komt met een lijst >yrie ran krijgsgevangenen Weinig resultaten inter-Amerikaanse op top Kans op uitstel van zaak-Beyers Naudé iraëls regering belooft geen blijvertje te worden i&RO, WASHINGTON, JERUZALEM, BEIROET (Reuter, AP, AFP, UPI, DPA) De Syrische Wing is bereid aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, een lijst van Israëlische krijgsgevangenen te overhandigen. Dit heeft het Egyptische semi-officiële dagblad Al «ram gisteren bericht. Duitse regering wil opheldering over oliekartel igedrukzon Britten grijpen IRA-leider Voorlopig geen handelsverdrag EEG-Japan p y»< /K.W1A1R1TET \L V V.vLi2j BU ITEM LAND/B IW EN IAN D T5/K7 •njter Kissinger, die morgen of idag Damascus zal bezoeken, mag lijst aan de Israëlische regering op voorwaarde dat deze zich in sel bereid verklaart zich terug te en van het sinds de oktober-oor- bezette Syrische grondgebied. zullen aldus het Egyptische onderhandelingen tussen bei- rtijen moeten volgen over een jke scheiding van hun troepen hoogvlakte van Golan. Dit over- ^nder toezicht van de VN, zal chijnlijk in Genève worden ge in, aldus Al Achram. Singsfunctionarissen in Israël n verklaard, dat zelfs al zou Kis- de lijst van krijgsgevangenen rengen, Israël toch niet eerder inderhandelingen met Syrië zou I nen, als niet eerst vertegenwoor- van het Internationale Rode de Israëlische krijgsgevangenen 1 it hebben. Bovendien wijst Is- het Egyptische voorstel van de dat Egyptische onderhandelaars *ns de Syriërs met Israël onder zien. Isral zou erop blijven zelf met Syri direct te onder den. jchram had zaterdag meegedeeld Siye Egyptische minister van bui- üdfidse zaken Ismail Fahmy en Kis- Washington overeengeko- waren dat de Egyptenaren na- de Syriërs zouden onderhande- Syrië niet zelf wil onder den. Israël zou erop blijven ide taktieken' tijdens de onder- dingen met Egypte. Het 'goede dat Fahmy vorige weck aan merikaanse regering zei te bren- blijkt achteraf geweest te zijn le Syriërs nu eindelijk bereid zijn st met krijgsgevangenen te over- gen. le (jgsgevangenen aantal Israëlische vermisten aan JJvrische front blijkt volgens een deling van het Israëlische opper- van gisteren lager te zijn dan werd verondersteld. Tot dusver i de Israëli's gezegd dat zich de 102 en 126 krijgsgevangenen rië zouden moeten bevinden. Nu dit aantal op 80 gesteld 'na een lig onderzoek op het slagveld in olan-hoogvlakte'. Deze tachtig na- zijn Kissinger ter hand gesteld, betreft zowel grond- als lucht- •Hpersoneel. paar dagen geleden deelde Ar de Borchgrave. correspondent et Amerikaanse weekblad News- in Cairo, tegenover de Israëli staatsradio mee, dat hij van 'be- iare bronnen' vernomen had ich 50 Israëliscne krijgsgevange- n Syrië bevinden. Hij werd geïn- Guerrilleros van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP,) houden een parade van pas op geleide recruten op een geheime plaats in Syrië. terviewd tijdens een bezoek aan Is raël. De Borchgrave heeft zeer goede contacten in Egypte en heeft een paar malen president Sadat langdurig geïn terviewd. President Hafez al-Assad van Syrië heeft gisteren tegenover de correspon dent van het Koeweitse blad Al Rai al-Ram verklaard dat zijn land 'cate gorisch' elke regeling in het Midden- Oosten van de hand zal wijzen, zolang Israël zich niet geheel en al onvoor waardelijk uit de bezette Arabische gebieden heeft teruggetrokken en de Palestijnen in hun rechten heeft her steld. 'Zolang Israël geen concessies doet, verandert het Syrische stand punt niet', aldus Assad. 