'KERN VAN WAARHEID IN RAPPORT MARINIERS' dichtbij ifS wH. ^ïimentaar Luitenant en vlootpredikant laken eenzijdige militair-technische opleiding -^ï'atie (1) gratie (2) jigratie (3) en CNV bereid om jdloners te helpen het weer Minder regen weerrapporten de leugen van deze week heath-tijd leugen meegevallen meegevallen 1 KWARTET ZATERDAG 16 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 irmde synode staat volgende »r een ernstige principiële be- namclijk of zij al dan niet het de raad voor de zaken van en Samenleving zal opvolgen imigratie naar Zuid Afrika ten —i te ontraden. Dat advies komt de lucht vallen. De zaak is al lg aan de orde geweest op in- laal niveau, in de Wereldraad ken, maar ook hier te lande, ie in de Raad van Kerken en CNV. Op al deze niveaus is de conclusie gekomen, dat de- •atie ten sterkste ontraden fden. Het feit dat de regering els ook elke stimulans van haar >n emigratieplannen naar Zuid- A heeft ontnomen, heeft er in- toe geleid dat de regering- er een extra premie op is Pietten. En dat heeft zij niet al- idaan uit verachting voor het indse protest tegen haar poli- it is ook geboren uit een zeer de behoefte om de blanke be- sgroep 'op peil' te houden tegen e snel in aantal toenemende bevolkingsgroepen in de repu- •h et in een vorige zitting van de- fa ode over kapitaal namelijk ;r ggingen in Zuid-Afrika nu et over veel meer, namelijk De synode kan er op rekenen stiel wat kerkleden hierbij veel moiioneel zijn betrokken. Er meelevende protestantse kring jiland tal van ouders met kinde- Zuid-Afrika. Velen van hen hun kinderen uitgewuifd voor de zaak in discussie kwam. Er die er nu moeite mee hebben {zijn er die door de opgetogen 1 die zij krijgen en de bezoeken brengen een negatief advies verfoeien. Maar ook de emi- l-ouders die er moeite mee heb- llen een negatief advies erva- een stigma dat hen wordt op- Hun kinderen zijn al vele ja- ^jdat land, daar helpt geen lieve meer aan. Wat moeten zij hun ;n? Om zo spoedig mogelijk te- keren? Of om alsjeblieft alle ï'/j te doen erachter te komen wat de andere bevolkingsgroepen bf om lid te worden van het flijk Instituut of de Progressieve j Zo die kinderen zich er al iets Jllen aantrekken natuurlijk. een pastoraal probleem, dat zo- de hervormde als in de gerefor- kerken ernstig moet worden In 1972 emigreerden er nog n sderlanders naar Zuid-Afrika en 3 nog 874. De synode heeft het :t over een massaal verschijnsel, cihaar besluit zal onvermijdelijk :n licht werpen op de emigratie [j h lang hiervoor (in de jaren van mdheid?) heeft afgespeeld. is er naar ons oordeel geen i van twijfel mogelijk, dat er een noet komen aan de emigratie^ danken naar Zuid-Afrika. Dr. Naudé ere-doctor van de Vrije tirsiteit, heeft dat nog niet lang n openlijk toegelicht met dc op- ig, dat er voor de openstaande res 'genoeg Zuidafrikanen' te i zijn, daarmee terecht de hele raam van aan blanken voorbe- n beroepen omvèrstotend. Juist modeleden die vorige keer hun liet konden geven aan een terug- rng van investeringen uit Zuid- "a. uit bezorgdheid voor de werk- nheid van de zwarte bevolking, consequent de eersten moeten pm blanke emigratie naar dat ernstig te ontraden. Ze zouden moeten stemmen voor de vor- van een fonds om Nederlandse rranten in Zuid-Afrika aan te igen naar hun vaderland terug te ifficiele voorwaarde voor ernigra- 'iar Zuid-Afrika is nog altijd dat in God gelooft. Zet daarnaast de van een kleurling, die terwille nieuwbouw voor blanke immi- en werd 'verschoven' en deze 'komers alleen nog maar kon ficeren als 'aasvogels'..Dan nen weten hoe emotioneel het in Afrika ligt: Het zal maar van je ren gezegd worden. Afrika verkeert in een gistings- Er is een nieuw zwart zelfbe- fijn aan het groeien, dat de blan- om antwoord vraagt. Blanke emi- naar Zuid-Afrika is het verkeer- ntwoord. onze soc.