Spanning in competitie niet eg door uitslag van topduel 'Consumentenbond vertilt zich aan onderzoek accommodaties' Boeiend duel levert slechts gelijkspel op Real-Barcelona grote afrekening Kampioen Moeratov laat verstek gaan i20pUW/KWARTET ZATERDAG 16 FEBRUARI 1974 SPORT T23/K21 por opkomst kleine' clubs titel voor Feyenoord of Ajax niet meer te voorspellen STERDAM Na de komende competitieronde in de eredivisie, 'n euren dat in het teken van de gigantenstrijd tussen Feyenoord en x staat, wacht de in de hoogste voetbalafdeling samengedreven sameling van equipes nog een uit elf wedstrijden bestaand pro- mma. Ook de elitegroep van vier, Ajax, Feyenoord, FC Twente en I, waaruit de nieuwe Nederlandse kampioen geplukt moet wor- staat derhalve voor zo'n reeks van wedstrijden. al om die reden lijkt het in voetbaljaar, waarin 'kleintjes' als Amsterdam, Telstar en AZ '67 ds frequenter verrassen, prema- om de winnaar van de ontmoe- tussen Feyenoord en Ajax tot de iwe titelhouder te bestempelen, al zijn er indicaties, die aangeven van de 'nouvelle vague' aan de van het Nederlandse voetbal, FC nte en PSV, nog niet de impone- le macht uitgaat die Feyenoord en zelfs nu weer uitstralen. Twente en PSV zijn dichterbij ge ien, dat zeker. Maar titelrijp in natie, waarin de ontwikkelingen steeds bepaald worden door de inerende invloed van Nederlands st succesvolle voetbalteams, Ajax Feyenoord, lijkt noch FC Twente, PSV. Daarvoor ontberen, en dat k met name in de directe confron- es tussen de aan de top van het sement gezetelde formaties, èn FC :nte èn PSV de mentale veer- ht om zich over teleurstellingen i te werken, de psychische sterkte adequate opponenten onbevangen »estrijden en het anticipatievermo- ÏDIVISIE riemFC Utrecht 67—PSV enoordAjax MVV TwenteDe Graafschap Sparta AmsterdamTelstar GroningenFC Den Haag a JCGo Ahead RSTE DIVISIE wv-sw Den BoschPEC AmersfoortVeendam ttuna SCVitesse renveenHeracles jeningenSC Cambuur jVolewijckersWillem II mond SportExcelsior lhovenVolendam na VI.—"FC Dordrecht gen om tijdens de wedstrijd over te schakelen op een aangepast concept. Al vertoont, dat toegegeven, vooral FC Twente op al die punten een sterke progressie. De in de uitwedstrijden opgebouwde resultatenrij van de oos telijken wordt nog nauwelijks door kruist door onnodig puntverlies. Wat het uiterst geringe niveauverschil toch nog niet helemaal kan wegmoffe len. Vandaar dan ook de prognose dat het weer Feyenoord en Ajax zullen zijn die de titelrace het langst volhouden. Met daarbij de kanttekening, dat het resultaat van morgen nog geen enkele zekerheid omtrent de te verdelen titel afwerpt. Daarvoor is de nooit te ver- onachtzame rol van 'kleintjes' en dat nogmaals, tè nadrukkelijk vergroot en daarvoor is het ook nu nog tè vaag hoe andere, zwaar wegende belangen in de naderende periode al op de bij de prominentenstrijd betrokken ac teurs in zullen werken. Niet alleen is er voor Ajax en Feyen oord een mogelijk snel opeenvolgende reeks van bekerwedstrijden, waarvan enkele op doordeweekse dagen moeten worden afgewerkt; Feyenoord wordt in de maand maart ook belast met een 'dubbel' uit het UEFA Cup-toer nooi, waarvoor de Rotterdammers op woensdag 6 maart naar het Poolse Ruch Chrorzow trekken en de return op woensdag 20 maart in de Maasstad afwerken. Dan start bovendien voor een groot deel van beide elftalselec ties de voorbereiding op dè wereld kampioenschappen voetbal met de in terland tegen Oostenrijk (27 maart). Onder de grootste d ruk komt