IARRE FEBRUARI-WINTER IAAKTE ENORME INDRUK Essed: Structuur van Suriname veranderen ZES DAGEN NOG ALTIJD REKORD Herfst en winter met storm-record VW brengt Scirocco uit mensen van 1929 waren aan de kou niet meer gewend Depressies openen offensief Duopassagier scooter bij botsing omgekomen Hypotheken namen in 1973 toe Partij van oud-minister nu verslagen Prins verkoopt 'Warmelo' in Diepenheim lHJW/KWAiRTET WOENSDAG 13 FEBRiUiAiRI 1974 BINNENLAND T11/DRI.9 onze weerkundige dewerker ii e) winter, die in februari 1929 r r West-Europa losbarstte, iofeg in als een bom. Zulke diep- a eskou, aangevoerd door storm- - itige noordoostenwinden, als -*n toen meemaakte, was in lan- jaren niet voorgekomen. '<*1917 was voor het laatst een J stedentocht gehouden. Heel schoolkinderen waren de taatskunst niet machtig bij ge- k aan doorzettende winters in «^eerdere jaren twintig. llri wat inleidend gerommel in uari op de Zuiderzee kwa- n omstreeks de 22e verschei- ne schepen vast in h^t ijs te l^en begon op 11 februari pas J grote Siberische werk. winter van 1928-'29 als geheel be rt tot de strenge winters, maar be- ,,t niet tot de élite. Volgens Ten. 61 e neemt hij sedert 1717 de 23e ■Éts in. IJnsen plaatst hem, vanaf H) op de zevende plaats na de sei- jjien van 1963, 1947, 1942, 1855, 1940 ■Ï891. I bijzonderheid van de winter van was de bulderende kouinval op 11 uari, welke veel schaatsenrijders, met mooi weer op weg waren ge- 1 volkomen verraste, en de con- ratie van bijna ondragelijke Sibe- he kou over een redes van zeven en: 11 tot en met 17 februari. De ode van elf tot en met zestien fe- ari 1929 staat met een etmaalge- delde van min twaalf graden celsi- n De Bilt nog altijd op de eerste its sedert 1849, op de voet gevolgd rigens door de periode van 17 tot met 22 januari 1942 met min elf den celsiais. Hier volgen de laagste ima in de hier bedoelde februari- ode van '29 opgenomen in Win- wijk. Het is een on-Nederlandse 5, min 18, min 18.4 min 17.6, min min 19.9 en min 19.5 graden cel- De gemiddelde dagelijkse mini- n-temperatuur' over februari als eel was op dit station min 11.5 len celsius in Wijster (Drente) en rum (Friesland) min 11.4. Warns- t min 11.3 stad Groningen min 11 "tien en De Bilt -9.8 graden celsius. wij die winter van 1928-'29 nog i boven water halen, is uitgelokt een abonné in Haarlem, die ons alleraardigst schriftuur deed toe ten, een soort reclamebegeleiding centrale verwarmingsinstallaties, rin die koude winter niet in de te plaats met cijfers wordt weer- iven, maar met accent op de uit- king van de kou op boeren, bur en buitenlui. Aan de hand van boekje laten we deze winter vlak tijdens en né zijn dieptepunt weer eens de revue passeren. inloop IUARI Berichten over strenge kou uit buitenland: drie meter sneeuw in Karstgebergte. Noorwegen min 23 len celsius. Voetbalwedstrijd H.B.S.-Excelsior last Eerste schaatswedstrijden. Stoom- dienst Enkhuizen-Staveren ge kt. Groningen min dertien. Op de Hollandse IJsel 72 schepen vroren. Serajewo min dertig. De Gouwzee heeft sterk<ijs. Koudegolf in Brits-Indië met min alf graden celsius. Vier graden in Nederland 1RUARI Het vriest bakstenen: Berlijn min Neissen min 32, Stiermarken min raden. De Bosporus is op verschil- e plaatsen dichtgevroren. Schiesr- nikoog geïsoleerd door zwaar drijf- Moskou min 37, Mongolië min 57 len celsius. In Parijs sterven men- van de kou. In Opper-Silezië acht in Bosnië alf mensen doodgevroren. Op Groenland is geen ijs te be- iren. De thermometer wijst er plus graden celsius. krant meldt: 'Er zal weer een tedentocht worden gehouden.' na in Polen -44. Gecostumeerd ijsfeest georgani- d door de Haagse IJsclub. Over vele rivieren werden in de februari winter van 1929 wegen aangelegd. Hier is men daarmee bezig bij Culemborg, over de Lek. Afgang 10. Duizenden schaatsenrijders op zondag door invallende noordooster- storm verrast en met trein terug naar huis. In Moskou 140 mensen door kou naar ziekenhuizen. In Konstantinopel: 3 meter sneeuw! Dieptepunt 11. Universiteiten in Moskou en Le ningrad gesloten bij -44 graden. We nen: -26. Lemberg: tweeduizend men sen op straat door kou bevangen. In België de Maas dichtgevroren. Verkeer^ sagenten, brievenbestellers en melk boeren door weldoende mensheid ver anderd in wandelende koffiereser- voirs. Het IJ vol pakijs. Verkeer Dor- drecht-Zwijndrecht te voet over ijs. Schiermonnikoog bereikt door vlieg tuig. Weerbericht. Nog kouder. 