Medisch Comité Angola: halfmiljoen bijeenbrengen dichtbij Commentaar Hulp aan slachtoffers van Portugees bewind lypocriet "(Dreigement Ook gebouwen uit de laatste eeuw wellicht monument Minister: op scholen in de Rijnmond geen noodsituatie Nachtvorst naar apartheid in de studie muuricrant cornelia BOUW/KWAiRlTET WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 BIWKNLAM) T5/K7 De schok, veroorzaakt door terreurac ties als die tijdens de Olympische Spe len in München, heeft in Nederland de stoot gegeven tot de oprichting van een politioneel scherpschutterskorps. Voor de NCRV-televisie heeft minis ter Van Agt eergisteren het bestaan van dit korps verdedigd met het argu ment, dat schieten-om-te-doden wel eens noodzakelijk kan zijn om de le vens van onschuldige gijzelaars te red den. Dit argument heeft geen genade kun nen vinden in de ogen van de juridi- iche medewerker van de Volkskrant. Hij vindt het gebruik ervan zelfs hypocriet'. Want waarom, zo vraagt hij, komen die levens van onschuldige [ijzelaars eigenlijk in gevaar? Omdat re bedreigd worden door een 'terrorist die vrijlating van politieke gevangenen ••il'. een 'bankrover die weg wil met «n miljoen', of een 'moordenaar die dreigt nog meer slachtoffers te maken, lis men hem niet laat gaan?' Nee. Die levens komen volgens de juridi sche medewerker van de Volkskrant pas echt in gevaar, als de autoriteiten weigeren, de terrorist, de bankrover en de moordenaar hun zin te1 geven. r Anders gezegd: als de maatschappij n tot elke prijs (inclusief de prijs van r- iet leven van een misdadiger) haar tchtsorde, of bepaalde onderdelen t daarvan, wil handhaven, p Mag dat dan niet? Nu, dat beweert de n uridische medewerker van de Volks- irant niet. Zijn betoog is trouwens in [e iet algemeen minder opmerkelijk om n vat hij beweert dan om wat hij sugge- n'teert. Hij beweert b.v. ook niet. dat 3 iet scherpschutterskorps geen be staansrecht heeft. Of dat het tot taak [OU hebben iedere misdadiger die gij zelaars gemaakt heeft, maar overhoop - te,schieten. Evenmin beweer» 'Mi. dat erroristen nooit levensei ;k zijn foor hun gijzelaars en ook in o'n geval zorgvuldiger zou moeten imspringen met het leven van de ter- orist dan hij dreigt te doen met dat M an zijn weerloze slachtoffers. Dat be- léért hij allemaal niet. Maar hij heeft ich - en dan formuleren we het nog 6 nild - wel bijzonder weinig moeite ge- roost om de indruk te wekken, dat lij er anders over denkt. Su weet ook de juridische mcdewer- m ;er van de Volkskrant natuurlijk best. Jat minister Van Agt (die uiteindelijk oestemming nioet geven om te schie- len) het korps heus niet denkt te ge- iruiken als er een miljoen uit de kluis -van een bank op het spel staat. Zoals >n nj ook wel weet. dat bij deze minister uj elfs in gevallen waarin terroristen re- leloos genoeg zijn om. ongeacht de 01 iouding van de autoriteiten weinig n loop te laten voor het leven van gij- 10 elaars. niet automatisch het bevel tot uren zal worden gegeven, maar pas ei n het uiterste geval, wanneer geen an- "JJ Ier middel tot redding van onschuldi ge mensenlevens meer lijkt te baten. )it te weten, en toch de indruk te ,svestigen, dat we hier te maken hebben •«met een korps 'snelschutters' en met ri een minister die de handhaving van l vrijwel iedere maatschappelijke norm xs van meer waarde acht dan het leven »an een terrorist - dat is pas echt hypocriet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Medisch