Groep psychiaters vergeleken met Stalins politiechef Beria dichtbij Commentaar royaliteit staatssecretaris rijgt ruggesteun an universiteit Vergaande verdachtmakingen in duur uitgevoerd jubileumboek Depressie op komst weerrappor.ten as IP* Y*f3» wiskunde is niks voor meisjes wegwezen centen niet zo kriskras EOÜIW/KWARTET WOBNiSDiAiG 13 FEBRUARI 1974 BINNENLVXD/COMMBNTiAiAiR T5/K7 (et loonconflict in YVest-Duisland jat niet in de eerste plaats om het icrcentage dat aan de 2.3 miljoen «rknemers in overheidsdienst moet rorden uitbetaald. De vakbonden heb- openlijk toegegeven, wel onder de jëiste 15 procent te willen gaan en e overheid is op haar beurt bereid, elk geval aan bepaalde groepen neer dan de limiet van 9.5 procent je te kennen. Als we hier slechts te leken zouden hebben met een ar- eidsconflict, zou het niet moeilijk loeten zijn, elkaar te vinden. Zeker raar de gesprekspartners van de vak- ondsleiders onderhandelen namens Mi door socialisten geleide regering. jlit laatste blijkt echter geen garantie zijn voor het handhaven van ar- eidsvrede. Men schrikt er in de ondsrepubliek niet meer voor terug, ch rechtstreeks tegen kanselier en bbelprijswinaar Willy Brandt ie ke rn. Bij de Bondsdagverkiezingen van 9 november 1972 bleek deze nog norm populair. De vakbonden hebben chter niet vergeten, dat zij zijn over timing toen mogelijk hebben gemaakt oor hun looneisen te matigen. Dit on- mks de pressie in eigen gelederen, concessies te doen. indsdien zitten de vakbonden met het robleem, dat zij als hulptroepen voor e regering van Willy Brandt dienst oen en daarmee zichzelf beperken in et vertegenwoordigen van de belan- en van hun leden. Het is een soort elijke ontwikkeling als zich in Neder- ind heeft voorgedaan zij het dat e ontevredenheid in vakbondskringen ich niet manifesteerde tijdens een re- •ingsperiode. waarin socialisten me de toon aangaven. oor de Westduitse vakbonden kwam iverbiddelijk het ogenblik nader, aarop tegenover de leden kleur moest orden bekend. Zij moeten tegen de dicale elementen in de bedrijven en hun geloofwaardigheid aan de ba- 5 vechten. De mogelijkheid bestaat u. dat de vakbonden proberen hun roblcmcn op te lossen door de sta ingen te gebruiken om hun prestige te vijzelen en dit vervolgens aan te iden om van de SPD, die door Iflly Brandt graag als een midden- irtij wordt gezien, naar links te trek- :n. Op die manier hopen zij de radj- le elementen in hun gelederen die ch verwant voelen met de Jusos onge socialisten) in de SPD, de wind de zeilen te nemen. ■andaar dat de vakbondsleiders zich bpenlijk tegen Brandt keren, die zij antwoordelijk achten voor de ma- se, die niet alleen het deel is van de kbonden, maar ook en in toenemen- mate van de SPD. Een malaise, veroorzaakt wordt door de nog al- d niet uitgevochten strijd tussen de k PD-leiding en de Jusos en door de rodzaak, meer dan velen lief is reke- c Lig te houden met de wensen van de berale regeringspartner. nkcle jaren geleden nog verklaarde - (illy Brandt zich niet te kunnen aorstellen, dat er socialisten op lei- tnde posten zouden zijn, die de nei- ng hebben, hem in de steek te laten, ok toen was hij in de partijleiding tn omstreden figuur, die het vooral in zijn grote populariteit bij de be- ïlking te danken had, dat hij zich Qbedreigd kon voelen. Nu zijn enor- prestige aan het afbrokkelen lijkt, oet Brandt wel het gevoel krijgen at loyaliteit een zeer betrekkelijk be- ip is. an onze onderwijsredactie SISTE ein a 1? tningi b, Ike m door Huub