£NVB gedeeltelijk tegemoet Éan eisen van spelers Oranje Oefenprogramma Nederlands elftal Jan Mulder één duel geschorst DE KWAAIE PIER? S DE SCHEIDSRECHTER WK-afdracht gaat nu 49 procent naar de spelers Vrijspraak voor Piet Keizer Limburgse profs rijden in clubtrui Bobby Moore te koop Arbiter staakt basketbalduel ES 1IST De 'minister van finan- in het WK-bestuur, Ton vikstra, toonde zich gisteren in iist verheugd, dat de financiële ig75ferikelen om het Nederlands elf- rond zijn. De oorspronkelijke irdeling van de 'Duitse' afdracht in 40 procent40 procent20 ocent (voor spelers, clubs en KNVB) is gewijzigd in: 49-49- De bond heeft dus water in de ijn gedaan. De 49 procent van spelers wordt onderverdeeld 45 procent voor de spelers van selectie en 4 procent voor de lelers van het betaalde voetbal. uitkering daarvan zal geregeld »rden met het Nederlandse elftal en WCS. De 49 procent van de clubs eveneens onderverdeeld: 45 procent lar de clubs, die spelers hebben af staan aan het Nederlands elftal en procent voor het betaalde voetbal in ederland. et deze regeling is iedereen akkoord zei de heer Zwikstra. De mo- ikheid voor een wijziging in deze itie is nog opengelaten indien het ionale elftal verder komt dan de ite ronde. Tussen de eerste ep de ronde kunnen dan gesprekken itsvinden over een nieuwe verde- van de bedragen die na de eerste ide worden verdiend. DISCH TEAM t medisch team, dat het Nederlands tal naar West-Duitsland zal begelei- 1 bestaat uit vier man, dokter Kes- dokter Hamelijnck, fysiotherapeut |plff en de verzorger Van de Akker, team staat onder leiding van Idsarts Kessel. Deze deelde nog mede, dat voor het geval zich ernstige blessures voordoen een specialist zal worden aangetrok ken in overleg met de clubarts van de betreffende spelers. In West-Duitsland staan in ziekenhuizen ploegen ter be schikking voor de verschillende for maties. In de onmiddellijke omgeving van het hotel, waarin de Nederlandse spelers worden ondergebracht bevindt zich een ultramodern ziekenhuis, al dus dokter Kessel. NIEUWE SPONSORS Een drietal nieuwe sponsors is aange trokken voor het Nederlands elftal: naast de SRV, die normaal aan zijn reeds eerder aangegane verplichtingen zal voldoen, zoals Maarten van Wame- len, de secretaris van het 'Oranje pas poort' mededeelde, hebben nu ook de AMRO-Bank, het weekblad Panorama en nog een niet genoemd Amsterdams transportbedrijf hun bereidheid ver klaard Oranje te steunen. De Amro-iBank stelt voor ieder doel punt, dat door het Nederlands elftal in Duitsland wordt gemaakt 5.000 ter beschikking met de gatantie van zes treffers 30.000). Het weekblad Panorama overweegt verschillende ac ties en het transportbedrijf gaat even eens verschillende acties ondernemen, die 200.000 zullen moeten opbren gen. Achtduizend chauffeurs van deze onderneming krijgen het 'Oranje pas poort' (kosten vijf gulden) wat dus reeds 40.000 zal opleveren. WILLEM DUYS Willem Duys is voorzitter geworden van de stichting 'Oranje paspoort', die zich ten doel stelt gelden te verzame len voor de spelers van het Neder lands elftal dat zal deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioen schap. De stichting start zaterdag 9 maart met haar acties. Het bestuur van de stichting telt verder nog dé heer EIST (ANP) Tijdens een bijeenkomst in Zeist is gistermiddag het oefen- rogramma van het Nederlands voetbalelftal bekendgemaakt Het schema ziet f als volgt uit: 27 maart: Rotterdam: Nederland-Oostenrijk; 25 mei: wedstrijd tgen nader aan te wijzen buitenlandse tegenstander; 1 juni: Ncderland-Argen-. nië; 5 juni: Nederland-Roemenië. 