'Syrië zal zijn standpunt ten aanzien van de Golan- heuvels nooit wijzigen'. Hij verklaar de niet optimistisch te zijn over de toestand omdat Israël geen aanstalten maakt de Golan te ontruimen. President Sadat van Egypte heeft zich daarentegen wel optimistisch uitgela ten over de kansen op een troepen scheiding aan het Syrische front. Op een persconferentie in de Pakitsaanse stad Lahore waar hij de islamitische topconferentie heeft bijgewoond, zei Sadat dat Henry Kissinger waarschijn lijk zal slagen bij zijn pogingen om tot een Israëlisch-Synsche troepen scheiding te komen. Hij verklaarde dat er tussen hem en president Assad geen meningsverschillen bestaan over de wijze, en evenmin over de volgen de fase van de onderhandelingen in Genève. Van onze ii. econ. redactie. BONN De West-Duitse minister an economische zaken Friderichs heeft het staats-kartelbureau gevraagd zijn licht te doen scnijnen over de prijs- steisels, gebruikt door de grote olie maatschappijen in de Bondsrepubliek. De minister heeft het bureau verzocht vertegenwoordigers van de oliemaat schappijen over de prijzen te ondervra gen. Klachten over een kartel van de olie maatschappijen, dat beoogde de prij zen hoog te houden, hebben de laatste weken nogal de aandacht gekregen in de Bondsrepubliek, maar eerst nu heeft de regering officieel om een on derzoek verzocht. Het ministerie van economische zaken herinnerde er :n een verklaring aan, de kritiek, dat de oliemaatschappijen te weinig inlich tingen hadden gegeven over het tot. standkomen van de Drijzen. Koeweit heeft inmiddels een zekere hoeveelheid van zijn olie verkocht, die het op een veiling had aangebo den. Tegen welke prijs, wilden de au toriteiten echter niet zeggen. Meer dan een maatschappij zou gekocht hebben en volgens Koeweit verkocht men niet beneden de 'posted price' van 11,54 dollar. Het merendeel van de oliemaatschappijen deed biedingen, die ver beneden de posted price lig gen. De Arabieren gaan overigens verder met het opbouwen van een eigen tan- kervloot. Zowel een Franse als een Duitse werf hebben ieder een Arabi sche order gekregen van twee tankers van meer dan 250.000 ton. In de Verenigde Staten zijn ernstige moeilijkheden met pomphouders. Het federale energiebureau heeft ongeveer 1 miljard liter extra olie verspreid om sluitingen van pompstations te voorkomen. Het is een overbruggings maatregel tot er begin maart een nieuwe benzinetoewijzing komt Geheime verhoren in discussie Van een medewerker PRETORIA Vandaag staat voor het hoger gerechtshof in Pre toria dr. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut tereoht. In de verdediging van stafleden van dit Instituut is een nieuw punt aan gevoerd: volgens de advocaat Jolian Kriegler heeft de parlemen taire onderzoekcommissie onwettig gehandeld. Deze commissie Schlebusch had zich opgedeeld in subcommissies, om de verhoren te vergemakkelijken. Deze subcommissies, waarvoor ook dr. Beyers Naudé werd gedaagd, zijn ech ter met wettelijk geconstitueerd. Dit juridische argument heeft de rechter i 't proces tegen Theo Kotze van 't In stituut vorige week doen besluiten de zaak te verdagen tot 20 maart. In de hoger-beroepszaak van dr. Beyers Naudé zou de advocaat hetzelfde argu ment gebruiken. Verwacht wordt dat nu ook deze uitspraak zal worden uit gesteld. Wel worden in Pretoria van daag het openbaar ministerie en de verdediging gehoord en wordt de zit ting afgerond. Nadat in de rechtzaken tegen stafle den van het Christelijk Instituut reeds één medewerker, mevrouw Ilo- na Kleinschmidt, ook in hoger beroep werd veroordeeld voor haar weigering te getuigen, lijkt er een complete wending in de zaken gekomen. Behal ve Kotze en Naudé zijn tien stafleden van het instituut in rechtzaken be trokken. De verdediging neemt aan dat het hoger gerechtshof het ge noemde nieuwe rechtspunt bindend zal verklaren voor alle andere proces sen. Hoewel de rechters wettigheid van verhoren (door de commissie) in het geheim nog steeds niet hebben aangetast, is inmiddels het openbaar (ADVERTENTIE) nationale woonmanifestatielSM -ahoy'-zuklpleln-rottefdani FEBR FEBR FEBR FEBR FE BR FEBR FEBR MRT MRT MRT ■ÉHËÉ BO CS CD dagelijks open van 11-17 uur en 19-22.30 uur, 's zondags 11 -17 uur Volgens Sadat zou een troepenschei ding aan het Golan-front 'een zeer goede stap' zijn in de richting van het opheffen van de Arabische olieboycot tegen de VS. Maar die beslissing kan alleen worden genomen als de Arabi sche olieministers volgende maand vergaderen. Sadat gaf hierbij te ken nen dat zijn Arabische bondsgenoten er mogelijk op zullen staan dat Washing ton eerst aantoont dat zijn politiek je gens de Arabieren is veranderd, voor dat het olie-embargo kan worden op geheven. 