Nieuwe Leidse Courant Da jan dreigt op te stappen Miljoenen zwart geld Nixon is belegd in jachten Zeker 80 klachten per dag over prijzen handicap Amsterdam fluor uit drinkwater tn deze krant WASAUTOMATEN 499 'ieuwe registratie atokentekens kan 1975 al werken Rechtstreeks ion importeur \ogezegd Golda Meir geeft opdracht voor kabinetsformatie terug De boeiendste vrouw in zijn leven. Was jij dat?Stap naarVoss. Nieuwe dingen beginnen bij Voss. Zuid-Afrika heeft nieuwe beperkingen illegale slagerijen worden opgespoord 1 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Uironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 54ste'jaargang no. 273 HAARLEMMERSTRAAT 3 250 LEIDEN Alle bekende merken Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur BWTT—IWïïi IffliTI Van een verslaggever DEN HAAG De economische controledienst krijgt dagelijks zo'n tachtig tot honderd klachten over verhoogde prijzen binnen. Een deel daarvan is niet gerechtvaardigd, maar de klachten èn het eigen onderzoek van de dienst) leiden ook tot processen-verbaal en tot correctie van prijsverho gingen. Het aantal prijsovertreders dat elke maand moet worden verbaliseerd. bedraagt onge- veer honderd. Het aantal prijscorrecties, dat tot \»tand komt, bedraagt een veelvoud hiervan. De geconstateerde prijsovertredingen komen in alle sectoren van het economische leven voor. Ze' zijn gelijkmatig gespreid over de diverse bran ches, maar ook over de diverse geledingen van het bedrijfsleven: ze komen dus gelijkelijk voor bij fabrikanten, grossiers en detaillisten. De directeur van de controledienst, de heer L. M. Bruins ziet de laatste maanden geen stijging van het aantal prijsovertredingen, maar hij acht het niet onmogelijk, dat de recente verscherping van de prijsmaatregel tot méér overtredingen zal leiden. Het zal wel niet zo gaan, verwacht hij, als bij het verlagen van de maximum-snelheid op een bepaalde weg: het aantal automobilisten dat de maximum snelheidsbepaling overtreedt, heeft óók de neiging toe te nemen. sa een verslaggever IN HAAG Invoering van een »rde deel' van het kentekenbewijs ar auto's is teqhnisch op 1 januari '5 mogelijk. Dit document zou itbaar in de auto modten. zijn aan- iracht en jaarlijks moeten worden wangen. Het is de bedoeling dat de lelijke regeling op 1 september j is. De organisaties van belang eenden zijn gisteren tijdens over- inet minister Westerterp van ver ier akkoord gegaan met de nieuwe geling. Aan het gesprek namen de WB, de BOVAG. de KNAC en de Q deel. Op een meer waterdichte atekenregistratie was al jaren aan- Irongen. de nieuwe regeling moet jaarlijks 7.50 worden betaald voor admini- atiekosten. Op het ogenblik kost kentekenbewijs 45 en de over- irijving bij verkoop 10. ADVERTENTIE IERNY-piano's ARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. CHAIKA-PIANO'S ARDE 5700.- jratis thuisbezorging. Vijf jaar garan- Stemmen door geheel Nederland. illeenbij J.V.URKbv, SINDS 1898 Vestersingel 42. ROTTERDAM telefoon (010) 36 35 00 dagelijks geopend van 9-6 uur. rijdag koopavond van 7-9 uur. Ook importeur van Estonia, einway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber. let uitgeven van bejaardenpost- zou even zinvol zijn als het itgeven van kinderpostzegels. Stelling bij proefschrift T. J. Stoof Vrije Universiteit) Opklaringen Vooral in het noorden van het land opklaringen. Matige, aan de kust eerst nog vrij krachtige, noordoostelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 4 gra den. Morgen en overmorgen: Droog weer met opklaringen en in de nacht plaatselijk lichte vorst. morgen zon op: 07.44 zon onder: 18.04 maan op: 07.02 maan onder: 17.41 ïtaatsbosbehèer 'iert jubileum Kamerlid kruipt uit iglo in Noorwegen Een groepje kamer leden brengt op het ogenblik een bezoek aan een Navo-oefe* ning in Noorwegen. De heer Wisselink (CHU) kruipt op handen en voeten uit een iglo die door de mariniers in deze barre om standigheden wordt gebruikt. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) De kabinetsformatie in Israël is gisteren in een volkomen im passe geraakt, nu premier Golda Meir heeft verklaard geen verlenging te wensen van haar mandaat om een regering te vormen. Minister van defensie Mosje Dajan heeft daarenboven meegedeeld dat hij 'onder de huidige voorwaarden' geen zitting wil nemen in een nieuwe regering-Meir. Duisenberg onthult belastingonderzoek Voor Ropubikeinen Van onze parlementsredactie DEN HAAG In Nederland zijn enkele miljoenen guldens zwart geld belegd in pleziervaartuigen. Dat is het verrassende resultaat van een onderzoek van de belas tingdienst bij schadeverzekering maatschappijen. Minister Duisenberg van Financiën heeft dit gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld. Hij gaf de verzeke ring dat de belastingdienst met alle daarvoor geschikte middelen verder zal proberen het zwarte geld op te sporen en de fraude tegen te gaan. Minister Duisenberg voegde hieraan toe: 'Iemand die aan zijn fiscale ver plichtingen voldoet, heeft er recht op te weten dat de overheid niet van plan is zijn frauderende buurman on gemoeid te laten'. De fiscus heeft de indruk dat niet al leen in pleziervaartuigen maar ook in vele andere luxe-artikelen het zwarte geld wordt gestoken. Het is daarom de bedoeling dat de belastingdienst niet alleen bij de verzekeringmaat schappijen maar ook bij andere instel lingen naar zwart geld zal speuren. Onder zwart geld verstaat de minis ter: inkomen en vermogen waarover en onrechte geen belasting is be taald. Steekproef Het resultaat van de steekproef naar zwart geld, die de belastingdienst deed bij verzekeringmaatschappijen, noemde de minister verrassend. De steekproef was willekeurig en betrof bijna duizend gevallen. Het resultaat was dat in ruim 43 procent van de ge vallen sprake was van niet te verkla ren uitgaven, gezien het bij de fiscus aangegeven inkomen en vermogen. Aan het licht kwam bijvoorbeeld dat een jacht van 25.000 gulden geheel was betaald uit niet aangegeven bij verdiensten. In een ander geval was een boot van 100.000 gulden betaald uit zwart geld dat bij derden in bewa ring was gegeven. Nog een ontdek king was dat iemand kwijtschelding had gekregen van zijn inkomstenbe lasting, omdat de betaling hem te zwaar drukte. Intussen had hij kort tevoren een jacht van 25.000 gulden gekocht. De belastingdienst schat voorzichtig dat 20 tot 30 procent van de aankopen van nieuwe en tweedehands boten ge financierd zijn met zwart geld. Bij de Minister Duisenberg speurtocht naar zwart geld heeft de belastingdienst in de eerste plaats in lichtingen ingewonnen bij de verzeke ringmaatschappijen voor boten duur der dan 20.000 gulden. Geen lagere btw Uit het betoog vari minister Duisen berg viel op te maken, dat de rege ring bij haar plannen om de belastin gen met ingang van 1 juli te verlagen niet denkt aan de verlaging van de btw. Betwijfeld wordt namelijk of de ze maatregel de koopkracht voldoende zal stimuleren. Ook de toepassing van een negatieve wiebeltax (verlaging van de tarieven over een brede linie) is niet waarschijnlijk, omdat dan on voldoende zal worden gedaan voor de genen, die het met een lager inkomen moeten doen. Minister Duisenberg ontkende in zijn antwoord een opmerking van de ka merleden (zie elders deze krant) dat de regering een zig-zag koers volgt. De regering moet nu maatregelen ne men, omdat de tendens is een vermin dering van de vraag, terwijl de in voerprijzen blijven stijgen. Hierdoor zal de werkloosheid sterker kunnen stijgen. De moties die de VVD en DS'70 reeds hebben ingediend over het hoe van de belastingverlaging wees de minister af. De moties zijn te voorbarig. Er zijn op het ogenblik on voldoende gegevens om prëcies de be lastingmaatregelen vast te kunnen stellen. ADVERTENTIE Dajan zei tegenover vrienden en colle ga's van de Arbeiderspartij dat de kri tiek, die binnen eri buiten de partij op hem geleverd wordt vanwege Is- raëls onvoldoende voorbereidheid op de oktoberoorlog, het hem onmogelijk maakt in een nieuwe regering zitting te nemen. 