Browns muziek klinkt vriendelijk, maar vaag eoeo M 1 l 'De Hollandse ronselaar' werd niet wat het had moeten zijn dagpecep Canned Heat uitstekend Bezetting van bejaardenoord Nederlandse musici oogsten lof in Amerika J ...OPROEP CODE WALTER JOST Italiaanse tomatensaus TROL W/K WARTET MAANDAG 11 M A ART 1974 BEMINNELIJKE, MAAR WEINIG BOEIENDE FIGUUR door R. N. Degens ROTTERDAM De Amerikaanse componist Erie Brown (geb. 1926) is op uitnodiging van de Rotterdamse Kunststichting, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Rotterdamse Conservatorium naar Rot terdam gekomen om daar een week of zes met leerlingen en afgestu deerde musici een aantal projecten op het gebied van de hedendaagse muziek uit te voeren. Daarbij is het vooral zijn eigen muziek die on derwerp van studie en discussie vormt. Met een ensemble van jonge musici (dat door Ton Hartsuiker werd sa mengesteld voor diens serie Eigen tijdse muziek in het Amsterdams Con certgebouw) aangevuld met leerlingen van het Rotterdams Conservatorium, verzorgde Brown tijdens een concert vrijdagnacht in De Doelen, een pro gramma met eigen werken. Praten over muziek is Brown wel toever trouwd: hij doet dat regelmatig overal ter wereld, al dan niet naar aanlei ding van eigen werk. Bij het concert van vrijdag lichtte hij de uiteevoerde werken toe on voorzover nodig nam hij ook de leiding van de uitvoering in eigen hand. Hij heeft met en naast John rae<- vanaf 1950 een belangrijk aandeel ge had in de experimenten met muziek waarin de toevalsfactor en de impro visatie een belangrijke rol spelen. Een van de eerste stukken, waarmee hij bekendheid kreeg heette Available Forms, waarbij aantal en volgorde van de vooraf gecomponeerde frag menten tijdens de uitvoering door de dirigent worden bepaald. Een derge lijke procedure ligt ook ten grondslag aan zijn in 1962 gecomponeerde Nova- ra voor fluit, basklarinet, trompet, pi ano en strijkkwartet, dat vrijdagavond als laatste stuk op het programma stond. Daarvóór hadden we muziek gehoord die of op volkomen vrije im provisatie berust, of waarvan het re sultaat in meerdere of mindere mate is bepaald door vooraf vastgelegde no tities van de componist. Die dan be perkt kunnen blijven tot een grafisch beeld van enkele strepen en punten. Zoals in December 1952, dat door het ensemble samen met rondom opgestel de groepen conservatorium-leerlingen werd uitgevoerd. Dromerig vormloos Het klinkende resultaat van al die stukken bleek, afgezien van de hoe veelheid en de soort van de daarbij betrokken instrumenten, weinig afwis selend: het was allemaal erg vaag, zacht vrijblijvend en vriendelijk, met 'welluidende dissonanten' en dromerig vormloos. Brown is een uitermate be minnelijk man, die tijdens de repeti ties steeds bereid bleek ideeën en vondsten van zijn medewerkers over te nemen. Een heel geschikte inspira tor tot het gezamenlijk muziekmaken; maar voor degenen die daar een avond lang passief naar moeten luiste ren een weinig boeiende figuur. door Ber Huising AMSTERDAM De Hollandse Ron selaar, vrijdagavond voor het eerst vertoond in Amsterdams Schouwburg, door het Publieks-Theater, moest een kleurrijk reaüst'sch oud-hollands spel van betekenis, ook voor nu, worden. Iedereen deed daarvoor ook duidelijk zijn best, maar toch werden wij in on ze verheugde verwacht.ng teleurge steld. Het wilde niet worden wat het had moeten zijn. In het door Chiem van Houwininge bewerkte stuk, dat