I ritiek op plan politie lier in te zetten sgen drughandelaren CHU wil minder lasten eigen huis iet van De Zeeuw maakt hem kwetsbaar Te mogen léven! Juridisch onderscheid wenselijk tussen handel en bezit van drugs VOORJAARSBEURS - GEBRUIKSGOEDEREN ota hinkt op twee gedachten' sjuwe drugwet niets oplossen' KIEZEN EN DELEN mbusakkoorden zijn hachelijke zaken Een Groninger pastorie in de storm Uitgeverij T. WEVER Antwoordnummer 5 FRANEKER fcow/KWAiRflnET ZAMRIDAG 9 MAiMtfT 1974 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT zondag 10 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur onze parlementaredactie HAL4.G Het drugbeleid, zoals dat de regering voor ogen staat, hinkt op twee gedachten. In de Opzienbarend karwei geklaard ullende nota, die minister Vorrink (Volksgezondheid) begin januari uitbracht, wordt weliswaar rersoepeling in het beleid ten aanzien van hennepprodukten voorgesteld, maar daar staat een k herping tegenover van maatregelen tegen de handel in 'drugs met onaanvaardbare risico's', zo- ïroine, cocaine en opium. Mi. J Van onze parlementsredactie SCHIEDAM De CHU is van plan in de Tweede Kamer voor te stellen om het eigen huis fiscaal aantrekkelijker te maken. Gedacht wordt aan de verlaging van de huurwaarde (het bedrag, dat bij het inkomen moet worden opgeteld), waardoor minder inkomstenbe lasting zal moeten worden betaald. dat scherpere optreden van poli- justitie tegen de handel in drugs' vormde gisteren tijdens ienbare hoorzitting van de bij- ■e Tweede-Kamercommissie voor oijrugbeleid een belangrijk onder- van kritiek. De Coornhert-liga nèrbeeld bracht naar voren, dat ra trafrecht slechts een onderge- nife rol kan spelen (als middel tot oorkomen van ongecontroleerd inÉen en verspreiden van gevaarlij- si^ffen) en dat het zwaartepunt liggen bij de voorlichting en irlening; aspecten die in de nota op de tweede plaats komen. Zo ook 'De jonge balie' zich onge- ver de nota, omdat overtreders le opiumwet geen juridische lodig hebben, maar vooral hulp Jiciaal-medische aard. ichting Samenwerkende Reklas- sinstellingen en de afdeling re- "t ing van het Leger des Heils ok weinig goeds in het streng Jl%ken van de handel. Als de poli- va ERDAM 'De voorgestelde echtelijke repressie van overtre- ran de opiumwet zal geen effect en', zo heeft de Amsterdamse lat, mr. H. A. Kater, geschreven Liee bijzondere commissie van de enfe Kamer voor het drugbeleid. eijater verdedigt geregeld overtre- o< an de wetgeving op het gebied f irugs. Hij stelt ook, dat het er- Wlijke druggebruik in gevangenis- i huizen van bewaring zal blij- di staan. aa Wsprodukten moeten buiten de [et etgeving vallen omdat anders reeds ingezette verschuiving leroïne een catastrofale omvang annemen, aldus de advocaat. Hij een meer open beleid op zijn o.m. een waarschuwing dat alle >vC op Schiphol met behulp van pde honden wordt gecontro- tie harder gaat optreden, zal de han del steeds professioneler worden, zul len de prijzen stijgen en zal voor de gebruikers ook de noodzaak groter worden om op welke wijze dan ook aan geld te komen. De gebruiker wordt op deze wijze volgens het Am sterdamse Drugs Informatie en Servi ce Centrum (DISC) steeds verder naar de rand van de samenleving ge drongen. De Coornhert-liga ziet als oplossing om de handel de wind uit de zeilen te nemen het verstrekken van gecontroleerde preparaten aan verslaafden. Gratis Koos Zwart (bekend van de radioru briek 'beursberichten' waarin voor lichting over drugs wordt gegeven, zoon van minister Vorrink) namens het DISC: 'Er komen in Amsterdam