Hupperts en USO: wachten op wat Protest tegen afbraak oude lerarenopleiding eoeo meer belangstelling po^ebo Subsidie Brabantse toneelgroep gestaakt Actie tegen vestiginf industrie Den Helder Regering wil meer voorlichting in braille Nederlands Kamerorkest op hoog niveau Nederlands jacht Geen uitkering van rampenfonds aan bedrijven Bruinisse Petaio kwaad op politie FAMILIEBERICHTEN t TROUW/KWARTET MAiANDAG 25 FEBRUARI 1974 DEN HAAG Premier Den Uyl heeft de andere ministers verzocht in voorkomende gevallen voorlichtings materiaal van de overheid (brochures en folders) dat voor blinden van be lang is, ook in braille te laten verschij nen. Dat moet gebeuren in overleg met de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen. De premier geeft hiermee gehoor aan het verzoek van de vereniging. In kringen van visueel gehandicapten voelt men het al jaren als een tekort dat men geen kennis kan nemen van voorlichtingsmateriaal, waardoor men ten opzichte van de rest van de Neder landse bevolking in een uitzonderings positie verkeert, aldus de vereniging. Leraren en studenten van kunstacademies gaan actie voeren Hnriinntaul1 1 op7antci»han 9 tphnnr. Van onze onderwijsredactie AMERSFOORT Lferaren en studenten bij kunstacademies, die een lerarenopleiding verzorgen, gaan morgen actie voeren op het Binnenhof. De leraren en studenten zijn het niet eens met de afbouw van deze opleidingen die in het kader van de nieuwe experimentele lerarenopleiding moeten verdwijnen. door R.N. Degens UTRECHT Misschien kan het nieuwe muziekcentrum dat Utrecht straks zal gaan bouwen het bleke concertleven in het permanente noodgebouw Tivoli nog van helemaal wegkwijnen aan bloedarmoede redden; in Rotterdam heeft het nieuwe Doelencomplex in dit opzicht wonderen verricht. Dus, wie weet hoe het manmoedig vechten tegen de bierkaai van Paul Hupperts en zijn U.S.O.-mensen toch nog eens met de onmisbare stimulans van belangstelling en (desnoods) erken ning wordt gehonoreerd. Voorlopig blijft het een deprimerend spelen voor bijna- of half-lege zalen, vooral wanneer het, zoals vrijdag bij het tweede concert in de C-serie, om 'Muziek na 1900' gaat. Nergens in Ne derland staat men voor zo'n heden daags programma bij de kassa te drin gen (enkele recente uitzonderingen bevestigen alleen maar de regel) maar dat er ,naar schatting, nog geen hon derd mensen bij aanwezig waren lijkt momenteel ook nergens anders dan in Utrecht mogelijk. Kwaliteiten Het lag beslist niet aan het program ma dat er op papier goed uitzag; en het lag ook niet aan de uitvoering daarvan. Wat geen verrassing behoef de te zijn; want juist in het bemidde len tussen eigentijdse muziek en pu bliek heeft het U.S.O. onder Hupperts al eerder zijn grote kwaliteiten ge toond. Het mag dan niet allemaal van het allerlaatste nieuwe geweest zijn wat daar vrijdagavond ten gehore werd gebrazht, het was wel een reeks werken die voldeed aan de opzet van deze serie: gelegenheid tot kennis ne men van diverse stromingen in de muziek van de 20ste eeuw. Daar was dan ditmaal voor gekozen de 'Begleitmusik zij einer Lichtspiel- szene' door Arnold Schönberg in 1930 gecomponeerd. Dit merkwaardige stuk met zijn broeierige angstsfeer is voor zichzelf sprekend genoeg en heeft der- Paul Hupperts halve geen 'Lichtspielszene' nodig. De enige fout in de programmering was dan ook dat hier gelijk ook elders wel gedaan wordt —toch een filmpje ter 'illustratie' werd vertoond tijdens de uitvoering. Een nogal primitief ge projecteerde tekenfilm, die onduidelijk ging over een bom die op het verkeer de moment dreigde te ontploffen. Het leidde af