Kissinger weer naar M.-Oosten SOLZJENITSIN KLAAGT OVER JOURNALISTIEK Deskundigen werken aan humaner oorlogsrecht SALT-akkoord kan nog enkele jaren uitblijven Nog veel zwevende kiezers in België Britse Steenkoolraad achter mijnwerkers Omzwaai van Khaddaffi tegenover Egypte rankrijk: nog drie 'oncordes bouwen Oostduitse jeugd moet politie helpen Vanessa Redgrave op 'oorlogspad' EEG bereikt geen akkoord over rundveeprijzen i; lOUW/KiWlAfRfflET WOENSDAG 20 lEBRlli \1K1I 1074 BUITENLAND T7/K11 WASHINGTON, CAIRO, TEL AVIV, BEIROET (Reuter, UPI, AFP, AP, DPA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zal opnieuw naar het Midden-Oosten gaan om met de regeringen van Israël en Syrië te onderhandelen over een wederzijdse troepenscheiding in de Golan hoogten. Dit heeft president Nixon meege deeld. nadat hij met de ministers van buitenlandse zaken van Saoedie-Arabië en Egypte op het Witte Huis gespro ken had over de Syrische voorwaar den inzake zo'n troepenscheiding. Saoedische minister Omar Sakkaf iet na afloop van dat onderhoud doorschemeren dat de Arabische olie loycot tegen de VS nu spoedig opge heven zal worden, als gevolg van de nieuwe Amerikaanse inspanningen om tot een vredesregeling in het Midden- Oosten te komen. Hij zei te hopen dat er snel iets zal gebeuren ten voordele van het Midden-Oosten, de VS en de wereld als één geheel'. Nixon zelf zei dat zijn gesprek met de Arabische ministers 'zeer opbouwend' was geweest. Hij weigerde in te gaan up vragen van journalisten, of de olie boycot één van de besproken onder werpen geweest was. Voor de ontmoe ting met Nixon had de Egyptische mi nister Ismail Fahmy meegedeeld dat hij 'goed nieuws' voor de Amerikaan- <e president had, waardoor allerlei speculaties in het leven werden geroe- len dat erinü inderdaad een eind aan Ie olie-boycot zou komen. 'oor de officiële aankondiging van Qssingers bezoek zei een woordvoer der van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken reeds dat de Ame rikaanse regering precies op de hoog te is van de Israëlische voorwaarden inzake een troepenscheiding met Syrië en dat Kissinger als hij naar Israël Lohit waarschijnlijk een aanvaard de baar voorstel bij zich zal hebben. Uit (deze uitlating blijkt dat de onderhan- ilingen achter de schermen waar schijnlijk veel verder gevorderd zijn dan men tot dusver heeft meegedeeld. Sadat Onder luid klokgelui, tramgebel en lei ireingetoeter is president Sadat, toe- ï'- gejuicht door honderdduizenden en Egyptenaren, gisteren in een 'over- t* winningsoptocht' naar het parlement Hij gereden, waar een plechtigheid plaats vond ter herdenking van de gevalle nen uit de oktober-oorlog. In zijn toe- tïi spraak, die voor radio en tv werd nit s' gezonden, verklaarde de president dat an 'de Egyptische en Syrische strijd- dt: krachten, gesteund door de Arabische oo natie, de eerste werkelijke overwin- ning hebben geboekt sinds vijf eeu- en en daarmee vijf eeuwen van Ara- lische nederlagen en onderontwikke ling hebben beëindigd'. Sadat beloofde ^dat Egypte 'volledig onder de wape nen zal blijven tot alle bezette Arabi- Che gebiedenjoevrijd zijn en de rech- len van de Palestijnen hersteld'. In rijn korte rede van 15 minuten, die van tevoren door de pers als zeer be- angrijk was aangekondigd, zei Sadat in feite niets nieuws. Wat wel nieuws was, was de onge- iv lend grote geestdrift van de bevol king, die in duizenden langs de stra al ;en opgepakt stond. Sadats open li- mousine werd bedolven onder de •sti bloemen, die door de mensen erin werden gegooid. In het parlement 3ei werden de Egyptische