'Zoals mijn collega's, de Ara bische leiders, zeggen: Zij vinden dat als er door de VS praktische maatre gelen worden genomen, zijzelf prakti sche maatregelen jegens de VS kun nen nemen'. Omdat de Egyptische vice-president Mahmoed Fawzy het helemaal niet eens is met Sadat, zal hij binnenkort ontslagen worden, zo meldt het Liba nese blad Al Nahar. Volgens deze goed ingelichte krant was Fawzy (die altijd als pro-Amerikaans te boek stond) door Sadat niet geraadpleegd over de 'recente politieke en militaire ontwikkelingenmaar heeft hij zijn twijfels over de Egyptisch-Amerikaan- se behandeling bij de gesprekken met hun vrienden niet onder stoelen of banken gestoken'. Als het bericht juist is, zou met Mahmoud Fawzy de derde hooggeplaatste Egyptische func tionaris de laan worden uitgestuurd. Geen lang leven Het nieuwe minderheidskabinet in Is raël, dat premier Golda Meir gaat vor men, zal volgens waarnemers geen lang leven beschoren zijn. De minis ter van binnenlandse zaken Josef Burg, één van de leiders van de Nati onaal Religieuze Partij (NRP) heeft de premier nl. meegedeeld dat zijn partij tegen de nieuwe regering zal stemmen, als deze een motie van goedkeuring in het parlement vraagt. Nog ernstiger voor Golda Meir is het feit dat de aanhangers van de minis ter van defensie Dajan, ook niet aan de regering zullen deelnemen. De grootste oppositiepartij, de Likoed, stuurt evenals Dajan op nieuwe ver kiezingen aan en probeert de regering op zo kort mogelijke termijn te laten vallen. Kissinger zwijgt over blokkade Cuba HAVANA/MEXICO (Reuter. DPA) De Cubaanse premier Fidel Castro beeft de Verenigde Sta ten er zaterdag van beschuldigd nog steeds de Cubaanse revolutie te willen vernietigen. voorö^ ^ht^ 'same^ i den. 'Maar het zou volkomen onjuist zijn te ontkennen dat er tussen La- tijns-Amerika en de VS problemen be staan'. aldus Kissinger. Volgens confe rentiekringen zijn Kissinger en zijn Latijns-Amerikaanse collega's het met name niet eens geworden over de ac tiviteiten van Amerikaanse onderne mingen in Latijns-Amerika. Volgens de Zuidamerikanen moeten deze acti- 'Dear Henry' Kissinger kust de echtgenote van de Mexicaanse minis ter van buitenlandse zaken Rabasa als hij afscheid neemt na een drie daagse conferentie van inter-Amerikaanse landen. onze weerkundige medeioerker uitgebreid hogedrukgebied over europa heeft een erg goede n- op het weer. Het centrum van millibar ligt boven de Britse i- :n. Na een enkele koufrontbui aterdagmorgen, is het droog ge en met vooral gisteren veel zon. iolaire lucht was zo doorzichtig, le planeet Venus als morgenster overdag kon worden icaargeno- Een van onze medewerkers zag bijvoorbeeld met het blote oog om kwart voor tien. lachten zijn, zoals de computer- achting vrijdag jongstleden al m :ht stelde, kouder geworden met uitstraling 's nachts lichte vorst min twee tot min vier graden. En ijl het bij ons stralend weer was rustig dat men gisteren op een tut plekje voor' het eerst dit jaar een zit in de tuin kon gaan den- kreeg Zuid-Italië bezoek van een ve depressiestoring. ■dagmidclag passeerde dit mini- van 995 millibar met tijdelijk wind en later met veel i Sicilië. Catania op de oostkust mfde zich 's avonds met 60 mm te- na onweer, gevallen in twee uur Messina kwam op 19 mm In ons houdt het overwegend vriendelij- ogedrukweer verder aan, met