Elzerman AMSTERDAM 'Het is helemaal niet zo leuk om als patiënt met psychiaters in contact te komen, want de meesten van hen zijn nog steeds mensen, die hun patiënten volspuiten met medicijnen, ze op bedden vastbinden of electro-shocks toedienen.' Met deze uitspraak in het jongste nummer van Avenue bevestigt de psychiater dr. Jan 'an de Lande iiog eens het beeld, dat zo langzamerhand gemeengoed is geworden. Er is in de psychiatrische hulpverlening iets grondig mis en het zijn de psychiaters zelf die keer op keer de uitoefening van hun vak onverhuld ter discussie stellen. Dat alleen al is heel opmerke lijk, want artsen zijn over het alge meen uiterst omzichtig in hun kritiek op elkaar en de discussies tussen de 'geachte collegae' voltrekken zich meestal in potjeslatijn over de hoofd en van hun patiënten Keen. Maar ook dat kasteverschijnsel verdwijnt. Dat psychiaters op het gevaar af om voor bevuiler van het 'eigen nest' te worden versleten, niet nalaten op mensonwaardige toestanden in inrich tingen te wijzen, is overigens op zich zelf wel verklaarbaar. Het tekort aan behandelingsmogelijkheden is gigan tisch. Over oorzaken van maatschappelijke misstand gezwegen Begrijpelijk Maar zoals het in de oudheid wel ge bruikelijk was de brenger van slecht nieuws het hoofd af te hakken, wordt ook nu de boodschap dat er iets gron dig mis is, allerminst door iedereen in dank afgenomen. Dat is ook wel begrijpelijk. Als je goedbedoeld een geestelijk gehandicapte jarenlang elke dag een slabbetje voordoet om hem te voeren, dan is het -een hard gelag wanneer iemand tegen je zegt dat je aan rolbevestiging doet en dat je op die manier patiënten jarenlang ten onrechte vasthoudt. Ook de constate ring dat er bij veel patiënten niet maar gewoon een steekje los zit, maar dat velen hun kwaal opdoen in het gezin of in de kapitalistische presta tiemaatschappij, valt niet overal in goede aarde. Een boeiend, maar ook wel treurigmakend voorbeeld van twee op elkaar botsende visies op de psychiatrie is te vinden in 'Groot- Bronswijk 1873-1973'). In dit gedenk boek wordt de honderdjarige geschie denis beschreven van de psychiatri sche inrichting Groot-Bronswijk in het Groningse Wagenborgen. Nu is.de geschiedenis op zichzelf wel boeiend, temeer omdat de ontwikkeling van de Nederlandse psychiatrische inrichtin gen gedurende de laatste eeuw er dui delijk in te herkennen is. Maar in dit boek wordt niet alleen geschiedenis beschreven, er wordt ook fel verzet aangetekend tegen bepaalde stromin gen in de psychiatrie en met name te gen de opvatting 'dat enkel in het maatschappelijk bestel de oorzaak ligt van geestelijke gestoordheid'. De psychiaters die dat wèl vinden wor den en passant in één adem genoemd met Stalins politiechef Beria. Voor beelden zijn bekende Nederlandse psychiaters als dr. A. van Dantzig, dr. W. Sengers en dr. J. Foudraine. Nu zou een dergelijke vergelijking hij wordt gemaakt door de publicist drs. J. Klatter nauwelijks serieuze aan dacht waard zijn, ware het niet dat dit gedenkboek wordt gepubliceerd onder mede-verantwoordelijkheid van het bestuur van de psychiatrische in richting Groot-Bronswijk (en de daar arbeidende geneesheer-directeur dr. A. W. Verhoog). Dubieus Wat Klatter heeft bewogen de zoge naamde kritische psychiaters verwant schap met fascistische en communis tische ideologieën in de schoenen te schuiven zou eens nader onderzocht moeten worden. Maar bovendien: Wat heeft het bestuur van de Vereniging tot christelijke liefdadigheid