Hendrik van Nek: de hele escalatie was niet nodig "HALER Staflid is' vóór Dennendal en anti-Muller' Zegenrijk ...OPROEP CODE TROUW/KWARTET MAlAffJiDAjG 25 FEBRUARI 1974 MARY PERKINS door Kees de Leeuw DEN DOLDER Het eerste wat je opvalt, als je het station netje van Den Dolder uitkomt en in de richting van het terrein van de Willem lAxntszhoeve loopt is een sticker op één van de neergelaten spoorbomen met daarop de woorden 'Dennendal moet blijven'. Eenzelfde sticker kom je tegen op de glazen toe gangsdeur van de directiekeet van de zwakzinnigenafdeling Dennendal. Het glas ln deze deur, dat op 18 janu ari van dit jaar door politiegeweld sneuvelde, is inmiddels hersteld, de bezetters zijn eruit en ontslagen. Voor de oppervlakkige waarnemer ziet het er naar uit, dat de rust op Dennendal zijn intrede heeft gedaan, maar wie wat dieper graaft, beseft al snel, dat beide partijen (bestuur en Nieuw- Dennendal) in dit conflict zich dieper in hun stellingen hebben ingegraven dan ooit tevoren. Aan de commissie- Langemeijer de taak om met een voor alle partijen aanvaardbare oplossing uit de bus te komen. In de directiekeet van Dennendal ze telt nu het staflid Hendrik van Nek, een man, die in dit hele conflict een merkwaardige rol speelt of zich in ie der geval heeft laten opdringen. Ener zijds wordt hij afgeschilderd als de grote tegenspeler van drs. Carel Mul ler, de ontslagen directeur van Den nendal, en anderzijds als degene, die zich door het bestuur van de W.A.- stichting heeft laten misbruiken om Muller buiten dienst te kunnen stel len. Bedroevend Van Nek Is zelf allerminst gelukkig met de hele situatie. Hij noemt die bedroevend en nog steeds onnodig. 'Vanuit de werkomstandigheden was deze hele escalatie niet noodzakelijk', zegt hij. 'Dit in tegenstelling tot het eerste conflict in juni 1971 toen we het bestuur rechtstreeks moesten aan vallen, omdat het met intimidatie en spreekverbod een aantoonbare hetze tpgen ons als staf van Dennendal voerde. Toen was de enige oplossing: we pikken het niet Nu echter zijn de mogelijkheden om met dit interimbe- Hendrik van Nek stuur contact te leggen legio geweest, maar ze zijn niet benut.' Van het feit, dat er toch ddiuelijke overeenkomsten zijn tussen het optre den van het bestuur van de W.A.- stichting toen en nu wil Van Nek niets weten. 'De inzet in het vorige conflict was de interne democratie. Onze eisen zijn toen ingewilligd en in augustus 1971 was er een kans op een nieuw begin. Er was een opening om in zee te kunnen gaan met het inte rim-bestuur.' 'We hebben echter', al dus Van Nek, 'een directeur gehad, die met dat uitgangspunt in mijn ogen niets heeft gedaan. De interne democratie werd niet uitgediept. Naar buiten toe was hij wel de democraat, maar in feite bleef hij toch directeur. In strategische zaken had hij een klei ne meerderheid van de staf achter zich.' 'Geen truc' Op mijn tegenwerping, dat het be stuur in feite precies hetzelfde be weert en dat Carel Muller dit soort verwijten beschouwt als de bekende truc: namelijk je tegenstander verwij ten niet democratisch te handelen, zegt Van Nek, dat het geen truc van hem is. Hij ontkent ook, dat de splij ting in de staf direct te wijten is aan het bestuur, maar legt hiervoor de verantwoordelijkheid bij Carel Mul ler, een man, voor wie hij drie jaar geleden de barricaden zou opgaan, maar van wie hij nu niets meer moet hebben. Dat in deze zaak ook allerlei persoonlijke factoren een rol hebben gespeeld, ontkent hij niet, maar dat hij zich door het bestuur zou hebben laten misbruiken als handvat om Mul ler te kunnen aanpakken, gelooft hij niet. Hendrik van Nek kwam ruim vier jaar geleden op Dennendal en werd supervisor van paviljoen De Hoeken. Daarnaast was hij hoofd van de BLO- school op Dennendal. Na zijn schor sing door de staf van Dennendal heeft het bestuur hem aangesteld als super visor van deze school. Hij is destijds