Feisal stelt de wet in Lahore Schitterend slot Parijs akkoord over Chileense schulden goeètsf nieuw: tn deze krant 1 *1 Wellicht lagere olieprijzen voor Islamitische landen Zoekactie naar allonvaarder Vliegtickets 2 pet duurder Zogezegd Hoogste toren ter wereld Mislukte overval station Eindhoven Heath wil niet samen regeren met liberalen Man schiet na ruzie vrouw dood Mosselkwekers boos over uitgifte van percelen Waddenzee Woning uitgebrand Zuid-Af rika stopt radio-uitzendingen naar Nederland Ster in de blauwe luclit I Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 25 FEBRUARI 1974 54ste jaargang no. 277 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Uironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveltstraat 372. telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur HEERENVEEN Atje Keulen-Deelstra heeft een schitterend slot van haar internationale schaatscarrière beleefd. De Friezin werd in Heerenveen opnieuw wereldkampioen. De wijze waarop dat gebeurde dwong groot respect af. Zaterdag raakte Atje op de sprint achter enkele voorname concurrentes. Zij won echter prompt daarop de 1500 meter en deed het gisteren met overwinningen op de 1000 en 3000 meter nog eens dunnetjes over. In het algemeen klassement eindigde zij daardoor met een zeer forse voorsprong als eerste. In de strijd om de KNVB-beker heeft FC Twente het tegen Ajax niet kunnen redden. In Enschede won Ajax dankzij treffers van Rep en Van Dord met 02. Feyenoord versloeg FC Amsterdam (01) terwijl PSV bij Excelsior aan een treffer genoeg had. NAC tenslotte won met 40 van FC Groningen. AIUN (SPAANSE SAHARA) e Spaanse luchtmacht is zaterdag :t vliegtuigen en helikopters een Dotscheepse zoekactie begonnen ar de sinds enige dagen vermiste nerikaanse ballonvaarder Thomas itch, die een poging heeft enderno- m als eerste per ballon de Atlanti- ïe Oceaan over te steken. Men ver- iedt dat Gatch met zijn ballon in is gestort op ongeveer 1500 kilo- iter ten zuidwesten van de Azoren. zoekactie had zondag nog geen re- Itaat opgeleverd. itch vertrok maandag uit Harris- irg, in de Amerikaanse staat nnsylvania, in een gondel bevestigd n tien met helium gevulde ballon- n. Al voordat hij boven zee was, een der ballonnen het begeven, aardoor zijn luchtschip hoogte, ver- or. De ballonvaarder wilde ergens Frankrijk of Zuid-Europa uit ko- i, maar al spoedig dreef hij in idelijke richting af naar de kust n West-Afrika. en heeft het laatst radiocontact met oud-kolonel gehad toen deze zich nsdagmiddag op 1600 kilometer ten istnoordoosten van San Juan op Por- Rico bevond. Vrijdag meende een idiostation op de Canarische Eilan- en weer contact met de ballonvaar- te hebben, maar later bleek dat opgevangen signalen niet van atch afkomstig waren, atch is de vijfde ballonvaarder die nds 1873 probeert de oversteek over Atlantische Oceaan te maken. EXICO CITY (Reuter) De inter- ationale tucnttaneven zullen op 1 pril met 7 pet. omhooggaan en op 1 Lini met no;; eens 5 pet. Dat heeft de ATA. de Internationale organisatie uchtvaartm latsiJiappijen na een ergadering in Mexico City meege- eeld. ATA-preside'lt Robert verklaarde, dat e oorzaak van de prijsverhoging iigt de brandstof, die in de afgelopen ïaanden 20r. tot 400 pet. duurder is eworden. De geplande prijsverhogin- en betekenen, dat de luchtvaarttan *- en op 1 juni 18 pet. duurder zullen ijn dan eind vorig jaar. Op 1 januari raren de tickets al 6 pet. duurder ge- orden. Iet :ot hi ;atie ibinet-Den Uyl kan de brug overwinnen van de polari- :ijn. Drs. J. de Koning, voorzitter van de AR Partij. Vrij zonnig Droog weer met weinig wind. Vrij zonnig met maximumtem peraturen omstreeks acht gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij bestendig met later meer bewolking. Morgen zon op: 07.33 onder: 18.13 maan op: 08.31 onder: 23.40 Nationaal comité lezen rozelmoord Het laatste beton wordt gestort op de top van een televisietoren die met zendmast een hoogte van niet minder dan 550 meter zal bereiken. De toren het hoogste gebouw ter wereld staat in de Canadese stad Toronto en kost ruim 60 miljoen gulden. In 1975 wordt de toren voor publiek opengesteld. Nederland ondertekent niet