Taaipartijen in België lij den verlies 'SOLZJENITSIN GEEN BELETSEL SAMENWERKING Enquête: PvdA, PPR en VVD winnaars Haarlem doet 'rijk' van Ajax wankelen In deze krant Breznjew tot Franse journalisten: Viet-Cong-granaat loodt 23 kinderen Zogezegd Uitleveren van kapers is zeer twijfelachtig Hans Wiegel vertrouwt olieconcerns Overval was verzinsel Brandt gaat naar Moskou Italiaan in Parijs doodt twee buren en gijzelt tweetal Elektronische beveiligings Systemen B.V. Schokkende achterstand CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoop 31441 Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 11 MAART 1974 54ste jaargang no. 289 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" I.EIDEN. Znctcrwoudscweg 23. lel. 33741. IVASSENAAR. v. Zuvlcn van Nijcvcllslraat 372, telefoon 1441. mijn nerx in xegnoospvon Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur MOSKOU (AP, Reuter, UPI) In zijn eerste openbare verklaring over de verbanning van de schrijver Aleksandr Solzjenitsin heeft de Russische partijleider Leonid Brezjnew gisteren gezegd dat de uitge wezen auteur de internationale samenwerking en detente (ontspan- ïing) niet mag belemmeren. ■HMHi DEN HAAG PvdA, PPR en VVD zullen bij de komende staten verkiezingen de winnaars zijn, als öc kiezers zich tenminste gedragen zoals in de jongste enquête is voorspeld. Die enquête heeft het Hilversumse bureau 'Intomart' in opdracht van de actualiteitenru briek 'brandpunt' van de KRO ge houden. De PvdA zou een winst maken van 6 7 procent, de PPR 3.2 procent en de VVD 1.6 procent. Verliezers zouden KVP, D'66 en DS'70 zijn. De overige partiien zouden onge veer gelijk blijven. De KVP zakt van 17.7 procent naar 16 procent. Voor D'66 en DS'70 moet aanzienlijk verlies worden gevreesd, maar dit is. gezien de grootte van de partijen en de mar ge die in acht moet worden geno- men, moeilijk In cijfers uit te drukken. Voor de enquête zijn in totaal 1269 Nederlanders van 18 jaar en ouder ondervraagd. Van de ondervraagden vond 51 procent dat Den Uyl premier moet blijven. Ongeveer tien procent ziet liever Hans Wiegel als minister president. Over het kabinetsbeleid zei 54 pro cent dat het beter, of ongeveer ge lijk is aan het beleid van de vorige regering (27 procent beter, 27 pro cent geen verschil)- Dat het beleid van dc regering slechter is dan de vorige meent 28 procent van dc ondervraagden. De loonsverhoging van 30 galden is te gering, zo meent 53 procent. Tevreden over deze verhoging is volgens deze enquête 33 procent van de ondervraagden. Een voortdurend stijgende wel vaart is kennelijk een genoegen dat door steeds minder mensen als zodanig wordt geapprecieerd. Onge veer 29 procent van de ondervraag den vindt dat het huidige wel vaartspeil dc. komende .'aren om hoog moet worden gebrac -t. Zestig procent is daarentegen va~' mening dat het welletjes is Breznjew beantwoordde vragen van Franse verslaggevers, die in Moskou zijn in verband met het bezcek van (resident Georges Pompidou aan de iovvjet-Unie. De kwestie-Solzjenitsin kwam indirect aan de orde, kort voor dat Breznjew naar een badplaats aan Ireznjew AIGON (AP). Een mortiergranaat n dc Viet Cong is zaterdag terecht komen op een drukke speelplaats an een lagere school in de Mekong )elta in Zuid-Vietnam. Daarbij kwa men 23 kinderen om het leven en •aakten 43 anderen gewond. Een voordvoerder van het Zuidvietnamase opperbevel sprak van een afschuwe- ijk incident. let commando meldde ook dat een onderwijzer en twee burgers bij de explosie gewond zijn geraakt. De