Het Den Haag van Couperus herleefde MM LA l: Generatie-conflict bij Blakey Haags Hetvormd Rusthuis oostduin Het zomerverblijf: zuivere film over Italiaans fascisme OPROEP AAN RENAULT RIJDERS Voorzitter KVP: samenwerking met PvdA 'goede zaak' Jouw werk betekent voor onze bejaarden meer dan je misschien wel denkt leerling-ziekenverzorgenden ziekenverzorgenden Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren Gemeente Leiden H.H. Directies en besturen PASSAÓIEPSBOTEN TE HUUR Rederij Jac. M. Slingerland de koning GRATIS BIJ ELAM B.Y. GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND OPENBARE VERGADERING GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND machinezetter TROUW TKWUtTET MAiAiMDAG 4 MAiART 1974 L8 Boekenfeest 1974 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Den Haag van weleer herleefde zaterdagavond en nacht in een grootste Couperus-manifestatie, gehouden ter ge legenheid van de boekenweek 1974. Honderden genodigden in de kleding van rond de eeuwwisseling bezochten een revue en bal, waar over een 'Couperiaans sausje gegoten was', zoals de organisatoren het uitdrukten Eerst in de Koninklijke Schouwburg, later in Pulchri Studio aan het Lange Voorhout ('Europa's mooiste laan') mocht Den Haag na twintig jaar weer een boekenfeest beleven. Was het fa meuze bal twee decennia lang een Amsterdams gebeuren, met de keus van Louis Couperus als centrale fi guur in de boekenweek moest Den Haag wel de gastlocatie worden. Ze waren er bijna allemaal. Adriaan Ro land Holst, 'de prins der Nederlandse dichters', Harry Mulisch, Adriaan Morriën, Mensje van Keulen, en na tuurlijk Albert Vogel, Couperus-ken ner bij uitstek en een der geestelijke vaders van het boekengebeuren 1974. Ook uit niet-literaire kringen waren de zogenaamde bekende Nederlanders aanwezig, zoals premier Den Uyl en zijn vtouw, en de Haagse burgemees ter, mr. Marijnen. De Couperus-manifestatie begon in de Koninklijke Schouwburg, waar Coupe rus op nogal pretentieloze wijze werd belicht in een revu. 'Lichtvoetigheid' was het sleutelwoord voor de revue, zo had organisator CPNB (Collectieve propaganda van het Nederlandse boek) laten weten. Lichtvoetigheid in tableaux vivants en een dansje, caba reteske olijkheid in samenspraken en conferences, aardigheid in een quiz met Joop Koopman als 'master' en als panelleden Wim Braasem, Harriët Freezer, Hedy d'Ancona en Margreta Ferguson. De revue van het boekenbal was een gebeuren met een veelheid van na men, waarvan we slechts een beperkt aantal noemen: de medewerkers Eric Schneider (als Couperus). Paul Steen bergen, Olga de Haas. Marijke Merc- kens en Elisabeth Andersen, tekst schrijvers, waaronder Michel van der Plas en natuurlijk Couperus zelf. Omstreeks half elf begint het selecte geeelschap van genodigden zich van de schouwburg naar Pulchri Studio, al vele tientallen jaren een centraal punt in het Haagse culturele leven. Speciaal ten behoeve van de Couperi- aanse entourage is het standbeeld van Couperus' romanfiguur Eline Vere de zer dagen op het Lange Voorhout neergezet, na jarenlang op de Groot Hertoginnelaan de Haagse deftigheid van-toen in herinnering gebracht te hebben. Ook binnen de muren van Pulchri was veel gedaan om 'Couperus terug te halen'. Talrijke kunstenaars hebben zich de afgelopen weken beziggehou den met het naar voren brengen van de diverse aspecten van het literaire werk van de man om wie de boeken week draait. De zalen waren veran derd in het oude Den Haag, de Indi sche wereld, de klassieke en decadente wereld van het oude Rome en een sprookjesachtige ruimte, rond een fontein opgebouwd uit schilderingen met een mythisch en mythologisch ka rakter. De muziek van het bal was aangepast aan de ruimten: in het 'Haagse' deel van