legen van ideeën voor jelastingverlaging Krijgt u al 5% rente op uw spaarboekje..? Wel eens een Caballero filter geproefd? Claus geen voorzitter nieuwe commissie ontwikkelingswerk Rijkspostspaarbank 'Informatie PTT over reizen is misleidend L uw nationale spaarinstelling J Prins nu bij Stichting Nederlandse Vrijwilligers Naaktstrand weer open Arrestaties in zaak Baarnse politiebureau j OUT.K.TARTET WOENSDAG 20 FEBRUARI 1074 BINNENLAND T3/KS houten (ARP): regering èn oppositie varen zig-zag ADVERTENTIE ,re; in onze parlementsredactic ~1 5» HAAG In de Tweede Kamer heeft het gisteren suggesties geregend voor verlaging van de 1.4 lastingen. Deze stortbui had de regering zelf veroorzaakt door haar mededeling aan de Kamer, dat vvi' cale maatregelen moeten worden genomen om de bestedingen en werkgelegenheid te stimuleren. ideeën die de Kamerleden aan de id deden, kwamen neer op een al- ar nene verlaging van de tarieven zj. or het invoeren van een negatieve tbeltax en op maatregelen ter be kering van het investeringsklimaat de werkgelegenheid. Drs. Peijnen- van de KVP zag een mogelijk- tot het uitvoeren van een stuk itiecorrectie bij de inkomstenbe- ng. Drs. Schouten van de ARP m met de pikante suggestie, de hoging van de belasting op vermo- i tot 250.000 (het troetelkind het kabinet) ongedaan te maken, erigens had de afgevaardigde van ARP eerder op de dag vergeefs irgesteld het debat over dit onder- Y. rp uit te stellen, omdat de cijfers jrop de regering het nieuwe beleid eert, nog niet bekend zijn. Deze ;evens komen pas. met de concrete jj, irstellen. half maart. jj ARP heeft de indruk dat de rege- een zig-zag-koers vaart. Op 10 ja - iri wordt gezegd dat blokkade van 'overheidsuitgaven voor de inflatie rtrijding noodzakelijk is. Maar een and later wordt de blokkade weg- iii choven om de bestedingen aan te kkeren. De VVD, aldus drs. Schou- st» doet trouwens hetzelfde. Een 'in and geleden wil deze partij de o srheid geen 750 miljoen maar 1.500 ni joen laten bezuinigen. Nu komt de •d D ineens met een plan om de be- M ting met 1.300 miljoen te verlagen. ivaarlijke weg W. Scholten van de CHU, die ook tiek had op de wisselvallige koers de regering, maakte ernstig be- ir tegen het plan om vooraf met bedrijfsleven overleg te plegen, is een uiterst gevaarlijke weg. gevolg is immers, dat de Kamer stt ionden zal zijn aan het resultaat het overleg. De beste methode is, het kabinet het bedrijfsleven tege- met de Kamer informeert. Ook ivi )oe de deur op slat, mam, ze e loeten eerst de boel oprui- 1' .en.' Drs. Schouten drs. Peijnenburg plaatste een kriti- che kanttekening bij het overleg met het bedrijfsleven. In ieder geval moet de vrijheid voor de Kamer blijven be staan, om de voorstellen te wijzigen in het belang van de groepen die niet bij het overleg aanwezig waren. Mr. Scholten drong er verder op aan dat het kabinet op tijd zou komen met haar voorstellen. Anders ontstaat de situatie dat het parlement moet be slissen. erwijl de belastingtabellen al van de drukpersen rollen. Wiebeltax De suggesties tot belastingverlaging van de verschillende partijen kwamen op het volgende neer: DS'70: herstel van de inflatiecorrec tie 1974. Verlaging van het tarief van de btw met één punt ter bestrijding van de kosteninflatie. VVD: verlaging loon- en inkomsten belasting met één punt, en met twee punten voor de onderste vier schij ven. Verhoging van de belastingvrije voet. Ingang 1 april. Verhoging belas tingvrij 'maximum voor de oudedags- resérve. Uitbreiding investeringsaf trek. D'66: negatieve wiebeltax met uitzon- doring van een verlaging van de btw. CHU: negatieve wiebeltax (Scholten: dit is technisch het eenvoudigst. Het is trouwens het enige conjuncturele fiscale instrument). ARP' verlaging vermogensbelasting, uitbreiding investeringsaftrek, verla ging vennootschapsbelasting, Maatre gel voor laagstbetaalden. PvdA: minder belasting voor laagst betaalden en maarregelen ter