Maartje van Tijn trekt riool van verleden open dichtbij Commentaar Moedige analyse van een onverwerkt verleden Apart geld Synode (1) Synode (2) D'66 wil regionale gezondheidsdienst het weer Zachte lucht terug weerrapporten 'er is een vrouw overkomen' alternatief record democratie 1 TROUW/KWARTET VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T5/K7 Het is niet de eerste maal dat de Zuiaafrikaanse regering bezwaar madkt. tegen de toevloed van kapitaal met het doel menselijke nood te leni gen of een stem te verschaffen aan wie geen stem hebben. Een voorbeeld dat nog in veler herinnering voort- leeftJ is de zogenaamde 'ton van Luns' voor slachtoffers van de rassenwetten, die tien f jaar geleden reeds Vorsters wrok opwekte. Intussen gaat Zuid-Afrika via al zijn organen voort zoveel mogelijk geld naar zich toe te halen, dat besteed kan worden in de mijnbouw en andere industrie. Dat geld ondersteunt in het algemeen de apartheid. Als Vorster zijn zin krijgt, en als het parlement zijn voorstellen1 aanvaardt, waar het wel paar uitziet, dan kan gesteld wor den, dat. Zuid-Afrika niet alleen dis crimineert ten aanzien van het ras van immigranten, maar ook inzake de vloed van kapitaal, die het land bin nenkomt. Het minste wat van het wetsvoorstel gezegd kan worden, is, dat het duidelijkheid verschaft. Een 'duidelijkheid waarmee diegenen hun voordeel kunnen doen, die nog steeds menen dat investeringen in Zuid-Afrika ook maar in de verste verte als effect zullen hebben, dat zij de apartheid ondergraven. door C. G. van Zweden AMSTERDAM 1945 staat geboekstaafd als het jaar van onze bevrijding. Maar voor mensen die werkelijk de oorlog hebben gezien, is die bevrijding veel later gekomen; vaak kwam ze helemaal niet. Maartje van Tijn (pseudoniem) heeft het relaas op geschreven van een vrouw, die na dertig jaar overleeft Haar boek zal morgen verschijnen. Hoewel de hervormde synode deze week sympathie betuigde met boycot actie? tegen bepaalde produkten, wei gerde zij in haar besluit nu juist die twee acties te noemen, waarmee Ne derland internationaal eer heeft inge legd, namelijk de boycot-outspan-actie en de Angola-koffie-actie. Een be scheidenheid die naar onze smaak te ver gaat. We; vragen ons af, of de hervormde synode er verstandig aan heeft gedaan de gereformeerde 'proeve' van een ge loofsgetuigenis niet ter bespreking de kefk in te sturen. Voor de binnen- wacht mag dit een kwestie van metho- dièk zijn. de buitenwacht en daar hoort in dit geval de doorsnee-kerk mens bij vertaalt de synodale af wijzing gauw met: de hervormde kerk belijdt dus heel wat anders dan de ge reformeerd" kerken. En dat is nu net niet waar. Rectificatie In ons commentaar 'Partijdiscipline' van gisteren vermeldden wij, dat ex- wethouder T. W. Hendriks van Gro ningen voorkeursstemmen op zich had verzameld bij de Tweede Kamerver kiezingen, nadat hij als wethouder was afgetreden. Dit speelde zich ech ter af bij eerdere verkiezingen, dus voordat hij aftrad. Hoewel dit de strekking van ons commentaar onver let laat, nemen wij deze feitelijke on juistheid te moeten corrigeren. Van onze Haagse redactie DEN HAAg Op het terrein van de maatschappelijke gezondheidszorg, waar talrijke organisaties elkaar in hun werkzaamheden overlappen, is het niet alleen wenselijk maar zelfs noodzakelijk tot integratie te komen. Hiertoe zullen regionale gezondheids diensten moeten worden ingesteld, die de taken van onder meer de provinci ale