'Kabinet kan op ARP meer vertrouwen dan op - sterkere - PPR' MIJN KAT ZIT IN T GORDIJN WAT NU? Twijfel aan noodzaak tweede luchthaven "Medewerker JAC hoort boete eisen Jan Terlouw achter Rotterdams besluit: eigen D'66-lijst Waardepapieren uit de oorlog onder de vloer Tweetal stal voor ruim ton aan goederen Veerman tegen moeder-klas in Middenmeer CDA zoekt contact in West-Duitsland Drs. G. Hupkes: luchtvaart zal minder groeien dan wordt voorspeld Wonderlijk vulmiddel voor vakiiian en gezin PO R 1 O N Hoger examengeld nu teruggeschroefd ARP is ongelukkig over motie-regen W KW MM! I M:ill>\G 22 FEBRUARI 1974 L_ BINNENLAND T3/K5 Aon lit". :.s wezenlijk /ADVERTENTIE) t an onze pa elements redactie UTRECHT Het kabinet-Den Uyl kan beter rekenen op de ARP dan op de PPR, terwijl deze laatste partij veel sterker in het kabinet is vertegenwoordigd. De PPR gaat zelfs met de VVD in concurrentie om bij de benzinedistributie het kabinet voor de voeten te lopen. Mr. W. Aantjes, de fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, be toogde dit gisteren in Utrecht in een vergadering van anti-revolutionaire gemeente- en provinciebestuurders. !Mn tegenstelling tot de PPR bezorgen wij het kabinet geen verrassingen, al dus mr. Aantjes. Het kabinet weet op welke punten wij kritiek hebben. Het is volgens de fractievoorzitter van de ARP niet zo, dat de KVP en ARP de dienst uitmaken. Maar het is de laat ste tijd wel gebleken, dat het kabinet zonder KVP en ARP niets wezenlijks kan doen. Als het erop aan komt, heeft het deze twee partijen nodig. Wij hebben nu meer invloed, vervolg de mr. Aantjes, dan wanneer wij in de oppositie waren gegaan. Als voor dbeelden noemde hij het handhaven van een redelijk defensieplafond, het ontwikkelingsbeleid, het vasthouden van de NAVO als uitgangspunt voor het defensiebeleid, de kwestie van de huurwaarde ert het effect van de mo tie-Schouten op het prijsbeleid. Geen keerpunt van de vereniging, sprak zich' in zijn jaarrede uit tegen het vormen van meerderheidscolleges, waardoor de minderheid in de gemeenteraad de rol van oppositie wordt opgedrongen. Het gemeentelijk beleid wordt dan niet meer bepaald door de raad, maar door dep artij-organen. Dat de KVP-fractie in de Zuidhollandse Staten hieraan meedoet, vindt de heer Westrate al erg genoeg. Hij pleitte voor het vor men van colleges op basis van een program-in-hoofdlijnen en samenge steld uit de fracties die elkaar gevon den hebben. Mr. Aantjes voorspelde dat de kwestie van de programcol]eges gevolgen zal hebben voor de landelijke politiek. Burgemeesters Het kabinet-Den Uyl is geen Keer punt-kabinet. Dat is te danken aan de opstelling van de KVP en de ARP, en niet aan de rol van de VVD-oppositie 'of aan de positie die de CHU in neemt. De fractieleider van de CHU heeft het kabinet verweten, dat het zijn verkiezingsbeloften niet heeft waargemaakt. Maar de denkfout van dr. Kruisinga is, dat hij kabinet-Den Uyl als een Keerpunt-kabinet ziet, al- Sl dus mr. Aantjes. De fractievoorzitter van de ARP ver zette zich fel tegen wat genoemd wordt de burgerlijke ongehoorzaam heid, ook als men zich in zijn eigen Aantjes belangen bedreigd ziet. Door deze on gehoorzaamheid komt de rechtsorde in gevaar. Aan de andere kant moet de wetgever rekening houden met het rechtsbewustzijn van de burgers. Bur gerlijke ongehoorzaamheid is alleen geoorloofd, aldus mr. Aantjes, wan neer er fundamentele rechten worden aangetast. De ongehoorzaamheid van ds. Martin Luther King was zo geoor loofd. Mr. M. H. L. Westrate, de voorzitter Een grief van mr. Westrate was dat de ARP bij het bekleden van burge meestersposten in grote gemeenten niet onaanzienlijk is achtergesteld bij andere partijen, wanneer men let op de verkiezingscijfers van 1971 en 1972. In 134 gemeenten tussen de twintig duizend en vijftigduizend inwoners, met in totaal 8.5 miljoen inwoners, heeft veertig procent een PvdA-burge- meester, 27,5 procent een KVP-burge- meester, 14,7 een CHU-burgemeester, 8.7 procent een WD-b urge meester en slechts 7,7 procent een ARP-fourge- meester. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 35-jarige psycho loog Peter J. M. Rom bouts, medewer ker van het Jongerenadviescentrum (JAC) in Utrecht, heeft meegewerkt aan het herstel van een gestoorde :ommunicatie, door een 17-jarig meis je in april 1973 aan het ouderlijk ge zag te onttrekken. Ook de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank. mr. L. van den Berge, wilde de strekking van dit betoog van drie ge- tuigen-deskundigen gisteren, niet ont krachten. Desondanks eiste hij tegen Rombouts een boete van 150 gulden of zes dagen hechtenis. De JAC-medewerker stond terecht, omdat hij geweigerd had de politie in Hilversum, waar de ouders van het meisje wonen, te vertellen op welk schuiladres hij haar had onderge bracht. Het meisje had zich op 10 april 1973 bij het JAC in Utrecht ver- ■oegd met de mededeling dat zij pro blemen had met haar ouders, die be zwaar maakten tegen de omgang met haar vriend en haar daarnaast te wei nig vrijheid zouden geven. De ouders verzochten de politie het meisje op te sporen, maar desgevraagd wilde Rom bouts niet vertellen, waar zij verbleef. Rombouts beroep zich daarbij op zijn beroepsethiek. Drie door de verdediger, mr. Reinier de Jonge uit Utrelcht, opgeroepen ge tuigen,-é-décharge verklaarden gisteren dat de JAC-medewerker juist had ge- Van een verslaggever HUISSEN In een huis aan het Mariaplein te Huissen bij Arnhem zijn tijdens verbou wingswerkzaamheden een spaar bankboekje, aandelen, pandbrie ven, boeken en andere waarde papieren onder de vloer gevon den. Deze voorwerpen zijn daar tijdens de tweede wereldoorlog verstopt. Het spaarbankboekje staat op naam van ds. J. Magendans, die tot het begin van de oorlog her vormd predikant was in Huis sen en in 1951 te Arnhem is overleden. De predikant woonde in het huis dat grenst aan het huis waarin de voorwerpen zijn gevonden. De oudste dochter van de predi kant vertelde desgevraagd da', haar vader met zijn zieke vrouw en inwonende dochter, die haar moeder verpleegde, tij dens de slag om Arnhem in 1944 het huis in Huissen heeft moeten verlaten. Toen zij later terugkwamen, vonden zij hun huis in gehavende toestand te rug. De brandkast was openge broken. alles van waarde was verdwenen. De emeritus-predi kant heeft zich daarna in Arn hem gevestigd. Naar de dochter vertelde wordt thans in de familiekring nog wel eens gesproken over de tijd in Huissen en over alles wat tij dens de oorlog is verdwenen. Niemand wist echter van de verstopte waardepapieren. handeld. De psycholoog D. H. D. Mac- Gillavry. de socioloog R. R. Koop- mans, beiden wetenschappelijk hoofd medewerker aan de Universiteit van Amsterdam, en de filosoof L. W. Nau- ta. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen, zeiden dat, om Nauta te citeren, Rombouts het rode licht van de wetsovertreding had gepas seerd om een kind voor geestelijk let sel te behoeden. De officier stelde zich op het stand punt dat er geen sprake was 'geweest van een noodtoestand en dat Rom bouts daarom het ouderlijk gezag niet had mogen aantastten. Hij baseerde zich daarbij op een arrest van de Ho ge Raad, in 1972 gewezen, waarbij werd bepaald dat een medewerker van de Sosjale Joenit in Den, Haag on rechtmatig had gehandeld door een 14-jarig meisje op een schuiladres on der te brengen. Getui ge-deskundige Nauta wees erop dat de voormalige minister P. J. En gels (CRM) in de Tweede Kamer heeft gezegd dat een hulpverlener niet hoeft mee te werken aan een po litiële opsporing en de raadsman van