door Carel Muller zelf ingewerkt. De aanleiding Het meest sociale en voor menigeen zelfs zegenrijke programma van dit weekeinde was het Kleine Uur met Koos Postema. Zeer veel mensen ondervinden de nadelige gevolgen van een overmatig gebruik van kalmerende middelen. Volgens een arts zitten zes van de tien patiënten met psychische moeilijkheden. Al gauw pijpt men naar de chemische rustigmakers, maar de kans is groot dat daarmee de basis wordt gelegd voor een verslaving. Hoe je daar vanaf komt, is dan het volgende probleem. In navolging van de anonieme alcoholisten die elkaar helpen, hebben veelslikkers zich verenigd in de Stich ting Mensen van Nu (postbus 3, Wageningen). Enerzijds vormen zich groepen van mensen die de gevaren van te grote doses medicamenten hebben ondervonden, anderzijds steken ook artsen de koppen bij elkaar om samen meer mans te zijn ln de benadering van de zich opgejaagd voelende mens. Dat groepsvorming nodig blijkt te zijn, is een teken aan de wand. Dit zei prof. Nijdam. Deze bekende psychiater maakte nog andere opmerkingen die het overden ken waard zijn. De medicamenteuze rustgeving is altijd een chemische vervalsing, niet te vergelijken met de normale geestelijke rust. Over het grote belang van ratuurlijke ruft en evenwichtigheid en hoe die zijn te veroveren, is in dit programma te weinig gezegd. Het wordt toch tijd. daaraan in meerdere uren aandacht te Misschien moeten we op de lesroosters van onze kinderen al iets laten vallen ten gunste van een soort mentale training. Om beter bestand te gaan besteden. zijn tegen de levensproblemen waar mee zij onherroepelijk te maken zullen krijgen. Het programma dat mij het meest heeft vermaakt, is de zaterdagse aflevering van Farce Majeur. Ongelooflijk, deze NCRV-rubriek draait nu al acht jaren en telkens weer springen er geweldige zevenklappers tevoorschijn. Alsof er geen sprake is van gewenning. Het lied De Ooster- schelde mag niet dicht, gezongen op de melodie van het beroemdste duet uit De Parelvissers, reken ik tot de beste cabaretnummers van de laatste tijd. Of er veel aan geschaafd is, weet ik niet, maar het klonk uit de kunst. Voorstanders van het open houden van de Zeeuwse stroom kunnen zich geen betere propaganda wensen. Er zit een grammofoonplaatje in. In de Mounties-show zong Udo Jurgens een lied, terwijl hij zichzelf begeleidde aan de vleugel. Maar het instrument was niet te horen. Had hij voor de play-back het verkeerde muziekbandje meegebracht? Een groot deel van de show leed aan Wereldgebedsdag HILVERSUM Vandaag zendt de NCRV-radio van 12.501 uur een ge sprek uit over de Wereldgebedsdag, die vrijdag a.s. wordt gehouden. fantasieloosheid. Er moet maar eens wat anders bedacht worden. Piet Bambergen lijkt in sommige speel- scènes tot beter werk in staat te zijn dan het verkopen van onnozele grapjes. Aan het slot van het NCRV-program- ma Herkent u deze Tijd? werd er met geschenken flink uitgepakt. Het was plezierig te kijken en luisteren naar bekende zangeressen en zangers in samenspel met een balletgroepje. Zoveel meer frisheid en originaliteit in de beweging dan het domme geheupwieg van majorettes op het door de AVRO uitgezonden carnavals feest. In de vierde aflevering van VARA's Waaldrecht werd verdienstelijk ge speeld. maar het beeld dat werd opge hangen over de gang van zaken in de krantewefeld dekte niet best de realiteit. TON HYDRA Directe aanleiding tot het conflict met Carel Muller en de zeven ontsla gen stafleden is volgens Van Nek het feit, dat Muller 'onder zijn duiven schoot', zoals hij zegt. Van Nek heeft toen laten weten, dat er op deze manier niet meer viel sa men te werken en dat dat narq gevol gen zou hebben. In die brief stelde hij verder, dat hij 'wel wilde probe ren zijn werk te blijven doen, maar dat hij voor die speciale gevallen geen verantwoordelijkheid kon dra gen.' Onder dat 'onder zijn duiven schieten' verstaat