Twintig Perzen blijven in weerwil van veel protesten in arrest Meer openheid over medi sche gegeven We moeten zuinig zijn met brandstof, ruimte en geld... D'66 is scherp gekant tegen pogingen om CDA leven in te blazen Olieconferentie definitief woensdag in Tripoli ommentaar Demonstraties in verschillende plaatsen aximum-snelheid rie doden en vaar gewonde j botsing Bij Nieuw Engeland Japonnen, deux-pièces en comvlets Desarbre Hanro Kriesemer NIEUW-ENGELAND HAL staakt deel van activiteiten Losgekoppeld van naam i n belang gezondheidszorg Zuinig met brandstof. Zuinig met ruimte. Zuinig met geld. openbaar vervoer... rel<en maar! W (W/KWARTET MAANDAG 11 MAART 1974 WlMNENGAlND/BUirrBNDAND T3/K5 It-Europa is de eerste schok van oliecrisis nog maar nauwelijks te en, of het begint zich alweer te ge ien of het zijn benzine betrekt bij reduwe van Zarfath. Op de West autobanen mag binnenkort rschijnlijk weer volgas worden ge il. Ook in Frankrijk heeft, om ilad Le Monde te citeren, de auto- istrie een overwinning behaald op verkeersveiligheid. Na o-a. de gste baas van Citroen, de heer lier, te hebben geraadpleegd, heeft ident Pompidou zijn fiat gegeven een verhoging van de maximum heid op autosnelwegen tot 140 km uur. Volgens Franse deskundigen t hij daarmee nog een tweede ver ing goedgekeurd, nl. één van het al verkeersdoden. Dit zou nu in de aanvankelijke raming met 50 70 overtreffen. de Nederlandse autowegen geldt altijd een maximum van 100. Pre- Den Uyl heeft vrijdagavond ge- 1, dat dit voorlopig niet voor ver ing in aanmerking komt. Dat moet teleurstellende boodschap zijn ge it voor de voorzitter van de vaste eerscommissie van de Tweede Ka de heer M. W. Schakel. Deze het maximum graag opgevoerd cn zien tot 120 km. Eén van zijn menten hiervoor, dezer dagen in ochtendblad geëtaleerd, is dat Ne- ind per slot van rekening geen ei- in Europa vormt. Dat is een juis- ij het weinig verrassende waarne- 5. Maar het is een misverstand te dat we daarom in elk opzicht wee druppels benzine op onze bu- zouden moeten lijken. Voor zover bekend is, vormt de gemeente rdeloos ook geen eiland in Neder- maar daarom gaat het er toch niet precies eender toe als in horst, Ulvenhout of Finsterwolde? andere Westeuropese landen meer ine en mensenlevens willen ver- sen dan strikt onvermijdelijk is, ten zij dat weten. De Europese in- Jie is gelukkig nog niet zover (geschreden, dat wij verplicht zou- Zijn, hun voorbeeld te volgen, t dan vast, dat een maximum van km de meeste veiligheid garan- t? Zeker is dat nog niet, maar er wel aanwijzingen die de indruk ten dat een gedegen onderzoek er- geen verloren moeite is. Voor onderzoek is tijd nodig. Het ver- jt ons, gezien het levensbelang dat in het geding is, dat het kabinet tijd wil nemen. Intussen besparen .Idan ook nog wat benzine, anders gd: oefenen we ons een beetje in e omgaan met een schaarser wor- f artikel. en dat i? nog altijd overbodig. TE Bij een frontale botsing in imgeving van Putte zijn zaterdag- ït drie mensen gedood. Een vierde d zwaar gewond. Het ongeluk ge- rde toen de bestuurder van een erlandse auto op de linkerweg- t terechtkwam en tegen een Belgi- personenwagen botste. Nederlander, de 18-jarige J. G. van nert uit Hoogerheide, kwam om leven. In de Belgische auto stier- de echtgenote en het driejarig htertje van de 23-jarige C. Moort- uit Bornhem. De heer Moortgat werd zwaar gewond. RSSUM Tussen Marssum en tgumermolen is de 34-jarige G. osterman uit Leeuwarden aangere door een uit de bocht vliegende en en gedood. De man liep in de m te wandelen. GE ZWALUWE De fietser P. A. omers (44) uit Lage Zwaluwe is rdagavond frontaal aangereden r een personenwagen en om het in gekomen. RINCHEM Nadat hij uit de bus gestapt, is het zevenjarig jongetje uit Arkel door een auto aangere- en gedood. Het jongetje liep de op. JRNE De 52-jarige fietser A. J. iken uit Deurne is gistermiddag tllen toen een bus hem passeerde, kwam met zijn hoofd onder het hter achterwiel