PARIJS (Reuter) Het Chileense bewind heeft dit weekend in Parijs een akkoord bereikt over de afbetaling van een buitenlandse schuld van bijna 4 miljard dollar aan de voornaamste crediteuren- landen. De overeenkomst is niet door Nederland ondertekend. w kunnen we ook eens naar Italië, daar is 't moorddadig Het akkoord werd bereikt na drie da gen onderhandelen tussen een Chi leense delegatie en de belangrijkste schuldeisers die samen de 'club van Parijs' (genaamd naar de plaats van samenkomst) vormen. De Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland hebben het meeste geld van Chili tegoed. Zij hebben nu toege staan dat het militaire bewind, dat september vorig jaar de regering-AI- lende omverwierp, dit jaar slechts vijf tot tien procent van het over 1973 en 1974 verschuldigde bedrag van bijna een miljard dollar betaalt. Chileense ballingen hebben zaterdag in Parijs tegen het bereikte akkoord gedemonstreerd. Zij hadden geëist dat de 'club van Parijs' humanitaire voor waarden zou verbinden aan een ver soepeling van de schuldregeling. Ne derland, België en Zwitserland, die deze eisen ondersteunden, hebben dan ook geweigerd het akkoord te onder tekenen. Zij hebben echter minder grote bedragen van Chili tegoed. Vooral de Verenigde Staten steunden echter een akkoord zonder meer, om dat het Chileense bewind de grote Amerikaanse koperondernemingen forse vergoedingen heeft toegezegd voor de nationalisatie van de koper- EINDHOVEN Op het spoorwegsta tion in Eindhoven mislukte gister morgen omstreeks acht uur een over val. Een man voor een loket eiste geld en hield daarbij zijn hand in zijn jaszak. Hij deed alsof hij zo een wa pen op de lokettist richtte, maar deze liet zich niet intimideren en greep naar de telefoon. De man verdween, maar kon even later vlak bij het stati on worden aangehouden Het bleek de 27-jarige L. van G. uit Eindhoven te zijn. mijnen in Chili. Het bewind van pre sident Allende had een dergelijke 'vergoeding' van de hand gewezen om dat de Amerikaanse maatschappijen volgens zijn visie al voldoende winst uit de mijnen hadden behaald. De Chileense delegatie heeft na de onder handelingen gezegd 'tevreden' te zijn met het bereikte akkoord. (ADVERTENTIE) Daar honden wij niet tegenop werken. Al in dc eerste week van de SOLA ELITE PANNEN aktie zijn er meer dan 15.000 pannen ingeruild. Na de tweede week zaten al vele winkeliers totaal zonder voorraad. Wij draaien op volle toeren. Maar vóór eind februari kunnen wc alle bestellingen niet afleveren. Daarom wordt dc Sola Elite pannen inruil-aktie verlengd tot IS maart a.s. Dus, als u nog wilt inruilen met 20% korting, doe het dan snel. Wij zullen alles in het werk stellen om de achterstand vlot weg te werken. DIREKTIE SOLA FABRIEK BONN Premier Heath van Enge land heeft in een zondag gepubliceerd vraaggesprek met het Westduitse blad Welt am Conntag verklaard niet te ge loven dat zijn Conservatieve partij met de Liberalen zal samengaan als de Conservatieven bij de verkiezingen op 28 februari geen duidelijke meer derheid mochten behalen. Hoewel de Liberalen over heel wat politieke problemen hetzelfde denken als wij, aldus Heath hij noemde in dit verband de kwestie van Engelands lidmaatschap van de EEG en de nood zaak de loon- en prijspolitiek in een of andere duidelijke vorm te gieten geloof ik niet dat de Liberalen als po litieke partij een sterke regering in Engeland kunnen helpen vormen en een dergelijke regering heeft het land nu juist nodig. Heath twijfelde niet aan een flinke overwinning voor zijn Conservatieve partij bij de komende verkiezingen. 'In het onwaarschijnlijke geval dat dit niet mocht gebeuren, zullen er nieu we verkiezingen op korte termijn uit geschreven kunnen worden, omdat het van bijzonder groot belang voor Engeland is dat het in deze moeilijke tijden een krachtige regering heeft'. De resultaten van de jongste peilin gen van de publieke opinie in Enge land lopen nogal uiteen. Eén ding staat echter vast: de aanhang van de Liberalen blijft groeien. Uit een onderzoek van de onafhanke lijke Britse televisie, waarbij 2.000 mensen werden ondervraagd, bleek dat als er nu gestemd zou worden, 38.5 procent op de Conservatieve par tij zou stemmen. 