Rombouts verbond daaraan de conclu sie dat bij een veroordeling van zijn cliënt minister Engels (die de desbe treffende opmerking mede namens on der anderen de minister van justitie maakte) schuldig zou zijn aan het me- deplegen van een strafbaar feit of de uitlokking daarvan. In de statuten van het JAC in Utrecht, zo hield mr. De Jonge de rechtbank voor, is boven dien bepaald dat de medewerkers ten, behoeve van minderjarigen mogen en zelfs moeten werken met uitsluiting van de ouders. Op grond van die sta tuten, zo betoogde hij, heeft de over heid het JAC in Utrecht subsidie ver- lednd. De Groningse hoogleraar Nauta zei dat artikel 280 van het wetboek van strafrecht, waarom het gisteren ging. minderjarigen wilde beschermen te gen uitbuiting, maar dat ditzelfde ar tikel uitbuiting, ditmaal door de ou ders, zou kunnen sanctioneren. Rom bouts, zo luidde de strekking van zijn betoog, had de morele plicht het wet sartikel te overtreden. De rechtbank zal op 7 maart uitspraak doen. Van onze correspondente BREDA De Bredase politie heeft twee mannen gearresteerd die samen voor tenminste 120.000 gulden aan goederen hebben gestolen. Het zijn E. G. (21) en R. R. (22), beiden uit Bre da. Ze hebben al 49 inbraken bekend, gepleegd onder meer in Breda, Roos endaal, Ede en Delft. Het grootste gedeelte van de gestolen goederen werd teruggevonden in de woning van R. Hierbij waren ook postzegels tot een waarde van zestig duizend gulden, die afkomstig waren uit enkele inbraken in postagent schappen. De zaak kwam bij toeval aan het rollen, nadat E. G. werd aan gehouden toen hij een wielrijdster had aangereden. De politie vond toen in zijn auto een cassette met horloges die van diefstal afkomstig bleken. G. had een kamer gehuurd in het huis van R. waar na huiszoeking de rest van de buit aan het licht kwam. Vol gens de politie lag alles klaar om doorverkocht te worden Het is moge lijk dat er nog helers gearresteerd zullen worden. Van onze ondenvijsredactie MIDDENMEER Staatssecretaris Veerman (onderwijs) is tegen een brugklas voor moeders in Midden- meer. Hij zal het leerplan dat hier voor is ingediend door het bestuur van de dr. Ariëns-mavo niet goedkeu ren. Dr. Veerman zegt dit in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Hij staat positief tegenover de idee achter het plan in Middenmeer. Voortgezet onderwijs voor volwassenen hoort echter niet thuis in het bestaande dag onderwijs. Het ministerie zal binnenkort begin nen met een onderzoek naar de moge lijkheid van een 'open school'. Daar mee wordt een vorm van onderwijs bedoeld waarbij gebruik gemaakt wordt van radio, televisie, schriftelij ke en mondelinge lessen. Zolang die open school er nog niet is kunnen volwassenen die iets willen leren zich het beste richten tot de erkende in stellingen van schriftelijk onderwijs. De heer A. H. Remmers, directeur van de mavo in Middenmeer, is niet erg onder de indruk van de argumen ten die de staatssecretaris gebruikt voor het afwijzen van de brugklas voor moeders. 'De staatssecretaris heeft kennelijk weinig oog voor de zeer geringe kosten die aan onze op zet verbonden zijn', zegt hij. 'Boven dien begrijp ik niet dat het leerplan hem niet aanstaat, want de avondscho len voor mavo hebben zelfs toestem ming om zich vanaf het begin op de examenvakken te concentreren.' De heer Remmers heeft zelf nog geen officiële reactie op de aanvraag ont vangen. Wanneer die binnen is zal het bestuur bekijken of ze in beroep zullen gaan tegen de beslissing van de staatssecretaris. Vijfduizend kuikens bij brand omgekomen GRONINGEN In het Groningse Grootegast zijn gisteravond bij een brand in een kippenmesterij vijfdui zend mestkuikens van 3 tot 4 weken oud in de vlammen omgekomen. Tweeduizend kuikens konden nog door de brandweer worden gered. De