Chemische industrie moet verder groeien Bezig bedrijf Ruzie over vleesinvoer Jaarbeurs-directeur bang voor 'Zuidamerikaanse toestanden' in ons land Industriële produktie groeide 6;1 pet in 1973 p ,ow/m\iRfmr zaterdag 9 maart 1974 DSM-topman: 'positie van Nederland gunstig' Italië beperkt in- en uitvoer lires Beurswaarde in februari omlaag Appelen goedkoop: crisis in fruitteelt Japanse economie groeide 11 procent Schoenen- en kledingindustrie liep terug Arabieren ruziën over tijd en plaats van olieconferentie Arnhem in zee met Britse projectontwikkelaar Landbouw export naar Duitsland ging achteruit NEW YORK VAST GESTEMD FIXANCIëN EX ECONOMIE TPNUS25/K25 ROME Binnenkort geldt in Italië voor invoer en export van Italiaanse bankbiljetten een maximum van 20.000 lire per persoon (zowel voor Italilanen als niet-ingezetenen). De Italiaanse ministeries van financiën 11 buitenlandse' zaken hebben dit rijdag bekendgemaakt. Tot op heden gold een maximum van 500.000 lire en in uitzonderingsgevallen één mil joen lire. Voor Italiaanse zakenlieden, toeristen, studiereizen en medische verzorging het buitenland blijft de aanvul lingsregeling tot een bedrag van 500.000 lire van kracht. Het bedrag dat Italianen in deze gevallen meene men naar het buitenland wordt echter wel vermeld in het paspoort. Werkne mers in de grensgebieden zullen per dag maximaal 10.000 lire aan bankbil jetten mogen exporteren. Nadere bij zonderheden over het aanstaande re geringsdecreet zijn nog niet bekend. DEN HAAG In februari is de koerswaarde van gewone Nederlandse aandelen officieel genoteerd op de Amsterdamse effectenbeurs, gedaald van 39798 min tot 37929 min, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Alle groe pen hebben tot deze daling bijgedra gen. Internationals daalden van 24840 min lot 23404 min, handel, indus trie en diversen van 9309 min tot 8946 min, scheep- en luchtvaart van 1041 min tot 1010 min, bank- en verzekeringswezen van 3934 min tot 3933 min en overige fondsen van 674 min tot 636 min. De gemiddelde koers kwam van 393 op 375. De beurswaarde-index alge meen daalde van 107 tot 102. Ford Nederland verwacht verlies AMSTERDAM Ford Nederland ral dit jaar met verlies werken. 'Hoewel het moeilijk is. een prognose te geven in deze onzekere tijd, lijkt het toch vrijwel zeker dat 1974 met een verlies zal worden gesloten', aldus de voorzit ter van de Raad van Beheer dr. J. R. M. van den Brink, op een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering. De vergadering was bijeengeroepen ter goedkeuring van een voorstel de li miet voor het opnemen van gelden, statutair bepaald op 50 min. te ver hogen tot ƒ250 min. 'Een investering van deze grootte behoeft u overigens op korte termijn niet te verwachten.' Hogere winst BOZ AMSTERDAM De winst- en ver liesrekening van BOZ (ontwikkeling en exploitatie van onroerend goed) is over 1973 afgesloten niet een voorde lig saldo van bijna ƒ1,8 min, tegen bijna 1,5 min over 1972. De netto winst per aandeel van 100 steeg in 1973 van ƒ36,87 tot ƒ41,63. Voorge steld wordt het dividend over 1973 onveranderd vast te stellen op 17 per aandeel van 100 over het door verdere conversie tot bijna 4,3 min (was bijna ƒ4,1 min) vergrote aande lenkapitaal. Nestlé in cosmetica samen met Oréal VEVEY (Zwitserland) De Zwitser se maatschappij Nestlé Alimentana. 's wereld grootste concern op levens- middelengebied, gaat zich behou dens toestemming van de Franse rege ring in de cosmetica begeven via een transactie met de Franse onderneming l'Oréal, de grootste fabrikant van cos metica in Frankrijk. De bedoeling is «lat Nest'é voor 49 proeent zal deelne men in l'Oréal. De overige 51 procent /al in handen blijven van de familie, die eigenares is van hgt Franse be drijf. l'Oréal zal voor 5 procent deel nemen in het aandelenkapitaal van Nestlé. L'Oréal heeft vestigingen in 15 landen en heeft 20.000 mensen in dienst. De omzet bedroeg in 1973 2,7 