Verzekeraars: niet meer winstdeling aan cliënt Arabische landen willen Afrika 'betaalbare' olie leveren Zilvernoteringen rijzen de pan uit AMRO-bank wordt chantage verweten Bauxiet- landen komen bijeen e1Agenten zorgen voor voldoende concurrentie Geldmarkt voor enige verlichting weekstaat nedbank Irak gaat niet naar Tripoli omdat alleen over embargo wordt gepraat kmferentie over amenwerking van ndustrie met ntwikkelingslanden Engeland verbiedt uitvoer van kolen Klimaat niet gunstig voor investeringen New York goed prijshoudend ,j)0W JONES INDEX ïin I ^ROOT/KWAiRTET WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T13/K15 'an een onzer verslaggevers EN HiAiAG De levensverzekeringmaatschappijen zien geen kans ,at e winstdeling ten behoeve van hun cliënten uit te breiden. De instmarge in het levensverzekeringbedrijf is sinds 1971 gedaald ^an 8 naar 7 pet. De verzekeraars vinden het ook niet juist geacht ieer categorieën verzekeringen in de winstdeling te betrekken. de 0 reageert het bestuur van de Neder- £u mdse Vereniging ter Bevordering in het Levensvenzekeringwezen YBVL) op een brief van minister Kosten lubbers van economische zaken en de aatssecretarissen De Goede (finan- ën) en Mertens (sociale zaken) aan lij Tweede Kamer. De bewindslieden adden in hun brief geschreven, dat erzekerden een groter deel uit de finst van de maatschappijen zouden oeten krijgen en dat er een zo goed Mogelijke ontplooiing van de winstde- II ag op basis van de bedrijfsresultaten uu oet zijn. ireiden van de winstdeling over eer catagorieën verzekerden vindt de BVL daarom niet juist, omdat daar- ider polissen (vooral kleinere) zijn, ie de verzekeraars verlies opdeveren. lat geldt voor levensverzekeringspo- Jssen met een uitkering bij overlij- van bijv ƒ3.000 of begrafenisver keringen. Als deze categorieën ook in winstdeling gaan meedraaien bete- 0 ent dat aldus de NBVL, een overhe lling van winstdeling van winstbren- ende posten naar niet renderende olissen. Houders van winstbrengende ©lissen zullen als ze minder winst itgekeerd krijgen geneigd zijn ande- spaarvormen te zoeken of zich te enden tot maatschappijen die zich >t bepaalde typen verzekeringen be uken. !et hele principe van de winstdeling 1 aktueel geworden, toen het rente- eil maar voortdurend bleef stijgen n er daardoor een steeds groter ver kil ontstond tussen de zg. 'rekenren- en de rente van het moment op de ipitaalmarkt. De rekenrente is de in- tst, waar de verzekeraars vanuit ^.an bij het vaststellen van de pre- Ïes wanneer bijv. de uitkering van n bepaald bedrag over dertig jaar is ■"Jfestgelegd in de polis. Tot 1969 gold ;n percentage van 3.5 sindsdien van roeger liepen rekenrente en kapi- alrente weinig uiteen. Nog in 1961 het gemiddeld rendement op aatsleningen maar 4.1 pet en eerst 1964 kwam het boven de 5 pet In 171 was de gemiddelde opbrengst in alle beleggingen van levensverze- iraars 6.04 pet. zo blijkt uit het ver- ag van de Verzekeringskamer. Een aar jaar geleden gingen er daarom eeds meer stemmen op voor een instdeling aan polishouders om hen ee te laten profiteren van het rente- rschil en de meeste maatschappijen lTijn daar toen ook op overgegaan. ]en alternatief zou natuurlijk zijn de >rzekeraars hun rekenrente te laten inpassen en te doen brengen van 4 4.5 pet Een verzekerde die over srtig jaar een gegarandeerde uitke- ng van een ton wil hebben, betaalt an een wat lagere premie. Maar in verzekeringswereld denkt niemand 7 aar serieus over. 