Lange, maar nog onvoltooide discussie over kindercommunie Veel hervormde kritiek op geref. 'proeve' nel maar terug' lil lÉiUi 'Stuur die rommel Vandaag Theologen vragen weer aandacht kerken voor gevangenen Zuid-Vietnam Wat verwachten politici van de kerk? Nieuwe boekei Onbehagen over gereformeerde terughoudendheid Trouw K wartet Nieuwe organisatie voor wereldzending Verzachting doodstraf van Antich verzocht TROUW/KW ARTET WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 KERK/BINNENLAND T2 2 Zo zap een tekenaar in het Algemeen Doopsgezind Weekblad de kindercommunie. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Hoe moeilijk het de hervormden en de gere formeerden in de praktijk valt samen op weg te gaan bleek giste ren in de hervormde synode. De 'proeve van een eenparige ge loofsgetuigenis' van de hoogleraren dr. G. C. Berkliouwer en dr. N. II. Ridderbos die drie weken geleden in de gereformeerde sy node een enthousiast onthaal vind, werd door de meeste hervorm de synodeleden ernstig gecritiseerd. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Drie uur lang en zonder tot een kant en klare con clusie te komen heeft de hervormde synode gisteren gesproken over deelneming van kinderen aan het avondmaal. In feite komt deze deel neming neer op het officieel openstellen van het avondmaal ook voor diegenen die (nog) geen openbare belijdenis hebben gedaan. Gedis cussieerd werd aan de hand van een rapport over 'De plaats van jon geren in een luisterende en vierende gemeente'. Aan het slot van de behandeling bleek, dat de synode in deze zaak ei genlijk nog niets wil stimuleren. Dat kon worden geconcludeerd uit het niet overnemen van het voorstel om alvast de nodige wijzigingen van de kerkorde voor te bereiden, dat de samenstellers van het rapport op tafel hadden gelegd. Wel gaat het ter tafel liggend rapport, dat over het alge meen goed werd ontvangen in de besluitvorming heet het zelfs 'dat het met dankbare instemming werd be groet* hier en daar bijgeschaafd de gemeente in voor nadere bezinning. Ongeduldig Velen zullen misschien ongeduldig vragen: waarom nu nóg geen beslis sing over een zaak die al sinds 1971 in de synode speelt?, zo zei in de loop van de gedachtenwisseling ds S. W. de Vries, Hilversum, als voorzitter van de commissie die het rapport sa menstelde. Dat mag begrijpelijk zijn, vervolgde hij, maar vergeet niet dat je een kerkelijke traditie van eeuwen nu eenmaal niet in een handomdraai kunt veranderen. Er is heus nog voortgaande meningsvorming nodig. Intussen dringt de zaak toch wel. want blijkens een mededeling van ds A. W. Lazonder van de raad voor de eredienst is 'kindercommunie' al in 58 hervormde gemeenten praktijk, en in een 15-tal gemeenten in ernstige over weging. Eerst iets over het rapport. Het stelt vast. dat de vraag om jongeren toe te laten, zichzelf verheugend is, omdat die op een intense beleving van het avondmaal duldt. Het rapport wijst op het ontbreken van bijbelse gegevens over 'kindercoramunie'. Het beslissen de antwoord of deelname van jon geren mogelijk is, zal uiteindelijk de theologische visie op het avondmaal moeten geven. Het rapport zegt verder, dat de doop de weg voor jongeren naar het avond maal kan openen. En ongedoopten? 'Oer-degelijk, geen onvertogen woord, maar daarmee is ork alles gezegd', zo karakteriseerde ds. F. J. Dun uit Hummelo het stuk. 'Is dit nu het ver rassende woord waarop we wachtten?' vroeg hij. Hij vergeleek de proeve met een maquette, alles staat er op en het klopt als een bus, maar verder is het doods. Dr. C. P. van Andel van de raad voor kerken theologie vond de proeve te binnen-kerkelijk. Er wordt volgens hem te weinig ingegaan op de vragen van de moderne mens, zoals: wat is vrede, wat is humaniteit. Oudèrlinge mevrouw C. de Vries-Batenburg uit Ten Boer noemde het een tijdloos stuk. Wat moet ik ermee met mijn ca- techesanten? vroeg ze. Ook inhoudelijk was er allerlei kri tiek. Dr. van Andel miste pijnlijk een passage over Israël. Dr. K. Blein uit Haarlem had bezwaar tegen de uitvoe rige paragraaf over het Schriftgezag al direct in het begin van de proeve en ook de volgorde waarin eerst over de algemene openbare, daarna over de bijzondere openbaring worden gespro ken. Dr. W. Nijenhuis van de raad voor het verband met andere kerken ging hierop door en zag in het spreken over de algemene openbaring de kette rij van de natuurlijke theologie in de proeve. 