van de bus terecht, man overleed ter plaatse. Van een verslaggever DEN HjAijVG De twintig Perzen, die in het Huis van Bewaring in Sclieveningen worden vastgehouden, blijven in arrest en zullen dinsdag worden voorgeleid voor de rechter-commissaris. Dit heeft de officier van justitie, mr. De Wit, verklaard tegenover mr, W. J. van Bennekom uit Amsterdam, die als raadsman optreedt voor de groep Perzen, die vrijdag ongeveer drie kwartier een deel van de Perzische ambassade in Wassenaar bezet hebben gehouden. Van onze parlementsredactie Mr. Van Bennekom noemde de hele gang van zaken overtrokken en zeer belachelijk. De officier van justitie wilde niet met de raadsman praten over de argumenten voor het vasthou den van de Perzen. Hij had tevens al vast de termijn voor aanhouding, die zondagavond om tien uur zou aflopen, verlengd. Mr. Van Bennekom verleent de gearresteerde Perzen bijstand op verzoek van de Cisnu, een organisatie van Perzen, die in het buitenland stu deren. Demonstraties Inmiddels zijn zaterdag en zondag op verschillende plaatsen in ons land protest-demonstraties gehouden tegen deze gang van zaken. Bij het Huis van Bewaring demonstreerden zaterdag middag meer dan honderd mensen voor vrijlating van de Perzen. In Am sterdam werd een zogenaamde sand- wich-demonstratie opgezet, waarbij aan het publiek stencils werden uitge- deelld en bij het politiebureau in Was senaar werd zondag door dertig men sen gedemonstreerd voor vrijlat ng van de drie Perzen, die daar wegens deelneming aan de bezetting worden vastgehouden. De demonstratie voor het Huis van Bewaring in Scheveningen werd na ruim vijf uur beëindigd. Dit nadat mr. Van Bennekom had meegedeeld, dat de Perzen niet zullen worden uit gewezen, voordat zij in ons land zijn berecht. Bij eventuele uitwijzing zul len de Perzen kunnen kiezen naar (ADVERTENTIE) Nieuwe Voorjaarscollectie exclusief Frans modehuis voor jersey japonnen uit Zwitserland met perfecte pasvorm vit St. Gallen: linnen, voile en jersey-katoenen japonnen Kleding en service gesigneerd Amsterdam dameszaak Koningsplein 245721 welk land zij wensen te gaan. Mr. Van Bennekom vernam verder, dat als grond voor de gevangenhouding openlijke geweldpleging wordt aange voerd, een delict, dat door alle arres tanten wordt ontkend. Slechts één lid van het ambassadepersoneel heeft ge klaagd, dat hij een tijdje door de be zetters werd vastgehouden. Wel heb ben de Perzen toegegeven zich schul dig te hebben gemaakt aan huisvrede breuk, wat onvoldoende is om hen nog langer vast te houden. Incident Tijdens de demonstratie deed zich een incident voor, toen vda de hoofdin gang van het Huis van Bewaring een politie-auto wilde wegrijden. De de monstranten vernamen, dat het alleen politiemannen waren, die erin zaten, maar zagen ook iemand met een soort tulband en een Arabisch uiterlijk, waarop zij de auto de doorgang ver sperden. De Haagse politie schoot te hulp, om de weg voor de auto vrij te maken. Daarbij gebruikte ze een ande re auto, waarmee op de demonstran ten werd ingereden. Een meisje werd hierdoor zo gewond, dat ze in een zie kenhuis moest worden behandeld. De politie liet versterking aanrukken en gehelmde, met schilden en lange lat uitgeruste politiemannen voerden en kele charges uit, waarbij ook enkele gewonden vielen. Daarna kreeg de po litie opdracht zich terug te trekken en geen arrestaties te verriohten. Tegen de arrestatie van de ambassade bezetters is ook geprotesteerd door de 'actiegroep andere koers* (AAK) in Rotterdam. De groep heeft laten we ten, dat zij minister Van Agt 'harde tot zeer harde acties* in het vooruit zicht heeft gesteld, als de Perzen niet met een boete worden vrijgelaten. Sa men met andere groepen wil AAK ko men tot de oprichting van een solida- riteitscomité. Gisteren heeft mr. C. van Steenderen, officier van justitie te Den Haag, des gevraagd gezegd dat de Perzen in hechtenis worden gehouden op ver denking van wederrechtelijke vrij heidsberoving De