Van Nek het feit, dat Muller bezig was het personeel er van te overtuigen, dat er met dit be stuur niet samen te werken viel. Bovendien kwam het wel voor. dat mensen van de groepsleiding van De Hoeken bij Carel Muller hun beklag kwamen doen, als Hendrik van Nek hen op hun fouten had gewezen. Vol gens Van Nek zou Muller daarin niet altijd even tactisch hebben opgetre den. Hendrik van Nek verklaart, dat Muller zelf gezegd had, dat hij bij het bestuur in beroep mocht gaan tegen zijn schorsing en dat hij dat toen heeft gedaan. Met het gevolg, dat Muller werd ontslagen en Van Nek mocht blijven. Al lang Echter al lang voor dit gebeuren kon er nou niet bepaald van een hartelij ke verstandhouding worden gesproken tussen Hendrik van Nek en Carel Muller. Het laatste jaar wisselden ze nauwelijks nog een woord met elkaar. Van Nek verklaart dit uit het feit, dat hij zich beslist niet wilde gedra gen als een 'volgeling* van Carel Mul ler, zijn werk en privéleven streng ge scheiden wilde houden en er ook geen behoefte aan had 's avonds nog bijeen komsten of feestjes te bezoeken. Dit in tegenstelling tot de rest van de staf. Van Nek wekt dan ook de in druk zich nogal individueel op te stel len, wel achter de 'verdunningsge dachte' te staan, maar verder niet zo veel te moeten hebben van het gefilo sofeer en getheoretiseer daaromheen. Zijn verwijt aan Muller is ook, dat deze nog nooit wat daaromtrent op papier zou hebben gezet: hoe het ver der moet met Dennendal en hoe hij zich dat dan voorstelt. Van Nek: 'Al voor het conflict heb ik nauwelijks contact met Muller gehad, maar ik moet toegeven, dat ik ook van mijn kant er weinig behoefte aan heb gehad en er ook niets aan heb ge daan om dat contact te verbeteren. Het ligt ook niet in mijn karakter om bij een bepaald clubje te willen ho ren. Daar zitten nogal wat risico's aan vast. Het kan zowel erg goed als erg slecht verlopen.' Een ander punt, dat Van Nek nog aanroert is de schoolkwestie en het feit, dat hij liever geen schoolhoofd wilde worden, omdat hij van mening was, dat dat ten koste zou gaan van zijn supervisor-schap van De Hoeken, terwijl Muller graag wilde, dat hij de ze taak wel op zich zou nemen. Te meer omdat Van Nek voor zijn komst op Dennendal ervaring had opgedaan in het BLO-onderwijs. Hij vermoedt, dat dat ook één van de redenen is ge weest, waarom Carel Muller op hem is afgeknapt. Hendrik van Nek wil nadrukkelijk stellen achter alle gedachten van Den nendal te staan, omdat 'we die met el kaar als staf hebben ontwikkeld.' 'Ik ben voor de verdunningsgedachte en vind het feit, dat zwakzinnigen in een inrichting zitten een noodzakelijk kwaad. De pupillen hebben recht op een zo menselijk mogelijke behande ling. Daar kan iedereen zich in vin den, maar aan een concrete uitwer king zijn we nooit toegekomen. Carel Muller heeft te weinig geduld. Dat verwijt ik hem.' Op mijn vraag of het bestuur dat ge duld wel had en Muller wel de tijd heeft gegund om de vernieuwingen te kunnen vervolmaken, zegt Van Nek niet zoveel. 'Ik ben ook niet zo geluk kig met dit bestuur en ik ben voor een zelfstandig Dennendal, maar er moet wel overleg zijn. Ik kan best met dit bestuur praten en Drechsel en Middelhuis zijn best aardige men sen. die ook gevoel voor humor heb ben.' Van Nek: 'Het lijkt nu wel of ik het bestuur zit te verdedigen, maar daar héb ik geen behoefte aan. Ik wil niet geïdentificeerd worden met bestuurs besluiten. Ik wil mijn werk doen en daarbij niet worden gehinderd. Noch door het bestuur noch door een direc teur. Het enige verwijt, dat Je dit be stuur kan maken is, dat ze de erfenis van Veldkamp (ex-voorzitter van het W.A.