rote man an de kleinkunst Beschaafd amusement van Ivo de Wijs Liefdadigheid 'voor huize Witman' dekt commerciële lading Adviezen schoolkeuze kloppen maar in helft van gevallen De Kuyper Export Jonje Jenever Géén massa-artikel |n memoriam Wim Sonneveld Jan Brussen weg bij Jverijssels Orkest Busken Huetprijs voor Sybren Polet Zeventig Ter Borchs in het Mauritshuis Gastenavond, niet meer dan een aardige inval Slaapverwekkende oogbeweging van belang voor wegen Vrees voor ontslag van negentig beambten bij HAL 10UW/K.WAKTET ZATERDAG 9 MAART 1974 BEN'NENLAN D/KUTS' ST T9..K11 DOOR BER HULSING Iet is, 11a de eerste schrik en de hoop dat hij er met zijn levenslust, energie, nog vol plannen, en mg nog voor zijn 56 jaren, wel weer bovenop zou komen, een onverwachte schok, dat wij Wim Son- leveld nooit meer zullen zien en horen. edereen kende hem, zo niet van zijn erfijnde cabaretwerk, of van zijn one- ian-shows, of als Higgins uit My air Lady, dan toch van de radio of e tv, en de film, als een van de po- ulaire types als Willem Parel of pa ir Venantius. Wim Sonneveld was en veelzijdig artiest, een van de 'gro- e drie' van na de oorlog, met Wim ;an en Toon Hermans, en dan groot zijn eigen stijl. Die ging van rrisch tot lol, van uiterst gevoelig in en ontroerend liedje tot aan een ara jongensachtige grappigheid, van en bijna behaagzieke beschaafdheid at aan kluchtige figuren van de [raat. Imuseur [et gaat er nu niet om, welke Wim onneveld wij het beste vonden. Hij lield van alles wat hij d'eed, van het ehele showvak, van de schmiere tot an het Franse literaire cabaret. En lij dééd het goed, met een nagenoeg olmaakt vakmanschap, onnavolgbaar, a ernstig wat het vak betreft, ail wil- e hij zelden ernstig overkomen. Hij ilde amuseren, hij voelde zich voor- amelijk 'amuseur", hij bemoeide zich ils cabaretartiest dan ook nooit, al- hans heel zelden, met de grote pro lemen en de politiek, en als hij wat ieper ging, verschanste hij zijn ge- oelens en ideeën toch nog achter en, gemakkelijk lijkende, ironie. !ij Wim Sonneveld ging het vlot, ver- aakelijk. Bij hem waren de mensen lit. Maar achter dat vlotte gemak, en INSCHEDE Jan Brussen, de vaste lirigent van het Overijssels Pbilhar- aoniseh Orkest heeft op medisch ad- ies deze functie moeten neerleggen. )e thans 55-jarige musicus, die in den ande mede grote bekendheid kreeg loor zijn toernees met het Nederlands itudenten Orkest, werd in oktober 973 al uitgeschakeld door een hartin- arct. Deze week werd hem van me- lische zijde ontraden zijn functie als lirigent bij het Overijssels Orkest roort te zetten. Van het Nederlands Jtudentenorkest (dat hij 20 jaar diri geerde) had hij vorig seizoen al af- cheid genomen. Hij werd daar opge volgd door Maarten Smit. )e eventuele opvolging van Brussen ij het Overijssels Philharmonisch zal as over een jaar of twee aan de orde omen, Voor dit seizoen en ook voor en groot deel van het daarop volgen- Ie, zijn al afspraken met gastdirigen- ten gemaakt, zodat de concertpro gramma's normaal afgewerkt kunnen Worden. AMSTERDAM De Busken Huet prijs 1973 van de Stichting Amster dams Fonds voor de kunst, groot 5.000,-, is toegekend aan Sybren Po- let voor de vier essays, verzameld in de bundel 'Literatuur als werkelijk heid, imaar welke?' De adviescommis sie bestond uit de heren A. J. M. Sar- neel, P. Rodenko en A. L. Sötemann. De oorkonde die bij deze prijs be hoort zal vrijdag 5 april door wethou der J. Lammers in het Stedelijk Mu seum aan de schrijver worden uitge reikt. de soms al te luchtige leukheid, zat altijd die geweldige kennis van het vak. Die hij ook, als een goed leider van zijn cabaretgroepen, op zijn jon gere medewerkers overbracht. Want hij was een