kruisverenigingen, de gemeentelij ke geneeskundige diensten en de schoolgeneeskundige diensten kunnen overemen. De instelling van deze regionale dien sten wordt bepleit in een globale structuurschets van de gezondheids zorg, die het wetenschappelijk bureau van D'66 gisteren publiceerde. Hoe groot het gebied moet zijn dat deze diensten bestrijken, laat de nota nog in het midden. Gedacht wordt aan ge bieden met 500.000 inwoners, hoewel het werkterrein ook kan samenvallen met de nieuwe gewesten (met gemid deld 300.000 inwoners). Als deze dis trictsdiensten tot stand zijn gekomen, zullen de taken van de GGD's zijn be perkt tot beleidsvoorbereiding en de zorg voor gemeenteambtenaren. De districtsdiensten richten zich dan op de bevolking als geheel. In de structuurschets staat voorop dat het accent van 'de gezondheidszorg moet worden verlegd naar degenen die de patiënten in eerste instantie opvangen: de huisarts, de tandarts, de vroedvrouw, de wijkverpleegster. Het ziekenhuis, dat de huidige gezond heidsverzorging zo duur maakt, is in die schets het sluitstuk van de verzor ging. Om die opvang in eerste instan tie zo breed en zo efficiënt mogelijk te maken, zullen bijvoorbeeld veran deringen in de opleiding van ver pleegkundigen en artsen moeten wor den doorgevoerd. Zo zal de opleiding van de verpleegkundige, nu nog een goedkope arbeidskracht, moeten wor den losgemaakt van de ziekenhuizen. Met het versterken van die opvang zou minder beslag behoeven te wor den gelegd op dure ziekenhuisbedden. Het Tweede-Kamerlid Jan Beekmans: 'Er zijn hiertoe indicaties. Bij een ge zondheidscentrum in Venlo bijvoor beeld is een maatschappelijk werker aangesteld. Dat kostte wel wat geld. maar het scheelde per jaar alleen al twee ton aan verwijzingen naar speci alisten.' Om hierover een beter in zicht te krijgen wordt in de struc tuurschets gepleit voor beter pnder- zoek. Het boekje bestaat in hoofdzaak uit brieven, die door de hoofdpersoon, Femke Cohen, zijn geschreven aan een psychiater. Femke heeft een jood se vader; ze zegt: 'geboren uit een niet-joodse moeder en een joodse va der, behoor ik tot geen van beide communiteiten'. Zij overleeft de oor log. Vraag echter niet hoe. Haar vader, en haar joodse familiele den, sterven in Auschwitz. Na de oor log komt voor Femke de bevrijding niet. Dan begint haar ellende pas goed. Ze verdringt haar (niet ver werkte) oorlogsverleden, ze werkt om te werken, studeert om te vergeten, ze trouwt, ofschoon ze lesbisch is, ze krijgt negen kinderen bij een man die niet van haar houdt, die lijdt aan een permanente emotionele ondervoeding en die geestelijk en spiritueel niet aan zijn vrouw kan tippen. Deze man kleineert haar, en vernedert haar stel selmatig. Het leven van Femke bestaat tenslotte uit een belt van verdrongen leed en ellende, met als bovenbouw een hel van een huwelijk. Een hel die op een hel is gefundeerd. In 1973 moet haar man worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Op dat mo ment begint Femke brieven te schrij ven aan zijn behandelende psychiater. Die brieven bestaan vrijwel steeds uit een droom en een commentaar op die droom. Wat Femke in feite doet, is haar eigen droomleven, ten overstaan van een psychiater, analyseren. Ver drongen leed barst door dikke lagen van conventies heen, het riool gaat open, en een eenzame vrouw staat voor de onontwijkbare consequentie: orde op zaken stellen, of sterven. Maar haar verleden 'is te wreed om zomaar in woorden te