eoeo pomeleo Radioactiviteit van Westerschelde zeer snel gestegen Griep te pakken? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. Geheime stukken zoek over kernbewapening Psychiatrische patiënten Mrr;, ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KWARTET WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/R ADIO EN TV ADVERTENTIE De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Emigratie De hervormde synode heeft advies ge geven om niet naar Zuid Afrika te emigreren. Dit vind ik dwaas. In een land waar 150.000 werklozen zijn en waar vele academici zonder werk zijn. Vele van deze mensen zouden in Zuid-Afrika werk kunnen vinden. Of is het beter dat deze mensen werkloos zijn en verkommeren? Geen werk meer voor de bantoe omdat de emi- great rijn plaats inneemt? Als nu de heren van de synode hun vette salaris verlieten en een jaar op uitkering w.w. of minimumloon gaan leven. Dan pas weten zij ook wat dit bete kent. Zij zien de balk in hun eigen oog niet maar wel de splinter in an dermans oog (Zuid-Afrika). Zandvoort W. de Brabander Korps Mariniers (10) Als ik het stukje van de heer Re- marky goed begrepen heb. is deze heer het eens met martelpraktijken bij de mariniers. Vermoedelijk zou de heer Remarky het ook niet bevreem dend vinden als deze handelingen op zijn zoon (als hij een zoon heeft) zou den worden toegepast. Indien zij in derdaad Zouden gebeuren en gebeurd zijn is het een schande voor onze zee macht die zo hoog staat aangeschre ven. Amsterdam W. Bakker Korps Mariniers (11) Ik zou haast gaan denken dat Trouw/Kwartet -achter de V.V.D.M. staat. Een druppel water holt op de duur de hardste steen uit. Eerst bij de landmacht drie generaals weg en nu de mariniers. Wie volgen? In het jaar 1795 was het ook vrijheid, gelijk heid en broederschap en men danste rond de vrijheidsboom, maar (ater wa ren er geen zakdoeken groot genoeg om de tranen te stuiten. Amsterdam C. J. Hildebrand Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. smet, 2 uitbraaksel van een vulkaan, 3 wild zwijn, 4 rendier, 5 landbouwer, 6 gekheid. 7 zegepalm. 8 zangstuk. 9 muziekinstrument, 10 tijding. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1 er. 2 roe. 3 roet, 4 poter, 5 porter. 6 portier. 7 pretor. 8 retor, 9 toer. 10 rot. 11 To. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Het water van de Westerschelde was in 1972 vijf keer zo radioactief als dat van de Rijn. Dit zegt het comité 'Recht door Zeeland' gisteren in een brief aan voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer. De ze gegevens heeft het comité ontleend aan een nog niet gepubliceerd rap port van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater. Volgens het comité is de hoge activiteit te wijten aan een fabriek die radioactieve afval stoffen verwerkt. De laatste 'officiële' cijfers, van 1971, wijzen ook in die richting. De hoeveel heid radioactief tritium in het Schel de water was toen in een jaar zestig procent gestegen, tot even boven het constant gebleven gehalte van de Rijn. Maar er was een incidentele piekbe- lasting gemeten, die drie maal hoger lag dan het jaargemiddelde. Dit wees volgens de rapporteurs op kunstmatige verontreiniging. Volgens de nu bekend geworden gege vens zou het jaargemiddelde over '72 dus nog boven deze piekwaarde heb ben gelegen. Het comité concludeert dat de Westerschelde al vóór de inge bruikstelling van de kerncentrale Bors- sele zeer ongunstig afstak