ie dere dag meer mensen die heroine ge bruiken. Er is maar één oplossing: de handel radicaal wegsnijden en dat kan door gewoon het middel aan verslaaf den te verstrekken.' De bestrijding van de handel kan, aldus DISC, leiden tot grotere risico's voor de gebrui kers, waardoor weer een strenger be leid kan worden bepleit, met opnieuw grotere risico's voor de gebruikers enz. Om die reden ziet ook de Bond voor Vrijheidsrechten de oplossing in het verstoren van het marktmechanis me door verslaafden, de stof gratis of tegen kostprijs te leveren. Een andere mogelijkheid is het ter beschikking stellen van alternatieve middelen, zoals bijvoorbeeld metha don. Hierdoor hoeft de gebruiker niet steeds opnieuw aan het middel zien te komen, hoeft hij niet steeds nieuwe relaties aan te knopen en kan hij weer wat op adem komen. Het merendeel van de organisaties, die gisteren aan het woord kwamen, kon zich wel verenigen met de opvat ting van de regering dat het gebruik van hennepprodukten (en voor het voor eigen gebruik in bezit hebben daarvan) uit de sfeer van het straf recht moet worden gehaald. Hetgeen gezien internationale verdragen overi gens niet zo'n eenvoudig zaak is. Eensgezind waren de rond 25 organi saties ook ten aanzien van de wijze waarop de voorlichting en de hulpver lening in de nota worden behandeld. De nationale raad voor maatschappe lijk welzijn vertolkte de algemene op vatting, door de nota in dat opzicht 'teleurstellend' te noemen. De raad (mede sprekend namens het Nationaal Centrum voor de Geestelijke Volksge zondheid, de Nederlandse Jeugdge meenschap en de Federatie van Instel lingen voor Alcohol en Drugs) neemt dat, terwijl de regering een andere weg dan die der strafrechterlijke sanctie wil inslaan, op het terrein van de hulpverlening wordt volstaan met algemene constateringen. Veel aan dacht, aldus deze organisaties, zal moeten worden besteed aan de ont wikkeling van een voorlichtingsbeleid, waarin naast informatie en kenniso verdracht ook sprake is van menings vorming en gedragsbeïnvloeding. De voorlichting over drugs en alcohol zal hij voorkeur gegeven moeten worden als onderdeel van de totale gezond heidsvoorlichting. RITA .KL "Ik wil hem iets geven. Wat denkt u van mijn viool?" Dit schrijft mr. Karei Hans Meijring (38), officier van justitie bij de recht bank Den Bosch, in het proefschrift 'Recht en verdovende middelen' waar op hij gisteren in Nijmegen promo veerde. Mr. Meijring is het eens met de internationale beleidslijn, het ge bruik van verdovende middelen te be strijden door het terugdringen van produktie en handel. Hij trekt daaruit de consequentie dat het gebruik van de middelen hooguit als overtreding moet worden aange merkt. Volgens de drug-nota is de re gering van plan, het gebruik van hen nepprodukten (marihuana, hasjiesj) inderdaad uit de sfeer van het 'mis drijf te halen, maar het gebruik van andere verdovende middelen als mis drijf te blijven aanmerken. Volgens mr. Meijring dient de justitie zich op den duur helemaal van bemoeienis met de gebruiker te onthouden, 'van af het moment dat instituten voor volksgezcndheid hem kunnen opvan gen'. Op het ogenblik is het apparaat van de geestelijke volksgezondheid door p. 1. van enk :t P. L. van Enk V i c HAAG Stembusakkoorden zijn hachelijke zaken. Er zit in zo'n prenatale en tie van politieke partijen altijd een partner die in de verkiezingsstrijd domi- jaer is dus ook altijd wel een ander die moet berusten in de rol van knecht race. lai vroeg voorbeeld is de te< usslag van 1937. Het ka- Coliju was, kon je zeg- azet