oorlogshelden gei gedecoreerd. De president zelf nam mjjmet tranen in zijn ogen een medaille ontvangst, die postuum was toege- Eend aan zijn broer Atef, die in het begin van de oorlog als piloot was gë- iot sneuveld. Sadat heeft zijn minister on van oorlog Ismail tot veldmaarschalk ïvorderd en de chef-staf, generaal- ajoor Mohammed Abdel Ghany tot litenant-generaal. Ook de comman- mten van het tweede en derde gyptische leger werden bevorderd. Khaddaffi S^Zeer verrassend was het optreden van de Libische president Khaddaffi, die laandag volkomen onverwacht naar .'airo was gekomen. Hij hield een Jspeesh in het parlement die alge- g meen als een excuus werd gezien voor zijn anti-Egyptische uitspraken van de laatste tijd. Khaddaffi, die felle kri tiek had geleverd op de wijze van oor logvoering van Egypte en Syrië en nog fellere kritiek op het door Cairo ge st sloten akkoord met Israël, zei nu: 'Wie denkt dat er een verwijdering tussen ra Egypte en Libië is ontstaan door op- nj, pervlakkige meningsverschillen, ver- tai gist zich» Hij lijkt op een man die j met een degen in het water staat te ,te steken'. Hij stak de loftrompet over na VARIJS (UPI, Reuter) Frankrijk heeft zijn partner in het Concorde- project, Engeland voorgesteld, na de lopende serie van 16 voorlopig nog ''Tie van deze supersone verkeersvlieg- ligen te bouwen. Het produktietem- ■j. Po zou van de oorspronkelijke acht per jaar moeten worden terugge- ej bracht tot vier a vijf. Meer kon door moeilijkheden in de toelevering van e, onderdelen toch al niet, verklaarde minister Yves Guena in Parijs. Van de verbeteringen waarover enke- dagen geleden werd gespeculeerd ilifr'l P ankrijk nu alleen de extra w brandstoftanks voorstellen, die de Concorde in staat zouden stellen, zon- er tussenlanding van Frankfort naar lew York te vliegen. Modificatie van ^motoren en vleugels (extra ontwikke- .gc lingskosten naar schatting zeker een pel miljard gulden) blijkt dus niet op de ar Franse verlanglijst te staan. Het nu ri voorgestelde pakket zou de instem- eii ming van de Britse regering hebben, nel Guena verklaarde dat de produktiebe- il perking slechts 'gematigde' gevolgen ;ei zou hebben voor de werknemers van 'i Aerospatiale en British Aircraft, waar In 4e Concorde wordt gebouwd. de Egypische miltiairen, die het Su- ezkanaal waren overgestoken. Zijn kri tiek op de Egyptische politiek was uitsluitend ingegeven door zijn grote vertrouwen in Egypte. 'Want als Egypte valt, stort de gehele Arabische natie ineen.Wat in de oktober-oor log gebeurde, heeft mijn geloof beves tigd dat Egypte het bolwerk van de Arabische strijd is. Dat is niet zo maar een lofprijzing, maar een histo rische waarheid Toen ik zekere po litieke posities waarnam, heb ik mijn mening daarover eerlijk en duidelijk gegeven. Maar als de zaken een punt bereiken, waar ze de realiteit van de eenheid van de Arabische natie drei gen te schaden, dan is de Libische re volutie in staat om zijn fouten in te slikken en ze te overwinnen. Dat is wat nu gebeurt'. Khaddaffi liet zich kritisch uit over die Arabieren, die menen dat zij bo ven het Egyptische volk staan en de Egyptische strijdkrachten. 