'Wie garandeert 1 ns hoe de rente in het jaar 2000 is', ordt er dan gezegd. Nu afgesloten «zekeringen lopen vaak tot in de ;tgle eeuw. Het risico wordt te groot ieaacht dat de rente weer daalt en ien wijst op West-Duitsland, waar de hzekeraars uitgaan van een reken- nte van 3 pet. De betaalde premie is als gevolg daarvan hoger, maar er is wel meer ruimte voöy winstdeling. Het renteverschil mag dan wel geste gen zijn, constateert de NBVL een deel daarvan moet worden opgevan gen voor de kostenstijging. Hoge ren te en sterk oplopende kosten zijn in feite facetten van één zelfde ver schijnsel: inflatie. In iedere premie voor een levensverzekering zit een opslag vöor kosten, maar evenmin als de premie kan ook de kostenopslag la ter verhoogd worden, zo stelt de NBVL. Bij een in 1946 afgesloten po lis is rekening gehouden met het kos tenniveau van die tijd, uiteraard veel lager dan het huidige. De vereniging meent verder dat het verzekeringswe zen als dienstverlenende bedrijfstak in een ongunstige positie verkeert ten opzichte van de industrie. Wel is de administratie geautomatiseerd maar de mogelijkheden tot produktiviteits- verbetering zijn toch minder dan in de industrie, aldus de NBVL. Uitvoering gaat de Vereniging in haar reactie in op een opmerking van de bewindslieden, dat individueel verze kerden in vergelijking tot collectief verzekerden te weinig winstdeling krijgen. In 1972 betaalden de maat- VOORZOTER GERRITSEN concurreren met produkt. schappijen 7.5 pet. van de ontvangen premies van individueel verzekerden als winstdeling uit, maar bij collectie ve verzekeringen was dat 19 pet. De minister en staatssecretarissen kaart ten al aan, dat de winstdeling bij in dividuele polissen aanvankelijk zeer laag is, maar dat deze stijgt naarmate de looptijd van de verzekering lager is. De gemiddelde looptijd van de in dividuele polissen is echter korter dan die van collectieve. Daardoor zal, aldus de NBVL, de winstdeling indi vidueel altijd achterblijven bij collec tief en naar haar mening mag daaruit dan ook geen conclusie worden ge trokken. Men laat verder in een cijfer opstelling zien, dat individuele winstdeling van 1968 tot 1972 met 106 pet. groeide en de collectieve met 43 pet. Concurrentie In een perstoelichting op de NBVL- reactie werd over de concurrentie in het levensverzekeringwezen gezegd, dat er tussen de maatschappijen geen grote verschillen in winstdeling be staat, want wie er minder gunstig uit springt, prijst zich uit de markt. On afhankelijke tussenpersonen wijzen hun cliënten er wel op, wat de beste polis is en ook de eigen buitendienst van een maatschappij heeft in de praktijk een egaliserende invloed. Die vraagt nogal eens aan de directie de voorwaarden te veranderen, opdat men voldoende concurrerend kan staan tegenover agenten van andere maatschappijen. Die houding van on afhankelijke tussenpersonen of eigen agenten wordt niet vertroebeld door verschillen in provisies. Die zijn voor NBVL-leden gelijk aldus het bestuur Wij concurreren met het produkt', al dus voorzitter H. Gerritsen. AMSTERDAM Dc geldmarkt is de afgelopen week onverminderd moei lijk geweest. Een voor de schatkist gunstig saldo tussen belastingbetalin gen en uitkeringen van 490,7 min. leidde tot onverminderde krapte. De banken konden dit opvangen door een terugkeer van bankbiljetten en geld uit valutatransacties door de centrale bank, aangevuld door het opnemen van wat voorschotten, waardoor deze post toenam van