Solzjenitsin gearresteerd Kloof nog breder op energieconferentie Ombudsbureau bepleit voor emancipatie-vraag stukken Stel dat je hopeloos verliefd wordt Draag het moedig. Stap naar Voss. Nieuwe dingen beginnen bij Voss. W ijnwerkers Engeland aken door Politie kwam met acht man Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via06222-333 vanhetANPzèlf! In deze krant WASAUTOMATEN gezegd egen Kamerleden op de knieën voor kleuters BEDRIJFSAUTO RAI tot combinatie Zilveren gulden is al het dubbele waard Bestuurshuis W A-stichting weer bezet Duitse klacht tegen grote olieconcerns Onze eigen oliecrisis WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 Nieuwe Leicis e Courant HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Ltraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 haarlemmerstraat 8250 'leiden Alle bekende merken v a. 499 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur lEN (UPI, AP, Reuter) >oging van een groep Britse ilui om de stakende raijn- £rs weer aan het werk te en is mislukt. De vakbond hun aanbod (ongeveer 00 gulden per dag) afgewe- n zal de staking voortzetten. latitonaal bestuur van de mijn- rsbond nam deze beslissing una- in een vergadering, die speciaal d was om het voorstel van de fa- nten te bespreken. De groep za- i, die niet met name is ge- d. had tie bond aangeboden elke 0.000 pond sterling te betalen als stakingsparool wilde intrek^ looncontract voor de mijnen 1 maart af. ïkbondsleiders hebben drie uur derd over het voorstel. De min- lilitanten vakbondsmensen voel- r aanvankelijk wel voor om* het ruikelijke aanbod te gebruiken j staking in elk geval tot na de ene verkiezingen van 28 februa- te schorten. Een dergelijke op ting zou de socialistische La- artij in de kaart kunnen spelen, nkervleugel van de mijnwerkers- was echter fel tegen en kreeg ele bestuur tenslotte mee. orzitter van de bond, Joe Gorm- ïi na het besluit: 'Wij willen in- op loononderhandelingen,' niet inbiedingen, die het probleem op lange tetrmijn oplossen'. Hij het jammer, dat de industrie ierder druk had' uitgeoefend op gering om een regeling met de 'erkers te treffen. re slag at mysterieuze aanbod, dat door nkier Bradman aan de vakbon- voorgelegd, heeft duidelijk ge- welke stemming er heerst in ritse bedrijfsleven. De mijnwer- aking betekent een zware slag de economie. Bradman vertelde dat de industrie per week eer honderd miljoen pond ster- 'erliest als gevolg van de drie- e werkweek, die per 1 januari ingevoerd, ook al vanwege een aan steenkolen. Toen weiger- mijnwerkers alleen maar over lie verrichten, nu werken zij he- l niet meer. orstel van de zakenlui heeft iet de instemming van premier kunnen verwerven. Hij deed er korzelig over in een interview, ir achter zaten wist hij ook niet. ebaar van de onbekende zaken- :eft bewezen, dat niet het hele Tsleven achter Heath staat bij harde houding tegenover de iden. Dat lijkt een tegenvaller Ie conservatieve partij. Volksfront zal doorgaan met lestrijden van imperialisti en zionistische belangen ook ter wereld. De operaties ;t buitenland zullen worden gezet. Aboe Sharif, namens het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina. IJ veel bewolking met af cn regen. Matige tot krachtige nd uit zuid tot zuidwest. Maxi- urn-temperaturen omstreeks 8 C. irgen en overmorgen: oral aanvankelijk opklaringen, lar plaatselijk ook regen. Over- g aanhoudend zacht. Morgen zon op: 07.58 onder: 17.51 maan op: 02.41 onder: 10.45 ft van mensen t onder spanning (ADVERTENTIE) ma van combi 7-16 FEBRUARI'74 Gewijzigde openingstijden: 10 -19 uur. Zondags gesloten. toegang f500 Trein-toegangbiljetten bij NS stations Frankrijk wil contacten van land-tot-land Van onze financieel-economische redactie WASHINGTON De kloof tussen Frankrijk en de andere EEG-lan- den is op de energieconferentie in Washington verder verbreed. In de Amerikaanse hoofdstad werd gisteravond steeds meer voor een definitieve breuk binnen de EEG gevreesd. 