L Met computersimulaties is veiligheidsonderzoek van auto's zeer gebaat Belagers van milieu staan tegenover niet-gesloten front autobiografie )irecteur en stafleden mlporganisatie voor mitenlanders ontslagen Amerikanen testen crash bij 96 kilometer per uur i. Mazure overleden Inrust over geharrewar i top Hollandia tricot ïuinig zijn met hout Het prijsverschil inde Bijenkor^^ Meningsverschillen tussen actiegroepen een teken van volwassenheid 15% winterkorting Goeie reden om vast aan lange hete zomers te denken. 1 OUW/KWARTET WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T10/DRL9 door Sicco de Jong i een onzer verslaggevers iMiSTERDAM Het bestuur van de Stichting Welzijn Buiben- ndse 'Werknemers (SWBW) in Amsterdam heeft de directeur an de Stichting en enige stafleden ontslag aangezegd. Tot waarne- tend directeur wordt aan het gemeentebestuur drs. A. B. Kap- nian voorgedragen. inleiding tot het ontslag is een zich lortslepend conflict tussen het be- uur en de staf van de Stichting, „r ten verschil van tarilfct °ver de „ze waarop het doel van de Stich bereikt moet worden. Met name vraag of de SWBW (oorspronkelijk «zet als hulpverlenende instellin0 or de buitenlander als aparte cate- irie maar vooral ook met het doel normale hulpverlenende instanties kor buitenlanders toegankelijk te aken, zelf ook individuele buitenlan- ers niet adviezen moet helpen en of iiwilligersgroepen die zich hiervoor zetten, gesteund moeten worden, erd verschillend beantwoord. I et conflict is zo hoog gelopen, dat I e staf aan de wethouder voor sociale I ken van Amsterdam vroeg het be- uur te ontslaan en toe te staan dat I staf zelf het bestuur ging vormen. I rik het bestuur eiste duidelijkheid I m de overheid in deze kwestie. Be- iddelingspogingen en overleg mis- I kten. terwijl de kritiek vanuit het I id op de SWBW toenam. Het ge- I eentebestuur van Amsterdam en het I inisterie van CRM hebben zich op I februari achter het standpunt van I t bestuur gesteld en het verzoek om itslag van het bestuur door de staf jewezen. heistellingen fflr de mening van het gemeentebe- stiï.r heeft de SWBW twee doelstel- lingn: in de eerste plaats dient de i Sticting te bevorderen dat de buiten- lanors in Amsterdam zo goed moge lijk rorden geholpen. Daarnaast moet er vorlichting en advies aan de bui- lenladers worden gegeven, opdat ze ia vlledig mogelijk in de Amster- iams samenleving kunnen meedoen, li di bestuurssamenstelling moeten leze twee doelstellingen merkbaar ijn a zullen dus ook stafleden bij bleid hun inbreng moeten heb- Jeelname van de directeur als id rai het bestuur, de aanwijzing an wee stafleden als permanente ad- iseirs en afspraken over openheid an nformatie zullen die inbreng ver- ekeen. 'ensotte merkt het gemeentebestuur ip dit in de werkwijze van de Stich- ing tot uitdrukking dient te worden gebracht dat de SWBW alle buiten landers helpt, ongeacht nationaliteit, geloof of overtuiging en bovendien een functie heeft voor alle instellin gen die voor een stuk dienstverlening verantwoordelijkheid dragen. ÓNDEN De schepper van de tripheid Dick Bos. Alfred Mazure, is p 59-jar.ge leeftijd aan een hartaan- al overleden in Londen, waar hij de •atste jaren woonde. Mazure heeft ijna tachtig Dick-Bos-boekjes op zijn aam staan. De eerste deeltjes ver- chenei in de oorlog ze werden door e Duiisers in de ban gedaan, nadat lazure had geweigerd van Dick Bos en SS-er te maken. Model voor de triphe.d stond de Haagse jiu-jitsu-le- aar llaurice van Nieuwenhuizen. hor de Dick-B'Sp-boekjes, die eertijds ij ouders en opvoeders in een slech- i reuk stonden, herleèfde kortgele- en debelangstelling; uitgeverij De rbeiderspers herdrukte er een aantal an in de originele versie. an onze soc.