Comité Angola is gisteren begonnen met een grootscheepse landelijke actie: 'Nederland voor Angola, Mozambique en Guinee Bissau'. Doel van deze actie is een half miljoen gulden bijeen te brengen voor de medische diensten van de bevrijdingsbewegingen daar, die medische verzorging aan de gehele bevolking geven. Wat bedoelt minister Westerterp pre- met zijn dreigement, dat de Ne derlandse regering het aantal KLM- vluchten tussen Paramaribo en Am sterdam zal verminderen als de Suri naamse regering niet instemt met de door de KLM bedongen prijsverho ging voor het passagiersvervoer op de ze lijn? Bedoelt minister Westerterp op indi recte wijze te dreigen met het stellen van een grens voor het aantal Surina- mers dat Nederland in mag? Men kent het probleem: alle Surinamers mogen als lezitters van het blauwe Nederlandse paspoort zonder meer ons land in en daarom is één van de weinige mcgelijkheden om de toevloed te beperken het verminderen van de xvoerscipaciteit. Over de bezettingsgraad van de toe stellen c? de lijn Paramaribo-Amster dam dat de KLM nogal geheimzin nig. mar de indruk bestaat toch wel dat de lijn (zeker in de riciïting Zan- deri)-S'hiphol) aan een zekere behoef te volvet, om het zo neutraal moge lijk tfzeggen. De onclusie ligt dan voor de hand dat ninister Westerterp in een wat narrke stemming als gevolg van de afgebroken Besprekingen in Paramari bo dreigt om door middel van een j-J practische maatregel een stuk princi pal beleid uit te voeren. Voor de te- lefrstelling van de minister kan men bgrip hebben - voor de daaraan ver- tonden consequenties niet. )f - en dat is een heel andere moge- lijkheid - verklapt minister Westerterp ji ionder het te bedoelen iets wat de KLM zelf juist zo geheim wilde hou den, namelijk dat de toestellen op de lijn Amsterdam-Paramaribo met een jJ hoop lege stoelen vliegen? In dat ge val ligt het juist voor de hand om door vermindering van het aantal vluchten de lijn rendabel te maken. Wat ons betreft moet de minister daarom maar zo gauw mogelijk zijn dreigement uitvoeren. De medische diensten verzorgen 'de zieken en ontfermen zich over de ge wonden, die het slachtoffer zijn ge worden van de Portugese terreur- Daarmee wordt gewerkt aan een .ïieu- we gezondheidszorg. Het Medisch Co mité Angola wil aan de opbouw van deze gezondheidszorg steun verlenen en geld inzamelen om daarvoor medi camenten, jeeps voor artsen, röntge napparatuur en ambulances te kunnen kopen. Al meer dan tien jaar wordt er in de Portugese koloniën Angola, Mozambi que en Guinee een bevrijdingsstrijd gevoerd. De bevrijdingsbewegingen MPLA (Angola, Frelimo, (Mozambi que) en PAIGC (Guinee Bissau) heb ben grote gebieden van het land on der controle. De PAIGC heeft na de mocratische verkiezingen de onafhan kelijkheid van Guinee uitgeroepen. Deze onafhankelijkheid is door de meerderheid van de VN-landen er kend. Alleen de Westerse landen, waaronder Nederland, hebben het nog laten afweten. Zuidelijk Afrika is het meest delfstof- rijke gebied in de wereld. Amerika en Duitsland hebben er grote investerin gen. Gulf Oil heeft grote olievoorra den aangeboord voor de kust van An gola. Duitsland heeft uranium ontdekt in Namibië (Zuid-West Afrika) en Siemens heeft geïnvesteerd in de Ca- bora Bassa-dam in Mozambique, die ernergie gaat leveren voor het Zuid- Afrika van de Aaparfheid. Het zijn volgens het comité de rege ringen van deze landen, die het Por tugese leger bewapenen, 'een leger, dat in eigen land een fascistisch re giem In het zadel houdt'. 