Duitse klacht tegen alie-internationals in haven Rotterdam Baby's voetballen en klimmen in ladders V erzetsorganisatie Palestijnen scheurt Nieuwe ronde in Duits loongevecht Ook met dagvaarding ivoor Nixon iets mis Spanjaarden in politiek? Conferentie over energie Franse reserves in januari gedaald Vragen over censuur in Navo-kroniek Solzjenitsin Veel doden in Phnom Penh Oostenrijk vakantierijk Oostenrijk vakantierijk Oostenrijk vakantierijk BpUV/KWARTET WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7/KU ioor Jaap den Boef )e internationale olieconcerns hebben sinds november de energiecrisis ge- iruikt om grote winsten te maken en andere maatschappijen als concurrenten e verdringen. Dit zou blijken uit gegevens, die het Westduitse Kartelbureau in Berlijn aan de Europese commissie in Brussel heeft gezonden met het ver- iioek om maatregelen te nemen. Ain de hand van het aan de commis- pe verstrekte materiaal zou het ver- noeden bevestigd worden, dat de in- «rnationale olieconcerns de hande- iars en verbruikers in West-Duits- ind veel hogere prijzen hebben laten etalen dan als gevolg van de politiek de Arabische olielanden nodig zijn geweest. )e Europese commissie werd volgens e 'Frankfurter Rundschau' ingescha- ;d nadat gebleken zou zijn dat voor olieprodukten uit Nederland ontoe laatbaar grote prijsverschillen beston den en dat in Europa's belangrijkste oliehaven Rotterdam, werd gemanipu leerd met prijsnoteringen. Volgens het Kartelbureau in Berlijn hebben de Nederlandse dochtermaat schappijen van de internationale olie concerns de vrije Duitse Importeurs prijzen berekend, die bijna tweemaal hoger waren dan die van aan de Duit se zustermaatschappijen geleverde olieprodukten. Hiermee zou zijn ge: 4/)S ANGELES, WASHINGTON (UPI, Reuter) De Watergate- 2J zaak heeft er weer een mysterie 37 bij: de historische dagvaarding ;voor president Nixon om te ge- uigen voor een gerechtshof in Ca- Vervolg van pagina 1 ij Europese regionaal bezid, dat begin volgende week in Brussel zou worden gehouden, ujt te stellen. Voorlopig lijkt op een overeenstem ming tussen de EEG landen over de 'energiecrisis' weiig kans omdat Parijs keihard op haar standpunt blijft 7( itaan. De Franse minister van buiten- ~d landse zaken Jobert heeft daar giste- 5i ravond geen geheim van gemaakt Hij beschuldigde zijn EEG collega's ervan de vorige week in Brussel genomen L\esluiten te verloochenen, nu zijn l;teh een Institutionalisering en voori ng van de energieconferentie wil- in de vorm van regelmatig over ig van de consumenten waaronder ïtwikkelingslanden. Volgens Jobert Hen door blokvorming van de olie- roerende landen de Arabische pro centen in het harnas worden ge- ijiagd. "Wij moeten niet proberen een nieu we wereld energie orde in te stellen, na te streven of op te leggen', aldus de Franse bewindsman. Hij herhaalde de EEG verklaring van 5 februari k door zich te verzetten tegen geregeld overleg van de rijke landen en pleitte voor een dialoog met de producerende landen waarbij zowel bilaterale als multilaterale contacten zijn toegela- 5> ten. Alleen samenwerking tussen Eu- ropa en met name de Arabische pro- ducetnen kan het antwoord bieden op al onze problemen. Wij achten het niet wenselijk een overleg in te stel len met andere grote consumenten eenheden', aldus Jobert, waarmee hij doelde op de Verenigde Staten. lifornië was een week nadat ze werd gepost nog niet in Washing ton aangekomen. 