èeconomische redactie eht De industriebonden van en CNV hebben besloten dat :ende jongeren die met hun werk- r moeilijkheden hebben over uit- ling van het minimumjeugdloon iie lid worden van een vakbond, et zullen worden geholpen. Van NW zijn ook de andere bonden id tot juni de voorwaarde dat we leden enkele maanden moeten ingeschreven voordat de bond p hen in het geweer komt. opzij te door Ferry Mingelen DEN HAAG De opleidingsin stituten van het Korps Mariniers leveren per jaar 250 beroëpsma- riniers af, jongens die al op een leeftijd van vijftien jaar en ne gen maanden kunnen tekenen. De verdienste en de carrièremo gelijkheden, het idee iets nuttig te leren en zucht naar avontuur blijken, volgens een onderzoek, de belangrijkste redenen om bij de mariniers te gaan. Na zes maanden harde training zijn de jongens van zestien, zeventien jaar vakbekwame vechtsoldaten. Ze leren dingen en ondergaan si tuaties waarover leeftijdsgenoten hoogstens gelezen hebben. Hun mentaliteit wordt hierdoor duide lijk anders. Veel te weinig 'algemene' vorming Die andere mentaliteit bij het korps is onlangs heftig aangevallen in een rapport, van de VVDM en de PvdA- defensiecommissie, over veelvuldig voorkomende mishandelingen in en door het korps. 'Met onze mentaliteit is niks loos. het zijn allemaal leu gens', reageerde.de korpscommandant, generaal-majoor A. C. Lamers. Hij wekte daarmee de indruk dat bij de leiding van het korps geen enkele twijfel bestaat over die mentaliteit en over de daarmee nauw samenhangen de opleidingsmethode. Die twijfel is er echter wel. Niet voor niets werd in augustus vorig jaar lang vóórdat het WDM-rapport bekend werd, met volledige medewerking van diezelfde leiding een experiment be gonnen met een alternatieve opleiding voor de beroepsmariniers. Leider en stimulator van dat experiment is de 31-jarige beroepsluitenant der mari niers, tevens sociaal-pedagoog A. van Dijk. Met hem en met de vlootpredi kant ds. J. W. B. Smit hadden wij een gesprek over de opleiding en de mentaliteit. In tegenstelling tot enkele van zijn collega's staat ds. Smit bij de marine- leiding niet bekend als 'lastige' gees telijke verzorger, 'maftr ik stap ook niet lollig en vergenoegzaamd in het korps rond', voegt hij eraan toe. Ook de luitenant der mariniers A. van Dijk kan moeilijk verdacht worden van anti-gevoelens jegens zijn korps. Toch komen beiden met enige voor zichtigheid tot de conclusie dat er in het 'martelingenrapport' van de VVDM een harde kern van waarheid zit. Beiden menen ook dat de oorzaak van deze voorvallen mede aan de te eenzijdig militair-technische opleiding van de mariniers te wijten is. Vorming Deze laatste conclusie kan met de vol gende gegevens worden gestaafd. Wer kende jongeren van vijftien en zestien jaar zijn verplicht een dag per week naar een vormingsinstituut te gaan. De vormingsinstituten proberen ds eenzijdige beroepsvorming aan te vul len en de