'In Afrika wordt gemoord met NAVO-wapens. De massa-moorden 'zoals in Wiriyamu (Mozambique), die hun gelijke vinden in My Lai (Vietnam) zijn het gevolg van deze politiek. Ze schokten de we reld en vervulden de bevolking van Nederland met afschuw. De bevrij- Van een verslaggever DEN HAAG De monumentenraad is bezig met de voorbereiding van een advies over de mogelijke bescherming van bouwwerken uit de tweede helft van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw. Die bescherming moet dan plaatsvinden ingevolge de bepalingen van de monumentenwet. Minister Van Doem van CRM heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Van Ooijen en Knot (PvdA). Tot de gebouwen die waarschijnlijk beschermd gaan worden kunnen in dustriële bouwwerken, stations en dergelijke gerekend worden. De minister kan slechts morele steun verlenen als het gaat om het in stand houden van een aantal niet meer voor de steenkolenmijnbouw gebruikte koeltorens, schachtblokken en derge lijke, als een blijvende herinnering aan de mijnindustrie in Zuid-Lim burg. Als financiële steun, verleend werd voor het bewaren van onderde len van de mijnindustrie, kan steun op andere gebieden, als textielindus trie en scheepsbouw niet achterwege blijven, aldus minister Van Doom. dingsbewegingen daarentegen komen op voor de onafhankelijkheid van de koloniën, voor een rechtvaardige toe komst. Juist in deze situatie vervullen d? medische diensten van de bevrij dingsbewegingen een onmisbare rol.' Aldus een verklaring van het Medisch Komitee Angola ter begeleiding van deze actie'. Deze verklaring is onder meer onder tekend door de PvdA. CPN, PPR, PSP, D'66, de vakcentrales NVV, NKV en CNV. de WDM, een aantal studentenverenigingen, waaronder die va® de VU, een aantal jongeren-groe peringen, het Angola-comité de Anti- Apartheidsbeweging Nederland (AABN.) en een aantal Portugese ac tiegroepen uit Amsterdam. Tegelijk met deze actie is het ooek 'De overwinning is zeker' en de film 'Sambizanga' in Nederland uitge bracht. Het doel is meer informatie te geven over de strijd, die daar wordt gevoerd. De film 'Sambizanga' is een speelfilm, opgenomen in het buurland Kongo-Brazzaville. Spelers zijn vrij heidsstrijders, die in de film de rol van gevangen genomen en gemartelde guerilleros vertolken. Het verhaal, dat gebaseerd is op de werkelijkheid van Angola, speelt zich af ir de dagen, die voorafgaan aan de vierde februari 1961, de dag, waarop illegale verzets groepen hun leiders probeerden te be vrijden uit de gevangenis van Luan da. Als repressaille voerden de Portu gezen daarna terreuracties uit in de Afrikaanse wijken van deze Angolse hoofdstad. Hoofdrolspeelster in deze film, die geregisseerd is door Sarah Maldoror, is de actrice Eliza Andrade, die gisteren in de bioscoop The Mo vies in Amsterdam aanwezig was om over deze film te vertellen. Het boek 'De overwinning is zeker' is een reisverslag van het verblijf van de student medicijnen Henk Odink (lid van het comité bij de MPLA in Angola in 1972. Hij hield een dagboek bij tijdens een tocht van ruim zeshon derd kilometer door Angola en volgde veertig dagen deze bevrijdingsbewe ging op de voet. Het boek is van een voorwoord voorzien van de hand van dokter M. A. d'Almeida, hoofd van de medische dienst van de MLPA. Het nawoord is verzorgd door de psychiater dr. Sjef Teuns, lid van het comité van aanbeveling