'Ik ben stomverbaasd', zei rechter Gordon Ringer, die de dagvaarding vorige week maandag verstuurde. En de directeur van de posterijen in Los Angeles concludeerde eenvoudig dat het 'niet normaal' is, dat een aangete kend stuk langer dan een week onder weg is. Volgens hem had het docu ment binnen drie dagen na verzen ding op het bureau van Nixon moeten liggen. De vermissing van de dagvaar ding werd ontdekt, nadat Californi- sdhe advocaten navraag hadden ge daan bij het Witte Huis. President Nixon is gedagvaard op 25 februari als getuige te verschijnen voor het gerechtshof, dat zich bezig houdt met de strafzaak tegen drie van zijn vroegere medewerkers. Het zijn David Young, Gordon Liddy en John Ehrlidhman. Deze laatste was tot vo rig jaar één van de naaste adviseurs van de president. Het drietal wordt ervan beschuldigd te hebben ingebro ken in het kantoor van de psychiater van Daniël Elsherg, de man die in 1971 vertrouwelijke documenten van het ministerie van defensie doorspeel de aan de pers. De drie verdachten, die door een zogenaamde grand jury in staat van beschuldiging zijn ge steld, hebben zelf gevraagd om Nixon te laten getuigen. Worsteling De Nederlandse minister van buiten landse zaken heeft de worsteling om i' bilaterale overeenkonjsten veroor deeld. 'Als er geworsteld moet wor den', aldus de Nederlandse bewinds- 1 man dan door voortdurende samen werking'. Hij zei het Algerijnse voor stel te steunen om ter bespreking van de energiesituatie ook een speciale 2i vergadering van de Verenigde Naties bijeen te roepen. Over de olieboycot tegen ons land zei minister Van der Stoel dat 'deze tot zekere moeilijkhe den heeft geleid. Meer wil ik er niet over zeggen. Dé Italiaanse minister van financiën La Malfa heeft zich gekeerd tégen het voorstel van de energievraagstukken voor te leggen aan de VN, omdat daarin zoveel communistische landen zitten die geen energieproblemen ken nen'. De Britse minister van buiten landse zaken Douglas Home zei in een voorzichtige verklaring dat de 'oliecri sis' behandeld moet worden in de be staande organisaties hij was het ech ter wel eens met de Ameriiaanse op vatting dat daarvoor een 'nieuwe on dersteunende machinerie' nodig is. Nixon probeerd, de vrije Importeurs van de Duitse markt te verdringen. Zo moest in november de Duitse Shell slechts 218 mark per ton benzi ne betalen, terwijl de Duitse import- firma's tussen 352.50 en 480 mark werd berekend. Bij de Nederlandse BP-dochter moesten de Duitse impor teurs tussen 350 en 397 mark betalen, hoewel de Duitse BP-dochter slechts 218.10 per ton werd berekend. De Duitse Chevron-dochter moest 259.80 mark per ton betalen bij haar Neder landse zuster, terwijl de vrije Duitse importeurs tussen 331 en 400 mark werd berekend. Het Westduitse Kartelbureau meent ook op het spoor te zijn gekomen van manipulaties met de prijsnoteringen. De prijzen voor Vrije hoeveelheden' uit de raffinaderijen bij Rotterdam waren belangrijk hoger dan nodig was bij de bestaande schaarste. Het uitge breide onderzoek zou duidelijk heb ben gemaakt dat het mogelijk is, de voor Europa prijsbepalende Rotter damse noteringen te manipuleren. De verdenking is gebaseerd op de ma nier waarop de prijsnoteringen van het zogenaamde 'Piatt's Oilprogram' (de beslissende index van Rotterdam) tot stand komen. De vermeende mani pulaties hadden grote invloed op de prijsontwikkelingen in West-Duits- land. In de prijsbepalende noteringen worden ook opgaven van aanbiedin gen opgenomen, die niet tot transac ties hebben geleid. Ook het feit dat een kleine groep olieconcerns de Platt-Noteringen bepaalt, zou