Surinaamse regering legt tijdbom onder kabinet dichtbij *r Commentaar Onafhankelijkheid door wijziging van Statuut Verstandig beleid "tylein Kampf maakt verkiezingen in Nederland nodig )S'70 wil scholen 3 ipen buiten lestijd het weer Eerste kievitsei dagje vrij voor de pontbaas spelen lopen protest pleeradio [onr/KTiARfEET ZATERDAG 9 MAART 1974 BINNENLAND /COMMENTAAR T5/K7 Ljs eerder hebben wij op deze laats betoogd, dat het kabinet er uit eo oogpunt van rechtvaardigheid oed aan zou doen, niet te snel verde- loonstijgingen toe te staan, maar trder te denken aan belastingverla- jngen. En dan met name ten behoeve in de groepen die met een minimaal tkomen moeten rondkomen. et is verheugend, dat het kabinet 8ns die kant opgaat. Te hopen valt, it de belastingverlaging, hoewel niet irs van omvang, tot een merkbare irbetering van de koopkracht zal lei- en daardoor mede een stimulans vormen voor de economie, nauw- uriger gezegd: voor de werkgelegen- lid. Met het oog hierop rijst de jag, waarom het kabinet met deze jatregel wacht tot 1 juli. Waarom et bv. 1 april als ingangsdatum ge- j jnen? (heilzaam, vooral voor die sectoren yraar de nood het grootst is, is ook iet kabinetsbesluit om het economisch imaat voor het bedrijfsleven wat te fcrbeteren. Dat de regering daarbij af- y et van een verlaging van de vennoot- bapsbelasting, is zeer wel verklaar baar. Zo'n maatregel zou immers ook ertn goede komen aan bedrijven en be- iso! ijfstakken, die er niet zo direct be- eeloefte aan hebben. Meer gerichte iaatregelen verdienen de voorkeur. In lasjiverre is de keus voor een herstel de investeringsaftrek op outillage liEnachines e.d.) dan ook goed te ver- "jedigen. Toch zit ook hier wellicht iito schaduwkant aan: de maatregel Q ertoe kunnen leiden, dat sommige '■0:, idememers nu eerder besluiten om ",j lensen (die steeds duurder worden) te ki: rvangen door machines. Het zou arom wenselijk zijn, dat de overheid Bg eens nagaat, of ze geen middelen m vinden om sterk arbeidsintensieve drijven meer tegemoet te komen, tt is verder te hopen, dat het kabi- t de verruiming van de overheidsuit- ven toch wel in de eerste plaats ten Ie laat komen aan die gebieden de werkloosheid zich het meest ttijnend doet gevoelen, j 1 geheel overziende kunnen we ststellen, dat de regering met haar gelen op de goede weg is. Of maatregelen ook voldoende zijn, (J4 een andere kwestie. Een verdere ïl rbetering van het gehele investe- 1 igsklimaat zou geen overbodige luxe n. Het zou met name de minister- resident sieren, als hij bv. in eigen ring eens uiteenzette, dat een verho og van het rendement en daarbij aken we niet aan de meeste boven- ile ondernemingen en de be- ijistak banken, maar wel aan de ll«er vele' kleine en midden grote on- memingen hoogst noodzakelijk I"1! Volgens de jongste gegevens is het 1 fcmiddelde rendement na belasting n* igeveer 3 procent. Een gezond be- rijfsleven heeft méér nodig, r i ders gezegd: een goed kabinet gt ervoor, dat het niet alleen het lespeet verdient van de arbeiders, aar ook van middenstanders en on- eni srnemers. lister Van Agt zal als in Neder- J een fotografische herdruk ver- lijnt van Hitiers Mein Kampf imiddellijk nagaan wat er in de tli rafrechtelijke sfeer tegen deze uitga- t kan worden gedaan. Ji et komt ons voor, dat