Commissie - Mazure wijst inpoldering van Waddenzee beslist af Ruimtekunstenaar Hoop niet opgeven ondanks pessimisme over de toekomst Heftige reacties op executies in Spanje Twee schooljongens plegen dubbele moord S) overtoom D'66 vindt Engels verkiezingsstelsel onduldbare zaak Kleuter verdronken Mislukte overval in Oude-Pekela Schietpartij op rijksweg bij Breda Intrekking geëist van collegegeldwet Comité gematigd tevreden over rapport-Klaasesz Fabriek afgebrand: 30 vrouwen werkloos Scheuring in D'66-R?dam TROUW/KWARTET MAANDAG 4 MAlARiT 1974 BINNENLAND/BUITENLAND T5/K7 Conclusie uit nog geheim rapport: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De commissie-Ma zure, die de regering moet adviseren over de toekomst van de Waddenzee, wijst in haar nog geheime concept rapport gehele of gedeeltelijke inpoldering van de Waddenzee af. Nobelprijswinnaar Nico Tinbergen: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Ik ben erg pessimistisch over de toekomst van de mensheid gezien de wijze waarop de mens zijn milieu beheert. Maar de slechtste dienst die wij de mensheid kunnen bewijzen, is- de hoop opgeven'. Dit onthulde de voorzitter van de ver eniging tot behoud van de Wadden zee, de heer T. F. J. Pronker, zater dag op de jaarvergadering van de ver eniging in het RAI-gebouw in Amster dam. Hoe verheugd de heer Pronker ook was met deze conclusie (van 'een bij zonder gedegen concept-rapport'), hij Van een verslaggever DEN HAAG Voorzitter Jan Ter louw van de Tweede-Kamerfractie van D'66 heeft in een telegram aan de li berale partij in Engeland verklaard dat het Britse verkiezingssysteem 'on duldbaar' is. Hij feliciteerde de libera le partij met het bij de verkiezingen behaalde resultaat in procenten van het stemmenaantal. Zoals bekend ging dat gepaard met een zeer magere zetelwinst. Een districtenstelsel met meer zetels* per district is ook in Engeland wense lijk, aldus Terlouw in zijn telegram. Dit is het systeem dat D'66 ook voor Nederland voorstaat. Van de invoe ring van een districtenstelsel in Nede- land zouden de grote confessionele partijen KVP, ARP en CHU het meest profiteren, aldus een rap port van het Instituut voor politiek en sociaal onderzoek IPSO, dat nauw verbonden is met de CPN. Het districtenstelsel zou in de Tweede Kamer een kunstmatige verschuiving naar rechts brengen, aldus het IPSO op basis van de uitslagen in de stemdis- tricten in 1972. De PvdA zou ook pro fiteren, maar grotendeels ten koste van PPR, D'66 en FSP. De CPN zou volgens deze berekening enkele zetels minder krijgen. Het instituut ziet in pleidooien voor een districtenstelsel een poging om een reactionair bewind aan de macht te brengen nu dat met evenredige vertegenwoording niet 'meer lukt. NIJMEGEN De vierjarige Petra Jans uit Linden (gem. Beers bij Nij megen) is zondagmiddag in een grind- afgraving in haar woonplaats verdron ken. waarschuwde tegelijk dat ook andere gevaren dan inpoldering de Wadden zee bedreigen: watervervuiling, gas winning. te intensieve recreatie. Balgzand Ook waarschuwde hij tegen de sugges tie van de commissie-Mazure om de De aartsbisschop van Bilbao heeft zondag geweigerd het land te verlaten on bevel van de Spaanse regering. De 68-jarige bisschop kreeg zondagmor gen te horen, dat bij het land binnen enkele uren moest verlaten. Sinds vier dagen had hij al huisarrest. Hij haalde zich het ongenoegen ven de Spaanse autoriteiten op de hals met een herderlijk schrijven, waarin hij pleit voor meer vrijheid en onafhan kelijkheid voor de Basken. Kort nadat bekend was geworden dat de aartsbis schop Antonio Anoveros het land zou worden uitgezet verzamelden zich on geveer 2000 mensen voor zijn paleis om hun sympathie te betuigen. De po litie joeg de menigte met de wapen stok uit elkaar. Van onze correspondent OUDE PEKELA In het Groningse Oude Pekela is zaterdagavond een mislukte overval gepleegd op twee ou de broers. Van de overvaller, een on geveer 25-jarige man, ontbreekt nog ieder spoor. De twee broers, de 80-jarige