-economische redactie ÏEENENDAAL De ondernemings- lad van Hollandia Tricotfabrieken m eenendaal heeft een dringend be- Oep gedaan op de vakbonden, op kór- termijn met de directie te gaan iraten om de onrust onder de werk- roers te kunnen wegnemen. Volgens en verklaring bestaat ernstige twijfel rer het voortbestaan van de onderne- ling, in verband met voortdurende ïeningsverschillen tussen commissa- ssen onderling en tussen commissa- ien en directie, en vanwege 'recht- reekse inmenging van aandeelhou- lers in het beleid'. eigens vakbondsbestuurder J. van jk (NVV) en D. J. Stronks (CNV) lat het om de heren Van Leeuwen. B 1935 oprichters /an Hollandia. die ich in 1970 na e~n forse ruzie terug rokken. maar nog een meerderheid pakket aandelen hebben. Het gehar rewar in de top heeft volgens de on- lernemingsraad geleid tot een groot erloop, ook bij directie en staf. Men 1st dat er, hangende bgsprekingen net de vakbonden,, geen ontslagen neer vallen en geen reorganisaties rorden uitgevoerd. Bij Hollandia wer ken 750 mensen, van wie 350 in Veen- tndaal. Andere bedrijven zijn geves tigd in Hechtel (België) en Lopper- Van een.verslaggever IAARLEM Alle gemeenten in Ne erland hebben een verzoek gekregen im al het hrut, dat in hun gemeenten ordt gekapt, een nuttige bestemming te geven. De brief is afkomstig van de tichting Industrie-Hout, een instel ling van de Nederlandse papierindus trie. In verband met de toenemende schaarste aan hout, zo schrijft de itichting, is het meer dan ooit nood zakelijk dat er geen hout verloren laat. Het is de stichting gebleken, dat 'eel gemeenten niet op de hoogte zijn ïan de mogelijkheden hun gekapt kout te verkopen. Met acht houtschroeven is dit zonnescherm eenvoudig op het kozijn te monteren- U kunt kiezen uit elke maat tussen 1. 50 en 4 meter (oplopend met 10 cm). De aluminium kon- struktie is weerbestendig. Het dralondoek (oranje, rood, blauw of groen) is licht- en weerecht. De winterkorting geldt tot 4 maart. Aflevering naar wens, met een mini mum van 3 weken. Een paar maten (uitval 100 cm). 3 meter QTO A normaal 382. -.als tijdelijke Prijswinner ÜCrlp 3. 50 meter normaal 464. -.fZQ^ Afd. als tijdelijke Prijswinner Tuinmeubelen.^^^, Onder de voor het Vakblad voor biologen bijna sensationeel te noemen kop 'Botsingen ill bet milieu wereldje', publiceerde dat tijdschrift onlangs een belangwekkende beschouwing over de ontwikkeling van actiegroepen. Eerst worden verschillen in aanpak van problemen geïllustreerd aan de opstelling van een aantal landelijke organisaties. structurering van onder meer het pro- duktiesysteem in socialistische zin'. Die verschillende benaderingen geven natuurlijk aanleiding tot onderlinge botsingen, concludeert het Vakblad voor biologen. Maar 'conflicten tussen milieugroepen kunnen ook voortko men uit tegenstrijdige belangen, en verliezen dan hun academische karak ter. 'Zo raakte de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer in de clinch met het Schiphol-Stop ccmité. De laatste groep hoopt de ondraaglijke geluidso verlast in de woonkernen rond Schip hol op te lossen door verplaatsing van de luchthaven naar de in te polderen biologenblad, over de aanleg van de smeerpijp. De Waddenvereniging (te gen) ziet zich geplaatst tegenover on der anderen veel Oost-Groningers, die de stank en hinder van het vervuilde oppervlaktewater in hun streek beu zijn en de troep naar de Waddenzee afgevoerd willen zien. Niet hopeloos Dit soort kwesties betekent niet dat de Nederlandse milieu-wereld intern hopeloos verdeeld is, aldus het Vak blad voor biologen. Er zijn ook voor beelden van coördinatie en samenwer king tussen milieugroepen. Toch is zienlijk verzwakt'. Behalve deze lofwaardige oproep tot het sluiten van de rijen,is er mis schien nog een andere gedachte aan de beschouwing over conflicten tussen actiegroepen vast te knopen. Het dui delijk worden van meningsverschillen zou wel eens een teken van volwas senheid van de beweging als geheel kunnen zijn. Toen actiegroepen of ac tievoerende eenlingen nog roependen in de woestijn waren en dat is in zijn algemeenheid nog niet eens zo vreselijk veel jaren geleden be stond het probleem eenvoudig niet. Maar nu er in ieder geval naar hen geluisterd wordt (wat niet altijd bete- De botsproeven in de Europese researchafdelingen van auto fabrieken wijzen uit. dat de overleverings- kaus bij een klap van tachtig kilometer per uur frontaal tegen beton uiterst gering is. Maar de Ameri kaanse onderzoek-onderneming Calspan is er in geslaagd de veiliglieidsresearc.il verder toe te spitsen met behulp van computersimulaties. Bij een praktische controle daarop bleek bet mogelijk er bij een zelfde 'crash test* met 96 kilometer per uur liet leven af te brengen. 