8 de periode, dat de spelers in Zeist verblijven (vanaf 21 mei) worden er nog Dkele wedstrijden tegen Nederlandse clubs gespeeld. BONDSARTS KESSEL leider medisch team Maarten van Wamelen (secretaris) en enthousiaste toespraak, waarin hij de heren W. A. G. M. Meuleman en T. H. Zwikstra. Duys, die zei zeer verrast te zijn ge weest door het verzoek om voorzitter van de stichting te worden, hield een zijn bereidheid zich volkomen te ge ven toonde. Willem Duys is aange zocht volgens Maarten van Wamelen omdat 'hij een typische vertegenwoor diger is van het Nederlandse volk'. Programma Eredivisie FC Utrecht—PSV HaarlemAjax AZ'67MW FeyenoordDe Graafschap NACSparta FC Twente—Telstar NECFC Den Haag FC AmsterdamRoda JC FC GroningenGo Ahead Eerste Divisie Van onze sportredactie UTRECHT De tuchtcommissie van de KNVB heeft zeer lichte straffen uitgedeeld aan de Ajacieden Mulder en Keizer. Jan Mulder, "Z*" die zondag door scheidsrechter Henk Geurens in het duel tussen Ajax en AZ'67 uit het veld werd gestuurd, werd voor één wedstrijd geschorst, terwijl Piet Keizer ondanks zijn gele kaart in dezelfde wedstrijd van schuld werd vrijgesproken. De tuchtcommissie behan delde de zaak tegen beide voetballers in Utrecht in een besloten zitting. SWPEC FC VVVVeendam FC Den BoschVitesse SC AmersfoortHeracles Fortuna SCSC Cambuur HeerenveenWillem II WageningenExcelsior VolewijckersVolendam Helmond SportFortuna VI. EindhovenFC Dordrecht Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De vijf Limburgse profwielrenners Jan Krekels, Jo Vrancken. Ger Harings, Wim Keile ners en Matthieu Pustjens zullen mo gen starten in de eerste wedstrijd voor beroepswielrenners in het nieu we seizoen in Nederland: de Ronde van Galder. Het Limburgse kwintet zal in die ronde rijden in de clubtrui en, dus zonder sponsorreclame. Gisteren heeft dit vijftal zijn licentie afgehaald, nadat voldaan was aan de .laatste KNWU-eis: het verkrijgen van sociale zekerheid. Die zekerheid heb ben de Limburgers te danken aan de Maastrichtse aannemer Fred Rompel- berg, die de Limburgers bij hem op de loonlijst heeft geplaatst. Rompelberg: 'Het wachten is nu op een sponsor. Ik heb als aannemer wei nig aan reclame in de wielrennerij, maar ik wilde deze Limburgse profes sionals toch niet in de kou laten staan. Ze zijn eventueel bereid om een contract te tekenen bij de Robot formatie van Vissers, maar dan zal wel moeten worden voldaan aan de redelijke eis dat het contract eerst mag worden ingezien door een advo caat. Er wordt niet getekend wanneer er geen waterdiohte garantie achter staat dat de financiële verplichtingen in het contract voor honderd procent zullen worden nagekomen Vissers heeft de zaak nu lang genoeg bedon derd'. Jan Mulder was uit het veld gestuurd nadat hij Wildbret had geslagen. Piet Keizer weigerde tot drie maal toe een vrije trap te nemen omdat de AZ- muur niet op de vereiste afstand stond opgesteld. Hij kreeg daarvoor de gele kaart SPARTA De matige competitieprestaties van Sparta hebben de afgelopen dagen binnen de selectiegroep tot een explo sie geleid, die de positie van trainer Leo Steegman ernstig in gevaar kan brengen. De jeugdige oefenmeester is na de teleurstellende wedstrijd tegen FC Twente, die door de Rotterdam mers met 1-2 werd verloren, in con flict geraakt met doelman Doesburg en de verdedigers Ger ter Horst en Hans Venneker. Doesburg werd zelfs begin deze week van de training gestuurd na een diep gaand meningsverschil met zijn oefen- meester, terwijl Ter Horst de training boycotte nadat hij vernomen had dat hij morgen niet in de basisopstelling zou worden opgenomen. Ook Hans Venneker is teleurgesteld in Steegman, omdat hij eveneens naast het elftal is gezet. De inciden ten bij Sparta zijn tot uitbarsting ge komen in de periode, dat voorzitter drs. Cor van Rijn en manager Ad Lam in het buitenland vertoeven. Steegman, die met Doesburg de affai re inmiddels heeft uitgepraat, heeft Jansen voor de uitwedstrijd tegen NAC als vervanger voor Venneker aangewezen en De Munnik voor de re bellerende Ter Horst, die blijft weige ren de training te volgen. FEYENOORD Wat Feyenoord betreft, de selectie- groep heeft gistermiddag met trainer Wiel Coerver en manager Guus Brox nog eens alle problemen in een rusti ge sfeer doorgesproken. Commentaar na afloop van Wim van Hanegem: 'Al le