'Het gaat nu niet meer om procedure- kwesties, het is een politiek vraagstuk geworden', zei de Westduitse minister van financiën Schmidt op een inder haast bijeengeroepen persconferentie. Een spoedvergadering van de EEG landen, vlak voor het begin van de tweede en laatste dag van de officiële conferentie loste niets op. De centrale vraag is of Europa ramen met de Ver enigde Staten een 'consumentenbond' van olie-invoerende anden moet vor men, met regelmatig overleg als een blijvende instelling, óf dat de voor keur moet worden gegeven aan bilate rale ('van-land-tot-land') contacten voor olieleveranties. Washington wil tezamen met de Euro pese landen en Japan uiterlijk in april een conferentie beleggen waar olievoortbrengende landen en oliege- bruikende landen moeten praten over de aanvoer en de prijzen van olie. 'Thans zijn wij allen bereid voorbe reidingen te treffen voor een dergelij ke conferentie, met uitzondering van één land', zo zei Schmidt, waarmee hij Frankrijk bedoelde. Volgens een Amerikaanse regeringswoordv( erder hebben de Verenigde Staten nu geen andere keus dan te wachten tot de EEG-landen onderling tot overeen stemming zijn gekomen. Gisteravond werd niet uitgesloten dat de energie- (ADVERTENTIE) conferentie daarvoor zal worden ver lengd. Inmiddels is besloten het overleg van de ministers van buitenlandse zaken over de uiteindelijke regeling van het Zie verder pag. 11, le kol. Van onze fin.- economische re dactie AMSTERDAM ZIJ die tot dusverre hun zilveren guldens en rijksdaalders, die geen wet tig betaalmiddel meer zijn, nog niet hebben ingeleverd via de postkantoren zitten op rozen. Als gevolg van de sterke stij ging die de zilverprljs de laat ste tijd heeft ondergaan, is een zilveren gulden op basis van zijn gewicht aan zilver thans twee gulden waard. Een zilveren rijksdaalder bevat nu voor 4.60 aan zilver. Bij inlevering van deze mun ten bij de edelmetaalhandel (bij voorkeur niet in hoeveel heden kleiner dan vijf kilo) ontvangt men dus ongeveer tweemaal zoveel dan bij inle vering op de postkantoren. Overigens accepteert de edel metaalhandel geen zilveren tientjes. Deze zijn wettig be taalmiddel. De zilverwaarde van deze munten bedraagt trouwens maar negen gulden. Voor meer bijzonderheden over de zilverprljs zie pag. 15. ziet er ook gespannen uit DEN HAAG Om tot een werkelijke emancipatie van de vrouw te komen, is meer nodig dan deelname aan het 'internationale Jaar van de vrouw 1975' Een dergelijke manifestatie is. zo zei gisteren het Tweede-Kamerlid Kosto (PvdA), van voorbijgaande aard en hoewel deze actie nuttig kan zijn, is voor het opheffen van de achterstelling van de vrouw in onze samenleving meer nodig. Kosto vroeg daarom, mede naar aanleiding van de uit spraak van premier Den Uyl van vorige week dat een emancipatiebeleid zal worden gevoerd, of het niet de voorkeur verdient een instituut voor emancipatievraag stukken op te richten, daarnaast zou ook een stuur groep voor de emancipatie kunnen worden opgericht. Bij het instituut voor emancipatie-vraagstukken denkt Kosto aan een soort ombudsbureau, dat snel kan wor den opgericht en dat met slechts een paar mensen kan worden bezet. Het Instituut zou op basis van reeds gesignaleerde achterstellingen de regering (zowel ge vraagd als ongevraagd) kunnen adviseren. Op het Binnenhof werd gisteren een vreedzame demonstratie gehou den: geen geschreeuw maar hoge stemmetjes, wel spandoeken maar ook zeepbellen. Het actiecomité Kindercentra Nederland protesteerde tegen het voorontwerp van een wet op de kindercentra, die volgens de demonstranten de regering wel de bevoegdheid geeft regels voor te schrijven, maar aan de andere kant het rijk vrijlaat de centra al dan niet te subsidiëren. Van links naar rechts de Kamerleden Roet hof, Kosto en Voogd (allen PvdA) die de kleuters hielpen bij het be schilderen van de protestborden. MOSKOU (Reuter, AP, UPI) —Vier uur nadat zij de 55-jarige Russische schrijver Aleksander Solzjenitsin gistermiddag met geweld had laten wegha len uit de woning van zijn vrouw aan de Gorkystraat in Moskou, lieten de auto riteiten van deze stad mevi-ouw Natasja Solzjenitsin weten, dat haar man was gearresteerd. Zij kreeg niet .te horen, waarom hij werd gearresteerd en waar van hij wordt beschuldigd. Van een onzer verslaggevers UTRiECHT Een groep perso neelsleden van de W.A.stichting en een aantal medestanders heb ben gistermiddag opnieuw het be stuurshuis van de WA.