de Ier George Farquhar schreef in 1706, was eens een meisje loos dat als lichtma troos haar kapiteintje van andere vrouwen en de zee afhield om hem. aan wal in het huweLijk te krijgen. Wat het pittige ding aardig gelukte. Maar niemand wil nu nog geloven dat haar minnaar en haar vader haar met een snorretje maar niet herkenden. Er was ook nog een onhandige burgér die zijn beminde-met-geld eindelijk kreeg nadat zij wat flirtte met een onmogelijke blaaskaak, die door haar meid werd ingepalmd Daarvoor al leen schreef Farquhar zijn Recruting Officer niet. En daarvoor heeft Brecht het indertijd niet bewerkt tot zijn 'Pauken und Trompeten'. ronselden zijn eigenlijk een stelletje belachelijke sukkels, komisch tuig. En zo werden zij gespeeld. Nog lollig overdreven ook. In de opvatting van 'laten wij het toch maar leuk houden'. En dus wa ren er bonte straat- en kroeg-tafereel tjes. met de horlepiep, en ging het vrolijk uit met een algemeen ronde dansje. Kloris en Roosje zogezegd. Met wat liedjes op muziek van Harry Bannin-k. maar de oude jo-ho, jo-ho- liedjes van Jan Pieter Heye zouden best gepast hebben. Het werd toch weer 'Een scheepje in de haven landt... met menig flinke jonge kwant, het harte vol verblijden'. Kleurige kostuums Daarvoor waren er, van Frank Raven, de kleurige kostuums en schilderach tige decors van huisjes, haven en fre gat Verschillende spelers voelden zich daarin blijkbaar niet goed thuis. Of niet zeker genoeg onder deze regie met uiteenlopende bedoelingen. Petra Laseur. als het loze meisje. Sir grid Koetse als de nuffige dame. Cor van Riin als de kapitein heb ik wel veel beter gezien. Albert Abspoel was een vlotte, welbespraakte ronselaar, maar hij moest nog als waarzeggende zigeunerin ook. Jan Retèl is met ge mak een schepen. Nell Koppen staat er weer echt en met humor als een waardin. Mariëlle Fiolet is een leuk Roosje, dat zich licht laat plukken. Paul van Gorcum loopt zwierig rond als de praalhans. Arthur Boni als de stuntelige minnaar is stuntelig. En vele anderen deden ieder voor zich zo hu., best om leuk te zijn, dat het vaak niet leuk meer was. door Willem-Jan Martin Platgepraat Waar het werkelijk om gaat is het ronselen. Bij Farquhar van soldaten, in de Hollandse Ronselaar van zeelie den. Die moesten in de dagen van de Oost Indische Compagnie platgepraat, verkocht en dronken gevoerd, aan boord gesleept worden. En als dat niet lukte werd een zootje ongeregeld gewoon opgepakt en veroordeeld tot zeeheld, in het belang van de handel ofwel het vaderland. Dat was een ver* oordeJmg tot een hondeleven, zware straffen, ziekten en dood. Die realiteit heeft Chiem van Houwe- ninge wel in zijn iekst verwerkt, maar dramatisch deed hij er weinig mee. Hij is Brecht niet. Als regisseur ook nog maakte hij er nog weer min der van. Er valt wel een pop uit het bramzeil, er wordt wel een matroos aan de mast gespietst, er vallen wel woorden over het rotleven van een schepeling en het welzijn van'de reders, kooplie den en magistraten, maar de arme ge AMSTERDAM Er is in deze krant al eens eerder melding gemaakt van de smakelijke metamorfose van Can ned Heat: waar destijds nogal rich tingloos en niet al te geïnspireerd werd rondgemodderd in de sfeer der bluesamateurs, ontwikkelde de groep zich na de komst van enige nieuwe manschappen tot een van de meest swingende bands van het westelijk halfrond, met een repertoire waaruit de blues niet verdwenen was. maar