12. Zwitserland min 34 tot min 37. Nederland: Emmen min 27. Stadhuis in Leiden afgebrand: veel kunstschat ten verloren. Er gaat nog veel meer in vlammen op: Theater Flora Am sterdam, Brandweerkazerne Gouda, magazijn Nederland Vlaardingen, win kel in Purmerend, boerderij in de Purmer, pand 'Zomerzorg' Kerk-Ave- zaath, cichoreifabriek Dalfsen. Auto busremise Winschoten. 'Huis ter Beek' Eefde, huis in IJzendoorn. Elf stedentocht bij achttien graden vorst: 303 deelnemers, 155 aangekomen. Veel oren en vingers bevroren. Twee jonge Zwollenaren wandelen naar Schok land. 13. Zeventien graden vorst. Met paard en wagen over de IJssel en het Marsdiep. Drie Urkers wandelen van Enkhuizen over ijs naar huis: twintig kilometer. Brand in zuivelfabriek te Veenendaal met melk geblust omdat de motorspuit vanwege de vorst de dienst weigert. In Engeland min twin tig tot min dertig maar IJsland plus zeven graden de Theems met ijs bedekt. 14. De' Bilt min negentien, Amster dam -21, Lochem min 25 graden celsi us. Leger des Heils schenkt op één dag aan drieduizend mensen gratis koffie, op één dag verdwijnen 2700 borden Amsterdamse gemeentesnert in half verkleumde magen. Bij Wijk bij Duurstede met paard en wagen over de Lek; ijs in Schildmeer 54 cen timeter dik; de gehele Noordzeekust is met een brede strook ijs bedekt. 15. De Moerdijk in één ijsvlakte. Vrachtauto's van Dordrecht naar Zwijndrecht over de Merwede. Op de Roermondse eiermijn zijn vijftiendui zend eieren bevroren. De markt op de Prinsengracht in Amsterdam wordt afgelast. Dp vuilnismensen laten het afweten. Zelfs in Venetië zijn de ijs- brekers druk aan het werk. In Lon den zijn 250.000 huizen zonder water. 16. Opnieuw min zestien. Wie niet noodzakelijk buiten moét zijn, blijft binnen. De Rijn zit vanaf de Neder landse grens stroomopwaarts tot over een afstand van negentig kilometer dicht. In Nice ligt vijftig centimeter sneeuw. Voetbalwedstrijd tussen Noord-Zuidoost-Duitsland na twintig minuten gestaakt. De scheidsrechter had beide oren bevroren. 17. De firma Nooitgedagt in IJlst le verde in korte tijd vijftigduizend paar schaatsen af. Op de Gouwzee duizen den schaatsers, honderden auto's en talrijke sleeën in aktie. DAGELIJKSE MINIMUM-TEMPERATUUR IN DE STRENGE WINTER VAN 1928—'29: Duur van de eigenlijke winter: 71 dagen (1 januari tot en met 12 maart) Aantal vorstdagen met minimum onder nul: tweeëntachtig Aantal vorstdagen met minimum onder min tien graden: veertien Aantal vorstdagen met minimum onder min vijftien graden: zeven Laagste te De Bilt: 18.9 gr. C In de meteorologische winter van 1928'29 kwam gedurende 24 dagen de temperatuur niet boven nul graden Celsius (ijsdagen). i was in 1929 nog volop eiland, maar in februari kon het toch {uit zee gefotografeerd worden. Een gezelschap Urkers liet zich lans niet ontgaan om óók op het plaatje te komen. AMSTERDAM Drie a vier stormen in de herfst en winter zijn voor ons land normaal, maar wat er in liet huidige sei zoen gebeurt is toch wel zeer uitzonderlijk. In de week van 16 tot en met 22 september 1973 zette een stormof- fensief in, na een zeer fraaie zo merse eerste helft van september: twee depressies trokken vanuit de Golf van Biscaje, respectievelijk naar Ierland en ons land. Het wa ren de voorlopers van een, slechts gedurende korte perioden onder broken stroom van andere depres sies, waarvan het overgrote deel vanuit het zeegebied ten noordwes ten van de Azoren op ons afkwam. Tot op de huidige dag is er geen verandering gekomen in