gedreven deze dubieuze onzin in een duur uit gevoerd, 472 pagina's tellend gedenk boek te publiceren? De mening van Klatter dat de tekorten in de psychia trie overdreven worden weergegeven? Of zijn opvatting, dat 'de behoefte bij geestelijke ontreddering aan reddende bekwaamheid en gedecideerde toewij ding door kritische psychiaters wordt ontkend?' Een gevoel van mis kenning speelt kennelijk een belang rijke rol, maar de heftigste tegen stand komt toch naar boven borrelen wanneer het woord 'politiek' valt. Klatter schrijft: 'De kritische psychia trie verliest aan crediet door zowel het gemis van zelf-kritiek als door binding aan de Marxistisch-Marcusi- aanse maatschappelijkheid, wanneer enkel in het maatschappelijk bestel de oorzaak van geestelijke gestoordheid gezocht wordt'. En enkele regels ver der: 'Tot de meest ernstige excessen behoort de betrokkenheid bij en in politieke processen. De meest extreme en afzichtelijke blijken daarvan ver toonde de Nazistische misdadigheid met haar executies van zwakzinnigen en onmenselijke experimenten. En thans kent het Sowjet-communisme dan de praktijk van 'psychiatrische correctie' van politieke weerstrevig- heid in staatsinrichtingen. Een prak tijk, waarvan de verwantschap met ge noemde kritische psychiatrie aan de onderzoeker moeilijk kan ontgaan'. Op 1 mei 1873 klopten een onbekend gebleven Amsterdamse vrouw en haar zoon in Wagenborgen aan bij de boerderij van het gezin Brons, dat toen be stond uit de broers Wolter en Jan en zuster Trijntje. Ze werden liefderijk in het Groninger boerengezin opgenomen en zonder dat ze het beseften waren ze de eerste patiënten van wat nu de psychiatrische inrichting Groot-Bronswijk is. De geschiedenis van deze inrichting is beschreven in het gedenkboek 'Groot-Brons wijk' 1873-1973. Vaag Wie denkt dat de auteur hierna een poging doet om die verwantschap eens haarfijn uit de doeken te doen, komt bedrogen uit. Ondanks zijn kwistig rondgestrooide beschuldigin gen en aantijgingen blijven Klatters argumenten vaag en troebel. Hij zegt dat psychiaters, die maatschappelijke omstandigheden zien als oorzaak voor psychiatrische gestoordheid, zich daar mee op politiek terrein begeven. Zijn ze eenmaal politiek geëngageerd dan is de stap naar moord en marteling niet groot meer. Zo'n uitspraak zegt meer over de denktrant van de auteur dan over de relatie tussen psychiatrie sn politiek. Want natuurlijk zijn er psychiaters die de oorzaak van psychi sche stoornissen nagenoeg uitsluitend zoeken in maatschappelijke omstan digheden, maar dat zegt niets over hun politieke stellingname. Het beste voorbeeld wordt door Klat ter zelf aangedragen. Hij noemt op een gegeven moment de Amerikaan Szasz als een vertegenwoordiger van de kritische psychiatrie (en Szasz zoekt de oorzaak van veel psychisch leed inderdaad in de samenleving. Maar juist deze radicaal-kritische Szasz is een fervent aanhanger van de politiek van Nixon. In progressieve kringen in Amerika en ver daarbuiten is daar genoeg over gejammerd. - Ook de aanval op de psychiatrie zoals die in de Sowjet-Unie wordt bedre ven, doet in dit verband potsierlijk aan. Want hoe sommige Russische psychiaters zich ook hebben laten cor rumperen door politieke machtheb bers. de theorie dat de maatschappij de oorzaak kan zijn van psychische stoornissen doet daar geen opgeld. Het wordt in de Sowjet-Unie eenvou digweg ontkend dat de communistische maatschappij als zodanig ooit de bron van individuele kwalen zou kunnen zijn. Niet voor niets