bevorde ring van de werkgelegenheid. KVP. negatieve wiebeltax. Gedeelte lijke teruggave inflatiecorrectie. Uit- reiding investeringsaftrek. Alleen de PPR zet een vraagteken bij de plannen om de belastingen te ver lagen. Mr. Erik Jurgens deelde dit gisteren mee, niet in de Tweede Ka mer, maar bij de presentatie van het boekje 'Barsten in de groei'. De vraag van de PPR is, of de verlaging wel ten goede komt aan degenen die er van moeten profiteren. Gehuwde vrouw Van de kant van D'66, KVP en ARP werd aangedrongen op betere belas tingmaatregelen voor de gehuwde vrouw. Drs. Schouten (ARP) wilde ook in fiscaal opzicht van 1975 het jaar van de vrouw maken. De fractie leider van D'66 sprak van grote onbil lijkheden die nog bestaan. De rege ring maakt nog teveel pas op de plaats. Er moeten van D'66 snel con crete maatregelen komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG —De :TT heeft zich, volgens de codecommissie voor de re clame, bij de presentatie van de reis gidsenservice schuldig gemaakt aan misleiding, of althans verwarring ge sticht bij de consument. De reisgid senservice is een nieuw dienstbetoon, waarbij de indruk wordt gewekt het publiek van eerlijke en informatieve reisgidsen te voorzien. In werkelijk heid echter bemiddelt de PTT voor iedere reisorganisatie zonder zich af te vragen of de informatie uit de fol ders volledig en objectief is. Dit meldt het nieuwe nummer van Koopkracht, het maandblad van het Konsumenten Kontakt. Uit klachten die bij de organisatie binnenkomen, blijkt dat veel vakantieteleurstellin gen voortkomen uit onjuiste voorlich ting via deze folders. Volgens koop kracht heeft de PTT verklaard 'de re sultaten van de eerste proef met de reisgidsenservice in studie te hebben genomen' en 'in die studie ook de aanbeveling van de codecommissie te zullen betrekken'. -In een commentaar in hetzelfde blad verzet het Konsumenten Kontakt zich tegen de voorgenomen prijsverhogin gen van de overheid. De consumente- norganiatie vindt dit niet te rijmen met de beloftes van het kabinet, dat heeft gezegd prijsverhogingen zo graag te willen indammen. Een ta riefsverhoging van de spoorwegen, al dus Koopkracht, strookt bovendien niet met verlangen naar geringer au to- en uitgebreider treinverbruik. Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald- er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,-per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. ÏMPS DEN HAAG Staatssecretaris Brink horst van buitenlandse zaken zal tij dens zijn komend bezoek aan Italië de kwestie van de massale uitroeiing van trekvogels' in dat land aan de orde stellen. Na terugkeer van zijn bezoek zal de bewindsman de Tweede Kamer inlichten over zijn bevindingen. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Terlouw (D'66). ADVERTENTIE „Wie rookt er nou 'n filter?" Van onze Haagse redactie DEN HAAG Prins Claus zal niet weer voorzitter worden van de nieuwe 'nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssamenwerking', die 28 februari wordt geïnstalleerd als opvolger van de in december 1973 opgeheven 'nationale com missie ontwikkelingsstrategie'. De prins wordt wel voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers. Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking), die dit gisteren in Den Haag bekendmaakte, benadrukte dat de beslissing van prins Claus niet door politieke 'maar door persoonlijke overwegingen is ingegeven. Zoals be kend ontstonden er onder het vorige kabinet wat moeilijkheden rond de commissie wegens de steun die zij, m tegenstelling tot de regering, wilde geven aan acties als de boycot van Angola-koffie. De vraag rees toen of prins Claus, die als lid van het konin klijk huis niet in politieke omsteden zaken gemengd mag worden, wel voorzitter kon blijven van een com missie die politiek omstreden acties wilde steunen. Deze vraag heeft, volgens drs. Pronk, echter geen rol gespeeld bij de beslis sing van de Prins van het voorzitter schap van de nieuwe commissie af te zien. 