ƒ574.1 min. tot ƒ651.9 min. Een voor de geldmarkt gunstig overschot uit hoofde van dol lar-swap-transacties en rijksbetalingen van een behoorlijke omvang voor on der meer de gemeenten, doen een vriendelijker tendens op de geldmarkt voor de komende dagen verwachten. Het gaat hierbij om een bedrag van ƒ800 min. tot ƒ900 min. Daardoor zal het tarief voor daggeld dat de afgelo pen week onveranderd rond de 11 pet. bleef iets kunnen dalen, zo meent men in geldmarktkringen. Ex-Pelger-directeur overweegt klacht Van een onzer verslaggevers BERKEL RODENRIJS De heer L. Bood, directeur van het failliet verklaarde handelbedrijf Bood Co. en voormalig directeur van Pei ger in Emmen, beschuldigt de AMRO-bank van chantage. Hij over weegt een aanklacht bij de officier van justitie. Ook de bewindvoer der van Peiger, mr. J. W. Boonk wordt door Bood van afpersing be schuldigd. ACTIVA Goud blji. Uekkingsi IMK Hese Veplll IMK Vord huiieril. «eld Buiienl. hel. mld. Vord. butlenl. gids. Dlscnntoportef Gekocht paoier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel k«p. en res. Geb. en invent. Dlv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere Ingea. Bult. clrcul. hkn. And. niet Ingez. 's KIJks sch. bljz. IMK-rek*. Krediet IMK Btl geldsoorten regenw. IMK-trekk. Kapitaal Reserves Uiv. rekeningen Totaal Goud en deviezen Munthlljetten Dekklngsperc. In duizenden guldens 4-2-1974 U-2-1974 Verschil 848.7958 848.795 onv X. 327.9951.327.995 onv. 806.270 796.205 10.065 8.318.2358.551.209 +232 293 293 onv« 34.657 34.657 onv' 574.057 651.932 +77.875 onv. 21.149 20.905 —244 424.070 424.040 30 195.071 195.071 onv. 107.768 79.813 —27.955 18.658.360 18930915+272.555 11.635.345 11430143—203.202 3.287.931 3.778.652 +490.721 27.108 14.026 13.082 21.234 36.027 490.721 118.064 109.362 —13 082 71.609 62.718 +14.793 In zijn aanklacht tegen de AMRO- bank wil de heer Bood bij de justitie naar voren brengen, dat drie perso neelsleden van de AMRO-bank op 28 januari onder bedreiging van een fail lissementsaanvraag hem er toe hebben willen brengen de aandelen pakketten van Bood privé en Bood Co. in Peiger af te staan Bood en zijn bedrijf Bood Co. heb ben zoals bekend de meerderheid van de aandelen in Peiger. Over deze aan delen heeft de heer Bood momenteel echter geen zeggenschap meer, maar een curator, omdat vorige week zowel hijzelf als zijn bedrijf op verzoek van de AMRO-bank failliet zijn verklaard. Tegen deze faillissementen heeft Bood echter hoger beroep aangetekend. Doorgedrukt De heer Bood zegt, dat zijn faillisse ment er opzettelijk is doorgedrukt Twee dagen na de 'chantagepoging' zou de AMRO-bank toch proberen het krediet aan Bood Sc Co. voort te zet ten, maar weer twee dagen later nog steeds aldus de heer Bood werd hem het krediet opgezegd. Dat was op 1 februari, waarna op maandag avond 4 februari een deurwaarder een dagvaarding in verband met de faillissementsaanvraag overhandigde. De AMRO-bank heeft gehandeld op aandringen van de ministerie van eco nomische zaken, aldus de bankroete directeur, die zegt dit weer van de AMRO-bank zelf gehoord te hebben. Ook de bewindvoerder van Peiger, mr. Boonk, heeft volgens Bood gepro beerd zijn aandelen in Peiger te ont futselen. Bood overweegt daarom een aanklacht tegen mr. Boonk bij de Ned. Orde van advocaten. Hij zegt hiervoor nog een tweede reden te hebben, nl. het feit, dat hij onrecht matig ontslagen zou zijn. 1.400.0001.400.1)00 3.611 1.9S2 793.340 793.340 20.000 20.000 404.136 404.136 875.932 880.529 18.658.36018.930.915 +4.547 17.111.46717.391.969 +272.555 13.503 13.499 240.502 101.32 101.07 —0.25 S 702 8.S91 Van onze verslaggevers AMSTDERDAiM De Arabische landen zouden aan Afrika olie .willen leveren tegen prijzen die het kaai betalen. Volgens secretaris voor Afrikaanse zaken Maarnoen van de Arabische Liga is het besluit tot leveranties tegen lagere prijzen inmiddels genomen en hoeft het op de OPEC-conferentie die mor gen in Tripoli begint, alleen nog maar te worden geratificeerd. 