goed pedagoog. En boven dien nog een goede zakelijke leider ook, die wist wat hij brengen moest en kon, en maar zelden de mist in ging. Het is daarom dubbel jammer dat hij zich met zijn laatste grote on derneming, de film Op de Hollandse toer, toch nog een teleurstelling op de hals haalde. Op film heeft Sonne veld zich verkeken, op het theater nooit Internationaal Hij is, voor de oorlog, begonnen bij Louis Davids, maar was daarvoor, als zoon van een Utrechtse kruidenier, al in de kringen daar bekend als zanger. Hij heeft toen zelfs geprobeerd in Pa rijs voet aan de grond te krijgen, maar de oorlog kwam er tussen. Later nog bereikte hij Hollywood (in de film Silk Stockings) of de Britse tv. maar gelukkig voor ons was hij bij zijn internationale instelling, en mo gelijkheden, toch door en door een Hollander. Hoewel anders dan de meeste Hollanders. Na veel los werk, begon hij in 1943 in het Leidseplein-theater met een eigen cabaret en tot aan 1959 heeft hij zo'n dertig cabaretprogramma's gebracht Met Conny Stuart zijn vaste mede werkster, met Emmy Arbous, Sophie Stein, Hetty Blok, Lia Dorana, Albert Mol, Joop Doderer. Die programma's, vaak afhankelijk van de teksten, wa ren uiteraard niet altijd even goed, maar wel telkens weer een vreugde. Met goede chansons of songs en aardi ge liedjes, leuke sketches, geestige conferences en voor cabaret een bij zonder uitvoerige en smaakvolle aan kleding. Want al was het kleinkunst en de beste in die jaren toen Sonneveld had toch altijd de neiging er een kleine show van te maken. Higgins In 1959 kwam er een einde aan de se rie, die best had kunnen doorgaan, doordat Wim Sonneveld de rol van Higgins in My Fair Lady ging spelen. Een overgetelijke Higgins, en toch he lemaal Sonneveld ook. Hij zong goed, hij acteerde licht en levendig en raak, hij tintelde van het plezier in zijn werk, al begon dat na zoveel honderd voorstedlingen wel zwaar te vallen. Daarna kwam hij met zijn one-man- shows, waaraan trouwens altijd nog jonge artiesten en musici meewerkten. En tussendoor trok hij zich terug op zijn Zuidfranse boerderijtje. Tijdelijk zat van het zware beroep, en alweer vol nieuwe plannen. Want het thea ter, het showvak, het betere amuse ment, kon hij toch niet missen. Even min als ons theater Wim Sonneveld missen kan. Hij hoorde er altijd bij. Als een vande grootstendus en ook jj/- Sonneveld in zijn beroemde creatie als frater V enantius. als een goed, beminnelijk collega. J door Ber Huising AMSTERDAM TCabaret Ivo de Wijs' begon donderdagavond in Amsterdams Tingeltangel met het programma dat, zonder enige ironie blijkbaar, Beschaafd Amusement heet. En wat onder die benaming gewoonlijk wordt gebracht is zelden cabaret. Waarmee ik niet wil zeggen dat cabaret niet beschaafd of amusant mag zijn, maar het is toch wel wat anders. Overleden: De heer A. N. J. Veenhui- ren, secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond is gisterochtend onverwacht op 56-jarige leeftijd te Dordrecht overleden. Hij was onder meer secretaris van de bij het NCW aangesloten Hollandse Christelijke Werkgevers Vereniging [HCWVL Nu is de groep van Ivo de Wijs, laat ik dit voorop zetten, beslist wel ver makelijk. Wij hebben veel en smake lijk gelachen. Om leuke vondsten, goede grappen, gekke liedjes. Je ver veelt je geen ogenblik. Ook al niet omdat alles zo genoeglijk, vlot en luchtig wordt gedaan. Ivo de Wijs zelf is een komische figuur, die malle stotterende, verlegen typetjes even neerzet, en dan droog uit de hoek kan komen. Aggie Terlingen is een inne mend en pittig persoontje, die haar teksten er sterk uitbrengt Richard Fritschy heeft temperament in al wal hij doet. Pieter Nieuwint, die de hele avond vaardig