heeft het natuur wetenschappelijk onderzoek 'geen afwijkend gedrag zonder afwijkende cel' daar zo'n hoge vlucht geno men. Er zijn overigens ook in het westen geen psychiaters, die de oorzaken van psychische stoornissen uitsluitend zoe ken in de maatschappelijke omstan digheden. Elke psychiater van welke school of stroming ook is er op bè- dacht dat bijvoorbeeld een hersentu mor afwijkend gedrag tot gevolg kan hebben, dat er sprake kan zijn van een neurologisch defect of van een onontwarbare kluwen van lichamelij ke èn maatschappelijke oorzaken. Geestelijke aftakeling Wanneer evenwel een psychiater in een gevangenis iemand bezoekt, die te boek staat als een notoire psychopaat hoe onjuist het opplakken van der gelijke etiketten ook is dan zal zijn belangstelling zich toch in de eer ste plaats richten op de maatschap pelijke omstandigheden van die man, op zijn achtergronden, op zijn jeugd. Eigenlijk is de biologische oorzaak van een psychische stoornis maar in één geval volstrekt duidelijk, name lijk wanneer het gaat om de geestelij ke aftakeling als gevolg van syfilis in de derde fase. Foudraine noemt in dit verband het zoeken naar een organi sche oorzaak van schizofrenie een van onze hardnekkigste pogingen om te ontkennen dat menselijke nood en verwarring deze vorm (schizofrenie) kan aannemen. Toch is het lang niet zeker dat er Foudraine's inzichten ten spijt nooit een organische oorzaak voor schizofrenie zal worden gevonden. Het onderzoek is nog in volle gang. Waar het hier om gaat is en we keren terug naar het uitgangspunt dal van- een volstrekt wetenschappelijke discussie in een gedenkboek als 'Groot-Bronswijk' een ordinaire scheldpartij is gemaakt. Dat er met politieke verdachtmakingen wordt ge werkt en dat er een christelijk be stuur is dat het kennelijk juist vindt dat er voor het bedekken van deze dubieuze lading een christelijke vlag wordt gebruikt. Dat er. ten slotte, ie mand is. die in een tijd waarin de psychische nood niet uit de publici teit is weg te brengen, niets anders weet op te merken dan dat de bezwa ren tegen de psychiatrische gang van zaken niet moet worden overdreven. Geen oorzaken Vorige week nog is bekerid gemaakt, dat er van ide 27.000 psychiatrische pa tiënten in ons land waarschijnlijk 10.000 veelal chronische patiënten in inrichtingen verblijven alleen maar omdat er geen geld is voor dure, ar beidsintensieve behandelingen. Van de oorzaken van deze maatschappelij ke misstand is in het gedenkboek niets terug te .vinden, Wel wordt er verzet aangetekend tegen de polarisa tie en de zogenaamde kritische psychi aters worden bezworen geen onrust te zaaien onder de patiënten. Maar wie zaait er eigenlijk onrust en wie pola riseert èr wanneer te goeder naam en faam bekend staande artsen met Sta lins beulsknecht worden vergeleken? Ten overvloede merken we ten slotte op, dat de kritiek in deze beschou wing zich niet richt op het werk, dat in de psychiatrische inrichting- Groot- Bronswijk wordt verricht. Het is be kend dat er juist in deze inrichting hard wordt gewerkt met name aan het probleem van de chronische pa tiënt. Nota bene met gebruikmaking van therapieën, die grotendeels zijn ontleend aan de theorieën, die in dit gedenkboek worden bestreden. Maar dat maakt er de zaak alleen maar nog gekker- op: 'Groot-Bronswijk' 1873-1973' door drs. J. Klatter. Ultg. Buijten en Schlpperheljn te Amsterdam. 