dat onderzoek M* iet al te lang hoeft te duren. Het m at hier namelijk zeer waarschijnlijk rjijm een zogenaamd 'roofdruk' door oitn uitgever, die geenszins het au- Spl ursrecht van het door hem uitgege- n boek heeft. et auteursrecht van 'Mein Kampf' m - het is door Duitse rechters onom- Dtelijk vastgesteld berust bij de egering van de deelstaat Beieren en feB leze heeft tot nu toe pertinent gewei- ïrd toestemming te geven voor een irdruk zelfs voor een herdruk oor het wetenschappelijk hoogaange- lagen Institut für Zeitgeschichte in hiitsland. 1! .jj let is niet waarschijnlijk dat de rege- ng in München een uitzondering leeft gemaakt voor een kennelijk nog- jjjj 1 commercieel denkende Nederlandse wi litgever. De Nederlandse regering zal si 'erstandig doen zich onmiddellijk in luitsland op de hoogte te stellen in u loeverre zij op grond van de auteurs wet en de Berner conventie kan optre- en tegen deze Nederlandse 'Mein ■ampf'. .t? door J. Kuijk DEIN HiAlAG Omdat liet zo belachelijk klinkt, is het nog niet tot de politieke discussie in Nederland doorgedrongen, maar daarom is de dreiging nog niet minder feitelijk: er zal in Ne derland ernstig rekening moeten worden gehouden met Kamer ontbinding en nieuwe Kamer verkiezingen in de zomer van 1975 met als formele inzet de onafhankelijkheid van Surina me. Die ontwikkeling is waarschijnlijk nu de Surinaamse regering bij monde van de minister van binnenlands be stuur mr. dr. G. D. Ooft heeft laten doorschemeren dat Suriname die onaf hankelijkheid wil verwerven langs de in het Statuut uitgestippelde weg. Met die verklaring heeft de Surinaam se regering, of zij dat nu bedoelt of niet, in feite een tijdbom onder het kabinet-Den Uyl gelegd. 31 december 1975 Vorige maand, op 15 februari, kondig de de nieuwe Surinaamse premier Henk Arron in het parlement in Pa ramaribo aan dat zijn regering er naar zou streven het land uiterlijk 31 december 1975 onafhankelijk te doen zijn. Die aankondiging zou nog ver staan kunnen worden als een eenzij dig gebruik maken van het recht van zelfbeschikking een recht dat de wettige Surinaamse regering volgens de regels van het volkenrecht zonder meer toekomt. Maar een paar dagen later, in een vooral voor de Surinaam se binnenlandse politiek bestemde dis cussie met oppositie-leider Lachmon gaf minister Ooft daar toch een ande re draai aan. Lachmon wierp allerlei staatsrechtelij ke moeilijkheden op tegen de aankon diging van premier Arron. Minister Ooft (een degelijk kenner van, het Ne derlandse en Surinaamse staatsrecht) stelde daartegenover de bepalingen van het Statuut. Het Surinaamse par lement kan (als in Willemstad en Den Haag hetzelfde gebeurt) dat Sta tuut zonder meer wijzigen als twee derde van de leden vóór de wijziging stemmen. Wordt die twee-derde meer derheid niet gehaald, maar wel een gewone meerderheid plus één, dan kan na één maand bedenktijd een nieuwe stemming worden gehouden. En als die tweede stemming opnieuw een gewone meerderheid oplevert, is het Statuut wat Suriname betreft ge wijzigd. Doorgeschoven Dat klopt allemaal precies met artikel 55 van het Statuut, maar door deze weg uit te stippelen heeft minister Ooft tegelijk alle moeilijkheden door geschoven naar de Nederlandse poli tiek. In hetzelfde artikel 55 van het Statuut staat