'Zijn de jaren 1933 tot 1945 uitgevallen? Is er vanuit Bonn en Ba zel vergeefs getheologiseerd?' vroeg hij. Geref. bond Daarnaast was er ook kritiek uit de gereformeerde bonds-hoek. Ds. P. J. Droogers uit Wilnis miste dc histori citeit van de zondeval. Ds. II. Smits uit Ingen tie dubbele predestinatie. Ds. G. Broere uit'Het Harde had be zwaar tegen het spreken over tijdge bondenheid van de bijbel en miste een duidelijke wederspreking van mo derne ketterijen als het horizontalis me en het neo-marxisme. Ook deze vonden dat het stuk zo de hervormde kerk niet in kon. Nadat van de vierentwintig synodele den die het woord gevraagd hadden er acht gesproken hadden, kreeg prin. Ridderbos gelegenheid om alvast te antwoerden. Hij legde uit wat de be doeling van de proeve is. De oude be lijdenisgeschriften functioneren slecht in de gereformeerde kerken. Ambts dragers moeten ze ondertekenen, maar begrijpen ze nauwelijks. De proeve bedoelt de gemeente haar ei gen belijden beter te doen begrijpen. Ze is bedoeld als een staf om te gaan voor hen die moeite hebben met de oude stokken. Prof. Ridderbos begreep niet dat men de proeve glad en tijdloos kon noe men. Dan heeft men haar slecht gele zen. En tegenover de kritiek dat men te weinig op de wereld was ingegaan, stelde hij de kritiek vanuit veront rust-gereformeerde hoek dat de proe ve dc poorten naar de wereld juist wijd heeft open gezet. Prof. Ridderbos was weinig te spre ken over het artikel van drs. K. Exalto in de Waarheidsvriend, het orgaan van de gereformeerde bend, waarin de proeve genoemd wordt een verloochening van het belijden van de kerk. 'Dat ls mij onbegrijpe lijk. Met die man ben ik niet samen op weg', zei prof. Ridderbos. een konferentie voor kerkelijke ambtsdragers met medewerking van Michel van Huiten bij Kerk en Wereld op'8 en 9 maart 1974 opgave: Kerk en Wereld De Horst 1, Driebergen telefoon 03438 - 2241 toestel 213 DERS LI Prof. Berkouwer zette uiteen dat de proeve een poging was tot concentra tie op het ene nodige. Men kan de vraag stellen of deze concentratie toch nog niet te wijd en te breed en ook te fragmentarisch is geworden. De vergadering kreeg een gespannen karakter toen ds. T. H. L. Beernink uit Hengelo met een voorstel van or de kwam om de bespreking af te kap pen. 'Zojuist is ons uit de woorden van prof. Ridderbos gebleken dat dit een intern stuk van de gereformeerde kerken is en dan neg alleen bedoeld voor een zeer bepaalde categorie, na melijk de ambtsdragers en niet de jongeren bijvoorbeeld'. Ds. S. Kooi- stra uit Rotterdam keerde zich scherp tegen ds. Beernink en riep 'diep te leurgesteld' te zijn over de wijze waarop de proeve door de synode ont haald was. Na enige discussie trok ds Beernink zijn voorstel in. Ds. S. F. van Venen uit Uithuizen fe liciteerde de gereformeerden met het stuk. Hij was er van overtuigd dat het op het hervormde grondvlak posi tiever zou worden ontvangen dan in de synode. Ds. D. H. Scholten uit Eindhoven zei dat de synode het stuk niet zomaar de kerk in kan sturen en doen alsof haar neus bloed. 'Hier botsen twee syste men van belijden. Een gesloten en een epen systeem. Belijden in onze tijd behoort te zijn een zoeken en sta melen met die weten en die niet we ten in een poging zich verstaanbaar te maken'. Deze proeve zou'volgens ds. scholten enorme geestelijk schade aanrichten. Prof. Ridderbos zei in een laatste woord dat er een duidelijk verschil gebleken was. 