vatten. Daarom heeft die uitbarsting de vorm gekre gen van een lange reeks dromen. Met de symbooltaal, die hecht verbonden is met het karakteristieke levenspa troon van Femke Cohen, weet de bui tenstaander natuurlijk geen raad; hij weet zelfs geen raad met zijn eigen droomtaal. Femke Cohen brengt echter de meer dan middelmatige moed op haar dro men te 'vertalen' en hun symbolen te verstaan. Dat hangt natuurlijk ook samen met wat ik net schreef: ze had geen keus. Het was orde op zaken, of sterven. Femke heeft talrijke keren langs ver- lokkkend, donker water gelopen. Ze heeft de verleiding ternauwernood kunnen weerstaan. Maar ze kan zeg gen: 'Ik leef nog". Dat heeft ze te dan ken aan die moed. Ze heeft de onver schrokkenheid gehad haar gedesinte greerde leven uit te stallen, om als het ware haar naam te spellen en ant woord te vinden op die intrigerende vraag: Wie ben ik? Wat bij dit proces naar boven komt aan geestelijk en physiek geweld, laat zich niet zomaar uitmeten. Hoe kan het zover met deze Femke Cohen komen? Ze zegt: 'Ik heb geen enkel recht gehad om heelhuids, en zelfs zonder kampervaringen de oor log door te komen. Dus heb ik mijn eigen privekampje ingericht: mijn hu welijk* (18). Femke heeft een gelukkige jeugd ge had. Haar vader was hoofd van een school, strijdbaar socialist en een man met geestelijke standing. Het laatste wat van hem bekend is geworden is dit, dat hij zelfs in Auschwitz neg le zingen gaf over Multatuli en Frank van der Goes. Femke vertelt iets over haar eerste kinderervaringen. Ze is drie jaar, misschien vier, als ze 's morgens wakker wordt en merkt in Foto die de omslag van het boek toont. haar bed te hebben geplast, iets wat ze allang niet meer deed. De hummel is zich bewust vies en stinkerig te zijn en schaamt zich als ze door haar vader uit bed wordt gehaald. Maar die vader neemt haar in zijn armen, en ze schrijft later: 'Dit heb ik geleerd: in de armen van je vader mag je vies zijn en stinkerig. Je vader, die is blij dat je er bent' (87). Maar die vader wordt het huis uitge trapt en gedeporteerd, en haar wereld stort in elkaar. Wat is met die vader gebeurd? Niemand die het weet. Ei genlijk wacht ze nog steeds. Is hij vergast? Heeft hij een nekschot gekre gen? Is hij opgehangen? Ze weet het niet. Haar vader is gewoon zoekge raakt. En nasporingen naar Cohens deden haar steeds bij vreemde man nen uitkomen. Femke trouwt en baart in zeventien jaar negen kinderen. Na haar eerste kind heeft een storing in de hormona le huishouding tot gevolg dat ze dik wordt. Van haar vader mocht ze vies zijn; van haar man mocht ze niet dik zijn. 'Die dikte was als een jodenster, als een bochel, of als een lamme poot: je hoeft je maar te vertonen of je wordt ertussen uitgepikt, je bent an ders' (113). Dat anders-zijn heeft haar leven gestempeld: haar joodse af komst, haar homoseksualiteit, en haar dikte. Maar ze verweert zich. Ze studeert, leert Hebreeuws, geeft les, kent de psalmen en hun rabbijnse uitleg, sluit vriendschappen, en gaat ondertussen door verschrikkingen heen. De hopeloze situatie waarin Femke is geraakt, typeert ze met de woorden 'voortgaan met verdergaan'. Over de diepte heenleven, verdringen, vluch ten in activiteiten, om zo te voorko men dat je jezelf tegenkomt. Maar ze komt zichzelf tegen. Vroeg of laat moest dat gebeuren. Dat proces van naakte analyse was nodig: 'Ik schrijf deze dingen om mijzelf te bevrijden' (96). Hier ligt ook het antwoord op de vraag