liberalen in ingeland op leutelpost ZIEKENHUIS IN DE BAN VAN DE BOM Helikopter neergehaald op gazon van Witte Huis Feyenoord toch nog r naast Ajax: 2-2 !n deze krant rit' opiniepeilingen: Patiënten-110- in Amsterdam geëvacueerd (onmg Koffie duurder Tijdens Nixons afwezigheid welke winkels winnen de strijd? nordia varsseveld tel. 08352-8888» ROXA-Margriethal siandnr. 174-Utrecht Drie Amerikanen gewond bij vechtpartijen Eon eigenzinnig mens Koffiemachine ontplofte in vliegtuig met hoge Arabieren Verzetsaanslag op trein in Mozambique Nieuwe Leicis e Comramit IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam MAANDAG 18 FEBRUARI 1974 54ste jaargang no. 271 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 LEIOEN. Zoct«nroudscwcK 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveltstraat 372. telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur fJDEN (Reuter, AP, UPI) Als de jongste iiiepeilingen in Engeland gelijk krijgen, kunnen Britse liberalen na de Lagerhuisverkiezingen I 28 februari uitmaken, wie het land gaat rege- J: de Conservatieve partij of de Labour-partjj. AMSTERDAM 'Geen van de 110 patiënten heeft nadeel van de evacuatie ondervonden'. Een opgeluchte directrice kon dit gisteren vertellen na afloop van de opzienbarende gebeurtenissen zaterdagnacht rond de cen traal Israëlitische ziekenverpleging in de Amsterdamse Jacob Obrechtstraat. 'Het leek wel alsof het dagelijks werk voor ons was, zo vlot verliep alles. Maar het is te hopen dat iets dergelijks nooit meer ge beurt. Het is zo laag om de levens van on- schuldigen op het spel te zetten, aldus di rectrice mevrouw P. N. van der Broek. Het tehuis moest zondagmorgen in ijltempo ontruimd worden, nadat iemand om kwart voor vier telefonisch meldde dat er een bom voor de deur lag. Toen de nachtzuster ging kijken zag zij vlak voor de deur een metalen kist staan, die met een drie meter lange ketting aan de leuning van het bordes was bevestigd. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen. In afwachting van de komst van de politie besloot de leiding van het ziekenhuis voorlopig de patiënten in de zalen die het dichtst bij de voordeur lagen, naar het achtergedeelte van het gebouw te bren gen. Zie verder pagina 5 slagen, die in drie belangrijke zondagsbladen zijn gepubli- geven een duidelijke opmars te van de Liberale partij van Je- Thorpe. Het bureau 'Opinion larch Center', het enige instituut onderzoek van de publieke opi- at de v>tslag van de verkiezingen 70 juist voorspelde, geeft de libe- (als er nu gestemd zou werden) jocent van het aantal uitgebrach- femmen. ns dit onderzoek dat door rle l Taverne lay Times is gepubliceerd, krijgen onservatieven 39 procent en La- 35 procent. The Observer meent rond van een ander onderzoek te ten voorspellen, dat de liberalen 20 procent zullen krijgen (ongc- y het dubbele van een week gele- de conservatieven bijna 41 pro- en de socialisten 38 procent. verslag van het Gallup-instituut, bliceerd in de Sunday Telegraph, de liberalen 'slechts' 14 procent onservatieven bijna 43 procent en ocialister bijna 42 procent. De Jt tussen de conservatieven en de is volgens de geïnterviaw- deiner geworden. ieke waarnemers menen dat de van de liberalen te danken 's de toegenomen publiciteit voor de rale partij en de manier van op- voor de tv van partijleider roog weer met wilkenvelden, laar later op de dag hier en aar zon. Zwakke tot matige rind in hoofdzaak tussen noord n oost. Maximumtemperaturen 5 tot 9 graden. eI!orgen en overmorgen: overwe- a end droog met hier en daar d list. Weinig verandering in «nperatuur. lorgen zon op: 07.48 zon onder: 18.01 maan op: 06.20 maan onder: 15.24 terenpartij mm te laat Thorpe die v°oral bij de vrouwen in de smaak zou vallen. De nieuwe uitslagen hebben de con servatieve premier Edward Heath er van overtuigd, dat zijn partij een nieuwe verkiezingsstrategie moet ont werpen. Daartoe heeft hij een spoed vergadering van zijn kabinet belegd. Taverne De afgevaardigde *Dick Taverne, die met de Labonrpartij brak en als onaf hankelijk kandidaat werd herkozen, meent dat de Britse kiezers geen van beide grote partijen een meerderheid zal geven, waardoor een coalitie-rege ring gevormd zal moeten worden. Hij ziet niets in een samengaan van socia listen en l'beralen. De enige oplossing zoekt hij in een coalitie van de gema tigde figuren, zoals die gedurende «le tweede wereldoorlog bestond. Taverne vreest, dat de Labourpartij uit sikaar aal vallen, als zij de verkie zingen verliest. Hij meent dat een pe riode in de Britse geschiedenis zal aanbreken, waarin het partijen- system zal worden veranderd. In een rede in Nottingham verklaarde