plooien zijn weer gladgestreken'. LONDEN (Reuter) Bobby Moore (32), ex-aanvoerder van het Engelse nationale team, is door zijn vereni ging West Ham United na zestien jaar op de tramsferlijst geplaatst Moore, die 107 'caps' verzamelde, heeft sinds zijn blessure die hij op 5 januari dit jaar opliep niet meer in het eerste team van West Ham ge speeld. In een korte verklaring zei manager Ron Greenwood dat beide partijen na enige gesprekken de transfer waren overeengekomen. Moore, wiens con tract bij West Ham aan het eind van dit seizoen afloopt heeft in totaal 642 wedstrijden voor deze vereniging, die op de zestiende plaats in de league staat, gespeeld. Aan het begin van dit seizoen deed Derby County nog een vergeefse po ging Moore te contracteren. DEN BOSCH De basketbalwed strijd EBBCBS Leiden, voor 700 toeschouwers in Den Bosob gespeeld, is een minuut voor rust gestaakt. EBBC leidde op dat moment met 54 33. In dit duel uit de kampioensgroep van de eredivisie hadden de scheids rechters wat moeilijkheden met coach Rob de Wit van BS Leiden, die zich herhaaldelijk bemoeide met de lei ding. Hij was al een keer gestraft voor een technische fout, toen hij in de ne gentiende minuut van de strijd, vol gens de scheidsrechters weer te ver ging. Hoofdscheidsrechter Mare Christiaan- se maakte gebruik van het recht De Wit uit de zaal te verwijderen. De Wit weigerde echter te vertrekken en toen hij na een minuut nog niet had voldaan uit de opdracht van de scheidsrechter, staakte Christiaanse de wedstrijd. Voor de degradatiegroep werd in Am sterdam gespeeld de wedstrijd AS- VUHaarlem Cardinals. AS VU won met 112—88. oor Ruud Verdonck tfSTERDAM Zondagmiddag, nog voor zes uur was er al het eer- 0 telefoontje van een boze voetbalsupporter. 'Meneer ik vind voet- illen hardstikke leuk om te zien. Ik ga graag kijken. Ik moet drie- rartier fietsen voor ik bij Ajax ben. Ik betaal een tientje om een jede plaats te hebben. En wat krijg je dan? Daarvoor geef ik m'n ld natuurlijk niet uit. Ik vind het ronduit een belediging voor het ibliek. Zo een scheidsrechter moeten ze niet meer dit soort wed- rijden laten fluiten. Zet dat maar eens in de krant. Ik fiets drie- rartier, ik betaal ruim tien gulden, dan moeten ze ook wat geven. Is zo een scheidsrechter dan de middag verpest, en ik ben echt geen Ajax-supporter, maar als ik dat zie, dan hoeft het voor mij niet meer. Zet dat er maar eens in'. Op datzelfde moment zat ergens in de intercity tussen Maastricht en Amsterdam scheidsrechter Berrevoets. Rondom hem journalisten. In een door de politie afgesloten coupé. Op ieder station was weer politie paraat om te voorkomen dat woedende (en veelal dronken) Feyenoord-supporters er in zouden slagen toch de coupé te bereiken. Berrevoets bereikte heelhuids Amsterdam en geen haar op zijn hoofd die er aan denkt het fluiten op de zondagmiddag van een wedstrijd tussen twee goedbetaalde elftallen eraan te geven .VitTT/iKWARTET ZATERDAG 9 MAART 1974 SPORT T21/K21 «urens die Ajax-AZ'67 floot en waar- het publiek na afloop met kwade doelingen wachtte, Berrevoets die VV-Feyenoord leidde en tot in [recht belaagd werd, Vervoort die C Den Haag-FC Amsterdam in goede nen moest laten verlopen en na af- op klappen kreeg van boze Hage- ars. Alles op één zondag. De ïeidsrechter is dit seizoen meerma- i middelpunt geweest van discussie, ^ar niet een keer was het zo erg. ipporters lijken het niet langer te [ken. Lees maar wat de heer F. van Plaat uit Vaassen (Dorpsstraat schreef: Feyenoord. Rotterdam ss, nemen jullie dit nog langer? it loopt nu toch wel de spuigaten Eerst Ajax een gelijkspel cadeau Rotterdam en een overwinning in DSterdam, nu MW. De heer Van r Kroft kreeg van Leo Horn 1000 Iden cadeau, krijgt de heer Berre- ets nu de 2e prijs? En maar con- mt fluiten jongens. Wat dat con- nte fluiten betreft, dat hebben wij langzamerhand wel kunnen zien. tar Ajax wordt nu wel kampioen, de cupwedstrijden gaan Rotterdam I weer voorbij. Als