Na Atje een stap terug Goed einde van drama Remmerswaal George Best in Londense cel "Otrivin helpen direkt Verkouden? a £5 Arie Haan praat met ?Real Madrid neusdruppels Amateurs in halve finale Ook Dahlquist gaat naar PSV 'Dear Henry' *Dcar Henry', zo noemt Daniëlle Hunebcllc in haar gelijknamige boek Henry Kissinger, de bekwame en ambitieuze Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en Nobelprijs winnaar 1973. "Wie is deze bijzonder intelligente, kleine, dikke en slordig geklede man die op vrouwen zo'n grote aantrekkingskracht uitoefent? "Wie is deze sleutelfiguur in de wereldpolitiek Hen interessante blik achter de schermen! 175 blz. Paperback 11,90. Bij elke bockhandel. Een uitgave van Elsevier /KWARTET VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 'erard Maarse realistisch over toekomst damesschaatsen SPORT T9/K11 Geheel eenezen en naar Amerika onze speciale verslaggever een zo groot mogelijke ploeg naar de trainingskampen die dienen- als oor bereiding op de internationale kampi oenschappen. Dit jaar kon hij me de gedreven door de financiële nood bij de KNSB slechts vier schaat- sters meenemen op toernee. Maarse: 'Toch is mij dat uitstekend bevallen. In de Alma Ala-periode is er een een heid gegroeid als nooit tevoren. Alle rijdsters die ik meehad wisten dat zij moesten rijden. Een reserve wordt zo heb ik kunnen constateren toch onbewust vaak als indringster HEERENVEEN (ANP) Voor het toernooi om het wereldkampioen schap schaatsen voro dames, dat het komende weekeinde in het ijsstadion Thialf van Heerenveen zal plaatsvin den, zijn 29 inschrijvingen uit 13 landen binnengekomen. De lijst van deelneemsters ziet er als volgt uit: België: Linda Rombouts; W.-Duitsland: Monika Pflug en Monika Stützle; Canada: Sylvia Burka en Gayle Gordon. Reserve is Katy Priestner; China: Tsjan SJoe-Hsien. re serves zijn Tsjan Sjoe Peng en Fo Hoej Nin; O -Duitsland: Monika Zernicek; Finland: Tuula Vilkas. Reserve is Tarja Rinne; Japan: Chieko Ito, Mariko Sugarawa en Keiko Hase- gawa Reserve is Makiko Nagaya: Noorwe gen: Sigrid Sundby en Lisbeth Berg; Polen: Erwina Rys en Ewa Malewicka. Reserves zijn: JaninaKorowicka en Stanlslawa Piet- ruszezak. Zweden: -Sylvia Filipsson, Anne-Sofie Jarn- stroem en Lina Tillcjvist Reserve is Anna Lenner; Ver. Staten: Sheila Young, Lea Poulos en Conny Carpenter; Sovjet Unie. Nina Statkevitsj. Tatjana Sjelekova. Galina Stepanskaja en Taljan Averina Reserve is Ljoedmilla Savroelina; Nederland: Aatje Keulen-Deejstra. Sijtje van der Lende. Truus de Koning-Dijkstra en Sippie Tigchelaar. gezien. Als de 'zekeren' de spanning van het toernooi voelen, kan een re serve vrij en frank rijden, levert zij in de training vaak betere prestaties dan de anderen en dat heeft weer al lerlei problemen tot gevolg. Zo'n stoorelement moet je maar liever bui ten de ploeg houden'. De trainer van de damesploeg maakt nu eindelijk eens een seizoen door MANCHESTER Voetballer Geor ge Best is donderdagmorgen in een nachtclub door de politie in hechte nis genomen en meegenomen voor ondervraging over een diefstal. Hoewel de politie nog niets wil los laten heeft het Londense blad 'E- vening News' gemeld dat het zou gaan om de diefstal van een bontjas van de 19-jarige Amerikaanse miss- world, Marjorie Wallace. De 27-jarige voetballer verbleef en kele uren in een cel en werd later naar Londen overgebracht voor on dervraging. De politie van Manches ter zei dat Best op verzoek van de politie in Londen voor verhoor is meegenomen. De bontjas van het meisje zou zijn gestolen nadat