Pulchri concerteer den Les Frivolitées, een uit vier da mes bestaand strijkje, in het 'decaden te' deel speelde onder meer een slag werkgroep in Romeinse tunica tegen een achtergrond van beelden uit films als Fellini's Satyricon. Met name het slagwerk van Frans van der Kraan, solo-paukenist bij het Residentie-or kest. wist de bezoekers van het bal rond zich te scharen. De opzwepende muziek bracht velen op de dansvloer, waar overigens meer dansen uit Ame- rika's 'roaring twenties' dan uit Cou perus 'époque' te zien waren. Anachronismen waren er ook in de kleding van de aanwezigen. Tussen de uiterst beschaafde kledij van rond de eeuwwisseling vielen diverse spijker pakken en een helblauw musketiers kostuum nogal op, maar dat was vast de bedoeling van de dragers. Immers, het boekenbal is voor velen dè gele genheid 'zich te laten zien'. Het show element is al vele boekenbals lang heel belangrijk. De organisatoren we ten dat, werken mee aan de creatie ervan, bijvoorbeeld in het laten optre den van een vrouwelijke slangenbe zweerder. Het hoort er allemaal bij, vindt men. Het hoort erbij zoals Cou perus bij Den Haag hoort. c~n door Rud Niemans ROTTERDAM Jazzdrummer Art Blakey (54) belichaamde zijn rol in de na-oorlogse jazz het mar kantst in zijn Jazzmessengers, waarvan de eerste editie met Dorham, Mobley, Silver en Wat- kins in '55 de jazzscene ver overde met vitale, swingende hardbop. Blakey's ensembles wer den een konstante voedingsbo dem voor opkomend talent, dat op gezette tijden ook in ons land te zien en te horen was. 'Moanan', 'Whisper Not' werden razend po pulaire slagersjongensdeunen, ze leidden tot een hausse in stijlver- wante groepen, zoals 'The Dia monds' bij ons. De steeds sneller wisselende bezettin gen en de vergrijzing van het reper toire vraten het niveau van Blakey's latere boodschappers onrustbarend aan, zoals o.m. duidelijk werd bij het concert tijdens Newport-Rotterdam in '68. Blakey maakte, gehuld in kleuri ge Afrikaanse hemden, via Wein's Gi ants- of Jazzgroepen een soort inte rim-periode door. In '71 en '72 baarde hij weinig opzien, achter Gillespie, Monk, Sitt c.s., exakt op tijd de sticks de lucht in smijtend als een man, die daar zelf nauwelijks meer in geloofde. Maar ziet, gelijk Herman, Kenton, Rich e.a. omringde Blakey zich op nieuw met jeugd, aan wie hij leiding kon geven, rijpe ervaring kon over dragen. In de Doelen vrijdagnacht bleek echter, hoezeer dat de brave vakman Blakey uit de hand is gelo pen. Zijn jeugdige blazers - Carter Jef ferson op saxen, Olu Dara op trompet zijn behalve met flaphoeden ook met een stevige portie arrogantie ge tooid. Qua toon en techniek refereren zij aan laet Miles- en Trane-invloeden. in clusief alle maniërismen die zoveel Amerikaanse 'avantgarde' kenmerkt. Hun muziek is opgetrokken uit onsa menhangende kreten en flarden ge luid, zogeheten vrijere strukturen, maar toch allerminst bevrijd van een verbazingwekkende serie twee- en halfslachtigheden, waaraan zoveel me lodische rijkdom in de jazz wordt op geofferd. Reeksen soli Baas Blakey, met zijn rolls en roffels anno 1950, weet daar totaal geen raad mee en alleen terwille van zijn aan wezigheid benutten de blazers de aloude, versleten thema's als slordig vertrekpunt voor reeksen soli, die geen enkele relatie meer hadden tot hun oorspronkelijke sfeer en inhoud. Vóoral in de 'Blues March' werd de botsing tussen twee generaties (Bla key versus de rest) op bijna ridicule wijze hoorbaar. Daar tussendoor ma noeuvreerde Fenderpianist Cedric Lawson met zijn links-rechtseffekten uit zijn ongenadig hard afgestelde elektronische machinerie, waaraan hij voortdurend zat fe sleutelen. Alleen in een mooi Wayne Shorter stuk na de pauze werd incidenteel duidelijk, vooral