oud-Rotterdam- ;r, maar nog altijd Feyenoord-sup- rter ben ik van mening dat er bij KNVB iets moet veranderen. Er «t een protest kunnen worden in- diend. Ik vraag iedereen die het :t mij eens is: schrijf een briefkaart it uw naam en adres naar mijn res, tevens vraag ik een paar voet- lliefhebbers die met mij dit bij de IVB willen proberen, schrijf mij even, u hoort van mij. Het pu- iek dat het geld bij elkaar brengt, eft er recht op', scheidsrechter heeft het weer ge- n. Fouten van de man in zijn ,rte pak worden hem in deze com- titie waarin de strijd om de boven- plaats eindelijk niet al te vroegtij- beslist is, zwaar aangerekend. Ook clubs doen een duit in het zakje. Groningen wilde eerder dit sei zoen voortaan Vervoort niet meer als arbiter. Na afloop van PSV-FC Gro ningen en De Graafschap-FC Gronin gen vonden de noorderlingen dat zijn leiding zoveel te wénsen overliet dat men Vervoort maar liever niet ïeer zag. Afgelopen woensdag heeft een ge sprek op initiatief van de Gronin gers alles weer recht getrokken. Maar sinds afgelopen zondag is er FC Den Haag dat ook Vervoort liever niet meer wil, omdat hij het duel te gen FC Amsterdam in de ogen van de Hagenaars op z'n minst slecht leidde. De KNVB zal het verzoek (gelukkig maar) niet honoreren. Zaken van een zondag, 3 maart 1974. De scheidsrechter lijkt bij het pu bliek, bij sommige clubs en bij som mige spelers verheven tot de kwaaie pier van het voetbal. Het betaald voetbal in Nederland heeft de afgelopen jaren een versnelde evolutie doorgemaakt. Niet alleen speltechnisch, maar ook wat de opvat tingen over wat wel en niet is toege staan op het veld betreft. Er is een behoorlijk stuk agressie in het spel gekomen en het publiek reageert ook steeds meer agressie af. 'Het h.eeft', zo zegt arbiter Beek, 'alles te maken met het verschuiven van de mentaliteit. Het gezag staat sterk ter discussie. Als wij vroeger in de Marnixstraat in Amsterdam voetbalden en we.dachten een agent op zijn fiets naderbij te ho ren komen, dan renden we als bezete nen weg. Als zoiets nu gebeurt gaan ze gewoon door, kan zo'n agent ook nog iets naar zijn hoofd krijgen. Het gezag is niet meer zo gerespecteerd. En dus wordt automatisch ook het ge zag van een scheidsrechter op het voetbalveld aangetast'. Dat echter niet alleen. Afgelopen zon dag bij Ajax-AZ'67 leek het erop alsof de spelers, aanvoelend dat de scheids rechter (Geurens) toevallig niet zijn beste dag had, dat ook ten volle wil den uitbuiten. Een nogal merkwaardi ge gang van zaken, zeker bij gerouti neerde eredivisieploegen. Daar ook ligt een stuk oorzaak van veel tumult. Beek weer: 'De scheidsrechter moet een onderdeel van de show, die voet bal heet, zijn. Dat betekent dat scheidsrechter en spelers elkaar die nen te accepteren. Een zwakke dag van de scheidsrechter moet opgevan gen worden door de spelers. Daar ont breekt het hier dikwijls aan. In Duits land, ik zie nogal wat wedstrijden via de televisie, is dat anders. Ontstaan niet van die problemen omdat de spe lers het opvangen'. In Nederland is men op het veld in veel gevallen nog niet zover. Er wordt getrokken aan de scheidsrech ter als hij weigert op zijn beslissing terug te komen. Het publiek doet er, dat allemaal voor de ogen getoverd, nog een schepje bovenop. Wil na af loop (of tijdens de wedstrijd met zit kussentjes en bierblikjes) wraak ne men. Scheidsrechter Frans Derks: T>aar moet het echter allemaal pri mair gezocht worden. Nu wordt onder druk der omstandigheden gezegd dat we eens allemaal rond de tafel moe ten gaan zitten voor een discussie. Dat is natuurlijk niet direct nodig. Elke speler, elke trainer, elke scheids rechter weet waarom het gaat. Dat is een kwestie van instelling Daarover hoeven we niet te discussiëren. Het publiek is dan nog het minst exces sief. Men dient op het veld te begrij pen Waar het om draait. We kunnen in Nederland wereldvoetbal spelen. Latep we dat dan doen'. Op dat veld is er echter ook wel het een