van de goede uitvoering van de muziek. Dan was er de allereerste uitvoering van 'Kosmochromie I 'voor vier luid sprekers en orkest van de in 1910 ge boren Berend Giltay. Hij schreef het in 1971 met als opzet het doen samen gaan van orkestrale en elektronische klankkleuren. Waarmee hij in een Si- belius-achtig idioom wel fraaie, en een enkele maal zelfs frappante effec ten heeft bereikt Van Ton Bruynèl ging diens in 1969 voltooide 'Signs' voor blaaskwintet en klanksporen, dat on langs nog in Amsterdam werd uitge voerd, met het Danzi Kwintet. Nu speelde het Utrechts Blaaskwintet (Ank Mulder, John Schreuder, Wim Vink, Jos van Acht en Hans Dullaert) knap getimed met de tevoren op ban den vastgelegde geluiden, waarbij ook de innerlijke, mechanische, geluiden van de instrumenten een belangrijke rol vervullen. Verrassend En dan was er een verrassend knappe vertolking van het Pianoconcert van Willem Pijper (uit 1927) door de jon ge pianiste Frieda Verdonk. Door haar duidelijke analyserende lezing van dit stuk, zonder dat daarbij de emotionele aspecten ervan onder de tafel gewerkt werden, en door de be wonderenswaardige technische beheer sing waarmee zij haar partij speelde, werd het een van de overtuigendste vertolkingen die lk ooit van dit con cert hoorde. Ook in het samenspel met het orkest, dat door Hupperts stylistisch en technisch prachtig in balans met het solo-instrument werd gehouden Burgemeester Eindhoven naar minister Van een verslaggever EINDHOVEN Burgemeester Van der Lee van Eindhoven neemt vanmorgen contact op met de minister van binnenlandse zaken over mogelijke vernietiging van het besluit van de Eindhovense gemeen teraad, de subsidie aan de toneelwerkgroep Proloog te beëindigen. De raad besloot vrijdagavond laat met de kleinst mogelijke meerder heid 18 tegen 17 stemmen dat Proloog met ingang van 1 sep tember geen geld meer krijgt. Drs. B. Combee, fractievoorzitter van de Combinatie christelijke partijen (CCP) vond dat een breekpunt met Proloog was bereikt nu de toneel groep duidelijk had laten weten aan de door de gemeenteraad ingestelde evaluatiecommissie, niets te willen veranderen aan de doelstelling en de inhoud van het repertoire. Wethouder De Vries-van Haaften verdedigde het standpunt van b en w ondermeer met de opmerking dat Proloog niets had laten blijken van kwade trouw, en dat was de voorwaarde waarop de ge meenteraad tijdens de jongste begro tingsbehandeling nog tot minstens september 1975 had willen subsidië ren. Verder wees de wethouder op de vrijheid van het woord, aie in het ge val van Proloog volgens haar alleen gerealiseerd kan worden als er subsi die is. Culturele leven Burgemeester Van der Lee is van me ning dat het voor het culturele leven van Noord-Brabant zo belangrijke sub- sidiëntenoverleg door het besluit van de gemeenteraad van Eindhoven Burgemeester Van der door Jac. Kort AMSTERDAM De buitenge woon virtuoze uitvoering door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman van Rossini's charmante en lichtvoe tige ouverture 'La scala di seta\ wekte goede verwachtingen voor het concert, dat dit ensemble za terdagavond in de Grote Zaal van het Concertgebouw gaf en dat de Hagenaars hedenavond in de Prins Willem-Alexanderzaal van het Ned. Congresgebouw in hun stad alsnog kunnen beluisteren. Het hoge niveau waarop dit concert werd begonnen, werd gedurende de gehele avond gehandhaafd, hetgeen de vertolking van de zonder uitzondering belangrijke werken, die op Rossini's ouverture volgden, uiteraard in hoge mate ten goede kwam. Daar was aller eerst Benjamin Brittens uit 1943 da terende Serenade