van de verkiezingen liberalen die zich aan te eus niet konden of wil- an onttrekken, hieven de en laan: 'Zet meer liberalen Colijn'. Zij hadden niet n#e heer Colijn afgespro- ;thlkt zij die lijn zouden aain formele zin was n en akkoord maar hij ■v wel niet tegen zijn ge- v De liberalen traden, on- agd, op als knecht van r en kregen van de kie- ,rn te bij die rol passende i ng. Hun resultaat was ise reus- confessionelen zijn er Ich de les van deze ge- lenis herinneren nu' he| voorzitter Dc Zeeuw zich 0jt laten ontvallen dat bij Igende algemene verkie- i het kabinet-Den Uyl 1 jeens inzet van de strijd uiinen worden. Andries- ;l* erspreidde onmiddellijk rklaring dat er met hem overleg over De Zeeuws jjj. entaar was geweest en eltw in 1977 wel verder zou- ien. In informele kring Rij gesuggereerd dat De en r tot zijn uitspraak was de d: hij zat in het radio- n- unma 'De Rooie Haan' eli, e VARA tussen aardige, m essieve jongers en meis ki afte ales prachtig schenen rdtoden wat hij zei en het delina Dick de Zeeuw" voor Aitong hadden kortom, i n sfeer van eensgezind- (s<fwaarin de één de ander ilOkon teleurstellen. Linke lid ns bij de VARA, naieve C seuw. ten ind haald de KVP-voorzitter her- ^a»e zijn uitspraken deze week voor een heel ander pu bliek, ditmaal in Brabant en trouwens, je kunt zeggen wat je wilt, we wisten al een hele tijd dat hij er zo over denkt, dat hij al sinds jaar en dag de PvdA in de regering halen en houden wil en ook dat hij met dat standpunt in zijn partij bepaald niet alleen staat. De kwestie is alleen of het, van het standpunt van de KVP uit, verstandig is, in het zicht van de Statenverkiezin gen zo duidelijk te zeggen wat je terzake op het hart hebt Het is waar dat De Zeeuw een voorbehoud heeft gemaakt (het kabinetsbeleid moet de komende jaren de KVP tot te vredenheid blijven stemmen), maar je kunt ervan op aan dat Wiegel een zodanig licht op zijn uitspraken zal laten schij nen dat zo'n voorbehoud on zichtbaar wordt. De WD-lei- der zal het zo voorstellen alsof De Zeeuw heeft geroepen: Zet meer christen-democraten, al thans katholieken, naast Den Uyl. Om vervolgens de aldus vertaalde stelling om te draai en in de leus: Zet meer katho lieken naast Wiegel, want an ders stemt u toch maar op Den Uyl. Nieuwste kanon In werkelijkheid zullen er in 1977 voor de KVP en voor de ARP subtielere, bedek- tere manieren beschikbaar zijn om zich al voor de verkie zingen uit te spreken ten gun ste van voortzetting van de co alitie. De KVP zal eenvoudig haar nieuwste kanon, minister Lubbers, in het veld kunnen brengen om zijn beleid te ver dedigen en welke PvdA-woord- voerder zal dan durven of wil len ontkennen dat de KVP daarmee voor een progressief beleid heeft gekozen? De KVP had in 1972 op de zelfde manier maar dan door ex-minister Nelissen op verkiezingspad te sturen de voortzetting van de coalitie- Biesheuvel Inzet van de ver kiezingen kunnen maken; dat zij dat toen niet wilde was duidelijk genoeg. De Zeeuw heeft gelijk als hij er nu naar verwijst dat zijn partij toen al een voorkeur voor samenwer king met links had. Maar of het slim is, daar zo nadrukke lijk aan te herinneren en de 'linkse' koers van de partij zo uitgesproken te bevestigen, moet toch betwijfeld worden. Het is zout in de wonden van WD-gezinde KVP-ers, een open doel voor Wiegel. Een echte politicus zou zich niet zo nodeloos kwetsbaar maken. Maar misschien pleit dat nu juist weer niet voor echte po litici. Een partij, die zich maar dan niet ongevraagd en zelfs nog iets nadrukkelijker naast of achter Den Uyl heeft