'Dit soort kritiek is er in de gereformeerde synode helemaal niet geweest, hoewel de gereformeer den toch ook niet buiten de verleidin gen van deze tijd staan. Wij kunnen met dit belijden in de gereformeerde kerken nog terecht. Misschien is het beter dat u onze proeve de hervormde kerk niet instuurt. Als het 'samen op weg' zou belemmeren moet u het ze ker niet doen. Maar u moet er wel op rekenen dat als u met ons samen op weg gaat, u met deze dingen wel te maken krijgt', aldus prof. Ridderbos. Tenslotte is met 32 stemmen tegen het voorstel van het moderamen ver worpen om de proeve ter beschikking te stellen van classicale vergaderingen en kerkeraden om te bespreken. De vorige week werd ik gefrappji i door het feit dat iemand precies zelfde woorden gebruikte voor het doen van een bepaalde zaak als ander bijna dertig jaar geléden Zo iets zet je aan 't denken. Het in dat geval van dè vorige week een geheel nieuwe opzet van kt diensten. Geheel nieuw dan voor» de uiterlijke vormgeving. En daad er was wat veranderd. D.w.t grondelementen waaruit een dienst bestaat waren uiteraard ge! ven, zoals de prediking, de bedien van het avondmaal, het zingen psalmen en gezangen en de gebei Zonder deze elementen kan je i nauwelijks van een kerkdienst i; ken. Maar omdat alles wat anders daan werd zei mijn zegsman dat niet van die franje hield. En inet schoot mij die andere man te bin: die dat dertig jaar geleden precies zei. Toen ging het om een kleine w, ging in de dienst, zoiets als het stan v< zingen van het laatste vers. In een dere plaats overkwam het mij dat a kerkdiensten, omdat dit staande zin] Mi nóg 'n keer in de dienst voorkwi va door iemand 'spyingdienstén' wen w< genoemd. Enfin, allemaal franje, gaat toch om het Woord, wordt dan vaak bij gezégd. Niemand strijdt dit laatste Intussen, maör gaat wel door. dat mensen, missclt ve wel door zo'n hele eéuw heen ied df verandering franje noemen, zich df van afwenden of zelfs thuis blij» la En dan vraag je je wel eens af: k nen we nu nog met elkaar een bei zinnig blijven denken over zulke i k( gen? Merkwaardiger nog is. dat, t neer een op die manier weer gew te geworden verandering in een li stadium opnieuw gewijzigd wordt i Ti we blijven er nu eenmaal over na( ja ken), er dan weer mensén zijn St van franje spreken. En zo blijven d: aan de gang. Het hourt er blijkb ;bl bij. Maar 't is wel vermoeiend, ook bedenkelijk als je je realist hoe weinig het in dergelijke 'disk sies' over wezenlijke zaken gaat. je NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Katwijk aan Zee: C. te Amersfoort; te De Lier: M. Sch ken te Beesd. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Eibergen-Rekk A. van Vliet te Zuid-Beijerland-Kli E waal, die bedankte voor Wezep; n: Leeuwarden-West: A. J. van der ft te Zwartsluis. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Brunssum-Treebeek: P. van Dijk te Tiel-Zaltbommel. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag-Zuid: B. W zier te 's Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zwijndrecht: J. van H ren te Amersfoort; te Rottterdi Zuid: W. C. Lamain te Grand Rapi (USA); te HardinxVeld-Giessendi Ch. van de Poel te Yerseke. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Barneveld: A. Wink Veenendaal. di Men meldt ons uit Friesland een zameling zeventiende eeuwse gesch: ten, verzameld en toegelicht door J. Kalma. Uitgeverij: De Tille, L« warden. Prijs ƒ27,50, 389 blz. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN -r Bij de bespreking ter hervormde synode van het ont werpstatuut voor een gemeenschappe lijke vergadering van de hervormde en gereformeerde synode was er dui delijk sprake van hervormde iritatie. Wel werd het ontwerp aanvaard en kreeg het breed moderamen machti ging om de leden van de interim-aad van deputaten en van desub-commis- sies te benoemen. Maar ds. D. H. Scholten uit Eindhoven diende een mogie in om als synode de terughou dendheid van de gereformeerde syno de 'ernstig te betreuren' en een 'har telijk en dringend beroep' op de ge reformeerde synode te doen om 'met alle kracht en toewijding* de zaak van de eenheid te bevorderen. Ds. M. Groenenberg ontried de motie sterk omdat deze weer nieuwe repercussies zou geven. Dr. C. P. van Andel en scriba dr. A. H. van den Heuvel be nadrukten dat de hervormden ook wel reden tot de gereformeerde irritatie hadden gegeven. Ds. Scholten trok zijn motie in toen het moderamen toezegde aan het synodaal onbehagen op andere wijze uiting te geven. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor 8.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 376-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fliro X 500. LAUSANNE In juli wordt in Lau sanne een groot internationaal con gres voor wereldevangelisatie gehou den. De kans lijkt groot, dat hier een van de wereldraad van kerken onaf hankelijke zendingsorganisatie van rechtse signatuur zal worden opge richt. De conferentieleiding, die nu reeds druk is met de organisatie van de bijeenkomst, heeft drie van de in totaal elf stellingen gepubliceerd, waarmee de 2.700 verwachte bezoekers zich zullen bezighouden. Hierin wordt nadrukkelijk gesteld dat de orthodoxe groepen, die kritisch staan tegenover de wereldraad van kerken nieuwe organisatorische vor men moeten zoeken om hun saamho righeid tot uitdrukking te brengen en de noodzakelijke structuren moeten vormen om de hele mensheid nog in deze eeuw tot het christendom te be keren. Daarmee komen wel zeer veel vragen in het geding. Zou deelneming van jongeren en kinderen verantwoord worden geacht, dan is een intensieve voorbereiding en ook een voortgezette begeleiding van de jongeren (cate chese) zonder meer eis. Datzelfde geldt maar dan aangepast, voor jonge gees telijk gehandicapten, die net zo goed recht op deelname dienen te hebben. Discussie Tot zover, hel kort. enkele hoofd lijnen uit het rapport. Hoe wijs het is de kwestie van de toelating van jongeren niet te forceren, bleek wel heel duidelijk uit de discussie, waarin hele reeksen, vooral ook praktische, vragen werden opgeworpen, zoals deze. Gaat het niet om een kernvraag van veel wijdere strekking: hoe vieren we samen het geloof en moeten we niet de moed hebben een kerkelijke traditie van eeuwen op de helling te zetten? Leggen we de 'oude' gemeente geen zware last op. waardooor deze wordt afgeschrikt? Wat bij jongeren- deelname te denken van hen, die 'a- vondmaalvrees' hebben? Leeft de. vraag bij jongeren nu werkelijk zo* sterk? Hoe moet het bij 'kindercom- munie' nu met zelfbeproeving? Moe ten de begeleidingsaspecten niet veel dieper worden doordacht? Krijg je geen verloop naar andere gemeenten? Gaan we niet teveel uit van, overi gens begrijpelijke, menselijke overwe gingen? Dit is dan nog maar een bloemlezing. Tot slot enkele opmerkingen die prof. dr. A. J. Rasker maakte ten gunste van avondmaal ook voor jongeren ('kindereómmunie' vond hij toch wel een erg belast en lieVer niet te ge bruiken woord). De sacramenten zijn ons gegeven, zo zei hij, om het geloof te steunen, om je ongelovigheid te hulp te komen. Maar dan moet je ook niet zulke zware eisen als belijdenis doen stellen. Terecht worden doop en avondmaal in het rapport niet geschei den. Maar. aldus prof. Rasker, de volg orde van die twee staat niet vast. Tot nu toe gold overwegend: van doop naar avondmaal. Maar het zou wel eens kunnen zijn dan het omge keerde weg: van avondmaal naar dóop, steeds meer begaan zal worden. Waarmee hij er in feite voor pleitte toch ook ongedoopten toe te laten. Conclusie Conclusie: de kwestie van jongeren aan het avondmaal zal nog wel een hele tijd in de synode blijven spelen. Tot troost van de ongeduldigen: 'ille gale' ontwikkelingen op het plaatselij ke vlak zijn er al heel duidelijk en zullen er ongetwijfeld (mogen) blij ven. MADRID (AP). De orde van Spaanse advocaten heeft staatschef Franco verzocht de doodstraffen uit gesproken tegen een Spanjaard en een Pool te verzachten. Salvador Puig Antich uit Barcelona en de Pool Heinz Ches waren door krijgsraden ter dood veroordeeld we gens het doden van een politieman. De twee zaken hadden niets met el kaar te maken. In de bekendmakingen over het von nis werd