waarom dit boek moest wor den uitgegeven. Veel mensen denken dat we bevrijd zijn. Sommigen menen al in 1945. Maar het is niet waar, en dat weten we op een verdrongen ma nier. Veel psychische vervuiling in de maatschappij is een gevolg van het feit dat wij zowel persoonlijk, als col lectief, stelselmatig weigeren onze si tuatie onder woorden te brengen, te ordenen en te analyseren. Wij leven over de fundamentele nederlaag van onze maatschappij heen door steeds driftiger te werken, te leven, te bral len: voortgaan met verdergaan op een vuilnisbelt. We hebben als samen leving een onverwerkt verleden. Het boekje van Maartje van Tijn heeft literaire kwaliteiten. Ze han teert in dit boek de humor, soms op een bedekte, soms op een laconieke manier. Precies zo dat een drama wordt ontsponnen. Humor als bittere noodzaak. Behalve humor, kent ze ook rake typeringen. Bijvoorbeeld: 'nazideug- den moet je niet verachten, je moet ze vrezen' (92). Dat woord 'deugden' is het geheim van deze zin. Als je die deugden vrezen moet, kan dat maar één ding betekenen: dat die deugden onder ons zijn en niet als on-deugden worden herkend. Een ander voorbeeld. Het klakkeloos op de vrouw gestempelde rolgedrag, exact onder woorden gebracht: 'Een man die mijn werk doet (bedoeld is schrijven, vertalen, lesgeven, stude ren), krijgt elk kopje thee nog achter zijn luie kont aangedragen. Alles wordt voor hem gedaan en van hem afgehouden. Nu vraag ik dat niet. Ik wil best de wc dweilen en poepluiers spoelen, bedden opmaken en de was doen, denken om de lucifers, de thee en de zeep die bijna op zijn. Het is eerlijke arbeid en ze moet gebeuren. Maar ondertussen en vervolgens moet ik kunnen werken.' (93). Haar boek voert naar een climax. Eens komt aan een proces van zelf analyse een eind. Op 10 juli 1973 schrijft de hoofdpersoon, Femke Co- hen: 'Gedroomd heb ik een paar nach ten geleden en in deze droom kwam ik tot de laatste grond'. De lezer krijgt een schok. De laatste prop, de laatste onontwarbare kluwen uit een onverwerkt verleden moet worden uit- eengevouwen en uit elkaar gehaald. Die laatste etappe heeft nog twee fa sen: eerst de dood van Carl von Os- sietzky, Nobelprijswinnaar voor de vrede in 1935, vriend van de scherpe satyricus Kurt Tuscholski. Femke heeft in '38, kort voor zijn dood, een foto van Ossietzky gezien. Een gebro ken en uitgemergeld man. Op de foto staan twee lachende, weldoorvoede kampbeulen, die naar hem wijzen. Ze weet de werkelijkheid. Ze heeft een uit Duitsland afkomstig illegaal pam flet gelezen. De tweede fase, en diepste grond be reikt Femke, als ze de arrestatie van haar vader beschrijft, sober, maar gruwelijk door effioiente eenvoud. Een vuistslag in het gezicht, laarzen die in een lichaam trappen, handen die scheef op een rug worden gebon den, en een bureau (aandoenlijk ge tuige van een geest die werkzaam was), waarvan de laden worden omge kieperd en door de kamer getrapt. Het kind (8 of 9 jaar) sterft op dat mo ment haar emotionele dood. Dertig jaar lang zal ze als levend-dode door de wereld gaan; dan schrijft ze zich uit. 'Ik schrijf deze dingen om mijzelf te bevrijden'. 