Nieuwe Leidlse Courant amilie van Solzjenitsin lag ook naar Duitsland 1 t Hendriks blijft bij evacuatie Dennendal 'Goedkope' zeelui ook rechteloos In Washington toch formeel geen breuk Duitse loonstrijd met 11 pet beslecht ijdrage in >sten iestook In deze krant Het Kwartet 1 O E K E E igezegd iristelijk dagblad voor leiden en omgeving itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Uironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 54ste jaargang no. 268 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Opgegeven tloor: Naam: Adres: Diaals: IK ONTVANG GRAAG: Allijd-paraatmap (+- briefpa pier en pen). 1. Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De C'hr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. G DORDTS DAGBLAD C (aankruisen a.u.b.) een onzer verslaggevers HAAG Bewoners van huizen gemeenschappelijke oliestonkin- tie kunnen in bepaalde gevallen éénmalige rijksbijdrage krijgen, bijdrage, die gegeven wordt in nd met de prijsstijging van huis- lolie, bedraagt zestig gulden per ig en dertig gulden voor een be- i in een verzorgingstehuis. Dit uit een mededeling van staats- taris Van Dam volkshuisves- aan de gemeentebesturen, egemoetkoming, die uitsluitend het seizoen 1973-74 wordt gege- geldt in het algemeen alleen woningen of bejaardentehuizen lorporaties en gemeenten, alsme- tor huizen van particulieren voor die na 1960 met rijkssubsidie »ebouwd. Onder deze particuliere igen vallen ook complexen eigen igen .echter eveneens voor zover blokken aangesloten zijn op een enschappelijke olie-cv. ijksbijdrage dient te worden aan- lagd door de exploitanten. For iren daartoe zijn verkrijgbaar bij ministerie van Volkshuisvesting uimtelijke Ordening, Van Alke- ilaan 85 in Den Haag. Mr. Langemeijer voorzitter adviescommissie Van een verslaggever ROTTERDAM Er is een nieu we generatie zeelieden ontstaan, die op een schandalige manier wordt uitgebuit. Dit hebben aal moezeniers van het Rotterdamse zeemanscentrum Stella Maris ge signaleerd. Deze nieuwe generatic zeelieden, Aziaten, Afrikanen en Zuidamc- rikanen, varen op schepen onder zogenaamd goedkope vlag (Pana mese bijv.) en zijn daardoor vrij wel rechteloos. De landen met goedkope vlag erkennen geen voorschriften van de internatio nale transportarbeiders federatie. Als deze zeelui in Rotterdam pas sagieren hebben zij vaak nog geen geld genoeg om een pakje sigaretten te kopen, aldus de aalmoezeniers. Deze kwestie wordt op bet ogen blik bestudeerd door een gemeen telijke commissie, zo heeft haven wethouder Vicrsen meegedeeld. Drs. Arie Lems, fractieleider van de PvdA in de Rotterdamse ge meenteraad, wil graag dat in de Rotterdamse havens alleen sche- Drs. A. Lems pen mogen afmeren van rede rijen, die hun zeelui goed beta len. Volgens Lems bestaat er een dergelijke regeling in Noorwe gen en bij vindt dat deze wel licht navolging verdient. issisch staatsburgerschap ontnomen 5KOL (UPI, TASS, Reuter. AP, DPA) De familie van isander Solzjenitsin. de 55-jarige Russische schrijver die uil de jet-L nie is gedeporteerd en sinds gisteren in West-Duilsland ilijft, mag zich bij hem voegen, indien ze flat noodzakelijk acht. M&xilllOW verklaring van het officiële sche persbureau TASS wordt ge- 'Iu een decreet van het Presili- an de Opperste Sowjet is bepaald I. Solzjenitsin zijn staatsbur- ADVERTENTIE I PEN HAARDEN SCHOUWEN lijksstraatweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 -118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. latste dertig jaar is veertig int van het natuurgebied ver- gegaan. Er zal alles aan ge worden de resterende ge in veilig te stellen. Staatssecretaris Meijer )pklaringen verdrijvende wolkenvelden en rioden met zon. Op de meeste aatsen droog weer. Zwakke tot atige wind, ruimend van zuid- ast naar westelijke richtingen ct maximum-temperaturen nd 8 gr. C. ORGEN EN OVERMORGEN: nnige perioden, op de meeste aatsen droog en weinig veran- irlng in temperatuur. Morgen zon op: 07.56 onder: 17.53 maan op: 03.42 onder: 11.27 fin duurder gerscbap is ontnomen, omdat hij systematisch acties heeft gevoerd, die niet. bij ee\ burger van de Sowjet- Unie passen en dia schadelijk zijn voor de Unie van socialistische Sow- jet-republieken. Hij is op 13 februari 1974 uit de Sowjct-Unie gezet. Solzje- nitsins famine kin z'ch bij hem voe gen indien ze dat noodzakelijk acht'. Deze mededeling kwam na 27 uur i» ficieel stilzwijgen ir. Moskou over het doel van de gistermiddag verrichte ar restatie van Solzjenitsin in de