0 EN HAAG In het Koninklijk In- ituut voor de Tropen in Amsterdam il van 21 tot en met 25 oktober een anferentie worden gehouden die tot )el heeft de industriële samenwer- ng met de ontwikkelingslanden in ?n aantal sectoren van de voedings genotmiddelenindustrie te bevorde- n. De organisatie van dit congres, aarop 150 deelnemers van meer dan ■srtig ontwikkelingslanden worden snvacht, berust bij de VN-organisa- e voor industriële ontwikkeling (U- H)0) en de voedsel- en landbouwor- inisatie van de VN, de FAO. et congres in het Koninklijk Insti- lut voor de Tropen is er in de eerste laats op gericht bilaterale contacten i leggen tusen de vertegenwoordi- ■rs van de ontwikkelingslanden ener- Ids en die van industriële onderne mers uit de westelijke wereld en Oost- uropa anderzijds. De samenwer- ingsactiviteiten behoeven zich daar- |J niet te beperken 4ot de fabrikage. 'aar kunnen zich ook uitstrekken tot J et terrein van de opslag, de distribu- u e, de verpakking, het bedrijfsbeheer i de marketing. De conferentie in msterdam is de eerste van dit karak- r die in een geïndustrialiseerd land •ordt gehouden. Sahnoen zei dat Libië, Algerije en Ni geria olie zullen leveren aan west en centraal Afrikaanse landen en dat het Arabische Midden-Oosten Oost-Afrika zal voorzien. De Arabieren hebben volgens hem besloten een noodfonds voor hulp aan Afrikaanse landen in te stellen om de weerslag van recente olieprijsstijgingen op te vangen. Het kapitaal van het fonds is bepaald op 200 miljoen dollar, waarvan Algerije al 20 miljoen en Koeweit 30 miljoen heeft toegezegd. Leningen uit het fonds zullen renteloos en met lange looptijden worden verstrekt, aldus Sahnoen. Hij zei dat daarnaast een besluit was genomen een fonds voor technische bijstand met een kapitaal van 15 mil joen dollar in te stellen, om Afrikaan se landen te helpen bij het oplossen van problemen als het binnenlands vervoer en de opslag en distributie van olie. Arabische ministers van financiën, zo besloot Sahnoen, zullen op een bin nenkort te houden vergadering in Al giers of Cairo, een Arabisch-Afrikaan- se bank voor technische ontwikkeling oprichten waarvan net beginkapitaal 195' miljoen dollar en het uiteindelij ke kapitaal 500 miljoen dollar zal be dragen. De Perzische premier, Amir Abbas Hoveida, heeft inmiddels echter de Afrikaanse landen te verstaan gege ven, dat het voorlopig economisch on mogelijk* zal zijn hun olie te verko pen tegen voorkeursprijzen. Hoveida, die een officieel bezoek van vier da gen aan Senegal bracht, verklaarde op een persconferentie, dat de huidige olieprijzen zeker tot minstens april gehandhaafd zouden blijven. Nieuwe slag TRIPOLI Kolonel Kadaffi, de 'ster ke man' van Libië, heeft gezegd dat het naasten van drie in zijn land werkzame Amerikaanse oliemaatschap pijen 'een nieuwe slag is in het gelaat van Amerika' omdat dit land een olie conferentie te Washington heeft geor ganiseerd. Die conferentie is een pro vocatie, aldus