Perzen zouden tij dens hun bezettingsactie een lid van het personeel van de ambassade heb ben willen vasthouden. ROTTERDAM De Holland Ameri ka Lijn zal tegen het eind van de maand haar vrachtdienst op de west kust van de Verenigde Staten en Ca nada staken. Vanaf 1 april zal 'Euro- Pacific', onder welke naam de HAL deze dienst in samenwerking met de Hapag-Lloyd en de Compagnie Géné rale Transatlantique enkele jaren on derhield, worden vertegenwoordigd door Wm. H. Muller en co's scheep vaartagenturen in Rotterdam en Am sterdam. De schepen van de HAL zul len uit dit vaargebied worden terug getrokken. De fractieleider van D'l op het congres van D'66. dr. Jan Terlouw, en Ruby van der Scheer Van onze financieel-economische redactie TRIPOLI, CAIRO De olieministers van de Arabische landen zullen woensdag in Tripoli, de hoofstad van Libië, bijeenkomen om o.a. te spreken over een 'handhaven van het olie-embargo tegen de Ver. Sta ten en Nederland'. Op het laatste moment werd besloten de oliecon ferentie die zondag in Cairo zou worden gehouden, niet te laten plaatsvinden. De afgelopen dagen en ook nog tij dens het weekeinde bestond er onze kerheid over het al dan niet doorgaan van de conferentie in Cairo. Eerst zondag in de loop van de middag sprak de olieminister van Saoedi-Ara- bië Yamani, de verlossende woorden, die aan alle speculaties een einde maakten. 'We kunnen', zo zei hij in Cairo, 'hier niet vergaderen zonder dat de Algerijne olieminister Abdessa- lam, de voorzitter van de Organisatie van Arabische Olie-exporterende lan den (OAPEC) erbij aanwezig is'. An- dessalam had steeds geweigerd deel te nemen aan een conferentie in Cairo. Verdeeld Het 'touwtrekken' tussen Cairo en Tripoli als conferentieplaats zou ver band houden met het feit, dat de Ara bische olieproducerende landen ver deeld zijn wat betreft een eventuele opheffing van de olieboycot tegen de VS en Nederland (het semi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram wist za terdag te berichten, dat de olieboycot van de Ver. Staten zondag zou worden opgeheven). Egypte Saoedi-Arabië en Koeweit zouden voorstanders van op heffing zijn, doch Algerije, Libië Syrië en Irak zouden van een beëindi ging van het embargo niet willen we ten alvorens Washington garanties heeft gegeven voor een algemene vre desregeling in het Midden-Oosten. Ook zou er van verschil van mening bestaan wat met de olieprijzen moet gebeuren. Enkele olielanden zouden ze verder willen verhogen, andere echter juist verlagen. In Wenen ko men vandaag financiële deskundigen van de OPEC-landen bijeen om te spreken over de olieprijzen, die per 1 april opnieuw moeten worden vastge steld. De gemeenschappelijke economische commissie van beide huizen van het Amerikaanse Congres heeft verklaard, dat de Arabische landen met hun olie-embargo een resolutie van de Verenigde Naties van 1970 hebben ge schonden. Zij hebben er bij president Nixon op aangedrongen deze kwestie voor de volkerenorganisatie te bren gen. In de betrokken resolutie wordt gesteld, dat geen enkel land econo misch of politieke maatregelen mag gebruiken om een ander land aan zich ondergeschikt te maken. RITA "Mam, ik ben meer dan een ki lo afgevallen, nadat ik in bad geweest ben". UTRECHT Medische gegevens mogen onder bepaalde voorwaarden worden gebruikt voor andere doeleinden dan waarvoor de patiënt ze in de vertrouwens relatie met zijn arts heeft verstrekt. Die voorwaarden zijn onder meer dat de ge gevens dan moeten worden losgekoppeld van de naam van de patiënt, en dat ze alleen moeten worden gebruikt in het belang van de algemene gezondheidszorg. Met deze uitspraak van een commissie van de Landelijke specialistenvereniging LSV komt een oplossing in zicht vóór een slepend communica tiegebrek tussen de artsenor ganisatie en de ziekenfondsen. Medische gegevens uit een groot aantal ziekenhuizen wor den al jarenlang - anoniem - centraal bewerkt door de Stichting medische registratie (SMR), met als