dus Feyenoord in de komende maand. Juist het Feyenoord, dat ooit etaleer de dat het zich veel minder soepel dan Ajax door routineklussen heen- vreet. Op grond van de prestaties van de afgelopen weken, waarbij de 2-0 ze ge van Feyenoord bij PSV in het springt, zijn de Kuipbewoners tot lichte favoriet uitgesproken. Ook al omdat Ajax kreunde en zuchtte toen, op het oog, te verwaarlozen tegenstan ders opdoemde en Ajax tot uiterst ka rige zeges kwam. Toch doet die situatie denken aan de 23ste september van het vorig jaar, toen beide ploegen voor het eerst in dit seizoen tegen elkaar uitkwamen. Ook toen werkte Feyenoord zich door Ook in Spanje topduelivater BARCELONA Enkele uren, na dat in Rotterdam Feyenoord en Ajax hun topduel voor de Neder landse voetbalcompetitie hebben af gewerkt wordt in Spanje tussen Real Madrid en FC Barcelona een identieke wedstrijd gespeeld. Een ontmoeting, waarover op het Iberisch schiereiland reeds dagen wordt gesproken. Het Bernabeu- stadion zal met ruim 120.000, zeer rumoerige, supporters voledig uit verkocht zijn, ondanks een recht streekse televisieuitzending. In dit duel moeten de Madrilenen zien te proberen hun aartsrivaal te verslaan om zodoende de scherpe kritieken van de laatste maanden wat minder te laten worden. Veel zal afhangen van GUnther Netzer. De Westduitse voetballer, die net is hersteld van een knieblessure, heeft tot nu toe zijn hoge transfersom nauwelijks kunnen waarmaken. In de Spaanse hoofdstad is het optimisme klein. De équipe van Michels en. in het bijzonder, Cruijff is sterk favoriet en wordt bij winst reeds als kam pioen beschouwd. In Catalonië, dat zonder uitzonde ring als een man achter Barsa, ;le Catalaanse naam voor de ploeg, staat, twijfelt men niet aan een ze ge op het dit seizoen ver terugge vallen Real. Een kleine 20.000 aan hangers zulien de ploeg naar Ma drid vergezellen. Johan Cruijff zal de achterhoede van het eens zo machtige Real doldraaien, is de mening van de supporters. Tot vu toe heeft Barcelona met Cruijff JOHAN CRUIJFF ook topduel nog niet verloren. Zestien ke®r achtereen bleef de ploeg ongesla gen. Cruijff zelf staat momenteel op de Spaanse topscorerslijst op de derde plaats met twaalf doelpun ten. Zijn clubgenoot Marcial is eer ste met veertien treffers. Het eerste duel, in Barcelona, werd afgesloten op 0-0. Cruijff was toen nog niet van de partij. Mor gen heeft Barcelona dan eindelijk de kans af te rekenen met de Ma- drileense hegemonie. De laatste keer, dat de titel naar de haven stad ging was in 1960. Twee jaar geleden eindigde het toptreffen in Rotterdam in een regelrecht drama voor Feyenoord dat toen met 5-1 van Ajax verloor (op de foto het eerste doelpunt toen, van de voet van Arie Haan). Voor Ajax kwam zo de weg naar de titel vrij. Dat lijkt de winnaar van het duel van morgen niet zo maar te kunnen zeggen. een constantere reeks van uitslagen en beter voetbal in een voorkeurstel ling. Ajax, dat toen nog vocht tegen het verlies van Cruijff en bijzonder moeizaam punten bijeensprokkelde, won evenwel die strijd: 2-1. Ajax, dat blijkt steeds weer, vindt op momenten dat het werkelijk vereist is, de grote vorm. Speelt het sterkst, geconcentreerd en gemotiveerd. Re cent bleek dat nog tegen FC Twente, dat van een allureriji. Ajax veel min der kans kreeg dan het had verwacht. En juist nu de herrie rond de beta ling van het Nederlands elftal is weg gespoeld en Ajax opnieuw vatbaar blijkt voor het idee om zich zonder Cruijff ook als een werkelijk topteam