achter de piano zit, doet en zingt in alles mee. Ze zingen alle vier goed, en zuiver; ze werken perfect samen; ze bewegen soepel (naar adviezen van Jacinta van der Meer) en ze acteren, voorzover dat bij het simpele aanduiden van een type of een omstandigheidje nodig is. Pieter Nieuwint vlecht, door het ge hele programma heen, een eindeloos lang gezongen cowboyfilmverhaal. Een van de vondsten. Er is een brui loften- en partijenpotpourri op de art senvreugde in een ziekenhuis (een lange sick-joke dus). Aggie en Ivo vertellen samen kostelijk onbenullig heden over Rood-China, waar ze ge weest zijn en niets van begrepen. Er wordt kostelijk opgewekt positief over de lente gezongen. Natuurlijk zijn er enige toespelingen op homo's (Klop maar aan de Achterdeur), eenzame sex (Een moment voor jezelf) en sex in vereniging (Luizenleven, Kleine Huisdieren), de obligate nummers van tegenwoordig, maar nog wel net binnen het 'beschaafde amusement'. Goede nummers, goed gedaan. Maar van het 'obligaat gezeur over Nixon, hüurharmonisatie, de klup, de paus van Rome en De Telegraaf' heeft Ivo de Wijs, blijkens een gedrukte toelichting, afgezien. Nu zijn echte problemen, raak behandeld in een echt cabaret, nooit gezeur, en een toespeling op homo's bijvoorbeeld wel. Nog eens komen met een paro- dietje op vlotte reclamejongelui, of in een niets rakend zot verhaaltje met namen van verschillende politici, hoe aardig weer ook, begint wel zeurderig te worden. Evenals het nog eens ko men met de afstervende padvinderij (Hopman), dat Frans Halsema en Ge rard Cox al beter deden. En juist op 'Ome Gerard' heeft dit stel een fel liedje, waarin hem heftig venveten wordt, dat hij terugviel tot wat je 'be schaafd amusement' kunt noemen. Moest dat nou? denk ik dan. En wat maakt Ivo de Wijs dan verder nog belachelijk? (Heel grappig weer overigens, ik heb er hartelijk om ge lachen.) Een 'Sosjale Joenit', waarin idealistische mensen wat met anderen proberen te doen; en een arbeider die een gedichtje probeerde te maken; en demonstranten, die, weten zij veel, al leen maar demonstreren om te de monstreren. Dat zijn dan studentikoos hooghartige aanvallen op mensen die veel simpeler zijn dan Ivo de Wijs en zijn wijzen, die over werkelijke pro blemen niet wensen te zeuren. En hiermee zo naast Gerard in het door hen geminachte programma kunnen staan. En dat zat mij dwars, al heb ik mij, eerlijk gezegd, wel geamuseerd. DEN HAAG Na een voorbereiding van twee jaar is vanaf vandaag in het Mauritshuis te Den Haag een collectie van zeventig schilderijen van de 17e eeuwse Nederlandse schilder Gerard ter Borch te zien. Het zijn zeventig van de naar schatting 700 schilderijen die hij maakte en waarvan er maar ongeveer 300 bekend zijn. Ook een zestigtal tekeningen die Ter Borch vanaf zijn zevende jaar maakte zullen worden geëxposeerd. De tentoonstelling belooft een der be langrijkste artistieke manifestaties van dit jaar te worden, aldus de di recteur van het Mauritshuis drs. H. R. Hoetink. Na de sluiting op 28 april gaat de collectie naar het Landesmu- seum in Münster, dat met het Mau ritshuis samenwerkte om de tentoon stelling mogelijk te maken. Dank zij de medewerking van vele particulie ren en musea uit de gehele wereld, werden schilderijen afgestaan door koningin Elisabeth van Engeland, de National Gallery in Londen, het Me tropolitan Museum in New York, de Ermitage in Leningrad en vele andere musea in Amerika. België. Oost- en West Duitsland. HEERDE Het is in Nederland nog altijd mogelijk commercie te bedrijven onder de vlag van liefdadigheid. Zelfs wanneer er goud verdiend wordt aan de handicap van anderen, met methodes waar bij vraagtekens gezet moeten worden, lukt het