op etii minder drammende wijze ('eer bied voor de muzikale tradities') en met zeker tien keer zoveel plezier en vitaliteit ter hand werd genomen. Vrijdagnacht in het Amsterdamse Concertgebouw kon deze stelling nog eens uitgemeten worden geverifieerd. Nadat wat bescheiden problemen met de geluidsbalans waren verholpen en via enig schuifwerk aan het regelsy steem een betonnen en toch doorzich tige 'sound' was verkregen (we had den On The Road Again en One More River To Cross van de gelijknamige nieuwe edpee toen reeds achter de rug), bouwde de met twee prima bla zers versterkte groep met zeer veel vaardigheid en souplesse aan een uit stekend optreden, waarbij vooral werd geput uit het materiaal van genoemde langspeler en nu en dan een 'oudje' werd beproefd (Let's Work Toge ther). Met uitzondering van bassist Richard Hite. die mij niet in zijn beste hu meur leek (die donkere blik beloofde althans niet veel goeds), had Canned Heat er zichtbaar bijzonder veel ple zier ir., hetgeen natuurlijk niet /.on der uitwerking bleef wat betreft de prestaties: vooral solist Henry Vestme kwam fantastisch op dreef, terwijl Ja mes Shane (ritmegitaar/zang) en Ed Beyer (piano/orgel) regelmatig hun vooral ondersteunende rol verwissel den voor spetterend voorgrondwerk (hoogtepunten: Shane met het wah- wahpedaal en een uiterst swingende riffje van Vestine in You Are What You Am en Beyer als een grootvorst over het toetsenbord in de Domino- medley We Remember Fats). Onder tussen bleef Bob Hite, die ondanks zijn driehonderd pond of daaromtrent toch nog elke keer zwaarder lijkt te worden, de boel lekker aanzwengelen. Overbodig te zeggen, dat ik me der halve al met al uitstekend heb ver maakt. Het meest unieke verschijnsel dat we dit weekeinde te zien kregen op de beeldbuis, was wel de bezetting van het bejaardenoord Hagedonk door de bewoners en het personeel van het tehuis. Omdat het bestuur het geliefde directeursechtpaar de laan uit had gestuurd. Opvallend was, dat de beweringen van de voorzitter nogal afweken van de feiten en het algemeen gevoelen van de bejaarden. Met niet geringe bewondering heb ik geluisterd naar de heer Mouwen. Zowel in het gefilmde gedeelte als later in de rechtstreekse uitzending van Brandpunt bracht deze krasse leider van het bejaardencomité puntig en helder onder woorden wat er aan de hand was. Voor de laatste keer zond de KRO een aflevering uit van Alias Smith en Jones. Veel kijkers zullen dat met mij een beetje jammer vinden want de serie had tal van attractieve kanten. Ton van Duinhoven heeft al heel wat merkwaardige types gestalte gegeven. Tot voor kort miste hij nog een hinkende hertog die af en toe wolfs klauwen krijgt. Maar die is dan zondagavond in zijn galerij bijgezet, dankzij een rol in de jeugdserie De Vloek van WoestewoLf. Ik kan niet zeggen dat de voornaamste indruk van Diagnose betrekking had op genuanceerde belichting. Mr. M. Knap. de president van de straf kamer bij de Amsterdamse rechtbank, zei het gevoel te hebben dat onver gelijkbare zaken met elkaar in verband werden gebracht. Dat gevoel had ik ook. Je kunt je terecht opwinden over giftige stoffen uitbrakende in dustrieën. waardoor omwonenden last van hun luchtwegen krijgen, en dan zeggen dat zulke daden strafbaar zouden moeten worden gesteld. Maar als je dan smalend zegt: de justitie maakt zich wel druk over de vent die een andere mens de keel dicht knijpt. dan doe je net of