persoonlijke ontplooiing te stimuleren. De jonge mariniersrecru- ten vallen niet onder deze regeling; zij volgen een opleiding en zijn in de zin der wet dus geen werkende jonge ren. Maar in die opleiding wordt maar weinig aandacht aan de algemene vor ming besteed, laat staan aan zelfont plooiing. Zes maanden lang wordt de jonge marinier doorkneed in geweer- schieten, granaat-gooien, bajonetvech- ten, ongewapend vechten van man tot man. kruipen, sluipen, klimmen enzo voorts. Uitstekend allemaal om een goede soldaat te worden natuurlijk, maar wel wat eenzijdig. De algemene vorming is niet hele maal vergeten. Welgeteld 21 op de haast duizend lesuren (omgerekend naar 24 vijf-daagse werkweken met acht lesuren per dag) zijn uitgetrok ken voor geestelijke verzorging (zeven uur), algemene vorming (twaalf uur) eh humanitair oorlogsrecht (twee uur) plus nog wat uren op randgebie den als krijgstucht en dergelijke. Een schijntje dus, zeker voor jongens met niet veel meer dan lagere school. Voorts gaan de recruten nog twee maal twee-en-eenhalve dag naar een vormingscentrum maar dat stelt vol gens de heren Smit en Van Dijk ook niet veel voor. Prestaties Welk effect heeft nu zo'n eenzijdige opleiding op de jonge mariniers. Vlootpredikant Smit: 'In de mariniers opleiding wordt de mogelijkheid dat je nog eens werkelijk de oorlog in moet niet onder stoelen of banken ge stoken. Van je prestaties kan dan je eigen leven en dat van anderen afhan gen. Prestaties zijn daarom zeer be langrijk in het korps en wie die heeft volbracht kan het idee krijgen: 'Ik ben heel wat meer waard dan de an deren: de mensen kunnen een beroep op mij doen'. Dat grote zelfvertrouwen wordt ver schillend opgevangen. Je krijgt er erg aardige stabiele mensen door maar je hebt ook de kans mariniers te krijgen die zich snoevend en scheldend steeds waar willen maken. De opleiding is steeds korter geworden en de jongens krijgen niet meer de tijd om ook mo reel te groeien. Als je dan overgemo- tiveerd uit die opleiding komt en je vervalt in de saaie legerroutine dan kan er een latente behoefte ontstaan aan actie om je vaardigheden bot te vieren. 'Als er dan geoefend wordt met bui tenlandse korpsen of met 'die zandha zen van de landmacht, die voorbeel den van een verwerpelijke slappe hou ding', dan is de verleiding groot om die lui te grazen te nemen. Het feit dat ze doodsbang voor je zijn geeft dan grote bevrediging'. Correct Mijn ervaring is dat dit soort agressie niet voorkomt indien mariniers wer kelijk in actie moeten komen. In Nieuw-Guinea zat ik er boven op om iedere mishandeling van een Indonesi sche krijgsgevangene krijsend aan de kaak te stellen, maar alles ging er zer correct toe. Van een weerbebarstige behandeling was pas achter de frontli nies sprake, die jongens daar moes ten, denk ik. wat heldhaftigheid inha len. Beheerst en correct traden de mari niers ook op bij het bedwingen van de onlusten in Willemstad op Cura cao in 1969. Maar nu ze gewoon in de kazerne zitten, weten ze vaak niet hoe ze met hun vechtcapaciteiten moeten omspringen'. 