opgesteld is D'66, dat dan ook nog dieper in de nesten zit. Het stembusakkoord van 1972 heeft Van Mierlo slechts droog brood opgeleverd. Zijn opvolger Terlouw is thans ge wikkeld in een strijd om het naakte bestaan. D'66 is er een mooi voorbeeld van hoe een duidelijke keus in de politiek het eigen gezicht versluiert 'Wij behoren tot het progres sieve kamp' zo staat het er gens in een van de pamflet ten, waarin D'66 zich in deze bange dagen moed inspreekt 'maar wij zijn er ook om te laten zien dat er meer is dan alleen Den Uyl en Wiegel'. Om kiezers te overtuigen zal D'66 moeten uitleggen waarin het zo scherp tegen Den Uyl afsteekt en zodra het daarmee begint, ontstaat al spoedig de verdenking dat D'66 toch niet zo gek op de progressieve sa menwerking is als je had mo gen verwachten. Dat is dan de spanning tussen eigen identi teit en trouw aan anderen waaraan we gewend zijn ge raakt sinds samenwerkingsver banden tussen partijen mode zijn geworden. Een mode die bedoeld was om duidelijkheid te scheppen, maar in werke lijkheid niets dan ellende en verwarring heeft gebracht en veel beklagenswaardige poli tieke journalisten heeft ge doemd tot nutteloos werk. Zuinigheid Waarin onderscheidt D'66 zich van zijn bent- en coalitiegeno ten? Het adverteert met zijn voorkeur voor zuinigheid met de natuur, grondstoffen en energie, maar wie niet? D'66 verzekert dat het concentraties van macht, ook en juist bij de overheid, wantrouwt een regelrechte steek onder water aan het adres van de PvdA Ir. D. de Zeeuw die door veel Democraten '66 van centralisme wordt ver dacht. Maar KVP en ARP waarschuwen tegen hetzelfde kwaad en Den Uyl bezweert dat hij geen opeenhoping van macht bij de overheid wenst D'66 wil dat iedereen op zijn politieke en maatschappelijke plaats in de samenleving moet kunnen meedenken en meebe slissen, maar dat zeggen PvdA en PPR ook altijd, en verder is de term 'participatiemaat schappij' die D'66 ervoor heeft uitgedacht voor veel mensen een veel te moeilijk woord. D'66 heeft gedurende de eer ste jaren van zijn bestaan zijn Dr. R. J. H. Kruisinga, de fractielei der van de CHU in de Tweede Kamer maakte dit gisteravond bekend in een verkiezingsbijeenkomst in Schiedam. De regering wil als onderdeel van het totale pakket van maatregelen om de economie een stimulans te geven, de investeringsaftrek weer invoeren. Ook de huizenbouw zal hierbij gebaat zijn. Het voorstel dat de CHU in de Twee de Kamer zal doen bij de behandeling van de regeringsplannen, komt er nu op neer, dat een deel van de midde len van de investeringsfatrek wordt gebruikt om eerder door het kabinet genomen beslissingen ten aanzien van de zwaardere lasten op het eigen huis weer terug te nemen. Overigens zette dr. Kruisinga de nodi ge vraagtekens bij de plannen van de regering om de bestedingen een nieu we impuls te geven. Zijn belangrijkste bezwaar is, dat de maatregelen de in flatie zullen aanwakkeren. Het gevolg is dat de middenstanders (door de prijsstijgingen) weer worden getrof fen, terwijl de regering geen even wichtige bijdrage leven aan de infla- tiebestrijding. De fractieleider van de CHU zei het met de voorzitter van het CNV eens te zijn, dat de omstandigheden voor het voortbestaan van de machtigings wet zijn gewijzigd. 