miljard Franse franken (ongeveer 2,5 mil- AMSTERDAM Het landbouwschap wil dat Nederland net als enige andere EEG-landen de vleesimport van buiten de EEG aan banden legt. Argentinië, Paraguay en Uruguay hebben echter opnieuw in Brussel ge protesteerd tegen het stopzetten van de invoer van vlcesiinport uit landen die geen lid zijn van de Gemeenschap. Argentinië bijvoorbeeld wijst erop dat het voor meer dan een kwart van zijn inkomsten in buitenlandse valuta afhankelijk is van rundvlees export naar Europa. Minister Van der Stee is in beginsel bereid in Nederland de permanente interventie voor rundvlees toe te passen. Dit houdt in dat rundvlees te allen tijde bij het interventie bureau kan worden ingeleverd. De minister gaf blijk van bereidheid tijdens zijn jongste maandelijkse gesprek met het landbouwschap. Dat had om de permanente interventie gevraagd omdat alle andere EEG-landen daar al aan doen. De Nederlandse minister wil bij dc toepassing van deze maatregel wel grote voorzichtigheid toepassen. UTRECHT Door het te grote aan bod van appels, dat vooral sinds begin januari 1974 in de prijzen tot uitdruk king is gekomen, is de fruitteelt in de EEG en daarmee ook in Nederland opnieuw in een crisissituatie beland. De voorzitter van dc Nederlandse Fruittelers Organisatie, de heer L. J. Nijsten, zei in de algemene vergade ring van de NFO, dat deze crisis de Nederlandse fruittelers bijzonder sterk treft, omdat zij gewoonlijk onge veer de helft van hun appeloogst na de jaarwisseling verkopen. Oorzaak van de 'appelberg' zijn volgens hem vooral de zeer grote oogsten in West- Duitsland en Frankrijk (resp. 800.000 en 200.000 ton meer dan in 1972). De Nederlandse appeloogst 1973 lag met 460 miljoen kilo ongeveer toen pet boven het gemiddelde van de laat ste tien jaar. De perer.oogst maar 55 miljoen kilo lag ruim de helft onder dat gemiddelde. De perenprij- zen waren tot eind februari weliswaar 20 cent per kilo hoger dan het jaar daarvoor, maar de perenteelt was al leen lonend voor de kleine groep te lers die een redelijke oogst had. TOKIO Het bruto nationaal pro- dukt van Japan heeft in 1973 een re cord-toeneming van 24,5 procent te zien gegeven vergeleken met een groeipercentage van 14,4 in 1972. Blij kens gegevens van het economisch planbureau in Tokio vertegenwoordig de het BNP verleden jaar een waarde van 112,9 biljoen yen. De reële toeneming van het BNP be droeg echter elf procent (1972 8.9 pro cent). Het aanzienlijke verschil met het nominale groeipercentage is het directe gevolg van de scherpe stijging van de goederenprijzen. jard). Nestlé heeft bedrijven in de he le wereld en meer dan 116.000 men sen in dienst. In 1973 bedroeg do om zet van Nestlé ruim ƒ15 miljard OGEM neemt belang in kraanverhuurbedrijf ROTTERDAMNIEUWERKERK ad. IJSSEL R. S. Stokvis en Zonen BV in Rotterdam (OGEM-THV) gaat via het nemen van een meerderheidsbe lang in Kraanverhuur van Hoevelaken in Nieuwerkerk aan den IJssel nauw met dit laatste bedrijf samenwerken. Het belang van de samenwerking lig in de ontwikkeling in het kraanver- huurbedrijf. die schaalvergroting wen selijk maakt. Voor Stokvis, als lever ancier van kapitaalgoederen, betekent de samenwerking een aantrekkelijke mogelijkheid om haar belangen in de ze markt uit te breiden. Van Hoevela ken is gespecialiseerd in de verhuur van mobiele hydraulische kranen voor de bouw. De werkgelegenheid voor de ongeveer 30 man personeel van van Hoevelaken zal niet worden aangetast. Met de bonden heeft overleg plaatsge vonden. Inflatie internationaal aanpakken Van een onzer verslaggevers UTRECHT De inflatie moet internationaal worden aangepakt. Nationale maatregelen, hoe goed ook bedoeld, kunnen slechts be perkte invloed hebben voor de beteugeling van de inflatie. Vooral binnen de EEG, waar de economische integratie reeds een feit is. Dit zei drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, tijdens een persbijeen komst