namelijk nóg een bepa ling, die voor Suriname van geen be lang is, maar voor Nederland des te meer. In het slot van artikel 55 staat, dat 'indien en voor zover een voorstel tot wijziging van het Statuut afwijkt van de grondwef die wijziging moet wor den behandeld op de manier waarop een. gondwetswijziging wordt behan deld. Dat betekent: de wijziging moet in de Tweede en Eerste Kamer wor- 1 >EN HAAG DS '70' wil een wette- 6 Jke verplichting om onderwijsgebou- en buiten schooltijd ter beschikking stellen van buitenschoolse vor- 0 üngsbehoeften. Dit wordt bepleit in 4 e nota 'vormen en scheppen' over de f Bituur en het onderwijs, welke nota «Volgende week zaterdag wordt bespro ken op een buitengewoon congres van jrtfleze partij. te nota dringt aan op voorwaarden jj P°r het verwezenlijken van het be- 1 1 van S^lijke kansen, zowel wat ©treft het onderwijs als bij de bui tenschoolse culturele vorming. Het v ubsidiebeleid zal daarop gericht mop- zijn. Op 14 december 1954 ondertekende koningin Juliana tijdens een plechtige zitting in de Ridderzaal in Den Haag het Statuut voor het Koninkrijk. den goedgekeurd; beide Kamers moe ten dan worden ontbonden; daardoor zijn nieuwe verkiezingen noodzakelijk en daarna moeten beide nieuwgekozen Kamers de wijziging nog eens goed keuren. Bij deze beknopte beschrijving van de formele gang van zaken is één belang rijk praktisch punt buiten beschou wing gelaten: na de verkiezingen moet een nieuw kabinet worden ge vormd en het zal ieder die de politie ke kaart van Nederland van dit ogen blik kent, duidelijk zijn wat dat bete kent. Fijnproevers En dat allemaal om een punt dat in de marge van de Nederlandse politie ke discussie ligt waarover in feite iedereen het wel eens is en waarover achteraf alleen een paar fijnproevers en technici nog wat rommelen om uit te maken in weJke vorm het gegoten moet worden. Het is vervelend, maar artikel 55 lid 3 van het Statuut wil nu eenmaal dat het in Nederland zo zal gaan. En er is weinig voorspellende geest nodig om nu al te weten hoezeer de oppositie in het Nederlandse parlement als zij deze mogelijkheid ontdekt heeft, een ontroerende staatsrechtelijke trouw aan het Statuut aan de dag zal leggen. Suriname onafhankelijk? Best maar als daarbij tegelijk het kabinet- Den Uyl kan worden gewipt, is dat mooi meegenomen. Het is niet erg zinvol ons bij voorbaat te troosten met theorieën over de mo gelijkheid van een licht statuut of iets dergelijks, want het is duidelijk: de Surinaamse regering streeft een volledige, volkenrechtelijke onafhan kelijkheid na en dat verdraagt geen staatsrechtelijke regelingen op het terrein van bijvoorbeeld defensie of buitenlandse betrekkingen. Iets derge lijks immers zou betekenen dat op de vitale ogenblikken de eindbeslissing niet meer bij Nederland of niet meer bij Nederland alleen zou lig gen, zoals dat nu terdege nog het ge val is; alle mooie woorden in het Sta tuut over de gelijkheid van de drie partners ten spijt Uitstel Een mogelijkheid zou zijn dat Surina me de termijn van december 1975 wat zou verleggen tot bijvoorbeeld 1976; een kort uitstel waarmee in elk geval een man als Den Uyl persoonlijk wel vrede moet hebben, aangezien het jaartal 1976 ook in 'Keerpunt' wordt genoemd voor de onafhankelijkheid van Suriname. Nog mooier zou