'Ik ken de feiten uit het VVDM rap port niet persoonlijk maar ik kan me voorstellen dat uitschieters zo zijn voorgekomen. Die mishandelingen worden dan door de slachtoffers geac cepteerd omdat ze ook flink willen zijn en pas achteraf denken: Ik ben gek geweest dat ik me dat heb laten aandoen', aldus ds. Smit. Luitenant A. van Dijk: 'In de traditio nele opleiding wordt de mariniers vakbekwaamheid in het hanteren van geweld maar ook zelfbeheersing aan geleerd. De leiding van het korps ziet er volgens mij zorgvuldig op toe dat er geen agressie botgevierd wordt. Ondanks alle strenge controle blijkt er zich toch gelegenheids-agressie voor te komen. De opleiding is kennelijk niet voldoende om die agressie onder contróle te houden. Bij de mariniers kun je de discipline, die mede voor het aanleren van zelfbeheersing is, niet meer opvoeren. Er moet dus wat aan de opleiding veranderen', aldus luitenant Van Dijk. Sinds augustus 1973 voert hij, met me dewerking van de korpsleiding en met steun van de universiteit te Utrecht, een experiment met een andersoortige opleiding uit. 'In alle grote bedrijven en ook bij- defensie gaat bij de oplei ding de effectiviteit van het bedrijf voor. Er wordt dus een eenzijdige na druk gelegd op de militair-technische vaardigheden. De ontwikkeling van de persoon komt pas op de tweede plaats'. 'Met mijn experiment ben ik in de eerste plaats van die persoonsontwik keling uitgegaan. Bij de experimente le opleiding worden geen sancties ge legd op prestaties of ongehoorzaam heid. Het kader dat de opleiding geeft, spreekt geen waardeoordelen uit en stelt ook het eigen voorbeeld niet absoluut. In de groep wordt veel over de resultaten gesproken. De be- doeiing is een marinier te krijgen die zich bewust is van het effect van zijn optreden, die vanuit een groter eigen verantwoordelijkheidsbesef eerst na denkt vóórdat hij iets doet, die niet alleen iets doet omdat het hem bevo len is. maar ook omdat hij 'zelf het nut ervan inziet'. 'De experimentele opleiding leert de mariniers een aantal sociale vaardig heden waarmee hij de militair-techni sche vakkennis kan gebruiken. Hij krijgt hierdoor meer echt zelfvertrou wen waardoor andere mensen met an dere meningen niet direct als een be dreiging worden gezien. Het apparaat verliest met zulke mari niers niets aan zijn effectiviteit, inte gendeel, Zo'n andere instelling is ech ter niet in een paar vormingsuurtjes aan te leren. Dat krijgt je alleen, als bij ieder lesuur dat gegeven wordt, van die andere methode wordt uitge gaan waardoor de jongens ruimte krijgen zelf te denken en te doen. Dat vergt met name veel van de on derofficieren die de opleiding geven. Ze zullen het experiment eerst als een bedreiging zien, maar lk heb gemerkt dat ze goed meewerken als je ze maar precies uitlegt waarom het gebeurt. Dat kost veel extra-tijd en moeite, maar juist omdat beroepsmariniers er zo jong bijkomen, heeft het korps een grote verantwoordelijkheid voor hun vorming. Het moeten geen jonge vechtrobots worden, maar jonge men sen met vechtcapaciteiten die echter weten dat geweld nooit onschuldig is en altijd vanuit volledige zelfbeheer sing benaderd moet worden. Je kunt het vergelijken met die judo-expert, die niet bij het minste of geringste gelijk een nekslag uitdeelt, maar zich weet tc beheersen. Het rapport over de mishandelingen past daarom wel in mijn straatje. De invoering van het nieuwe opleidingssysteem zal er waar schijnlijk wel door versneld worden', verwacht luitenant A. van Dijk. Van onze weerkundige medewerker Tot en met vandaag is de temperatuur na 3 januari voortdurend boven nor maal geweest, gerekend over het hele etmaal. Dit komt neer op een