'Een fundament is onder de machtigingswet weggeval len', zei dr. Kruisinga. Over het over leg tussen de regering en het bedrijfs leven merkte dr. Kruisinga op: de he ren Kok (van de werknemers) en Van Veen (van de werkgevers) als een soort uitzendkrachten te zien, die voor de minister van sociale zaken de beschikking schrijven, die wordt uit gevoerd Dc bergingsmaatschappij Wijsmuller uit IJmuiden heeft gistermorgen na een reeks van tegenslagen de zwaar gehavende ertstanker 'Elwood Mead' Europoort binnen gesleept. Inmiddels Is begonnen met het lossen van de onge veer 100.000 ton erts; een gevaarlijk karwei met het risico dat de tanker breekt of zinkt. Het schip liep kerstmis vorig jaar bij het Kanaaleiland Guernsey op de rotsen en scheurde daarbij van onderen helemaal open. Na grote inspanningen wisten de mannen van Wijsmuller de tanker op 24 februari vlot te krijgen. Een resul taat dat zo opzienbarend was, dat de maatschappij daarvoor een felicitatie telegram kreeg van koningin Juliana en prins Bernhard. NIJMEGEN Heel wat moeilijkheden in het beleid ten opzichte van drug-gebruikers zouden niet optreden als onze wetgeving het pro bleem even zorgvuldig benaderde als die van het voormalige Neder- lands-Indië. Met name werd in de Indische ordonnanties een helder verschil gemaakt tussen het hebben van een handelsvoorraad, en be zit dat kennelijk bestemd is voor eigen gebruik. daar nog onvoldoende voor toegerust, vindt hij. De justitie zal zich wel moeten blij ven bemoeien met de handel in ver dovende middelen, aldus mr. Meij- kies in het algemeen voor een blijven- ring, ook die in hennepprodukten. Mr. Meijering pleit ervoor om in de eerste fase van een nieuw beleid het justitiële ingrijpen te integreren met het werk van de hulpverlenende insti tuten. In de tweede fase trekt het strafrecht zich terug ten gunste van de instituten voor de geestelijke volksgezondheid. Voor een dergelijke wijziging biedt het Verdrag van New York (1961) naar zijn inzicht voldoen de ruimte. Van andere zijde is wel aangevoerd dat de internationale ver dragsverplichtingen op dit punt de handen van de Nederlandse overheid zouden binden. Het proefschrift van mr. Meijring is grotendeels bewerkt onder leiding van de toenmalige prof. Van Agt, die er nog tot een jaar nadat hij minister was geworden, bij betrokken was. I Mr. H. van Mierlo identiteit en ook zijn opgang te danken gehad aan zijn stormloop tegen het bestel; nu het zich tot deelneming aan dat bestel heeft laten verlok ken is de lol eraf, is de groei in neergang verkeerd. Mis schien is dat slechts een toe vallige samenloop van omstan digheden en heeft de keus van Van Mierlo vopr het progres sieve kamp niets met het in zakken van de partij te ma ken. Maar de neergang van de partij en de versluiering van het eigen gezicht zijn er niet minder om. Terlouw heeft onlangs erkend dat er voor zijn club een uits lag van de Statenverkiezingen denkbaar is die tot de conclu sie moet leiden dat D'66 een splinterpartij is geworden. In dat geval zei Terlouw zal er ee nledencongres moe ten worden gehouden dat uit maakt of en hoe het nu ver der moet. Vandaag komt D'66 in Tiel bijeen om zichzelf nog eens op te peppen; misschien wel voor de voorlaatste keer. Binnenkort verschijnt: JOHANNA-RUTH DOBSCHINER Een Nederlandse Jodin vertelt haar geschiedenis. Uit het Engels vertaald door E. L. Scheepstra-v. d. Lugt. Omvang 280 tekstpagina's en 16 bladz. foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vierkleurendruk. Prijs 17,50. Hanna Dobschiner werd in 1925 te Berlijn geboren uit Nederlands-Joodse ouders. Na de machtsovername door Hiüer vluchtte hit gezin Dobschiner naar Nederland. Tijdens de bezetting werden eerst haar broers, later haar ouders via Westerbork naar Duitsland getransporteerd, waar zij allen om kwamen. Zelf wist Hanna enkele malen op wonderbaarlijke wijze