'In het midden van mijn droom ston den Carl von Ossietzky en mijn vader tezamen met de ruggen tegen de muur. Twee mannen aan het einde van de weg. Doch Tsion zegt: de Heer heeft mij verlaten en de Heer heeft mij verge ten. Kan ook een vrouw haar zuige ling vergeten, dat zij zich niet ontfer- me over het kind van haar schoot? Maar al zouden zij ook vergeten, zo zal lk u toch nooit vergeten. Zie, Ik heb u in mijn beide handpalmen ge graveerd, uw muren heb lk altijd voor Mij'. (157). (Zie Jesaja 49). Dat een vrouw, onder zulke omstan digheden, deze woorden aiteert, dat vind in on-ge-hoord. Maartje van Tijn 'Ik leef nog*. Uitg. H. Nelissen nv. Bloemend aal. 160 pagina's Prijs ƒ12,90. Van onze weerkundige medewerker Nu de zachte Atlantische lucht is te ruggekeerd, lijkt de winter af te ste venen op een markant eindrapportciy fer. Natuurlijk is m de laatste week nog wel een daling van temperatuur mogelijk, maar we hebben de verlei ding niet kunnen weerstaan een bij- na-eindbalans op te maken. De gemid delde etmaal-temperatuur van 1 de cember 1973 tot en met 19 februari 1974 te De Bilt is 4.4 graad Celsius, tegen normaal 2.2., overeenkomend met een positieve afwijking van 2.2 gr. C. Tot op dit moment zijn er deze eeuw maar drie winters geweest, die nog iets meer warmte produceerden, name lijk die van 1957, (4.7) 1935 (4.8; en 1916 (4.7). De winter ran 1920 was even warm en verder is het misschien interessant te weten, dat recordhou ders over de laatste tweeeneenhalve eeuw de winters van 1737 en 1796 met 5.3 gr. Celsius zijn. Een blik op de ac tuele weerkaart maakt al gauw duide lijk dat de winter de komende dagen geen schijn van kans maakt als wit maker in Nederland te fungeren. In de eerste plaats strekt zich van de Azoren tot midden-Europa een stevige hogedrukzone uit, met maximum van 1031 millibar ten westen van de Golf van Biskaye, in de tweede plaats koerst een in diepte toenemende de pressie (975 millibar) langs IJsland in oost noord-oostelijke richting. Tussen hoge en lage druk handhaafd zich een matige maar vooral op zee krachtige tot harde zuid-westelijke tot westelij ke stroming, waarmee oceaanlucht met bovennormale temperaturen wordt aangevoerd. De Deense weerdienst verwacht vandaag op de Noordzee winduitschieters tot 9 Beaufort (volle storm). Het koufront van bovengenoemde IJs- landdepressie dat zich gisteravond uitstrekte langs de Füröer tot het zee gebied ten leesten van Ierland, geeft later kans op regen, waarna we tij max. neersl. temp. 7-19 u. 21-2-74 13 uur S Amsterdam mist 7 0.2 De Bilt regen 5 0.5 Eelde motregen 5 0.1 Eindhoven mist 4 0 Den Helder onbewolkt 7 0.1 Luchth. Rtd. mist 7 0 Twente mist 4 0 Vlissingen mist 6 0 Zd. Limburg motregen 5 0.2 Aberdeen zwaar bew 17 0 Athene onbewolkt Barcelona onbewolkt 14 0 Berlijn regen 4 0.1 Bordeaux geheel bew. 6 0 Brussel mist 4 0 Frankfort geheel bew. 6 0 Genève geheel bew. 7 0 Helsinki sneeuw 1 0.6 Innsbrück geheel bew. 8 0 Kopenhagen motregen 5 1 Lissabon onbewolkt 14 0 Londen zwaar bew. 13 0 Luxemburg zwaar bew. 6 0 Madrid onbewolkt 12 0 Malaga half bew. 17 0 Mallorca half bew. 12 5 Mllnchen geheel bew. 4 0 Nice onbewolkt 15 0 Oslo zwaar bew 2 0.2 Parijs geheel bew. 8 0 Rome half bew. 15 0 Split onbewolkt 15 0 dens het loeekende op opklaringen of zonnige perioden zullen mogen reke nen. In Lillehammer (228 m. hoogte) mogelijk het toekomstige woonoord van Solzjenitsin, heerste gisteren goed winterweer. Het vroor er midden op de dag licht: 4 tot 6 graden. Er ligt in dat gebied, ook in het zuid-weste lijk van Lillehammer gelegen Nesbyen (167 m.) 25 d 50 cm losse droge sneeuw. Op het vliegveld Gardermoen bij Oslo (204 m.) was de temperatuur 4- 4 graden. Vier graden, was het maximum gistermiddag ook in Salz burg, Linz en Warschau, maar het Oostenrijkse