natuurlijk zijn als het zo kon regelen dat wijziging van Statuut en de gewone, periodieke Ka merontbinding in 1977. Echter: wie dat vraagt, verwacht van de Suri naamse regering een graad van heilig heid die in de politiek nooit en ner gens wordt gevonden. Zo iemand geeft 'bovendien blijk de interne Suri naamse verhoudingen met te kennen. Vreemd genoeg zou de voor Neder land beste oplossing zijn als Suriname de wettige Surinaamse regering zich met een beroep op het zelfbe schikkingsrecht van de volken eenzij dig onafhankelijk verklaart; dus door gaat o.i de door premier Arron op 15 februari gesuggereerde weg. Het is waar: dan doet de Surinaamse regering wel een stap die in strijd is met het Nederlandse staatsrecht, maar die als in overeenstemming met het volkenrecht niet zonder meer illegitiem kan worden genoemd. Als het Surinaamse volk het recht van zelfbeschikking heeft (en dat is bui ten kijf het recht van afscheiding is bij de totstandkoming van het Sta tuut ook door de Nederlandse minis ter Kernkamp erkend en door de Su rinaamse regering toen nadrukkelijk voorbehouden) dan kan dat recht ook niet beperkt worden door staatsrech telijke regelingen. Zeer actuele boek Nederland zou dan én voor het oog van de hele wereld én gezien de hele voorgeschiedenis van het Statuut, zo als valt na te lezen in het zeer dikke, zeer dorre, maar juist nu wel zeer ac tuele boek van mr. W. H. van Hels- dingen over het Statuut deze af scheiding alleen maar als feit kunnen erkennen en daarmee met Suriname allerlei regelingen kunnen uitwerken, die weliswaar in het Nederlandse par lement moeten worden goedgekeurd, maar waarvan toch geen Kameront binding en verkiezingen nodig zijn. Dat zou mooi zijn voor Nederland. Al leen: dan heeft Nederland wel alle moeilijkheden weer mooi terugge- veegd naar Suriname, waar Henk Ar ron en zijn collega-ministers het op één of andere manier zullen moeten vinden met oppositieleider Jaggernath Lachmon, die van geen onafhankelijk heid wil weten. Van onze weerkundige medewerker 'Het eerste kievitsei wordt dit jaar rond 9 maart (vandaag) gevonden'. Dit voorspelt dr. J. P. M. Wouden berg uit Zeist, verbonden aan het KNMI, in de Leeuwarder Courant. Maar hij voegt er wel aan toe, dat wanneer zich dezer dagen alsnog ex treem lage temperaturen voordoen, de vinddatum iets later zal vallen. Gezien het huidige kille weertype met schrale oostenwinden de luchtdruk blijft hoog van Rusland (meer dan 1050 millibar) tot over Scandinavië en de Noordzee (1030 m; schijnt het er wel in te zitten. Vorig jaar zoas de eerste vinddatum op 15 maart (Stiens), daarvoor op 20 maart (Comjun). In dit laatste geval was de eerste maartdecade erg koiid: gemiddeld bijna 3 graden onder nul. Nog later teas het in 1969: 31 maart (Garijp). De record-late vondsten van respectie velijk 1 en 3 april liggen in de vorige eeuw, te weten in 1888 en 1881. Uit Woudenbergs statistiek bleek ver der dat, wannneer het eerste kievitsei vóór 14 maart gevonden werd, de ge middelde temperatuur over de eerste tien dagen van maart te Leeuwarden- ten minste 5 graden Celsius was. Tot en met gisteren was de gemiddelde temperatuur in Friesland niet hoger dan circa 2,5 graden C. Gisteravond viel er opnieuw geen en kele sneeuwdreiging vanuit het oos ten te signaleren. Alleen