-bestuur - KdL.) hebben overge nomen. Die heeft iets achtergelaten, wat door geen enkel bestuur behoor lijk te hanteren was. Van beide kan ten evenwel is er niets gedaan om de problemen op te lossen.' Niet haalbaar Als ik alle bemiddelingspogingen te berde breng, die door staatssecretaris Hendriks, vakbondsbestuur Trappel en de werkgroep Nieuw-Dennendalbe- stuur zijh ondernomen, schudt Van Nek zijn hoofd en zegt, dat die geen van alle haalbaar waren. Hij weet echter ook geen alternatief, vindt wel, dat het allemaal niet nodig was ge weest en dat de zaak nu in feite onop losbaar is op een normale menselijke manier. 'De standpunten zijn verhard en van enige communicatie is geen sprake.' Van Nek: 'Het begint steeds meer op Vietnam te lijken. Ik voel mij in m'n hart Noord-Vietnamees. die gedwon gen wordt steun bij Thieu te zoeken. Voor mezelf is het duidelijk, dat ik voor Dennendal ben, eventuele gefa seerde overplaatsing van pupillen als allerlaatste redmiddel zie, dat ik anti- Muller ben en de stafleden, die met hem solidair zijn ook voor mij heb ben afgedaan.' 94. Een bezorgde trek gleed over het gelaat van smidje Verholen. Het ging er nu toch werkelijk op lijken, dat die slimme Eelco Eelkema gelijk had. Dat kon allemaal toch écht geen toe val meer zijn. Zou die professor Tweesteen dan werkelijk wat met al die onzin te maken hebben?' De smid dacht daar diep over na. 'Ik zal het eens aan Kareltje vragenpeinsde hij toen. 'Ik zal Kareltje eens trach ten uit te horen, want ik moet er ach ter zien te komen of dat kleine joch toch wel eens contact met die geleer de professor Tweesteen heeft ge had Op dat ogenblik echter ra telde ergens in de stad Gravendrecht de telefoon. Dat was in de vervallen FERDINAND stulp van een zekere Linke Lowietje. Onmiddellijk sprong deze verstokt*? schelm toen op en hij nam de hoorn ter hand. Hij had namelijk ergens in zijn hoofd de vage gedachte, dat het wel eens over de knetter-rally kon gaan. En hij had nog gelijk ook, want door de hoorn kwam de stem tot hem van zijn makker Bennie de Klapper, die zéér ontstemd bleek te zijn. 'Wat is er dan?' zei Lowietje, terwijl hij trachtte de woordenstroom van Ben nie in een verstaanbaar pad te leiden. 'Nou antwoordde de mistige han delaar in derdehands auto's. 'Nou het zal me wat worden met die knet ter-race van jou! We maken zo nooit een schijntje? van een kans. Nou is er alwéér een echte knetter-auto bij weg! Dat is die dikke boer Knolle zij E wagen! Hoe wil jij nou ooit een ra< h winnen, als andere wagens een km ter-carter hebben, waarmee ze w y tien keer zo hard willen?' 'Houd nou maar gedijst', gromde Linke L fl! wietje ten antwoord. 'Ik heb het al i g vaak gezegd. Ik ken het geheim va de knetter-carter en wij zullen er oo i een hebben. En voor de rest..., w ehik zal wel zorgen, dat d smidje Verholen in het vervolg gee f knettercarters meer maaktLi wietje had dus blijkbaar helema niet bdgrepen, dat de smid met dij, knettercarters eigenlijk niets te m g ken had Radio vandaag HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (SI Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8 00 Nws. 8 11-8.23 Dingen v.d. dag.) 9.15 (S> Licht strljork. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 9.50 (S) Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Barokmuz. NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-maandag: tus- sen-de-middag-magazine. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.20 VPRO-maan- dag-muz. AVRO: 14.45 (S) Met het oog op luisteren: muz.progr. 15.35 (S) Mijn dochter Muriel. 16.00 Nws. 16.03 RadioJournaaL 16.05 Poplepel: kinderen draalen hun eigen plaat jes. 16.30 (S) Mlkadoo: kindermagazine. 17.55 AVRO: 19.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 (S) Jazz Spectrum. PP: 19.00 Uitz. v.d. R.P. NOS: 19.10 Harm, en lanf. ln Nederl. en Eur. 19.30 Muzibas: progr. over muz.onder wijs. 20.00 Komt u maar act. progr. met telef. reacties en lichte muz. 21.45 Rep. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22.25 Uitz. v.d. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 <S) Hobbyscoop: popul. progr. over electronics 23.20 (S) NOS-Jazz: Jazz in aktie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7 41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro gr.overz. 8.00 (S) Te Deum laudamus: klass. gewijde muz. 8.24 Op de man af - evangel, comm. bij de UJd. 8-30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 (S) Plein publ.: maandagmorgen met mensen en muz. (10.30 Nws.) 11.00 (S) V.d. kleuters. 11.15 (S) In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 11.55 Med. 12.00 (S) Kilima Hawaiians Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.50 Ml- kro: aandacht v.h. christeUJk organisatiele ven. 13.00 (S) Bandstand. 13.13 Italiaanse operaduetten. 14.05 Schoolradio. 14.30 Later- na magica - kateldoscoop van muzikale vor men ln de loop v.d. tijd. 15.00 Herv. mid- dagdst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6: maan dagmiddag-magazine met 16.30 (S) Hier en nu. 16.50 Pleisterplaats: toerisme en recrea tie. 17.20 Overheidsvoorl.: Suriname Jour naal. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hior en nu. NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Corner. 18.19 Uitz. pan D'66. 18.30 Nws. 18.41 Toe- licht, bij het nws. 18.48 (S) Met Uw Instem ming: kerkliederen. 19.00 (S) NCRV Vocaal ensemble. 19.30 (S) Literama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Facetten v.d. bevrijding (7): Er brandt een vuur. 20.20 (S) Ariadne auf Naxos. 22.35 (S) Klass. ork.muz. 22.45 (S) Kom vanavond met verhalen: voordracht. 23.00 Het rogeren van God. 23.35 (S) De komponist v.d. maand. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7,02 (S) Vroeg op. 9.03 Uit de luc gegrepen. 11.03 (S) Verzoekpl. 12.03 (S) V« twaalf tot twee, met 13.30 Raden maalf TROS: 14.03 Van twee tot drie op III. 154 Hugo van Golderen Show, inkl. nationale tl^ twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRCk 19.02 (S) Nederland-non-stop. 20.02 Radii I Journaal. 20.05 Take the 8-train. 21.02 NegeiJ uur-show. 22.02 (S) Superclean Dreammac!» 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond laat. 0 J BELG1E 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 Landb kron. 12.15 Gevar. muz. (12.50 Buitenl. pel soverz. 13.00 Nws, act., weerber. en toneel rj- genda.) 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15. Nws.) 16.00 Nws en beursber. 18.10 Lie) v klass. conc. 17.00 Nws en med. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18.*,, Prot.godsd.uitz. 18.45 Sportprogr. 18.55 Taa wenken. 18.57 Ork. v.d. week 1900 Nw 11 act. en weerber. 19.30 Lichte muz. (19. Keurig Engels.) 20.00 Muz.progr. (20. Nws.) 20.40 Cabar.progr. 20.50 Nwe opn men. 21.00 Spllnternws. 21.05 Cabaretprog 22.00 Nws. 22.05 Jougd 74. 23.00 Nws. 23. Jeugd 74, verv. 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 In de Soete Suiker- 27 Intussen hebben de stewardessen het avondeten klaargemaakt. Buiten de gewone brood cn kaas is er vandaag koud vlees en verse tomaten. Het Ro de Kruis zorgt nu voor ons eten. Voor het eerst voel ik weer echt honger. Verse tomaten! Hoelang heb ik die niet meer gegeten! De duisternis in middels gevallen als de twee Rode Kruismensen, de dokter en de verple ger, uit Amman terugkomen. Zij heb ben iets bijzonders meegebracht: Bier, Amstel-bier dat in Jordanië gebrou wen is! Hoe hebben ze het voor el kaar gekregen het bier zo koel te hou- den als kwam het juist uit de koel kast? Wij juichen de beide mannen toe. En direkt daarna overstelpen we hen met vragen: 'Is er nog nieuws? Zijn onze familieleden over de situa tie1 hier ingelicht? Heeft u brieven van de vrouwen uit Ammen meege bracht? Wanneer gaan we naar Am man? Op niet alle vragen komt een ant woord. De beide mannen verzekeren ons echter, dat onze familieleden thuis van het Rode Kruis bericht over ons hebben ontvangen. De toestand in Amman en trouwens in heel Jor danië is nog onduidelijk. Maar wij hoefden ons geen zorgen te maken. De vrouwen en