tot ma nipulaties leiden. De invloed van één groot concern zou dan ook heel groot zijn. Voorts is vastgesteld dat gemelde prij zen van afgesloten transacties om duistere redenen niet opgenomen wer den in de noteringen. Het Kartelbu reau kon niet nagaan, welke gemelde prijzen wel worden genoteerd en wel ke niet. Het is niet uitgesloten dat de tot december tot boven 600 mark per ton (dat ds meer dan 50 mark per 100 l'ilter) gestegen Rotterdamse noterin gen voor benzine aan die manipula ties moeten worden toegeschreven. Gevallen als deze zouden zich steeds kunnen herhalen, aldus het Kartelbu reau, dat de aandacht vestigt op het belangrijke feit dat Rotterdamse note ringen 'wereldwijde betekenis' hebben en dat zij regelmatig door talrijke in formatiediensten worden afgedrukt. Winsten In Washington waar de leiders van zeven grote Amerikaanse olieconcerns zich voor een Senaatscommissie moe ten verantwoorden voor de wijze, waarop zij sinds het uitbreken van de oktober-oorlog in het Midden-Oosten enorme winsten hebben gemaakt, ver klaarde de president van Exxon, Ja- mieson 'geruststellend', dat de win sten in de Verenigde Staten (waar het onderzoek van de commissie be trekking op heeft jdb) slechts met 16 procent waren gestegen. In het buitenland en met name in Europa waren zij evenwel opgelopen tot niet minder dan 83 procent. In de periode, waarin volgens Der Spiegel 'woekerprijzen' werden bere kend, kon West-Duitsland voldoende olieprodukten krijgen omdat het veel wilde betalen. Zweden daarentegen kreeg pas weer voldoende olieproduk ten, toen de prijzen gingen dalen. Het moest benzine rantsoeneren om niet in grote moeilijkheden te komen. De onverwacht milde winter maakte een eind aan de goede zaken van de olie concerns. Onduidelijkheid over Arabische top BEIROET, CAIRO, TEL AVIV (UPI. AP, Reuter) Het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina zal zijn harde acties 'overal ter wereld' voortzetten. Het zal zich door de overkoepelende Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, de PLO, niet tot de orde laten roepen. Een woordvoerder van het Volksfront, Bassam Aboe Shariff, zei dit in een interview met het Libanese dagblad An Nahar. Het Volksfront eiste vorige week de verantwoordelijkheid op voor de bezetting van de Japanse ambassa de in Koeweit. Deze actie is door de PLO afgekeurd en bestempeld als 'schadelijk voor de Palestijnse zaak.' Aboe Sharif zei daarover: 'Het Volks front zal doorgaan met het bestrijden van imperialistische en zionistische belangen waar ook ter wereld. De operaties in het buitenland zullen worden voortgezet. Hij legde uit, dat het Volksfront zich zal blijven verzetten tegen vestiging van een Palestijnse staat door middel van de vredesconferentie in Genève. De organisatie zal ook niet meedoen aan de vorming van 'n Palestijnse rege ring in ballingschap. Het dagblad An Nahar meldde, dat de uitvoerende raad van de PLO binnenkort bijeen zal komen om te beslissen over de vraag of het radicale Volksfront uit de overkoepelende organisatie moet worden gestoten. Volgens andere Li banese bladen heeft het Volksfront zich zelf al geheel aan de leiding van de PLO onttrokken. MADRID De nieuwe Spaanse premier Carlos Arias Navarro heeft gisteren Arabische top in zijn regeringsverklaring een omvangrijk programma aangekondigd van poli tieke hervormingen. Hij spoorde de Spanjaarden aan, actiever deel te nemen aan de politiek. Hoewel hij met grote waardering over generaal Franco sprak, liet de premier doorschemeren dat de politieke 