aanval van de Viet-Cong was ge richt tegen het stadje Cai Lay, 70 ki lometer ten zuidwesten van Saigon. Zonnig Droog weer met zonnige perioden. Matige lot krachtige, aan de waddenkust eerst nog af en toe harde oostelijke winden. Maximumtemperaturen om streeks acht graden. Morgen en overmorgen: Aan houdend droog en fraai weer met zonnige perioden. zon onder: 18.38 Morgen zon op: 07.02 maan op: maan onder: 08.11 Eerste crocussen al te bewonderen de Zwarte Zee vertrok, waar de be sprekingen met Pompidou reke ning houdend met diens gezondheids toestand zijn gepland. Over de Europese Economische Ge meenschap zei Breznjew dat hij dé re aliteit erkent van deze 'Groep van Ne gen', maar zich krachtig teweer stelt tegen iedere discriminerende actie van de gemeenschap. Hij voegde er aan toe. dat de landen van de ge meenschap een positieve rol kunnen spelen bij de regeling van de crisis in het Midden-Oosten, maar ging er niet verder op in. Een der verslaggevers zei dat de in druk bestaat dat de Sowjet-Unie niet erg actief is geweest en dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger 'alles alleen had moeten doen'. Ilierop antwoordde Breznjew: 'Dat is'niet meer dan een indruk. Geen ogenblik is onze aan dacht voor het Midden-Oosten ver slapt. We hebben nooit de verdedi ging van de gerechtvaardigde eisen van de Arabische landen opgegeven'. China Over China zei de partijleider dat de betrekkingen cp het niveau van 'sta ten' normaal zijn. 'Ik en anderen in de Sowjet-leiding hebben herhaalde malen ons standpunt over deze kwes tie uiteengezet. Wij zijn voor verbete ring van de betrekkingen met China, maar het is aan China om te hande len',. Wat de term 'supermogendheid' betreft, waarmee de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten wel worden beti teld, zei Breznjew, dat de uitdrukking waarschijnlijk het eerst door China is gebruikt. 'Ik denk dat we China ook een supermogendheid kunnen noe men'. aldus de partijleider. Solzjenitsin kwam ter sprake, toen vragen we. den gesteld over de Euro pese veiligheidsconferentie die zich in Genève nog in een beginstadium be vindt. In westerse diplomatieke krin gen wordt verwacht, dat Breznjew de steun van Pompidou zal vragen voor een topconferentie over de Europese veiligheid. Tegenover de Franse jour nalisten beklaagde Breznjew over de naar zijn mening 'negatieve wijze' waarop in Frankrijk over de Sowjet- Unie wordt geschreven. In dit ver band sprak hij ever Solzjenitsin BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) Winst voor de Belgische Christelijke Volkspartij en verlies voor de Waalse en Vlaamse taaipartijen. Verbranding Voortgaan met de CDA, terwijl de vermeende partners voor een deel de regering steunen en voor een ander deel de regering hard nekkig bestrijden, getuigt van een rekbaarheid, die wij nooit zullen leren. Wij blijven ons ver zetten tegen deze 'het kan vrie zen, het kan dooien politiek'. Dr. Jan Terlouw, fractievoor zitter D'66 op congres van zijn partij. Tijdens de viering van de internatio nale dag van de vrouw in de Sowjet- Unie heeft een vrouw zich op het Ro de Plein in Moskou in brand gesto ken. Voor het Lenin-mausoleum staand goot de ongeveer 60-jarige vrouw een vloeistof over- haar kle ding, die zij met een lucifer in brand stak. Een groep Britse toeristen, die getuige was van het incident, vertelde dat voorbijgangers en politiemannen de vlammen doofden en de vrouw wegdroegen, nadat zij in legerjassen was gewikkeld. Dc indruk bestaat, dat de vrouw is omgekomen. Van een verslaggever SCHIPHOL Er is voorlopig geen Brits verzoek tot uitlevering van de twee Palestijnse kapers te verwachten. Dit heeft minister Van der Stoel, te rug van een eerste oriënterend ge sprek met de nieuwe minister van buitenlandse zaken van de Britse La- bour-regering, James Callaghan, zater dagavond op Schiphol meegedeeld. 