'De Prins wil wel in het ontwik kelingswerk bezig blijven, maar ge woon eens iets anders op dat terrein doen', zei minister Pronk. Prins Claus heeft om die reden het voorzitterschap aanvaard van de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers. Te vens neemt hij op verzoek van minis ter Pronk plaats in een uit onafhan kelijke deskundigen bestaand advie scollege dat de minister over het voorlichtingsbeleid in Nederland moet adviseren. Dit adviescollege wordt, Prins Claus evenals de nieuwe nationale commis sie ingesteld voor drie jaar. De leden worden door de minister benoemd, voorzitter wordt de secretaris-geneeaal van de hervormde synode, dr. A. H. van den Heuvel. De leden van de na il. Laurens Continental CALLANTSOOG Ook dit jaar zullen de naturisten weer op het strand van Callantsojg terecht kunnen, althans als óe gemeenteraad hiermee instemt. Het college van burgemeester en wethouders heeft de raad voorgesteld het naaktstrand te legaliseren en wil hiermee de algemene politieverordening wijzigen. Het college nam verle den jaar een duidelijk ander standpunt in. Volgens b. en v. van de bauplaats is het experi ment verleden jaar goed verlo pen en zonder incidenten, in CalUntsoog verwacht men dat ook andere gemeenten langs Je kust bet naaktstrand toe zullen staan. Van een onzer verslaggevers BAARN De administratieruimte van het Baarns politiebureau is dins dagochtend gedeeltelijk door brand verwoest Dat was het resultaat van het gooien van een molotovcocktail door een raam van het bureau. Dat gebeurde gisterochtend om even over half zes. In het bureau waren toen drie politiemensen aanweaig. die geen verwondingen opliepen. Zij wisten zelf de brand, die ontstond na het ontploffen van het projectiel, te blus sen. Later moest de brandweer er ook nog aan te pas komen, omdat het vuur opnieuw oplaaide. De schade die is aangericht, werd gis teravond geraamd cp tienduizend gul den. Kort na de brqnd werd in een vlak bij het politiebureau gevestigd jongerencentrum 'Het 'Spentrum' de 28-jarige A. K. uit Baarn aangehou den. Later op de dag volgde de aan houding van de 18-jarige J. van W. ook uit Baarn. Ze hebben inmiddels toegegeven schuldig te zijn aan de aanslag. Hun motief is een conflict met het gemeentebestuur van Baarn over het verkopen van bier in het jongerencentrum. Pronk: besluit niet op politieke grond. tionale adviescommissie worden be noemd door de diverse particuliere organisaties; uit hun midden moeten zij zelf een voorzitter kiezen. Het adviescollege moet minister Pronk ondermeer adviseren over de plannen van deze nationale commis sie, die tot taak krijgt de voorlichting en bewustmaking van het Nederland se publiek ten aanzien van de proble matiek van de ontwikkelingslanden. Meer dan in het verleden moet de commissie daarbij aansluiting zoeken bij acties om ook in Nederland zelf tot rechtvaardiger verhoudingen te komen. Hierbij is uitgegaan van de fi losofie van het nieuwe kabinet dat je alleen maar met succes naar internati onale gerechtigheid en hulp kan stre ven indien je ook nationaal dz be staande onrechtvaardigheden probeert uit te bannen. De nationale commissie beschikt voor haar werk dit jaar over een budget van 4.5 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat zij een meer jarenplan voor haar activiteiten gaat opstellen. Medaille De Haarlemse stuurman Antoon J. Bakker (30) heeft de bron zen medaille van het Carnegie Hel denfonds ontvangen voor moedig op treden in december 1972 tijdens ruw weer op zee in de omgeving van Sint John's (New Foundland) bij Canada. Hij heeft daar een zestienjarige Spaanse mess-boy gered en had met de bemanning van zijn bevoorradings schip de Smit-Lloyd 103 uit Rotter dam, een belangrijk aandeel in het redden van een bemanning van acht tien koppen van het Duitse schip Rumba.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5