te manifesteren, mag er van Ajax wat verwacht worden. Zo is nu eenmaal Ajax. Tegen de ach tergrond van een op beslissende mo menten niveaustijgingen ondergaand Ajax en een Feyenoord. dat sterker acteert dan ooit, mag van de Neder landse voetbalthriller weer een authen tieke topper venvacht worden. Ajax is er klaar voor, maar ook Feyenoord. De Rotterdammers hebben nog steeds veel tegen om voor een werkelijke topclub te worden versleten. Het voet bal is zelden opwindend, de laatste weken. Fyenoord schittert in het veld sporadisch, maar blinkt uit door zijn consequentheid, door zijn onwankel baarheid en door z'n efficiency. Feyenoord speelt het voetbal, zoals de typische prestatietrainer Wiel Coer- ver, dat doceert. Voetbal dat geen marges voor franje en spektakel laat, voetbal dat afge stemd is op resultaat. In dat voetbal Frits de Kimpe, directeur van Feyenoord-stadion: i'an onze speciale verslaggever [OTTERDAM Als morgen bij de «edstrijd van het jaar', die tussen 'eyenoord en Ajax, welgeteld 66.279 oeschouwers samengepakt zitten of taan, kan er van alles gebeuren, iunnen de emoties zo hoog oplaaien at er onder het publiek vechtpartij- n uitbreken met alle gevolgen van- ien; kan de spanning zo'n intensi- eit bereiken dat mensen flauw val- en of in het ergste geval door een aanval worden getroffen. Situa- les waarmee in Nederlands modern- te voetbalarena, die onlangs door en gezelschap illusterre Rotterdam iers, verenigd in het Historisch Gc- ootschap Roterodanum is uitgeroe- en tot 'monument van nationale etekenis' (hiermee wordt beoogd et stadion 'nooit en te nimmer' af breken vanwege zijn architecto- ilsche schoonheid) wel degelijk re- iening gehouden. Ingeveer tegelijkertijd dat een aan- al Rotterdammers de fraaiheid be long van de stalen arena werd in iet jongste nummer van de Consu- nentengids het stadion Feyenoord p een aantal punten verre van per- ect bevonden. Uitgangspunt van het nderzoek dat de Consumentenbond lad gepleegd was na te gaan hoe iet staat met de voorzieningen rond en wedstrijd in de diverse stadions, (an er altijd op een goede zit- of taan plaats worden gerekend? Zorgen le stadionbazen goed voor hun bgta- ende gasten? Is er voldoende medi- che hulp aanwezig voor het geval lat de toeschouwers iets mocht •verkomen? >e Consumentenbond kwam na zijn •nderzoek tot de conclusie dat nu iet voetbal in de eredivisie zich leeft ontwikkeld tot een zakelijke ihow voor het publiek de clubs en de stadionbeheerders er in een aan tal gevallen goed aan zouden doen méér aandacht te besteden aan een io goed mogelijke ontvangst van de Stalende gasten. 'Als volmaakt kun nen we de dienstverlening van geen der stadions bestempelen, hoewel er :eer duidelijke verschillen zijn. In veel gevallen zijn de zitplaatsen te trap. Extra aandacht verdienen de veiligheidsvoorzieningen, zeker wat de dranghekken en de afschermin gen van de staantribunes betreft.' Hoewel het stadion-Fevenoord er in de ogen van de Consumentenbond nog niet zo bijster slecht afkwam, heeft directeur Frits de Kimpe (47) zich woedend gemaakt over een aantal conclusies lie volgens hem zijn gebaseerd op een verkeerde in terpretatie van het door hem ver schafte cijfermateriaal, 'hoewel ik het vragenformulier van de Consu mentenbond toch zeer zorgvuldig en zeer uitvoerig heb ingevuld en de heren hier alles heb laten zien wat ze maar wilden zien'. Niet eens bijvoorbeeld is de heer De Kimpe het met de visie dat de ge neeskundige hulp in de stadions het best is geregeld bij Sparta: één arts plus veertien EHBO'ers op een ge middeld aantal bezoekers van 11.000. Een conclusie, die De Kimpe als bij zonder grievend heeft ervaren. 