Labourleider Harold Wilson, dat Lij al een jaar geleden een pact met de leiders van de vakbonden heeft geslo ten over alle bijzonderheden van een program om de inflatie te bestrijden. Met dit nieuwe sociale contract en het beheersen van de prijsstijgingen meent Wilson de industriële en econo mische vooruitzichten voor Engeland te kunnen transformeren. Oppositieleider Harold Wilson en op straat. Heath ontmoet op een v premier Edward Heath van Engeland op het verkiezingspad. Wilson (links) onderhoudt zich met mensen liegveld een pasgetrouwde jonge vrouw, die naar de Verenigde Staten gaat emigreren. AMSTERDAM Met ingang van 20 J J O AMSTERDAM Met ingang van 20 februari zal de prijs van koffie met vijf cent per pak van 250 gram wor den verhoogd. De prijs van oploskof- fie wordt vijf cent per 50 gram pot duurder. Zo heeft de vereniging van Nederlandse*koffiebranders en thee pakkers bekendgemaakt. De prijsverho ging houdt verband met de prijsstij ging op de wereldkoffiemarkt. Met de ze correctie komen de koffieprijzen weer op het niveau van voor 10 okto ber 1973 te liggen. (ADVERTENTIE) Laten we nuchter zijn. Het gaat vandaag de dag weer om de gunst van koning klant. Een modern, up-to-date winkel interieur is daarbij absoluut onmisbaar. Vraag daarom vandaag nog nadere informatie en dokumentatie over Nordia winkelinrichtingen, exclusief en toch betaalbaar! Winkels met een Nordia-interieur winnen de strijd! de lundia-groep: nordia, lundia, rublo WASHINGTON (UPI, AP, Reuter, DPA) Amerikaanse veiligheidsagenten hebben gister ochtend vroeg een gestolen helikopter van de luchtmacht tot landen gedwongen, die boven het Witte Huis had gevlogen. De presidentiële familie bevond zich in het weekeinde in Key Biscane (Florida). Het toestel vloog een meter boven de grond, toen het op het grasveld bij het Witte Huis tot landen werd ge dwongen. De pilcot, de 20-jarige Ro bert Preston, werd gearresteerd en in een ziekenhuis behandeld aan opper vlakkige schotwonden. Daarna werd hij verhoord. Volgens de politie had de jongeman 'zelfmoordneigingen'. Preston is gelegerd bij een militaire transporteenheid op de Meade-basis in Maryland, waar hij zich van de heli kopter meester maakte. Nadat hij was opgestegen gingen politiepiloten met helikopters achter hem aan. Preston slaagde er echter in hun radar te ont wijken, door veelal op slechts 15 me ter hoogte te vliegen. Bij de luchthaven Dulles in Virginia vroeg hij toestemming om te landen, maar deze werd hem geweigerd. Daar na verscheen hij boven het Witte Huis. waar hij werd beschoten. Boven het Witte Huis mag niet worden ge vlogen. De helikopter is inmiddels va nhet gazon bij de presidentiële wo ning weggehaald. door de rechter waren opgeëist. NLxon neemt deze mededeling zo ernstig op. dat hij waarschijnlijk voor de tv zal verschijnen om tot een tegenactie over te gaan. Twee van zijn advocaten vlogen gisteren van Washington naar Key Biscane in de zuidelijke staat Florida, waar de president verbleef. Het artikel in de Washington Post, geschreven door Bob Woodward en Carl Bernstein, vertelt dat het Witte Huis en het bureau van de speciale officier van justitie in de Watergate- affaire, ervan op de hoogte zijn ge steld, dat de twee bandjes vermoede lijk eerder opnieuw opgenomen ge sprekken zijn dan de oorspronkelijke opnamen, die volgens de advocaten van Nixon zijn. De advocaten hebben voor de rechter verklaard, dat de bandjes authentiek zijn. Het blad, dat goed ingelichte maar niet met name genoemde zegslieden op het Witte Huis citeert, meldt dat de zes door rechter John J. Sirica aangewezen technische deskundigen van plan zijn, verdere proeven te ne men, voordat zij een definitieve uit spraak doen of aan de rechter verslag uitbrengen. Volgens de Washington Post kon nog niet precies worden vastgesteld om welke twee banden het gaat, maar één ervan zou een gesprek bevatten, dat Nixon begin 1973 heeft gevoerd met de voormalige adviseur van het Witte Huis, John Dean, die met de speciale aanklager voor Water gate samenwerkt. Bandjes Theo de Jong schiet Feyenoord naar 1-0. Van onze sportredactie AMSTERDAM Feyenoord en Ajax hebben het in de topper van de 23e speeldag van de eredivisie niet tot een beslissing kunnen brengen. Het aantrekkelijke duel in de uitverkochte Rotterdamse Kuip eindigde in 2-2, nadat Feyen- oord bij de rust dankzij Theo de Jong met 1-0 aan de leiding ging. Ajax kwam kort na de pauze door een treffer van Piet Keizer langszij en later zelfs voor, toen Gerrie Mühren een strafschop benutte. Kort vcor tijd strafte Lex Schoen maker een onachtzaamheid in de Amsterdamse verdediging af, waar door het 2-2 werd. FC Twente profiteerde