'vernieuwing' niet meer alleen van de oude 'caudillo' kan komen. Op de foto ziet men, hoe Navarro door par lementsleden wordt gefeliciteerd. BONN (DPA, Reuter) De bondsregering en de Westduitse vakbon den voor overheidspersoneel zijn gisteravond weer om de tafel gaan zitten voor nieuwe ronde in het loongevecht. Het staat vast, dat een beperkte Ara bische topconferentie In voorberei ding is, maar oyer de plaats van de bijeenkomst, hét tijdstip en deelne mers bestaat nog onduidelijkheid. In Koeweit is gezegd dat de leiders van Egypte, Syrië Saoedi-Arabië en Al gerije elkaar vandaag ontmoeten. De emir van Koeweit kan er niet bij zijn, omdat hij zelf een hoge gast, presi dent Moboetoe van Zaire, moet ont vangen. In de mededeling van de re gering van Koeweit werd niet gezegd, waar de Arabische top bijeen zal ko men. Volgens een mededeling van de Algerijnse ambassade in Parijs zal Al giers de plaats van ontmoeting zijn. hoewel president Sadat van Egypte de sainenroeper is. In Cairo gaan geruch ten dat ook koning Hassan van Ma rokko van de partij zal zijn. Marok kaanse troepen hebben zowel in Egyp te als Syrië deelgenomen aan de strijd tegen Israël in oktober vorig jaar. De Arabische topconferentie, die pre sident Sadat van Egypte bijeen heeft geroepen, zal vandaag in Algiers wor den gehouden. Er zullen vier Arabi sche leiders aan deelnemen: koning Feisal van Saoedi-Arabië. president Sadat van Egypte, president Harez Assad van Syrië en president Boeme- dienne van Algerije. De emir van Koe weit, die ook was uitgenodigd, kan er niet bij zijn. Hij moet een hoge gast, president Moboetoe van Zaire, ontvan gen. PARIJS De Franse deviezenreser ves zijn de afgelopen maand met Ffrs 3400 miljoen gedaald tot Ffrs 37.543 miljoen per eind januari. De daling wordt toegeschreven aan de druk op de Franse frank, welke leidde tot het laten zweven van de frank per 21 ja nuari jl. Gistermiddag hadden de vakbonden opnieuw een voorstel van de regering afgewezen en aangekondigd, dat de staking zou worden voortgezet. De re gering had een verhoging van 10,5 procent voorgesteld. Dat is te weinig, zo lieten de vakbondsleiders weten en evenals maandag kon de regering zich gaan bezinnen op een nieuw voorstel. Voordat de vakbondsleiders het voor stel van de Tegering van de hand had den gewezen en besloten hadden, de staking te laten voortduren en het overleg voort te zetten, had kanselier Willy Brandt een dringend beroep op de stakende overheidsdienaren en hun 'werkgevers' gedaan, zich van hun verantwoordelijkheid bewust te zijn nu de stakingsacties tot wanordelijke situaties in een groot aantal steden hadden geleid. Meer dan 200 000 ambtenaren bij overheidsinstellingen, bij de gemeen ten, het openbaar vervoer, de posterij en, de telefoondiensten, de technische DEN HAAG Oefent de Navo-voor- lichtingsdienst censuur of zelfcensuur uit op de Navo-kroniek? Dit wil het socialistisch Tweede Kamerlid P. Dan- kert weten van minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Aanleiding tot deze vraag is het ont breken in de Navo-kroniek van een beschouwing over een rapport van de heer Dankert over de betekenis van de inleiding van het Navo-verdrag én de kwesties Griekenland en Portugal. Het rapport werd uitgebracht aan de politieke commissies van de Navo-as- semblee. De heer Dankert vraagt zich af of da beperking van de vrijheid van me ningsuiting in Navo-publicaties wel m overeenstemming is met de geest van het Navo-verdrag. Hij vraagt van de minister stappen om te waarborg an dat in