de kolonel, en hij had daarom beslag gelegd op de installa ties van de Texaco, de Calasiatic en de Libyan-American. De Calasiatic is het eigendom van de Standard Oil of California en de Libian-American van de Atlantic Richfield. Texaco en Stan dard nemen gezamenlijk 147.000 bar rels van de Libische produktie van 2 miljoen barrels per dag voor hun re kening. De Libisch-Amerikaanse olie maatschappij is met 14.000 barrels per dag één van de kleinste producenten. Volgens de Christian Science Monitor zal de regering van Saoedi Arabië spoedig eisen dat de vier Amerikaanse oliemaatschappijen die samen eige naar zijn van Aramco, hun aandeel aan het gastland zullen moeten af staan voor, vermoedelijk, 1,5 miljard dollar. Saoedi Arabië heeft thans reeds een aandeel van 25 percent in de Aramco, 's werelds grootste produ cent. De oorspronkelijke eigenaren, die dus de beschikking hebben over 75 percent, zijn dé Exxon, Standard Oil of California, Texaco en Mobil Oil. De dagelijkse olieopbrengst van de Aramco is 7,5 miljoen vaten. De Christian Science Monitor zegt in hoogst betrouwbare kringen te heb ben vernomen dat de Amerikaanse ei genaren zioh bij de wens van Saoedi Arabië zullen neerleggen en de status gaan aanvaarden van 'voorkeurskoper' zodat zij de in het land gewonnen olie op de wereldmarkt kunnen blij ven brengen. Op 25 januari verkreeg Saoedi Arabië het 25-percents aandeel in de Aramco tegen een boekwaarde van 500 miljoen dollar. In dat con tract werd gezegd dat het aandeel door de jaren groter zou gaan worden totdat het punt was bereik dat de re gering het meerderheidsbelang in de maatschappij had verworven'. Irak: hogere produktie Irak is van plan om zijn olieproduktie op te voeren tot 3,5 miljoen barrels per dag, zo heeft de Iraakse minister voor oliezaken, Saadoun Hammadi verklaard. Irak produceert op het ogenblik 2,1 miljoen barrels per dag. Sinds de naasting van de buitenlandse oliebelangen in 1972, aldus Hammadi, heeft Irak steeds een beleid gevoerd van vergroting van de produktie met het uiteindelijke doel de 3,5 miljoen barrels per dag te bereiken. Hammadi zei dat éen aantal raffinaderijen in zijn land zullen worden gebouwd, om dat Irak er de voorkeur aan geeft zijn eigen ruwe olie binnenslands te raffi neren. In principe, aldus Hammadi is Irak geen voorstander van langlopende olieovereenkomsten met vreemde mo gendheden, maar toch is de Iraakse regering bereid om akkoorden van de ze aard af te sluiten met landen die economische hulp leveren aan Irak's ontwikkelingsprojecten. Hammadi kondigde verder aan dat Irak zijn oliebuisleiding van Kirkeok naar Ba- nias zal uitbreiden zodat de capaciteit zal worden vergroot met een extra 10 miljoen ton. Deze buisleiding ver bindt de olievelden in het noorden van Irak met een Syrische terminal aan de Middellandse Zee. Ook over weegt Irak een 900 km lange buislei ding aan te leggen door Turkije, die een jaarlijkse capaciteit van maximaal 35 miljoen ton moet krijgen. De ge projecteerde havens aan de Perzische Golf zullen accommodatie moeten bie den aan supertankers van 350.000 ton, zo voegde hij eraan toe. Irak zal deze week niet, deelnemen aan het overleg van Arabische oliemi nisters in de Libische hoofdstad Tri poli, omdat deze uitsluitend is bijeen geroepen om te spreken over een mo gelijk opheffen van het anti-Ameri kaanse embargo'. Irak is het enige Arabische olieland dat heeft gewei gerd om zijn produktie te verminde ren om dat deze maatregel nadelig