'De Vereniging tot behoud van na tuurmonumenten, met haar rond 200.000 leden veruit de groctste orga nisatie in ons land, houdt zich verre van al het politieke gewoel, maar heeft wel een grote inbreng in de stichting Natuur en milieu en in de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming (CC), die van deze stichting deel uitmaakt. Optre dend als bundeling van vele particu liere natuurbeschermingsorganisaties, kan de CC wel als pressiegroep wor den beschouwd, maar bij het publiek geniet zij niet zoveel bekendheid. Haar behoedzame wijze van optreden is daar waarschijnlijk wel mede debet aan. (Natuur en milieu begint de laatste tijd met succes wat meer aan kent dat er dan ook iets gebeurt) ko men de meningsverschillen boven. Voor een deel zijn dat inderdaad de zinloze conflicten waartegen het Vak blad voor biologen waarschuwt, die de goede zaak alleen afbraak kunnen doen. Voor een ander deel zijn die menings verschillen misschien een afspiegeling van werkelijk bestaande verschillen. Dan betekent een 'conflict' dat aan de afweging van verschillende maatschap pelijke belangen actief wordt gewerkt door de betrokken burgers zelf. Dat is een in wezen democratische ontwikke ling die alleen een gezonde, volwassen beweging zich kan, en misschien zelfs moet veroorloven. Het succes met Calsparis crash-test van meer dan negentig kilometer per uur is te danken aan de 'air-bag' of luchtzak. Deze plotseling 'automatisch opblazende ballon, die door General Motors dit jaar al op verscheidene modellen als extra geleverd wordt, vangt de auto-inzittenden bij een bot sing op. Men behoeft dan geen gor dels meer te dragen. Dit flexibele stootkussen moet even wel in werking komen, vóórdat de in zittenden van de klap van de aanrij ding naar voren geslagen worden. Verder moet de bumper, vanwaar de impuls wordt doorgegeven, de kracht van de botsing registreren opdat niet bij een kleine parkeerstoot tegelijk de luchtzakken opblazen. Ook deze vraag stukken zijn met behulp van de IBM- computer opgelost. Uit de berekenin gen op grond van de door Calspan op gestelde programma's bleek dat zolang het front van de auto meegeeft bij een botsing, de schok in het interieur nog nauwelijks merkbaar is. Zodra de schokabsorberende voorzijde is samen gedrukt, worden de mensen in de au to echter door de schokgolf met een ontstellende kracht naar voren gewor pen. Het moment tussen de eerste klap en de schokgolf is juist groot genoeg om een elektrisch signaal door te geven, waardoor de luchtzak zich opblaast. Deze tijdsverhoudingen in minie me fracties van een seconde zijn op de computer nauwkeurig berekend. Deze nauwkeurigheid overtreft die van de gebruikelijke slow motionfilm verre. Zodoende is het ook mogelijk bij de autoconstructie precies te pro grammeren dat het signaal uit de bumper onder alle omstandigheden het dashboard al bereikt, voordat de schokgolf ontstaat. De computer kan daarbij vele omstan digheden, die denkbaar zijn, recon strueren. Hiertoe worden ongevallen uit de praktijk in Amerika door vrachtwagens met elektronische appa ratuur doorgeseind aan de computer, die dan aan de vrachtwagenbeman ning op de plaats van het ongeval zelfs nog vragen kan stellen. Verschillen Het veiligheidsonderzoek heeft te ma ken met grote verschillen in ongeval len. De frontale botsing tegen een be tonnen paal of muur vormt maar één aspect. Zijwaartse aanrijdingen waarbij de luchtzak minder zinvol is en aanrijdingen tussen grote en kleine auto's geven een haast oneindi ge variatie aan ongevallenbeschrijvin gen te zien. In de praktijk wordt voordat een botsing tot stand komt nog vaak geremd en gestuurd, terwijl men bij de botsproeven steeds uitgaat van een kaarsrechte acceleratie. De computer kan nu voor een diep gaander ongevallenregistratie zorgen. Maar ook kan het elektronische re- kentuig een lijn in de vele variaties van ongevallen brengen. Op grond daarvan kan de research dan ook meer en meer op de praktijk worden afgestemd, waarmee het onderzoek aan waarde zal winnen. Rome (zie ik daar bij de VMC een wenkbrauw omhoog gaan? - rf.)' radi caler op, is ook bekender, maar heeft door haar geringe omvang wéfhig werkelijke daadkracht. Ook de Lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee komt dikwijls tot duide lijker uitspraken en een meer actiege-r richte houding. Zij schaart zich ech ter, evenmin als de vorigen.