bij andere rivieren, en dringt aan op nieuwe me tingen. Dennendal (7) Dat alles in het werk moet worden gesteld om de problemen op Dennen dal op te lossen is duidelijk, maar dat de pupillen daarvan zo weinig moge lijk van moeten ondervinden is nog duidelijker. Massale overplaatsing ls het scheppen van nieuwe, nog grotere problemen met voor de pupillen een funeste af loop. Juist deze mensen zijn erg af hankelijk van de hun bekende omge ving en verzorging, dat is hun HELE wereld, omdat 'abstract* voor hen meestal niet bestaat. Hoogezand W. F. van den Berg Fluoridering Onder alles wat ik hiertegen inge bracht zag, miste ik het volgende be zwaar: Genesis 1, vers 31 luidt: 'En God zag alles wat hij gemaakt had, en zie, het was zeer goed', Hier hoort het water dus ook bij. Enkel door ver- waanheid kan de mens menen iets van Gods schepping te kunnen verbeteren. Verandering van het water, ook fluo ridering, kan alleen maar verslechte ring zijn. Ook bestrijdt deze niet het kwaad, de óórzaak van het tandbederf, maar helpt juist dit kwaad in stand te houden. Men mag van de 'regering verwachten dat zij haar onderdanen de vrijheid garandeert het 'zeer goe de' water te kunnen drinken. Rijswijk Joh. Kroon. Geestelijke verzorgers Dat onderofficieren en soldaten het gelijk, dat ze hebben, niet altijd kun nen krijgen, is natuurlijk wel naar voor ze. Maar u merkt zelf al op (in uw redaktioneel commentaar van 12 februari)' dat het in de burgermaat schappij niet anders gaat. Opperoffi- eieren krijgen overigens ook niet al tijd hun gelijk, soms wél hun ontslag. Ik neem het bepaald hoog op, dat u geestelijke verzorgers van partijdig heid beticht Alsof wij zouden probe ren getapt te worden door uitgere kend alleen met officieren aan de tap te staan. Maar zó is het niet! Wij tappen uit een ander vaatje, zoals iedere commandant wel weet. Als wij ons bezoek aanmelden op zijn bureau, vermoedt hij al dat er op lager ni veau wat fout zit. Dat hebben wij dan al weer gehoord in de onderofficiers mess of in de soldatenkantine. cm maar een paar voorbeelden te noe men. want we komen overal. En juist daardoor kunnen we ons voor Jan sol daat en sergeant-majoor Kees inzet ten. En dat doen we ook. op onze ma nier. Kritiek is best, maar wel eerlijk blij ven! Utrecht Ds. A. Voerman (Luchtmachtpredikant) Fluoridering (6 en slot) Half december nam Trouw/Kwartet een ingezonden stuk van mij op. waarin ik betoogde dat wetenschappe lijke en medische kwesties zich niet voor democratische beslissingen le nen. In het manuscript was ter illus tratie verwezen naar de eenstemmig heid van de medische establishment over Softenon en DES niet omdat dit dodelijke vergissingen waren, maar omdat deze opzienbarende geval len bij ons, snelvergetende lezers, wellicht in het geheugen zijn blijven plakken. U hebt deze zin uit de tekst verwijderd omdat, zoals u mij desge vraagd meedeelde een vergelijking tussen dodelijke en verminkende ne venwerkingen met de mogelijke gevol gen van fluoridering, de discussie zou vertroebelen. Helaas heeft het Gor- kumse geval (Trouw/Kwartet 24 janu ari) u in het ongelijk gesteld: de ver gelijking met dodelijke medische ver gissingen bleek ook materieel terecht. Moge de moed van dokter Asselbergs nog net op tijd onze volksvertegen woordigers tot bezinning laten ko men! Want de fluoridering is slechts een eerste voorbode van wat ons op dit gebied te wachten staat: voor iedere ziekte één dwingend