31.5 procent op La bour en 28 procent op de Liberalen. Acht dagen geleden kwamen de Libe ralen met een dergelijk onderzoek van de Britse televisie nog met 17.4 procent uit de bus. DEN BOSCH Na een echtelijke ru zie heeft de 33-jarige betonwerker v. de S. in zijn woning in Hank bij Dus- sen in de nacht van zaterdag op zon dag zijn 33-jarige vrouw doodgescho ten. Na zijn daad bracht hij zijn kinde ren naar zijn ouders en meldde zich bij de politie, waar hij ook zijn vuur wapen afgaf. De man heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. YERSEKE Onder de mosselkwe kers in Yerseke en Bruinisse is beroe ring ontstaan omdat aan negen kwa kers in Yerseke een nieuw perceel om mosselen te kwexen is toegewezen in de Waddenzee, zonder dat zij hiervoor hoeven to tetale:.. Zij vinden dit vreemd omdat het hier om kwekers gaat, die geen enkel ver lies aan percelen hadden geleden als gevolg van de Deltawerken. Zij wijzen erop, dat. werkelijk gedu peerde kwekers, die percelen hebben toegewezen gekregen, daarvoor wel hebben moeten betalen, zelfs te veel omdat de vervangende percelen ni-rt van dezelfde kwaliteit zouden zijn ils de percelen, die zij moesten verlaten. HILVERSUM Aan de Tweede Oos terstraat in Hilversum is zaterdag avond in korte tijd een woning geheel uitgebrand. De bewoonster, de 75-jari- ge mevrouw J. Schaap was enkele da gen geleden in een ziekenhuis opgeno men. De gehele inboedel van de be jaarde bewoonster gins bij de brand verloren. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse omroep jieeft besloten zijn ra dio-uitzendingen naar Nederland en West-Duitsland te staken. Volgens wel ingelichte kringen in Johannesburg zal dit per 1 april gebeuren. Het be sluit hiertoe hangt samen met plan nen om de uitzendingen naar de ne gerstaten uit te breiden, aldus ge noemde kringen. Zij noemde berichten als zouden de uitzendingen naar Nederland en West- Duitsland worden gestaakt omdat zij niet de gewenste bijdrage tot een sterkere emigratie naar Zuid-Afrika zouden leveren, 'volkomen onjuist.' 'De uitzendingen in het -Ingels, Frans en Portugees naar Europa worden voortgezet. Wij breiden onze dienst naar Zwart-Afrika uit en in verband hiermee werd besloten andere dien sten te beperken', aldus welingelichte kringen in Johannesburg. LAHORE (Reuter, UPI, DPA, AFP, AP) De islamitische topconferentie in de Pakistaanse stad Lahore, waaraan de regeringsleiders en vertegen woordigers van 38 islamitische staten hebben deelgenomen, heeft een aantal besluiten genomen, die opnieuw de macht van koning Feisal van Saoedi-Arabië aantonen. Zo heeft de conferentie de verzoening bewerkstelligd tussen Pakistan en het afgescheiden Bangla Desj. Vcor een menigte van duizenden mensen, die hen luidkeels toejuichten, omhelsden gisteren Moedjiboer Rachman, elkaar herhaaldelijk. Nadat Bhoetto vrijdag nog verklaard had 'met bezwaard hart' de vroegere provincie te erken nen, zei hij gisteren op een persconfe rentie dat hij voor een bezoek aan Bangla Desj is uitgenodigd en dat het bestaande probleem over de berech ting door Bangla D. van 195 Pakistaan se oorlogsmisdadigers bevredigend opgelost zal worden. Eerder had presi dent Sadat van Egypte al laten door schemeren dat Bangla Desj deze 195 mensen niet zal berechten, één -an de belangrijkste eisen voor de erkenning door Pakistan. De conferentie zegde voorts onvoor waardelijke steun toe aan de strijd van de Arabieren tegen Israël, ter be vrijding van de dcor Israël bezette Arabische gebieden en tot herstel van de Arabische soevereiniteit over Jeru zalem. Wat betreft Jeruzalem be schouwen de islamitische staten alle door Israël genomen maatregelen om de stad van karakter te veranderen als nietig. De terugkeer van de stad onder Arabische soevereiniteit is de belangrijkste voorwaarde voor welke regeling dan ook in het Midden Oos ten. Iedere oplossing, die Jeruzalem niet onder Arabisch bestuur brengt is onaanvaardbaar voor de islamitische landen. Ook internationalisatie van de stad is onacceptabel. De Islamitische landen erkenden ver volgens de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) als de enige wettige vertegenwoordigster