L. Kui per, en diens 66-jaar oude invalide broer A. Kuiper, zaten naar de televi sie te kijken, toen opeens een gemas kerde man met een hoed op de kamer binnendrong. Zonder iets te zeggen draaide dc invaller het licht uit en trok de stekker van de tv uit het stopcontact. Toen hij op de oudste broer toeliep, vluchtte deze naar de gelijkvloers gelegen slaapkamer, waar vervolgens een worsteling ontstond. De oude man zag kan zich los te ruk ken en vluchtte naar de buren. Toen zij terugkwamen was de overval ler gevlucht door het raam van de slaapkamer, waardoor hij kennelijk ook was binnengekomen. De man zou hel gemunt hebben op een zakje met 1300 gulden spaargeld, dat de oudste broer aan een kettinkje om zijn hals droeg. verschillende gebruiksmogelijkheden van het Balgzand (het driehoekig stuk Waddenzee tussen Den Helder en Wieringen) in studie te nemen. Op zichzelf is er niets tegen studie, maar dan moet eerst de feitelijke si tuatie van dit ogenblik bevroren wor den. De praktijk immers leert dat gemeen telijke en provinciale overheden en particuliere ondernemers maar al te gemakkelijk vooruit lopen op de re sultaten van een studie. Daardoor komt zo'n studie onder een geweldige druk te staan en kunnen de conclu sies worden beïnvloed door gedane za ken die geen keer nemen. De heer Pronker bepleitte verder een centraal beheer van het Waddenge bied, waar op het ogenblik tien minis teries, drie provincies en 25 gemeen ten allemaal iets over het zeggen heb ben, waardoor een beleid nauwelijks mogelijk is. Na de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden hebben wij op het ogenblik wat betreft het natuurbeheer te doen met de Monar chie der Tien Verdeelde Ministeriën een uitspraak van de heer Pronker die mede applaus ontlokte aan de op de %'ergadering aanwezige ministers Vorrink, Trip en Duisenberg en staats secretaris Van Huiten. Telegram Minister Van Doorn had 's morgens de huishoudelijke vergadering bijge woond en prins Claus had de vereni ging een telegram met de beste wen sen gestuurd. Tijdens de huishoudelijke vergadering werd een motie aangenomen, waarin o.a. wordt uitgesproken dat alleen in uiterste noodtoestand gasboringen mo gen worden toegestaan in en om de Waddenzee en dat het kanaal in de Dollard alleen binnendijks mag wor den aangelegd. Later tijdens een forumgesprek in de middagvergadering noemde dr. S. L. Mansholt deze motie hoe goedbe doeld en sympathiek ook 'een uit spraak van het verleden'. Naar zijn mening moet nu klaar en onomwon den worden uitgesproken: 'handen af van de Waddenzee!' Dit zei de bioloog en Nobel-prijswin- naar dr. Nico Tinbergen uit Oxford zaterdag op de jaarvergadering van de Vereniging tot Behoud van de Wad denzee in Amsterdam. De heer Tinbergen zag nog wel moge lijkheden voor het beïnvloeden en be wust worden van de mens; een be wustwording ook dat wij economisch gezien met minder zullen toe moeten dan wij nu gewend zijn. De beste me thode om de mensen dat bewustzijn bij te brengen is niet hun te zeggen dat zij verkeerd of immoreel handelen (daar is men niet zo gevoelig voor), maar wèl om te zeggen dat zij dom handelen (want voor het verwijt van domheid zijn de meeste mensen heeJ wat gevoeliger). Er zou een parallel getrokken moeten worden met het betalen van pensioen premie, dat iedereen nu heeft leren aanvaarden. Op dit ogenblik met min der genoegen nemen om straks te kunnen leven zo moet ook onze (e- conomische) houding tegenover het milieu zijn. Prof. Nico Tinbergen hield met dez* vergelijking mede de Waddenzee-vere niging een les voor, want tijdens de jaarvergadering was van de zijde van de rondom de Waddenzee wonende le den de kritiek gehoord dat de Vereni ging met name in het Waddengebied zelf faalt in het duidelijk maken van haar bedoelingen. Teveel nog komt het streven van de vereniging bij heel wat omwonenden van de Waddenzee over als een strijd om het economisch peil van de bijvoorbeeld de Waddenei landen op een laag pitje te houden Heel Europa Als dat zo is, dan komen