voorgeschreven behandelingswijze. Duitsland is al bij na zo ver men verwacht dat het wets ontwerp in juni wordt ingediend). En in Zweden was er één Neder landse krant die hierover berichtte werd op 24 oktober j.l. een razzia ge houden op een fabriek van biologi sche geneesmiddelen. Geheel legaal uiteraard, zoals wij ook hier legale razzia's kunnen verwachten als derge lijke wetten worden aanvaard. Voor véél volksvertegenwoordigers. die gaarne spreken over recht op je eigen buik of recht op een trip, schijnt het erg moeilijk te zijn om een recht op een eigen standpunt tegenover ziekte, een recht op schoon water te aanvaar den. Joppe D. Briill (Enig verband tussen fluoride in drinkwaier en het aangehaalde sterf geval in Gorkum is niet alleen onbe wezen. maar bovendrê«n uiterst on waarschijnlijk te .achten. De Gorkum- se gemeenteraad zag na ingewonnen advies géén aanleiding, de fluoridering wegens medische bezwaren te beëindi gen. Redactie.) stqurders, beantwoorden wel ongeveer aan wat ik verwachtte. Persoonlijk twijfel ik geen moment aan de inte griteit van vakbondsbestuurders in het algemeen. Het ging er mij om, om aan te tonen hoe bedriegelijk het is,' als vage verdachtmakingen en on bewezen generalisaties gelanceerd worden over wie dan ook. Voorheen waren het de Joden, de homofielen, de langharigen en noem maar op. Nu zijn het de vrije beroepen en de on dernemers. Een ondernemer die winst maakt, dat is een schande en hij ver dient dat zijn dochter gekidnapt wordt voor een groot losgeld. Maar een ondernemer die geen winst maakt, dat is ook niet in orde. Hij maakt zich schuldig aan wanbeleid. Kortom, het is nooit goed. Je hoeft geen Telegraaflezer te zijp om de kriebels te krijgen van dit soort pro paganda. Iedereen met een normaal verstand zal dit polarisatie-spelletje vroeg of laat door hebben. Sliedrecht J. H. Bade Honoraria De opmerkingen vi over de honoraria Sinatra-films en carnaval na 'Oorlog en Vrede' HILVERSUM Een carnavalsfeest en tien Frank Sinatra-films zullen de serie 'Oorlog en Vrede' opvolgen wan neer vanavond het laatste deel van de verfilming van Tolstoi's boek op het scheim verschijnt. Volgende week dinsdag, de laatste dag van het carna val brengt de KRO een speciale carna valsuitzending van de 'Bambergers', een carnavalsvereniging in Den Boscn die prinsen uit elf Nederlandse en Duitse steden uitnodigt. Op dinsdag 5 maart begint de KRO een reeks van tien Sinatra-films. Daarmee wordt een traditie voortgezet om een serie films uit te zenden van eenzelfde dimster. De eerste film is 'Not a Stranger' (de glorie van het leven) uit 1955 met Robert Mitchum, op 12 maart volgt 'The man with the golden arm', uit 1956 met Kim Novak, op 19 maart 'The man with the golden arm'; ait 1956 met Kim Novak, op 19 maart 'The pride and the passion' uit 1957, met Sophia Loren, op 26 maart 'Can Can' uit 1959 met Shirley Mc Laine, op 2 april 'Robin and the 7 hoods', uit 1964, met Edward G. Robinson, op 9 april The Naked Runner' uit 1967 met Peter Vaughan, op 16 april 'Tony Rome' uit 1967 met Jill St. John, op 23 april On the Town' uit 1949 met Gene Kelly, op 30 april 'The Detecti ve'. uit 1968, met Lee Remick en op 7 mei 'Lady in Cement', uit 1968, met Raquel Welch. DEN HAAG Volgens het liberale Kamerlid De Koster zijn op het mi nisterie van buitenlandse zaken al (waaronder vertrouwelijke) zoek over lange tijd een aantal documenten de controle van kernwapens en kerne nergie. Hij