van het Palestijn se volk, Dit betekent een belangrijke versterking van Yasser Arafat, leider van de PLO. De Jordaanse afgevaar digde, Abdel Moneim Rifai, aanvaard de zonder enig voorbehoud de erken ning van de PLO. Dit in tegenstelling tot het standpunt dat hij neg op de Arabische topconferentie in Algiers innam. Tijdens een gebedsbijeenkomst vrijdag in een moskee omhelsden hij en Arafat elkaar bijzonder hartelijk. Daaruit leiden waarnemers af dat het wellicht ook tot een verzoening zou kunnen komen tussen de PLO en ko ning Hoessein van Jordanië, die elkaar sinds 1970 te vuur en te zwaard heb ben bestreden. De conferentie heeft tevens de isla mitische staten aanbevolen een ver tegenwoordiging van de PLO toe te laten in hun landen, voorzover die er nog niet zijn, en alle betrekkingen met Israël af te breken. Dit laatste slaat vooral op Turkije en Perzië, die beide diplomatieke betrekkingen met Israël onderhouden, terwijl Perzië bovendien Premier Moedjiboer Rachman van Bangla Desj nadat hij zaterdag in Lahore was aangekomen om de Islamitische topconferentie bij te wonen. Hij wordt geflankeerd door de Pakistaanse president Chaudri Clinks) en premier Bhoetto. nog Israëls belangrijkste olie-leveran cier is. Ook de Afrikaanse strijd tegen kolonia listische en imperialistische regiems kwam ter sprake. Alle lidstaten van de conferentie werden opgeroepen om al le vormen van samenwerking en han del met Rhodesia, Zuid-Afrika en de Portugese koloniën te staken. Dit is in overeenstemming met de resoluties, die door de Arabische topconferentie van Algiers werden aangenomen. De Pakistaanse premier deelde gisteren mee dat hij de diplomatieke relaties met Portugal heeft verbroken. De conferentie, waarin 600 miljoen is lamieten vertegenwoordigd werden (maar niet de 80 miljoen moslims van India) boog zich ook over de kwestie van de olieprijzen. Er zal een com missie van deskundigen worden be noemd, bestaande uit vertegenwoor digers van Algerije, Egypte, Koeweit, Libië. Pakistan, Saoedie-Arabië, Sene gal en de Verenigde Arabische Emi raten. Deze commissie zal op de vol gende islamtische top, die in mei in Maleisië zal worden gehouden, voor stellen doen om de ontwikkelingslan den te helpen, nu de olie-importen voor deze landen praktisch onbetaal baar zijn geworden. Maar op de conferentie bleek al dat de olieproducerende Arabische landen het volstrekt oneens zijn met elkaar. Zo stelde de Libische president Khad- daffi voor om drie verschillende olie prijzen vast te leggen: een hoge voor de geïndustrialiseerde landen, een la gere voor de ontwikkelingsladen en een nog lagere voor de islamitische landen, die dan om hun geloof be loond zouden moeten worden. Maar president Boumedienne van Algerije sloot iedere verlaging van de olie prijzen uit en stelde dat als sommige landen problemen ermee zouden heb ben, deze 'met dollars en niet met woorden geholpen zouden moeten wor den'. Hij zei dat de ontwikkelingslan den als één gesloten groep moeten op treden tegenover de geïndustrialiseer de landen en binnen hun groep naar een oplossing moeten zoeken voor de gerezen problemen. President Amin van Oeganda viel de vertegenwoordi ger van Perzië aan, nadat deze had meegedeeld dat Perzië een miljard dollar ter beschikking had gesteld aan de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds, teneinde die landen bij te staan die door de gerezen olie prijzen in grote economische moeilijk heden waren geraakt. Binnenland Interview met Venus was om kwart voor tien nog als ochtendster met het blote oog te zien, meldt onze iveerman vandaag. En dat kwam weer van de hogedrukzon. Soms staan wij heel dich bij de natuur. Binnenkort kunt u weer buiten zittend de krant lezen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier eD pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) H. van Nek (Dennendal) 4 Progressieve christenen5 Buitenland Inter-Amerikaans gesprek 7 Proces-Beyers Nuiulc 7 Kerk SGP'ers in gesprek2 Wereldraad richt ontwikkelingsbank op 2 Kunst Proloog zonder subsidie 6 Men schrijft ons Nieuwe boeken liadto en (v Strips, feulllelon Kreept l'u el

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1