'Het contact over deze zaak zal op ambtelijk niveau worden voortgezet', zo zei hij. Van zijn Britse ambtgenoot had hij zaterdag geen beslissing kun nen krijgen. Minister Van der Stoel had hem het Nederlandse standpunt uiteengezet: de kaping is gepleegd op een Brits vlieg tuig, met een Britse bemanning, dat van Beiroet naar Londen moest vlie gen en dat uitsluitend als gevolg van de kaping op Schiphol belandde. In dit licht bezien zou berechting van de kapers in Engeland voor. de hand lig gen. Wel verwachtte de minister dat Engeland deze zaak niet op zijn be loop zal laten, zodat binnen afzienba re tijd een beslissing zal worden ge nomen of aan Nederland al dan niet een verzoek tot uitlevering zal wor den gedaan. Mr. Van der Stoel betwij felde echter of dat besluit 'positief' zou uitvallen. Onder 'positief' ver stond hij een verzoek tot uitlevering. Van onze sportredactie AMSTERDAM De rol van PSV in de eredivisie is na dit weekeinde uitgespeeld. In Utrecht verloor de formatie van Kees Rijvers met 4-3 van de equipe van trainer Bert Jacobs, die overigens wordt ge noemd als kandidaat-hulptrainer bij het Barcelona van Rinus Mi- chels. Ajax' rijk wankelde even in Haarlem, waar Barry Hughes bij na zijn bluf van vorige week ('We pakken Ajax wel even') bewaar heid zag. De Amsterdammers won nen met 1-0. FC Twente en Feyen- oord hielden de race met Ajax vol door van respectievelijk Telstar (3-1) en De Graafschap (2-0) te winnen. In de eerste divisie behaalde Sport club Amersfoort het derde periode kampioenschap, hetgeen de nodige vreugde veroorzaakte (zie foto). Amersfoort kwam op eigen veld te gen Heracles weliswaar niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel, maar werd geholpen door PEC dat in Schiedam tegen SVV eveneens niet tot winst kon komen. Het dameshockey-elftal behaalde in het Wembley-stadion een overtui gende 2-0 overwinning op de verou derde Engelse formatie. Aan het wielerfront sloeg Eddy Merckx weer toe. Hij zegevierde zowel in de proloog als in de eerste etappe van Parijs-Nice. Uitgebreide repor tages over deze en andere sport gebeurtenissen op de sportpagina's. Wij zijn alweer 'kreukesjes'. Scheidsrechter Joop Vervoort (midden) geeft Hans Wiegel Clinks) en drs. Ed van Thijn de gele en de rode kaart. Het debat tussen de beide fractievoorzitters werd in het radio-programnta van de VARA 'In de rooie haan' ge houden. Van onze parlementsredactie HILVERSUM Hans Wiegel, fractie leider van de VVD in de Tweede Ka mer, zal de Partij van de Arbeid niet steunen bij een eventueel parlemen tair onderzoek naar de rol van de oliemaatschappijen tijdens de olieboy cot. Wiegel werd zaterdag tot die steun uitgedaagd door Ed van Thijn, fractie voorzitter van de Partij van de Ar beid, tijdens een debat in het VARA- radioprogramma In de Rooje Haan. Van Thijn >ei op Wiegels steun te re kenen, nadat deze had gezegd dat de regering de machtigingswet ten on rechte handhaaft en zodoende een macht tot zich trekt, die het kabinet niet behoort te bezitten. Van Thijn: 'Het parlement kan iedere dag de re gering naar huis sturen, maar het kan niet de directie van de oliebedrijven naar huis sturen. Ik reken dus op steun van de VVD als een parlemen taire enquête naar de oliemaatschap pijen, die momenteel in voorbereiding is, wordt ingesteld.' Wiegel daarop: 'Aan een parlementaire enquête moet een vermoeden van misbruik ten grondslag liggen en dat misbruik ver moed ik bij de oliemaatschappijen niet.' Van een verslaggever EINDHOVEN De overval, die za terdag is gepleegd op een 18-jarige as- pirant-filiaalchef van het Eindhovense levensmiddelenbedrijf Gegro, blijkt te zijn verzonnen. De politie heeft hem na uitvoerig verhoor aangehouden. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Helmondse politie een 19-ja- rige inwoner van Helmond aangehou den. die de 18-jarige chef in zijn auto naar Nuenen heeft gereden. Beide knapen hebben bekend er met de buit van de zogenaamde overval vandoor te zijn gegaan. Het geld, ruim vierduizend gulden, is terecht. De aspirant-filiaalchef vertelde de po litie zaterdagavond door twee .mannen te zijn gedwongen in een auto te stap pen, die daarna naar Nuenen was ge reden, waar hij moest uitstappen. On derweg zou hem de geldcassette, die hij naar de bank wilde brengen, af handig zijn gemaakt. IN AMSTERDAM Een man met een zwarte nylonkous over het hoofd heeft zaterdagavond een overval gepleegd op een sigaren winkel in de Sarphatistraat in Am sterdam. De man kwam tegen slui tingstijd binnen en eiste geld. Toen de winkelier zich omdraaide, hoorde hij een schot en voelde hij een lichte pijn in zijn nek. De dader deed een greep in de kas en verdween met een bedrag van dertig gulden. In het zie kenhuis stelde een arts vast, dat het schot in de nek slechts een lichte bloeduitstorting had veroorzaakt. De recherche neemt aan, dat de dader ge bruik heeft gemaast van een lucht drukpistool met kleine kogeltjes. HAMBURG (AP) De Wcstduitse kanselier Willy Brandt zal begin deze zomer een bezoek brengen aan Moskou, aldus schrijft de Hamburger Bildzei- tung. In een vraaggesprek met het blad heeft minister Egon Bahr, die za terdag uit de Sowjet-Unie is terugge keerd van besprekingen met de Russi sche regering, gezegd dat de preciese datum van het bezoek eind deze maand zal worden vastgesteld. PARIJS (AFP, Reuter) Een bij Renault werkende Italiaanse gast arbeider heeft gisteren in de Parijse voorstad Ecquivilly in een woning 'n vrouw en haar zoontje van 7 jaar in gijzeling genomen nadat hij tevoren twee buren in de Parijse voorstad Villesnes had gedood. Deze buren zou den geklaagd hebben, dat de Italiaan, Santo Grano, te luidruchtig was ge weest. De man heeft zich thans ver schanst in een flat die door de po litie is omsingeld en met schijnwer pers wordt beschenen. Dit was de tendens in de uitslagcti van gisteren in België gehouden alge- men verkiezingen nadat de eerste honderdduizendtallen stemmen waren geteld en de computers aar het werk waren gezet om op basis van de voor lopige gegevens een voorspelling te maken. Blijkens de prognoses zou de Christe lijke Volkspartij, die voornamelijk Vlaamse kiezers trekt, op een winst van minstens twee tot vier procent van de stemmen mogen rekenen in vergelijking met de itembusuitslagen van 1971. De socialistische BSP lijkt een stemmenverlies te hebben gele den. terwijl de liberale PVV zich re delijk schijnt te hebben gehandhaafd. Opmerkelijk is dat de Waalsen(frans- sprekende) en Vlaamse taaipartijen, resp. het FDF/RW en de Volksunie, niet in staat zijn gebleken de stem menwinst te boeken die was verwacht, maar zelfs stemmen hebben verloren. De socialistische vice-premier André Cools, zei gisteren in ten eerste reac tie op het verlies van de taaipartijen, dat de 