in de berg streken van Duitsland was iets meet baars gevallen: de Brokken 2 millime ter bi; minus 8 graden, de Grosser In- selberg ten westen van Erfurt 3 mm bij minus 6 gr. C. Om zeven uur gister avond rapporteerde geen enkel stati on in W est-Duitsland op de begane grond sneeuw meer. In onder meer Kassei, Trier en in Sauerland was het sneeuwen opgehouden. Veelbelovend voor 'ons weekend' was het volkomen heldere weer in meer noordelijke gebieden onder andere in Angermjlnde (DDR), Stettin, Leba, max. neer- temp. slag Amsterdam licht bew. 4 0 De Bilt half bew. 4 0 Deelen onbew. 4 0.1 Eelde onbew. 4 0 Eindhoven onbew. 4 0 Den Helder zwaar bew. 4 0 Luchth. Rtd. onbew. 5 0 Twente mist 4 0 Vlissingen onbew. 5 0.1 Zd.-Limburg onbew. 5 0 Aberdeen mist 11 0 Barcelona onbew. 13 0 Berlijn half bew. 7 0 Bordeaux mist 10 0 Frankfort geh. bew. 3 0 Genève geh. bew. 6 0 Helsinki geh. bew. 0 0 Innsbrück geh. bew. Kopenhagen zwaar bew. 4 0 Lissabon onbew. 17 0 Locarno geh. bew. 13 0 Londety Luxemburg geh. bew. 12 0 geh. bew. 3 0 Madrid onbew. 16 0 Malaga zwaar bew. 15 0 Mallorca zwaar bew. 15 0 München geh. bew. 0 0.1 Nice licht bew. 15 0 Oslo onbew. 2 0 Parijs geh. bew. 8 0 Rome zwaar bew. 15 0 Split zwaar bew. Stockholm geheel bew. 3 0 Wenen sneeuw - Zürich geheel bew. 3 0 Casa Blanca zw. bew. 21 0 Las Palmas half bew. Tunis licht bew. 15 0 Gdansk, en Warschau in Polen en Minsk en Smolensk in West-Rusland bij overwegend stijgende barometer. In de Randstaten tekende zich geen enkele storing af: het windje kwam daar zeer regelmatig uit oost-noord oost. Nog een keer aandacht voor het lasti ge. ongrijpbare begrip de Joule: een heid waarmee de zonnestraling wordt uitgedrukt. Door een onnauwkeurig heid onzerzijds is de relatie tussen Joule en Erg eerder niet correct over gekomen. Eén Joule is 10-7 Erg ofte wel 10 miljoen Erg: 10.000.000. Wie op aarde een massa van één gram op tilt, verricht circa 989 Erg arbeid. Een begrijpelijke vergelijking is wel licht: één Joule is 0.24 calorie. AN'/KNMI 12-00 9-J HOOGWATER 10 maart Vllssingen: 3 02-15 23; Ha-ingvHetsluizen: 4.46-17.03; Rotterdam: 5 38-18.17; Scberentngen: 4 17-16.30; IJmuden 4 50-17 03: Den Helder: 9.29-21.38; Harlingen-, 11 45 23.42; Delfzijl: 0.56-13.31. HOOGWATER 11 maart Vl'.ssingen: 3 37-16.00: Haringvlietslulzen: 5.25-17.43; Rotterdam: 6.19-18.56; Scheveningen: 4.54-17.12; IJmui- den: 5.28-17.46; Den Helder: 10 - -22.11; Har- lirtgen: 1.2.18Delfzijl: 1.40-14.12. HOOGWATER lï maart Vlisslngen: 4.12-16.37; HarLngvlietsluizen: 6.04-18.19; Rotterdam: 7.01-19.35; Scheveningen: 5.33-17.52; IJmui- den: 6.10-18 29; Den Helder: 10.25-22.37; Har- lmgcn: 12.46-4.54; Delfzijl: 2.21-14.80. onder redactie van loessmil In geen éénentwintig jaar is de Aalsmeerse veerman M. Bloemer een weekendje vrij geweest. Het zal ook wel even wennen zijn nu dat eindelijk toch gaat gebeuren, want de gemeentebesturen van Aalsmeer en Haarlemmermeer heb ben besloten dat hij tussen half oktober en half mei op zaterdag en zondag niemand meer over de Ring vaart hoeft te helpen. Pontbaas Bloemer is het best te typeren als een kleine zelfstandige. Het veer, dat de doodlopende Ui- terweg met de Aalsmeerderdijk verbindt, is zijn boterham en vaart de pont niet, dan heeft hij dus ook geen inkomsten. Was daf niet zo