-onder het vaandel van een maatschappelijke ideologie, en onderscheidt zich daar door bijvoorbeeld van de afdelingen •van het Centraal Aktiecomité Rijn mond en van het Milieu.aktiecentrum Nederland. Die zoeken de oorzaken van de milieu-problematiek in de eco nomische structuur van de sAmerilé-'1 ving en sturen daarom aan op her- Markerwaard. De IJsselmeer-vereni- ging wil van verdere inpoldering af zien en voorziet verpesting van het nog' landelijke Waterland door a?n- en afvoerwegen en verplaatsing van dé geluidsoverlast naar de steden aan het IJsselmeer. 'Een korte-termijn 'oplossing' die niets oplost maar met de luchthaven het bijbehorende milieubederf mee ver plaatst, komt hier iri conflict met een iahge-termijn oplossing, zoalsbepleit door de IJsselmeer-vereniging ombui ging van het groeibeleid naar stabili satie van het luchtverkeer'. Een ander belangenconflict deed zich voor in Oost-Groningen, schrijft het het nuttig, te bedenken dat de bela gers van het milieu niet altijd een ge sloten front tegenover zich vinden. Overweging van een mogelijk conflict met mensen die eigenlijk gelijkgezind zijn, is met name nodig wanneer men stelling neemt of een strategie uitstip pelt, werdt de biologen voorgehouden. 'Hoe noodzakelijk de bestrijding van verder milieuverval op korte termijn ook is, wanneer men door het aan vaarden van een haalbare, maar on volkomen oplossing, andere milieu groepen tegen zich in het harnas jaagt omdat dan hun belangen in het geding komen, wordt de eigen stel- lingname ten opzichte van, bijvoor beeld, overheid en bedrijfsleven, aan- Calspan, een jaar geleden nog bekend onder de naam Cornell Aeronautical Laboratories, heeft van de Amerikaan se regering verscheidene malen subsi diés ontvangen voor het onderzoek naar een veilige autoconstructie. Ook in januari behoorde Calspan tot de vijf ondernemingen, die een -opdracht kregen om een ontwerp te leveren van een kleine experimentele veilig heidswagen. Calspan ontvangt hier voor alleen al ruim een miljoen gul den overheidsgelden. De andere vier opdrachten gingen naar AMV waarvan de grote ESV (Experimen tal Safety Vehicle) volgens Washing ton de beste was Ford, Minicars Inc. uit Californië en Volkswagen. Calspan legt zich steeds sterker toe op computerproeven. De computer een IBM 370-168 simuleert niet alleen de werkelijkheid, maar biedt daarpp meer variatiemogelijkheden. Zcidoètjde Lan iedere moge|ijke afwij king in gladheid 'van het' wegdek, scherpte van de bochten en het voer tuiggedrag geprogrammeerd worden én onmiddellijk een botsingsverloop als uitkomst opleveren. De program ma's worden samengesteld op grond van in de praktijk genomen proeven en de uitkomsten worden ook weer gecontroleerd met behulp van de kost bare crash-tests, waarbij steeds een auto sneuvelt. Deze elektronische me thode van onderzoek maakt een ver snelling mogelijk in de uitvoering van het researchprogramma. Boven dien kan in betrekkelijk korte tijd uitvoeriger speurwerk verricht wor den en zijn de kosten lager. Zo gaat de klassieke botsproef in zijn werk. Op de bovenste foto nadert de testwagen met een snelheid van ruim negen tig kilometer per uur de betonnen paal. Op de foto daaronder krult het schokabsorberende front zich om die paal heen. Intussen begint het opblazen van de luchtzak. Op de derde foto gaat de schokgolf door de gehele carrosserie. Het stoot- kussen is nu vol genoeg om de testpop of dummy te kunnen opvangen: ook de rugleuning van de stoel komt overigens naar voren. Het achterstuk van de wagen springt omhoog. Op de onderste foto tenslotte wordt de pop geheel omhuld door de luchtzak en komt het achterstuk van de wagen weer neer. Deze crash-test diende om de simulatie van een compu ter te controleren. door drs. de weg te timmeren rf.). Club van Rome 'De vereniging Milieudefensie stelt zich, in het spoor van de Club van i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9