bij de tenorist Jeffer son, dat er ook best aardige muziek gemaakt kon worden. Maar Blakey zat constant op een andere golflengte uit te zenden. Tenslotte gangen de stokjes weer de lucht in en mocht men naar huis. Blakey's simpele, effectieve bood schap van weleer: jazz is waarheid, moet swingen, lijkt mij rijp voor de overlijdensaankond'iging. DEN HAAG KVP-voorzitter De Zeeuw vindt een duurzame samenwer king van zijn partij met de PvdA 'een goede zaak'. De 'breed uitgestoken hand' van Ed van Thijn, de socialisti sche fractieleider in de Tweede Ka mer, zei de heer De Zeeuw dankbaar te aanvaarden. In het Vara-radioprogramma 'In de rooie haan' verklaarde de KVP-voor zitter zaterdagmiddag dat het kabinet- Den Uyl aan de verwachtingen beant woordt. In het kabinetsbeleid komt de eigen identiteit van de KVP voldoen de tot uiting, onder meer op de ter- de tot uiting, onder meer op dc ter reinen van de kleine zelfstandigen, onderwijs," c.r.m., milieu en democra tisering. Het beleid van dit kabinet zal naar de mening van de heer De Zeeuw de inzet moeten zijn bij de volgende Kamerverkiezingen. De voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer verklaarde gisteren desgevraagd dat zijn partijvoorzitter met hem geen overleg had gepleegd over deze stellingname. De heer An- driessen vond het een beetje voorba rig. 'Deze zaak speelt pas in 1977'. gens een bericht in Tr/Kw van enkele maanden terug, nu al E.E.G-ambtena- ren gepensioneerd met een belasting vrij pensioen van ƒ7.000,- per maand. Wanneer we uit de E.E.G. gaan hoe ven we ook de ko3ten niet meer te dragen die ontstaan door fraude met in- en uitvoerdocumenten. De E.E.G. lijkt mij een ontzaglijke grote ruif, waaruit lekker wordt gegeten ten kos te van de consumenten, ook de Neder landse. Voorburg J. C. Schweig. De EEG Zou het langzamerhand geen tijd worden, dat Nederland zich ging te rugtrekken uit de E.E.G.? Ik geloof, dat Nederland best in staat is zijn ei gen boontjes te doppen. Wanneer we uit de E.E.G. gaan, zijn we ook be vrijd van ons aandeel in het peperdu re ambtenaren-apparaat. Er zijn vol- Polarisatie Wie lacht niet, die leest, dat drs. de Koning meent dat het kabinet Den Uyl de brug kan zijn, tot het overwin nen van de polarisatie, dit 'dodelijke gevaar voor de democratie. Was het niet Den Uyl, die dit dodelijke gevaar (en met hoeveel succes!) heeft geïn troduceerd? En waren het niet drs. de Koning's partijgenoten Boersma en de Gaay Fortman die, toen de leiding van de A.R. terecht weigerde aan Den Uyl's onredelijke eisen te voldoen, diens polarisatiestreven con amore on dersteunden, door definitief voor de pool van Joop te kiezen? Moet Joop nu nog 'van zijn geloof af?' Hij is be slist niet het type van de canossagan- ger. Scheveningcn In ons tehuis (gelegen in een mooie en rustige omgeving tussen strand en stad) worden bejaarden verzorgd en verpleegd. Mensen die jou nodig hebben. Jij kan die mensen net dié aandacht geven die ze nodig hebben. Werk dat daarom dan ook gewaardeerd en in alle redelijkheid ook goed wordt betaald. Ben je 17 of ouder en heb je tenminste 3 jaar Mavo of gelijk waardige opleiding, dan ben je welkom (zowel jongens als meisjes) op onze opleiding: Ook hebben wij voor onze Verpleegafdeling nog plaats voor Indien gewenst zijn er zowel intern als extern prettige eigen kamers beschikbaar. Als een „menselijke baan" je aanspreekt, schrijf dan een kort briefje of bel ons even. Orts adres: Goetlijfstraat 5, Den Haag. Wil je nadere inlichtingen? Dat kan. Telefoon (070) 244414 en vraag naar zuster van der Rovaart. door Ber Huising ROTTERDAM Het Zomerverblijf (La Villeggiatura) is de eerste film van Marco Leto, die al wel veel voor de televisie werkte. Dat is aan zijn stijl nog te zien. Hij koos