'kiezers meer belangstelling hebben voor sociale en economische problemen'. De kar.s dat Leo Tindemans, de leider van de Christelijke Volkspartij en eveneens vice-premier in het onlangs afgetreden kabinet Leburton, de nieu we Belgische premier gaat worden, leek gisteravond sterk gestegen. Tin demans had eerder verklaard dat het zeer moeilijk zal zijn een stabiele Bel gische regering te hebben als de soci alisten er geen deel van uitmaken. Meer dan zes miljoen kiesgerechtigde Belgen hebben gisteren, gesteund door goed weer een stralend zon netje als voorbode van de naderende lente hun tocht naar de stembu reau gemaakt. Stemmen is in België nog verplicht. De stembureau gingen om acht uur 's ochtends open en om twee uur 's middags dicht De kiezers kregen allemaal drie stembiljetten in (ADVERTENTIE) Oosthavenkade 32 VlaardLngen Tel. 010 357086. handen. Een voor de Belgische Kamer van Afgevaardigden, een voor de Se naat c.i een voor de provinciale ra den. In het Duitstalige deel van het land werden zelfs vier biljetten uitge reikt omdat daar ook nog een Duitse cultuurraad moest worden gekozen. De verkiezingen zijn in het algemeen rustig verlopen. Voor sommige stem bureaus stonden partijgetrouwen nog te posten met grote borden, waarop de kandidaten werden aangeprezen. Bij andere stembureaus werden pam fletten uitgereikt om de kiezers op het laatste ogenblik nog van gedach ten te doen veranderen. In deze tien de algemene verkiezing sinds het ein de van de Tweede Wereldoorlog moes ten in totaal 212 nieuwe volksverte genwoordigers voor de Kamer van Af gevaardigden, 106 senatoren en 720 le den van de negen provinciale raden worden gekozen. Op basis van deze uitslagen moet de 22ste na-oorlogse Belgische regering worden gefor meerd. Nadat gistermiddag de stembureaus waren gesloten, kwamen de uitslagen slechts zeer traag binnen. Gerekend was dat al rond vier uur de eerste re sultaten bekend zouden zijn. Maar drie uur na het uur van de sluiting was nog geen enkele uitslag binnen. Eén stemgerechtigde, zo was al wel bekend, had de verplichte tocht naar het stemhokje niet gemaakt Het was de 103-jarige Marie Barbigant uit Doornik, die in 1971 nog te voet ter stemming was getogen. Nu verklaarde zij dat de reumatiek haar had belet. Gistermiddag is nog een laatste uit slag bekend geworden van een opinie onderzoek. dat in de tweede helft van februari was gehouden in opdracht van de Belgische radio en televisie. Zie verder pag. 7, 7e kolom Binnenland D*66 over CDA 5 Twintig Perzen blijven in arrest 5 Een militair van hel keizerlijke Japanse leger gaf zich na ruim een kwart eeuw ondergronds voortbestaan op de Filippijnen over. Een schokkende manier om bij dc tijd te komen. Degelijke nieuwsvoorziening van dag tot dag is een voorrecht. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AHONNEE NAAM: STRAAT: CIKO: PIAATS: Hetaalt fier maand/kwartaal Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI. NIEUWE LEIDSE CUT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen i.u.b.) Opgegeven duur: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altljd-paraalmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: |)e Chr. I'ers, antwoordnummer 2792. A'dam Bojoura in 'Dag maandag'... 6 Buitenland Labour blijft bij barde EEG- koers 7 Kerk 'Geen kerkelijk Dennendal' 2 Kunst Succes in VS voor Neder landse musici 4 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 strip*, feuilleton 4 Puzzel 4 Commentaar 5 familieberichten 14 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1