vraagt minister Van der Stoel hoe lang de documenten al weg zijn en welke maategelen genomen zijn om dergelijke documenten te be schermen. MARY PERKINS 90. Met grbte passen was de ferme Eelco Eeikema naar het gemeentehuis gelopen en daar liep hij nu zelfbe wust tegen de eeuwenoude trapjes op. Maar Eelco had geen schoons van eeu wen her in het oog. Hij sloeg geen acht op dit schoons. Hij zag slechts de gruwelijke verkeersovertredingen, waaraan de eigenaren van de knetter auto's zich schuldig maakten. Eerst die kleine Kareltje, toen de twee stu denten en nu weer boer Knolle. En dan stond de knetter-rally óók nog voor de deur Wat dat word'rti moest? Eelco had ei*een zwaar hoofd in. 'D'r moet een eind aan komen gromde hij. 'En daar moet de burgemeester mij mee helpenDe Burgemeester is het hoofd van de politie en zonder hem kan ik niks beginnenEel co had dus zijn bezwaren en klachten goed doordacht en wij begrijpen na tuurlijk héél goed, waarom hij zo'n ernstig gezicht trok, toen hij zich bij zijn burgemeester meldde. 'Ik heb klachten, burgemeester', zei Eelco. 'Ik heb heel veel klachten en het zijn goed gefundeerde klachten ook, als je dat maar begrijp 'Wat is er dan nu weer aan de hand Eelco?' vroeg bur gemeester Van Muizenis. 'Zitten de knettercarters je weer dwars?' 'Zo is het, burgemeester', zei Eelco. 'De Er is zoveel amusement op de tele visie, dat er wekelijks best een paar programma's van het Gamma-kaljber tegenover zouden mogen staan. Kijken naar deze KRO-rubriek betekent meestal vermeerdering van kennis over alweer een onderwerp waarvan je te weinig wist. Met alle geestelijke antennes uitgetrokken, heb ik ge luisterd naar wat patiënten in een psychiatrisch ziekenhuis vertelden over de relatie van hun creatief bezig zijn met hun eigen innerlijk en de buitenwereld. In de hoop dat zij dit stukje onder ogen krijgen, laat ik hier mijn respect blijken voor hun moed om zich aan de onbarmhartige televisiecamera's prijs te geven. Ik heb er veel van geleerd, onder andere dit. dat zij innerlijk in sommige opzichten over fijnere registratieapparatuur be schikken dan ik De ontwerper van het geniepige beest de Neuzel bezit bijvoorbeeld een zo levendige fantasie en expressievermogen, dat hij waar schijnlijk tot het schrijven van in trigerende verhalen in staat zou zijn. Hoogst interessant en leerzaam was in weer Gamma ook de film over de bij mens en dier ingebouwde 'tijdklok'. Aangetoond is dat mensen die kort na elkaar tijdzones overschrijden, onder andere vliegers op lange routes, daarvan op den duur nadelige gevolgen kunnen ondervinden. Dat de weten schap ten bate van de mens zeer veel te weten komt door proeven te nemen op dieren, is iedereen bekend. Maar te zien dat het leven van deze dieren wordt bekort, doet toch onprettig aan. Een zekere weerzin voelde ik ook bij de gedachte dat sinistere figuren wel eens misbruik zouden kunnen maken van de op dit terrein verworven kennis. Want deze tak van weten schap heeft inmiddels ontdekt op welk moment van dag en nacht de mens het meest kwetsbaar is, het meest gevoelig voor een of andere vorm van bewerking. Misschien maken de martelmeesters van dictators allang gebruik van deze kennis. In het Vara-spelletje Wie. wat waar? werd een record gevestigd. De student Van Hooydonk slaagde erin 970 gulden- te verdienen. Toch nog een bescheiden bedrag als men het FERDINAND vergelijkt met was daar in de wacht valt te slepen bij andere quissen. Met