Best afgelopen vrijdag een avondje met haar in Londen had doorgebracht. Marjorie Wallace is verloofd met de Amerikaanse coureur Peter Revson. Na haar avondje met Best zei zij: 'Drie weken geleden zijn wc vrien den geworden. Maar dat is alles wat er tussen ons is. Ik vind hem erg aantrekkelijk'. De playboy van het Britse voetbal, Manchester United-speler Best, is in het verleden al meer met de justitie in aanraking geweest. In januari van het vorig jaar werd hij door de rechtbank schuldig bevonden aan het slaan van een meisje in een nachtclub. HIJ kreeg toen 100 pond boete. Best, die al vaak overhoop heeft gelegen met zijn club, wordt voortdurend in gezelschap gezien van allerlei wufte jonge dames. De moeilijkheden met zijn club be reikten vorige maand een climax toen hij op de transferlljst werd ge zet. Er wordt méér dan een miljoen gulden voor hem gevraagd. Afgelo pen week heeft hij echter weer eens te kennen gegeven helemaal te wil len stoppen met voetballen. Het feit dat Best vaak niet bij trai ningen kwam opdagen en liever in nachtclubs rondhing heeft de afgelo pen jaren tot conflicten tussen hem en Manchester United geleid. George Best is gisteren later overi gens door de rechtbank in Londen vrijgelaten op een borgtocht van ;ERENVEEN Coach Gerard Maarse schat dat 85yo van de toe- ïouwers bij het komend wereldtoernooi in Heerenveen uitsluitend alleen komt voor het afscheid van Atje Keulen-Deelstra. Met dat Jicheid dreigt er ook een eind te komen aan de reeks successen op t internationale damesschaatsfront. Successen die voornamenlijk >2 unden op Stien Baas-Kaiser en Atje Keulen-Deelstra die samen iets 2 nder dan een decennium lang het beperkte damesschaatswereldje i )ben beheerst. Van onze sportredactie AMSTERDAM De zo vurig nagestreefde rust binnen de ge lederen van landskampioen Ajax dreigt opnieuw te worden verstoord. Na Johan Neeskens, 75 die aan het einde van dit sei- 2jïoen naar het Barcelona van Ri- nus Michels en Johan Cruijff wil vertrekken, zijn ook de Spaanse aspiraties van een an dere middenvelder. Arie Haan ■^bekend geworden. Haan, ook op jacht naar het grote Spaanse geld, lijkt een serieuze kandi daat voor een transfer naar Re- al Madrid, de ploeg die zondag nog door Barcelona zo ongena dig met 05 werd afgemaakt, dat in de veste van voorzitter 5'Santiago Bernabeu de klap na dreunt. Arie Haan is deze week naar de Spaanse hoofdstad gevlogen om daar de mogelijkheden van zijn transfer te bespreken, s Hoewel het Ajax-bestuur nog ojjonlangs bij het bekend worden van de plannen van het duo Neeskens-Coster verklaarde dat 7iteeen enkel contract voortijdig zou kunnen worden verbroken, staat het in ieder geval wel vast dat Ajax na het vertrekken van 5' Cruijff nog steeds niet in rustig zsvaarwater terecht is gekomen. Arie Haan ontkent overigens, dat er serieuze onderhandelin gen gaande zijn tussen hem en Real Madrid. 'Denkt u dat Ajax me drie dagen naar Madrid zou laten gaan als ik me had willen verkopen. Ze zouden gezegd hebben, blijf jij maar mooi in Amsterdam trainen'. Volgens de Amsterdamse middenvelder heeft hij om strikt zakelijke re denen een bezoek aan de Spaan se hoofdstad gebracht. 'Ik doe .wat voor de firma Rok Jeans, ^waarvan de fabriek in Madrid staat. Daar heb ik gesproken met Günther Netzer, die voor ons dress-man wordt. Met hem ben ik even voor mijn vertrek naar de training van Real gaan kijken. Dat is alles. Van een eventuele transfer is geen spra ke'. Overigens: Johan Cruijff heeft met de andere spelers van Bar celona een premie van 3500 gul den ontvangen voor de zege op rivaal Real. Rinus Michels ,A kreeg een bedrag van 7000 gul den aangeboden, dat hij echter verwijzend naar zijn contrac* (geen extra premies, alleen in geval van een landskampioen schap 50.000 gulden) weigerde. Maarse bezig aan zijn derde seizoen als kernploegtrainer is er zich van be wust, dat hij een stapje terug zal moeten doen. 