zou kunnen zijn voor bevriende Euro pese naties en Japan. Het land heeft echter wel de hand gehouden aan een anti-Amerikaans embargo, hoewel de Iraakse regering stelde dat dit niet voldoende 'straf' betekende voor de steun die de Verenigde Staten Israël tijdens de oktoberoorlog heeft ver leend. Irak heeft sindsdien 'gelobbied' voor een volledige naasting van alle Amerikaanse oliebelanven in de Ara bische werdld en terugtrekking van alle Arabische deposito's bij Ameri kaanse banken. De regering in Bag dad, gecontroleerd door de socialisti sche Baath partij, heeft 23.75 procent van de Amerikaanse aandelen in Bas- ra Oil genationaliseerd. LONDEN Vanaf maandag is de uitvoer van kolen en cokes in Enge land verboden. Deze maatregel houdt verband met een vermindering van de voorraden als gevolg van de staking van de mijnwerkers. Voor elke vrij stelling is een speciale vergunning no dig die alleen zal worden gegeven wanneer de kolen niet nodig zijn in Engeland. CONAKRY Van 26 februari tot en inet 8 maart wordt in Conakry, de hoofdstad van dc Westafrikaanse staat Guinee, een bauxietconferentie gehou den. De bauxietlanden (bauxiet is de grondstof voor aluminium), tw. Au stralië, Guinee, Guyana, Jamaica en Suriname, willen naar het voorbeeld van de olieproducerende landen, die zich hebben verenigd in de OPEC, een gezamenlijke organisatie oprich ten. Vooral de Caraïblsche landen (Guya na, Jamaica en Suriname) willen op de komende conferentie proberen een overeenkomst te sluiten. Deze zal vas te vorm moeten geven aan een nauwe re samenwerking tussen de bauxiet landen. De Jamaicaanse minister van finan ciën, David Coore, verklaarde onlangs, dat de kans groot is dat bauxietuit- vocrende landen hun ertsverkopen aan banden gaan leggen. Hij voegde er echter aan toe dat de uiteindelijke beslissing afhangt van de wijze waar op de oliecrisis wordt, opgelost. Coore noemde het 'een tragische zaak als de levering van bauxiet afhankelijk zou worden gesteld van het buiten landse beleid van de landen die bauxiet invoeren. De Verenigde Staten kijken met be langstelling uit naar de conferentie. Vooral omdat de mogelijkheid bestaat dat wanneer de conferentie slaagt de producerende landen de prijzen en het aanbod van bauxieterts kunnen gaan controleren. Volgens het Ameri kaanse dagblad 'Wall Street Journal' vreest men in de Ver. Staten, dat een dergelijke overeenkomst wel eens zou kunnen leiden tot soortgelijke over eenkomsten tussen andere ontwikke lingslanden, die ook belangrijke grondstoffen leveren. AMSTERDAM Het huidige econo misch klimaat in West-Europa is niet bepaald gunstig voor welke vorm van investering dan ook. Het energiepro bleem en de gevolgen daarvan voor de betalingsbalansen en de valuta's gecombineerd met het hoge peil 'van de inflatie hebben een nieuwe, thans nog niet te bepalen fractor toege voegd aan de investeringsoverwegin gen. Dit zei de beer Charles C. P. Willi ams, directeur van de Britse maat schappij Baring Brothers op de ope ningsdag van de tweedaagse Financial Times Conferentie, die in Amsterdam wordt gehouden met als thema 'Euro pese fusies en deelnemingen. Bij deze factoren komt nog, aldus de heer Wil liams, dat de situatie op de kapitaal markten en effectenbeunen thans van dien aard is, dat zelfs de onverschrok- kenste afgeschrikt wordt van het uit geven van aandelen in geval van een fusie. Daardoor is ook een halt toege roepen aan de Britse golf van Investe ringen op het Europese vasteland, die