472 blz. Prijs 48,- het weer Van onze weerkundige medwerker De zwakke rug van hoge druk zorgde gisteren voor een prettige verrassing. Na de zware storm van maandag met op het zuidwestelijke deel van de Noordzee en in het Kanaal uitschie ters van 120 tot 130 km per uur, scheen gisteren de zon bij een betrek kelijk rustige atmosfeer. In sommige delen van Midden-Europa was het lente-achtig. Om 4 uur 's middags meldde het Poolse Posznan 14 gr. het Hongaarse Szeged 16 en het Oosten rijkse Graz 17 gr. In Angelholm (zuid- Zweden) werd 8 gr. gemeten. Inmid dels heeft het weer vandaag opnieuw depressie-allures nu een minimum met kerndruk onder 985 mb vanuit het zeegebied ten westen van Ierland op weg is naar Denemarken. Na de pas sage van een regengebied klaart het weer naderhand op, maar er zal dan wel een krachtige tot harde westelijke wind gaan waaien. Gisteravond om half acht was het in Engeland nog droog. Birmingham meldde 7/8 cirrus- bewolking bij een matige zuid-zuidoos ten wind. Op het Kanaaleiland Jersey ivas het codewoord CAVOK van toe passing: een soort geheimtaal ten be hoeve van de luchtvaart, >t drie dingen inhoudt: het horizontale zicht is 10 km of meer, de basishoogte van de laagste wolkenlacg is 1500 m of hoger en geen neerslag of onweer. In Ierland kwamen buien voor en vooral ook in Spanje was het weer neer slachtig: in het noordwesten plaatse lijk 20 mm. Onweren deed het gister middag boven west-België en bij de zuidoostkust van Engeland. De autoruiten die zaterdagmiddag tij dens de storm op de Afsluitdijk zijn verbrijzeld, zijn vermoedelijk naar buiten kapot gesprongen. Op grond van plotselinge barometerdalingen op de vliegbasis Leeuwarden tussen 14 en 16 uur tweemaal 2.2 mb in een uur nemen we aan dat er een Weerrapporten van gisteravond 7-19 u. max. neersl soort vacuüm moet zijn ontstaan door de. nadering van een zwarte wolk. Net als bij een hoos zijn er daardoor als contrast overdrukken ontstaan, onder meer in genoemde auto's. Daardoor barstten de voorruiten open. Ook op 12 januari LI. zijn in een bepaald stadsdeel in Utrecht autoruiten naar buiten kapot gesprongen. HOOG WATER 14 februari. Vllsslngen: 7.02-10.34. Ilaringvlietsluizen: 8.36-21.08. Rot terdam: 9.38-22.22. Scheveningcn: 8.00-20.37. iJmuiden: 8.55-21.20. Den Helder: 12.08 Harlingen: 2.19-14.45. Delfzijl: 4.38-17.08 tijdelijk regen c jf i G&Èiï cJ ■C» L Q «iT Lo 3 ANP/KNMI 1ï. iv Amsterdam regenbui 10 0.1 De Blit onbewolkt 10 0.1 Deelen licht bew 10 0 Eelde onbewolkt 9 0.2 Eindhoven licht bew 10 0 Den Helder regenbui 8 0.1 Luchth. Rtd. hagelbui 10 0.5 Twente onbewolkt 10 1 Vlissingen onbewolkt 10 0 Zd. Limburg onbewolkt 11 -'"o Aberdeen zw bew 7 0.1 Athene onbewolkt 15 0 Barcelona half bew 17 0 Berlijn zwaar bew 13 0 Bordeaux geheel bew 14 0.4 Brussel onbewolkt 11 0 Frankfort zwaar bew 11 0 Genève zwaar bew 9 0.1 Helsinki zwaar bew 3 0.6 Innsbruck half bew 14 0 Kopenhagen licht bew 0 0 Lissabon half bew 5 0 Locarno regen 5 37 Londen zwaar bew 10 0.2 Luxemburg licht bew 9 4 Madrid regen 9 7 Malaga zwaar bew 16 0.3 Mallorca zwaar bew 16 0 Mtlnchen half bew 11 0 Nice half bew 12 7 Oslo zwaar bew 5 3 Parijs onbewolkt 12 0.1 Rome weerlicht 15 0 Stockholm licht bew 9 0 Wenen onbewolkt 9 0 Zllrich regen 9 0.3 Casa Blanca zw bew Istanboel mist 7 0 Las Palmas licht bew 23 0 ZONNIO SNEEUW ONWEER OPKLARINGEN *"ST BEWOLKING REGEN 10 M AX. TE MP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING AHAGEL onder redactie van loessmil Werken in de grote vakantie doe je als scholier alleen om iets te verdienen. Maar voor wie z'n paas vakantie zo wil besteden is dat verdienen