schade is aanzienlijk. Het pand is ver zekerd. BORN Het Christen-democratisch appèl (CDA) wil op korte termijn tot samenwerking komen met de Chris ten-democratische unie, de Westduitse oppositiepartij CDU. Na de verkiezin gen in België wil men ook gaan sa menwerken met de Belgische Christe lijke volkspartij (CVP). Dit bleek gisteren uit een gesprek in het Limburgse Bom tussen een aantal Eerste- en Tweede Kamerleden van de KVP en de heren Schmitz en Meuf- fels, afgevaardigden van de CDU in de Bondsdag respectievelijk het parle ment van de deelstaat Nordrhein- Westfalen. Van Nederlandse zijde namen deel de heren Franssen en Horbach uit de Eerste Kamerfractie van de KVP, en de heren Notenboom, Bremen en Hut- schemaekers en mevrouw Luckers- Bergmans uit de Tweede Kamer. Vol gens een communiqué van het CDA bleek dat samenwerking tussen poli tieke afvaardigingen van CDA en CDU dringend gewenst is. Op een binnenkorte te houden bijeenkomst zouden beide groeperingen grens vraagstukken bespreken, waaronder pendel, verkeer en hoger onderwijs Van een onze veslaggeefsters ROTTERDAM 'Ik kan moeilijk bedroefl zijn, omdat er in Rotter dam nog mensen zijn die zeggen: D'66 is nog een partij en als we al leen op een zo vernederende wijze op de PvdA-lijst kunnen komen, zullen we het zelf wel doen'. Dat is de reactie van D'66 's Tweede Ka mer-fractievoorzitter Jan Terlouw op het besluit van de afdeling Rot terdam om alsnog met een eigen lijst de gemeenteraadsverkiezingen in te gaan. ADVERTENTIE Die komt er wel weer uit als ze weer open mogen van minister Lubbers, mevrouw A.teU. Mocht uoverigensook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleendaar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuuren boordevol eiwit. Hou dat maar's onder het gordijn! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Op 23 oktober vorig jaar kwam het bericht dat als een bom insloeg: D'66 Rotterdam ziet een zelfstandige lijst niet meer zitten. De nieuwe fractie zou, gezien de prognose, te klein zij om het vele werk aan te kunnen en zou als splinter onvoldoende invloed op het gemeentebeleid hebben. D'66 fractieleider Jan Terlouw en partij voorzitter Jan ten Brink verhieven hun stem om de afdeling tot andere gedachten te brengen, maar niettemin besloot de meerderheid: D'66 doet niet zelfstandig mee. De vraag: 'Wat nu?' werd beantwoord op 20 november, toen een kandida tuur op verkiesbare plaatsen op de PvdA-lijst, waarbij D'66-ers hun iden titeit niet hoefden te verloochenen, als een principiëel aanvaardbare weg gekozen. Begin februari maakte de PvdA zijn advieslijst bekend. Daarop stonden de namen van Elisabeth Schmitz en Hans Mentink, beiden gemeenteraadslid van D'66 en ook lid van de PvdA. Over die kandidaatstelling was binnen D'66 met gepraat: het was een zaak van de afdelingen van de PvdA, waar D'66 in feite buiten stond. Schmitz en Men tink hebben beiden verklaard, dat in het gesprek met de PvdAm duidelijk is gesteld dat een eigen inbreng en het onderhouden van relaties met de D'66 achterban door de PvdA volledig is aanvaard. De afdeling Rotterdam van D'66 is daarmee met tevreden; op de laatste als gewoonlijk roerige ledenvergade ring besloot men toch met een eigen lijst aan de gemeenteraadsverkiezin gen deel te nemen. Als argument voor het besluit noemt de afdeling het feit, dat de kandidaatstelling van Schmitz en Mentink op de PvdA-ad- vieslijst de eigen inbreng van D'66 onvoldoende waarborgt. Ook de beslis sing van het landelijk D'66 congres in Utrecht om als partij zelfstandig op te treden is van invloed geweest. PvdA-kandidaten Gerlouw vindt dat de D'66-ers die zon der enige nadere aanduiding van hun D'66-schap op de PvdA-lijst staan al leen als kandidaten voor de PvdA kunnen worden beschouwd. Het zou anders liggen als er in Rotterdam een lijst was gekomen met PvdA-D'66 er boven'. Hij verwacht niet dat de nu genomen beslissing invloed zal heb ben op het gedrag van de Rotterdam se kiezers. Ook is hij niet, zoals vice- voorzitter Ruby van der Scheer, bang voor een negatieve invloed op de par tij op landelijk niveau. 