voor tenor, hoorn en strijkorkest, een zeer poëtisch lie dercyclus, waarvan de nacht het on derwerp is. Britten heeft ln deze acht liederen meesterstukjes van vokale schrijfwijze geleverd en die in de in strumentale begeleiding van een sfeervolle achtergrond voorzien. De tenor, Marinus van Altena, was de ideale vertolker, zowel door zijn tim bre als door het begrip dat hij voor deze muziek toonde. Hans Dullaert als zijn 'tegenspeler' op waldhoorn en na tuurhoorn, kweet zich uitstekend van zijn zware taak. Brittens Serenade le verde voor alle uitvoerenden een langdurig en hartelijk applaus op. Na de pauze Na de pauze Drie delen uit de 'Lyri sche Suite' (1926). van Alban Berg, Horizontaal: 1. gezantschap, 2. schoor- steenzwart-haken naar, 3. zaak-gehoor orgaan-een der Cycladen, 4. voorvoeg sel-flard, 5. halfgod-honingbij, 6. deel van een trap-huid-sus loco (afk.), 7. water in N. Br.-wandversiering-water in Friesland, 8. verbinding-oude leng temaat-nauw, 9. tropische hoge boom. 2 3 4 S E V 3 2 3 4 5 6 7 - 3 Verticaal: 1. de gearresteerde, 2. be- zinksel-behoeftig-water in N. Br., 3. vruchtje-boerderij-in het jaar der we reld (afk. Lat.), 4 .koraalrif-lof-kinder- groet, 5. flink-pluim van een vogel, 6. plaaggeest-klinknageltje-Chinese leng temaat, 7. zwemvogel-achting-vreemde munt, 8. rivier in Engeland-badplaats in Duitsland-eind, 9. groot meer in Finland-ongevulde. Oplossing: 1. teder, 2. elite. 3. divan. 4. etage, 5. renet, 6. teken, 7. eloge, 8. koket. 9. Egede, 10. netel. De Amersfoortse academie zal deze maatregel in augustus aan den lijve ondervinden. Vanaf het nieuwe cur susjaar mogen ze geen nieuwe studen ten meer inschrijven voor de oplei dingen voor leraar handvaardigheid en tekenen. Andere kunstacademies, die ook voor het leraarsvak opleiden (Groningen Tilburg, Maastricht, Am sterdam, Arnhem en Den Haag) zitten met dezelfde problemen. Ook zij krij gen te maken met het langzamerhand verdwijnen van hun leraarsopleiding. Alleen de avondopleidingen mogen doorgaan, maar door het verdwijnen van de docenten aan de dagopleidin gen, zullen bok de avondopleidingen te lijden krijgen onder de maatrege len van het ministerie, aldus Amers foortse leraren. De beeldende kunstdocenten zijn het, net als hun collega's bij andere MO- opleidingen die ook moeten wijken voor de nieuwe lerarenopleidingen, niet eens met de afbraak van hun op leidingen. Ze verwijten het departe ment dat het een nieuwe opleiding begint, zonder iets te behouden van de al lang bestaande MO-opleidingen. •Bovendien staat er nog niets vast van het leerplan', aldus de leraren, 'hele maal een reden om wat meer overleg te plegen met de oude kunstopleidin gen.' De leraren vinden dat men in Den Haag geen enkel besef heeft van de kwalijke situatie waarin het kunst- EILAT Een schip van de Israëlische marine heeft het Nederlandse jacht Elizabeth van het uit drie leden be staande gezin Hoekmaier opgepikt en naar het caravanstrand van Sjarm el Sjeik gebracht. onderwijs zich bevindt. Een ander bezwaar tegen de afbraak van de ou de opleidingen, noemen de docenten de schaalvergroting bij de nieuwe le rarenopleiding. Vooral het kunston derwijs, heeft een sterk individuele begeleiding nodig en in de massale le rarenopleidingsinstituten kan dat he lemaal niet. De leraren en studenten willen door een actie bewerkstelligen dat de| bouw stopgezet wordt totdat in o,p/ leg een regeling getroffen is voorjllvA toekomstige plaats en vorm van eerstegraads- avondopleiding. In i( "-11 geval moeten voor het volgend 'gpj nog eerstejaarsstudenten de kans gen zich in te schrijven bij de olFcl