soms nog heel aardig om uit handen van de politie te blijven. door W. Wielek-Berg HAlAiRLEM Uit liet eerste toneelstuk van Tini Visser, 'Gasten avond', dat Centrum brengt in de Toneelschuur in Haarlem, onder de bekwame regie vam Peter Oosthoek, blijkt, dat ze een lekker in de mond liggende dialoog kan schrijven. Dat is voor een beginne linge heel wat maar lang niet alles. Een stuk in de traditionele vorm zo als zij geschreven heeft moet een ste vige opbouw hebben, goed-getimede climaxen, hecht doortimmerde rollen en de basis mag niet alleen maar een ideetje zijn, een aardige inval, daar mee hou je het geen anderhalf uur vol. >m met dat idee te beginnen: ze laat iet echtpaar Nancy en Jim, dat elkaar jllang niets meer te zeggen heeft en iaarom onophoudelijk praat, de on- lergang van onze wereld beleven. Buiten is de laatste sirene, die de hoogste graad van luchtvervuiling uit schreeuwt, verstomd, de telefoon is dood, gasmaskers helpen niet meer, er dient nu gestorven te worden. Hoe ze dat moeten doen weten ze ook niet, ze blijven maar treiteren en consumeren, dat hebben ze al zolang gedaan. Aaien Dat-begin is, achteraf gezien, het bes te van het hele stuk. Er wordt sappig gepraat, er valt nog wel eens mees muilend te lachen. Maar als het twee de echtpaar de flat binnenkomt is de tijd aangebroken om zeer bang te worden voor Virginia Woolf. Wat er dan over de planken gaat is een persi flage van Albee, alhoewel ongetwij feld niet zo bedoeld: de echtparen be nen elkaar niet uit tot op het bot, ze aaien met de oud-Hollandse bezem stok. En wie hoopt op het broodnodi ge contrapunt, dat ingebracht moet worden door het meisje dat met een bloem en zonder gasmasker over de tramrails loopt, komt bedrogen uit. Als het kind eenmaal de flat binnen is kan ze ook alleen maar allerverve lendste kletspraatjes verkopen over een commune en als sex-symbool is ze geen stuiver waard. Het stuk is dan overigens al heilloos in de soep ge stuurd, niet in de laatste plaats door tcedoen van een raaskallende, wanho pig schmierende ex-priester, en daar blijft het dan dobberen terwijl de fi guren steeds harder gaan hijgen door de kwade dampen. Die overigens ten langen leste door de Noordenwind Scène uitGastenavond worden verstrooid, de ondergang is uitgesteld. Leegte Het is natuurlijk een misvatting om te denken, dat je op het toneel de leegte kunt verbeelden door mensen lege frasen te laten zeggen en anders niets. Dat kan dan wel uit het leven gegrepen zijn, maar op het toneel moet er worden doorgestoten naar diepe lagen, het levensgevoel moet worden betrapt. Als dat niet gebeurd kun je beter naar een gemaskerd bal gaan met als onderwerp de luchtver vuiling. Wat de spelers betreft: Ingeborg Elze vier en vooral Allard van der Scheer als Nancy yn Jim hadden nog wel wat tekst om hun tanden in te zetten en ze weerden zich allerkranigst, door hun toedoen leek het zo hier en daar werkelijk op iets. Dat de andere vier het niet haalden, lag niet aan hen, maar aan hun schuimrubberachtige rollen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In het Instituut voor toegepaste psychologie in Gro ningen wordt de relatie onderzocht die mogelijk bestaat tussen oogbewe gingen en slaperigheid. Het onderzoek kan betekenis hebben voor de veilig heid op de weg. De eerste resultaten tonen aan dat een eentonige weg be wegingen van de ogen veroorzaakt die in de hersenen een zelfde situatie scheppen als bij doezeligheid of slape righeid. Een proefpersoon die voortdurend naar een gelijkmatig ronddraaiende stip kijkt, volgt die stip gemakkelijk en doezelt weg. Het komt zelfs voor dat een proefpersoon er door in slaap valt De proefpersoon wordt daarente gen helemaal 'wakker* als