'Denkt u nu heus, dat kiezers die over drie maan den gaan stemmen zich zullen afvra gen hoe zat dat nu in Rotterdam met D'66 en de PvdA?' aldus Ter louw. Hans Stenfert Kroese. tot dinsdag voorzitter van de Rotterdamse afde ling is met het hele bestuur afgetre den naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen. Hij vindt het alsnog zelfstandig optreden van D'66 een trieste zaak. D'66 was een pragmati sche partij, die niet met zijn eigen vlaggetje hoefde te zwaaien. De partij dreigt nil in Rotterdam onder te gaan. wapperend met een groen vlag getje'. aldus de heer Stenfert Kroese. Hij verwacht dat D'66 bij de komende verkiezingen hoogstens één zetel zal behalen Van een correspondent UTRECHT De bekende verkeersfuturoloog drs. G. Hupkes twijfelt aan de noodzaak van een tweede luchthaven. Tot deze conclusie is drs. Hupkes, die als adjunct-directeur aan het centrum voor vervoersplannen in Utrecht is verbonden, gekomen na een uitvoerige studie over de toekomst van het luchtvaartsysteem. PROMOTIES: Gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen: J. G. M. Janssen (Katholie ke universiteit. Nijmegen). Gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid: L. A. N. Diks (KU Nijmegen). Het onderzoek (waarvan de resultaten gepubliceerd zijn in het tijdschrift 'Intermediair' is vóór de oliecrisis afgerond, maar door deze ontwikkelin gen is zijn indruk nog ver sterkt. Alle berekeningen omtrent de groei van het luchtverkeer zijn volgens de heer Hupkes veel te 'optimistisch'. Een ver- zadigingsstadium ontbreekt in die optimistische filosofie. Zonder meer wordt er van uit gegaan dat de stormachtige groei van de jaren zestig wordt voortgezet. Daarbij wordt volgens drs. Hupkes ver onachtzaamd dat er een nega tieve terugkoppeling plaats vindt op die groei. Als facto ren hiervoor noemt hij het la gere tempo van de inkomens- groei, de geringere bevolkings groei, de grenzen aan de voor raden vloeibare brandstoffen, verzadigingssymptomen in het toerisme, prijsverhogende ten- denzen, bezwaren tegen uit breiding van luchthavens, in vloed van treinen met hoge snelheden en invloed van nieuwe telecommunicatiemid- delen. Passagiersvolume De heer Hupkes is van oor deel dat men ernstig tekort zou schieten als men bij de beleidsbeslissing omtrent een tweede nationale luchthaven voorbij zou gaan aan de reële mogelijkheid, dat het passa giersvolume in de toekomst slechts een derde zal bedragen van de prognoses die steevast worden gehanteerd. Dat wil volgens drs. Hupkes echter niet zeggen dat een tweede na tionale luchthaven uit een oogpunt van lawaaibestrijding niet wenselijk kan zijn. Achter In het toekomstbeeld van drs. Hupkes blijven de ontwikke lingen van het luchtverkeer achter bij de prognoses. In ge val van voortzetting van de huidige inkomensgroei zal een ernstige spanning op gaan tre den tussen de uitgaven voor vliegen en de overige beste dingen. Er moet namelijk re kening gehouden worden met sterk stijgende kosten voor autorijden en openbaar ver voer en met vele nieuwe aan trekkelijke produkten en dien sten. 