academies, vanwege de morele plichting die de academies hebben ter opzichte van studenten die vorig jdag op een wachtlijst terechtkwamen lijst ten opzichte van de avondstudei t op die al besloten hebben om naar de Sel t opleiding door te stromen. en v De actie van dinsdag zal zeer vr lievend zijn: aan de kamerle_ zal een manifest aangeboden wor irtiji plus een eindexamenwerkstuk yke studenten aan de lerarenopleiding. ■HaBanMvann ondc i d DEN HELDER De werkgroep 'Milieu Den Helder' heeft een Hht uitgebracht, waarin stelling wordt genomen tegen de plannen het Den Helder om in een aangrenzende polder naast het Balgzand dat industrie te vestigen. Het gaat hier om de Balgzandpolder, waarv ,len verleden jaar door de gemeenteraad een aankoopkrediet werd strekt. De nota 'De rand van het Balgzand' spreekt zich ook uit tegen de onlangs door het gemeentebestuur bekend ge maakte werkgelegenheidsvisie voor Den Helder. Volgens het gemeentebe stuur zou een kleine zeehavenontwik keling op het Balgzand een gunstig effect op de werkgelegenheid hebben. De werkgroep milieu en de Landelij ke vereniging tot behoud van de Wad denzee zien hierin een aantasting van het Balgzand als onvervangbaar na tuurgebied. 'Dit is weer een voorbeeld van het op sluikse wijze aantasten van het Wad dengebied', aldus de heer J. Bool, van de Waddenvereniging. De plannen van de gemeente zijn een- el en .chr, zijdig opgesteld, aldus de milieugr |e men gaat voorbij aan de biologi! ids< waarde van dit gebied en men h r i ook geen deskundigen geraadple wai Volgens de Waddenvereniging de geert het Balgzand als kraamkajomc voor ongeveer een jaar opbrengst ;len platvis van rond de acht miljoen ide den. Als ook het aandeel van de ilin ring hierin wordt betrokken, zal/s' jaaropbrengst oplopen tot 14 mei joen. blij 'De gemeente Den Helder heeft 1 e S mond vol over een schone stad en st i bescherming van het milieu, maa ger werkelijkheid laat ze de industrie t ven alles prevaleren', aldus het jg'< stuurslid Bool. chij m, i ing: d( reng ide nen wordt geschaad. Aan dit overleg ne men behalve Eindihoven de gemeenten Tilburg, Breda en Den Bosch deel, en de provincie. Omdat de subsidies van de andere deelnemers alleen worden uitbetaald wanneer de andere vijf meedoen, be tekent het Eindhovense besluit dat ze ventig procent van de totale subsidy wegvalt, deelde Proloog in een reactie op het besluit mee. De Stichting Pro loog ziet zich nu genoodzaakt de 39 werknemers per 1 september op straat te zetten. Tewerkstelling elders is vol gens Proloog in die tijd erg moeilijk, omdat andere gezelschappen dan al vol zitten. Werkloosheid gedurende minstens een jaar, plus het verlaten van Brabant, waar men nu met het eigen publiek woont en werkt, is het onontkoombare gevolg van dit besluit van de Eindhovense raad, aldus Pro loog. Verontwaardigd De vier progressieve partijen in Eind hoven zeggen in een zaterdag uitgege ven verklaring, verontwaardigd te zijn over het raadsbesluit. De vier dage lijkse besturen zien dit besluit vol gens de verklaring als een beknotting van de vrije meningsuiting en zijn van mening dat in dit geval sprake is van onbehoorlijk bestuur omdat eer der gedane toezeggingen worden gene geerd, een overlegsituatie wofdt door broken en 39 Proloog-medewerkers op straat komen te staan. BRUINISSE Het rampenfonds keert niets uit aan bedrijven in Brui nisse op Schouwen-Duiveland. die 14 december zijn getroffen door een stormvloed. De schade bedroeg onge veer een miljoen gulden. Burgemeester Hokken van Bruinisse zei dit zaterdagmiddag tijdens een raadsvergadering. Het rampenfonds had hem hierover