diezelfde stip willekeurige bewegingen gaat ma ken. De onderzoeker, drs. A. H. Wertheim, hoopt het experiment over twee jaar te kunnen afsluiten door daadwerke lijk de weg op te gaan in een auto met proefpersoon en de noodzakelijke apparatuur. Overigens heeft hij wel twijfels in hoeverre het onderzoek in de praktijk nuttig kan worden ge maakt. Om de oogbewegingen op het gewenste niveau te brengen, zou een eentonige weg afwisselend moeten werden gemaakt. Het gevaar van sla perigheid vermindert dan weliswaar, maar om echt afwisseling te krijgen zou men onverwachte elementen (meer bochten of zo) in de weg moe ten inbouwen en dat kan weer tot ge volg hebben dat de weg op zich onvei liger wordt. In hoeverre 'coulissenwerking' langs de weg van Invloed kan zijn, is nog nooit goed onderzocht, maar het on dervangt waarschijnlijk niet de oogbe weging die verband houdt met de sla perigheid. Professor dr. J. A. Michon, hoogleraar-directeur van het instituut, meent dat ook geluid (radio) moge lijk kan leiden tot het voorkomen van slaperigheid. In Amerika is zelfs een 'anti-sleep-cap' (een pet tegen de slaap) op de markt gebracht. Zodra je hoofd wat gaat hangen, geeft die pet een waarschuwend geluid. ROTTERDAM De vervoersbonden van NW, NKV >n CNV houden er rekening mee, dat als gevolg van in terne reorganisaties een groot aantal beambten bij de Holland Amerika Lijn op straat zal komen staan. Hoeveel ontslagen er bij de HAL in de beambten-sector zullen vallen, we ten ook de vervoersbonden nog niet. Maar woordvoerders van de bonden zeiden gisteren te vrezen, dat de cir culerende geruchten, waarin wordt ge sproken over negentig ontslagen, een belangrijke kern van waarheid .zullen blijken te hebben. De ondernemingsraad van de HAL zal maandag door de directie worden geïnformeerd over de reorganisatie plannen, zoals die zijn aangegeven in het rapport van het adviesbureau McKinsey. De drie bonden hebben in een geza menlijke werkkring ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit, dat zij door de HAL-directie buiten de deur wor den gehouden. Volgens de woordvoer ders hebben de bonden gisteren te ho ren gekregen dat de HAL niet met werknemersvertegenwoordigers wil onderhandelen, omdat het beambten- personeel niet valt onder een CAO. Dat is in concrete het geval met een actie, die het Hengelose re clamebureau Ha-Jo houdt voor Huize Witman in Heerde, de particuliere, niet erkende inrichting ter verzorging van zwakzinnigen, waar vorig jaar bij een brand vier doden vielen. In ad- vertentiekrantjes roept De Weldoener op geld te storten voor het bouwen van een therapiebad. Huize Witman werd gesticht door een echtpaar, waarvan men mag aanne men dat het niet alleen een boterham zag in de verzorging van zwakzinni gen maar daarin ook een brok recht schapen idealisme tot uiting wilde brengen. Er werden veelszins wat men noemt 'noodgevallen' opgenomen, zwakzinnigen die in de officiële, wel erkende inrichtingen niet terecht kon den, vanwege plaatsgebrek of om an dere redenen. In 1970 is de oude villa met een nieu- we vleugel uitgebreid, waardoor een capaciteit van veertig personen werd verkregen. Volgens het advertentie blaadje, dat tussen de zakelijke aan biedingen door de geschiedenis van Huize Witman verhaalt, brak kort na de opening, 7 februari 1971, brand uit. Geen van de patiënten, zo wordt vermeld, liep persoonlijk letsel op. 