Sfeer in gekaapt Vliegtuig bleef voortdurend kalm Per man 2.287 gulden bij verhuizing n en om Schiphol lies in paraatheid PORION Schipper valt in slaap: schepen botsen op Waal T)oel van actie werd passagiers niet duidelijk 'rotest van 350 ijschoolhouders F1 Financiële steun op grond van migratieregeling Bouwkosten in vier jaar meer dan 50 procent hoger Twee doden bij verkeersongeluk Wonderlijk vulmiddel voor vakiiian en gezin Conventionele centrale komt in Nijmegen Bouw pijpleiding in Noordzee begint volgende maand al i tOLW/KjWAIRTET MAIAiMDAC 4 MAlAIRT 1974 BMNIEWLLWD T3/K5 Van een verslaggever NIJMEGEN Op de Waal ter hoogte van Winssen zijn zater dag twee Duitse schepen op el kaar gebotst, doordat schipper Walter Seus van de tanker Wei- senau tijdens de vaart in slaap viel. Het tankschip met 1000 ton stookolie, onderweg naar Rot terdam, kwam in het vaarwater van de Duitse duwboot Otter. Een van de twee duwbakken, be laden met 1900 ton erts, boorde zich in de tanker, en vernielde de stuurhut Schipper Seus en een matroos, die beiden in de stuurhut waren, bleven onge deerd. Een gering deel van de oliela ding kwam in de rivier terecht. De materiële schade is zeer groot. TRECHT Ongeveer 350 rijschool- juders hebben zaterdagmiddag in de Sfemarkthal in Utrecht kracht bijge- aJt aan hun eisen tot wettelijke be- 7jherming van hun beroep. Zij vinden 2f wet rij-onderricht motorrijtuigen 6|e de bevoegdheid regelt tot het ge- e|n van rijles niet voldoende om de elgenaamde beunhazerij in deze bran- oje te bestrijden. (ADVERTENTIE) Bij elke hele fles Export Jonge Jenever, Tom Mix Gin of Sirov Jonge Graan Vodka ontvangt U een GOUDKAARTJE van S PUNTEN Spaar deze punten. Ze geven recht op aantrekkelijke geschenken, afgebeeld in een folder, verkrijgbaar bij Uw slijter. I U kunt de folder ook aanvragen bij: DE KUYPER-NEDERLAND B.V. Postbus 54. Schiedam. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt Van een verslaggever DEN HAiAjG Vorig jaar hebben 847 mensen, die een nieuwe werkkring accep teerden op meer dan vijfentwintig kilometer afstand van hun woonplaats, van liet Gewestelijk Arbeidsbureau een toezegging voor een tegemoetkoming in hun ver plaatsingskosten gekregen. Deze uitkering, op grond van de migratieregeling 1971, bedroeg gemiddeld 2.287 gulden per pèrsoon, zo blijkt uit een mededeling van liet ministerie van Sociale Zaken. De migratieregeling is bedoeld om de financiële barrière op te heffen voor mensen die in hun baan wat moeilijk zitten, of geen werk hebben en be reid zijn voor hen geschikt werk te aanvaarden op wat groter afstand van hun woon plaats. In bepaalde gevallen krijgen ze dan steun in de kosten van verhuizing, inrich ting van de woning, reizen van en naar hun nieuwe werk plaats of van een pension. Van deze 847 toezeggingen (waarvan 254 uit 1972, die nog niet waren afgewerkt) waren er eind 1973 583 betaald. Hier mee was in totaal ruim 1,3 miljoen gulden gemoeid, zo blijkt uit de gegevens van de gewestelijke arbeidsbureaus. Brabant Zestig procent had betrekking op verhuizing binnen of naar de provincie Noord-Brabant, gevolgd door Overijssel, Dren te en Limburg. In ruim 50 procent betrof het een verhui zing uit een woonplaats in de provincie Zuid-Holland en in 19 procent vanuit een plaats in Noord-Holland. In ongeveer 78 procent van de gevallen was de reden tot ver trek naar elders gelegen in de verplaatsing van het bedrijf waar iemand werkzaam was, of de vestiging van een neven- bedrijf van zo'n onderneming. In circa 14 procent van het to taal aantal was de betrokkene zonder werk en .in ruim 26 procent werd men met werk loosheid bedreigd. Driekwart van de migranten was jonger dan 45 jaar. Ruim 39 procent ontving middelbaar of hoger algemeen vormend onderwijs en 75 procent had beroepsonderwijs gevolgd. De belangrijkste bij deze migratie betrokken sectoren waren de chemische nijverheid (24.6 procent), de metaalnijverheid (27,7 procent) en de handels- beroepen (12,5 procent). Randstad De op 1 februari vorig jaar van kracht geworden bijzonde re migratieregeling Noorden des lands vond toepassing in 724 gevallen: 713 mannen en 11 vrouwen kregen toezegging tot steun. Deze regeling beoogt, de ver plaatsing te stimuleren van werknemers uit de volle rand stad