gezegd dat Antich een anar chist was c Ches een toerist. Ds. R. J. van der Veen aan toe dat de zwarte achterstand kwam doordat de mensen uitgebuit worden. Een jongeman die tot dat moment gezwegen had, bracht als bezwaar tegen ds. Van der Veen in dat te genwoordig nogal wat mensen uit geloofstwijfel in allerlei humanis tisch werk vervallen. Dat vond een ander weer 'slap geklets'. Dat de bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika wel eens geweld gebruiken, daarover hoeven wij ons niet zo op te winden, want wijzelf zijn ook zwaar bewapend in de Navo. zei iemand. De vormingsleider, in dienst van de CPJ, zei dat de kerk een con trole" mort hebben op het geld dut zij aan de bevrijdingsbewegingen geeft. Dit. werd door een boeren zoon als een hautaine houding af gedaan. 'Eerst steel je geld en als je dan een beetje teruggeeft, dan wil je weten wat die Afrikanen er mee doen', zei hij. Als Nederland zijn beleggingen uit Zuid-Afrika terugtrekt, dan zet je d>e blanken daar aan het denken. Daar ga it het om. Schadeloos Een opmerking die mij in de ple naire discussie wel aansprak was die van een criticus van de wereld raad. Dit zei dat de kerken de zwarten maar moeten schadeloos stellen, als die hun werk verliezen bij een terugtrekking van onze in vesteringen in Zuid-Afrika. De lezer, die tevens lid is van een kerkelijke vergadering, weet dat ook de plattelandsjeugd met be langstelling uitziet naar hoe de hervormde synode vandaag en «le gereformeerde volgende maand zich met Zuidelijk Afrika bezig zullen houden. Na afloop van Je discussie met ds. Van der Veen kwamen de aanwezigen overeen dat zij ieder naar zijn eigen kerkcraad een brief zouden sturen om steun te vragen voor het programma rot bestr'jdmg van het racisme. De scriba's kunnen zich voorbereiden. 'Men meldt ons uit Friesland', is 1 verzameling van pamfletten o kwesties die in de zeventiende ee de gemoederen in Friesland hebi bezig gehouden. Het zijn meest ju tieke of godsdienstige vraagstuk! J De titel wijst er al op, dat het om ken gaat, die ook buiten het gen de aandacht trokken. Daarbij speek pamfletten een belangrijke rol. Kt ten hadden in de nieuwsvoorzien nog een uiterst bescheiden aandi zodat men voor zijn informatie bepaalde zaken veelal was aangewt op vlugschriften en andere gelet heidsuitgaven. Voor de lezer van nu zijn deze schriften ook uiterst informatief, leren waarover de mensen zich in zeventiende eeuw zich zoal d maakten, wat voor zaken het gesp van de dag konden vormen. Ondeit sen moet de lezer er wel op bed* 1 zijn, dat de pamfletten doorgaans c een al te betrouwbare weergave t de feiten bevatten. Daarvoor zijn vaak te partijdig. Die eenzijdige, kleurde weergave diet echter get zins afbreuk aan de leesbaarheid, belangrijk voor de geïnteresse« leek. En vooi de wetenschappeli onderzoeker blijven deze pamflti' natuurlijk toch belangrijke bronnt! De verzameling van Kalma is ul! aard beperkt. In het boek is een c logus opgenomen van viugschrlf over Friese kwesties, die, niet in collectie zijn opgenomen. De opgt men geschriften zijn zoveel moge! in hun oorspronkelijke vorm al drukt. Dat maakt het lezen er niet makkelijker op. Ds. Kalma wijst et zijn inleiding terecht op, dat het ventiende-eeuwse drukwerk niet all even best is. Daar komt dan nog! dat veel pamfletten zijn gedrukt een lettertype, waarmee de meet van ons niet meer vertrouwd zijn. WERELDBEELD EN TEOLOG VAN DE MIDDELEEUWEN fl VANDAAG, door N. Max Wildij Uitgave Standaard wetenschappelij uitgeverij te Antwerpen/Amsterdi 414 biz.; 75G B.fr. Een boek in grensgebied van theologie en filosöf met uitvoerige aandacht voor Tf hard de Chardin. UTRECHT Met het oog op het gevaar, dat wij de gevangenen in Zuid-Vietnam, bestaande uit boeddhisten, christenen en neutralisten, gaan vergeten hebben twee hervormde theologen zich voor de tweede maal gewend tot de raad van kerken in Nederland, en daarmede tot de daarbij aangesloten kerken Enkele maanden geleden hadden dr. J. C. van Dongen em. pred. te