van het Me disch Comité Angola. Het half miljoen, dat men met deze landelijke actie bijeen hoopt te krij gen, zal alsvolgt verdeeld worden. De MPLA krijgt- 50.000 gulden, bestemd voor Landrovers, zodat de twee dok ters gemakkelijker de medische pos ten kunnen bezoeken, medicamenten en rugzakken. Het Frelimo krijgt 350.000 gulden, bestemd voor twee ambulances, röntgenapparatuur (waar voor Wilde Ganzen van het IKOR af gelopen zondag ook actie heeft ge voerd) en de bouw van een zieken huis in de provincie Tete. De PAICG krijgt een ton. bestemd voor röntge napparatuur. Verder zal dit geld wor den besteed aan twee moeders met hun baby's, die getroffen zijn door Portugese bombardementen en als ge volg waarvan zware verwoningen en verminkingen hebben opgelopen. Het Medisch Comité Angola zal hen naar Nederland laten overkomen, waar ze geopereerd zullen worden en verpleegd. Dit in overleg met de dele gatie van de PAICG, die onlangs in Nederland was voor gesprekken met de ministers Van der Stoel en Pronk om te praten over de onafhankelijk heid van Guinee Bissau en het verle nen van steun aan deze bevrijdingsbe weging. In zijn boek schrijft Henk Odink: 'De Angolezen zijn in opstand gekomen en zullen de strijd tot het einde voe ren. Want zoals een militant eens te gen me zei: deze oorlog heeft nu meer dan tien jaar geduurd en ik zal de overwinning misschien niet meer meemaken, maar mijn kinderen zul len m vrijheid leven. En zo zal het zijn. Dt strijd zal doorgezet worden onder het motto, waarmee hij gevoerd wordt: de overwinning is zeker'. DEN HAAG Minister Van Kcmerta-, de van onderwijs meent niet dat er een noodsituatie op basisscholen on middelbare scholen in het Rijnmond gebied bestaat vanwege een gebnk aan ondetwijzers Dit antwoordt de minister van onder wijs op kamervragen. De person eel si tuatie in de Rijnmond is wel moei lijk. maar landelijk gezien is er een overschot aan arbeidskrachten. Alge mene maatregelen om de personeelssi- tuatie te verbeteren vinst minister Van Kemenade n;et nodig, wel wil nij overleggen met scholen die ernstige moeilijkheden hebben. Aan het begin van het cursusjaar 73- 74 waren er duizend werkloze onder wijzers: dit aantal daalde in septem ber tot 730 en nu zijn er nog 519 wer kloze leerkrachten. Er zijn dus, on danks de maatregel om 650 extra on derwijzers aan te stellen in probleem gebieden. nog voldoende over om n de bestaande vacatures te voorzien. Ruim de helft van de werkzoeken 'e onderwijzers zijn getrouwde vrouwen, die uiteraard ntet ver an hun woon plaats kunn.'n werken. Ook de leven sbeschouwelijke richtingen in het on derwijs spelen een rol bij de bestaan de spanningen tussen werkzoekende onderwijzers en vacante plaatsen, ai- dus. de minister. Van onze weerkundige medewerker Vlugger dan aanvankelijk scheen te zullen gebeuren, waren ze er al. Gisteravond in de vooravond vielen in het noordoosten blanke plekken in de rafelige stratocumulusbewolking, waaruit eerder op de dag nu en dan wat motregen was gevallen. Voorlo pers van droge lucht uit Zweden wa ren ons land genaderd. Maandaya- vond om 7 uur was de voorste begren zing Karlstad juist voorbij, waar het toen snel opklaarde. Dinsdag lag de lijn over Denemarken, waar Aalborg 3 gr. vorst rapporteerde. Ook in ons land gaat het nu 's nachts vriezen en in België en W est-Duitsland is het niet anders, waarbij minima van 1 tot 3 graden mogelijk zijn. Overdag loopt de temperatuur weer enkele gra