de dans te ontspringen. Gedreven door een sterk gevoel van lotsverbondenheid met haar volks genoten bleef zij tot 8 september 1943 als 'verpleegster werkzaam in de Joodse Invalide te Arasterdam. Eerst toen besloot zij op aandrang van de niet-Joodse portier van dit ziekenhuis zich aan haar uitzichtloze taak te onttrekken en onder te duiken. Vanaf het Centraal Station reisde zij met onbekende bestemming naar het Noorden, onder geleide van Ds. B. J. Ader, wiens persoon en werk grote bekendheid heeft gekregen door het boek „EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM", geschreven door zijn vrouw Mevr. J. A. Ader-Appels. Zeer orthodox opgevoed en volkomen onbekend met de niet-Joodse wereld kreeg Hanna op haar eerste onderduikadres, de pastorie van Ds. Ader te Nieuw-Beerta, voor het eerst een Nieuw Testament in handen en dit bracht haar tot het geloof in de Christus der Schriften. De schrijfster woont sinds 1947 in Glasgow, Schotland. Zij is gehuwd en moeder van twee kinderen. Het was aanvankelijk niet haar bedoeling de ze geschiedenis, die tevens een ontroerend geloofsgetuigenis is, te publi ceren. Zij schreef dit boek uitsluitend voor haar kinderen en is pas op aandrang van vrienden tot publicatie (in het Engels) overgegaan. Deze Engelse uitgave, waarvan binnenkort de tiende druk verschijnt, is behalve in het Nederlands ook in het Duits. Frans en Noors vertaald. Gezien het feit dat dit levensverhaal grotendeels in ons land gesitueerd is, mag voor al voor de Nederlandse editie van dit aangrijpende boek grote belangstel ling worden verwacht. En terecht! boek dat als een noodzakelijke aanvulling van het voorgaande kan wor- Datzelfde geldt voor de VIJFDE DRUK die binnenkort verschijnt van het den beschouwd: J. A. ADER-APPELS De verzetsstrijd van Ds. B. J. ADER, die hon derden Joodse landgenoten een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusilleerd werd. beschreven door zijn vrouw. Een herdruk van dit voortreffelijke boek liet reeds te lang op zich wachten! Omvang 366 tekstpagina's en 8 bladz. foto's In fraai gebonden uitvoering met geplastifi ceerd stofomslag in vierkleurendruk. Prijs 17,50. „Dit verzetsboek is van een gehalte zoals er maar heel weinig in Neder land zijn verschenen, een boek dat met het verlopen der jaren eerder zal (NIEUWE PROV. GRONINGER COURANT) toenemen in betekenisdanomgekeerd". „Een aangrijpend en 'sterk' boek sterk door de getuigenis van het ge loof in Jezus ChristusHet mooiste dat dit boek schenkt is niet de droefheid die men er in tegenkomt om de nood en ellende die in de oor logstijd ons deel was. maar het uitzicht dat 't geloof in de Zaligmaker der wereld biedt". (DE ROTTERDAMMER) „In dit boek, vol van de verzetsstrijd tegen de onderdrukkers, is het toch de liefde die steeds weer de boventoon heeft. Alles wordt overstraald door het vaste geloof in de levende God en de troost van het voor eeuwig geborgen zijn in de liefde van ChristusLezers, u moet dit boek in handen zien te krijgen: het heeft een Blijde Boodschap voor u." (FRIESCH DAGBLAD) Beide boeken verschijnen omstreeks 25 april a.s. U kunt ze nu reeds be stellen door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze, voorzien van uw naam en adres, aan uw boekhandelaar of (in open envelop, zon der postzegel aan: BESTELBON Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhandel: ex. J. R. Dobschiner. TE MOGEN LEVEN! Gebonden 17 50. ex. J. A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM. Gebonden 17,50. Plaats:Datum: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5