voor eigen land bestemde pu blicaties de vrijheid van meningsui ting wordt gewaarborgd. diensten van politiekorpsen, loods- diensten en vliegvelden bleven giste ren weg van hun werk. Als gevolg van de 'geselecteerde acties' liepen bus- en tramdiensten in het honderd, ontstonden enorme verkeersopstoppin gen en bleven huisvrouwen zitten met het huisvuil dat niet werd opgehaald. Na het kabinetsberaad pleegde minis ter van binnenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher overleg met de autori teiten van de deelstaten en gemeen ten. Daarna ging hij naar Stuttgart voor onderhandelingen met de vak bondleiders, die echter bij hun eisen bleven: 15 procent en geen stuiver- minder. Het vorige regeringsaanbod was 9,5 procent, dat later nog tot 10 procent werd verhoogd. Willy Brandt Vervolg van pagina 1 Daarop vertelde Natalya haar echtge noot dat er twee mannen voor hem waren. Solzjenitsin ging naar de deur om hen te woord te staan. Zijn vrouw deed de veiligheidsketting van de deur. 'Toen stormden zeven mannen naar binnen. Ik probeerde hen met uitgespreide armen tegen te houden. Ze traden ruw op', aldus mevrouw Solzjenitsin. Een achtste man, een ka pitein van de geüniformeerde politie, bleef buiten in de hal staan, bij de lift 'Vlug terug' Een assistent van het parket van de openbare aanklager toonde Solzjenit sin een document, waarin de politie werd gemachtigd, zonodig geweld te gebruiken. Aanvankelijk weigerde de schrijver mee te gaan. Toen hij daar na ondanks tegenstribbelen werd mee genomen. merkte één van de politie mannen tegen zijn vrouw op: 'Het is geen drama. Hij komt vlug terug'. Ge vraagd of de politiemannen konden zeggen, wat zij onder vlug verstonden, antwoordde mevrouw Solzjenitsin: 'Dat doen ze nooit'. Bij het verlaten van het appartement nam Solzjenitsin zijn overjas en bont- buin nauwelijks vroor. Eén van te agenten in burger reageerde hier op met: 'Wat is dat voor aanstellerij? U blijft heus niet lang weg'. Bij hun vertrek bleven twee man achter, de ene in uniform van de militie en 'de andere in burger. Zij beletten 20 mi nuten lang, dat moeder en dochter het appartement zouden verlaten. Kennelijk wachtten de mannen tot hun collega's met Solzjenitsin te be stemder plaatse waren aangekomen. Ze snuffelden ook in enkele kamers van de flat, hoewel zij geen huiszoe kingsbevel hadden. Mogelijkheden Intussen is het onmogelijk om aan de weet te komen, wat de autoriteiten voorhebben met de arrestatie van Solzjenisin. In grote trekken zijn er twee mogelijkheden aanwezig. De ar restatie kan een demonstratie zijn om te laten zien, dat zelfs Solzjenitsin een dagvaarding van dc openbare aan klager niet naast zich kan neerleggen. Ook kunnen de autdriteiten tot de conclusie zijn gekomen, dat zijn open lijke kritiek niet langer getolereerd kan worden en het zwijgen moet wor den opgelegd. Er is een -wet die het schrijven en pu bliceren van 'anti-Sowjet-laster" ver biedt. De sanctie is gevangensstraf en dd autoriteiten hebben niet geaarzeld om streng op te treden tegen minder hem voor de rechtbank brengen in treden, dan kunnen de autorireiten bekende persoonlijkheden dan Solzje nisin. Mochten zij van plan zijn een proces, waarbij veroordeling zeker moet worden geacht Dit zou beteke nen dat de schrijver opnieuw tot een verblijf in een arbeidskamp of tot verbanning zou worden veroordeeld. Een derde mogelijkheid zou zijn, Solz jenitsin uit te wijzen. Protesten Dr. Andrej Sacharow, eveneens een van de leidende dissidenten in de Sowjet-Unie, verklaarde naar aanlei ding van de arrestatie van Solzjenit sin, dat zij werd bevolen door de hoogste autoriteiten. 