den boven nul op, zodat er wel spra ke is van een halfslachtige zaak. Zo diep als in Jutland (plaatselijk 7) zal de temperatuur in onze omge ving vermoedelijk niet direct zakken. Bovendien kunnen wolkenvelden hier eii daar de nachtelijke temperatuurda ling storen. Bijzonder koud is het trouwens ook in Scandinavië niet. Een station als Kvikkjokk in noord- Zweden kwam gisteravond niet lager dan 10 gr. na een maximum van 1, Pajala en Kuruna 7 (maximum 5) en Sundsvall 3 2). Bij Leningrad ligt een kleine depres sie van 1010 mb, die misschien de 'Si berische lucht, aantvezig in noordoost- Europees Rusland, een uitweg in de richting van Finland zou kunnen ver schaffen. Nee.gevaar voor zwaar vorstweer zit er bepaald niet in de lucht, temeer nu het hogedrukbouwsel van de Azoren (1030 mb) tot over zuid-Noor wegen (1020 mb) zich in zuidoostelijke richting uitbreidt en de te verwachten lagere temperaturen meer een gevolg zijn van nachtelijke uitstraling dan van een koudetran sport. Over Beieren en het westen van Tsjechosloieakije ligt ook een la gedrukgebied van 1000 mb, dat in die gebieden, door opglijding van warme max. neer- temp. slag Middellandse Zeelucht tegen de koude midden-Europese lucht aanleiding geeft tot tamelijk uitgebreide neer slag. In Dresden en Cottbus (DDR) was tot gisteravond 7 uur 7 mm sneeuw gevallen. In Görlitz in het ui terste zuidoosten van de DDR viel evenals in Lodz (Polen) en Saarbrüc- ken 11 mm neerslag, hoofdzakelijk re gen. Warschau meldde zich met 9 min neerslag (maximum temperatuur 10 g lager dan maandag) en het zuid-Duit se Passou met 6 mm. De barometer van het weerschip J ten westen van Ierland wijst ruim 1027 mb aan; (ten dens stijgend) zonder meer verlrou- wen wekkend met het oog op de af weer van een nieuwe diepe stormde- pressie uit New Foundland. Amsterdam zwaar bew. 4 0 De Bilt zwaar bew. 4 0 Deelen motregen 4 0.1 Den Helder geheel bew. 4 0 Luchth. Rtd. geheel bew. 4 0 Twente geheel bew. 4 0.3 Vlissingen geheel bew. 5 0 Zd.-Limburg motregen 3 1 Aberdeen regen 9 0.1 Athene half bew. 17 0 Barcelona geheel bew. 13 0 Berlijn geheel bew. 4 0 Bordeaux geheel bew. 6 0 Brussel motregen 4 l Frankfort motregen 5 1 Genève regen 5 2 Helsinki geheel bew. —4 0 Kopennagen onbew 2 0 Lissabon regenbui 12 2 Locarno licht bew. 8 7 Londen zwaar bew. 7 0 Luxemburg motregen 3 0.6 Madrid geh bew. 7 1 Malaga zwaar bew. 15 1 Mallorca geh.bew. 12 5 Mtlnchen regen 4 5 Nice zwaar bew. 13 1 Oslo onbewolkt 0 Parijs geheel bew. 6 0 Rome half bew. 16 0 Spli t zwaar bew. 14 4 Stockholm licht bew. 1 0 Wenen geheel bew. 9 0 Zürich regen 4 0.1 Casa Blanca regen 15 9 Istanboel zwaar bew. 13 0 ZONNIQ Srr? SNEEUW OPKLARINGEN ^7/^ ONWEEK BEWOLKING 10 MAX. TE MP. Hoog water 21 februari 1974 Vlissingen: 1.36-13.57: HarlngvheMlUlien: 3.27-15.33; Rot- terdam: 4.21-16.49: Scheveningen: 3.06-15 14; IJminden: 3 39-15 47; Den Hekier: 8 36-10.30: Harlingen: 9.30-21 47: Delfzijl: 11.55-23.57. onder redactie van loessmit pleging bijvoorbeeld) stijgen plot seling >n aanzien èn de salarissen gaan omhoog. Dat zou dus ook ol geen vooruitgang betekenen. En dus is een 'free university' voor en door vrouwen het enige. Of bijzon dere cursussen aan de 'gewone' universiteit (zoals je die aan de Amerikaanse Berkeleyuniversiteit vindt) die niet eerst door een 'mannenzeef' zijn gegaan. Moeten universitaire vrouwen ei genlijk niet eerst iets voor arbei dersvrouwen doen, want die heb ben het nog altijd veel moeilijker. Nee, dat vindt prof Dessaur met. Kijk maar naar landen als Rus land, Cuba en China. Daar zijn vrouwen nu wel gelijkberechtigd in sociaal-economisch opzicht, maar macht hebben ze daar ook niet ge kregen. 