we die dader beter kunnen laten lopen. En dan ?aat toch ook niet aan. Van een door een juridisch geschoold man als mr. Pieter-Herman Bakker Schut geleid programma, verwacht je toch een meer serieuze belichting van de verschillende aspecten. Dat zowel de ene als de andere kant wordt getoond. Wil men het accent leggen op het negatieve effect van vrijheidsstraffen: akkoord. Maar laat dan ook wat horen over bruikbare alternatieven. Ik kan bankovervallen en aframme lingen om iemand te beroven niet rekenen tot de 'kleine misdaden', zoals dat in Diagnose nogal vanzelf sprekend werd gedaan. En ik zou wel eens willen weten of alle bank rovers en andere geld van andere pikkende lieden een nare jeugd en misselijke ouders hebben gehad. De zucht naar weelde en genot kan ook mensen te pakken krijgen die over hun kinderjaren en hun jeugd niet te klagen hebben. Het teaih van Farce Majeure debi teerde zondagavond een nieuwe kwalificatie van oud-minister Luns. Ted zei: 'De heer Luns vindt dat hij altijd als kop van Jut wordt gebruikt'. Alex zei: 'Inderdaad, hij is een verouderde kermisattractie'. AMSTERDAM Vandaag komt het Nederlands Blazers Ensemble terug van een concertreis van drie weken door Amerika. Het ensemble speelde in de New Yorkse Carnegie Hall, in Boston, Minneapolis, Washington en een aantal universiteitssteden. Over het concert in de Carnegie Haal was in de New York Times o.m. het volgende te lezen: 'Ze zagen er meer uit als een collegeband dan als een van 's werelds meest vooraanstaande ensembles. De spelers, die in de be langrijkste Nederlandse orkesten spe len, musiceren met rijpe techniek, zo wel persoonlijk als in het ensemble. Ze produceren een ideaal gebalanceer de klank, waarbij de individuele klank effecten nooit de homogeniteit van het geheel verstoorden. Bij inzetten en overgangen was er geen sprake van rafeligheid of onduidelijkheid, ook al speelde het ensemble zonder dirigent. Ook in Boston waren de re censenten zeer te spreken over het NBE. MARY PERKINS 106. 'Hoe nu?' riep professor Twees teen verbaasd uit. 'Heb ik werkelijk enkele opmerkingen gemaakt, die m'n plaats in de knettermysterie hebben verraden? Daardoor ben ik toch ver bijsterd! Gestupefactieerd om eens een moeilijk woord te gebruiken! Dat is latijn, begrijpt U wel, en het bete kent zoiets als met stomheid gesla gen!' Nu vond smidje Verholen de professor helemal niet zo erg met stomheid geslagen. De brave oude heer pratte tenminste maar door met de snelheid van een bergbeek, die over de rotsen naar beneden hup pelt 'Ik zal het U uitleggen', verklaarde hij toen. 'Tegen mijn leer jongetje Kareltje hebt U gezegd, dat zijnkleine tweecilinder kopkleppertje FERDINAND uitstekend geschikt was voor Uw doel'Och heb ik dat werke lijk gezegd?' ging de professor verder. 'Werkelijk zeer onachtzaam. En dat heb ik nog méér gezegd?' ging de pro fessor verder. 'Werkelij zeer onacht zaam. En wat heb ik nog méér ge zegd?' 'Welantwoordde de smid. 'Die avond, waarop dezelfde kleine Kareltje voor de televisie ver scheen, hebt U staan giechelen in de gelagkamer van 'Het Wapen van Rijckhuyzen. 'U zei toen zoiets als: 'Mooi zo, op deze wijze blijf ik voorlo pig buiten schot!' 'Wel, wel zuchtte de professor. 