina Bojoura Cleuver van Meizen, zoals de 26-jarige zange res volledig heet. In de wande ling wordt er 'Bo' gezegd. Ze woont er met haar man Hans Cleuver die bij het irapressari- aat Paul Acket werkt en marke ting studeert. Aangezien er in november vorig jaar brand is geweest in het pand, omdat een onderhuurder wat onhandig met een pan frituurvet omging, is alleen de parterre geheel op orde. Opvallend is het aantal inmens grote planten, de open haard, de mooie tegeltjesvloer en een soort van houten podi um, waar (dit blijkt uit het feit dat er een tafel en banken staan), het echtpaar de maaltijd gebruikt. De uitklapbare ban- kengroep in de kamer doet te vens dienst als sponde, aange zien timmerlui nog bezig zijn met de slaapkamer die door de brand ernstig heeft geleden. Om het ijs wat te breken vra gen we om een rondleiding door de vertrekken. Op de eer ste verdieping worden een slaapkamer, een leefkuil en een badkamer gemaakt. De tweede verdieping is nog in zeer slech te staat, aangezien hier de brandhaard ontstond. Hoe meer traptreden we beklimmen, hoe ernstiger de brandlucht wordt. 'Ze zeggen dat we dat nog heel lang houden', meldt Bojoura. Eenmaal op de begane grond merken we dat de zoete geur van de hitparade de brandlucht geheel verdrijft. Maar begrijpen doet Bojoura het nog niet alle maal. 'Ik loop nu zeven jaar in de muziekwereld mee, maar ik be grijp er ieder jaar minder van waarom de ene plaat het wel doet en de andere niet. Maar bij platenmaatschappij CBS werk ik met een aantal heel fij ne mensen. Ze laten je daar ge heel vrij. Zc zeggen: probeer het maar. Het zit erin en het zal er eens uitkomen. Erg goed van ze'. Behalve zingen doet Bojoura nog meer. De 26-jarige zangeres heeft de zakelijke leiding van de 'academie voor podiumvor ming' waar haar moeder aan het hoofd staat. En dan is er nog de tolkenstudie Engels, die ze zo langzamerhand wel eens met goed gevolg wil afsluiten. 'Maar door de ellende met de brand is dat wat achterop geraakt'. Be halve Engels spreekt Bojoura ook uitstekend Bulgaars en dat komt omdat haar moeder een Bulgaarse is. Zo'n vijf jaar gele den was ze nog in Bulgarije waar ze toen meedeed aan het 'Festival d'Or' in Burgas. Wil ze er niet weer eens naar toe? 'Ik hou niet van regime-landen. Of het nu links of rechts is: het is even erg. Vooral wanneer je zoals ik ook Bulgaars spreekt, dan merk je hoe het daar is. Een klein voorbeeld: de buiten landse deelnemers zaten ici mooie hotels. De Bulgaarse mensen in allerlei nare pension netjes. Nee. voor mij hoeft het met'. Politieke voorkeur We praten wat over politiek iets waarover Bojoura wel dui delijke opvattingen heeft, maar die moesten maar niet worden gedrukt. Daar krijg je last mee. weet ze. In ieder geval is het wel zo dat Bojoura een meisje van het midden is: niet uiterst links en niet uiterst rechts en dat er een 'D' in de naam van de partij zit die ze stemde. We kunnen een keus doen uit drie partijen. Ze wil het over iets anders heb ben. Haar carrière dan maar. 'Toen ik begon zag ik het als ;en spannend avontuur. George Kooymans van de popgroep de Earring had een liedje voor me gemaakt waar ik zó de hitpara de mee binnenstapte'. Daarna maakte ze nog een aantal pla ten, deed mee aan het televisie programma 'Vjoew" en maakte een tournee met het trio Thijs van Leer. 'Ik wilde eigenlijk ac trice worden, maar ja, dat houdt hier in Nederland in dat jj dan de hele dag in een bus door het land rijdt. Kijk en aan film hoef je hier in Nederland ook niet te denken'. Veel tam-tam Wanneer wij tegenwerpen dat het toch aardig gaat met de Hollandse film. zegt Bojoura: 'Ja. maar 't zijn toch altijd men sen die met vee! tam-tam wor den aangekondigd en waar je dan nooit meer iets van hoort. Dan schrijven ze: de Nederland se filmster, en daar moet ik al tijd om lachen, het klinkt zo gek: de Nederlandse filmster'. We praten over Jennifer Wil- lems, die wij persoonlijk toch een warm hart toedragen en te gen Bojoura zeggen we dat het haar toch prima lukt. Het blijkt dat er een gevoelige snaar bij de zangeres is geraakt. 