'Als we ons eerst vijft'g jaar met arbeidersvrouwen bezig houden, zijn die tegen die tijd mis schien op ons mavo-niveau, maar wie maakt intussen de wetten? Als je alleen aan de basis werkt, krijg je geen vrouwen in sleutelposities. Lukt dat laatste ons wel, dan kun nen we iefs doen voor onszelf dat ook nog leidt tot verbetering van de positie van alle vrouwen'. Een groep vrouwelijke studenten en docenten gaat nu dus onder meer) de mogelijkheden voor een aparte v ouwen-universiteit onder zoeken. En als die er ooit komt, zullen we misschien van hooglera- rassen mogen spreken, want het is ons altijd een raadsel geweest icaarom een vrouwelijke hogepries ter en idem leraar wel hogeprieste res en lerares genoemd mogen wor den, maar een docente aan een universiteit altijd hoogleraar is ge bleven. 'Op hett ogenblik komen de feminis ten aan de Nederlandse universi teiten niet verder dan klagen en eisen. Het is belangrijk om een po sitief alternatief te bieden'. En wat zou dat don moeten zijn? Heel simpel; een eigen universiteit voor vrouwen. Geen bedenksel vanachter deze bu relen, maar een idee dat de Nij meegse vrouwelijke hoogleraar cri minologie prof. dr. C. I Dessaur ook bekend als de schrijfster Andreas Burnier opwierp ij- dens een weekend van de Utrecht se universitaire werkgroep Adam Rib. Op dat weekend is volgens een verslag in het universiteits blad Folia Civitatis de positie van de vrouw in de universiteit door gelicht en zijn er plannen opge steld om er iets aan te doen. Want zo best is die positie van vrouwen helemaal niet, zegt mevrouw Des saur. Nog steeds zijn meisjes in de ogen van sommige docenten geen 'echte' studenten. Een bekende anekdote verhaalt, hoe een voor malig Leias hoogleraar romeins recht opmerkte, toen hij op de och tend na een corpsfeest geen man nen, maar wèl tien vrouwen in de zaal zag: 'Ik zie dat er niemand aanwezig is'. Geen jaar is het percentage meis jes aan de universiteiten hoger dan twintig procent. Daarvan stu deert dertien procent af en vijf procent promoveert. Logisch dat de verhouding mannen-vrouwen zoek is: onder de lectoren vind je maar vijf procent vrouwen en onder de hoogleraren maar twee procent. En dat is, zegt prof. Dessaur, boven dien een gekleurd cijfer, want de meeste vrouwen zijn dan nog bui tengewoon hoogleraar. In 1968 was een half procent alles wat er aan vrouwen onder de full time-hoogle- raren te vinden was en dan gaven die nog specifieke 'vrouwenvakken' als kinderpsychologie en nooit eens iets als hartchirurgie. Vrou wen zitten nooit op posten met macht en statusdie zijn aan man nen voorbehouden. Meer vrouwen op de bestaande universiteiten vindt prof Dessaur geen oplossing. Ene Sullerot heeft al eerder geconstateerd dat alle beroepen waarin veel vrouwen doordringen, in aanzien kelderen Maar de beroepen waarin veel mannen hun intrede doen (de ver- afzond Er zijn ongeveer tweehonderd vor mingsinstituten voor werkende jongeren, maar die weten weimg van elkaar af Eftn eerste poging om daar wat aan te doen is de muurkrant 'Mazzel' van het vor mingsinstituut De Montelbaen in Amsterdam. De ene kant van Je krant is een poster een foto van een jongen van zeventien en ejn meisje "an zesrien. beiden cursis ten van De