serie van maar liefst 44 warme winterda gen. De gemiddelde etmaaltempera- tuur te De Bilt over de eerste helft van februari was me- 5.7 graden Cel sius: 4.6 graden boven normaal, iets meer nog dan in de tweede januari- helft: toen een afwijking van plus 3.9 gr. C. Als warmste etmaal onderscheidde zich 11 februari met een 'te hoog' van 9 gr. C., als minst warme van de bo ven normaal-serie: 22 januari met een 'te hoog' van één halve graad. Ook in Duitsland is de temperatuur in deze februari op een zacht pitje getuige de afwijking van Berlijn over de eerste februari-helft: plus 4 graden. In Po len zal de warmte nog uitzonderlijker zijn. Van die kant bezitten wij geen harde cijfers, maar de normale febru ari waarde voor Posnan is 2.5 gr., Warschau 3 3, Suwalki in het noord-oosten 5.6 graden. Vergelijk dit even met Berlijn-Tempel- hof: plus 0.2 gr. C. Dit weekend blijft er door een nabijheid van front uitlo pers van een Ierse depressie eerst nog wat onstandvastigheid met plaatselijk wat regen of een bui, de systemen zijn zwak en aan oplossing onderhe vig. Daarom zal het zondag wel op de meeste plaatsen droog blijven met overdag ongeveer dezelfde tempera tuurwaarden (normaal tot boven nor maal), maar een toenemende kans op nachtvorst. Nog even een kijkje in gebieden, die buiten het bijgaande kaartje vallen: zeer strenge vorst komt in Europa mo menteel alleen in hei uiterste noord oosten van Europees Rusland voor: Oestj Silma in de Timanbergen aan de westkant van de Oeral vrijdagmid dag 34 gr., Workoeta in de Oeral 38 gr. Dit onder auspiciën van een hoge druk van 1047 millimeter bij No va Zembla, die een uitloper heeft naar de Zwarte Zee. Inmiddels rea geert het Azorenmaximum alweer met een Corvo, een barometerstand van dicht bij de 1045 mb. Onder pressie van een maximum boven het Megenge- bied 1030 mb) is het in het noord oosten van de Verenigde Staten nog steeds flink koud: ochtendtempera- tuur Binghamton in de staat New York 16 graden. De kou is te vroe- len tot in de staat Virginia: Rich mond 1 gr., Raleigh in Noord-Caro- lina +4 gr., Columbia in Zuid-Caroli- na 13 gr., in Key West in Florida 21 graden boven nul. In Chattanooga, bekend geworden door de Glenn Mil ler-band, was het 4-11 graden. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. Maximum temperaturen gisteren en neerslag afgelopen 24 uur. Amsterdam eeheel bew. 7 2 De Bilt zwaar bew. 8 0.1 Deelen zwaar bew. 6 1 Eelde half bew. 7 0.2 Eindhoven zwaar bew. 7 0 Den Helder geheel bew. 7 2 Luchth. Rtd. geheel bew. 8 0.2 Twente zwaar bew. 7 0.5 Vlissingen regen 7 0.3 Zd.-Limburg licht bew. 6 0 Aberdeen regen 5 21 Athene geheel bew. 18 0 Barcelona licht bew. 16 0 Berlijn mist 8 0.4 Bordeaux regen 12 2 Brussel onbew. Genève onbew. 8 0 Helsinki ijzel 0 0.2 Innsbrück half bew. 8 0.4 Kopenhagen mist 6. 0 Lissabon zwaar bew. Locarno zwaar bew. 13 0 Londen regen 9 7 Luxemburg onbew. 5 0 Madrid regen 11 0.4 Malaga geheel bew. 16 0 Majorca licht bew. 14 0 Nice onbewolkt 15 0 Oslo geheel bew. 3 2 Parijs regen 10 1 Rome licht bew. 15 1 Split regen 13 5 Stockholm motregen 4 0.1 Wenen onbew. 9 0 Ziirich mist 5 1 Casa Blanca licht bew. Istanboel licht bew. Las Palmas onbew. 20 0 HOUü WATER 17 februari Vlissingen: 10.39-23.19. Haringvlietsluisen: 12.19 Rotterdam: 10.33-13.26. Scheveningen: 11.69- Umuiden: 0.00 12.41, Den Helder: 2.42- 15.20, Harllngen: 5.21-17.53. Delfzijl: 7.52- 20.32. 