'Ondanks deze tegenslag', aldus het blad, 'ging het echtpaar Witman moe dig verder en in september van 1971 waren de gevolgen van deze brand overwonnen'. Wie verwacht dat hier na iets gezegd wordt over de brand die het tehuis vorig jaar trof, waarbij vier zwakzinnigen om het leven kwa men. vergist zich. Dit hoofdstuk wordt verzwegen. Wel wordt gezegd dat er 'een nieuw probleem is gerezen'. Maar dat is niet de fatale brand van 1972. Nee, het is het ontbreken van een therapiebad. Uiteraard kan niemand de betekenis van een dergelijk bad voor èen zwak zinnigeninrichting ontkennen, maar dat is hier het punt niet. Waar het om gaat, dat is niet het bad, maar de winst die het uitgeven van zo'n adver tentieblaadje oplevert Het blijft een duistere affaire. Te meer omdat helemaal nog niet zeker is wat er met Huize Witman gaat ge beuren. Nog steeds is men, in onder handeling met de Stichting Tehuizen Philadelphia. Deze wil het gebouw overnemen; kopen dan wel huren. Maar zonder zwakzinnigen. Zij wenst mensen op te nemen op eigen indica tie. Op het moment worden, nadat vo rig jaar de zwakzinnigen over een aantal inrichtingen in het land zijn verspreid, weer een tiental pupillen verzorgd. Met de ontwikkelingen rondom Huize Witman, hoezeer men ook geniegd is de zuivere bedoelingen van het echt paar te erkennen, is vrijwel niemand gelukkig. De inspectie voor de geeste lijke volksgezondheid niet, de directie van de dienst sociale zaken ter plaatse niet, ook de rijkspolitie in Heerde niet. Reeds enkele jaren geleden werd voor het eerst een advertentieblaadje mede ten behoeve van het bad voor Huize Witman verspreid. De relatie met Huize Witman moest een betere en tree geven bij de adverteerders. Er zou ten gunste van de actie Drie maal vier door de lezers geld ge stort kunnen worden op het nummer van de Bondsspaarbank te Heerde. De politie heeft toen proces-verbaal opge maakt tegen de uitgever uit Hengelo, een en ander wegens overtreding van de algemene politieverordening. Ge dacht werd met name aan het artikel, waarbij inzamelen van geld zonder vergunning verboden is. Tot nu toe heeft de politie van de kant van justi tie geen reactie vernomen. Inlichtingen Intussen heeft iemand anders het ad vertentieblaadje overgenomen. Het is thans het reclamebureau Ha-Jo te Hengelo, dat het verspreidt. Plaats voor plaats wordt afgewerkt. Opnieuw kan geld overgemaakt worden naar genoemde bank in Heerde. Er moet daar nu ongeveer een bedrag van 16.000 gulden staan ten gerieve van Huize Witman. Op de bank zei men geen commentaar te kunnen geven. Alleen wilde men kwijt dat niemand aan het geld kan komen. Het bedrag op de bank zal nog wel wat oplopen, maar waarschijnlijk niet veel. In toe nemende mate wordt namelijk de po litie in Heerde vanuit verschillende gemeenten om inlichtingen gevraagd. Eigenlijk gelooft niemand dat het the rapiebad er ooit komt, maar daar gaat het ook helemaal niet om. Er moet geld verdiend worden. Of dat in naam van de liefdadigheid gebeurt, is niet belangrijk; het doel wordt zelfs door dit middel geheiligd. AMSTERDAM Schoolkeuze-adviezen aan zesdeklassers van de basisschool hebben een erg betrekkelijke waarde. In ongeveer de helft van de gevallen blijkt een gegeven advies te kloppen. Maar in de andere helft van de gevallen blijkt zo'n schoolkeuze-advies er naast te zijn. Dit is één van de conclusies in het proefschrift: School- keuze-adviezen: resultaatscontrole na vijf jaar, waarop gisteren D. J. - Bos aan de Amsterdamse universiteit promoveerde. Dr. Bos ging na, in hoeverre bij onge veer 2400 kinderen een schoolkeuze advies na vijf jaar een goed advies ge bleken was. De kinderen waren in 1963/64 getest door school- en be roepskeuzebureaus; één jaar later, toen ze dus de eerste klas van de mid delbare school achter de rug hadden, werd een onderzoek gedaan naar hun schoolresultaten. In 1970 begon dr. Bos een onderzoek hoe het er na ruim vijf jaar voorstond met deze kinderen met de bedoeling te kijken hoeveel waarde schoolkeuze-adviezen in