'En uit deze fei ten hebt U afgeleid, dat ik wel iets met de knettercarters te maken zou hebben. Hél knap. Héél knap.' Zo sprak de professor nog een hele tij t door. Hij legde uit, dat-ie wel proeve moest nemen op andere auto's, omda ie zelf geen geld genoeg had voor dt re experimenten met dure auto'f Daarom was-ie begonnen met proefneming op Kareltjes /eepjis je 'Zulks proeven verslinde geld, meneer Verholen', zei de profe sor. En dit alles werd buiten afgelui terd door de man met de fijne neti i voor het nieuws. Op onverklaarbai wijze was ook hij terecht gekomen b de woning van professor Tweesteeic Hij was niemand minder dan Sipkv Stunt. Hij sloopt zelfs van boom tl boom achter de smid aan. toen d héél laat naar huis ging HILVERSUM i VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag: 8.00 Nws: 8.11-8.23 Dingen v.d. dag.) 9.15 (S) Strijkork.: lichte muz. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 9.50 (S) Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Radio Kamerork.: klass. muz. (met solisten). NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-Maandag: tus- sen-dc-middag-magazine. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.20 (S) VPRO- Maandag-Muz. AVRO: 14.45 (S) Met het oog op luisteren: muz.progr. 15.35 (S) Mijn doch ter Muriel. 10.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 Poplepel 16.30 IS) Mlkadoo. 17.55 Med AVRO- 18.00 Nws. 18 11 Radiojournaal. 18.21 (S) Jazz Spectrum. 19.00 Uitz v.d. B P. NOS: 19.10 (S) Harm, en fanf. in Ne- derl. en Eur. 19.30 Muzibas. 20.00 Komt u maar act. progr. met telef. reacties en lichte muz. 21.45 Rep. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22.25 Uitz. v.d. Bond zonder Naam. 22.30 Nws. AVRO: 22 40 Radiojour naal. NOS: 22.50 (S) llobbyscoop: popul. progr. over electronlca. 23.20 (S) NOS-Jazz: Jazz in Aktie. 23 55-24 00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7 02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Aangestipt: pro gr overz. 8.00 Te Deum laudamus: klass. ge wijde muz. 8.24 Op de man af: evangel, comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 (S) Plein Publ.: maandagmorgen met mensen en muz. (10.30 Nws.) 11.00 (S) V.d. kleuters. 11.15 In 't zUver: progr. voor oudere luisteraars. 11.55 Med. 12.00 <S) Kill- ma Hawailans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.50 Mi- kro: aandacht v.h. Christel, organisatieleven. 13.00 (S) Bandstand. 13.15 (S) Opera-aria's en -duetten 14.05 Schoolradio. 14.30 Laterna Maglca. 15.00 Herv. middagdst. 15.30 Nws. 15 33 (SI Studio 6. (16.30 (S) Hier en Nu.) 16.50 Pleisterplaats: toerisme en recreatie. Overheldsvoorl.: 17.20 Holy Phagwafeest. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. NCRV: 18 00 (S) NCRV Combo Corner. PP: 18.19 Uitz. van D-66. NCRV: 18 30 Nws. 18.41 Toelicht, bij het nws. 18.48 (S) Met uw in- stemm Lied v.d. week. 19.00 (S) Vincent van Gogh. 19 30 (S) Literama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Facetten v.d. bevrijd.: Aanbidding. 20 20 (S) Klass. muz. 21.10 Praten over een witte vlek, Bij-de-TidJ-dok. 21.50 (S) Kompo- nlst v.d. maand. 22.45 (S) Kom vanavond niet verhalen: voordr. 23.00 Het regeren van God. 23.35 (S) Muz. en dst: inf. over ker klied en kerkmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Vroeg op. 9.03 Uit TV vandaag de lucht gegrepen. 11.03 (S) Verzoekpl. 12,ld (S) Van twaalf tot twee, met 13.03 Rad maar. TROS: 14.03 Van twee tot drie op I 15.03 Hugo van Gelderen Show, lnkl. nat nale tlp-twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVR 19.02 (S) Nederland-non-stop. 20.02 Rad Journaal. 20 05 Take the 8-traln. 