18 februari: VHwingen: 11.44Haring- vlietsluizen: 1.03-13 30. Rotterdam: 2 08-14 41. Scheveningen: 0.44-13.12. IJmuiden: 1.26- 13.51. Den .leider 4 04-16.45. Harllngen: 6.42- 19.13. DelfYL: 9.13-21.45 onderredactie van loessmit 'In een tijd van economische ver warring en voor sommigen zelfs vertwijfeling, wordt men door som mige 'vakkundige' uitspraken voortdurend herinnerd aan het ou de Nederlandse spreekwoord 'holle vaten klinken het meest.' Wie niets te riskeren heeft, heeft het meeste te wagen. Dat is de enige slotsom waartoe men kan komen bij het doorlezen van het artikel 'goudaandelen winstgevend door goedkope zwarte arbeid.' door Henk Thomas in de Nieuwe Haag se Courant van 5 februari 1974.' Zo verontwaardigd reageert het Nieuwsbulletin van de Zuidafri- kaanse ambassade in ons land op het hierboven genoemde artikel van financieel-economisch redac teur Henk Thomas in Trouiv-Kwar- tet, dat de mensen van de ambassa de in de Nieuwe Haagse vonden. 'Leugen van de week' staat er in vette letters boven, toegelicht met een citaat van de helft, van het artikel, waarin onze redacteur aan de hand van het jaarverslag van 'Goldmines' een beleggingsfonds voor aandelen Zuidafrikaanse goudmijnen aantoont dat de goedkope arbeid van zwarte werk nemers een van de belangrijkste factoren voor de hoge winsten van de Zuidafrikaanse goudmijnen is. Ondanks deze officiële en deskundi ge bron noemt het Nieuwsbulletin dat 'ondeskundige aantijgingen van een oningélicht redactielid' en 'een desperate poging om de facto ren, verbonden aan de jongste stij ging van de goudprijs te doorgron den en aan lezers uiteen te zetten.' Commentaar laat het Nieuwsbulle tin over aan de Zuidafrikaanse krant 'Hoofstad', waarvan een re dacteur vorig jaar de mijn Wes tern Deep Levels bezocht en er on der meer dit over schreef: 'Samen met administrateur A. J. du Plessis loop ik door het hostel van de Western Deep Level mijn, waar 8750 ongehuwde Bantoe mijnwer kers gehuisvest zijn. Waar men ook kijkt Bantoes en zo te zien allemaal gelukkig. Voor de rijen en rijen kamers zitten groep jes te praten en bier te drinken. Anderen zijn actief op de atletiek- haan, het voetbalveld en de dansa- rena. Tijdens de vrije uren in de zon zijn de donkere mijngangen even vergeten. 'Soms benijd ik hen', zegt de heer Du Plessis, 'u:ant alles wordt voor hen gedaan om ze gelukkig en gezond te hou den. Gratis eten en inwoning, vrije medische behandeling, gratis film vertoningen en de best denkbare sportfaciliteiten.' En dan volgt het verslag van een kijkje in de keu ken, een lijstje van wat er alle maal aan voorzieningen voor de Bantoes is en de mening van een personeelschef: 'Alles krijgen ze kosteloos, vrij en voor niets. Hun lonen kunnen ze zó in hun zak ste ken en mee naar huis nemen wan neer hun contract verstreken is. Maar lang blijven ze niet weg. Na zes, acht maanden komen ze terug.' Gek toch, dat er vrijwel geen blan ken in die goedbetaalde, voortref felijk verzorgde lagere baantjes te rug te vinden zijn. Ze zijn er wel, maar dan hebben ze hogere en dus beter betaalde functies. Dat stond in een passage van Thomas' arti kel, die het Nieuwsbulletin ge makshalve maar heeft laten schie ten. Zelfs heeft het Nieuwsbulletin niet nader verklaard wat voor soort maatschappij 'Goldmines' is. In de weggelaten passage waren harde cijfers