deze toe stand.. Een herfst en winter met zo vaak en zo hevig stormweer soms met uitschieters van 150 of 170 kilometer per uur in het Ka naal en rondom de Ierse Zee mag men gerust een unicum voor deze eeuw noemen. Dat het zover is kunnen komen en de depressies vrijwel doorlopend thermometers in west-Europa kunnen opstoven met milde atlantische lucht, hangt samen met het feit, dat hogedruk- gebieden boven Skandinavië of Schotland, die de depressie de voet dwars zouden kunnen zetten, schit teren door afwezigheid. Ook Rus land presteert in dit opzicht heel weinig. In vrijwel elk winterhalfjaar is er sprake van depressie-aanmaak bo ven het westelijk deel van de oce aan: zeer koude lucht uit Canada, die de oceaan opstroomt, stuit op zuidelijke breedten boven zee, op daar voorhanden warme lucht Het gevolg is de geboorte van een de pressie. Normaliter trekt het me rendeel van deze minima dwars over de oceaan naar IJsland om in de Noordelijke IJszee te verdwij nen en blijven ze dus op grotere afstand van onze streken. In stren ge winters met een Skandinavisch maximum worden ze ook wel afge leid naar de Middellandse Zee. Dit seizoen echter zijn veel van dergelijke depressies gepakt door een meermalen bijzonder krachtige west-oost verlopende straalstro- ming in de hogere niveaus, een soort glijbaan, langs de 40ste tot 45ste breedtegraad. Vanuit het' zuidwesten van Europa openden ze vervolgens, sterk uitdiepend, hun regen- en windoffensieven tegen West-Europa. Waarom die straalstroming uitge rekend op deze plaats verloopt en niet noordelijker boven de oceaan, hangt samen met bepaalde tempe- ratuurverhoudingen tussen koude poollucht en warme lucht op zui delijke breedten. Het antwoord hierop is niet zo een-twee-drie te geven. Het moet blijven bij de constatering, dat een straalstroming krachtiger is naar mate de temperatuurverschillen tussen koude en warme lucht gro ter zijn. Deze zijn dit seizoen ken nelijk zeer groot in een zone die zich boven het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt. Van een verslaggever ARNHEM De 28-jarige mevrouw J. Beerta-Jacobi uit Huissen is op de Huissensestraat in Arnhem omgeko men toen de scooter waarop zij als duopassagiere meereed in botsing kwam met een plotseling naar links afslaande auto. Deze auto verleende het rechtdoor gaande verkeer geen voorrang. Haar man, die de scooter bestuurde, werd zwaargewond. DEN HAAG —Het bedrag aan uit staande hypotheken in ons land is in het afgelopen jaar toegenomen van 4427 miljoen tot 5556 miljoen. Een toeneming derhalve met 1129 miljoen. Met uitstaande pandbrieven en schuldbekentenissen was ultimo 1973 5272 miljoen gemoeid. Dat ls 1144 miljoen meer dan eind 1972 uitstond. Volkswagen Introduceert aan het einde van deze maand een nieuw model, de Scirocco. De wagen zal sterke overeenkomsten vertonen met de VW Passat en dus de Audi 80 op de voorwielen aangedreven worden door ln principe dezelfde motoren. Deze watergekoelde motoren word endwars voorin de wagens geplaatst De Scirocco krijgt ook een achterklep, die geopend kan worden. Het is een coupé-vormig model met twee brede portieren. De rpijs zal vermoedelijk boven die van de Passat komen te liggen. Later in het Jaar zal VW een kleiner model uitbrengen, dat in prijs tussen de Passat en de kever Inkomt. 18. Het vriest nog maar negen gra den. 19. Lybische woestijn nabij de oase van Siwah met ijs bedekt. 20. Per auto over ijs van Enkhuizen naar Urk. 21. Dooilijn westelijk van Nederland. Kermis met danstent en zweefmolen op het ijs bij Nieuwe Niedorp. 22. Zon begint het van d'd vorst te winnen. Op de pier bij Scheveningen een lange rij ijsspelonken en onaf zienbare strook ijsbergen ter hoogte van enkele meters. 