'Jóóaa, .Tennifer. Wist je dat ze van de school van mijn moe der vandaan komt? Iedereen zei: wat moet je met dat kind op school, maar mijn moeder zei: dat meisje heeft het. Dat lukt haar. Nou, en je ziet het: ze gaat heel goed. Ze is tot 1976 volgeboekt, geloof ik'. Bojoura praat ernstig. Ze pro beert hartelijk te doen, maar blijft gereserveerd. Als we vra gen of ze een korte schets van zichzelf kan geven, valt er een stilte. 'Dat kan ik niet hoor, dat moet je maar aan anderen vra gen. Goed, ik pas me altijd bij anderen aan. Dat is wel een ei genschap van me en ook: ik kan niet liegen. Soms zit me iets dwars en ik weet niet wat het is. Dan ga ik zitten en schrijf alles op en en dan merk ik wat er aan de hand is. Dat ik tegen Hans heb gelogen over een jurk die ik kocht en die duurder was dan ik had gezegd'. Tolkenstudie Ze zegt dat haar man Hans in het begin heel wat met haar te stellen heeft gehad. 'Ik ont moette hem bij het trio Thijs van Leer. Daar was hij drum mer; later was hij bij Focus. Hans was daarin de stabiele fi guur. Ik was in d,e tijd ook heel labiel en had ontzettend veel steun aan hem, nou ja. zo is het gekomen'. We praten nog even over het Grand Gala, waar Jan Akker man van Focus boos het podi um afliep. Bojoura zegt dat ze ontzettend medelijden had met Jan. 'Ik ken de sfeer van Focus. Er was altijd wat. Ze waren op een keer op een festival in Ma jorca. Mijn man Hans kwam he lemaal blauw van de zenuwen terug. Jan had in de kleedka mer een wasbak stukgegooid omdat de elektriciteit was uit gevallen tijdens zijn gitaarspel. Jan kan niet tegen zijn eigen succes. Het is ook wat als je de beste gitarist van de wereld wordt genoemd!' Hoe ziet Bojoura haar toekomst? 'Ik wil er rustig aan verder gaan en dan komen tot een goed pas poort om het ook intemationa- ler te maken. Verder moet die tolkenstudie af er, ik hoop dal we subsidie krijgen voor de school van mijn moeder. En ik wil natuurlijk mijn huwelijk goed houden, maar dat ligt aan ons tweeën'. Kinderen? Kinderen krijgen? Tja. dan zou k wel zeventig procent van mijn werk opzij moeten zetten. Ik ben de enige in de familie die nog geen kinderen heeft. .Maar ja, er zijn al zoveel kinde ren. Je zou eigenlijk een pleeg- k nd moeten nemen. nee. met adopteren: een pleegkind. Ik ben nu 26 jaar. Misschien over een jaar of drie. Tja. kinderen, ze vragen er toch niet om om geboren te worden? Maar op een gegeven moment zal ik er wel aan geloven'. Toen we door het huis liepen vertelde Bojoura over de nog te verbouwen vertrekken. Er was ook een kinderkamer bij. Hein gaat er weer tegenaan Zo'n dikke twee jaar heeft 'Heintje', de zwaluw van het Zuiden, weinig uitgevoerd. 'Ik heb geluierd. De paarden ge- I voerd. een beetje eten. brief.ies beantwoorden en wat winkelen, 's Avonds televisiekijken. Oh. ik had het jaren kunnen volhou den', meldt de nu met zware We blijven maar teruggaan naar vroeger. Niet alleen in de haute couture, maar ook in de kindermodc. Barbara Farber introduceert voor de kleinen dc Elvis Presley Look cn dat betekent dat de broeken weer heel smal worden, om niet te zeggen: nauw. Maar het is allemaal wel erg vrolijk, die mode voor drie- tot dertien- jarigen. In de bloesjes en hemden zitten de zogenaamde 'flippermotieven' verwerkt. Erg veel broeken verder in de nieuwe collectie van Barbara met als materialen: zwarte denim, katoenen chambray in vaalblauw en ongebleekt linnen. Op de foto een aantal van de nieuwste modellen. (Inlichtingen: 020-174931). if- Wist u dat één van de vijf J Nederlandse moeders 'hab.vprodukten' gebruikt? Jawel, een onderzoek van Johnson cn Johnson heeft dit uitgewezen. Die