bericht gestuurd. Volgens de burgemeester keert het rampenfonds allen uit bij grotere rampen en dan nog slechts aan parti culieren voor schade aan woningen en huisraad. Hij zal nu .aankloppen bij de ministe ries van economische of sociale zaken. oorspronkelijk voor strijkkwartet ge schreven, maar door de componist voor strijkorkest bewerkt Een bijzon der teer en expressief werk, waarin, met name in het middendeel (allegro misterioso) een schier absolute stilte wordt benaderd. Maar ook een compo sitie. die op het gebied van precisie en raffinement aan het orkest de hoogst mogelijke eisen stelt Eisen, waaraan het Nederlands Kamerorkest onder de waakzame en inspirerende directie van Zinman, op schitterende wijze beantwoordde. Maar er wachtte deze avond nóg een hoogtepunt: de Engelse pianist, Clifford Curzon, be sloot dit prachtige concert met Mo- zarts Pianoconcert in A grote terts (k.v. 488). Curzons spel is een toon beeld van pianistisch meesterschap, evenwichtig, en rijk aan plastiek, het geen ook deze avond een diepe indruk op de hoorders maakte. David Zinman en zijn orkest stonden de pianist met een uitstekende begeleiding ter zijde. AMSTERDAM Zigeunerkoning Koos Petaio, die vrijdagavond door de Amsterdamse politie was aangehou den, verdacht van handel in valse pas poorten is gisteren wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De politie had het vermoeden, dat Petaio had bemiddeld bij de verzorging van de visa van een groep van 34 zigeuners uit Frankrijk, West-Duitsland en Italië voor hun emigratie naar Mexico. De groep was op doorreis naar Mexico door de douane van New York aange houden omdat hun paspoorten ver valst zouden zijn en daarop terugge stuurd naar Amsterdam. Op Schiphol werden de reispapieren in beslag ge nomen. Door wie dat is gebeurd, is nog een raadsel. De marechaussee weet van niets; volgens Petaio is dit het werk geweest van een vertegen woordiger van een buitenlandse am bassade. Petaio was erg kwaad, dat de politie in de loop van zaterdag een bericht over zijn arrestatie had vrijgegeven. 'Nu denkt iedereen in Nederland, dat ik opzettelijk met valse paspoorten aan de gang ben geweest. Het tegen deel is waar. Ik had Inderdaad voor de visa van die 34 mensen gezorgd. Het waren zigeuners die niet lezen en schrijven kunnen en daarom bij mij waren gekomen om een en ander te laten regelen. Ze hadden zelf die pas poorten bij zich. Ik ben toen voor hun naar het Mexicaanse consulaat gegaan om de visa te verzorgen. Van vervalsing van de papieren is geen sprake geweest'. Met droefheid geven wij u kennis, dat God tot Zich heeft genomen, na een lang durig. smartelijk lijden, onze zeer geliefde Moeder. Be huwd- en Grootmoeder Maria Cornelia Elisabeth van Wijk weduwe van Engel Kooi. op de leeftijd van 64 jaar. S. Kool J. M. Kool-Blom Chris Marjo E. Kool M. C. Kool-Helmstrijd Peter P. W. M. H. Brandt-Kool A. Brandt De begrafenis heeft op ver zoek van moeder ln stilte plaats gevonden op zaterdag 23 februari j.l. Op 23 februari overleed onze lieve Oom Izak de Koning Wij zullen oom Izak niet gauw vergeten. Neven en nichten. Bedroefd maar dankbaar voor hetgeen hij voor ons betekend heeft is, in groot geloof en vertrou wen op het eeuwige leven, van ons heengegaan, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der zieken, onze dierbare Vader, Schoonvader, Groot- en Overgrootvader Johannes Albertus Cornelis Bosman weduwnaar van Pieternella Maria Duivesteyn op de leeftijd van 79 jaar. Rijswijk (Z.-H.): Rijswijk (Z.