naar de provincies Gro ningen. Friesland, Drente en naar enige plaatsen in het noorden van Overijssel, waar men bepaalde werkkrachten goed kan gebruiken. Drente Van 724 gegadigden, die van het arbeidsbureau een toezeg ging kregen, kwam 64,3 pro cent uit Zuid-Holland, 28,2 procent uit Noord-Holland en 7,5 procent uit de provincie Utrecht. Van dit aantal zijn in de loop van vorig jaar 377 personen naar het noorden verhuisd. Gemiddeld kregen zij een bijdrage van 3745 gul den. Voor het overgrote deel betrof het een tegemoetko ming in de kosten van Inrich ting van een nieuwe won ng. Drente kreeg de grootste 'stoot' (35,3 procent van de 724), vervolgens Groningen (33 procent), Friesland (27,5 proecent) en de kop van Over ijssel (4,2 procent). In het overgrote deel van de gevallen vonden de migranten zelf een nieuwe werkkring. Men behoeft niet persé werk loos te zijn om voor deze rege ling in aanmerking te komen. Slechts acht procent was in derdaad zonder werk en een ongeveer even groot aantal werd met werkloosheid be dreigd. Niet minder dan 91 procent van de mensen was jonger dan 45 jaar. Ruim een kwart van de migranten aanvaardde een werkkring in de metaal nijverheid, 22 procent in de textielnijverheid en 10 procent in de chemische sector. jan een onzer verslaggevers CHIPHOL Praktisch het enige waaraan te zien is dat de pas- I giers van het gekaapte vliegtuig in anel tempo het toestel hebben I loeten verlaten is, dat de meeste passagiers geen schoenen dragen, >1 ear alleen kousen of kennelijk in de haast verstrekte blauwe 1 |>fjes aan hebben. En dan is er natuurlijk de grote bedrijvigheid in de fotografen. Maar voor het overige zitten de meeste passa- I prs rustig aan een sandwich en een kopje koffie in de aankomst- il van Schiphol. meeste passagiers van de gekaapte "line bekennen, bang te zijn ge it. Maar zij voegen hier in één aan toe, dat de sfeer gedurende die bange uren rustig is geweest, h Amerikaan van middelbare leef- d merkt hierbij op dat hij niet be- npt dat de 2 kapers zo vroeg met hun Ëe begonnen, namelijk drie uur prdat het vliegtuig uit Beiroet in inden zou moeten landen. Trouwens, n van de passagiers begreep de be ding van de actie. blijkt dat de twee kapers, die in irekkig Engels lieten weten te be ren tot het 'Palestine Youth Natio- Liberation Front' in actie kwa- |n, toen de lunch goed en wel was lerveerd. De echtgenote van de lerikaan zegt dat aanvankelijk nie- ïnd in de gaten had, dat het vlieg tuig was gekaapt. Vooral niet, zo vult haar echtgenoot weer aan, omdat bij zijn weten iedereen in Beiroet op wa pens was gecontroleerd. Voeten Pas toen een van de mannen met een vuurwapen in de hand de passagiers uit de eerste klas te hoop dreef bij de overige passagiers van het vliegtuig, en alle aanwezigen gelastte de handen in de nek te leggen, drong het feit van de kaping tot de mensen door. Er was even verwarring, toen de kaper gelastte de 'voeten in de handen' te leggen. Maar al gauw bleek dat hij bedoelde, dat de reizigers hun schoe nen in de handen moesten nemen, en die in de nek moesten houden. Ver volgens dwong de kaper een van de passagiers alle paspoorten en alle rvolg van pagina 1 brand in het toestel ontstond ver- ledelijk door het aansteken van de 5 lisky en de gins. Toen al dikke rook- ilken rond het vliegtuig hingen, ver- ten de passagiers in allerijl het (stel, daarbij geholpen door de ka- ts. Ook de kapers renden naar bui- i en werden daarna door de rijkspo- •■ie gearresteerd. 'Aanvankelijk wei- rden zij zich over te geven aan een :hercheur van de rijkspolitie. Toen echter geüniformeerde agenten bij jamen, kozen zij eieren voor hun ka- d,' aldus majoor Gerritsen. De ka- is werden verhoord in het bureau thth de rijkspolitie op Schiphol. 3lussen ivenmeester H. C. Mesland vertelde lo:| de brandweer onmiddellijk met le'°;l blussen wilde beginnen. Toen be- ■hi.hd werd, dat er bommen aan boord o,2(iden zijn, die volgens de kapers bin- enkele minuten zouden explode- pakte de brandweer de brand van buitenkant aan. Bij het begin van de lb assing werden twee kleine explosies ierhoord. Besloten werd toen om nie- ;'aind de VC-10 te laten binnengaan. 