mid- tmperaturen tussen 5 en 7 gro- De wind blijft in de noordoost- Een verscherping van de tvorst is niet waarschijnlijk, eer- geleidelijke vermindering in de van deze week. afgelopen vier weken is de tdruk boven normaal geweest bo- JiVoord-Afrika en in het Siberische Qebied, en onder normaal op het van de Noordatlantische oce- De gemiddelde temperatuur was n normaal in Europa en het oos- van de Verenigde Staten, maar te van Alaska over Canada tot het den van de Noordelijke Atlanti- oceaan en het grootste deel van and. Opvallend was de krachtige ilstroming van de Grote Meren Weerrapporten van gisteravond 19 uur met maximum-temperatuur en neer slag van gisteren. viteiten scherper door het gastland worden gecontroleerd.... Volgens de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken. Emilio Rabasa. is de belofte van Kissinger, dat de VS voortaan 'niemand meer hun politieke meningen en verlangens zullen op dwingen en zich niet meer in de bin nenlandse aangelegenheden van ande re landen op het Amerikaanse contin gent zullen mengen', een van de be langrijkste resultaten van de confe rentie. naar Zuid-Ierland. De hoeveelheid ijs in de Oostzee, Barentszee en bij Oost- Groenland nam verder af, maar groei de juist snel aan nabij Labrador, tot in uitzonderlijk grote hoeveelheden nabij Newfoundland. BEWOLKING rustig en droog Amsterdam onbew 8 0 De Bilt onbew 8 0.1 Deelen onbew 8 0 Eelde onbew 8 0 Eindhoven onbew 8 0 Den Helder onbew 7 0 Luchth. R'dam onbew 8 0 Twente onbew 8 0 Vlissingen onbew 8 0 Zuid-Limburg onbew 5 0 Aberdeen zwaar bew 10 0 Athene geheel bew 12 7 Barcelona licht bew 13 0 Berlijn geheel bew 5 0 Bordeaux onbew 7 0 Brussel onbew 7 0 Frankfort onbew 8 0 Helsinki mist 0 0 Innsbruck regen 4 1 Kopenhagen onbew 5 0 Lissabon onbew 16 0 Locarno onbew 14 0 Londen licht bew 11 0 Luxemburg onbew 7 0 Madrid onbew 11 0 Malaga onbew 17 0 Mallorca zwaar bew 11 0 MUnchen sneeuw 1 1 Nice onbew 17 0 Oslo zwaar bew 3 0 Parijs onbew 8 0 Rome onbew 17 0 Split onbew 14 0 Stockholm licht bew 5 0 Wenen half bew 8 0 Zllrich geheel bew 3 0 Casa Blanca zwaar bew 16 0 Istanboel regen 7 5 Las Palmas licht bew 19 0 New York onbew Tunis zwaar bew 14 0 HOOG WATER 28 februari. 4 14-16.35 HarlnRvlletsluiren 5.59-18.12. terdum 6.48-19.21Scheveningen 5.30-17 42. IJmuiden 8.08-18 20. Den Helder 9 49-22.12. Harlingen 0.02-12.28. Delfzijl 2.09-14.37. Herzien Kissinger gaf tijdens zijn persconfe rentie te kennen dat zijn land wel be reid is de blokkade-politiek tegen Cu ba te herzien. Maar het moet in een groter verband behandeld worden dan dat van een overwegend economisch georiënteerde inter-Amerikaanse con ferentie in Mexico'. Fidel Castro rea geerde zaterdagavond op Kissingers houding met de opmerking dat Ame rika de Cubaanse revolutie nog steeds ongedaan wil maken. 'Wij hebben n» al vijftien jaar lang de blokkade en daden van agressie weten te weer staan en wij zullen dit, zolang het no dig is volhouden', aldus Castro die sprak op een bijeenkomst ter ere van dc Oostduilse partijleider Erich ITo- necker, die Cuba bezoekt. Politieke waarnemers wezen erop dat de Cu baanse premier drie weken geleden tijdens het bezoek van de Russische partijleider Breznjew een veel gema tigder loon tegenover de VS aansloeg. Op de conferentie in Mexico hadden verscheidene landen, met name Peru en Argentinië, gepleit voor een ophef fing van de in 1964 door dc OAS afge kondigde politieke en economische blokkade van Cuba. Voor een derge- BELFAST (UPI) Britse troepen hebben Ivor Bell, leider van het ver boden Ierse Republikeinse Leger in Belfast, zondag in de katholieke wijk Andersonstown gevangengenomen, zo heeft een legerwoordvoerder bekend gemaakt. De 37-jarige Bell nam vorig jaar het commando in Belfast over en is vol- viissinRen gens de Britten verantwoordelijk voor veel bomaanslagen, vuurgevechten en overvallen