-H.): D. W. G. F. Bosman G. M. Bosman-Duivesteyn L. C. Bosman J. M. C. Bosman-Kester M. H. A. Schrama-Bosman F. L. Schrama J. A. Bosman A. M. Bosman-de Lange G. J. Bosman L. M. T. Bosman-Berkemeijer F. W. Bosman G. T. W. Bosman-Kester J. M. Bosman W. M. C. Bosman-Kester Klein- en achterkleinkinderen Rijswijk (Z.-H.), 23 februari 1974. Herenstraat 35. Vader is opgebaard in de rouwkamer van het rouwcentrum Emmastraat 11 te Rijswijk Z.-H., bezoek maandag en dinsdag van 2—4 uur. Dins dagavond om 7.30 uur zal in de parochiekerk van de Heilige Eonifatius aan de Van Vredenburch- weg te Rijswijk voor zijn zielerust een avondmis worden opgedragen. De plechtige gezongen Eucharistieviering bij zijn uitvaart zal gehouden worden in voornoemde kerk op woensdag 27 februari a.s. om 11.00 uur waarna we hem begeleiden naar zijn laatste rust plaats in het familiegraf op de parochiële begraaf plaats achter de kerk om ca. 12 uur. Gelegenheid tot condoleren na de avondmis in de kerk en na afloop van de begrafenisplechtig heid in gebouw „Irene", Herenstraat 44b te Rijs wijk. Heden is van ons heengegaan, onze lieve Moeder, Grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Johanna Scheuerman weduwe van Hendrik Boerwinkel in de ouderdom van 90 jaar. „Maar ik weet: mijn Verlosser leeft". Job. 1925a. E. Scheuerman. bel Ipe sta Namens de familie: Delft. 22 februari 1974. Huize „De Hoeksteen" Prof. Evertslaan 1. Correspondentie-adres: Molukkenstraat 11, Delft. De overledene is opgebaard in Huize „De Hoek-j/ba steen", alwaar gelegenheid is tot condoleren dins- jch dagavond van 78 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in voornoemd tehuis, woensdag 27 februari a.s. om 10.30 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaats hebben op de algemene begraafplaats „Jaffa" om circa 11.30 uur. Liever geen bezoek aan huis en geen bloemen. Openbaring 1413 Zalig zijn de doden, die in de Heer sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest dat zij rusten van hun moeite, want hun werken volgen hen na. Heden nam God tot Zich onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Maria Cornelia Brunekreef-Dormaar echtgenote van A. Brunekreef Zij werd 58 jaar. Utrecht, 24 februari 1974. Utrecht: Veenendaal: Utrecht: Eindhoven: L. G. Dormaar J. Dormaar-Prins L. J. Doeve-Dormaar J. C. Doeve Leo en Rob J. O. Dormaar C. C. Dormaar Heden ging van ons heen, na een langdurig doch zeer moedig gedragen lijden, onze innig gelief de, zeer zorgzame onvergetelijke Broer, Zwager en Oom, de Heer Izaiik de Koning Hij werd 63 jaar. Wij zullen Izak in onze familiekring heel erg missen. Namens de familie: N. de Koning Barendrecht, 23 februari 1974. 3e Barendrechtseweg 414. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Onze broer ligt opgebaard in de aula van de be graafplaats, Scheldestraat, Barendrecht. Rouwbezoek aldaar: dinsdagavond 26 februari van 20.0021.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 27 fe bruari plm. 15.00 uur. Vooraf zal een dienst wor den gehouden in de aula, welke aanvangt 14.30 u. 2 Corinthe 5 1. Leerlingen, directie, docenten en bestuur van de christelijke Mavoschool te Leiderdorp geven met diepe verslagenheid kennis van het plotseling overlijden op 22 februari 1974 van Hennie Stikkeloiimi leerling van klas 3 b. Zijn trouw en zijn hartelijkheid zullen wij als een kostbare herinnering bewaren. Voor de hartelijke blijken van medeleven na het ow lijden van onze lieve zorgzame Moeder, Groot-, Ovei grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Trijntje den Otter-Kluit betuigen wij onze welgemeende dank. 11 Familie den Ot Barendrecht, februari 1974. Middeldijk 90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6