'Het is een pro vocatie die gericht is tegen de demo cratisering, waar Solzjenitsin voor vecht De arrestatie is onwettig", aldus de Russisahe atoomgeleerde, die zich naar de woning van Solzjenitsins fa milie begaf. De voorzitter van de Internationale PEN-club, de Westduitse schrijver Heinrich Böll, heeft verklaard dat er een golf van verontwaardiging over de wereld zal gaan en dat de hoop op een betere toekomst verloren dreigt te gaan, als Solzjenitsin langdurig wordt vastgehouden. In een telegram aan de Russisxche partijleider Leonid Breznjew vraagt Böll de onmiddellij ke vrijlating van de auteur, 'die een symbool van de vrijheid is geworden en een voorbeeld van het geweten van een schrijver in actie'! aldus Böll, die verder in een telfeggram zegt: 'De arrestatie van deze Nobelprijswin naar gaat in tegen de geest van ont spanning en zal ongetwijfeld de cultu rele banden verzwakken tussen de Russische schrijvers en hun collega's in de hele werdld'. Ook uit andere de len van de wereld werden verklarin gen afgelegd, waarin tegen de arresta tie van de Russische schrijver werd geprotesteerd. Praagse psycholoog: bestaande mogelijkheden gebruiken PHNOM PENH (AP) Het Cambod jaanse militaire opperbevel heeft be kend gemaakt dat bij de beschietin gen van de hoofdstad Phnom Penh maandag 139 personen om het leven zijn gekomen. Verslaggevers hebben in de .ziekenhuizen van de Cambod jaanse hoofdstad ten minste 200 ge wonden geteld. Volgens het militaire opperbevel zal het c'odental nog stij gen. Bij branden die ontstonden na de be schietingen zijn honderden woningen in de as gelegd. Gevreesd wordt dat onder het puin van de ingestorte en zwartgeblakerde huizen nog meer slachtoffers liggen. Bijna alle doden zijn burgers; de meesten van hen zijn vrouwen en kin deren. Zeker 10.000 personen zouden dakloos zijn geworden. door Marcus Ferrar PRAAG Een Tsjechische psycho loog heeft een revolutionair schema van oefeningen uitgewerkt, dat de li chamelijke en geestelijke ontwikke ling van kinderen aanzienlijk ver snelt. Dr. Jaroslaw Koch stimuleert vanaf een paar uur na de geboorte 'zijn' baby's om aangeboren vermo gens te ontwikkelen die gewoonlijk vele maanden blijven sluimeren. Zij kunnen veel vlugger dan normaal zich omdraaien, kruipen, lopen en klimmen. Ze leren eerder, hun bewe gingen op elkaar af te stemmen, en ontwikkelen daardoor hun hersenen sneller. Proeven ln het Instituut voor de zorg voor moeder en kind in Praag, hebben aangetoond dat kinde ren die door dr. Koch worden geoe fend, op hun eerste verjaardag twee tot drie maanden voor zijn op nor maal opgevoede kinderen. Ze hebben dan de beschikking over gemiddeld twintig verschillende woor den terwijl een gewoon kind er nog maar vijf gebruikt En naarmate ze verder opgroeien, wordt de voor sprong groter, zegt dr. Koch. Zijn kleinzoon van vier en een half speelt schaak, leest, en heeft een vroegrijpe belangstelling voor fototoestellen, schrijfmachines en elektrische appara ten. De eerste oefeningen maken allemaal gebruik van de natuurlijke reflexen waarmee een kind wordt geboren. In de eerste twee weken is het voldoen de dat de moeder het kind gewoon optilt en neerlegt, waarbij het zich moet aanpassen aan nieuwe standen. Met vier weken voetbalt de baby, op zijn rug liggend met een opgehangen strandbal. Als de bal zijn tenen raakt, schopt hij automatisch. Een andere serie oefeningen ontwikkelt dg verba