de praktijk hebben. Die voorspellende waarde blijkt niet erg groot te zijn. Dat is op zichzelf niet zulk groot nieuws, want het was uit eerdere onderzoeken al duidelijk geworden dat het voorspellen van schoolsucces met erg veel onzekere factoren te maken heeft. Het gaat niet alleen om de aanwezige hersens, ook de instelling is belangrijk en, de me ning van de ouders over wat hun kind moet gaan doen. Wat de zaak dan nog moeilijker maakt, is het on derwijssysteem in ons land. Er zijn erg veel hokjes waarin een kind ge stopt kan worden. De mogelijkheid om over te stappen naar een andere schoolsoort is moeilijk. Een voorspel ling aan een twaalfjarige is vaak een sprong in het duister, maar het kind kan daar wél het slachtoffer van wor den. Meisjes Over die voorspellingen merkte dr. Bos een paar opvallende dingen op. Zo worden meisjes vaak 'te laag* aan geslagen door de schoolkeuze-adviseur en door het schoolhoofd van de lagere school. Meisjes werden vaak naar het beroepsonderwijs verwezen, terwijl in waarschijnlijk de helft van de geval len een ulo (nu: mavo)-advies op zijn plaats was geweest. Meisjes 'doen' het vaak beter op school dan jongens, al heeft dat vol gens dr. Bos niet te maken met meer verstand, maar met een betere werk houding. Dat meisjes zo vaak verwezen worden naar schooltypen beneden hun niveau, heeft ook te maken met het feit dat ouders voor hun dochters lager mikken dan voor hun zoons. Dr. Bos vindt dan ook, dat op grond van bij de meisjes waren de onderwijzers vaak aarzclendcr dan dc schoolkeuze adviseurs. Het is moeilijk te zeggen, die betere schoolgeschiktheid van meisjes de school- en beroepskeuzebu- reaus veel intensiever en uitgebreider moeten gaan voorlichten over de mo gelijkheden die er ook voor meisjes1 zijn. Een andere opvallende uitkomst van Bos' onderzoek was, dat kinderen die het schoolkeuze-advies niet opvolgden, maar naar een moeilijker schooltype gingen, meer bereikten dan de kinde ren die het advies wel opvolgden. Wél hadden de eerstgenoemde kinderen het zwaarder op school, maar het luk te hun door een grotere inzet en doordat ze van zichzelf meer ver wachtten. toch het doel te bereiken. Onderwijzers en schoolkeuze-adviseurs voorspellen niet altijd hetzelfde. Over eenstemming tussen beiden komt va ker voor bij jongens (in 80 pet van de gevallen) dan bij meisjes (70 pet); wie van de twee, de onderwijzer of de schoolkeuze-adviseur het vaker bij het rechte eind heeft. Vandaar dat dr. Bos het in dit soort gevallen, als er geen eensluidend advies kan worden uitgebracht, verstandig vindt dat er veel aandacht geschonken wordt aan de wensen van de ouders en het kind zelf De wens van de ouders is trouwens altijd een belangrijke factor. Als zij willen dat hun kind slaagt op een be paalde school, dan gebeurt dat ook vaak. Ouders Hoe worden de schoolkeuze-adviezen door de ouders gewaardeerd? Uit het onderzoek blijkt dat ongeveer de helft van hen die adviezen positief waar deert. De mensen die er niet zo gun stig over denken, komen vaker uit la gere milieus en hebben zelf niet zo lang en succesvol schoolgegaan. En juist voor deze groepen zouden schoolkeuze-adviezen erg nuttig kun nen zijn, zodat het voor de hand ligt de school- en beroepskeuzevoorlich ting uit te breiden om te proberen te voorkomen dat het milieu waaruit een kind komt bepalend is voor zijn schoolsucces. De schoolkeuze-adviezen moeten dus kritisch bekeken worden, vindt dn Bös. Maar de oplossing moet niet ge zocht worden in het nog perfecter ma ken van de testen. Een verandering van ons onderwijssysteem is de enige oplossing. (ADVERTENTIE) dóór kenners Gedistilleerd vóör keBnerI

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11