heel wat minder parate kennis. Leo Tolstoi's roman Oorlog en Vrede behoort tot de wereld-literatuur, al zijn er per genaratie hele volks stammen die er niet doorheen kunnen komen. Maar aan de twintigdelige televisieserie, de grootste krachttoer van de BBC tot dusver, is dan wel een eind gekomen. Misschien heeft het bewegende beeld meer mensen tot het slot toe meegesleept, dan het boek in een paar jaar. Achter het Nieuws bevatte een nood kreet uit de Betuwe. Daar legt de ene na de andere fruitkweker het loodje omdat wij ons laten overvoeren met Franse appels. In strijd met inter nationale afspraken heeft Frankrijk hoegenaamd geen vruchtbomen ge rooid. Nu proberen zij een overschot van honderd miljoen ton fruit wel te slijten aan de EEG-partners waar ze voor de rest glad maling aan hebben. De Hollandse appels verdwijnen daar door in de stortgoot naar de ver- nietigingsmachine. Hoeveel Neder landse huisvrouwen zijn echter solidair met de Betuwse kwekers die aan de grond raken? knettercarters zitten me dwars en d'r moet héél gauw een end aan, komen, want anders sta ik voor de gevolgen niet meer in. Weet je wat er vanmor gen weer is gebeurd? Boer Knolle- heeft ook zo'n knettergeval. Hij heeft het in zijn oude automobiel laten, zet ten en hij stoof dwars door het dorp alsof heel de wereld alleen voor hém was! Ja zeker! Alleen van hém! Hij ging aan de verkeerde kant van de weg langs het nieuwe bord op de Brouwersbrink voorbij. Daar kunnen toch zeker doden bij vallen, als zo'n 'ra nonkogel door onze straten^ scheurt'. En de plichtsgetrouwe Eelcd r *k héél ernstig - V Radio vandaag HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (Si Akt.show. (7.45 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 i S Radioweekblad. 11.00 Nws. 11 03 V.d. kleuters. 11.15 <S) Melodleënboeket: licht mij7 prngr. 12.00 Coevorden Centraal: reg. progr. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (5) Een middagje Stoomradio: progr. vol goede jeugdherinneringen 16.00 Nws. 16.03 (S) Het recht moet zijn loop hebben. 16.20 iS) Melodieën Expres. 16.45 S) Dans- ork. met solisten. 17.15 iS) Prom Ork. met zancsolisten: amusein.conc. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 Uitz. v.d. V.V.D. VARA: 18.30 (S) Zo kan het ook: bekende en minder bekende melodieën. EO: 19.00 Klankbord. 19.15 (S) Wij hebben een woord v d. wereld: geestelij ke liederen. 19 45 Bijbelstudie. 20.00 'S) Gramm muz. 20.05 Reformatie en Reveil. 20.15 (S) Woensdag» vond finale: gevar. progr. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten 5 la carte: muzikaal wensprogr. 22,20 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 Prometheus XIII (9). 23.00 (S) In Pin) Jacobs' Notenhar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos. met 7.30 Nws; 7.41-8.00 Aktua: 8.30 Nws en 8.36- 8 45 Gymn. v.d. hulsvr. 10.00 (S) Kabouter- tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw. 11.80 Aktua KRO. 11.45 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. met 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.: 12 30 Nws; 12.41-12.50 Echi; 13.00-13.05 Raden maar 14 00 Huisbezoek NOS: 14.10 Vonken onder de as. nederl volksverhalen en volksgeor 1430 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15.33 SpiPgel van Duitsl: inf. en muz. uit de BRC. 16 00 Meer over minder; de stem v.d. sprekende minderh. 17.20 Over- heidsvoorl.: Samenwerk met ontwikkelings landen. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) Hier en NOS: 18.00 Jazz uit het "Hist. Arch. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Britt. 19.30 Openb. Kunstbezit 19.10 RVU: Welke maatsch. funktie heeft een volksuniversiteit? Gesprekken met mensen v.d. volksuniversi teit in Enschede. 19.50 Den Haag vandaag. 20 00 Nws. 20.05 <S) Woensdagavond-muz.ma- gazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Steevast. (8.02-8.05 Radiojour naal.) 9.03 (S-M) Arbeidsvitaminen. 11.03 Knipperlicht: muz.progr. met verkeerstips. 12.03 Radiojournaal 12.06 (S) Zet 'm 14.33 Hitvisser - toppopprogr. 15.02 Cees Zijtveld. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Posthui 700. verzoekpl.progr. NOS: 18.02 Jrost mag niet eten. 19.02 Hee e... Ton van Duinhoven?:, waarin om. 19 02 Gouwe Ouwe en 22.55 Med. 0.02 Me tro s Midnight Music. 1 02 Take it easy. 2.0! Hilv. Ill lacht 4.02-7.00 Meurder's Meth» BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws en med. 12.08 Lichte muz. (12. Buitenl. pe.soverz. 13.00 Nws weerber. toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nv 14.03 Schoolradio. 14.23 Melodie Radio. (15. Nws.) 15.30 Schoolkoren. 16.00 Nws beursber. 16.10 Intermezzo. 16.15 Kinder progr. 17.00 Nws en med. 17.10 Big Bani|C Battle. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18 i Lekenmoraal er. -filosofie. 18.45 Sport. 18.5 Taalwenken. 18 57 Ork. v.d. week. 19.00 Nw en akt. 19.30 Melodie Radio. (19.40 KeurlJO Engels.) 20.00 Folkmusic. (20.30 Nws.) 21.9 Splinternws. 21.10 Blues. 22.00 Nws 22.01' Jeugdprogr. (22/05 Gevar. progr. 23.00 Nws. y; 23 10 Liedjes in alle talen.) 23.40-2?" Nws. ton hydra TV vandaag Allendelaan AMSTERDAM B en W. van Am sterdam stellen de gemeenteraad voor om aan de Westoever, de weg die de tuinsteden Slotermeer en Osdorp ver bindt, de naam President Allendelaan te geven. Het gemeentebestuur acht het gerechtvaardigd in de hoofdstad de nagtJdachtenis van dr. Salvadore Allende Gossens blijvend te eren. NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie AVRO 17.00 Bibelebons NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Sjoko 19.30 Wat een familie! NOS 20.00 Journaal PP Uitz. v.d. P.P.R. NOS 20.30 Trekking Staats loterij TROS 20.35 Laila 22.05 Wereld op Wielen extra NOS 22.45 Socutera n de heer Brak van vakbondsbe- 23 Nu mengt zich de voormalige. Hon gaar in het gesprek. 'Gelooft u in een kommenistische staat sociale gerech tigheid te vinden? Ik heb in een kom- munistisch land gewoond. In Honga rije. Ik ben gevlucht, omdat ik de diktatuur niet langer kon verdragen. Nu woon ik in een kapitalistisch land. In Amerika. En ik kan u verzekeren, dat het kapitalisme me veel beter be valt. Ik verdien goed en kan me bijna alles permitteren wat ik wil'. 'Is goed verdienen en je alles kunnen permitteren dan het belangrijkste?' valt Abu Fadi hem in de rede. 'Wij zijn eraan gewend in armoede te le ven. Wat wij echter willen is gerech tigheid, wij willen ons vaderland te rug, dat de Zionisten van ons estolen hebben. Wij willen in dat vaderland een socialistische staat opbouwen, waarin iedereen, mohammedanen, christenen en joden dezelfde rechten hebben'. 'U bent tegen de kapitalisten', zegt de ex-Hongaar, 'maar toch koopt u onze produkten en studeert u aan universi teiten. die door Amerika gefinancierd worden'. Nu wordt Abu Fadi heftig. 