'Bij een wedstrijd in het stadion staan vijf artsen ter beschikking van het publiek, van wie twee cardiologen. Er zijn twee gespecialiseerde ver pleegkundigen voor de bediening van onze hartapparatuur. Gemiddeld staat een ploeg van 35 EHBO'ers zondag zijn dat er minstens vijftig ter beschikking. We hebben een eigen televisiecircuit met twee came ra's die alle tribunes bestrijken. Op een centrale post kunnen we onmid dellijk zien of er op de tribunes iets bijzonders aan de hand is.' Hij voegt er aan toe: 'Toen we van de Nederlandse Hartstichting een hartdefribilator kregen aangeboden, net als enkele andere stadions overi gens, hebben we op aanwijzing van onze medische staf de apparatuur nog verder uitgebreid. We hebben zelfs speciale wagentjes laten maken om reeds hartmassage op een pa tiënt te kunnen toepassen, terwijl hij naar ons medische centrum wordt gereden. En als hij daar be handeld is gaat hij linea recta naar de Clara Stichting op nog geen vijf honderd meter van ons stadion. Hoe kan de Consumentenbond dan zeg gen dat de medische verzorging bij Sparta het best is geregeld. Daar moet men het doen met alleen de clubarts en die veertien EHBO'ers per gemiddelde van 11.000 tóeschou wers. Bij ons telt de clubarts niet eens mee in het medische team van 't het stadion omdat hij allereerst over de gezondheid van de spelers waakt.' Dat het publiek Feyenoord aan het hart gaat wil Frits de Kimpe nog eens graag staven met een voorval dat plaatsvond op Hemelvaartsdag 1972 tijdens de finale om de Neder landse voetbalbeker, toen een Haag se supporter wiens hart door de emoties acuut tot stilstand was geko men, mede door de hartdefibilator en door onmiddellijk reageren van de medische staf van een zekere dood werd gered. Op dezelfde avond FRITS DE KIMPE kritiek werd een Rotterdammer met een hartinfarct opgevangen en in leven gehouden. Gelukkig is doorgaans het aantal toeschouwers dat op de tribunes door een hartaanval 'wordt getroffen bijzonder klein. Gemiddeld raken per wedstrijd in het stadion vijf a zes toeschouwers onwel als gevolg van 'drankmisbruik, vechtpartijen of overspannenheid'. Zo staat bij voor- beid in het rapport van het Rode Kruis van 23 december, toen de wedstrijd Feyenoord-NAC werd ge speeld, te lezen dat er twee toe schouwers zijn behandeld, één we gens een gekneusde enkel, een an der (een juffrouw) met een vuiltje in haar oog. Toevallig meldde op 13 januari dezelfde juffrouw zich op nieuw bij de medische staf met het zelfde euvel, terwijl een andere juf frouw zich eveneens onder behande ling moest stellen, omdat zij een brandwond had opgelopen aan haar rechterwijsvinger. Voor Frits de Kimpe is het ook een onbegrijpelijke zaak dat er aanmer kingen zijn gemaakt op de hoogte van de afscherming (80 centimeter) van de bovenste trede van de lage staantribunes achter de doelen. De Consumentenbond meent dat die hoogte 120 centimeter had moeten zijn net als van een scheepsralling. De Kimpe: 'Het stadion is geen slin gerend schip. Ik zeg dat er in 38 jaar nog nooit iemand over die hekjes is gedrukt. Want als er gedrang is, dringt men naar beneden, niet naar boven. Ik zeg ook: als die hekjes 120 centimeter hoog zouden zijn, gaan de mensen erop zitten, dat kan ge vaarlijk zijn. Nu leunen ze er tegen aan.' Verontwaardigd stelt hij voorts: 'De Consumentengids