bovendien een onderwerp dat om een dokumentaire aanpak en om veel betogen vroeg. Hii ging, voor een waar gebeurd verhaal, terug naar Mussolini's begintijd. Een professor wordt verbannen naar een eiland. Hij heeft het er niet slecht. Hij mag afzonderlijk wonen en vrouw en kind laten overkomen. De fascistische commissaris lijkt een vriendelijke man, een redelijke pra ter. De verbanning gaat op een zomer- vacantie lijken. Het fascisme lijkt bij na aannemelijk. Maar er waren onver zoenlijker bannelingen, die het veel slechter hadden: communistische en anarchistische arbeiders. Onverzoenlij ke anti-fascisten, waarmee de profes sor lange gesprekken voert. Over de politiek uiteraard. Als een van hen door een fascist vermoord werd kiest de professor voorgoed het antifascis me. Marco Leto heeft getoond hoe gevaar lijk het burgerlijke, intellectuele, re lativerende goedpraten van het fascis me was, in die tijd, en nog weer kan zijn. Hij deed het ernstig en zuiver, met uitstekende spelers (Adelberto Merli, Adolfo Celi) met goede argu menten en een historische nauwkeu righeid, maar wel wat langdradig ook. Anna en de wolven Begrafenisonderneming Van der Luit Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. In de vergadering van de commissie stadsont wikkeling van 5 maart 1974 in de koffiekamer van het stadhuis (aan vang 20.00 uur) zullen de volgende agendapun ten wórden behandeld: Bouwplan Nat. Neder landen N.V. voor de Merenwijk (gezamen lijk met de commissie volkshuisvesting en de openbare werken). Verhuur grond in Me renwijk aan de Alg. Bank Ned. N.V. Jaarverslag dienst ge meentewerken 1972. Verkoop perceel Haar lemmerweg 73. Anna en de Wolven is een merkwaar dige film van Carlos Saura. die in Spanje niet kan maken wat hij wil en daamm wat hij zou willen zeggen symbolisch verpakt. Een niet-spaanse (Geraldine Chaplin) komt als kinder meisje in een afgelegen landhuis, bij een zonderlinge familie. De oude moe der heeft hysterische, spastische aan vallen. Haar oudste zoon, de baas van de familie, speelt met wapens en uni formen. De andere volwassen zoon probeert als kluizenaar in een nabije grot heilig te worden. De derde is ero tisch bezeten, hij schrijft het kinder meisje obscene brieven. Zij houdt hst lang uit in die verdorven, bedrukken de sfeer, en als zij tenslotte weg wil wordt zij door de heren verkracht en vermoord. Carlos Saura heeft het wel Indrukwekkend, hoewel langzaam, ver filmd met een soort wrede humor in sommige scènes. Wie er alleen een film over verknipte mensen in ziet kan zich afvragen waarm Saura daar zoveel aandacht aan gaf. Maar de drie broers, die samen tot misdaad komen, symboliseren ook drie Spaanse verschijnselen, militaire dictatuur, dweperige godsdienst, on derdrukte erotiek, waarover Saura openlijk geen films kan maken. En dat geeft Anna en de Wolven een bijzon dere b etekenis voor de goede ver staanders, meer voor de Spanjaarden uiteraard dan voor ons. Joanna, de frangaise Joanna de Frangaise is een werkstuk van de Braziliaanse regisseur Carlos Diegues, naar een verhaal van hemzelf. Het gaat hier duidelijk om de vertelling in een knap getekende sfeer. Lee zou het anders kunnen, want Diegues is zelf Braziliaan. Men wordt getroffen door de daar heersen de indolentie, maar er is maar weinig nodig om deze mensen te zien veran deren in potentiële handhavers van het eigen 'recht'. In dit r ilieu zien we Jeanne Moreau terug, die we lang gemist hebben op het witte doek. maar zij is nog dezelfde actrice als in de onvergetelijke films als bijv. 