'Ik kan niet aan een nieu we regering deelnemen, op een ogen blik waarop ik door mensen van mijn eigen partij wordt aangevallen'. Jongstleden zendag werd door vijfdui zend mensen, geleid door een 33-jari- ge reserve-officier van het Israëlische leger, die de enige bunker van de.Bar Lev-linie heeft weten te behouden, een demonstratie gehouden voor de ambtswoning van Golda Meir. Aange drongen werd op het aftreden van Da jan. omdat die in de eerste plaats ver antwoordelijk werd geacht voor het feit, dat Israël niet alleen door de Arabische aanval verrast werd, maar daar ook niet aanvankelijk doeltref fend op reageerde. Dajan zelf heeft tot voor kort voortdurend verklaard dat hij in functie zou blijven, zolang de premier hem haar vertrouwen zou schenken of de commissie van onder zoek in de fouten van de oktcber-oor- log hem niet schuldig zou bevinden. Hij zei dat hij twee maal zijn ontslag aan Golda Meir had aangeboden, maar dat deze dit geweigerd had. WASHINGTON, NEW YORK (AP- UPI, Reuter, DPA) De overwinning van de democra tische kandidaat in de Ameri kaanse staat Michigan (dat een nieuwe senator moest kiezen als opvolger van de republikein Gerald Ford, die vice-president is geworden) heeft de vrees van de Republikeinse partij beves tigd, dat Nixons Watergate-af faire de verkiezingen van novem ber nadelig zal beïnvloeden. De bewering van George Bush, voor zitter van de Republikeinse partij, dat de Watergate-affaire het republikeinse imago niet zal schaden, is met de uitslag van Michigan ontkracht. Tij dens de campagne had de democrati sche overwinnaar Richard Vanderveen voortdurend gezegd dat Nixon moest aftreden. Zijn rivaal in het vijfde dis trict van Michigan (waar veel afstam melingen van Nederlandse immigran ten wonen) was de republikein Ro bert Vanderlaan. Weinig waarnemers hadden verwacht, dat de republikeinen, die al 64 jaar de senaatszetel hadden bezet, zouden verliezen. Wist Ford anderhalf jaar geleden nog 61 procent van de stem men op zich te verenigen, zijn partij genoot moest het doen met slechts 47 procent. Over twee weken worden de republikeinen opnieuw beproefd, nl. in het district Cincinnatti in de staat Ohio. De democraten menen dat hun kansen ook daar gunstig zijn om de republikeinse kandidaat te verslaan. Nasleep Een nasleep van de Watergate-affaire beleven de vroegere minister van jus titie, John Mitchell en die van han del, Maurice Stans, die gisteren een laatste en vergeefse poging hebben ge daan om de tegen hen aangespannen rechtzaak te schorsen of uit te stellen. De advocaat van Stans diende op nieuw het verzoek in de tegen de twee oud-ministers gedane aanklacht wegens samenzwering en belemmering van de rechtsgang voor onbepaalde tijd te schorsen of anders het proces te doen plaatsvinden buiten de stad New York. De publiciteit die aan de zaak vooraf was gegaan, aldus advo caat John Diuguid, zou een eerlijk proces onmogelijk maken. Moeilijkheden De nieuwe verklaring van Dajan kan Iraël in de grootst mogelijke moeilijk heden brengen, omdat minstens zeven van de 51 afgevaardigden van de Ar beiderspartij in het parlement volge lingen van Dajan zijn. Als Dajan zich met de oppositionele Likoed zou ver zoenen, zoals herhaaldelijk in het ver leden werd gefluisterd, omdat Dajans inzichten over de bezette gebieden meer met de Likoed overeenstemmen dan met zijn eigen Arbeiderspartij, dan zouden Dajans volgelingen wel eens in opstand kunnen komen tegen Golda Meir, waardoor een kabinetsfor matie helemaal in het slop komt. Het mandaat van Golda Meir om een nieuwe regering te vormen loopt mor genmiddag af. Zij zal zich dan naar president Katzir begeven om haar mandaat terug te geven. Zij kreeg als eerste de opdracht om een regering te vormen, omdat haar Arbeiderspartij bij de verkiezingen van 31 december ondanks het verlies van zes zetels toch de grootste was gebleven. Haar onderhandelingen met de vertegen woordigers van de Nationale Religieu ze Partij (NRP) en de Onaïhankelijke Liberale Partij (ILP) zijn tot dusver vruchteloos gebleven, omdat de reli gieuzen nog strengere religieuze wet ten willen opstellen en de onafhanke- Dajan