'Wij in Li bië veroordelen ten stelligste dit soort mensen'Egypte is het standvastige bolwerk dat altijd agressie heeft weer staan tegen de Arabische natie en te gen de islam. Egypte heeft alles gege ven, wat het kon geven. Het is ons recht om de Egyptische strijdkrachten te groeten, die in de oktoberoorlog vochten Diegenen, die denken dat Egypte zonder Libië kan of dat Libië zonder Egypte kan, die ploegen de zee'. En hij deelde mee dat Libische troe pen 'nog steeds met hun Egyptische kameraden langs de confrontatielijnen gestationeerd zijn' en Egyptische mili tairen Libiërs trainen. Daarmee gaf Khaddaffi voor het eerst toe dat Libi sche militairen rechtstreeks betrokken zijn bij de strijd tegen Israël, hetwelk eerder door Libië ontkend was. Zaterdag nog schreef de Libische pers dat het Libische ministerie van voor lichting geludsbandjes tegen Sadat heeft, die 'een vernietigende uitwer king' op de Arabieren zouden hebben, als ze gepubliceerd zouden worden. Drie Palestijnse commando-organisa ties Al Fatah, het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina (PDFLP) en de door Syrië ge steunde Al Saika hebben een ont werp opgesteld over de door de Pales tijnen te voeren politiek. Daarin wordt verklaard dat zij zullen blijven strijden voor de oprichting van een 'democratische staat op het gehele ge bied van Palestina' en dé Veiligheids raad-resolutie 242 van november 1967 'zowel in de letter als in de geest' verwerpen. Als de westelijke Jordaan oever bij een eventuele regeling aan Jordanië teruggegeven wordt, zullen de guerrillastrijders de wapens opnemen tegen het bewind van koning Hoes sein, zo wordt verklaard. Terwijl de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer voor de zoveelste maal uiting geeft aan zijn diepe genegenheid voor zijn Egyptische collega Ismail Fahmy (links), drukt president Nixon in een iets afstandelijker expressie de hand van Omar Sakkaf, de minister van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië. BRUSSEL (ANP) Er zijn nog veel 'zwevende' kiezers in België: 30 pet. van de kiezers weet nog niet op welke partij ze bij de komen de algemene verkiezingen (28 maart) hun stem zullen uitbrengen. Dat blijkt uit een enquête die in opdracht van twee Belgische tyladen (Le Soir en de Standaard) is uitgevoerd. LONDEN (UPI) De Britse Nationale Steenkoolraad. een overheidsinstelling, vindt dat mijnwerkers als bijzonder geval moeten worden behandeld en meer loonsverhoging moeten hebben dan de 16,5 procent die maximaal toelaatbaar is volgens de richtlijnen van de regering lot beperking van de inflatie. De voorzitter van de steenkoolraad, Derek Ezra, deelde de Anti-inflaticcommis- sie mee dat de mijnbouw van vitaal belang voor het land is geworden door de oliecrisis. Er begint, zei hij, al een tekort aan mijnwerkers te ontstaan. De 269.000 mijnwerkers gingen 9 februari in staking, nadat zij 13 weken lang hadden geweigerd overwerk te doen. Besprekingen in Genève hervat GENEVE (AP, UPI, Reuter) De hoogst geheime besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over de beperking van de strategische bewapening zijn gisteren heropend met een zit ting die 80 minuten heeft geduurd. Intussen heeft de Sowjet-Unie haar raketproeven (met als landingsgebied de Stille Oceaan) her vat. Leo Tindemans, de Vlaamse demissio naire viee-premier. heeft in deze enquête het hoogste aantal punten ge scoord bij de vraag wie de toekomsti ge minister-president van het land moet worden. Tindemans is christen democraat, 30.2 procent van de kiezers meent dat hij de aangewezen man is om Edmond Leburton de (socialisti sche) demissionaire premier, op te ZURICH (AP, UPI, Reuter) De verbannen Russische schrijver Alek- sandr Solzjenitsin heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat westelijke journalisten sprookjes over hem verteld hebben, sinds ilij uit de Sowjet-Unie werd gezet. Hij heeft hen gewaarschuwd, 'alleen te schrijven wat waar is'. 