aan de vooravond van de inter nationale voorjaarsbeurs. Weinig lan den in de wereld, zo constateerde hij hebben langer dan twee jaar straffe loos inflatiepercentages van 10 tot 20 pet. doorstaan. Moet dit beeld ook ons voorland worden? Zijn ook hier Zuid- armikaanse toestanden' te verwach ten? Benzinedistributie Dat te vergaande nationale maatrege len op economisch gebied zonder re kening te houden met wat het buiten land doet niet realiseerbaar zijn heeft de benzinedistributie wel bewezen, 7.0 merkte hij op. Maar dat geldt ook voor het belastinggebied en het on dernemingsklimaat. Wat het laatste aangaat wees drs. van der Kwast erop, dat er steeds minder enthousiasme voor het doen van in vesteringen in ons land is. Geconsta teerd moet worden, dat er in toene mende mate in België en in Duitsland wordt geïnvesteerd. Spr. hoopte, dat aan deze ontwikkeling een halt zou kunnen worden toegeroepen via ver betering van het ondernemingskli maat in ons land. DEN HAAG De produktie van de Nederlandse industrie is in het afgelopen jaar volgens de indexcijfers van het CBS iets meer gestegen dan in 1972. De stijging bedroeg 6,1 pet. tegen 5.2 pet. in 1972. Een daling vertoonde in 1973 de pro duktie van de schoeisel- en kledingin dustrie, de ledernijverheid en de in dustrie van bouwmaterialen en aarde werk. De produktie van de schoeisel- en kledingindustrie (die het CBS te zamen berekent) daalde met 7.3 pet tegenover 1972, die van de ledernij verheid met acht procent en die van de industrie van bouwmaterialen en CAIRO De verwarring rond de vraag waar de eerstvolgende conferen tie van Arabische ministers van olie zaken zal worden gehouden, duurt voort. Gisteren maakte een woord voerder van het Egyptische ministerie van olie bekend dat na overleg met andere Arabische landen de Egypti sche regering haar plannen voor een conferentie zondag in Cairo heeft doorgezet. Saoedi-Arabië, Koeweit. Abu Djabi, Bahrein en Qatar zouden hebben ingestemd met het Egyptische plan In Algiers en Tripoli is echter verno men dat de conferentie, die zal wor den gehouden op verzoek van Egypte, woensdag in Tripoli zal beginnen. Waarnemers geloven dat het geharre war over tijd en plaats duidt op on enigheid over de kwestie van de ophef fing van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten en Nederland. Het land waar de conferentie wordt ge houden kan nl. een stempel drukken op de kwestie. Egypte is een voorstan der van de opheffing van de olieboy cot, Algerije en Libië tegenstanders. aardewerk met nauwelijks één pro cent. Wat de grote bedrijfstakken betreft, valt uit de indexcijfers van het CBS op te maken, dat de produktie van de voedings- en genotmiddelenindustrie met ongeveer vier pet is gestegen. Dit komt hoofdzakelijk door de grotere produktie van de drankenindustrie (plus elf pet) en van de tabaksindus trie (plus negen pet). De verwerking van dierlijke en overige produkten in de voedingsmiddelenindustrie steeg slechts met anderhalf twee pet. De produktie van de papierindustrie steeg met 7.5 pet, die van de chemische in dustrie met 15 pet. Van de metaalnijverheid en de textiel industrie zijn nog geen jaarindices berekend. Volgens de indexcijfers in zake het derde kwartaal was de pro duktie van de metaalindustrie in die periode 5.5 pet en die van de textiel industrie zes pet groter dan die van hetzelfde kwartaal van 1972. DOW JONES INDEX 6 mrt. 879.85 197.1693.8573.0o' 743 5 7 maart 869.06 194.72 93.56 72.99 74.99 8 mrt. 878.05 195.45 93.69 72.85 743 4 6 mrt. 19.140 1 5 520 1.785 7 maart 14.500 12.780 1.781 8 mrt. 16.210 14.060 1.767 858 511 Koersen in Montreal Met betrekking tot de Machtigings wet drong drs. van der Kwast met klem aan op een billijke verdeling van lasten. Hij wees erop, dat de mo gelijkheid van nóg verdere bijdragen van het bedrijfsleven nauwelijks aan wezig is. 