en ander te veranderen. Het 'pro fessioneel neerleggen' van een tegen stander is bijvoorbeeld een bijna alge meen aanvaard verschijnsel geworden. Een overtreding van de spelregels die in de/bestraffing toch wel een aanpas sing heeft ondergaan. Arbiter Berre voets: 'Neerleggen en neerleggen is twee. Je hebt altijd mensen die het, zeg maar, netjes proberen te doen. Andere spelers denken niet hoe of wat, maar leggen hem zonder te kij ken of je zo'n speler dan ook hard raakt, gewoon neer. Dat calculeer je in als scheidsrechter. De een fluit wel iswaar vlugger dan de ander, maar de beslissingen lopen niet veel uit el kaar. Daarvoor hebben we ook onze richtlijnen gekregen'. En Derks: 'Het zogenaamd professio neel neerleggen is altijd zeer streng bestraft. Maar professioneler voetbal betekent ook aanpassing. Ik fluit nu anders dan bijvoorbeeld zes jaar gele den. Dat is normaal. Een groot ge deelte van de ophef ligt ook bij de vi suele beoordeling van de publiciteits media. Ik ben op het ogenblik bezig om opnamen van dat professionele neerleggen te verzamelen. Als er ge zegd wordt dat een speler wordt neer gehaald zonder dat zijn tegenstander poogde de bal te spelen, dan moet je dat nog eens goed bekijken. Kijk eens naar het stuk theater dat erbij komt. En dan een andere zaak. Ik heb zelf redelijk kunnen handballen. Ga ook eens bij basketbal kijken. Daar gebeu ren met de handen de meest smerige dingen. Slaan. Maar met de voeten wordt een overtreding zwaarder aan gerekend'. In de discussie rond de arbiters heb ben zich de afgelopen week ook club besturen geroerd. FC Den Haag met het verzoek om Vervoort geen wed strijden van de Hagenaars meer te la ten leiden, Feyenoord dat eens met dc KNVB wil gaan praten over de voorbije gebeurtenissen. Ontwikkelin gen waar het publiek ongetwijfeld ook weer op zal reageren. Met een mogelijk nog agressievere benadering van de leiding. Derks weer: 'Als een club gaat zeggen, ik wil die scheids rechter niet meer, dan is dat pure anarchie. Dat moet ik ten sterkste veroordelen. Laat de leiding over het aanwijzen van de scheidsrechters als jeblieft bij de KNVB. Anders is het eind zoek. Ik durf best te zeggen dat ik dan bewondering heb als ik hoor Trekkende spelers aan arbiter Geurens tijdens Ajax-AZ6/. dat een man als Jaap van Praag na die twee wedstrijden tegen CSKA So fia zegt, we hadden de scheidsrechter twee keer niet mee, maar dat moet je incalculeren. Zoiets moet inderdaad, een andere keer is het precies anders om'. De kwetsbaarheid van de scheidsrech ter is dit seizoen zeker toch wel dui delijker naar voren gekomen. Terecht zegt Berrevoets: 'Als een speler tien kansen voor open doel mist, maar de elfde vlak voor tijd benut zodat z'n club toch wint, dan is hij de grote man. Als een scheidsrechter een fout maakt, en een scheidsrechter maakt niet expres fouten, hij doet een waar neming en fluit daarnaar, als hij ech ter fouten maakt dan wordt het hem zwaar aangerekend. Ook al fluit hij voor de rest een vlekkeloze wedstrijd. Het publiek is wat dat betreft zeker agressiever geworden. Wat afgelopen zondag gebeurde. Achteraf moet ik zeggen, misschien had ik beter een trein later kunnen nemen. Die reizen van supporters ken ik zo langzamer hand wel. Maar niet dat ik daardoor nu zo geschrokken ben dat ik ermee zou stoppen. Niemand mag vergeten dat het voor ons een hobby is'. Frans Derks: 'Ik hoed mij ervoor de winnaar of de verliezer van een wed strijd aan te wijzen door een fout. Ik vind het verschrikkelijk voor mijn collega's wat er afgelopen zondag ge beurde. Van de andere kant echter zie ik het allemaal ook weer niet zo zwaar in. Toen Spitz Kohn afgelopen zondag Achterberg uit het veld haalde omdat hij achter mijn rug iets deed dat niet door de beugel kon, dacht ik dat zo de instelling ook moet zijn. Rijvers wil het ook wel doen. Dat is de verantwoordelijkheid die je als club ook moet kunnen dragen'. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21