onze bedoe lingen verkeerd over, zei T. F. J. Pronker, want niet de Waddeneiland bewoners, maar heel Nederland en heel West-Europa zal zich versoberin gen moeten getroosten voor het be houd van de levenskansen, die ons nog ln de laatste stukken natuurge bied gegarandeerd worden. De broer van prof. Nico Tinbergen en mede-Xobel-prijswinnaar, de econoom Jan Tinbergen pleitte zaterdag nog voor het laten rusten van de (rela tief) geringe hoeveelheden gas en olie in het Waddengebied tot de tijd van échte nood die dan zal moeten geïllus treerd met een langdurige periode van distributie en autovrije zondagen. Ook zette hij een groot vraagteken bij de bouw van een aluminiumfabriek in Delfzijl. Het zal toch duidelijk moeten zijn dat de grondstofverwerkende in dustrieën daar thuis horen waar de grondstof gevonden wordt en niet hier, aldus prof. Jan Tinbergen. Van een verslaggever BREDA Op de rijksweg Breda-Dor- drecht is, naar pas gisteren is geble ken, geschoten op een aantal bestelau to's. In een bestelwagen zaten elf ko gelgaten, in twee andere bestelauto's drie en vier gaten. De wagens werden van achteren onder vuur genomen door inzittenden van een rijdende wa gen. De personen, die in de bestelwa gens zaten, zijn niet gewond geraakt. De schietpartijen hebben zich tussen kwart over acht en negen uur voorge daan op het weggedeelte Breda-Moer- dijkbrug. De daders zijn nog niet be kend, evenals het motief. De politie denkt aan een ernstige vorm van bal dadigheid. Men verzoekt getuigen van de schietpartij zich te willen melden. AMSTERDAM Ongeveer vijfdui zend studenten uit het hele land heb ben zaterdagmiddag deelgenomen aan een protestdemonstratie in Amster dam die georganiseerd was door het Landelijk Overleg van studenten Grondraden en zeven organisaties van studenten bij het hoger beroepsonder wijs. De studenten eisen volledige intrek king van de duizend gulden college geldwet en geen navordering, optrek king van de beurzen voor hoger be roepsonderwijs tot het wetenschappe lijk onderwijsniveau, zeshonderd gul den prijscompensatie, meer en hogere beurzen voor het lager beroepsonder wijs en betaalbare huren voor alle jongeren met intrekking van de huur verhogingen. Het motief van de dubbele moord, die de jongens zaterdagavond op de afge legen boerderij pleegden, was geld. Even voordat de dodelijke schoten uit een flobertgeweer vielen had de heer De Cock de jongens beide leerlin gen atn een BLO-school in Hulst elk honderd gulden gegeven. De twee kinderen van het echtpaar. Marlou (8) en Frank (10) waren na het drama, in opperste paniek naar de buren gefietst, die circa zeven hon derd meter verderop wonen. Daar de den ze huilend en volledig overstuur hun trieste relaas Onmiddellijk daarna kwam het onder zoek in volle gang en nog dezelfde avond kon de 14-jarige G.I. worden gearresteerd. Om drie uur 's nachts was ook de 16-jarige B.F.N. ingere kend. Die was bij de familie De Cock bekend Hoewel de politie daarom trent niets wil loslaten, zijn de arres taties waarschijnlijk op aanwijzing van de kinderen De Cock verricht. 'Pech' Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de twee jongelui onder het voorwendsel pech te hebben met hun bromfiets naar de boerderij gekomen, waar de vrouw op hun bellen open deed, en vervolgens haar man erbij riep. Direct daarop maakten dc twee Op de vergadering van de Vereni ging tot behoud van de Wadden zee waren zaterdag o.a. aanwezig ('van links naar rechts) de ge broeders Tinbergen, dr. S. L. Mansholt, de commissaris van de koningin in Noord-Nederland, mr. Kranenburg, burgemeester Samkalden en minister Vorrink. Achter hen zitten staatssecretaris Van Hultei^ en de ministers Dui senberg en Trip. DEN HAAG Het Comité samen werking Oosterschelde (SOS) is 'ge matigd tevreden' met het rapport van de commissie-Klaasesz. Dit blijkt uit een voorlopige reactie die gisteren werd gepubliceerd. Die gematigdheid komt voort uit de opvatting van het comité dat een aan tal zaken in het voorstel van de com missie-Klaasesz