'Wat hou je over? Er is' immers maar één Atje. Pfrommer zit al twee jaar met een ploeg zonder kampioen. Er is wel een equipe met goede schaatsers maar de absolute topper ontbreekt. Die tijd gaat nu voor mij aanbreken. Een goede ploeg zonder een uitgesproken kampioen'. De damescoach inventariseert zijn ta lent dat hem rest voor het volgend seizoen. 'Ik heb natuurlijk altijd Sip pie Tichelaar nog. Ze heeft een heel matig jaar doorgemaakt, maar dat overkomt iedere topsporter. Dat heb ben Ard en Kees bij de heren ook doorgemaakt. Sippie blijft een groot talent voor de toekomst. Ik heb ver der nog Sijtje van de Lende die dui delijk is gegroeid. Ik heb Truus de Koning-Dijkstra, het grote winstpunt van dit jaar. En heb Annie Borckink en Sophie Westenbroek nog achter de hand. Wat Sophie betreft zij zal zich bij de volgende nationale kampioen schappen waar moeten maken. Als ze zich volgend jaar niet bij de eerste vier rijdt in het Nederlands kampi oenschap zal ze plaats moeten maken voor jongeren. Er staat genoeg talent te dringen'. Maarse doelt hiermee vooral op de Friese selectie van Wiebe Kort. Is het damesschaatsen in Nederland nu al grotendeels een Friese aangelegen- heid.het ziet er naar uit dat in de naaste toekomst nog slechts een enke ling van buiten Friesland erin zal sla gen door te dringen tot het topteam op het Nederlandse dameskampioen schap. Een Friezin, die komend jaar zeer zeker bij de toptien zal behoren is de nu no zeventienjarige Pietie Postma. Maarse: 'Dat is een groot ta lent maar toch wil ik nog voorzichtig zijn ten aanzien van haar. Het is de vraag hoe zij zich zal ontwikkelen. Ik vind haar nu te jong om haar volgend jaar in te zetten. Als het medisch ver antwoord is dan moet je het echter doen, want als je te lang wacht dan loop je de kans dat zij niet meer vol doende gemotiveerd is.' Er is nog een Fries talent dat vol gend jaar waarschijnlijk zal worden ingezet: Haitzke Pijlman. Maarse: 'Ik wil eens kijken wat er voor mogelijk heden voor haar zijn op de korte af standen. Dat sprintkampioenschap wil ik volgend jaar uitsluitend doen met 500 en 1000 meterrijdsters. Een we reldkampioenschap sprint gebruiken als laatste voorbereiding op Heeren veen zoals dit jaar is natuurlijk niet dé juiste weg. Het valt voor mij wel te verdedigen, gewoon omdat er tus sen Alma Ata en Heerenveen geen en kele wedstrijd was en om de rijdsters toch wat competitie te kunnen geven heb ik ze maar ingezet op die sprint. Het gebrek aan wedstrijden is overi gens een oud probleem. Ik heb nog een uitnodiging van de Russen om eind maart naar Alma Ata te komen met de ploeg. Maar afgezien van de kosten lijkt mij dat een onhaalbare zaak. De rijdsters zijn niet meer te motiveren. We moeten er ons bij neerleggen dat na het komend week einde in Heerenveen het seizoen is afgelopen.' Gerard Maarse heeft in het verleden dikwijls gepleit voor uitzending van dat niet wordt gekenmerkt door de emotionele spanningen waaraan het Nederlands damesschaatsen in een re cent verleden zo veelvuldig mank ging. Maarse: 'Niettemin is het eigen lijk erg moeilijk om een damesploeg te begeleiden. Met heren is dat an ders. Die zijn over het algemeen wat meer open, zeggen