kinderen zijn in Hotel Intercontinental ondergebracht en ma ken het goed. Het Rode Kruis doet overigens alles om ons oponthoud zo plezierig mogelijk te doen zijn en er voor te zorgen, dat we zo gauw moge lijk naar huis kunnen. Van nu af aan zullen ze bij ons blijven overnachten. Onder het vliegtuig is voor hen een tent opgezet. Morgen voor de middag zullen ze nogmaals naar Amman rij den. Wij kunnen hun dan weer brie ven geven. Buiten is het stil geworden. In kleine groepjes zitten de Palestijnen voor hun tenten. Ook in het vliegtuig wordt geen woord gezegd. Het is nu tijd voor bezinning, voor nadenken, voor verwonderen of voor rusten. Zo WAITER JOST Uitgave Centrl Press, Bussum als gisteren ben ik weer naast de open deur achter bij de keuken gaan zitten. Het lijkt me dat ik de hemel nog nooit zo vol fonkelende sterren heb gezien. Duidelijk herken ik de Grote en de Kleine Beer. Cassiopeia, de Zevenster, de Tweelingen Castor en Pollux. Strale?nd trekt de Melkweg met miljoenen sterren een bleke slui er langs het hemelgewelf. Duizenden jaren staan die sterren daar al en ze zullen er over duizenden jaren nog staan. Zij hebben dan alle menselijke haat en alle leed en ellende overleefd. Zij zullen ook onze problemen overle ven. Hoe onbelangrijk zijn mijn pro blemen vergeleken met de eeuwig heid. De wereld zal zonder mij ook wel voortbestaan. Als een zandkorrel tje wordt ik door de wind weggeblazen en ik ben verdwenen als was ik er nooit gewe?est. Een ding voel ik echter duidelijk nu: zoals elk van die sterren daar. zoals elke zandkorrel daarbuiten, zo ben ik ook een schepsel van God. Ik moet ja zeggen tegen alles wat komen kan. God alleen weet waartoe ik geschapen ben. Hij weet ook waarom hij me hier in de woestijn heeft gebracht. De woestijn is onbarmhartig, maar hij i* vruchtbaar voor de geest. Niet ver van hier, bij Bethanië aan de Jordaan heeft Johannes de Doper gepredikt en verkondigd: 'Ik ben de stem eens roepende in de woestijn! Doe boete, want het rijk der hemelen is nabij. Bereidt de weg des heren! Ik doop u met water, maar die na mij komt, is machtiger dan ik en ik ben niet waardig zijn schoenriemen vast te maken. Hij zal u met de heilige geest en met vuur dopen!' Ik zie Johannes de Doper duidelijk voor me. Hij draagt een mantel van kameelhaar en om zijn lendenen een leren gordel. Zijn voedsel bestaat uit sprinkhanen en wilde honing. Ik zie ook degene, die zich door Johannes liet dopen, hoewel hij groter dan Jo hannes is. degene, die alleen de woes tijn introk en daar veertig dagen en nachten vastte. In de woestijn is 600 jaar later de Is lam ontstaan, de godsdienst van de soldaten, die ons bewaken. Als herder en kameeldrijver trok Mohammed, de Hooggeprezene, door de woestijn kwam tot aan Syrië en ontving daar van het joden- en christendom de eer ste impulsen voor zijn zending. In de eenizaamheid van de berg Hira moet hij die volgens de overlevering ont vangen hebben: 'In naam van Allah, de all erbarm hartigste. In naam van de heer, die alles geschapen heeft e?n die de mensen uit geronnen bloed schiep. Lees, bij uw heer, die glorierijkste, die u het gebruik van de pen leerde en de mens onderwijst de dingen, die hij niet geweten heeft'. Bijna tweeduizend jaar eerder had Mozes in de woestijn zijn goddelijke roeping ervaren. Uit een brandend braambos had hij een stem gehoord: 'Ik ben de God van uw vader, de God van Abraham, de God van Izaak en de God van Jakob. Ik wil mijn volk van de onderdrukking der Egyptenaren redden dn het naar een mooi, ver land voeren, een land van melk en honing'. In de woestijn ontvingen de Israëlie ten het wonder van God; het manna, het brood des hemels, en het water, dat Mozes met zijn staf uit de rots sloeg. Op de berg Sinaï, in de woes tijn. had Mozes de Tien Geboden ont vangen. Wat joden, christenen en mo hammedanen van hun God weten, is hen hoofdzakelijk in de woestijn geo