21.02 Negi 1 uur-show. 22 02 (S) Superclean-dreamraac ne. 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond laat. 0 Radiojournaal. 0.05 (S) Droom top tien. 1 Muz. met Meta. 2.02 Continu de nacht do 5.02-7.00 Voor dag en dauw de mist in. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 Land kron. 12.15 Gevar. muz. (12.50 Bultenl. p soverz. 13.00 Nws, aki., weerber. en tonei genda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nws. li Schoolradio. (15.00-15.03 Nws.) 16.00 Nws beursber. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. w i rennen.) 16.10 Licht klass. conc. 17.00 - med. 17.10 Jeugdprogr. 17.55 We schaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18 Protest, uitz. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenk 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws. akt.. tveerber. 19.30 Lichte muz. (19.40 Keurig gels.) 20.00 Muz. progr. (20.30 Nws.) 28 11 Van muzen en mensen. 20.45 Nwe opnam <j 21.00 Spllnternws. 21.05 Kabaretprogr. 21 Nws. 22.05 Jeugd '74. (23.00 Nws.) 23 r' 23.45 NWS. 6 t NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie 16.15-16.45 Schooltelevisie Wij wisselen van plaats. De twee wit harige Amerikanen gaan naar voren. Sean loopt me zwijgend voorbij. Hoe moet hij zich redden met slechts één arm? Niemand zal hem kunnen hel pen. De tijd voor de vlucht ls daar te kort voor. Iedereen moet zichzelf hel pen. Arme Sean! Hij gaat er vast en zeker aan. Hij heeft ons met zijn ge praat en zijn gesnurk vaak gestoord, maar nu voel ik dat hij al die tijd al leen maar verschrikkelijk bang is ge weest. Ik ga op de achterste rij zitten, rechts naast dc deur. Tegenover mij zit Norbert. Omdat hij getraind sport man is, zal hij als eerste het vliegtuig verlaten en beneden da glijbaan voor de anderen vasthouden. Voor me zit de tweede vlieger. Horst Jerosch, een jonge, uit Duitsland afkomstige man. Ook de purser Ernst Renggli wordt achterin gezeL Tenslotte voegt Atilla zich nog bij ons groepje. Captain Schreiber houdt nogmaals een bespre king met zijn mensen. Veel zorgen maakt men zich over Kenneth, de jon ge Amerikaanse repatriant uit Viet nam. Kenneth is zo sterk als een beer, maar psychisch zit hij volkomen in de vernieling. Hoe zal hij reageren als er alarm wordt geslagen? Drie sterke mannen moeten in zijn buurt gaan zitten om in geval van nood in te kunnen grijpen. We bereiden ons allemaal op de vlucht voor. Norbert en Atilla knopen dekens aan elkaar, dan hebben we straks een sterke lijn als we omlaag moeten. Ik heb mijn deken om mijn lichaam gebonden en mijn jek daaro verheen aangetrokken, In mijn ene schoen verstop ik de lijst met namen van de bemanningsleden en enkele kameraden en in de andere schoen een stuk uit de landkaart, die we van de luchtvaart maatschappij hebben ge kregen. Veel is ed op dit kaart niet te vinden, maar hij kan ons van nut zijn ai« w» dé richting van Amman willen HAIEK bepalen. Of misschien naar Damaskus of zelfs naar Israël. )k neem me voor alleen 's nachts te lopen. De sterren kunnen dan als wegwijzers dienen. Overdag zal ik me op de een of ande re manier tegen de moordende zon moeten beschermen. Ik heb mijn zak ken vol steenhard brood zitten. In de zak van mijn jek zit nog altijd de doos chocolade, die ik uit mijn baga ge heb kunnen halen. Als drinken heb lk een zakflakon met cognac en een wodkaflesje water. Als gereed schap en als wapen heb ik een groot zakmes. Misschien lukt het me spoe dig bij de Israëli's te komen. Dat zou mijn redding betekenen. Louma, het guerilla-meisje, komt ons met omgehangen machinepistool ge zelschap houden. Zij is teneergeslagen en verdrietig. Ik geloof, dat ze ge huild heeft. 