belangrijkste deelnemers de LSV en de Na tionale ziekenhuisraad. Die ge gevens zijn van groot belang voor de beleidsvorming. Maar zij zijn tot op dit moment uitsluitend toegankelijk voor de deelnemers aan de SMR: de ziekenhuisdirecties en de spe cialisten. Dit verdroot de ziekenfondsen, die in dit soort gegevens een onmisbare ingang zagen om de kostenstructuur van de medi sche zorg te ontrafelen en in gunstige zin te kunnen beïn vloeden. Hoe nuttig dat kan zijn, bleek al uit de eerste re sultaten van een ander regi stratieproject van de fondsen: de door huisartsen voorge schreven medicijnen. Uit de lopende proefprojecten bleek al dat er aanzienlijke verschil len zijn in voorschrijfpatroon. Men kan nu proberen om 'uit schieters' tot een minder prij zige gedragslijn te brengen. Gesloten boek Maar de gegevens over zieken huisbehandeling bleven voor de fondsen een gesloten boek, met name omdat de LSV zich afvroeg in hoeverre over dracht van gegevens te rijmen viel met het beroepsgeheim. Men wilde 'in principe' wel meewerken, maar stelde een 'werkgroep-Wolvius' in om zich op de problemen te bezin nen. Deze bezinning duurde dermate lang dat de fondsen onlangs dan maar, los van de SMR, een eige" gegevensbe stand begonnen op te bouwen, het LISZ (landelijk informa tie-systeem ziekenfondsen). Maar nu is de werkgroep-Wol vius dan tot - positieve - resul taten gekomen. Volgens het rapport moet er een Centraal informatiecentrum CIC ko men, waarin het ziekenhuiswe zen, de fondsen, de medici en de overheid deelnemen. Doel stellingen van het CIC moeten volgens de werkgroep zijn: on derzoek mogelijk maken ten behoeve van de planning van de gezondheidszorg, de kostenbeheersing, de kwali teitsbewaking en de bevorde ring van de medische weten schap. Een van de voorwaarden die de werkgroep stelt is, dat de informatieverstrekkers in spraak moeten hebben als op grond van hun gegevens be leidsconclusies worden getrok ken. Het kan bijvoorbeeld wel blijken dat een arts of een ziekenhuis in ongunstige zin van het 'gemiddelde' afwijkt, bijvoorbeeld door meer ver- pleegdagen of een hoog sterf tecijfer. Maar als er bijzonde re omstandigheden zijn die dat verklaren - de samenstel ling van de bevolking, het aantal ziekenhuizen in een be paald gebied - moeten die ook duidelijk kunnen worden ge maakt. Anderzijds is het niet de be doeling, aldus LSV-bestuurslid A. M. Gründeman, onverant woorde 'uitschieters' te ver doezelen. Ook daar moet over kunnen worden gepraat, zoals in feite nu al in een aantal ziekenhuizen gebeurt bij de •intercollegiale toetsing'. Het rapport -Wolvius wordt in mei behandeld door de leden vergadering van de LSV. Daarna zal de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst een breed samengestelde com missie opzetten die zich met het probleem gaat bezighou den. De oprichting van het Centraal informatiecentrum kan dus nog wel even op zich laten wachten. TIEL De fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer dr. Jan Terlouw heeft zich gekeerd te gen de pogingen van KVP en ARP met de CHU samen te gaan in het christen democratisch appel. Op het congres van E'66 dat zaterdag in Tiel werd gehouden zei de heer Terlouw: 'Voortgaan met de CDA ter wijl de vermeende partners voor een deel de regering steunen en voor een ander deel de regering hardnekkig be strijden, getuigt van een rekbaarheid, die wij nooit zullen leren. Wij blijven ons verzetten tegen deze 'het kan vriezen, het kan dooien politiek.' Indien KVP en ARP zich ontdoen van de politieke zig-zag koers van het ver leden en kiezen voor een progressief beleid, dan staan wij open voor over leg en onderhandelingen. Proeftuinen voor die samenwerking zouden eerst delijk kunnen ontstaan. Zolang de CDA echter niet wordt afgezworen op lokaal gebied, maar later ook lan- kan daar, wat ons betreft, niets van komen. De PvdA schijnt daar wat minder zwaar aan te tillen, dat is mis schien een poging van die partij om haar eigen gezicht te laten zien: ge zicht '74, aldus de heer Terlouw. Niet te volgen Volgens hem moeten de politieke ont wikkelingen van de laatste jaren voor de kiezers volstrekt niet te volgen zijn. 