er niet bij. Daar is ie trouwens te kort voor. Hoogstens kun je je tijd nuttig maken door een paar dagen ergens in een be drijf je licht op te steken en dat is precies de bedoeling, van de vakan tiebesteding die het CBO (de stich ting contactcentrum bedrijfsleven- onderwijs) in petto heeft. Wie met het CBO op verkenning door een van de ongeveer honderd aangeslo ten bedrijven wil, moet er zelfs een kleinigheid voor over hebben. Maar daar krijg je dan ook een cursus van twee tot vier dagen voor terug, waarin een hoop over het gekozen bedrijf verteld wordt en waarin je een idee krijgt wat je later zelf voor werk zou willen doen. Die honderd bij het CBO aangeslo ten bedrijven en instellingen zijn niet allemaal verschillend. De ban ken zijn goed vertegenwoordigd (met z'n tienen), net als de chemi sche bedrijven (elf) en psychiatri sche ziekenhuizen (22). Vijf ge meentehuizen doeit er aan mee, evenveel warenhuizen, maar. twee uitgeverijen, één bouwbedrijf, twee gewone ziekenhuizen en één om roepvereniging. Ontzettend veel soorten ondernemingen mis je ge- «•oon tussen die honderd. Heel wat scholieren zouden het misschien best aantrekkelijk vinden om eens rond te neuzen bij de Spoorwegen of een andere grote vervoermaat schappij, bij juweliers, in de film industrie, een flink hotel, de ad vocatuur, bij de justitie, op bloe- menveiligen en -kwekerijen, willen weten hoe het achter de schermen van de grote mode toe gaat, wat er allemaal aan de leiding van een gevangenis vastzit of iets over weer heel andere beroepen willen horen, want er zijn er nu eenmaal veel meer dan die je in die hon derd bedrijven en instellingen van het CBO terugvindt. Voor die paar van de zoveel maal meer bedrijvigheden in ons land geren zich bovendien elk jaar meer belangstellenden op dan die bedrijven kunnen herbergen. De meeste instellingen die de cursus sen geven, kunnen niet meer dan hooguit twintig leerlingen hebben en dan zijn er ook nog bedrijven tussen die alleen jongens vragen. Het PEN in Bloemendaal bijvoor beeld wil twaalf jongens, Shell We hebben het al eens eerder ge had over de vakantiekampen van het landelijk centrum voor gere formeerd jeugdwerk. Dat was on geveer een jaar geleden, toen het LCGJ zijn tenten ook al openstelde voor jongeren die lichamelijk ge handicapt zijn. Dat samen kampe ren is vorig jaar voor alle partijen erg prettig verlopen. Want, zegt het LCGJ in de kampgids 1974 (Wegwezen), 'het is toch eigenlijk te gek dat een lichamelijk of zin- tuigelijk gehandiCaptc wel een vol ledige dagtaak zou mogen vervul len of de hele dag op school zou mogen zitten, terwijl hij dan in zijn vakantie geen mogelijkheden heeft om met leeftijdgenoten in contact te komen'. Vandaar dat ook dit jaar in principe alle kam pen voor zulke jongeren open- - staan. Van tevoren evèn overleg gen (postbus 99. Driebergen-Rij- senburg, tel. 03438-6341) en de zaak komt best voor elkaar. Op hetzelfde adres is voor iedereen Wegwezen te krijgen, waarin alle mogelijkheden voor alle leeftijden uitvoerig zijn beschreven. Er zijn kampen voor acht-, maar ook voor achttienjarigen, in binnen- en bui tenland en natuurlijk ontbreken de van ouds bekende zeil- en trek- kampen niet. overwegend jongens. Chevron en Esso weer uitsluitend jongens, net als de Nederlandse Aardolie Maat schappij, plus een stuk of wat die aanzienlijk meer jongens dan meis jes willen voorlichten. Al die be drijven zoeken cursisten die op school de iviskunde-kant hebben gekozen of ten minste een 'redelijk