23. Dooilijn van Jan Mayen West Jutland - Hamburg - Swinemünde - Danzig - Dresden - De Wadden - Den Helder - oostelijk van Maastricht - oostelijk van Lyon Genua - westelijk van Rome. 24. IJs van waste wal naar Ameland gebroken. MAART 1. Autoweg Enkhuizen-Urk nog in pri ma conditie. Van Terschelling gaan honderden per fiets, per slee of met de benenwagen naar de Friese kust. Door toenemende zonnewarmte sterft de winter vervolgens een langzame dood, maar nog tot 'dn met de elfde blijft het 's nachts matig tot licht vriezen. Laagste rtiaarttemperatuur min Ï4.5 graden in Winterswijk op de eerste. PARAMARIBO Mijn streven is er steeds op gericht geweest de structuur van het land te veran deren, aldus de Surinaamse oud- minister van opbouw, dr. ir. Frank Essed wiens partij de Progressie ve Nationale Partij bij de jong ste parlementsverkiezingen ver slagen is. Essed is niet alleen ruim acht jaar minister van op bouw geweest, maar ook enige tijd directeur van Surinames Cen traal Planbureau. In deze kwali teiten heeft hij de meeste Suri naamse ontwikkelingsplannen op gesteld en er gedeeltelijk uitvoe ring aan gegeven. Is deze structuurverandering nu wel goed op gang gekomen? Hoe kijkt Es sed daar nu tegen aan? 'Ik heb het gevoel dat ik mijn bestuursperiode hieraan mijn bijdrage heb geleverd; iets wat mij bijzonder veel genoegen doet'. Hij wijst daarbij op de integrale plan ning, die sedert kort in het Surinaam se ontwikkelingsproces is geïntrodu ceerd. Kortgeleden kwam op zijn voorstel een Planverordening tot stand, waarin overheid, bedrijfsleven, kleine zelfstandigen en andere belang rijke groepen tezamen zich over de nationale planning zullen buigen. Uiteraard spreekt hij en met groot enthousiasmeover zijn West-Suri- name conceptie, waarin zowel mijn bouw, bosbouw en landbouw nieuwe perspectieven zullen openen voor de sociaal-economische structuur van het land. Terloops tekent hij hierbij aan, dat de wereld nu een energie-crisis meemaakt, terwijl Suriname bij de re alisering van het West Suriname-plan over minstens 1000 megawatt energie als reserve zal beschikken. Essed die niets liever zou willen dan ook verder medewerken aan de realise ring van zijn West-Suriname-plan, heeft overigens met verbazing en leedwezen kennis genomen van een recente uitspraak van de nieuwe mi nister van economische zaken, mr. Eddy Bruma. Mr. Bruma zei namelijk in een persgesprek dat het hem veel belangrijker voorkomt de ruim twin tigduizend werklozen aan werk te hel pen dan verder te werken aan het ui teraard geld-eisende Plan-Essed Behalve de totale structuurverbete ring, die Essed nastreeft, wil hij ook andere zaken realiseren. 'Ik heb ook mijn hobbies', zegt hij. 'Eén van die hobbies is mij te bewegen op sociaal- economisch terrein'. En ook daar weer heeft hij zijn voorkeuren. Eén hiervan is het beginsel van de joint venture als leidend beginsel bij de economische opbouw van het land. De tegenstanders van Essed en zijn (verslagen) regering hebben zich al tijd lijnrecht opgesteld tegen dit be- leidsprincipe. Zij spreken zelfs van een nationale uitverkoop. Met cijfers en voorbeelden uit Afrika en het Ca- ribisch gebied in handen blijft Es sed evenwel van mening dat een an dere ontwikkelingsstrategie voor Suri name op dit moment niet haalbaar is. Dit is overigens geen nieuw stand punt van dr. Essed. In 1965 werd hij tijdens een lezing in Delft zelfs nage noeg weggehoond door progressieve Surinaamse studenten, die van oor- deel waren dat de joint venture stra tegie Suriname nog meer in de greep van het buitenlandse kapitaal zal voe ren. Dr. ir. Frank Essed dr. Essed ook zijn eigen uitgesproken denkbeelden over Surinames toekom stige staatkundige positie. Hij gelooft om zijn woorden te gebruiken in een niet-afsplitsbare zelfstandig heid voor Suriname met drie aspek- ten: een economisch, een sociaal-kul- tureel- en een juridisch aspekt, die in Politiek In tegenstelling tot zijn partijleider, ex-premier dr. Sedney, heeft Essed in feite nooit gekozen voor de politiek. Vóór alles wil hij de technocratische leiding hebben bij het ontwikkelings proces, een funktle waarin vriend en vijand hem graag zouden zien. Dat neemt niet weg dat hem zelfs binnen zijn eigen