onvoldoende is gega randeerd. Zo zou SOS prijs stellen op waterdichte garanties voor visserij en schelpdiercultures, en een hoogwater stand boven de platen van Yerseke van minstens 1.80 meter. Het comité geeft verder de voorkeur aan twee varianten op de constructie die door de commissie-Klaasesz is aan bevolen. In de Oosterscheldedam zou een doorlaatsluis voor schepen moe ten worden opgenomen. (Het plan- Klaasesz voorziet alleen in grote spui- kokers die de getijdebeweging tot ach ter de dam toegang geven). En de se cundaire Keetendam zou moeten wor den vervangen door een meer noord oostelijk gelegen Philipsdam. Hiermee kan een aanzienlijk en waardevol schorrengebied van de ondergang wor den gered. SOS spreekt tenslotte zijn enorme be wondering uit voor hel werk dat de commissie-Klaasesz heeft verzet. Men spreekt van een 'keerpunt in het hele milieubeleid'. De Tweede Kamerfractie en het pro vinciaal bestuur Zeeland van de CHU zeggen in hun commentaar dat de unie de veiligheid boven alles stelt. De CHU heeft erote belangstelling voor de voorstellen, maar heeft over de kosten in dit stadium nog geen oordeel. STIPHOUT In de nacht van zater dag op zondag is het confectiebedrijf Aalderts in Stiphout (NB) door brand vernield. Zowel voorraad en machines gingen verloren. De ongeveer dertig werkneemsters van het bedrijf zullen tijdelijk werk loos worden. De schade wordt door de eigenaar geschat op ongeveer een half miljoen gulden. Verzekering dekt zo wel brand als bedrijfsschade. knapen, waarvan I. zich met een nylonkous onherkenbaar had gemaakt, duidelijk dat er geld op tafel moest komen. De heer De Cock overhandigde elk der jongens honderd gulden. Wat er zich verder heeft afgespeeld is nog niet duidelijk. De jongelui zijn eerst nog in de woonkamer geweest, waar de telefoon onklaar werd ge maakt. In de gang werd kort daarop de heer De Cock met twee schoten in de borst doodgeschoten. Zijn vrouw werd op het erf met scho ten in de borst en in het hoofd neer geknald. De beide jongelui namen daarop de vlucht. Op de persconferentie in Middelburg, waarop de districtscommandant der rijkspolitie W. D. Lanting en officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen werd meegedeeld, dat de schoten met een flobertgeweer zijn afgevuurd door de 14-jarige I. Zijn vriend was boven dien gewapend met een geladen Wal- ther-pistool 7-65 millimeter dat hij echter niet heeft gebruikt. I. is overigens een goede bekende van de politie zo bleek vorig jaar zomer schoot hij op twee meisjes, eveneens met een flobertgeweer. Een van de meisjes raakte daarbij gewond. Nade re inlichtingen over deze schietpartij wilde men van de zijde van de politie niet verstrekken. Lastige bisschop moet lancl int MADRID (UPI, Reuter) In talrijke Europese landen en in Spanje zelf is dit weekeinde geprotesleerd tegen de terechtstelling van de 26-jarige Catalaanse anarchist Salvador Puig Antich en de 33-jarige statenloze Pool Heinz Ces. Beide mannen waren ter dood veroor deeld wegens moord op een politie man. Zaterdagmorgen werden de doodvonnissen voltrokken door mid del van wurging. Het was voor het eerst sinds ruim tien jaar, dat in Spanje een doodvonnis werd uitge- voerd. Na april 1963 heeft staatshoofd \Y UFgPcUll generaal Franco steeds gratie ver leend aan mensen, die door een krijgsraad ter dood veroordeeld wa ren. Aangenomen wordt, dat de Spaanse regering nu heeft willen laten zien, dat zij hard zal optreden tegen ver zetsbewegingen. Na de moord op pre- .mier Carrero Blanco, in december vo rig jaar werden de autoriteiten verwe ten, dat ze te slap waren tegen linkse activisten en Baskische vrijheidsstrij ders. Van een verslaggever ROTTERDAM Het voltallige be stuur van de Rotterdamse afdeling van D'66 en de complete Rijnmond- raads-fractie van deze partij zijn uit de partij getreden en zullen voortaan actief zijn in de PvdA., waarvan het programma het meest overeenkomt met hun doelstellingen, zoals zij ver klaard hebben. Tot de 'afvalligen' in D'66-Rotterdam