'De koek is daar in praktisch alle geledingen finaal op.' Trade mark Sprekende over de zgn. trade mart in het Beatrixgebouw, een nieuwe expo- sitievorm. met permanente stands en vaste inkoopdagen, stelde de Jaar beurs-directeur vast, dat de conclusie na vier jaar experimenteren is, dat het experiment geslaagd is. Het succes valt mede toe te schrijven aan de voortdurende kostenstijgingen van an dere vormen van klantenbenadering, vooral nu verhogingen van de prijs van benzine en olie het werken langs de weg nog duurder maken. Concen tratie van een voor de afnemers com mercieel aantrekkelijk aanbod in een centraal gelegen showroom blijkt een goed alternatief. Met het oog op de toekomst en gezien de verdere ontwikkeling van activitei ten van de jaarbeurs wordt gedacht aan een uitbreiding van het hallen complex. Dit is thans nog mogelijk op het bestaande terrein. Op langere ter mijn zal een verdere uitgroei van het complex evenwel daarbuiten moeten geschieden. EFFECTFNKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- koer kwamen gisteravond de volgende koer- sen tot stand (tussen haakjes de officiële slntkoers van dezelfde dag). Akzo 53.80-51.00 153.60». Hoogovens >65.50) Kon. Olie 94 50-94.80 gl (94.50). Phi lips 32.40-32.60 (32.50). Unilever 109.50 gl (109 00). KLM -- (73 00). ARNHEM Op 18 maart zal de Arn hemse gemeenteraad moeten beslissen over een voorstel van burgemeester en wethouders om verder te gaan on derhandelen met de Britse projectont wikkelingsmaatschappij Town and City Properties in Londen bij de ont wikkeling, bouw en exploitatie van het stadsdeel centrum Kronenburg. Andere kandidaten voor dit enkele honderden miljoenen kostende project in de Arnhemse nieuwbouwwijk Mal burgen ten zuiden van de Rijn waren projectontwikkeling*- en exploitatie maatschappij Joh. Matser in Hilver sum en VOM Nederland in Arnhem. Het gemeentebestuur heeft na een grondig onderzoek de voorkeur gege ven aan de Britse projectontwikke laar. Het plan Kronenburg zal winkels, wo ningen, kantoren en recreatieve en so ciaal-culturele voorzieningen gaan be vatten. Volgens burgemeester drs. J. A. F. Roeien van Arnhem, zal het plan een ondersteuning betekenen voor de binnenstad, als wijkcentrum gaan fungeren en ook regionale bete kenis hebben voor met name Oost-Be- t»« e, zo zei hij. Hij verklaarde desgevraagd dat de ge meentelijke autoriteiten zich elders in den lande terdege hebben geïnfor meerd over de ervaringen van ge meentebesturen met projectontwikke laars. Zo is van gedachte gewisseld met deskundigen uit Utrecht over de bouw van het nogal omstreden plan Hoog Catharijne in de Utrechtse bin nenstad. 'Van meet af aan zijn wij er beducht op geweest de nare ervarin gen uit het nog te maken raamcon tract te weren en goede zaken over te nemen', zo zei hij. HOOGEVEEN De directie van Kip kampeerwagens heeft gisteren over legd met de gezamenlijke vakbonden. Het resultaat hiervan is dat het ont slag van 144 mensen wordt ingetrok ken. Hiervan is mededeling gedaan aan het gewestelijk arbeidersbureau. Dit gisteravond in Hoogeveen meege deeld door districtbestuurder K. Gou- driaan van de industriebond van het CNV. NED. FONDSEN' IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren S 34-'» (34-'4), Unilever 383i-39'i (39%-*4). Philips 11%- (11%-%) en KLM $26%-% (26%-%). Op gave Uornbluwcr en Weeks. DEN HAAG De Nederlandse agra rische export naar West-Duitsland, on ze grootste handelspartner, is in 1973 in waarde met acht procent toegeno men, maar in gewicht is deze export toch met twee procent gedaald, aldus mr. H. R. Marius, algemmeen secreta ris van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, in een gesprek over de komende jaarbeurs te Hannover. De toename van de industriële export wordt geflatteerd door de zeer grote stijging van de uitvoer van aardolie- produkten. Zonder aardolieprodukten zou onze export naar de Bondsrepu bliek Duitsland een groeipercentage laten zien van veertien procent. Geen van de andere EEG-landen kon