geweest, dan had Bloemer het bijltje er al lang een keer bij neergegooid, want leuk vond hij het ook niet om nooit eens gewoon met zijn gezin op stap te kunnen. Hij heeft het al vaker over een be tere regeling gehad, maar er is pas een oplossing gekomen toen kort Ouders die er moeite mee hebben geschikt speelgoed voor hun ge handicapte kind te vinden, wordt het vanaf de vijftiende wat makke lijker gemaakt. Dan gaat speciaal voor hen aan de Wagenweg in Haarlem de eerste 'speel-o-theek* open, waar ze met hun kind speel goed kunnen uitzoeken dat het kind echt leuk vindt. Het kind mag er spelen tot het iets van zijn gading gevonden heeft, er zijn des kundigen bij om eventueel advies te geven en vervolgens kunnen de ouders het speelgoed voor een klein bedrag lenen, net als een boek uit de bibliotheek. Het idee voor de speel-o-teek (een initiatief van de katholieke ouder vereniging Voor het Zorgenkind en het katholiek instituut voor maatschappelijke dienstverlening aan geestelijk gehandicapten) komt van buiten ons land. Australië, Zweden en Engeland hebben er al vrij veel ervaring mee (Engeland bezit zelfs zo'n veertig speel-o-te- ken) en België en Zwitserland be ginnen er binnenkort mee. Gunnar (57). Gunnie (47) en zoon Kim (22) Mallberg, het Zweedse gezinnetje dat half januari uit Zuid-Zweden vertrok voor een wandeling rondom de aarde, zijn inmiddels bij Denekamp ons land binnengekomen. De Mallbergs heb ben tien jaar voor hun voettocht uitgetrokken en slepen dan ook elk een karretje vol huisraad, kle ren en voedsel achter zich aan. Voorlopig slapen ze in hotels, maar zodra het een beetje buiten- weer wordt, halen ze hun tent te voorschijn om zo de reiskosten wat te drukken. Ze voorzien in hun da gelijks onderhoud door hun bele venissen aan een aantal Zweedse bladen te verkopen en bovendien de driehonderd supporters in hun woonplaats wekelijks van een 'nieuwsbulletin' te voorzien. Sinds hun vertrek hebben ze al ruim ne genhonderd kilometer gelopen geleden zijn oude ponten afge keurd werden en hij nieuwe zou moeten aanschaffen. Met dat pro bleem klopte hij aan bij het ge meentebestuur van Haarlemmer meer, dat met dat van Aalsmeer (de ene kant van de Ringvaart valt onder Aalsmeer, de andere on der Haarlemmermeer) door een so ciografisch bureau liet nagaan of een pont voor auto's nog wel zin had. Toen bleek, dat eigenlijk te weinig automobilisten zich lieten overzetten om de aanschaf van een nieuw vaartuig te rechtvaardigen, besloten de gemeenten met Bloe- mers instemming dan maar alleen een nieuwe veerboot voor voetgan gers en fietsers aan te schaffen en de autopont ie laten vervallen. En tegelijk werd afgesproken, dat de pontbaas die loetgangers en fiet sers uitsluitend op werkdagen over hoeft te zetten tussen half zeven 's morgens en half zeven 's avonds, tenminste in de winter, 's Zomers, tussen half mei en half oktober, werkt hij ivel in de weekends. En voor wat hij door zijn 'korte' werk week aan inkomsten mist zal de gemeente hem subsidie geren, zo dat hij in elk geval niet onder een bepaalde, vastgestelde inkomens grens zakt. Evengoed blijft de veerman zelf standig, net zoals altijd het geval geweest is. Toen hij éénentwintig jaar geleden het veer overnam, zet te hij zijn klanten vooral veel scholieren en mensen die op de kwekerijen werken, voor wie de bij na drie kilometer lange Uiterweg een eind om is nog per roeiboot over de vaart. Later schafte hij zich een motorpontje aan, maar de auto's zijn steeds met een trekka- belpont naar de overkant getrok ken Dat ging zeven dagen per week zo, al die jaren lang. En echt nooit een weekend er tussen uit? 