Utrecht, en prof. dr. K. Strijd, ethicus aan de Universiteit, van Amsterdam, de raad gevraagd te doen wat in zijn vermo gen ligt om het stilzwijgen rond de circatweehonderdduizend gevangenen te verbreken. Daarop heeft de raad snel gereageerd, doordat mevr. dr. Klompé, voorzitter, van deze raad, in Rome (Justitia et Pax) en in Genève (Wereldraad van kerken) aan de bel heeft getrokken. Gettracht wordt tot een internationaal initiatief te komen. Genoemde theologen hebben zich nu opnieuw tot de raad gewend met het oog op de menings- en gewetensvor ming van het kerkvolk in Nederland, gepaard gaande aan aktiviteiten in sa menwerking met o.m. Amnesty Inter national. Zij herinneren aan bestaan de reële mogelijkheden, mede op grond van een appel van Franse le raars, die zelf in Zuid-Vietnam gevan gen hebben gezeten: 'Wij merkten het altijd wanneer er internationaal ge protesteerd werd: er werd méér eten verstrekt en de mishandelingen na men af. Brieven uit het buitenland die aan de gevangenen gericht waren, werden in het Vietnamees vertaald en van cel tot cel doorgegeven. Maar als er géén brieven meer kwamen, als de buitenwereld de gevangenen vergat, werd het eten weer slechter en begon nen ze de gevangenen weer te mis handelen'. Wanneer de kerken onvoorwaardelijk kiezen voor 'de armen in Zuid-Viet nam', merken genoemde schrijvers tenslotte op. kiezen zij óók en inclu sief voor vele andere verdrukten. DS. R. J. VAN DER VEEN BIJ PLATTELANDERS door Aldert Schipper 'Je moet kleur bekennen,' zei iemand, die daar kennelijk al een hele tijd over had nagedacht. 'Als ik die stapel bladen van de Zuidafrikaanse ambassade zie liggen, dan vind ik dat wij dominee Van der Veen voor leugenaar zetten, als we die rom mel hier laten liggen. Die moeten we terugsturen.' De bezoekers van de jaarvergade ring van de Utrechtse christelijke plattelands jongeren waren het daarmee niet allemaal eens. We moeten de zaak van twee kanten bekijken, zei er een. Christelijke plattelandsjongercn zijn geen gezelschap, dat met alle winden raeewaait. Toen ik jongst leden zaterdag in Harmeien mijn auto parkeerde voor Het Wapen van Harmeien, werd mijn verwach ting bewaarheid. Hier geen opper vlakkig gepraat van jeugdige we reldverbeteraars, maar een ernstig bijbelwoord, gevolgd door een heenwijzend gedicht van de dien- tèr-dominee Hans Bouma. Muziek Muziek was er ook: van een groep van Youth for Christ die er tege lijk enkele meditaties aan verbond. Een van de leden van de groep stelde ds. Van der Veen, die als spreker was gekomen, na zijn ver haal nog een vraag. De musici toonden hiermee hun betrokken heid op de onderhavige zaken. Ds. R. 1. van der Veen is secreta ris van de Nederlandse zendings raad. Maar hij sprak hier in zijn hoedanigheid van bestuurslid van het programma tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken. Zijn onderwerp was de hulp van de wereldraad aan bevrij dingsbewegingen in Zuidelijk Afri ka. En ik was gekomen niet zozeer om zijn woorden door te geven, maar om eens te zien hoe de men sen van de CPJ (Christelijk Platti- landsjongeren) op Van der Veen reageerden. In kerkelijke vergaderingen kun ie nogal eens horen dat die dingen (Zuid-Afrika en zo) alleen leven bij linkse studenten en intellectue len. En ik was dan ook gespannen, te horen hoe de aanwezigen zou den ingaan op de aanklacht van ls. Van der Veen tegen het racisme. Een jonge man met voorzichtig lang haar opperde dat emigratie naar Zuid-Afrika een mooie kans bood om van binnen uit het ras- sensysteem te veranderen. Een meisje dat kennelijk familie in Zuid-Afrika had, noemde dat idea listisch. 'Het systeem werkt zo goed, dat het voor de blanken niet opvalt hoe erg het voor de zwarten is'. Vies ruiken Datzelfde meisje meldde dat haar familie tijdens 'n bezoek in Neder land zei dat de Afrikanen ecat 'vies ruiken' en dat zij ook voor ons onaanvaardbare gewoontes hebben. Haar familie had haar wel goed ingelicht, want zij voegde er

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2