'Ik heb in de Sowjet-Unie gevochten tegen het feit dat de pers naar har telust loog en men het niet kon ver ifiëren. Ik ben gewend aan alle soor ten laster in de Sowjetpers, waar niemand in het land de macht heeft, iets te verbeteren of te ontkennen. Ik had nooit verwacht dat dergelijke onverantwoordelijkheden ook in het Westen zouden voorkomen'. Hij gaf onder andere als voorbeeld de bewe ring dat hij van een Amerikaanse journalist maandag een brief van zijn vrouw uit Moskou zou hebben ontvangen. 'Er was geen brief. Ik spreek elke dag ongehinderd met mijn vrouw door de telefoon. Wij hebben geen brieven nodig'. Het is in de Sowjet-Unie verboden, brieven naar het buitenland te zen den buiten de posterijen om. Solzje nitsin weet dat, maar maakte er in zijn verklaring geen melding van. Intussen 'heeft de Russische substi tuut-officier van justitie Mikhail Maljarow in een interview voor ra dio Moskou verklaard dat het de creet van de Opperste Sowjet dat leidde tot de deportatie van Solzje nitsin. de schrijver heeft behoed voor gevangenisstraf. De Amerikaanse senatoren Hesse Helms en Carl Curtis hebben giste ren in de Senaat een motie inge diend waarin ze voorstellen. Solzje nitsin het Amerikaanse staatsburger schap aan te bicden. Curtis wil daar bij ook een krachtige veroordeling van de terugkeer naar stalinistische onderdrukkingsmethoden in de Sow jet-Unie. Het Russische partijblad Prawda suggereerde gisteren dat duizenden Amerikaanse communisten in de ge vangenis werden gestopt om hun af wijkende overtuiging. De suggestie kwam voor in een artikel van Wi- taly Korionow. Zij wordt gezien als een tegenaanval om de aandacht af te leiden van de verbanning van Solzjenitsin. Korionow citeerde een uitspraak van Eugene Debs, stichter van de Amerikaanse communistische partij: 'Ik zou verkiezen een vrij man in de gevangenis te zijn en geen lakei die in vrijheid leeft'. volgen. Leburton zelf haalde 14.2 pet van de stemmen. Beven hem staan op deze 'voorkeurslijst' de afgetreden vice-pre mier, tevens minister van financiën Willy de Clercq (15 pet) en de (socia listische) demissionaire minister van economische zaken, Willy Claes. De christen-democraat Paul Vandenboe- yants in het afgetreden kabinet minis ter van defensie, haalde 10.9 pet van de stemmen. Uit de enquête blijkt verder dat bij de kiezers de mening overheerst dat de zogenaamde taaipartijen (Volksu nie en het Front van Fransspreken den) op 10 maart stemmenwinst zul len boeken: slechts 57 pet van de on dervraagde kiezers heeft gezegd op de zelfde partij te zullen stemmen als de vorige maal; 12.6 pet zegt op een an dere partij te zullen stemmen. ADVERTENTIE Verwacht U een echte ken ner van Jonge Jenever? Zorg dat U De Kuyper Jonge Jenever in huis hebt. EXPORT JONGE JENEVER DE JONGE JENEVER MET KWALITEITS CERTIFICAAT Er worden pogingen in het werk ge steld om tot een akkoord te komen te gen de tijd dat president Nixon op een nog niet bekend gemaakt tijdstip dit jaar naar Meskou gaat Of snel een succes kan worden geboekt hangt af van de vraag, met welke tegenvoor stellen de Amerikaanse onderhande laars voor de dag komen. In septem ber werden de besprekingen (SALT) uitgesteld, omdat groot verschil van mening in de Verenigde Staten voort gang onmogelijk maakte. Verleden week publiceerde het Russi sche partijblad Prawda een artikel over het voorstel van Moskou. Daaruit bleek duidelijk dat de Russen de Amerikaanse vooruitgeschoven bases in Europa en Azië willen betrekken bij de beperking van de strategische bewapening, dat in het bijzonder de Amerikaanse taktische luchtmacht een inkrimping moet ondergaan en dat