'Wij heb ben uw produkten niet nodig. Geef ons ons vaderland terug en we maken ze zelf. De Zionisten hebben ons alles afgenomen, dank zij de steun van de Verenigde Staten. Amerika is onze vijand nummer één. We zullen Ame rika bevechten waar we maar kunnen. We hebben nu Amerikaanse vliegtui gen gekaapt. Een is er in in Cairo op geblazen en we zullen deze daar. en hij wijst naar de Boeing 707 van de TWA, 'ook in de lucht laten vlie gen'. De argumenten van de voormalige Hongaar zijn uitermate niet terzake. Tegenover de kommunistische ideolo gie kan hij slechts de hoge levensstan daard en de grenzeloze welstand van WIEK Uitgave Cenirl Press. Bussum Amerika stellen. Bovendien spreekt hij op een toon als was Abu Fadi de gevangene en niet de kommandant. Wij proberen het gesprek in vreedza mer banen te leiden. De beide leraren uit New York interesseren zich voor het probleem der Palestijnse vluchte lingen. 'Hoeveel zijn het er eigenlijk?' vraagt de jongeman met het blonde kortgeknipte hoofd. 'Helaas zeer veel en hun aantal stijgt met de dag", antwoordt Abu Fadi. 'De geboorteaanwas onder de vluchtelin gen is met 3,7 pet. per jaar een van de hoogste ter wereld. Vandaag de dag zijn er ongeveer 1,4 miljoen vluchte lingen geregistreerd. Daarvan leven er 766.000 in Jordanië. 307.000 in de Gaza- 'strook. 171.000 in Libanon en 155.000 in Libië. Bijna de helft van de bevol king van Jordanië bestaat uit vluchte lingen, die meer dan 2 jaar in ellen dige tenten- en barakkenkampen of in hutten op de heuvels bulten Amman wonen. Bijna 200.000 mensen zijn na de zesdaagse oorlog in '67 voor de tweede maal vluchteling geworden'. 'Zou het mogelijk zijn zo'n vluchtelin genkamp te bezoeken als we vrijgela ten zijn?' vraagt de Amerikaan geïnte resseerd. Abu Fadi gelooft, dat daar niets op tegen zal zijn. Er zal zich zeker een gelegenheid daartoe voordoen. Ook ik heb een vraag op het hart •Waarom heeft het leger van Jordanië daaiginds in de woestijn stellingen in genomen en niet hier?' 'We hebben de Jordaniërs duidelijk te verstaan gegeven, dat ze zich niet in onze aangelegenheden moeten men gen', antwoordt Abu Fadi. 'In de nacht van zondag op maandag hebben ze geprobeerd de vliegtuigen in han den te krijgen. Zij hebben er echter goed aan gedaan onze waarschuwing ter harte tc nemen en van hun voor nemen af te zien'. 'Wat zou er zijn gebeurd, als het le ger zich niet had teruggetrokken?' vraag ik verder. 'Ach', zegt Abu Fadi schokschoude rend, 'dan waren die vliegtuigen niet meer hier*. 'En wij?' Dat brengt Abu Fadi lichtelijk in ver legenheid. 'Dat mag God weten. Het Jordaanse leger had daarvoor de ver antwoording moeten dragen. Wij zijn geen moordenaars, maar we kunnen niet met ons laten spotten. Overigens staan we in onze strijd niet alleen. Het leger van Irak staat aan onze kant. Zij hebben de Jordaniërs omsin geld en schaakmat gezet'. We zijn inmiddels een paar honderd meter van het vliegtuig naar het zui den egwandeld. Plotseling zien we in de verte de zee. Duidelijk zie ik een blauwe watervlakte, die door de wind gerimpeld wordt. Hoe kan dat? Wij bevinden ons toch niet ver van de gre-s met Irak? Is onze geografische kennis dan helemaal door elkaar ge raakt? Abu Fadi geeft ons de verkla ring: 'Het is een fata morgana, een luchtspiegeling: Lichtstralen, die door koele lucht omlaag gaan worden bij het binnenkomen van hete luchtmas- sa's bij de grond naar boven afgebo gen. De blauwe hemel wordt zo door de woestijn als door een spiegel gere- flekteerd en schijnt een watervlakte te worden. Maar dat is gezichtsbedrog'. Ik had vaak over dergelijke verschijn selen gelezen en een paar jaar gele den heb ik zoiets op een gletscher waargenomen, hoog boven in Wallis. Destijds was ik, uitgeput en dorstig als ik was, nauwelijks nog normaal. Maar vandaag ben ik nij mijn volle verstand en weet desondanks nauwe lijks schijn van werkelijkheid te on derscheiden. Ik wil meer over de woestijn weten, over dat grote, on barmhartige landschap, dat rond één- zevende van het vasteland van onze aarde uitmaakt. 