partij vaak het verwijt is gedaan teveel de technocraat en te weinig de politicus te zijn. Essed ligt niet wakker van dit verwijt en heeft als reaktie: 'Ik ben geen korte-termljn politicus, en ik heb ook te weinig am bities om mee te doen met politieke spelletjes om aan de macht te komen'. Dan vervolgt hij: 'Ik onderscheid de politici hier in twee categorieën, name lijk de beleidspolitici en de machtspo litici; ik wil tot de eerste groep beho ren. Inderdaad zo zegt hij ik heb charimatische trekken, die sterk op het sociaal-ekonoifilsche en mis schien te weinig op het puur-polltieke vlak gelegen zijn. Misschien med® vandaar dit verwijt'. Als voorzitter van de Surinaamse sek- tie van de Koninkrijkscommissie heeft Van een onzer verslaggevers DIEPENHELM Prins Bernhard heeft beslten kasteel 'Warmelo' in Diepenheim te verkopen. Er worden met enkele gegadigden onderhandelin gen gevoerd. De rijksvoorlichtings dienst zei gistermiddag namens prins Bernhard dat valt te verwachten dat de onderhandelingen in maart zullen worden afgerond. Dan kan meer be kend worden gemaakt over de nieuwe bestemming van het kasteeltje. 'Warmelo' is een riant buiten, tussen Deventer en Zutphen. Het heeft voor al bekendheid gekregen als woon plaats van prinses Armgard, de moe der van prins Bernhard. Prins Bernhard besloot eerst Warme lo aan te houden. In weekenden be zocht hij samen met de Koningin af en toe dit zoals hij het zelf noemde 'monument voor zijn moeder'. In de zomermaanden stelde de Prins de tuinen van Warmelo open voor het publiek. De reden dat de prins het kasteeltje nu wil verkopen is dat het onderhou den ervan te kostbaar wordt. Geen lid van de koninklijke familie voelt er voor zich op Warmelo te vestigen, omdat het erg afgelegen ligt. Plannen dat koningin Juliana en prins Bern hard er hun oude dag zouden gaan doorbrengen hebben nimmer bestaan, aldus de RVD. Voor het personeel, dat nog in dienst ls geweest bij prinses Armgard, wordt een regeling getroffen. onderling verband naar voren moeten komen. Voorwaarden Tenslotte is hij van oordeel, dat de nationale zelfstandigheid het best kan worden verkregen binnen een soort gemenebest met Nederland via een overgangs- of planperiode. Deze over gangsfase wil hij dan benutten om de toekomstige maatschappelijke strak- tuur zo goed mogelijk op te zetten om een evenwichtige overgang te krijgen. Dit laatste ziet Essed juist vanwe ge multiraciale samenleving, die Suri name is als van het allerhoogste belang. De struktuurverbeterlng van de Suri naamse maatschappij is dus voor dr. Essed een noodzakelijke voorwaarde om de nationale zelfstandigheid tege moet te gaan. Welke zijn de meest in het oog lopende onderdeel van deze verbetering? Dr. Essed heeft een rijtje van tien noodzakelijke voorwaarden. Eén hiervan is de vernieuwing van het parlementaire systeem, waarbij de regeringsleden rechtstreeks door het volk wordt gekozen. Annex hieraan vindt hij het noodzakelijk dat ook de politieke partij-struktuur vernieuwd wordt, met als voornaamste doel het temperen van de raciale tegenstellin gen. Uiteraard beschouwt hij ook de conse quente doorvoering van de joint-ven ture strategie als een noodzakelijk on derdeel ter verbetering van de ekono- mische struktuur. De door velen gepropageerde onafhan kelijkheidsgedachte niet meer af hankelijk van Nederland be schouwt Essed als verouderd. Hij staat voor een nieuwe aanpak waarbij de Surinamers meer aandacht moeten besteden voor wat ze moeten doen dat voor dat wat anderen nagelaten heb ben. Dr. Esseds plannen voor de toekomst? Zich blijven inzetten voor de totale ontwikkeling van het land. In welke funktie hij dat het best zou kunnen en willen doen? Overal, zonder even wel af te stappen van zijn principe dat er geen sociale betekenis dient te worden toegekend aan wat hij noemt 'de zogenaamde politiek, die in Suri name al te zeer een klein burgerlijk en buurtskarakter draagt'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9