'c®4 twintig minuten lukte het de gdhiphol-brandweer het vuur te blus- j). Inmiddels waren de motoren van vliegtuig blijven draaien. Een 'h t«Prdwerktuigkundige ging na blus- '?r4g het toestel binnen om de motoren j^Jte zetten. t.oilgens de heer Mesland stond er nog a tas met explosieven aan boord, men niet had durven te onder- tken. De mijnopruimingsdienst van Koninklijke Landmacht ging later i de avond aan boord om eventuele g aanwezige explosieven onschadelijk ^maken. Jnoor Gerritsen vertelde, dat tijdens ïfl verhoor de oudste van de twee pers niets wilde zeggen, maar dat i jongste op een kaartje het land kende waaruit hij in 1967 als vluch- ling zou zijn vertrokken. Hieruit |rd geconcludeerd dat hij op de zo- Eaamde West Bank, de westelijke daan-oever, moet hebben gewoond. I gehele operatie rond het gekaapte Iestel heeft gisteren honderden rijks- litiemannen in beweging gebracht, k de politiekorpsen van de gemeen- 6 in de Haarlemmermeer werden op getrommeld voor eventuele bijstand. Ongeveer dertig politiemannen, bewa pend met karabijnen, waren rond het toestel geposteerd, toen het toestel was geland. Havenmeester Mesland zei gister avond dat het zogenaamde rampen plan van Schiphol uitstekend had ge werkt. Ambassadeur John Barres van Enge land, sprak gisteravond tijdens een persconferentie 'namens het Engelse volk, namens British Airways en na mens de Engelse autoriteiten aan alle autoriteiten op Schiphol, aan de politie en aan iedereen die op Schiphol had geholpen de passagiers op te vangen' zijn dank uit. Ontevreden was de pers. Pas na lang aandringen gaf de rijkspolitie (nadat de gemeentepolitie eerder al zijn fiat had gegeven) toestemming het gebeu ren te verslaan. Ook in de ontvangst kamer werden journalisten met enige drang de deur uit gewerkt, met de boodschap dat later op de avond op de persconferentie mededelingen gedaan zouden worden. DEN HAAG De bouwkosten zijn in ons land in vier jaar met 52 procent gestegen: heit indexcijfer van de bouw kosten van woningen steeg van 100 in 1969 tot 152 in 1973. De stijging in 1973 ten opzichte van 1972: 11 pro cent. Het centraal bureau van de Sta tistiek baseert deze cijfers op de aan nemingssommen van woningwetwo ningen. Hierbij zijn zo veel mogelijk correcties aangebracht voor prijsver- anderingen die niet het gevolg zijn van veranderingen in de bouwkosten. De bouwindex geldt bij benadering ook voor utiliteitsbouw, maar niet voor weg- en waterbouwkundige wer ken, aldus het CBS. Het indexcijfer was voor het vierde kwartaal van 1973: 158 tegen 139 in diezelfde peri ode van 1972: een stijging van ruim 13,5 procent. De indexcijfers voor 1973 dragen nog een voorlopig karak ter. handbagage van de aanwezigen in te nemen. Hetgeen gebéurde. Intussen had de andere kaper een van de bemanningsleden met een vuurwa pen in de rug en de toevoeging 'out' uit de cockpit gehaald, hem op een andere plaats in het toestel neergezet en bij wijze van waarschuwing een handgranaat onder zijnneus gehou den. Na ongeveer een uur zo te hebben ge zeten, zo vertelt mevrouw Jonathan (met een baby van twee weken en drie dagen op schoot), mochten we onze handen weer omlaag doen en kreeg iedereen een voor een de kans, naar het toilet te gaan. Bij het toilet hadden de kapers een doos neergezet, en waarschuwden elke pas sagier voorzichtig te zijn en de doos, vanwege het explosiegevaar, niet aan te raken. Intussen, vertelden andere passagiers, hadden de kapers explosie ven 'of wat daarvoor moest doorgaan', bij de uitgangen geplaatst. Toen het toestel eindelijk op Schiphol was geland, moesten alle passagiers achter elkaar in het midden van de gang gaan staan. Toen gaven de ka pers de passagiers toestemming, het vliegtuig via de nooduitgang te verla ten. Daarna kreeg ook de bemanning toestemming te vertrekken via de nooduitgang. Toen bemanning en pas sagiers buiten waren, konden zij on middellijk in een inmiddels op de landingsbaan aangekomen bus stap pen. Plaatsje Ook de kapers trachtten, aldus de heer Jonathan, een plaatsje in de bus te krijgen. Hij hoorde ze roepen, hen mee te nemen. Kort daarop, na twee knallen, stond het vliegtuig in brand. Even naderhand werden de twee Pa- lestijnen (naar schatting tussen de 25 en 35 jaar) gearresteerd. Een recher cheur, die iedereen in afwachting van de aanstaande persconferentie de deur uit wil hebben zegt: 