'Echt niet', zegt mevrouw Bloemer. 'We zaten altijd vast. Vakantie was er ook nooit bij, behalve soms een paar dagen. Twee jaar geleden zijn we vijf dagen achter elkaar wegge weest, een hele luxe. Die enkele keer nam een broer of een goeie kennis de pont over, maar toe heb ben ook wel eens helemaal stil ge legen als mijn man ziek was. Nou is ie gelukkig erg weinig ziek ge weest'. En wat gaan ze hun eerste vrije weekend doen? 'Weten we echt nog niet. Maar het zal wel fijn wezen'. Tenzij hij vóór die datum een be vredigend antwoord krijgt, gaat spellingvernieuwer W. L. K. van Oosten uit Badhoevedorp op de dag van de Statenverkiezingen (27 maart) bij wijze van demonstratief protest in het stemlokaal zijn stembiljet 'voor de ogen van alle aanwezigen stuk scheuren'. De her vormer protesteert 'omdat de poli tieke partijen mijn voorstellen in zake de vereenvoudiging van de spelling doodzwijgen of zich er met een dooddoener van afmaken'. Hij vindt 'het blijven handhaven van een onnodig moeilijke, inkon- sekwen'e, tijd- en geldverspillende spellir een 'voorbeeld van een slecht uoordachte behoudzucht'. Wat hij wil is: geen d of b meer aan het eind van een woord, maar gewoon t en p, zoals je het uit spreekt dus. En verder zeker geen dubbele d's en t's meer in de ver leden tijd, maar wel bijvoorbeeld 'ik prate, antwoorde' en ga zo maar door. En waarom moeten de lange 'ij' en de au er ook uit? Om dat de heer Van Oosten de voor keur geeft aan ei en ou. Twee bijeenkomsten in Den Haag waar hij zou spreken, zijn afgelast en daarom wil de vernieuwer be halve die veranderingen in onze spelling ook nog publicatie van zijn voorstellen, discussies daaro ver in de grote steden en behande ling in de tweede kamer- Aan een deel van zijn wensen is hiermee (zoals al vaker) tegemoet geko men, de rest laten we graag aan die anderen over. Om het noodzakelijk oponthoud ln het kleinste kamertje tot een waar genoegen te maken, hebben ze in Hongkong een combinatie uitge dacht van closctpapierhouder en radio. Na de pleebov is er nu dus ook de pleeradio, die natuurlijk be ter onder handbereik aan de muur kan worden gehangen dan zoals hier op schoot gehouden. Dit ge bruiksvoorwerp is een van de op vallendste nieuwtjes op de interna tionale voorjaarsbeurs die zondag in Utrecht opengaat De ruim 2100 deelnemers uit vierendertig landen brengen uiteraard meer nieuws mee: er is bijvoorbeeld een indus trieel schaakspel te zien met één entachtig velden, waarop een mi nister meespeelt er zijn gekleurde hoezen voor t.l.-buizen, schakelaars die-lampen op spaarstand zetten, een badborstcl met ingebouwde thermometer om de temperatuur van het badwater te controleren, een droogmolen voor wasgoed die Je ook als parasol kunt gebruiken, klerenhangers voor kleinbehuisden en meer van dat mooie, alles uitge stald in de Utrechtse Beatrixhal. 'Er staat: Voor u gerepareerd, één tv-toestel, 27.95

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7