waar het op staat. Trekken in een conflictsituatie hun mond flink open en zijn het dan ver volgens ook weer vergeten. Vrouwen zijn wat jaloerser van aard. willen graag de kat uit de boom kijken. Als trainer moet je oppassen dat ze alle maal precies dezelfde aandacht krij gen, anders heb je zo bonje. Ze vra gen ook meer controle dan de man. Ze willen veel meer dan een man ho ren of het goed gaat'. Gerard Maarse is gewend om de schaatsters die *aan zijn zorgen zijn toevertrouwd niet te sparen als hij vindt dat daar aanleiding toe is. In Alma Ata karakteriseerde hij de stijl van de teleurstellende Sippie Tiche laar als die van een 'varken', een kreet die hem van bondszijde nogal kwalijk is genomen. Maarse zal zich daarover na afloop van het seizoen te verantwoorden hebben. Gerard Maar se: 'Topsporters die falen kun je ge rust de waarheid zeggen. Of het altijd even tactisch is vraag ik me ook wel eens af. Maar qua mentaliteit moet .ie daar tegenop kunnen. Juist als je die kritiek overwint toon je je grootte. Sippie zelf heeft mij die uitspraak overigens niet kwalijk genomen. Toen zij in het vliegtuig terug naar Neder land mijn uitspraak in een krant las, tekende zij een varkentje en zette er 'knor, knor" bij. Dat bewijst dat zij ook dat kan verwerken'. De KNSB kan tot en met het Olym pisch jaar 1976 rekenen op continuï teit wat betreft de belangrijkste bege- leidingspost bij het damesschaatsen. Tot en met het Olympisch toernooi in Innsbrück blijft Maarse aan als trai ner. 'In dat jaar zou ik graag mijn op- Van onze speciale verslaggever WASSENAAR Woensdag 11 juli 1973 gooide Win Remmers- waal als werper van het nationale honkbalteam tegen Italië (een 7-6 zege) de wedstrijd van zijn leven: de fabelachtige knallen die hij toen in het Pim Mulierstadion in Haarlem in de handschoen van achtervanger Hans Augustinus deponeerde, vormden uit eindelijk de grondslag voor een nieuwe Europese honkbaltitel, voor de tiende keer. Nu, meer dan een half jaar later, moet dezelfde Remmerswaal eigenlijk van voorafaan zijn carrière opbouwen. Oorzaak: een voor een werper uiterst onaangename ziekte, witte vingers als gevolg van een onjuiste bloedtoevoer naar zijn meest machtige wapen, de rechterhand. Lange tijd heeft het er naar uit gezien dat het jochie uit het Was- senaarse voordorp Kerkehout en uitkomend voor het inmiddels uil de hoofdklasse gedegradeerde Storks (Den Haag) zijn perspec tiefvolle honkbaltoekomst wel kon afschrijven. De lijdensweg die hij na die geweldige woensdagavond in juli heeft moeten gaan, dreigde uit te lopen op een triest drama. De 19-jarige Remmerswaal, een jongen nog temidden van de ge routineerde nationale formatie, en op 11 juli vorig jaar opgescheept met de taak Italië te verslaan, lijkt weer terug te komen. De eerste trainingen heeft hij al weer achter de rug. Fanatieker dan ooit is hij van plan een zo hoog mogelijke positie in de honkballerij te ver werven. toren een stukje van een zenuw af, waardoor een betere toevoer van het bloed naar de vingers zou wor den geforceerd, ook werd de eerste rib verwijderd, die op een andere zenuw drukte. Drie dagen ging de gezondheid van de patiënt vooruit, toen hij plotseling een bloeding tussen de pleurabladen kreeg. HARO HIELKEMA V VOETBAL Chrl» de Vries van De Graafschap is naar aanleiding van zijn omstreden kopstoot ten opzichte van Twentespeler Dieter Schwemmlc en zijn daaropvolgenre rode kaart door de tucht com missie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. De Vries mas daarnaast verweer voeren tegen de be doeling van de commissie een lopende voorwaardelijke straf om te zetten In een onvoorwaardelijke. Wordt dit verweer af gewezen dan zal de Doetlnchcmmcr zelfs vier bindende wedstrijden aan de kant moeten zitten. H1J kreeg bovendien een boete van 200. De andere straffen H. Hovenkamp - twee wedstrijden en 200.