'Zijn er hier wilde dieren, zoals jakhalzen en hyena's? vraag ik aan Abu Fadi. 'Ik heb eergis teren nacht een eigenaardig gehuil ge hoord, waarvoor ik geen verklaring kon vinden'. 'Dat waren noch jakhalzen noch hye na's, het waren onze kommando's, die met dergelijke kreten met elkaar in verbinding blijven', verklaarde Abu Dadi. 'Maar nu moeten we terug naar het vliegtuig'. (wordt vervolgd) 22.45 Den Haag vandaag 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 IJsspellenshow NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 De Ivoren Toren 21.20 Juliette Greco IKOR KRO RKK 22.05 Kenmerk NOS 22.30 Journaal TELEAC 22.35 Computerkunde- les 7 DUITSLAND I 10.00 Journaa-. 19.05 Journaal van gister» vond. 10.25 Parabel. 10.35 Buitenl. rep. 11- Hallo - Hotel Sachei Portier? 12 20 AH magazine. 12.50 Pcrsoverz. 13.00-13.20 Jou! naai. 16.15 Journaal. 16.20 Showprogr. 17.1 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg progr.: NDR- 9.30-10.00 Sesamstrass 18.00 Dok. film 18.30 Akt. 18.45 Zandmani 18.55 Nordschau-Magazine. 19.26 Kinde progr. 19.59 Progr overz. WDR.: 8.05-11.1 Schooltelevisie. (9.30-10.00 Sesamstrasse 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 TV-filo 18.40 Akt rubr. 19.2i) Die 6 Siebeng'scheiten 20.00 Journaal en weerover. 20.15 Dok. filn versl. 21.00 Gevar. muzikaal progr. 21.1 Praatshow. 22.45 Journaal, komm. en weere verz. 23.05 Sportrep. tafeltennis. DÜITSLAND II 16.20 Gymn. voor kinderen. 16.30 Kleutei progr 17.00 Journaal. 17.10 Lassies Abentn er. Aansl.: Mainzelmünnchen. 17.45 Akt. muz. 18.25 Sergeant Berry und der ZufaD 19.00 Journaal. 19 30 Sportfilm en voetbals» tire. 20.15 Akt. magazine. 21.00 Journal 21.15 Filmcollage. 2T..00 Axel von Auersperl 22.50 lournaal DUITSLAND III NDR 8.05-12.45 en 16.30 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesams'rasse. 18.30 TV-kursus. 19.' Gitaarles. 19.15 Engelse taalkursus. 194 Weekjournasl in het Engels. 20.00 Journ* en weeroverz. 20.15 Jazz. Rock. Pop. 21.99 21.45 Nws uit natuurwetensch. en techn. DUITSLAND III WDR 8.05-11.00 Schooltelevisie. 16.00 Sesaa Street. 17.00 Schooltelevisie. 17.30 Idem. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Studieprogr. 19. Zandmann. 19.05 Progr. voor Spaanse werk» 19.15 Handel en verkeer. 19.45 Nws u Noordr.-Westl. 19.55 Komm. 20.00 Journ* en weerber. 20 15 Die Illusion fahrt mit d< Strassenbahn. 11.45 Journaal. 22.05-22.30 n< BELGIE NEDERLANDS 16.30 Jeugdprogr. 17.55 Colargol. 18.00 Spelprogr. 18.53 Volksuniversitel 19.20 Polit. tribune. 10.35 Kortweg. 194 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Na# onale Loterij. 20.25 Oh Father. 20.55 Panort ma. zl.40 RecKal. 22.40 JournaaL BELGIE FRANS 13.20-16.45 Schooltelevisie. 16.45 Jeug9 progr. 18.25 Les volante. 18.55 Kinderprogr 194 Waals magazine 10.15 Les enfants des tres. 19.45 Journaal 20.15 Les Jours du et des roses 21.55 Debat. Aansl.: JOtS naai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6