Klagenfurt kwam tot 11 graden. In Polen daalde de tempera tuur gisteravond plaatselijk tot onder het vriespunt onder meer in Byalis- tok, dicht bij de Russische grens na melijk -3 gr. C.. een betrekkelijk hoge waarde voor dat gebied in deze tijd van het jaar. OPKLARINGEN MIST REGEN PA.W HAGEL SNEEUW ONWEER BEWOLKING «10 MAX TE MP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmit De vierdeklassers van de Amster damse lagere Prinsenschool hebben zich voor en na het bezoek van on ze heer Legerstee aan hun school verdiept in het probleem raat ei genlijk een krant is. Een week ge leden waren de vragen die dat on derwerp bij hen opriep, al in deze hoek te lezen. En nu blijkt 'de krant' ook de gedachten van de kinderen uit de tweede klas dusda nig bezig te houden, dat ze zelf krantenpagina's hebben volgeschre ven. 'I-Iet is moeilijk als je zeven jaar bent', schrijft hun onderwijze res, maar toch draaiden de kinde ren 'helemaal naar eigen idee deze ongecorrigeerde kopij in elkaar'. Wat die zevenjarigen vinden dat er op zo'n pagina moet staan, volgt hieronder, hier en daar een beetje 'vertaald', want ongecorrigeerd hoort nu eenmaal niet in een krant, al gebeurt niet altijd alles wat hoort. De voorpagina van 'De Prinse Krant nieuicsle krant' brengt een bericht 'Huis in brand' met maar liefst tweehonderd doden in dat ene huis. Een fel realistische illustratie hoort er ook bij: een tot de nok toe brandend huis met bo venop een mannetje en de nood kreet 'help', de 'ambulans' met brancard er naast. De brandweer staat druk le spuiten, maar dat lijkt niet veel uit ie halen. Een sportpagina wordt voor het grootste deel gevuld met 'moppen' en advertenties, maar ook met nieuws over een overval op een bank; de sport op deze sportpagina bestaat uit twee bescheiden be richtjes: Ajax heeft gewonnen met 6-0 'voor de super-cup', en Johan Cruyff vertrekt naar Barcelona. Een klasgenootje verklaart dat laatste nader: 'Johan moest naar Spanje om meer geld te verdienen'. Een andere voorpagina opent met een spectaculaire brand in de Prinsenschool en een commentaar op de Amsterdamse metro: 'Neder land krijgt steeds meer benzine dus de metro gaat door'. Kinderen verwachten blijkbaar in de eerste plaats rampen en sportberichten in een dagblad te vinden, want ook 'Volkskrant' brengt sensationeel nieuws: 'ln Rotterdam zijn van nacht ruim 60.000 bomen omge- uaaid er waren 10.000 mensen om het leven gekomen'. Verder op de ze pagina vetgeschreven 'voetbal', waarbij de Amsterdamse scholier uiteraard Ajax weer laat winnen, het weerbericht met daar onder 'dit teas het nieuws' en dan is liet uit. En dan nog wat politieberichten van diverse pagina's, keurig met kop en al: 'Man en vrouw dood Zaterdagmorgen om 11 uur gin gen een man en een vrouw naar de badcel en namen een pil maar die pil was vergif en toen lagen ze op de grond'. Grote boef ontsnapt Zaterdagmorgen om 9 uur is er een grote boef ontsnapt. Om 12 uur had de politie hem gevonden op het Amstelveld. 'Winkel in brand Zaterdagmiddag om 4 uur is er een brand uitgebroken schijnbaar door 2 jongens aange stoken. Er is een vrouw overkomen en een jongen man kon nog net weg komen'. En deze zevenjarige moet wel erg weinig vertrouwen in de behande ling in de ziekenhuizen hebben: 'ln het Emma Kinderziekenhuis is een kind overgereden en toen is ze doodgegaan'. Elke twee jaar wordt het nieuwste van het nieuwste op onderwijsge bied geshowd op de Nederlandse Onderwijs Tentoonstelling. Het is al weer bijna zover: van 8 tot 11 april is die expositie in Utrecht te zien. Je vindt er 'de nieuwste vide- o-apparatuur, overhead-projectoren, fraai uitziende wereld-oriëntatie mappen en uitgebreide documenta tiecentra', weet het Utrechtse ac tiecentrum De Kargadoor. 