Montelbaen Od de an dere kant vertellen de jonger ?n van De Montelbaen over de oprich ting van een leer'ineenraad. Dat ging zo. Toen de nieuwe cur sisten rich aanmeldden, werd hun verteld dat zii inspraak hadden en dat het instituut van hen was. In de o rak tijk vtel dat nogal teg;n. Zelfs Dij de keuzeDrngramma's kon ie nauwelijks kiezen wat ie wildg. Filmen ^at vol. Engels kon ni?t toneel kwam niet goed uit enzo voort. Een stel doordouwers be sloot daa*- vrat aan te doen en eiste 'insorsakZe wilden zelf de pro gramma - benalen. aanwezig zijn bij het aannemen en ontslaan van vormingswerkers en de vrijheid hebben -m je eigen groep en vor mingsleider te kiezen Er werd een feest g<-'rganiceerd (een vrolijke, maar effectieve vorm van aktie) en de leerlineenraad kwam er. De staf was er ook voor. al vertelt een va®- de vornrnzsleiders er wel bij dat b«»t niet alleen hun schuld 's dat *te cursisten niet alles kun nen kie/rn wat ze zelf willen. Een deel >'an de iwgeren komt pas n novemhei tot de ontdekking dat ze <«»rteeltr!iik leerplichtig zijn. -Te kunt be' dan de instituten niet kwallik nemen dat ze vast wat <.e- ''-vi'spn'ri hebben en dat sommi ge dingen dan ui*verkocht zijn.' Tn ieder geval is het verhaal van De Mon'ribaer voor andere insti tuten >rg interessant. Dankzij de vermenie«mld«ging van deze muur- krantuos'er d.»nr de landelijke or ganisatie voruiincswprk werkende jongeren kunnen ook die andere tweehonderd centra (voor ♦wee gulden i er stuk^ daarvan orof'te- ren. Wanneer er voldoende animo is. wil de landelijke organisatie doorgaan met de verspreiding van 'Mazzel' Een schaaltje fruit is nooit weg. Net als rauwkost hoort fruit bij een gezonde voeding. Om mooi te blijven, moet je eigenlijk minstens twee keer per week rauwe groen ten eten volgens Audrokles, een periodiek van de Nederlandse bond tot bestrijding van de vivisectie, waaruit ook deze illustratie ge haald is. Dit winternummer van Androkles is speciaal voor vrou wen bedoeld en gaat goeddeels over gezondheid, schoonheid en kleding, voorzover die iets (of be ter: niets) met proeven op dieren te maken hebben. Huidverzorging en bontmode kunnen ook 'op de nieuwe toer', zoals Androkles dui delijk maakt. Wie het blad door leest. zal er recepten in aantreffen die zelf te maken zijn tegen hoofd pijn. verkoudheid, hoesten en keel pijn, voor alternatieve vleesloze maaltijden en voor crèmes en gezichtslotions. Voor geïnteresseer den: de NBBV, postbus 9590 in Den Haag. weet precies hoe en waar Androkles te krijgen is. Kort nadat Blijdorps zee-olifant Cornelia een olifantenbaby van 1.22 meter ter wereld had ge- biach*. is het olifantje alweer overleden Da+ was déze week al een teleurstelling voor de Rotter damse diergaarde, maar daar kwam nog een klap bovenop: zes uur na de geboorte stierf Cornelia zelf aan een aangeboren hartkwaal. Cornelia woonde nog geen twee jaar in Blijdorp. Ze was met al haar 300 kiio's een vederge wicht -orgeleKen bij mannelijke zee-olifanten, die wel 3500 kilo kunnen worden een cadeautje van de vereniging Vrienden van Blijdorp. Haar soort hoort tot de grootste van alle robben en komt onder meer voor bij de Zuidamari- kaanse Falkland-eilanden. Tegelijk met het zee-olifantje is tn Blijdorp een kameeltje geboren, dat het net als zijn moeder uitste kend maakt. Maar ja, een kameel is geen zee-ol fant. 'De rit niet de ziekenwagen is hem zeer slecht bekomen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7