publiceert een fo to van die te laag geachte hekjes en noemt daarbij de naam van ons sta dion. Hetzelfde blad stelt onze dranghekken op de hoge staantribu nes ten voorbeeld, maar noemt het stadio-Feyenoord daar niet bij. De Consumentengids noemt ook ons aantal loketten er zijn er dertig waarvan er als regel 28 worden gebruikt onvoldoende. Waanzin als men daarbij geen rekening houdt met onze enorme voorver koop, met onze leden, donateurs en aandeelhouders, die niet bij die lo ketten terecht hoeven. Als ik uitver kocht ben, heb ik zelfs niet één lo ket open. In het Olympisch Stadion stelt men de prijzen van aan het lo ket gekochte kaarten van twee kwartjes tot eenvijftig hoger, omdat men daar bij gebrek aan loketten de voorverkoop wil stimuleren.' Frits de Kimpe is van mening dat de Consumentenbond zich aan het onderwerp heeft vertild. Men heeft in de Consumentengids de dienstver lening in de verschillende stadions gerelateerd per capaciteit van tien duizend toeschouwers. De grote fout is geweest dat men het niet heeft gedaan per gemiddeld aantal aanwe zige toeschouwers. Als men dat wel had gedaan, zou het stadion Feyen oord op alle punten bovenaan heb ben gestaan. Na al deze ervaringen met de Consumentenbond zal ik in het vervolg bij elk onderzoek dat hij verricht de nodige vraagtekens zet ten.' RICHARD MATTHIJSSE heeft Wiel Coerver Fyenoord tot een onverbrekelijke eenheid gesmeed, die inderdaad successen aaneenrijgt. Het collectief kent niet de uitgekooktheid, de vloeiende wissels tussen aanvallen en verdedigen. Daas heeft Feyenoord de middelen ook niet toe. Spelers als Kristensen en Ressel verdedigen niet en moeten derhalve met hun beper kingen ingepast worden. Dat is gelukt door duidelijke concessies te doer aan de offensieve kracht van de tweede en zelfs derde lijn. Grimmige tegenstan ders bijten zich stuk op het stugge, verbeten en weer in zichzelf geloven de Feyenoord. PSV heeft dat ervaren. Ajax weet dat het op het veld 'geïnvi teerd' zal worden. Dat het op een straffe mandekking zal worden ver gast en dat het vindingrijk moet zijn om daaraan te ontkomen. Ajax zal bo vendien een antwoord moeten vinden op die onverwachte, splijtende passes die op het Feyenoord-middenveld met grote regelmaat worden ontworpen. Dat spel tussen twee ploegen, die el kaar in stijl zo ver zijn ontlopen, is de sensatie van de dbmpetitie, die in het verleden wel eens, saaier uitpakte. Afgezien van het resultaat van mor gen kan nu al vastgesteld worden, dat de nieuwe kampioen, ook al heet die Ajax of Feyenoord, ,een Nederlands voetbaljaar niet van zijn opwinding heeft beroofd. Daarvoor zijn de lager aangeslagen teams te sterk geworden, te zelfbewust gaan voetballen. Zijn te veel ploegen ook minder met louter namen te imponeren. Wellicht hand haaft in zo'n veld van ploegen het verbeten stug en daardoor constant optredende Feyenoorjl zich gemakke lijker dan het artistiek en bekwaam handelende Ajax Niet- de ontmoeting van morgen wijst dét uit Na de 'berg* die beide equipes morgen ne men, volgt daarna -nog een te royaal uitgevallen reeks van 'heuvels'. PQUL ANNEMA Strijd om sprinttitels schaatsen INNSBRUCK De niet door overmaat aan startgelegenheid uitblin kende internationale schaatskalender vermeldt voor vandaag en mor gen het toernooi om de wereldkampioenschappen sprint. Op de nieu we Olympische ijsbaan van Innsbruck zullen 's werelds rapste schaat senrijders en -rijdsters proberen elkaar over twee keer 500 en twee keer 1000 meter te