-stichting aan de Oudegracht in Utrecht bezet. Dit nadat de politie eerder in de nacht van maandag op dinsdag om half vier op verzoek van het bestuur van de W.A.- stichting dit bureau had ont ruimd. De bezetters verlieten toen het ge bouw zonder weerstand te bieden. Drs. W. Drechsel, bestuurslid, liet we ten vóór de ontruiming nog een tele foongesprek te hebben gevoerd met minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne. Volgens hem had de minister het besluit de hulp van de politie in te roepen overgelaten aan het bestuur: 'Ze heeft niet ge vraagd het niet te doen en evenmin haar instemming ermee betuigd Anderhalf uur later begon de politie van Zeist, geassisteerd door de politie van de gemeente Utrecht met de ont ruiming van het hoofdgebouw van de W.A.-hoeve in Den Dolder. Dit ge bouw was maandagnacht door 150 per soneelsleden en medewerkers van de W.A.-stichting bezet. De bezetters had den zich over de drie verdiepingen van het gebouw verspreid. Bij de ont ruiming boden ongeveer dprtig bezet ters weerstand. Ze lieten zich door de Voor vervolg zie pagina 13, waar ook het verslag staat van het kort geding tussen het WA-bestuur en de zeven ontslagen stafleden. AMSTERDAM Volgens het West duitse Kartelbureau in Berlijn hebben de internationale olieconcerns sinds november de energiecrisis gebruikt om grote winsten te maken en andere maatschappijen als concurrenten te verdringen. Het Kartelbureau heeft de gegevens, waar deze conclusie uit wordt getrokken, naar de Europese commissie in Brussel gezonden met het verzoek, maatregelen te nemen. Zie verder pagina 11 Totdat zij het telefoontje kreeg, waar in haar werd meegedeeld: 'Hij is gear resteerd', had mevrouw Solzjenitsin de hoop gekoesterd, dat haar echtge noot na een verhoor van enkele uren zou worden vrijgelaten. Behalve het feit, dat zijn boek 'Goelag Archipel' zonder toestemming van de Russische overheid buiten de Sowjet-Unie is ge publiceerd, kan Solzjenitsin ten laste (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór In uw telefoongids. worden gelegd, dat hij zonder toe stemming in Moskou verbleef in de woning van zijn (tweede) vrouw. Vorige week vrijdag werd Solzjenitsin voor de eerste maal opgeroepen voor de officier van justitie te verschijnen. Toen men hem maandag de tweede dagvaarding overhandigde, gaf hü een schriftelijke weigering mee. Daarin zei hij dat de overheid niet moest verwachten dat burgers wetten ge- Geivetensprobleem voor een krant: Kunnen wij sultan Quabus ben Said te Oman een abonnement aanbieden in ruil voor olie om de persen draaiende te houden? Nee. Ten eerste rommelen wij niet onder tafel. Ten tweede hebben we liever lezers die zelf kiezen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: 1'RüUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI. NIEUWE LKIDSE CRT. IK ONTVANG GRAAG: DORirrS DAGBIAD Altijd-paraalmap briefpa (aankruisen a.u.b pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. (ADVERTENTIE) Aleksander Solzjenitsin hoorzamen, waaraan zij zich zelf niet houdt Ruw optreden In een telefoongesprek met westerse correspondenten vertelde mevrouw Swetlowa, de schoonmoeder van Solz jenitsin, dat zij getuige was geweest van zijn arrestatie. 'Er werd gebeld en mijn dochter Natalya opende de deur op de veiligheidsketting en zag twee mannen die zeiden dat zij Solzje nitsin wilden spreken. Op de vraag waar het om ging zeiden de mannen: 'Dat zullen we hem zelf wel vertel len'. Nadat zij vergeefs had gepro beerd 'de boodschap over te brengen' vroeg mevrouw Solzjenitsin met z'n hoevelen de politiemannen waren. 'Met z'n tweeën', antwoordden zij. Zie verder pag. 11, 6e kol. a Binnenland Hier en Nu wijkt uit 6 Kritiek op psychiaters 7 Barre winter van '299 Koningin naar Afrika 13 Buitenland Nieuwe ronde in Duits loon- gevecht 11 Kerk Vastenbrief2 Kerk en onrecht 2 Sport Joegoslavië voelt zich sterk 12 Economie Niet meer winst uitkeren 15 Mm schrijn om 2 en 14 Commentaar 7 Weer 7 Wetenschap en techniek 13 Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1