de Amerikaanse onderzeebootbases in Schotland en Spanje moeten sluiten. In ruil daarvoor hebben de Russen aangeboden hun strategische bewape ning numeriek op dezelfde kracht te brengen als die der Amerikanen met dien verstande dat de Britse en Franse kernwapens worden gerekend tot het Amerikaanse kamp. Washing ton zou tot dusver nog geen tegen voorstellen hebben opgesteld. Amerikaanse deskundigen hebben verklaard, dat wellicht een interim-ak koord zal worden afgesloten over be- BERLIJN (DPA) Een hoge functi onaris van het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken, generaal-ma- joor Alfred Heydel, heeft er voor ge pleit dat de ordedienst van de massa organisatie 'Vrije Duitse Jeugd' en de 'vrijwillige helpers' van de Volkspoli- tie in versterkte mate worden betrok ken bij de handhaving van de openba re orde en veiligheid. Diplomatieke Rode Kruisconferentie begint vandaag door Ferry Mingelen DEN HAAG Voor internationale gewapende conflicten gelden sinds het midden van de vorige eeuw regels om het uit de strijd noodzakelijke voort vloeiende persoonlijk en collectieve leed zo veel mogelijk te beperken. In de loop der jaren zijn deze regels, sa mengevat in de Conventies van Den Haag en Genève, uitgegroeid tot een omvangrijk pakket maatregelen met het doel, van militairen heren in het oorlogsverkeer te maken. De meeste staten hebben zich er zo toe verplicht in geval van oorlog af te zien van het gebruik van bepaalde wa pens (dum-dum kogels, vergiftigde pijlen en speren) en van bepaalde strijdmethoden (gifgassen) de burger bevolking zoveel mogelijk te sparen en krijgsgevangenen en gewonden re delijk te behandelen. Door het ontstaan van nieuwe soorten oorlogen, wapens en strijdmethoden, vooral de laatste jaren, blijken er in het humanitaire oorlogsrecht grote gaten te zijn gevallen. Om die gaten op te vullen begint vandaag in Genè ve een internationale diplomatieke Rode Kruisconferentie, die zich de ko mende zes weken met de uitbreiding van de verschillende verdragen zal be zighouden. Bevrijdingsoorlog Het belangrijkste probleem dat daar opgelost moet worden is de status van partijen in een intern conflict, Het hele humanitaire oorlogsrecht is uit gegaan van internationale gewapende conflicten waarbij dus twee of meer zelfstandige staten partij waren. Na de tweede wereldoorlog werden de in ternationale conflicten (bv oorlog in het Midden-Oosten) in aantal verre overtroffen door interne conflicten tussen twee partijen binnen dezelfde staat. Voorbeelden daarvan zijn Viet nam en de bevrijdingsoorlogen in de Portugese kolonieën in zuidelijk Afri ka. Door buitenlandse inmenging zo als in Vietnam van de zijde van de Verenigde Staten e'n Noord Vietnam geven sommige van deze interne con flicten een duidelijk beeld van een in ternationaal conflict. Internationaal bestaat er vrij algemeen de bereid heid voor dit soort conflicten de in ternationale spelregels van humani tair recht te laten gelden. Heel anders ligt dat bij de typische bevrijdingsoorlogen en guerrilla-activi teiten waarbij niet zo duidelijk ande re staten gemengd zijn. Verschillende staten zijn huiverig om ook voor dit soort buitenlandse problemen interna tionale regels te aanvaarden omdat ze, zoals de Leidse lector in het volken recht en lid van de Nederlandse dele gatie in Genève mr. F. Kalshoven het uitdrukte', de vrijheid willen hebben om dit soort akkefietjes ongehinderd op hun eigen manier op te lossen. 