'Eind 1970 was D'66 huwelijks makelaar, mislukte in die rol, werd zelf de bruid, het huwelijk baarde een keerpunt, waardoor de bruid aan kracht en schoonheid inboette en nu wat verbijsterd mag toezien hoe wis selvallig het liefdesleven van politieke partijen kan zijn. Intussen wordt bin nen de confessionele partijen een ver loving op papier nog aangehouden, wordt zelfs hardnekkig gezocht naar een datum voor ondertrouw terwijl al zoekend de partners in concubinaat leven. Een knappe jongen die de men sen nog kan uitleggen hoe het zit met de polarisatie. Voor D'66 blijft de po larisatie een nuttige zaak om tegen stellingen te verduidelijken, maar niet te verscherpen, zoals Wiegel dat doet. De zogenaamde redelijke koers van de WD heeft er voor gezorg dat er in Nederland helemaal geen alter natief is voor het kabinet-Den Uyl', zei Terlouw. Om de verschillen tussen de politieke partijen aan te geven, zei hij: 'Als de maatschappij een koe is, die haar kalf, de vernieuwing, ter wereld moet brengen, stormt de PPR naar voren om het kalf er zo snel mogelijk uit te trekken met het risico dat de koe de eerste jaren niet meer kan baren. De confessionelen zeggen blijmoedig dat, als het Gods wil is, het kalf geboren zal worden. De VVD probeert het kalf terug te duwen, waardoor de geboorte slechts korte tijd wordt vertraagd. De PvdA verlost de koe van een kalf in 13 miljoen gelijke stukjes, terwijl D'66 zegt: de geboorte met zorg bege leiden en over negen maanden het volgende kalf.' Terlouw constateerde dat de politiek ongeloofwaardig is omdat de parle mentaire democratie faalt. 'De feitelij ke macht ligt al lang niet meer bij het parlement, maar bij het bedrijfs leven, de technocratische elites en de bureaucratische bolwerken. D'66 streeft ernaar de mens tegen deze in stituten, die door centralisatie van macht zichzelf blijven dienen, te be schermen. Democratie is daarom macht weggeven aan de mensen, niet macht vergaren.' Twee stromingen Partijvoorzitter Jan ten Brink consta teerde dat er in D'66 twee stromingen zijn: 'Een die het betreurt dat de vor ming van een progressieve volkspartij met PvdA en PPR niet door is gegaan en nu noodgedwongen de zelfstandig heid van de partij aanvaard en de an dere stroming die opgelucht adem haalde nu D'66 haar zelfstandigheid weer kan hernemen. Over de inhoiai van de te voeren politiek bestaan ech ter nauwelijks meningsverschillen in de partij. D'66 was bijeen voor de opstelling van een nieuw partijprogramma. Door tijdgebrek werd de behandeling van de belangrijkste hoofdstukken zoals sociaal economisch beleid en vrede en veiligheid verschoven naar een vol gend congres. (ADVERTENTIE) De tijd die achter ons ligt heeft heel wat mensen aan het denken gezet. We moeten zuinig zijn met de dingen die vroeger niet óp konden. Zuinig met brandstof. En zuinig met ruimte in ons volle land. En wat zuiniger met geld. De bus, de tram en de trein zijn zich daar vol ledig van bewust - al jaren. Rekent u even met ons mee? Een nog lang niet volle stadsbus met zo'n 20 passagiers gebruikt 0,4 liter per kilometer. Zouden die 20 men sen met zeg maar 15 auto's gaan, dan kost dat 4 x méér brandstof. Een bus heeft goed 30 m2 straatruimte nodig - een auto 7,5 m2. Er kunnen maar 4 auto's op de ruimte die één bus inneemt. De bus is dus 5 x zuiniger met ruimte. Hoe u ook rekenen wil: de trein, de tram en de bus zijn nu eenmaal vaak een stuk goedkoper. Per kilometer. Dat geldt voor losse kaartjes - maar als u een rittenkaart of'n abonnement neemt nóg meer. 't Openbaar vervoer staat voor u klaar. Als u dus uw auto wat vaker laat staan en trein, tram, bus of taxi pakt spaart u meteen al zoveel uit dat u die auto met meer plezier voor uw recreatie kunt gebruiken. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5