zingwekkend sterke greep van een pasgeboren kind. Met een paar weken houden ze een vinger zo stevig vast dat ze er helemaal mee opgetild kun nen worden. (ADVERTENTIE) Dr. Koch gelooft, dat die natuurlijke kracht zich ontwikkeld heeft in het tijdperk van de holenmens, toen een baby zich op zijn moeders rug moest kunnen vasthouden terwijl zij rond liep, zich bukte, hard liep en werkte. Volgens dezelfde 'hol-moedertheorie' laat hij zijn baby's in de eerste paar maanden verticale ladders in klim men, nog lang voordat ze kunnen staan. Alle oefeningen worden door de baby's naakt gedaan, omdat ze dan het maximum aan indrukken uit hun omgeving krijgen, en zich zo vrij mo gelijk kunnen bewegen. Ontwikkeling wegingen kunnen maken, die nauw samenhangen met de intelligentie. Holle blokken in elkaar passen, is bij zonder nuttig. De baby moet eerst uit vinden dat het kleinere blok in het grotere past, en daarna dat hij ze recht tegenover elkaar moet houden en niet scheef. Dat zet een van de eerste onderdelen van de meetkunde in zijn hoofd vast, vele jaren voordat hij er zich op school mee zal moeten bezighouden. Dr. Koch is er tegen, baby's lekker stijf in hun wieg in te stoppen. Elke (ADVERTENTIE) „„óendsc Met de oefeningen van dr. Koch komt de overgang van reflex-bewegingen naar samenhangende handelingen ge makkelijk. Een baby die met een op gehangen strandbal speelt, begint er met een vuistje tegenaan te stompen zonder dat hij kijkt Later begint zijn aandacht te komen, en kijkt hij naar de bal wanneer hij ertegen slaat. Tenslotte houdt hij zijn hand zo dat die. aan de vorm van de bal is aange past, een duidelijk teken dat zijn her senen samenhang in de handeling be ginnen te brengen. Dr. Koch werkt nu vooral aan de ont wikkeling van oefeningen voor han den en vingers, die ingewikkelder be- l5ch ui[gas activiteit is beter dan niets in de eer ste paar maanden, zelfs de lichte prik kel van een warm bad. Koch gaat uit van het beginsel dat het eerste levens jaar van een kind een bijzonder be langrijke rol speelt voor het bepalen van zijn latere mogelijkheden en vooruitzichten. Veel ouders zijn zich daar tegenwoor dig van bewust, maar weinigen weten hoe ze echt contact moeten maken met een pas geboren kind. Dr. Koch meent dat zijn wetenschappelijk opge stelde programma ouders in staat stelt, hun kroost van het begin af de goede eerste ervaringen te verschaf fen. Hij ontkent dat hij probeert, super mensen te produceren die hun min der bevoorrechte medemensen achter zich kunnen laten in een concurren- tie-maatschappij. Als wedijver het hoofddoel is, zegt hij, bestaat het ge vaar dat de ouders het kind gaan overbelasten. 'De bedoeling is, moge lijkheden te realiseren die al in het kind aanwezig zijn.' Uitverkocht Toen dr. Koch zijn schema hier vorig jaar oktober in tijdschriftvorm publi ceerde, was de oplage in een paar da gen uitverkocht Hij publiceert dit voorjaar een in het Tsjechisch ge schreven boek dat bestemd is voor op voedingsdeskundigen. Volgend jaar verschijnt een meer populaire versie voor ouders. De internationale belang stelling groeit al flink, vooral uit wes telijke landen als de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland. De Tsjechoslowaakse uitge verij Dilia onderhandelt al over ver taalde edities. Marcus Ferrar Is correspondent In Praag van het Britse persbureau Reu ter. ADVERTENTIE oension in Vn «fefePAS?Jl OostcnrijkjTocristcnvcrkecrs-Bureau, Singel 464. Armterdam.Tel. 020-255933.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11