'Heel commercieel uitgevend Nederland toont hier zijn allerlaatste snufjes en methodes als blijk van hun in teresse voor de vernieuwing van het onderwijs. Helaas blijft deze vernieuwing meestal steken in een technische aangelegenheid, die vaak maar weinig te maken heeft met echte onderwijsvernieuwing.' Echte onderwijsvernieuwing, vindt De Kargadoor. heeft te maken met materiaal, gemaakt voor en in sa menwerking met kinderen, materi aal dat op de wereld van het kind betrekking heeft. En dat vind je niet op de officiële tentoonstelling. Daar heeft De Kargadoor iets op bedacht: een alternatieve tentoon stelling met materiaal over de buurt, over beroepen, milieu, kort om over alles dat kinderen een inzicht in hun eigen leefwereld verschaft. Om dat alternatieve ma teriaal bijeen te krijgen, roept het centrum de hulp in van bijvoor beeld onderwijzers en onderwijze ressen. Wie iets voor zo'n expositie denkt te hebben, moet zo snel mo gelijk contact opnemen met De Kargadoor, Oudegracht 36 in Utrecht, tel. 030-310377. Voordat alle tweede kamerleden het zo'n beetje eens konden zijn met de begroting van verkeer en waterstaat hebben ze vijfentwintig moties ingediend, een record-aantal waarover de ARP-er Schakel zich nogal boos heeft gemaakt, zoals gisteren in de krant stond. Binnen dat record vestigden mevrouw Smit-Kroes en de heer Koning van de WD nog eens een eigen record door in hun motie het langste woord te gebruiken: openbaarver- voersinfrastructuurfonds. Een woord van welgeteld vijfendertig letters, dat alle eerder door de WD gebezigde grote woorden met stukken slaat De indieners bedoel den daarmee een fonds dat moge lijkheden moet bieden 'om te ko men tot een beter op de doelein den van de ruimtelijke ordening en de vervoersbehoefte afgestemd beleid' en wat ze daar dan weer mee bedoelden, lichtten ze in de motie toe met uitdrukkingen als 'infrastructurele voorzieningen' en 'nieuwe geleide vervoerstechnie ken'. En nu maar hopen dat de kamerle den gesnapt hebben waar ze voor of tegen stemden. Ongeveer 1650 van de 15000 weten schappelijke medewerkers hebben de slavist dr. Marius Broekmeyer per briefkaart laten weten dat ze instemmen met zijn voorstel om de wet universitaire bestuursher- vorming (WUB) strakker te inter preteren. Maar er zijn ook mensen die niet zo staan te juichen over het terugdraaien van de democrati sering, getuige deze macabere prent uit het boekje 'Marius Broekmeyer tussen wetenschap en demagogie' (Socialistische Uitgeve rij Amsterdam). Wie het niet op prijs stelt dat de WUB door Broekmeyer ten grave wordt gedragen, kan nu ook een briefkaart aan hem sturen. De ant woordmogelijkheden die hem op de voorgedrukte briefkaart in dc anti-Broekmeyer-brochure gelaten worden, zijn beperkt: Ik vind uw argumentatie we tenschappelijk ver beneden peil. U bent niet deskundig. U maakt kennelijk deel uit van een kleine maar effectief optreden de groep van keiharde en reactio naire activisten. U bent nog steeds de gek waar men u vroeger voor hield. Maar u bent nu ook buitengewoon ver velend geworden. 'Is dat een scheutje, Simpkins? veel bewolking en mist

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7