'Nu zal het gauw uit zijn met ons. Er zal iets verschrikkelijks gebeuren', stamelt zij. 'Uw families en de hele wereld zullen slecht over ons denken. Wij zullen als misdadigers als moor denaars beschouwd worden. Oh, ik uw dat ik het anders kon doen zijn!' Zij staat op het punt in snikken uit te barsten. 'De regeringen zijn slecht. Alle regeringen zijn slecht, ook de onze. Zij bekommeren zich niet om het arme volk. Zij laten ons sterven om hun doel te kunnen bereiken'. Zij trilt over haar hele lichaam. 'Ik ben nog zo jong', klaagt zij. 'Ik wil nog zo graag blijven leven. Ik ben alles kwijt en ik heb twee jaar van mijn leven in Israëlische gevangenissen doorge bracht En waarom? Wat heb ik mis daan? Ik houd van het leven en ik wil niet sterven!' Louma gaat zitten en verbergt haar gezicht in haar han den. Niemand van ons zegt iets. Wij kun nen haar niet helpen. We zitten alle maal in hetzelfde schuitje. Bij de uitgang zit een guerilla, een jongen nog. het hoofd in de handen gesteund. Zijn macninepistool houdt hij tussen zijn knieën geklemd. Wat zal die jongen doen als wij proberen het vliegtuig te verlaten? Zal hij ons volgen en op ons schieten? Wij moe ten dat weten. In geval van nood moeten we hem overweldigen en hem zijn wapen afpakken, lk ga naar de jongen toe. 'Hebben ze je alleen gela ten? Waar zijn je kameraden? Waar is Achmed?' Hij kijkt me moedeloos aan, maar zegt geen woord. In het zil veren maanlicht schijnt zijn gezicht lijkbleek. Uit zijn blik spreekt doods angst. 'Ga je op ons schieten als wij het vliegtuig uitgaan?' De jongen kijkt weer angstig op en begint te stamelen. 'Nooit zal ik op u schieten, nooit, nooit! Ik zou nog lie ver mijn handen afkappen, I should cut my hands!' herhaalt hij steeds weer. Zijn lichaam trilt en zijn knie- en sidderen. Hij kan zijn wapen nog maar nauwelijks vasthouden. Bea, on ze dappere stewardess, gaat naar de doodsbange jongen zitten en troost hem. Haar zachte hand streelt over zijn kroeshaar tot hij wat gekalmeerd is. Ik ga naar mijn plaats terug en wacht. Zolang het duurt het voor de dynamiet ontploft. In die korte tijd moet ik mijn benen om de slap neer hangende glijbaan klemmen, omlaag glijden en "-egrennen. Is dat eigenlijk wel mogelijk? Kunnen we nog wel enige hoop koesteren of gaan we met zijn allen te gronde? Ik heb altijd gelooft, dat de redding nabij was en nu is de dood nabij. Hoe zal het zijn als het dynamiet ineens ontploft? Zal ik pijn hebben of direkt het bewust zijn verliezen? Ik kijk naar de stewardessen en hoe die zich om de passagiers bekomme ren. Waarschijnlijk zullen zij het vliegtuig als laatsten veriaten. Het zal hun dood zijn. Zij zullen zich voor de anderen opofferen. Deze meisjes heb ben toch nog een heel leven voor zich. Ze zijn nog zo jong! Maar er is geen hulp voor hen. Die meisjes zul len het noodlot niet kunnen ontlopen. Sean trouwens ook niet. Hij kan zich met zijn ene arm niet helpen. NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beautij 19.30 Tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Vidocq 21.15 Stroomt er nog water in Rome?? 22.10 Hier en nu 22.50 Vroomheid in hout en steen NOS 22.55 Journaal Akt.progr. 21.00 Spelprogr. 