snel af te zijn. Hét is de vijfde keer dat de wedstrij den in deze vorm worden gehouden. In 1970 had West Allis (VS) de pri meur, die toen nog 'ISU-sprintkampi oenschappen' heette. Inmiddels is het evenement verheven tot officieel we reldkampioenschap. Een bevredigende ontwikkeling, daar het sprinten ze ker bij de heren zich heeft ontwik keld tot een apart vak, dat veelal meer publieke belangstelling geniet dan het klassieke programma van de all-rounders. Zo was de uitzending van de sprinttitelstrijd vorig jaar in Noorwegen het meest bekeken tv-pro- gramma. Het spectaculaire werk over de korte afstanden leverde tot dusver, mondiaal gezien, kampioenen op als Erhard Keiler, Leo Linkovesi (nu bei den prof) en Valeri Moeratov, en bij de dames Ruth Schleiermacher, Moni- ka Pflug en Sheila Young. Moeratov verdedigt door een blessure in Innsbruck zijn titel niet. De ge blokte Rus. die ook in 1970 al won, heeft dit seizoen Alma Ata-tijden van 38.4 en 1.18.1 achter zijn naam staan, maar in maanden is daarna niets meer van hem vernomen. Door een knieblessure moet Moeratov nu ver stek laten gaan. Favoriet bij de heren is nu Per Björang terwijl de Neder landers Van Helden en Bleeker als outsiders gelden. Sheila Young, titelverdedigster bij de dames lijkt het dit jaar wat minder voor de wind te gaan. Haar ontdekker Günther Traub, befaamd allrounder in de zestiger jaren: 'Sinds ze ook nog is gaan fietsen, en zelfs wereldkampi oene op de baan werd, gaat ze op het ijs minder hard'. De Amerikaanse, we reldrecordhoudster op de 500 meter met 41.8 seconden, heeft zich blijk baar verzoend met haar afgenomen snelheid en legt zich de laatste tijd blijkens uitslagen ook op de langere afstanden toe. Niettemin blijft zij voor Innsbruck kanshebster. Een van de rijdsters die staan te po pelen om haar te verdringen is Atje Keulen-Deelstra, waarmee meteen de grootste Nederlandse troef is ge noemd. De strijdbare Irnsumse (35), met haar kortebabn-achtergrond, zou juist aan een sprinttitel bijzonder veel waarde hechten en ongetwijfeld niet helemaal bevredigend afscheid nemen van de internationale wed- strijdbanen, wanneer haar ook dat niet was gelukt. ATLETIEK Op 23 en 24 februari rul len Haico Scharn en Bram Wassenaar in Polen deelnemen aan internationale wed strijden. ATLETIEK —Tijdens internationale in- doorwedstrijden in Moskou hebben Valeri Borzov en Joeri Sllov op de 60 meter het wereldrecord van 6.4 seconden geëve naard VOETBAL ln de strijd om de Cup Carnaval in Viaregglo It) voor Jeugd- teams heeft FC Amsterdam met 1-1 gelijk gespeeld tegen Inter Milan. VOETBAL Als afsluting van fase ëën van de voorbereiding op het wereldkam pioenschap heeft Bulgarije tweemaal <3 1 en 2li gewonnen van Koeweit Pakistaans hockeyteam zeker van eindzege CHRISTCHURCH Met een 'on beslist' werd gistermiddag een van de tot nu toe meest boeiende en beste wedstrijden van het lan- den-hockeytoernooi te Christ- church afgesloten. De ploegen, die tot het eerste gelijke spel van het toernooi kwamen, waren die van Nederland en Australië: 0-0. Al kwamen onze landgenoten dan niet tot de volle Winst, tevoren speelden zij hier niet zo'n uitste kende partij hockey, geschraagd door een hechte en goed anticipe rende verdediging en een sterk bezet middenveld. De aanval kon echter, evenals de dag tevoren tegen Maleisië, niet voldoende kracht ontplooien om de solide Au stralische defensie uit haar verband te spelen. Wel lukte het enkele malen de Australiërs, voornamelijk door ei gen