van de puntendeling het best. De Twente naren lieten er geen enkel misver- stand over bestaan dat er toch wel I enig klasseverschil is met De Graafschap. Uiteindelijk betekende dat een 7-0 nederlaag voor de Doe- tinchemmers. PSV lijkt nu toch wel af te moeten haken. De Eind- hovenaren kwamen na een goed begin (snel 0-2) niet verder dan 2- '2 bij AZ'67. De grote favoriet Pjer Björang veroverde in Innsbruck de wereld titel sprint bij de schaatsers. Beste Nederlander was Eppie Bleeker die dankzij een uitstekende 1000 meter op de tweede dag de derde plaats voor zich opeiste. Bij de da mes won de Amerikaanse Leah PoUjos, vooral omdat de Russische Averina die na de eerste dag een forse voorsprong had in het klasse ment werd gediskwalificeerd. Atje Keulen schoof daardoor op naar de tweede plaats. De Washington Post heeft gemeld dat voorlopige aanwijzingen zijn gevon den, die twijfel doen rijzen aan de echtheid van de bandjes van het Wit te Huis die in de Watergate-affaire Van een verslaggever AMSTERDAM De 28-jarige Ameri kaanse manager van het jeudghotel 'De Branderij' in Amsterdam, de uit Kansas City afkomstige James Meijer, heeft zaterdagavond bij een vechtpar tij in en buiten het hotel een kogel in de linkerslaap gekregen en is in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis gebracht. De vechtpartij was ontstaan, toen een nog onbekende Su rinaamse jongeman, die 's middags uit het hotel was verwijderd, tegen half acht met enkele vrienden terug kwam om verhaal te halen. Een van de vier of vijf trok daarbij een pistool maar werd door een Amerikaanse gast van het hotel, de 26-jarige Thomas Orr, vastgegrepen. Daarbij ging het pisttool af en kreeg Orr een schampwond aan het hoofd. De groep vluchtte naar buiten, achterna gezeten door James Meijer. Deze werd op straat opgevan gen door de groep ernstig mishandeld en kreeg tenslotte een schot in de slaap. Hierna sloegen de aanvallers op de vlucht. Korte tijd later kwam in het café 'Kleinzicht' op de Nieuwmarkt de 24- jarige Amerikaan Edward Wright bin nen, die hevig bloedde. Hij bleek vele steekwonden aan de armen en het hoofd te hebben en zou ook bij de vechtpartij betrokken te zijn geweest. Schrijver Heere Heeresma vindt alleen zijn eigen onderwijs goed genoeg voor zijn eigen zoon. En dus draait in Amsterdam een school met één leerling en met een slepend conflict met de onderwijswetten. Ook het kleine ontgaat ons niet. Vandaag in 'Dag, maandag'. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AIIONNEE NAAM: STRAAT GIRO: I'M ATS: Betaalt per maanil/kwarliial Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraalinap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een post/egel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792. A Ion Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) NEW YORK (UPI, Reuter) De luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines heeft verklaard dat de kleine ontploffing in één van haar vliegtui- gen, waarin enkele Arabische delega ties zaten, veroorzaakt werd doordat de druk in een koffiezetmachine te hoog was opgelopen. Er zou geen sprake zijn van sabotage. In het toestel bevonden zich de minis ters van buitenlandse zaken van Egyp te en Saoedi-Arabië, Ismail Fahmi en Omar Sakkaf. Een stewardess werd aan het hoofd getroffen. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd. Een andere stewardess werd licht gewond. De ove rige passagiers bleven ongedeerd. Het vliegtuig, een Boeing 707 bevond zich tussen New York en Washington, waar de ministers besprekingen voeren met hun Amerikaanse collega Henrv Kissinger. Bij aankomst in Washington mochten alleen de Arabische delegatie leden het toestel verlaten. De andere inzittenden moesten aan boord blijven om ondervraagd te worden. SALISBURY (UPI) Zaterdag heb ben verzetsstrijders van het FRELIMO in Mozambique twee treinen aangeval len in de buurt van Nanqué, 80 km ten zuiden van de grens met Malawi en bij Garuso in de buurt van de Rho- desische grens. In totaal kwamen vier passagiers om het leven en werden er zes gewond, allen burgers Vair Malawi. De trein bij Garuso werd tot staan ge bracht doordat de rails waren opgebro ken. Het FRELIMO heeft in de afge lopen weken verscheidene aanslagen gepleegd op vitale verbindingen tussen de Mozambiquaanse havenstad Beira en Rhodesië en Malawi. Binnenland Heere Heeresma geeft zoon zelf onderwijs Buitenland Arabieren vergroten druk op Amerika Kerk M. C. Capclle blijft jong Kunst Family in heaven machteloos stuk Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel familieberichten lias maandag Probleem Commeutaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1