21.45 Rep. 21 Journaal, komm. en weerber. 22.50 Filmj tret. 23.35 Journaal. hl BELGIE NEDERLANDS 14 00-16.00 Schooltelevisie. 17.00-1; Schooltelevisie. 18.00 Beertje Colargol. 18.05 Familie trldge. 18.30 Bolek en Olek. 18.40 Volki versnelt. 19.10 Sporttrlbune. 19.33 Kort 19.38 Weerber. 19.45 Nws. 20.15 Confr^O! 21.10 Speelfilm: Cat Ballou. 22.40 Nws. BELGIE FRANS p 14.00. 14.25, 14.40 en 15.10 Schooltelevi F 16 45 Mod. Wlsk. 12. 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Progr. vrouw. 19.00 Uitz. over filosofie en lekent.. raai. 19 10 Sportuitz. 19.45 Journaal. 20.1 plus 1 ls 1. Aansl.: Koorzang. Aansl.: Ji r naai. Horizontaal. 1. niet gespannen, 4. part, 7. bevel, 8. deel van een fornuis, 10. algemeen kiesrecht (afk.), 12. al leenzang, 14. honingbij, 16. een wei nig, 18. woede, 20. niet parkeren (afk.) 21. Myth, figuur, 23. loterij briefje, 25. Europeaan, 27. stukjes vlees aan een'pen geregen, 29. lof, 30. denkbeeld, 32. bergplaats, 34. leed (Z.N.), 36. handegge, 38. nobel, 40. aanloop, 42. muzieknoot, 43. ongevul de, 45. droog, 47. viskorf, 48. soort hond. Verticaal. 1. stoomturbine, 2. scheeps lading, 3. stronkje, 4. lidwoord, 5. uniek, 6. jong schaap, 7. teken, 9. eet gerei, 11. zoutziederij, 13. plaats in Noorwegen, 15. verharde huid, 17. sel derij, 19. gemak, 22. vette vloeistof, 24. gekheid, 26. regel, 28. tijdperk, 29. insektenetend zoogdier, 31. werpanker, 33. putemmertje, 35. meisjesnaam. 37. einde, 39. bedekking van een ge bouw, 41. water doorlatend, 44. voor voegsel, 46. rund. Oplossing van vrijdag Hor. 4. ventiel. 5. stempel, 6. ballade, 7. meineed. Vert. 1. vertragen, 2. stimulans, 3. me rendeel. NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.30 Ziekenhuis NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Tom Brown's schooltijd - afl.3 21.10 Televizier Magazine 22.00 Cannon NOS 22.50 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. 10 45 Blutlge Strasse. 11.45 Muzikaal progr. 12.15 Akt. ma gazine. 12.40 Persoverz. 12.50-13.20 Wereld- spiegel. 16.15 Journaal. 16.20 Amusem.progr. 17.05 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Ahoi. Pacific Lady. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Inf. progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-9.20 TV- kursussen. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 Zeus en Co. 18.15 Der schwarze Graf. 18.40 Akt.rubr. 19 20 Der schwarze Graf. 19.48 In termezzo bletet an.) 20.00 Journaal. 20.15 C. J. van Geel overleden BERGEN (NH) De dichter en beeldend kunstenaar C. J. van Geel is te Amsterdam overleden. Christiaan Johannes van Geel werd in 1917 geboren. Zijn poëzie lang voor- waardeerd. De laatste jaren was er een toeneming van de belangstelling voor zijn werk. 3 eetL slaolie 2 grote uien 1 kg. tomaten 1 blikje tomatenpuree 1 theel. marjolein 1 theel. basilicum J/2 laurierblad J eetl. suiker zout, peper knoflookpoeder De olie in een pan met een dikke dem verwannen en er de schoon maakte en gehakte uien in fruit Niet bruin laten worden. Doe er kn lookpoeder door en vervolgens de wassen en in vieren gesneden ton ten, de tomatenpuree en de kruid Breng de saus aan de kook en laat zaak ongeveer een uur zachtjes do koken. Het deksel schuin op de p zetten. Haal, als de saus klaar is laurierblad eruit en voeg peper, v. en suiker toe. Menutip: Gebraden kip, gele rijst, matensaus, gemengd fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4