'die twee zitten lekker bij ons koffie te drinken'. Als wij Schiphol verlaten zit me vrouw Jonathan in een hoekje van een kamer de baby een schone luier aan te doen. Foto boven: Stil zaten passagiers hun emoties te verwerken. Foto oivder: Blusschuim druipt van de neus van het gekaapte toestel terwijl uit het middenstuk nog rookwolken komen. Vanuit de zijdeur hangt de glijgoot naar beneden waarlangs passagiers, bemanning en kapers het toestel verlieten. ENSCHEDE Gistermiddag zijn in Enschede twee mensen, die achterin een auto zaten, om het leven gekomen. Het zijn de 75-jarige A. G. Oordman en de 18-jarige J. Westendorp, beiden uit Haaksbergen. De auto, bestuurd door de 50-jarige mevrouw J. C. M. ten T.-W. uit Haaks bergen raakte bij het passeren op de Haaksbergerstraat tussen Enschede en Haaksbergen aan het slingeren en be landde via een boom in een sloot Haar echtgenoot, die naast haar zat, werd evenals zij ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Enschede. (ADVERTENTIE) PROFESSIONEEL... MAAR ALLANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen rtmur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfflciënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN. VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, •binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 8,75 ƒ15,60 ƒ30.50 Dodeu aard ivordt nog eens bekeken Van een verslaggever. ARNHEM Het staat bijna vast, dat dc Provinciale Gelderse Elektriciteits- Mij. een conventionel centrale gaat bouwen in Nijmegen. De Centrale zal waarschijnlijk met kolen gestookt worden. Het is de bedoeling de cen trale in 1979 in bedrijf te stellen. De PGEM acht Nijmegen gunstig voor de bouw van een dergelijke centrale, omdat daar een haven, opslagruimte en verdere accommodatie aanwezig zijn. Dit betekent niet dat er in Do- dewaard, behalve de gemeenschappe lijke proef-kerncentrale van de samen werkende elektriciteitsbedrijven, op den duur niet een tweede, door de PGEM te bouwen nuclearie centrale zou kunnen komen. Volgens een artikel in het PGEM-per- soneelsblad Prelekta is een van de voordelen om in Nijmegen een con ventionele met kolen gestookte cen trale te bouwen, dat er tijd vrij komt om het realiseren van een kerncentra le in Dodewaard nog eens te bekijken. 'Het is', aldus dit artikel, 'zeker niet onwaarschijnlijk dat de hoeveelheid koelwater die voor kernenergie-centra les nodig is, in de toekomst terugge bracht kan worden, bijvoorbeeld door toepassing van gasgekoelde reactoren.* Volgens gedeputeerde staten van Gel derland (het blijkt uit een antwoord op vragen uit de staten) zou een en ander niet meer inhouden dan dat al le problemen, die in verband staan met de eventuele bouw op een later tijdstip van een kernenergiecentrale in Dodewaard, nog eens grondig wor den overwogen, waarbij aspecten van veiligheid enz. voorop staan. DELFZIJL Noordgastransport be gint op 1 april met de aanleg van een zeepijpleiding van 180 km tussen het gas veld van Placid op het Nederlands deel van het continentaal plat en de Nederlandse kust bij Uithuizen (Gr). Het Placid-véld, ten Noord-westen van Den Helder, is een van de groootste gasvelden buiten de kust ter wereld. Men verwacht dat het ca. 100 miljard kubieke meter aardgas kan opleveren. Begin volgend jaar hoopt men de eer ste aardgas van het placid-veld in Groningen aan land te brengen. De helft is bestemd voor de Gasunie, de andere helft gaat naar West-Duite la nd. Een legschip zal ongeveer een jaar nodig hebben om de leiding, die ca. 200 miljoen kost, aan te leggen. Het gaat om 15.000 buizen met een lengte van 12 m en een doorsnede van 90 cm. De capaciteit van de pijp leiding. voor 60 procent eigendom van DSM-staatsmijnen, is groot ge noeg om ook gas uit andere delen van de Noordzee te vervoeren. Noord wón- ninggroep, NAM en Petroland hebben een winnmgsvergunning aangevraagd voor 'economisch winbare gasvond- sten'. Noordwinning mag in blok K 13 gas winnen. De staat neemt hierin via DSM deel met veertig procent. De NAM kreeg een vergunning voor blok K 14, ook hier is de deelneming van DSM-staatsmijnen veertig procent RITA Had je niet iets anders kunnen inslikken dan het laatste stuk je van onze puzzel?

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5