penbaard. De jonge soldaat met de grote, melan cholieke ogen is er weer. Hij zal de nachtwacht doen. Voor mij is het tijd naar mijn plaats terug te gaan. Jean- Michel, onze steward, demonstreert me hoe je een stuk van de stoelrug kunt afnemen en daar een gemakke lijk hoofdkussen van kunt maken. Zal ik vannacht kunnen slapen? De stewardessen hebbdn zich al te rusten gelegd, een reden waarom de jonge guerilla steeds weer bij ons komt zitten en voor zich uit staren. Jean-Michel is nog actief. Hij vindt het leuk om als een marktkoopman door de loopgang te lopen en zijn uit stekende slaaptabletten aan te prijzen. (wordt vervolgd) bol (slot) 19.10 Black Beauty 19.25 Tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Laat ons LEVEN! (1) 21.10 Tussen salon en souterrain (slot) 22.00 Hier en Nu 22.40 Hoor dat blijde zingen NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.30 Tips voor je toekomst NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Tom Brown's Schooltijd 21.10 Televizier Magazine 22.00 Thriller NOS 23.05 Journaal TELEAC 23.10 óndernemer - les 13 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Journaal van gistera vond. 10.20 Die akt. Schaubude. 11.00 Karna- valsprogr. 12.00 Jublleumprogr. 13.40 Karna- valsprogr. 15.20 Idem. 17.25 Klnderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 TV-serie: Die Zwei v.d. Dlenststelle. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjour naal. 19.26 Inf. progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-11.00 Schooltelevisie. (9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 TV-serie. 18.15 Idem. 18.40 Akt. 19.20 TV-serie. 19.48 Intermezzo bletet an.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Amusem.progr. 21.00 Freddy. Tlere, Sensationen: Duitse speelfilm. 22.40 Journaal en weerber. 22.45 Muzikaal progr. 23.30 Journaal. DUITSLAND II 17.00 Journaal. 17.10 TV-serie: Engadiner Bilderdogcn. Aansl.: Verh. uit de geschiede nis. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Tekenfilm. 19.00 Journaal. 19.30 Kar- navalsprogr. 21.00 Journaal. 21.10 The sons of Katie Elder. 23.10 Journaal. DUITSLAND III WDR 8.20 t.e.m. 11.45 Schooltelevisie. (9.30-10.30 Sesamstrasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstratse. 18.30 Engelse taalcur sus. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Itali aanse werkn. 19.15 Prisma v.h. Westen. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm, 20 0 Journaal en weerber. 20.15 Inf. progr. 21.1 Dok. film. 21.45 Journaal. 22.05-22.50 Kursu progr. DUITSLAND III NDR 8.05-12.45 en 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 18.' v Mod. gymn. 19.00 Kursusprogr. 19.30 TV-ku 0 sus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15-22.! Berl. werkplaats: 20.15 Task Force Polic a 21.05 Theater. 21.45 Filmverslag. J BELGIE NEDERLANDS 18.00 Colargol. 18.05 Partridge Famil 18.30 Tekenfilm. 18.40 Volksuniversiteit. 19.1 Sporttribune. 19.33 Kortweg. 19.38 Med. e weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Polit. tribun 20.30 Jane Eyre. 22.00 Enquete over drugg' brulk. 22.45 Journaal. Poolse zuurkool 500 gr. zuurkool 50 gr. reuzel 1 ui Vi eetl. bloem tomatenpuree scheutje jenever of wodka 2 dl. rode wijn 200 gr. vleesresten 250 gr. saucijsjes 50 gr. ham 2 appels Reuzel in de pan smelten en het ge snipperde uitje goudgeel fruiten. D< bloem toevoegen en er goed doorheei roeren. Dan de rode wijn toevoegei (witte mag ook) en een scheutje wod ka of jenever erbij. Dan de tomaten puree erbij. In een vuurvaste schaa een laagje zuurkool doen, dan de sau cijsjes erop, vervolgens de vleesrestei en de in blokjes gesneden appel. Z< doorgaan met de schotel te vullen Tot slot eb de saus overheen gieten De schotel afgedekt in een matig wai me oven zetten en ongeveer twe uur laten staan. Menutip: Poolse zuurkool, aardappe puree, fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4