'Die manier kan dan betekenen dat vijandelijke krijgsgevangenen worden afgemaakt, burgers worden gegijzeld en onbeschermde burgerdoelen wor den aangevallen. Van" Afrikaanse en Arabische zijde en vanuit de Verenig de Staten is sterk aangedrongen om bevrijdingsoorlogen onder de regels van de internationale conflicten te brengen omdat dit, zo redeneren zij, tenslotte gerechtvaardigde oorlogen zijn. Probleem is dat de Verenigde Naties dan zouden moeten uitmaken welke bevrijdingsoorlogen precies ge rechtvaardigd zijn. Voor de typische guerrillastrijders geldt er nog een ander probleem. Al gemeen kan iemand alleen de be schermde positie van krijgsgevangene krijgen indien hij als strijder duide lijk herkenbaar is, aan uniform en door het openlijk dragen van wapens. Een snelle dood zou de meeste guerril la's wachten indien zij aan deze voor waarden zouden voldoen. In Genève zijn daarover moeilijke en langdurige discussies te verwachten, niet op de laatste plaats omdat daar ook bevrij dingsorganisaties aanwezig zullen zijn. Napalm Een tweede gat in het humanitaire oorlogsrecht, dat gevuld moet worden betreft het gebruik van 'onmenselijke wapens' en 'strijdmethoden', die meer menselijk leed toebrengen dan vanuit militair oogpunt gezien noodzakelijk is. Zweden maakt zich speciaal op dit punt sterk. Tot nu toe zijn alleen dum-dum kogels, vergiftigde pijlen en speren en het gebruik van gifgassen met name verboden. De oorlog in Vietnam heeft echter geleid tot de ontwikkeling van vele nieuwe soorten wapens waarvan met recht kan wor den afgevraagd of er nog wel van eni ge redelijke verhouding tussen doel en middel sprake is. Dat geldt voor napalm, het zogenaamde 'area-bom- bing' waarbij een bepaald gebied let terlijk plat gebombardeerd wordt, de fragmentatiebommen die uit elkaar spatten en verschrikkelijke wonden veroorzaken en de invoering van een nieuw soort lichte munitie, die door de hoge snelheid grote gaten in het lichaam slaat. Zweden wil hiervoor duidelijke regels stellen. Het gaat er daarbij slechts om het gebruik aan banden te leggen en niet om een verbod op gebruik en produktie. Volgens de leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris Kooijmans (buitenlandse zaken) is dit een kwestie van taktiek. Zodra alge meen aanvaard is dat deze wapens niet gebruikt mogen worden is beper king van produktie ook gemakkelijker te bereiken. Ook Nederland is ervoor om dit soort onmenselijke wapens uit te bannen. Het is in dit opzicht wel opvallend dat de Nederlandse lucht macht momenteel experimenteert met een veredelde fragmentatiebom, de zo genaamde clusterbom, die boven de grond uiteenvalt in een aantal kleine bommetjes die op hun beurt uit el kaar spatten in scherven. Waaruit maar mag blijken dat zelfs voor Ne derland het leven soms sterker is dan de leer. Welke regels er ook worden afgespro ken, altijd blijft natuurlijk het pro bleem dat 'de heren in het oorlogsver- keer' er zich in de hitte van de strijd niet altijd aan houden. Al jarenlang wordt er daarom gesproken over ef fectieve controle op de naleving van het humanitaire oorlogsrecht door een onpartijdige instantie als een an der land, het Rode Kruis of de Vere nigde Naties. De moeilijkheid daarbij is natuurlijk dat een strijdende par tij, die de regels overtreedt er niet over zal piekeren pottekijkers op zijn terrein toe te laten om dat te consta teren. Gezien al deze verschillende proble men is het niet verwonderlijk dat er reeds nu gesproken wordt over een hele serie conferenties de komende ja ren om het vandaag in Genève begon nen werk af te maken. perking van bommenwerpers en on derzeeboten, die kernwapens kunnen vervoeren, zulks om Nixon in staat te stellen, naar Moskou te