babypoeder, -olie, -lotion, -crème, -shampoo cn -zeep wordt door twintig procent van de moeders zelf ook gebruikt. Babyolie bijvoorbeeld maakt de nagelriemen zacht en verwijder ook hardnekkige vlekken. Babyiotion is een prima reinigingsmelk. Babycrèinc is erg goed voor de handen en legt een waterafstorend laagje op dc huid. Babyshampoo is goed voor mensen met zacht en dun haar. En babypoeder tenslotte is uitstekend geschikt oor de oogleden en houdt de oogschaduw heter vast. Vandaa deze foto met dame op babyvacht De freule Liesbeth List stem uitgeruste Hein Simons (18). Het ijle stemgeluid waar mee hij miljoenen huismoeders tot tranen too bewoog, is alleen nog maar via de plaat te beluis teren. Hein heeft nu een vol wassen keel en zijn vader en manager Kleyngeld vonden nu de tijd rijp om hun ezcltje- strek-je maar weer van stal te halen. Wat wil Hein persoonlijk het liefste? 'Een zingende show- master worden, zoiets als Peter Alexander'. We houden hem in de gaten. Deze week drie bekende vrouwen in onze prijsvraag: 'Wie is dat kind?' Het moet wel gek zijn wanneer u ze niet herkent, hoewel, mevrouw nummer drie kan moeilijkheden opleveren. Nummer 1 is uiteraard 'DE FREULE' die zich een paar maanden geleden de finitief uit de politiek terugtrok en haar boek 'De freule vertelt' werd bestseller. Nummer 2 is zangeres LIESBETH LIST, een zan geres die rustig haar gang gaal in het wereldje van de show cn het daarom al heel lang uithoudt .Nummer 3 is een dame die er dc laatste tijd wel voor oppast om in het nieuws te komen, hoewel ze toch 'de eerste dame van Amerika' is, zoals dat heet: PAT NIXON. Aan u de vraag wie de kleuter op de foto is: De freule, Liesbeth List of Pat Nlxon. Schrijf uw keuze op een briefkaart cn stuur die naar Trouw/ Kwartet, Dag Maandag, postbus 810 in Amsterdam. Zet'er ook dc Pat Nixon titel bij van het boek dat u wanneer u de gelukkige winnaa bent wilt hebben: Het groot Margriet Kookboek, het Grol Tuinboek of het Groot Knutselboek. Volgende week in 'Dag Maai dag' de oplossing. Het was prins Charles Dc prijsvraag van de vorige week heeft voor velen toch nog moei lijkhedcn opgeleverd. Ruim de helft van de inzenders dacht dat hc professor dr. II. M. Kuitert was, maar het was PRINS CHARLEr Slechts een paar lezers meenden in dc kleuter Kees Schilperoort I herkennen. Winnaar is geworden mevrouw M. v.d. Wees-de Jon; Hoflaan 27 in 's-Gravenzande. Zij kan het Gróót Margriet Kookboc deze week thuis verwachten. door Jac Kort AMSTERDAM Mensen die de VA- RA-matinees geregeld plegen te bezoe ken hebben talloze malen genoten van het Groot Omroepkoor, het het circa tachtig beroepsvocalisten bestaande ensemble van de NOS. Onder steeds weer andere dikwijls in ternationaal beroemde dirigenten heeft dit koor in de loop der jaren zijn voortreffelijke aandeel vervuld in de meest uiteenlopende soorten com posities en daarbij telkens verrast door zijn slagvaardigheid en schoon heid van klank. N.et zelden kuain het voor. dat de dirigent, die alle ovaties in ontvangst mocht neincn, duiuelijk te kennen gaf dat, een groot deel van het behaalde succes te danken was aan het Groot Omroepkoor. Zu gezien werd het dan ook hoog tijd dat dit ensemble de gelegenheid kreeg om nu eens geheel zelfstandig een concert in de VARA-serie te verzorgen en zulks onder leiding van de twee mannen, wier namen in de regel niet of met kleine lettertjes in de programma boekjes te vinden zijn, maar die dit koor gemaakt hebben tot wat het is en zonder wier technische en artistie ke voorbereidingsarbeid zelfs de be roemdste dirigenten niets hadden kunnen uitrichten: Meindert Boekei en Carel Laout. Dat zij voor deze gelegenheid uitslui- te id relieuze werken op het program ma hadden gezet, was in zoverre jam mer dat hierdoor niet getoond kon worden, hoe veelzijdig het Omroep koor wel is. Wanneer hetgeen te ho pen is, een eigen optreden