'La Notte' en 'Jules et Jim'. De film speelt in het noorden van Brazilië aan het eind van de 20ste eeuw. Er is een revolutie gaande die de samenleving ontwricht en die doordringt tot de grote plantages. Zo ook op die van Aureliaoo (Carlos Kroeber). Daar beleeft de mooie Fran- gaise Joanna haar donkere avon turen. Zij arriveert daar als de vrouw van Carlos stervende is en het ver haal gaat. dat zij de oorzaak is van haar dood. want Carlos houdt van Joanna. Zij wordt door de gemeen schap niet geaccepteerd en men ziet in haar niets anders dan 'de Franse hoer* die Aureliano in haar macht heeft. Tijdens haar verblijf worden de span ningen groot. De Lima-plantage, grenzende aan die van Aureliano. breidt zich uit en werkt met moderne machines en een fabriek, die dwingt tot uitbreiding van grondgebied, en die uitbreiding vraagt om het bezit van Aureliano. Deze kan er niet meer tegen op. De zoon verliest het leven, doordat hij vanwege een belediging van zijn vader een jonge man doodde. De andere zoon en dochter vluchten doordat z.j niet geaccepteerd wordan wegens hun onnatuurlijke verhou ding. De wilskrachtige Aureliano is een slappeling geworden. Men vond hem drijvende op de rivier. Joanna is de enige die overblijft op de afge takelde plantage, zij sterft aan het eind aan een hartverlamming. Een triest drama, dat ondanks de tra ge ontwikkeling toch boeit door de knappe karaktertekening. Dit geldt in het bijzonder vqc Jeanne als Joanna. Bij elkaar genomen een bijzondere film die echter om zijn traagh .d en het specifiek Braziliaanse karakter toch niet de Nederlandse bioscopen bereikte. Maar zeker is het. dat Jean ne Moreau het geheel draagt en er volkomen en overtuigend in past HST NIEUWE AUTO "UREN autoverhuur TID TOD st.aagtenstraat 14 lil lUl telefoon:01710-25709-53627 leitien voor dagtochten en/of avondvaarten. Telefoon 01710 43183 - 34938. Ambttneren bewijzen onmis bare diensten san de samen leving. Juist zij ervaren vaak in hun dagelijks werk hoeveel on recht er nog bestsat Juist zij ontmoeten telkens weer toe standen en verhoudingen die mensonwaardig zijn en niet stro ken met de bijbelse boodschap van naastenliefde en gerechtig heid. Juist zij kunnen belangrijk de maatschappij. Niet alleen achter hun bureau of lokat. Ook in hun vrije tijd. Door lid te worden ven de christelijke vakbeweging an zich aan te sluiten bij POSTBUS 2475-UTRECHT A. van Luijk arts praktijk hervat UITZENDBUREAU Teluf. 01710-31710 Korevaarstrant 33 Leiden mabu Maak even een telefonische afspraak voor zuinige fijn-afstelling van uw motor. Haarlemmerweg 2-4 Leiden 01710-33141, verkoop 21210. Statenverkiezing 27 maart '74 die het GPV in REHOBOTH, Achterweg te LISSE belegt op woensdag avond 6 maart a.s. om 8 uur. Sprekers: ir. P. van Leeuwen en mr. J. Huyssen, respectievelijk nr. 1 en 2 van onze lijst, over het onderwerp: 'WAAR GAAT HET BIJ DE STEMBUS OM?' afd. zuid-holland nw, j. w. frisodreef 152, katwijk, tel. 0171816828 (linotype) indien u een prima vakman bent, kunt samenwerken met prettige collega's, in de nabije toekomst met moderne apparatuur zult kunnen omgaan, is deze advertentie uw kans. binnenkort gaat n.l. onze voorman- machinezettér friet pensioen, daarom willen wij best eens met u praten indien u dit ook wilt, bericht ons dit dan even, zodat wij op gunstige voorwaarden nu niet behoeven in te gaan. karstens drukker hooigracht 35 leiden telefoon 43244* Kostelijk boek met honderden advertenties uit de oude doos. U raakt niet uitgekeken op de 144 pagina's verbazingwekkende, soms gekke maar altijd serieus bedoelde annonces. Zij geven een levendig en suggestief beeld van 100 jaar maatschappij-ontwikkeling. Bekijk de advertenties over mode, kwakzalverij: volg de opkomst van de telefoon, de auto mobiel, de elektriciteit enz. Koop het boek vandaag nogl Prijs f 17,50 TIJDELIJKE VOORDEELPRIJS f 12,50 Verkrijgbaar bij uw boekhandel UVL. J. VEEN - WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8