-. K. Bregman een wedstrijd en 200.- 55 GEWONDEN volger willen inwerken. Er zijn wat dat betreft nog geen namen genoemd. Misschien zijn Henk Gemser, de con ditietrainer van de herenkernploeg of Wiebe Kort kandidaat. Ik ben bereid om mocht daaraan behoefte be staan om ook in het eerste seizoen dat ik niet meer als kernploegtrainer werkzaam zal zijn, adviezen te blijven verstrekken'. JOOP HOLTHAUSEN SETE (ANP). Het Nederlands amateur elftal is winnaar van groep 3 geworden in de voorronden van het toernooi om het Europese kampioen schap voor amateur-landenelftallen. Nederland werd zeker van die eerste plaats doordat Schotland in Sete ge lijk speelde tegen Frankrijk, 11. Met nog te spelen Nederland-Frank rijk, op 13 maart, heeft Nederland 6 punten, Frankrijk 3 en Schotland is uitgespeeld met 1 punt. De Franse amateurs, die in Sete moesten winnen om hun kans te be houden opd e eerste plaats, die recht geeft op de halve finales, stonden bij rust met 01 achter. Verder dan een gelijkmaker kwamen de fransen ind e tweede helft niet. EINDHOVEN (ANP). Het volgend seizoen zal PSV de beschikking heb ben over drie Zweedse spelers. Per 15 juli a.s. komt de achttienjarige Peter Dahlquist één van de meest talentvol le spelers van het Zwedse UEFA-elftal van Oergryte is over naar PSV. Hij is na Bjoern Nordquist en Ralf Edström de derde Zweed in Eindhovense dienst. PSV zal ze alle drie tegelijk kunnen opstellen omdat tegen die tijd Nordquist twee jaar in Nederland is en dan niet meer als buitenlander wordt beschouwd. Peter Dalquist, die dezer dagen een tweejarig contract te kende, maakt dit voorjaar zijn gymna sium-studie af en zal bij Philips Eind- werkzaam zijn. NAAR MIAMI Een niveau dat voor Nederlandse begrippen ongekend is. Want Win kreeg als eerste in dit land een uitnodiging om in het Mekka van de honkballers (de Verenigde Sta ten) te komen spelen. Ron Fraser, tijdens de Europese kampioen schappen in Haarlem coach van de nationale ploeg, zag in Remmers waal genoeg perspectief om hem al op de eerste dag van het trainings kamp de eervolle invitatie voor te houden. Zijn jeugdige pupil kon voor minstens één jaar in het team van de universiteit van Miami komen spelen en tegelijk een stu die aan deze onderwijsinstelling volgen. Het jawoord van de Storks- klonk dan ook zeer snel. De overtocht naar de andere zijde van de Atlantische Oceaan in sep tember ging echter niet door. Niet lang na de titelstrijd raakte Rem mers waal uit vorm: in eerste in stantie werd dit gezien als een te rugslag op de opgehemelde presta ties tegen Italië. Inmiddels is be kend dat de verschijnselen van twee witte vingers aan zijn rech terhand hoogstwaarschijnlijk hun uitwerking hadden op de matige verrichtingen. Verschijnselen over igens die pas later aan het licht kwamen. STEEDS WITTER Ik kreeg minder gevoel in mijn vingers en raakte zo de controle op de bal kwijt. De vingers werden op den duur steeds witter, maar de doktoren wisten niet wat er aan de hand was. Door de vingers hard handig door het gravel te halen, forceerde ik dat gevoel, maar enig effect kreeg ik nauwelijks in de worpen.' Uiteindelijk besloten de medici fo to's te laten maken van de arm van de werper. 