een markante hoofdtrek van 1972 en 1973 was. Een recent onderzoek heeft uitgewe zen, dat 50 pet van de onlangs uitge voerde Europese fusies en deelnemin gen en mislukking zijn geworden. Er kan, volgens de heer Williams, wel eens een bedrag van ongeveer 9 mil jard dollar zijn geïnvesteerd in mis lukte fusies en deelnemingen. Een andere moeilijkheid bij een fusie of een deelneming in Europa is de controle hierop door de regeringen. Volgens de heer Williams is het dui delijk dat Europa nog niet klaar is voor een volledig wettelijk controlesy steem. Het bedrijfsleven moet echter wel de veïrkracht hebben en. in staat zijn om zich aan te passen bij de ont wikkelingen in de Europese Gemeen schap. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 3333% <32% Unilever 38+— 33*. (37*1—38+ Philips J 11%—11% (11%—%) en KLM $25 (18%). Opgave DuPont-Wulston. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen dinsdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo 53.50 (52.90), Hoogovens (62.80), Kon. Ollè 93.30-93.70 g.l. (93.00). Philips 33.50- 33.80 g.l. (33.40), Unilever 109.50-110.00 g.l. (109.00), KLM (70.20). Goud nadert magische grens Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet alleen de goudprijzen zitten in de lift, ook de zilvernoteringen rijzen de pan uit. Onder invloed van een sterke spe- culatiegolf zijn de prijzen op de internationale zilvermarkten de laat ste negen maanden nagenoeg verdubbeld. Een verdere opwaartse ont wikkeling is bepaald niet uitgesloten. Indust. Sporen mm. »bl. Mod* febr. 820.40 186.69 93.49 73.25 742 0 febr. 803.90 180.01 93.37 73.35 750.6 F febr. 806.63 180.87 93.33 73.37 753.7 Aand. übl. lot. II. L. febr. 12.990 14.070 1.753 441 909 l'ebr. 12.930 14 990 1.772 349 1.052 ■febr. 12.920 12.700 1.744 625 719 oersen in Montreal Ferguson Resources 11 Canada 7/2 8/2 11/2 1.70 1.85 1.75 23% 23% 23% 20% 20% 19% 97» 9% 9% 16% 16% 16 5.33L 5.33L 19% 19% 19% In berichten uit New York 'Chicago en Londen, waar de belangrijkste termijnmarkten voor zilver zijn wordt melding gemaakt van het feit, dat in de afgelopen drie maanden zil ver in de ogen van de kopers een ont wikkeling heeft doorgemaakt van in dustriële grondstof tot speculatief me taal. De bezorgdheid om de waarde van het geld, de onzekere conjunctuur en de voortdurende onrust pp de de- viezenbeurzen hebben vele beleggers tot de aankoop van grondstoffen, met name van edelmetalen zcals goud, zil ver en platina doen besluiten. Dat daarbij vooral zilver zulke grote prijsstijgingen ondergaat is niet zo verwonderlijk, er bestaan nl. drie goed functionerende termijnmarkten. De termijnhandel in goud in Londen ligt daarentegen vooral voor kleine beleggers nogal moeilijk. Daarbij is zilver, ook na de jongste prijsstijgin gen, altijd nog het goedkoopste edel metaal. Verder speelt een rol, dat de Ameri kanen geen goud voor speculatieve doeleinden mogen kopen. Als zij niet hun toevlucht willen nemen tot de veelal dure .gouden munten moeten zij dus wel zilver of platina kopen. Platina heeft daarbij echter het na deel, dat men weet dat er in de we reld voldoende van aanwezig is voor industiële doeleinden. In New York is de prijs voor direct leverbaar zilver nu gestegen tot 5,37 dollar per ounce. Op de termijnmarkt noteert zilver voor februari levering 5,50 dollar. Zilver voor aprillevering doet momenteel 4,98 dollar. In Lon den steeg de zilverprijs dinsdag met 28,5 dollarcent tot 6,24 dollar per