dit percentage bereiken. Verheugend is daarbij, dat een aantal voor de Neder landse werkgelegenheid Interessante industriegroepen hun export naar Duitsland aanzienlijk hebben kunnen uitbreiden. Deze groepen, die alle ver geleken bij het jaar 1972 met meer dan 20 proeent hun verkopen in Duitsland hebben kunnen vergroten zijn motorvoertuigen, wetenschappelij ke instrumenten, artikelen van papier en karton, speciale textielvezels. con structiewerken. elektrische kracht- werktuigen en schakelmateriaal, niet- elektrische kraehtwerktuigen. werken van plastische stoffen, landbouwma chines. gereedschappen, rubberwaren en keukengerei. In de agrarische sec tor steeg de post verse er gedroogde groenten met 23 procent, terwijl de export van eieren met eenderde toe nam. De Duitse markt kan door de Nederlandse exporteur het beste wor den bewerkt door deelname aan Duit se jaarbeurzen meent de Kamer. Ni-.'W VOHH \('F Indus! rican Brands 39', i SMmli i Tel x 1 Allant. Kichfield ■acafic Rv r>e Colgate Faliiiolm (.uil Industries Commui.w Edi»..r Curiis Dan I Deere Kodak ii Ctiy 34% 15". •2444 Ren Electric 23M, 20'., Ci'imer 40*4 45*. :oV..u*h li l 9'4 931" Sluies 26% l)..itgl 18 Na! Lead-lnd Pac Ga* and El Hielp» Dodge Ph.llp Mui r is Philip» l'.ir 105 10544 55'4 5544 89',4 89% 33% 34'4 86', 874» 59', 59*4 16'v 18*4 35*4 35'4 42% 48'4 2S'. 28% 1063; 07'4 9'6 9'-i Can Breweries Cello Chadljourn limh Chase Seleci Fd Columbia Gas Comlnco Cont. Telephone 12% 12% 19% 19% "'•ex 22% 13% 14% 8.82 b 8.82b 26 25'4 33'a 3SV, 18% 18% 99 %b 99 b 38 38*4 45'. 44% Madison Fund ■lie Stee) lance Croup 17% 11% 53% 11% 53% Elrctr ufp» Ga» 11 Balicurp 15'4 8% 15% 28', Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voortgaan de groei van de Nederlandse chemische industrie is een es sentiële voorwaarde voor haar voortbestaan. Ten opzichte van andere geïndustrialiseerde lan den in West-Europa neemt deze bedrijfstak geen ongun stige positie in, qua eigen energiegrondstoffen en techno logische kennis. Dit is de me ning van drs. W. A. J. Bogèrs, president-directeur van De Staatsmijnen. Na de oorlog heeft de chemische in dustrie zich ontwikkeld tot één der belangrijkste takken van nijverheid in ons land. Ter illustratie legt drs. Bogers de volgende cijfers op tafel: Was de omzet in 1950 nog 1.2 mil jard gulden, of 7.8 pet van de totale industriële produktie, in 1972 is het omzetcijfer gestegen tot 10.5 miljard gulden of 11 pet van de totale pro duktie. Het stijgingspercentage van de laat ste jaren (ruim 9 pet) ligt welis waar onder het gemiddelde van de gehele industrie (10.5 pet), maar naar hoeveelheid is de omzetstijging in de chemie aanzienlijk groter om dat in een reeks van jaren sprake is geweest van een dalend prijsniveau voor chemische produkten, bij stij gende groothandelsprijzen bij de to tale industrie. Met de omzet chemie per hoofd van de bevolking komt Nederland, na de VS en Zwitser- land, op de derde plaats in dc we reld. Werkgelegenheid groter Van de chemische produktie werd in 1972 voor 9 miljard gulden geëx porteerd. Dit is naar schatting 86 procent van de omzet in dat jaar. De investeringen liggen thans op een niveau van 1.5 tot 2 miljard gul den per jaar, 17 tot 20 procent van de totale industriële investeringen, zo zei de heer Bogers, aldus de be langrijkste karakteristieken' van de chemische (basis)-industrie aange vend. De chemische industrie biedt verder aan ongeveer 100.000 mensen werk, terwijl de indirecte werkgele genheid nog beduidend groter is. Volgens de heer Bogers was de snel le groei van de Nederlandse chemi sche industrie vooral te danken aan de beschikbaarheid van grondstoffen in ons land. Hij wees daarbij op Rotterdam met de grootste raffina- ge-capaciteit van West-Europa, ter wijl in Groningen de grootste aard- gasv'oorkomens in de wereld liggen. Daarnaast hebben de technologische ontwikkelingen en de sterke groei van afzetmarkten tot de