'Vijf uur lang ben ik onderzocht. Werden er foto's ge maakt, nadat ze een contraststof in de arm hadden gespoten om te zien waar er eventuele vernauwin gen in de bloedvaten zaten. Maar ik bleek er niet tegen te kunnen. Ik raakte twee uur buiten westen en enkele uren ook was ik daarna mijn geheugen kwijt. Maar ook dit onderzoek leverde geen resultaat op.' In november werd operatief inge grepen. Niet alleen sneden de dok- (ADVERTENTIE) Met fabelachtige knallen in het duel tegen Italië legde Win Remmers waal de grondslag voor de tiende Europese titel. Het sprookje van een reis naar de Verenigde Staten werd echter lange tijd verstoord door een onaangename ziekte. Remmerswaal: 'Ik stierf bijna van de pijn, maar gelukkig was het geen bloeding in de longen; anders had ik vermoedelijk nooit meer kunnen honkballen.' WILSKRACHT Mede dankzij de enonne wils kracht van Win verliep het gene zingsproces vrij snel. Zijn psychi sche inzinkingen ('Ik werd stapel gek van de onzekerheid. Iedereen ging zeggen wat ik mankeerde en daardoor haalde ik me ook de vreemdste dingen in het hoofd') verdwenen en momenteel kijkt hij al weer hoopvol in de toekomst. De ziekte, nu omschreven als het verschijnsel van Reynaud waar de Amerikaanse topwerper Koufax ook mee te maken heeft gehad, lijkt voorbij en Remmerswaal is volop in training. Dat is nodig ook. want de werper heeft inmiddels opnieuw contact met Ron Fraser gekregen. De 'so res' van de honkballer waren ook in Amerika bekend geworden en de correspondentie was tijdelijk gestaakt. Win: 'Nadat ik via een honkbalrelatie gehoord had dat Fraser nog steeds op me wacht, heb ik hem opgebeld. Zijn eerste vraag was: 'Hoe gaat hel met je vingers?' Toen ik zei dat het weer goed ging, antwoordde hij direct dat ik dan in september maar moest komen. Een geweldige op pepper voor me. In de Haarlemse Honkbalweek deze zomer moet ik weer op mijn oude niveau zijn en dan ga ik naar Miami.' VOLWASSENER Remmerswaal is na zijn problemen een stuk volwassener geworden: 'Ik heb in feite veel meer meegemaakt dan mijn leeftijdsgenoten. De hardheid die ik heb opgedaan, zal me zeker profijt geven. Overigens ga ik in september in elk geval naar de Verenigde Staten. Of Fra ser me wil hebben of niet. Ik bied me daar gewoon aan. Langer wach ten doe ik niet meer.' Als de voorspellingen uitkomen, zal het jochie dat vorig jaar elke honkballiefhebber in Nederland versteld deed staan door zijn ver richtingen en dat direct werd ver geleken met de bijna legendarische Rob Hoffmann, zijn sportieve doel zeker bereiken. De ijzersterke men taliteit die hij in de periode van zijn ziekte heeft getoond, staat er naast zijn grote capaciteiten borg voor. Rinus Michels en zijn vrouw begroeten op het vliegveld van Barce lona Johan Cruijff en vrouw Dannv. In de boodschappentas de jong ste telg Johan Jordi. 6.000 pond. Op 27 maart zal hij op nieuw voor de rechter moeten ver schijnen. LIMA Nadat het afgelopen week einde bij een ongeluk in het Zama- lek-stadion van Cairo 88 mensen om het leven kwamen, heeft zich giste ren in Lima opnieuw een ernstig ongeval voorgedaan In een voetbal stadion, zij het dat deze keer de af loop minder fataal was: bij het in storten van een muur werden 55 mensen gewond, van wie vijf zwaar, liet ongeluk ontstond doordat ruim honderd supporters over een van de muren van het uitverkochte Sari Martin de Torrcs-stadion in Lima klommen. De muur begaf het en de brokstukken verwondden ook men sen die al in het stadion aanwezig waren. Dodelijke ongelukken deden zich hierbij niet voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11