'Het realiseren van de progno ses is voort moeilijk te ver- nigen met onze verantwoorde lijkheid ten aanzien van de olievoorziening van latere ge neraties. Het zou de taak van de overheid zijn het vervoer door de lucht te beperken door bijvoorbeeld een accijns heffing op straalmotoren brandstof in te voeren, slecht bezette lijnen op te heffen en het invoeren van minder ener gie-verbruikende systemen voor voortstuwing en vervoer'. Schiphol Een ander probleem is de luchtverontreiniging. Het ligt voor de hand dat de minste geluidsoverlast zich voordoet bij vestiging van een tweede luchthaven en afzien van de vijfde baan op Schiphol. Het verdient aanbeveling om te onderzoeken of de last bij uit breiding van Schiphol vol doende is te bestrijden. Als dit niét het geval is, moet toch verplaatsing van de acti viteiten naar een tweede lucht haven worden overwogen', al dus drs. Hupkes. (ADVERTENTIE) PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE D0E-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en met super hechtkrachl 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Hou trot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht- kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg Van onze ondenvijsredactie DEN HAAG Het examengeld voor universitaire examens is verlaagd van ƒ100 tot 60. In feite is er echter niets gebeurd, want de verhoging van het examengeld van 60 tot 100 in oktober 1972 is nooit doorgevoerd. Toen deze verhoging bekend werd kwam er zoveel protest van de studen ten. dat de toenmalige minister van onderwijs besloot de invoering van deze maatregel maar even uit te stel len. Inmiddels heeft staatssecretaris Klein besloten van het uitstel afstel te maken. Vragen: apparatuur Hollandse Signaal ook voor afluisteren? Van een verslaggever DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Dankert heeft de regering gevraagd of het waar is dat bij het aan Philips verwant bedrijf de N.V. Hollandse Signaalapparaten te Hengelo afluister apparatuur wordt vervaardigd, of al thans apparatuur die op eenvoudige wijze voor afluisteren geschikt kan worden gemaakt. Zich richtend tot de ministers van buitenlandse zaken en van economi sche zaken vraagt Dankert naar de juistheid van berichten dat Philips muziekapparatuur aan Roemenië heeft geleverd voor de inbouw in de ka mers van een nieuw hotel in Boeka rest. Hij vraagt ook of de Nederlandse ambassade in Roemenië bij deze leve ranties een bemiddelaarsrol heeft ge speeld. In antwoorden op eerdere vragen ont kende de minister van buitenlandse zaken dat bij Philips afluisterappara tuur wordt vervaardigd. Uit het ant woord bleek volgens Dankert niet of onder 'Philips' ook de Hollandse Sig naalapparaten begrepen kan worden. Van de zijde van Philips is meege deeld dat de muziekapparatuur ten behoeve van een hotel in Roemenië wel is geleverd. DN HAAG De ARP heeft giste ren in de Tweede Kamer opnieuw la ten blijken, weinig gelukkig te zijn met het grote aantal moties dat bij de begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat is ingediend. Volgens de heer Schakel gebruikt de Kamer een politiek pressiemiddel als een motie te lichtvaardig. Van de 25 moties die wa ren ingediend, kwamen er gisteren ne gentien in stemming en werden er dertien aangenomen. Bij de stemming van de eerste motie vroeg de heer Schakel demonstratief een hoof delijke stemming, een aanzienlijk tijd rovender procedure dan het stem men bij zitten en opstaan. Een actie die hij echter bij de volgende stem mingen niet herhaalde, zodat de Ka mer gevrijwaard bleef van een slepen de en tijdrovende stemming. Vanwege de bezwaren tegen het grote aantal moties, stemde de ARP slechts voor twee inoties: een over rijksweg 15 en een voor het alsnog uitgeven van een herdenkingszegel ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de NAVO. Overigens is de actie van de heer Schakel om demonstratief hoof delijke stemming te vragen, geen nieuwtje in de Kamer. In 1971 deed Marcus Bakker (CPN) hetzelfde bij de begrotingsbehandeling van buiten landse zaken. RITA 'We kunnen tegen mant zeg gen, dat u telkens met opzet verloor

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5