inzicht in de exacte vakken' heb ben, dus blijkbaar gaat men er nog steeds ran int dat meisjes daar niets van begrijpen. Een idee uit het jaar nul. Wie voor zo'n cursus voelt, moet in de op één na hoogste klas van het VWO, havo, meao of mavo zitten en een tientje voor een (verplich te) ongevallenverzekering over hebben. Huisvesting, reiskosten en maaltijden komen raak helemaal of gedeeltelijk voor rekening van het uitnodigende bedrijf. Dat tientje hoeft pas afgegeven te worden als de schooldekaan heeft gezegd dat je mee kunt doen. Die heeft ook inschrijfformulieren en de brochu re 'op verkenning', waar alles in staat. En als hij z. niet heeft, kan hij ze allebei gratis krijgen bij het CBO, Statenplein 10 in Den Haag. Natuurlijk is dit niet de aangewe zen manier om een blinde voetgan ger te helpen oversteken. Hoe het wèl moet, staat in het kleine boek je vol tips voor een prettig contact met blinden 'niet zo. maar zo'. Dankzij een vijfde druk is het boekje nog steeds vekrijgbaar door storting van 1,50 op postgiro 507500 t.n.v. Aktiefonds Nederland se Bllndenbond, Rijswijk. Het is inmiddels o» s verschenen in het Frans, Duits, Italiaans en Spaans en Is ook al te koop in België, Spanje, Italië en Oostenrijk. Bin nenkort komt er een Engelse uit gave, die dan naar de Engels-spre kende landen gaat. Dat er behoefte was aan zulke wenken, ls wel duidelijk: in korte tijd zijn er veertigduizend exem plaren verkocht en de zelf blin de Belgische schrijver Herman van Dyck krijgt er op 18 mei in Dronten dc W. A. Jacobsprijs (een oorkonde plus duizend gulden) voor van de Nederlandse Blinden- bond. Minder mensen blijken centen op te zouten dan we een week gele den vreesden. Toen meldden we dat het Rotterdamse warenhuis Ter Meulen voor elke duizend cen ten 12,50 gaf ter bestrijding van zijn eigen centenvacuum. Binnen vijf dagen waren er honderddui zend centen binnen, die bij duizen den tegelijk aangedragen werden, maar de storm is daarna toch ge luwd. De woeste centenstroom werd een kabbelend beekje dat nu zelfs al niet meer kabbelt. De fir ma heeft tegen betaling van 500 ongeveer tweehonder dduizend centen verzameld, waar van een deel uiteraard intussen al weer is uitgegeven. Het acht dagen geldige kriskras- abonnement is vorig jaar de absolu te topper van alle bijzondere abon nementen van de Spoorwegen ge worden. De 65-plus-heren en 60-plus- dames, die vorig jaar met z'n allen 210.000 speciaal voor hen bestemde kaarten versleten, zijn daarmee verslagen, want van het kriskras- abonnement zijn ei wel 225.000 verkocht. In de drie zomermaan den alleen al waren dat er honderd duizend. Die grote omzet ligt volgens de Spoorwegen vooral aan de lage prijs. In 1960, toen de 'achtdaagse' ingevoerd werd, kostte zo'n kaart veertig gulden. Nu kost ie acht gulden meer, een prijsstijging van twintig procent in veertien jaar, waarmee de NS beneden de 'nor male' prijsontwikkeling is geble ven. Opvallend is, dat bepaalde groepen jongeren liever het duurdere kris- kras-abonnement hebben (waarmee ze in de eerste klas mogen zitten) dan de goedkope tienertoerkaart, waarop ze alleen in een tweede klascoupé mogen reizen. En verder is gebleken, dat de kriskraskaart steeds meer voor zakelijk gebruik wordt gekocht, want wie twee of drie keer per week een zakenreis onderneemt, is met zo'n abonne ment heel wat voordeliger uit dan met losse retourtjes. 'Hij zegt, dat hij zo'n nummer op de televisie heeft gezien..

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7