genoemd uit hetzelfde jaarverslag van 'Goldmines': negen procent van de werkers in de goudmijnen is blank en verdient samen tweederde van alles wat er aan lonen wordt uitbetaald. De 91 procent gekleurde Zuidafrikanen deelt samen de rest, éénderde deel. Het weglaten van zo'n belangrijke passage kun je op z'n minst on zorgvuldig noemen, iets wat een goed journalist niet mag overko men. Overigens, hebben we onszelf ook op een 'leugentje van de week' moeten betrappen: gisteren hebben we de 'Indiërkinders' van de kwes- tie-skoppelmaaie in deze hoek ten onrechte een keer 'kleine kleurlin gen' genoemd. Deze kinderen, van wie de voorouders uit India afkom stig zijn, worden wel tot de 'ge- kleurden', maar zeker niet tot de grote groep kleurlingen gerekend. Daaronder verstaat men in Zuid- Afrika de afstammelingen uit ge mengde huwelijken; zulke verbin tenissen werden daar vroeger niet als 'ontucht' beschouwd. Of ook het volgende de nieuwe treinreizigers is meegevallen of al leen de Spoorwegen, is nog niet duidelijk, maar het aantal gevallen van agressie tegen mensen is vorig jaar 35 procent lager geweest dan in 1972; toen waren het er 135, vo rig jaar 89. Over het geheel steeg de criminaliteit tussen de rails met 15 procent, vrijwel evenveel als wat er in het land gebeurt. Spoorwegrechercheurs turfden vo rig jaar ongeveer 2800 zaken (in 1972 ruim 2400) op hun misdrij- flijstjes, waarvan 378 inbraken en overvallen o stations. Vernielingen op stations en in de treinen kwa men erg vaak voor, anderhalf maal zoveel als in 1972. En met de kof- ferdieven en zakkenrollers was het ook niet best: ze maakten 1021 slachtoffers tegen 786 in 1972. Behalve Greenwich-time hebben dc Engelsen nu ook de juist Heath- tijd bij de hand. Met e dverkiezin- gen vlak vor oogen lopen fervente aanhangers van de huidige Britse premier met een foto van het hoofd van Edward Heath in hun polshorloge rond. Heath' gezicht dient als wijzerplaat, de wijzers lo pen vanuit de redelijk grote neus van de premier. Linksboven op het plaatje is duidelijk t ezien hoe He ath er in zijn glazen kastje uitziet. Lang in de trein zitten, geringe frequentie, moeten wachten en overstappen, onvoldoende comfort en te weinig privacy, dat zijn alle maal klachten die nieuwe klanten van de Spoorwegen uit de tijd van de benzinedistributie over de trein hebben. Maa dat waren er niet zo veel. Bijna driekwart van de nieu we passagiers viel het reizen per spoor eigenlijk best mee, vertelden ze aan NS-enquêteurs. Van die kersverse reizigers bekende 70 pro cent vóór de distributie zelden of nooit per trein te hebben gereisd. Gemak en comfort stonden voorop bij al die positieve reacties, want vermoeiend vonden de nieuwen de trein bepaald niet. De mogelijk heid om te kunnen lezen en wer ken tijdens de reis vond 8 procent 'meegenomen' en 7 procent meen de zelfs dat ze met de trein tijd wonnen. Meer dan een derde gaf op voor zaken op (trein-)reis te zijn gegaan en toen de onderzoe kers vroegen of dat in de toekomst meer gaat gebeuren, antwoordde 20 procent van plan te zijn dat ge regeld te doen en 40 procent 'wel eens vaker'. Iets wat de Spoorwe gen natuurlijk graag zien, want in die distributietijd pakte 10 tot 18 procent méér mensen de trein in de spitsuren. 'Eén ogenblikje, meneer Simpkins. Ze bekijken uw levensloop even'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7