missers, te verrassen. Maar tel kens wisten zij zich tijdig te herstel len, daarmee groter onheil voorko mend. i Ook de Aussies deden zich gelden. Het gelukte hen echter evenmin hun tegenstanders op de knieën te krijgen, waartoe zij onder meer vier strafcor- ners als wapen in de hand kregen te gen Nederland geen enkele. De Au stralische meesterschutter Brian Glen- cross werd enkele malen wegens sticks afgefloten. Maar afgezien daar van wist geen van zijn-schoten doel te treffen. De omstandigheden voor goed hockey hadden de ploegen zonder meer tegen. Doordat het hoofdveld van het Queen Elizabeth II Park door de overvloedi ge regenval vrijwel geheel blank was komen te staan, moest de wedstrijd worden gespeeld op het bijveld, dat aanzienlijk minder vlak is. Bovendien viel er ook tijdens de wedstrijd nog regen. De teams begonnen met groot elan en mede door de goede leiding van de Engelsman Peter Jackson en de Nieuwzeelander David Lloyd ont wikkelde zich een niet alleen goede, maar ook sportieve partij hockey. De ploegen, die elkaar tijdens de tournee door Australië reeds enkele malen hadden ontmoet en eikaars kracht kenden, streden op het scherp van het zwaard, zonder dat een van beiden werkelijk terreinvoordeel kon boeken. Tot in de tiende minuut Au stralië kort op elkaar twee strafcorners kreeg toegewezen, die beide echter geen tastbare winst opleverden. Het inspireerde de Australiërs wel tot nog meer actie, hetgeen leidde tot een veldoverwicht. De opkomende Austra lische middenvelders werden telkens echter goed opgevangen. Het ver op rukken van de Australiërs bracht voor hen risico's mee, die Nederland met overrompelende uitvallen trachtte uit te buiten. Telkens echter wist de Au stralische verdediging zich op het kri tieke moment te herstellen. In de vierde minuut van de tweede helft deden zich de eerste goede sco- ringsmogelijkheden voor. Leefers en Van Geel, misten echter, zoals ook Rourke geen raad wist met de kans, die hij in de schoot kreeg geworpen. Toen Kranenberg hem moest laten gaan. De Nederlanders gingen zich in de tweede helft aanvallend steeds sterker spelen. In de 15e minuut kreeg Kruize de bal vrij door een misser van Glencross, omspeelde de uitgelopen doelman Reid, maar zag door de vele Australische benen ten slotte het doel niet meer en plaatste de bal hoog naar Van Geel, die miste. Twee Australische strafcorners in de 25e minuut werden door scheidsrech ter Lloyd afgefloten en daarmee was eigenlijk het spel voor de Australiërs uitgespeeld. Meer en meer ging Ne derland het spelbeeld bepalen en drong nu de Australiërs veelvuldig te rug op eigen helft. Glencross kon ech ter ongestraft enkele keren missen, want of doelman Reid, of zijn mede spelers klaarden voor hen de kri tieke situatie. Het bevreemdde niet, dat de Pakista- nen na een verbeten strijd in een voortdurende stromende regen, die het veld steeds moeilijker bespeelbaar maakte met 20 zegevierden tegen Nieuw Zeeland. Door deze overwin ning is Pakistan nu reeds zeker van de toernooizege, daar bij een gelijk aantal punten en alleen Nieuw-Zee- land en Pakistan kunnen theoretisch nog gelijk eindigen, waarvoor Neder land moet winnen van Pakistan en Nieuw-Zeeland van Australië de wedstrijd tussen beide ploegen beslis send is. Stand: Pakistan 5 5 0 0 10 1»— 3 Nieuw-Zeeland 5 4 0 1 S 105 Australië 5 3 11 7 15— 3 Nederland 5 3 1 1 7 12— Polen5 1 0 4 2 7—14 Canada 6 10 5 2 6—25 Maleisië 5 0 0 5 0 2—15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21