Mos- kouse woning van zijn vrouw Natalia Swetlowa. Het presidium van de Op perste Sowjet is het bestuurslichaam van wat mer. het Russische parlement zou kur.neu noemen. Het presidium kan zelfstandig, zonder plenaire ,;t- ting. besluiten nemen. Opvallend s dat TASS i-iet vermeldde, dat Solzje nitsin al naar West-Duitsland was overgevlogen. Onwetend De autoriteiten in Moskou vonden Vt ook niet nodig, mevrouw Solzjenitsin officieel op de hoogte te brengen v in de deportatie van haar man en van het feit, da' hem het Russische staats burgerschap was ontnomen. Zé vertel de tegen verslaggevers dat zij een anoniem telefoontje had gekregen van iemand Ilie zei, namens de autoritei ten te spreken. Hij deelde mee, dat haar mar. was gedeporteerd. Mevrouw Solzjcnrtsin moest echter naar westzrse zenders luisteren om ie weten te komen, wat er precies was gebeurd. Toen haar door journalisten meegedeeld was, dat haar man de gast zou zijn van de Westduitse schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Böü. zei mevrouw Solzjenitsin, het niet te zullen geloven, voordat zij met ha..r echtgenoot of met Böll zou hebben gesproken. Voorzover oekend is dit het eerste .f- ficiële geval van gedwongen vertrek en verlies van staatsburgerschap sinds 1929, toen Leon Trotzky, de schepper van het Russische leger en grote ri vaal van Stalin, over de grens met Turkije werd gezet, in 1940 werd Trotzky in Mexico vermoord door een stalinistiscne agent, nadat eertlere oo- gingen hem te doden waren mislukt. Deportatie was toen nog na de dood straf de zwaarste straf, die in de Sow- jet-Unie worden uitgesproken. Tijdens de heerschappij van Chroes- tsjef is de mogelijkheid van deportatie afgeschaft. Het G echter niet geheel duidelijk, hoe do Russische wetgeving met betrekking tot deportatie thans in elkaar zit. De dissidente Russische schrijver Wladimir, Maximow heeft van de Rus sische autoriteiter. tiestemming gekre gen om voor een jaar met zijn vrouw naar l'arijs te gaan. Dc schrijver, lie elf dagen „cleden nog te horen kreeg dat nij niet mocht vertrekken, kreeg onverwacht een visum, zonder nadere uitleg. Maximow, van wie verscheide ne werken in het westen zijn gepubli ceerd, werd vorig jaar uit de Bond van Russische senrijvers gestoten. Hij is van plan na een jaar naar de Sow- jet-Unie terug te keren. Zie ook pagina 9 Van onze parlemenisretlactie DEN HAAG De vaste com missie voor volksgezondheid in de Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan mei het besluit van staatssecretaris Hendriks om een commissie van advies in te stellen voor de oplossing van de moeilijkheden in de zaak-Den nendal. Deze commissie krijgt tot taak: 'voor bereiding en uitvoering van de op dracht tot ontruiming van de betref fende paviljoens op Dennendal cn na gaan op welke wijze structuren tot stand kunnen worden gebracht en voorwaard ;n kunnen worden gescha pen om de vernieuwingsgedachte met betrekking lo' de zwakzinnigenzorg te behouden' Kei gaat in totaal om on geveer de helft van alle pupillen van Dennendal. Het betreft de paviljoens De Witte Hull in Zeist (34 kinderen) en Lorentz (64 pupillen van 1845 jaar) cn Van 't Hoff (67 dubbel ge handicapte pupillen) op het terrein van de W.A.-hocc in Den Dolder. Mr. G. E. Langemeijer, oud-procureur- generaal van de Hoge Raad der Ne derlanden, za! het voorzitterschap van deze commissie op zi'-h nemen Over de verdere samenstelling wordt nog intern overleg gepleegd. De Tweede Kaïnerfractie van de PSP acht de voorgenomen ontruiming van Dennen dal 'volstrekt onaanvaardbaar en vindt deze volstrekt in strijd met het belang van de pupi'Ien. Dat dc com missie moet adviseren over het be houd van de vernieuwingsgedachte is alleen maar lachtwekkcnd'. Het com mentaar van de PSP: 'Eerst alle ver nieuwers weg, alle vernieuwing depor teren en dan gaan kijken, hoe je de vernieuwing "kunt behouder'. De PvdA daarentegen is gelukkig met de gekozen oplossing. Het Kamerlid Drenth zei. dat veel zil afhangen van de keuze van dc leden van de commis sie. Hij had overigens de hoop, dat de ontruiming niet zou door gaan. Dc heer Drenih ontkende met nadruk dat de kwestie Dennendal politieke moei- Zie verder pag. 5, 3e kolom Staatssecretaris Hendriks heeft gistermorgen een delegatie van mensen ontvangen die kinderen hebben in Dennendal. Zij boden een petitie aan waarin een vijftigtal ouders verklaart het niet eens te zijn met de denkwijze van de 'opstandige staf en groepsmedewerkers'. ADVERTENTIE Stier (21 april - 21 mei) De