behoren ook twee van de vier ge meenteraadsleden van deze partij. Al deze D'66-ers waren reeds geruime tijd geleden lid van de PvdA gewor den in een streven naar het tot stand komen van één progressieve volkspar tij. Een paar maanden geleden, na de voor D'66 ongunstige verkiezingen in Zaanstad, was de meerderheid van de Rotterdamse D'66-ers ervan overtuigd dat het zinloos was om zelfstandig aan de komende verkiezingen deel te nemen. Men voelde er niets voor om gedegradeerd te worden tot een 'poli tieke splinter'. Het landelijk congres van D'66 keurde de houding van de Rotterdammers streng af. Inmiddels was de PvdA in Rotterdam met een aanbod gekomen om D'66-ers op haar lijst toe te laten. Een heel andere mening over het voortbestaan van D'66 heeft het Twee de-Kamerlid Beekmans, die gelooft dat zijn partij zich overeenkomstig de statenverkiezingen van 1970 zal handhaven bij de verkiezingen van eind maart. Hij zei dit zaterdagmid dag in het VARA-radio-programma 'In de Rooie Haan'. De 26-jarige Puig Antich vond de dood aan de wurgpaal op de binnen plaats van de provinciale gevangenis in Barcelona. Hij werd ervan beschul digd een politieman te hebben dood geschoten bij zijn arrestatie in ver band met een bankoverval. De Pool Heinz Chez schoot in dezember 1972 een onderofficier van de guarda civil dood bij een roofoverval op een café. Hij werd gewurgd in de gevangenis van de stad Tarragona. Met het oog op de reacties na het be kend maken van de terechtstellingen kregen vliegvelden en openbare ge bouwen in Spanje zaterdag extra poli- tie-bewaking. De Spaanse kranten be richtten uitvoerig over de executies, maar gaven geen commentaar. Wel werd er in de Spaanse pers melding gemaakt van de afkeurende reacties in het buitenland. In Rome, Luxem burg en verschillende Franse steden waren Spaanse gebouwen en treinen het mikpunt van de protestdemonstra ties. In Nederland hebben verschillende politici hun afschuw over de executies uitgesproken. Vaticaan Opvallend was het commentaar van radio Vaticaan, waarin werd onthuld, dat de rooms katholieke kerk bij de Spaanse autoriteiten herhaaldelijk om gratie aan generaal Franco niets had- Ches heeft gevraagd. De commentator klaagde erover, dat alle verzoeken, om gratie aan generaal Franiets hadden uitgehaald. 'Toch blijft de hoop be staan, dat de toekomst wordt beheerst door de wet van de liefde en niet door de wet van de wraak', aldus ra dio Vaticaan. In Barcelona kwam het zondag tot een demonstratie bij de be graafplaats. waar Puig Antich werd begraven. De politie hield naar schat ting duizend demonstranten van het kerkhof. Alleen de naaste familie werd toegelaten. De bekende Spaanse Jurist Raul Morodo noemde de execu ties 'barbaars' en 'een stap terug wat betreft de liberalisering waarover in Spanje wordt gesproken.' Aartsbisschop (ADVERTENTIE) b A M A meest ingenieuze Ruimte efficient indelen lijkt niet zo'n grote kunst. Daarvoor bestaan de meest ingenieuze en kostbare systemen. Op papier zien die er indrukwekkend uit. Maar in een dynamisch bedrijf loop je er toch vaak op stuk. Want ruimte efficiënt blijven gebruiken, onder steeds wisselende omstandigheden, 'dat is de kunst. En daarop is het leveringsprogramma van Overtoom gebaseerd. Lage prijzen, eenvoudige kor^strukties, veel flexibiliteit en direkte levering uit voorraad van wat u nodig heeft. Magazijnstellingen, voorraadkasten en bakken, interne transportmiddelen, magazijn en kantoor meubilair. Katalogus van 500 pagina's gratis op aanvraag. Bel gerust. U stoort ons niet in onze inspiratie. Van onze correspondent HULST De moorden op de 51-jarige Th. de Cock en zijn 43-ja- rige vrouw, J. L. de Cock-Streijaert in St. Jansteen (Zeeuws-Ylaan- deren), zijn gepleegd door twee schooljongens. Dc knapen, de 14- jarige G. I. uit St. Jansteen en de 16-jarige P. T. N. uit Hontenisse hebben gisteren een volledige bekentenis afgelegd. Tel. 030-784647 (14 lijnen), Telex 47094, Den Dolder (Utrecht)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7