gaan. Een vol ledig akkoord zal echter wel enkele jaren op zich laten wachten, totdat beide partijen tot de conclusie zijn gekomen, dat hun strategische wapens elkaar in evenwicht houden. LONDEN (AP) De bekende Britse actrice Vanessa Redgrave doet actief mee aan de verkiezingsstrijd. Haar or ganisatie is de 'Revolutionaire arbei ders partij' en die gaat trachten bij de komende algemene verkiezingen tenminste één zetel te bemachtigen, waarop Vanessa dan gaat plaatsne men. Het partijtje, dat zich 'trotzkis- tisch' noemt, is van oordeel dat de Britse communistische partij een 'con trarevolutionaire beweging is die zich heeft verkocht aan de kapitalisten'. Gisteren trachtte Vanessa 'revolutio nair gekleed' en een commando-achti- ge wollen bivakmuts op het hoofd, de arbeiders van een fabriek toe te spre ken en deze ertoe te brengen de hele zaak over te nemen. Zij was komen aanrijden in een oude gedeukte vrachtwagen. Niet lang daarna (zij had toen nog niet het woord kunnen voeren) werd zij door de politie met zachte hand verwijderd. Verdachte van aanslag op Britse legerbus werd aangehouden LONDEN (Reuter. AFP) Een 24 jarige vrouw, Judith Ward, is giste ren in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid aan de bom aanslag op een Britse legerbus, waarbij twee weken geleden 12 men sen om het leven kwamen. De vrouw verscheen voor de recht bank in de Noordengelse plaats Dews- bury. Volgende week wordt ze op nieuw voorgeleid. De vrouw wordt slechts beschuldigd van moord op een van de 12 inzittenden van de bus, na melijk Stephen Whalley, die enige tijd na de explosie aan zijn verwon dingen bezweek. De politie kon niet verklaren waarom de vrouw slechts van één moord wordt beschuldigd. BRUSSEL De ministers van land bouw van de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de nieuwe gegarandeerde prijs voor rundvlees.De ministers waren aanvankelijk van plan door te verga deren tot er een akkoord zou zijn be reikt. maar kwamen tot de slotsom dat de opvattingen te ver uiteenlie pen. Op 1 maart zouden de nieuwe ga rantieprijzen van kracht moeten zijn geworden. Men gaat nu de volgende maand (vol gens zegslieden op 11 maart) opnieuw vergaderen. Tijdens de bijeenkomst hielden de ministers van landbouw van Frankrijk, Italië en Ierland vast aan een verhoging met 17 proeent van de gegarandeerde rundvleesprijs voor de EEG-boeren. Engeland en West- Duitsland pleitten voor een veel lage re stijging. Men bleek het ook niet eens over hulp voor de Italiaanse olij- venverbouwers en prijsstijgingen voor Deens varkensvlees, melkprodukten en graan. Ook het monetaire overleg binnen de EEG is verder in het slop geraakt. Eind maart zal er geen vergadering van de ministers van financiën van de negen EEG-landen worden gehouden, zo heeft een woordvoerder van het miniserie van financiën in Den Haag meegedeeld. Maandag verluidde in kringen van de Europese ministerraad in Brussel, dat de ministers waar schijnlijk 25 en 26K maart in Amster dam bijeen zouden komen om over de situatie van het goud te spreken. Begin maart zullen wel de ministers van financiën van de vijf 'slang'-lan- den (Duitsland, de Benelux en Dene marken) elkaar ontmoeten voor het overleg dat was afgesproken toen ze besloten hun munten gezamenlijk te laten zweven. Dit vond plaats toen Frankrijk ertoe overging de frank on afhankelijk van de valuta der andere EEG-landen te laten zweven. De ont moeting, waarvan de datum niet be kend zal worden gemaakt is infor meel. Na afloop zullen geen medede lingen worden gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11