die sindsdien hebben plaatsgehad. lijk besluit is echter een tweederde meerderheid nodig en zoveel tegen standers van de blokkade zijn er bin nen de OAS nog niet. De 'harde koers' van Washington tegenover Cu ba wordt gesteund door een negental staten die bijna alle een rechts mili tair bewind hebben. De formulering in het slotcommuniqué dat 'ieder land het recht heeft zijn eigen politieke, economische en maatschappelijke stel sel te kiezen* wordt echter al als een stap vooruit gezien, Jn de resolutie van de OAS die leidde tot de uitsto ting van Cuba in 1962 stond nog dat dit gebeurde op grond van het feit dat 'het Marxisme-Leninismc onvere nigbaar is met h#» Inter Amerikaanse systeem'. Hulp In het slotcommuniqué doet de Ame rikaanse regering nog de toezegging dat zij nog in de huidige zittingsperi ode van het Congres zal komen met voorstellen inzake verzachting van de handel met Latijns-Amerikaanse lan den. Verder zal Washington de bui tenlandse hulp aan landen van het westelijk halfrond op minstens het zelfde peil handhaven. Dr. Beyers Naudé ministerie bereid met de verdediging te onderhandelen. Dit zou kunnen be tekenen dat de rechterlijke macht, die dit overleg stimuleert, langzaam over tuigd raakt van het absurde van d-it soort parlementaire commissies. Boethelezi Het verzet van de stafleden van het Christelijk Instituut is met name ge richt tegen de geheimhouding van de commissie Schlebusch: zonder enige vorm van verdediging of openbaar heid kan de parlementaire commissie gegevens verzamelen die tot verbod van een organisatie leiden. Dr. Boe thelezi is begin februari fel aangeval len door het Zuidafrikaanse tijdschrift To the Point. Het beschuldigde hem van geweldda dige uitspraken en legde hem uitspra ken iri de mond, die het met toestem ming van het Zuidafrikaanse ministe rie van justitie publiceerde. Een ge rechtelijke actie van de zijde van Boe thelezi leidde tot inbeslagneming van het tijdschrift. Afgelopen week is na mens hem een proces wegens smaad aangespannen, waarbij hij van tijdschrift een schadevergoedinl vraagt van 30.000 Rand (ongeveer 140.000 gulden). Het Christelijk Insti tuut spant zich zeer in voor deze zaak, omdat personen die beperkte be wegingsvrijheid is opgelegd zich Ln het openbaar niet kunnen verdedigen daar zij niet geciteerd mogen worden. De zaak-Boethelezi zal tevens een test case zijn voor de 300 Zuidafrikanen die ook door een banning het spreken verboden is. De kosten voor zijn pro ces worden geschat tussen twaalf- en vijftienduizend Rand Het proces tegen het Christelijk Insti tuut in verband met het citeren van een gebannen persoon, de zogenaamde Ravan Press-zaak, is uitgesteld tot 22 april. Het Zuidafrikaanse parlement, dat deze week ontbonden wordt, zou in deze zitting geen verslag meer ont vangen van de commissie-Schlebusch. Verwacht wordt dat eerst in augustus het eindrapport over het Christelijk Instituut zal worden aangeboden. TOKIO (Reuter) Francois Ortoli, de president van de Europese Com missie, ziet op het ogenblik geen mo gelijkheden voor een handelsverdrag tussen Japan en de EEG. Ortoli heeft dat tijdens zijn verblijf in Tokio verklaard. Over het verdrag wordt al drie jaar onderhandeld. Volgens Orto li hebben zowel de EEG als Japan een gezamenlijk belang bij een inter nationale orde, die acceptabel is voor producenten als verwerkers van grondstoffen en zijn Japan en Europa ook gebaat bij uitbreiding en liberali satie van de wereldhandel. Ortoli vertelde, dat de handelsbalans tussen de EEG en Japan voor drie miljard gulden doorslaat in het voor deel van Japan. Ortoli heeft met de Japanse autoriteiten geen speciale maatregelen besproken, die zouden kunnen leiden tot een grotere toegan kelijkheid v?n de EEG in Japan. 'Je moet er iets meer stroom op zetten, Simpkins.' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7