expansie van de chemische industrie bijgedra gen. Onder druk Ondanks de zeer snelle omzetontwik keling is de rentabiliteit in de be drijfstak na 1965 onder sterke druk komen te staan. Als belangrijkste oorzaak daarvan noemt de heer Bo gers het feit dat de chemische mas- sa-produktie niet plaats vindt tegen een beperkte binnenlandse markt als achtergrond, waardoor export in concurrentie met zeer grote buiten landse producenten noodzakelijk is. Daarbij kon de omvangrijke af- De chemische industrie in ons land verwacht in de komende jaren een forse stijging van de kosten. Dc winstgevend heid mag niet in gevaar worden gebracht en omdat hogere prijzen de concurrentiepositie ten opzichte van buiten landse ondernemingen schaadt, vindt DSM een verdere groei van produktie en omzet noodzakelijk. Op de foto het buizenlabyrint in de DSM-fabricken voor acrylonitril, gro ndstof voor gareus, vezels, plastics en rubber. zetgroei slechts worden gerealiseerd door verlaging van de prijzen. In dit verband stelt drs. Bogers dan ook dat de chemie een der zeer weinige industrietakken is geweest die krachtig anti-inflatoir heeft gewerkt. Een andere factor die de winstge vendheid van de bedrijfstak heeft uitgedrukt, was de schoksgewijze ex pansie van de produktiecapaciteit bij veel producenten tegelijk. Daarbij werd vooruitgelopen op de geleide lijke marktgroei en leidde tot over capaciteit gedurende lange periodes. De chemische industrie zal volgens de president-directeur van DSM in de toekomst in een ander, moeilij ker, klimaat moeten werken. Gere kend moet worden met een sterke st'jging van de grondstofprijzen, vooral op grond van de gewijzigde machtsverhoudingen in de oliewe- reld. Bovendien zal de voortgaande loonkostenontwikkeling de winst verder drukken. Milieu Met betrekking tot het milieu merkt de heer Bogers op dat de chemische industrie gezien haar aard en om vang een zwaar belastende factor be tekent voor het milieu. Hij vindt daarom dat de chemie een duidelij ke bijdrage dient te leveren tot een afnemende vervuiling, wat deze in dustrie overigens wel weer zal con fronteren met nieuwe problemen (en kosten). Zo kunnen optimale vestigingsplaat industrieën wordt door de milieu kosten scheefgetrokken ten opzichte van elders (in het buitenland) ge vestigde ondernemingen. De toenemende kosten waarmee de chemie in de toekomst te maken krijgt, kunnen volgens de heer Bo gers alleen worden gecompenseerd door toename van de economische produktiviteit en door prijsverho ging. Als de groei stagneert, zal prijsstijging de uitlaatklep moeten zijn voor de kostendruk, aidus de DSM-topman. Wenselijk De voortgaande groei van de Neder landse chemische industrie is vol gens drs. Bogers niet alleen noodza kelijk maar ook wenselijk. Hij wijst op de betekenis van de chemische industrie voor het totale nationale produkt. Deze betekenis is groter dan uit haar omzetaandeel van ca. 11 procent blijkt. Zij levert namelijk toe aan nagenoeg alle andere industrie takken. Voorts is het zeer grote exportaandeel juist voor Nederland van wezenlijke betekenis. Verder stelt de chemische industrie niet alleen 100.000 man direct te werk, maar heeft een grote invloed op de indirecte werkgelegenheid, die DSM op 50.000 man schat. De president-directeur van DSM sprak tijdens een bijeenkomst van de Maatschappij van Nijverheid en Handel in Amsterdam sen niet meer voornamelijk worden gekozen op grond van technische en economische overwegingen, maar dient rekening te worden gehouden met de gevolgen voor het milieu. In de bestaande en nieuwe vestigingen moeten omvangrijke investeringen worden gedaan ten behoeve van de water- lucht- en bodemzuivering. Voor DSM beloopt dit 9 procent van de investeringen in haar chemische bedrijven in Zuid-Limburg. De con currentiepositie van, uit milieu-oog punt gezien, minder gunstig gelegen Drs. W. A. J. Bogers

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25