oun- NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brandi 1 American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant. Richfield BnndlX Bethl Steel Boeing Burlington Ind. Can P'acaflc Ry Cetanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate PalmoUve Coil Industries Commonw Edison Cons Edison Crutt. Can Cont Uil Curtlss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 11/2 12/2 53% 53% 13 12% 42 41% 42% 42% $5% 36 26% 26% 20% 20'i 25% 25% 42% 43 10% 10% 23% 24 51% 51% 4 4% 25 24% 22% 22% 90% 91 24% 24% 30 30% 13% 13% 20% 20% 15% 15% 28% 29 49% 49% 54% 55% 16% 16% 53% 53 24 18% -30% 30 20% 20% 24% 24% 38 39% 11% e 11% 24e 21% SI 40% 41 53% 53% 159% 158% Zilver in baren en in fijne korrelvorm. Eastman Kodak 98 961= first Nat City 3?% S67i Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Cetty Oil Gilette Glmhel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Central Ind. lnsilco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel ft Tel 54% 55% 26%e 26% 49% 49% 19+ 19% 25 24% 125% 34% 34 15% 15% 24%e 24% 21% 22 19 18% 8% 8% 228 228% 24% 24% 36% 36% 42% 43 26% 26% Llng-Lemco Vough 10% 10% Litton Ind 8% 8% Lockheed Aircraft 5 4% Marcor 21% 21% ce. (Later zakte de notering wat in door winstnemingen). Sedert het be gin van dit jaar bedraagt de stijging in Londen nu ruim 2,5 dollar. In Am sterdam ging de zilverprijs omhoog tot ƒ505 -517,50 (tegen een vorig slot van ƒ474486,50) per kg. Ook de goudnotering zette dinsdag zijn opwaartse beweging voort. In Londen werd geopend cp 147 dollar per ounce (31,1 gram) het hoogste ni veau dat ooit is voorgekomen. De prijs betekende een stijging ten op zichte van het slot van maandag van I 1,50 dollar. In het verdere verloop kwam een prijs van 140,50 dollar uit de bus. In Zürich beliep de goudnote ring 147-149 (145-147) dollar per oun ce. Hier is de magische grens van 150 dollar dus haast bereikt. In Amster dam noteerde het goud 13.460-13.760 per kg, tegen maandag 13.300-13.600, De dollar was op de Europese valuta markten vrijwel algemeen wat lager. Handelaren schreven dat toe aan een geringere belangstelling voor deze va luta nu de speculatie zich duidelijk op de edelmetalen heeft geworpen. Admiral Corp Atlengheny Pnw s Akrons Am Standard Amsted Ind Car. Bi Cello Chadbourn Gnth Chase Select Fd Columbia Ga« Cominco Cont. Telephnna 13+ 13 19% 19% 19% 20 12% 12% 40%« 40% t.79 f.79 26% 26% 34+ 34 16 16% Martin Marietta May Dep Storaa McDonnell Dougl Mobil Oil Corp Nabisco Nat Cash Rej?lst Nat Distillers Nat Cypaum Nat Steel Nat Lead Ind Gen Clgar Int Bank for Ree Int Flav Frag Int Paper (8 4) 32% 13% 16% 23% 17% 45% 85% 32% 12% 23% 32 13% Pac Gat and El Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morrla Philip» Petr Procter ft Gambl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Callf Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Inst. Transamerfca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel 59+ 39 105% 49% 83% 42% 32% 39% 104% 49 83% 18% 25% 42 30% 83% 55% 16% 34% 46 38% 28% 89% 81% 33% 46% 30% 84% 54% 16H 34% 38% 38% 31% 32% 1% 23% 99%b99%b 35 35% 42% 42% Kansas City Ind Kai.sa* Power KI.M Ktoger Madison Fund 20% 20+ 25+ <8V« 68 Weat Union TeJ Westlnghouse Ei Woolworth Nat Can NV Cvi.tr A North West B N Am Philips Co Occidental Petr Tandy Union Electr United Corpa 15 15 21 21T. 17% 18% 7% 8 1» 9' 88% 68 18% 17% 10% 10% 19% 20% 17 8% 8 51% 51% 18 18% 18 15% 15% 8% 15% 26% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15