verbannen Russische schrijve verwelkomd door de Duitse auteur r Solzjenitsin wordt met bloemen Henrich Böll. Parijs achter deel uitspraak energietop Van onze financieel-economische redactie WASHINGTON (Reuter. UPI) Frankrijk heeft het op de energie conferentie in Washington uiteindelijk toch niet op een openlijke breuk laten aankomen met de Verenigde Staten en de EEG-partners. De Fransen hebben op geen enkel belangrijk punt toegegeven, maar zijn wel akkoord gegaan met de formulering vkn een slotcommuni qué, waar zij zich althans ten dele achterstellen Frankrijk is met de acht andere EEJG- landen, de VS, Canada, Japan en Zwe den van mening, dat 'de huidige olie prijzen voor de structuur van de we reldhandel een toestand hebben ver oorzaakt, die nog niet eerder is voor gekomen. Niet cén land kan die situa tie alleen aan'. 'De huidige situatie', zo vervolgt het slotcommuniqué, dat is opgesteld door de ministers van buitenlandse zaken', kan leiden tot ernstige verstoringen op het gebied van inkomen, werkgelegenheid, kan de inflatie versterken en kan een gevaar betekenen voor de welvaart'. Over de te nemen acties zijn Frank rijk enerzijds en de twaalf andere landen aan de andere kant het niet eens geworden, omdat Frankrijk zich blijft verzetten tegen een vervolg op de nu afgesloten conferentie van olie- consumerende staten. Parijs geeft de voorkeur van een voortgezet overleg binnen het kader van de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) of de Wereld bank. Het bezwaar van de Fransen richt zich gen een gezamenlijk actie van' de olie consumerende landen, vooral wanneer dit gebeurt op Amerikaans initiatief, wat de Arabieren in 't harnas jaagt. Dat zou vervelende gevolgen voor in dustriële landen kunnen hebben, al dus Frankrijk. De overige twaalf landen willen wel gezamenlijk overleggen, als voorberei ding van een conferentie tussen de olie producerende en verbruikende landen, op zo kort mogelijke termijn. Zo blijkt uit een passage van het slot communiqué. waarvan Frankrijk zich distantieert. Het slotcommuniqué maakt overigens wel duidelijk, dat Kissinger er in ge slaagd is een wig te drijven tussen Frankrijk en de andere EEG-landen. De Franse houding op de conferentie is er de oorzaak van geweest, dat deze dri edagen heeft geduurd in plaats Zie verder pag. 19 U werkt tc hard. Ruzie met de buren. Uw verre vriend is niet thuis. Terug- weg pak Beuk Lunetta sprits gekocht. Alom vreugde in de mecsmikkelendc coupe. Binnenland IHC-Hollaml in moeilijkheden 5 Partijen minder samen 5 De Mooij en zijn middenstanders 7 Regering koopt landgoederen 11 Tegen vak-idiotisme 13 Buitenland Kabinetsformatie Israël vast 9 I it Solzjenitsins boek 9 Kerk Koreanen in arrest 2 Heilige stad voor wie? 2 Sport Joegoslavië wint beslissingsduel 15 Economie Olieconferentie uitgesteld 19 Nieuwe boeken Men schrijft ons J i liadio en iv Strips, feuilleton De wortels van liet nieuwe I namiddag gunt de detailhandel de rekening voor minister Lubbers opmaken. Hel resultaat kunt u dus morgen secuur in deze krant lezen. Maar vandaag al spitten wij dc wortels van het probleem voor u wit het verleden op. Kon verhaal met verrassingey. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE N \M: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal STUTTGART (UPI, DPA, Reu ter) De bondsregering en de Westduitse vakbonden voor over heidspersoneel hebben gistermid dag een loonakkoord bereikt. De stakingsacties zijn beëindigd. Nir lang touwtrekken vonden de regering en de bonden elkaar op een algemene loonsverhoging van elf procent voor de ruim twee miljoen Westduitsers in over heidsdienst. Voor dc laagstbetaal den zit er nog iets meer In, want dc loonsverhoging moet minimaal 170 mark per maand zijn. Regering en vakbondsleiders heb ben drie dagen zeer intensief ver gaderd voordat bet akkoord tot stand kwam. liet akkoord moet nu nog wor den goedgekeurd door de georga niseerde werknemers. In afwach ting van hun besluit hebben hun besturen tie maandag begonnen stakingsacties opgeschort. De vakbonden vroegen oorspron kelijk vijftien orocenl loonsver hoging. De regering, die probeert een hardnekkige inflatie te on derdrukken, heeft steeds gezegd, dat tien procent .Ie uiterste grens was. Deze twee Duitse meisjes, nog getroffen door de staking van overheids personeel in West-Duitsland. krijgen een lift van dc politie. De staking, die gisteren werd beëindigd, legde ook liet openbaar vervoer lam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1