lijke liberalen zich daar juist fel tegen verzetten. De ILP heeft zich reeds uit de besprekingen teruggetrokken en beschuldigd de NRP ervan exorbitan te eisen te stellen aangaande religieu ze zaken en. aangaande de toekomst van de bezette westelijke Jordaan-oe- ver, die de NRP niet aan de Arabie ren wil teruggeven. De minister van' vervoer, Sjimon Pe- res, een aanhanger van Dajan, heeft MohjlTniTïPd&ÊinSG verklaard geen zitting in een nieuw kabinet te zullen nemen, zolang dat geen nationaal kabinet is d.w.z. een coalitie samen met de Likoed. Maar het is onvoorstelbaar dat Israël zich in zijn huidige politieke isole ment op buitenlands gebied een rege ring met de Likoed kan permitteren, aangezien juist de Likoed geen enkele concessie aan de Arabieren wil doen. De mededeling van Peres wijst erop dat ook Dajan in dezelfde richting denkt. De minister van defensie zou met behulp van de Likoed betere weerstand denken te geven aan de verwachte grote pressie van Ameri kaanse zijde. Wat hiervan ook waar moge zijn, een feit is dat Israëls buitenlandse politiek door de verklaring van Dajan zeker harder zal worden, zo menen politieke waarnemers in Israël. AMSTERDAM Vannacht om twaalf uur wordt de fluoridering van het drinkwater in Amsterdam stopgezet. Burgemeester en wet houders van Amsterdam hebben dit besluit genomen naar aanlei ding van het arrest van het ge rechtshof in Amsterdam van 15 februari. In afwachting van een wettelijke rege ling van de drinkwater-fluoridering besloten b en w toevoeging van fluor voorlopig te stoppen. Aangezien het drinkwater gedurende enige tijd nog een verhoogd fluoride gehalte zal ver tonen, blijven de vijf watertappunten in de gemeente nog in bedrijf tot en met zaterdag 2 maart. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering publiceerde gisteren een wetsvoorstel, dat haar In staat moet stellen, elke vorm van een ver gadering te verbieden en gelden voor dissidente organisaties, die uit buiten landse fondsen komen, te weren. Wij zijn op zolf geweest De geachte afgevaardigde Van Dijk oefende kritiek op een OS-uitzen ding die hij niet gezien had. Hoe fout het was, had hij van zijn vrouw gehoorden van de geachte afgevaardigde Tuynman. In deze krant leest u, hoe het de mode-Van Dijk in de Tweede Kamer is vergaan. Wij zijn zelf gaan kijken. Dat wel. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE DEN HAAG De economische con troledienst gaat optreden tegen de il legaal in ons land gevestigde moham medaanse slagerijen. Het bedrijfschap voor het slagersbedrijf heeft hierop aangedrongen, omdat langzamerhand deze slagerijen ook Nederlandse klan ten lokken door hun lagere prijzen. Volgens het schap zijn er in ons land twintig mohammedaanse slagerijen wettig gevestigd en tenminste zestig illegaal. Alleen al in Rotterdam zijn er twintig van deze slagerijen, waar Turken, Marokkanen en Algerijen hun volgens mohammedaanse riten geslacht vlees halen, terwijl er in de ze gemeente slechts acht gevestigs mo gen zijn. Het bedrijfschap zegt dat er een onbevredigende situatie is ont staan, doordat enerzijds de Nederland se slagers aan alle strenge eisen van de vestigingswet moeten voldoen en anderzijds een ongebreidelde groei wordt geconstateerd van illegale bui tenlandse slagerijen. NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAG BI.AD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: en zij blijft de zaak maar af breken Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de envelop: De Chr. IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatinap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dara. Binnenland Regen van ideeën voor belas tingverlaging 5 Geld voor Angola 7 Buitenland SALT wacht nog 11 Humaner oorlogsrecht 11 Kerk 'Stuur rommel terug' 2 Kindercommunie 2 Sport Barcelona aast op Neeskens 10 Economie Zilver is goud waard Nieuwe boeken Men schrijft ons Strips, feuilleton Radio en tv puzzel Commentaar Weer Dichtbij en verder Wetenschap en techniek Beurs 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1