in dc VA- RA-matinees traditie zou worden, zou de wereldlijke muziek in de toekomst wellicht ook aandacht kunnen krijgen. Hiermee is uiteraard niets gezegd in het nadeel van het Motet en de Mis 'Hcdie Christus natus est' van Pale- strina, die voor de pauze onder lei ding van Laèut ten gehore werden ge bracht, of van de Mis in e kleine terts van Bruckner, die Boekei na de pauze dirigeerde. De wijze van uitvoeren was in één woord subliem. Prachtig van koor klank. indrukwekkend van nuancering en vanuit een volmaakt tekstbegrip, zowel in de klassieke polifonie van Palestrina. als in de meer romanti sche Bruckner-kis. Het Radio Blazers Ensemble zorgde in dit laatste werk voer een uitstekende begeleiding. door Ber Huising DEN HAAG De Haagse Comedie kwam zaterdagavond in de Koninklij ke Schouwburg met Gorki's Barbaren, voorbeeldig doordacht geregisseerd door Guido de Moor, en mooi, zuiver gespeeld tot in de kleinste van de 22 rollen. Goed verzorgd theater, waar niets op aan te merken is, behalve dan misschien toch op het stuk. Hoe wel het boeiend vol zit met scherp neergezette karakters en hun dramati sche spanningen, prachtig is van (Tsjechoviaansc) sfeer, en daarbij de bittere, begrijpende, kritische realisti sche kijk van Gorki op de burgers van toen is, werd het ook te ingewik keld. te veelomvattend voor een strak ke. directe (ver)werking. Er lopen om het maar zo te /eggen leveel mensen op en af met hun verschillende pro blemen en zwakheden. De bekrompen onontwikkelde burgers van een duf dromend Russisch platte landsplaatsje omstreeks 1907 zijn bar baren voor de ingenieurs, dc groot steedse intellectuelen, die daar komen voor een spoorweg, en in hun zelf zuchtige hooghartigheid ook weer sto rende cn vernielende barbaren zijn. De botsingen van die twee, door een kloof van onbegrip gescheiden, eigen- batige groepen, heeft Gorki uitvoerig, te uitvoerig, getekend in persoonlijke drama's Anne-Wil Blankers. haast hypnotisch mooi als de geëxalteerde provinciale vrouw, die van de grote liefde uit de romans droomt, denkt in de ene inge nieur haar held gevonden te hebben. De desillusie brengt haar tot zelf moord. Inmiddels heeft zij onbarm hartig drie mannen ongelukkig ge maakt: haar eigen man. Leo de Har togh, met zijn voortdurende stille, pijnlijke angst dat hij haar zal verlie zen: de teveel drinkende, verlopen dokter, EU Blom, die van wanhopige verliefdheid tot razernij komt; en de andere ingenieur, Eric van Ingen. Wim van Rooij is de jonge, doortas tende, onbehouwen en hardvochtige ingenieur, dïe voor de vrouwen 'de' man lijkt, en daarmee zijn eigen vrouw in dc vernieling drijft. Trins Snijders speelt dit eenvoudige, slaafs liefhebbende, verloren vrouwtje aan doenlijk mooi. De zwakken gaan er aan. De sterken blijven overeind in een egoïstische ongevoeligheid. Anne- Marie Heyligers is zo'n zelfbewust type. Myra Ward Is deoude dame die het allemaal al niet meer raakt. Jo- han Schmitz speelt de bazige, brute burgemeester die door de superieure intellectuelen wordt vernederd, zijn levendige dochter, Maria Si lis, kwijtraakt aan de opstandige dent. Peter Hoeksema- Die twee jonge mensen waren Gorki's hooi de toekomst. Want er viel niet verwachten van Gijsbert Terstee! een gluiperige kleinburger, Bas Batenburg als een zwendelende 1 man met een dom kwebbe vrouwtje, Nanni Vermeer, Zuidinga als een verlopen dronkei delaar, Carl van der Plas als zwetsende commissaris, en nog an hebzuchtige knoeiertjes. Gorki, en de spelers, zetten ze als mensen neer, verwrongen en minkt door de omstandigheden de geschiedenis bewees het, onh baar waren. Guido de Moor heeft doorgezet in knappe regie. De cors van Harry Eich en de kost van Has Noordhoek, plus de nn van Jurriaan Andriessen werkten de atmosfeer prachtig mee. En de taling van Marko Fondse is vool felijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6