Scheel: wereldconferentie over prijs en aanvoer olie Sadat wil overleg met vier Arabische leiders 'Van der Stoel overschat het effect van druk op Portugal' Chinese kinderen aangespoord tot hq leveren van kritiek Solzjenitsin weigert ook tweede oproep om ondervraagd te worden Delegatie Guinee Bissau teleurgesteld Engeland Man vrijwillig gijzelaar voor Patricia Hearst Labour zal Noordzee-olie nationaliseren Strijd tussen Irak en Iran nog aan de gang Libië nationaliseer drie maatschappen TROUiW/UtmRTET DENSDlAiG 12 FBBROMtl 197-1 BUITENLAND 0 Tir [AMSTERDAM De voorzitter xam de EEG-ministerraad, de Westduitse minister van buiten- ladse zaken Scheel, heeft voor gesteld op 1 april een 'wereld- olieconferende' te laten begin nen tussen producenten en con sumenten, om te komen tot evenwichtige prijzen en een vol doende aanvoer van olie. Scheel, die sprak tijdens de - besloten - energieconferentie van de westerse landen en Japan, die in Washington wordt gehouden, oefende milde kri tiek op de landen die rechtstreeks za ken willen doen met de olieproducen ten. 'Sommige landen', aldus Scheel, 'zijn sterker dan andere geneigd een - ieder-voor-zi ch-enGod-voo r-o ns-al len houding aan te nemen en de prijzen op te drijven'. Juist omdat naar verwachting de sa menwerking tussen producenten en consumenten een feit zal worden zal er steeds minder reden zijn om terug te vallen op dit soort bilaterale rege lingen, zei Scheel. Hij heeft hiermee, als voorzitter van de EEG-iminister- raad, voorzichtig de houding van de Verenigde Staten gekozen, die bilate rale contacten, met name van Engelse en Franse zijde afkeurt. Met spanning werd gisteravond in Washington de reactie van met name Parijs afge wacht. Tn zijn openingstoespraak tot de con ferentie riep de Amerikaan Kissinger eveneens op tot een bijeenkomst van producenten en consumenten, die vol gens hem uiterlijk in april moet wor den gehouden. De algemeen secretaris van de olie- voortbrengende (OPECManden, Khe- ne, heeft echter in Wenen gezegd dat de producenten alleen zullen meewer ken aan een algemeen energiegesprek Minister Scheel (links) in gesprek met Henry Kissinger bij de opening van de energieconferentie. in het kader van de Verenigde Naties, met deelname van ook de Sowjet-Unie en Japan. De vorming van een 'consu mentenbond' van olie-invoerende lan den zal leiden tot een 'keiharde con frontatie', aldus Khene. De president van Irak, Al-Bakr, heeft in een pagina grote advertentie in de Washington Post en de New York Ti mes eveneens gezegd dat de Verenig de Naties de enige plaats zijn voor een discussie over de wereld-oliesitua- tie. Hierbij moeten dan ook andere vitale grondstoffen als ijzererst en ko per aan de orde komen. Kissinger bepleitte op zeer korte ter mijn inleidende stappen tot 'een posi tieve en vruchtbare' dialoog met de olieproducerende landen. Voorts riep hij op tot onverwijld overleg en sa menwerking met de ontwikkelingslan den. Nog voor de conferentie tussen producenten en consumenten zou overleg moeten plaats vinden tussen de westerse en de ontwikkelingslan den. De ontwikkelingslanden moeten vol gens Kissinger spoedig bij het inter nationaal overleg worden betrokken omdat hun toekomstmogelijkheden het ernstigst in het gedrang komen. De derde wereld is niet in staat de huidige prijzen voor olie en kunst mest te betalen; daardoor dreigt voor deze landen verhongering en wordt de hoop op verdere economische ontwik- keling de bodem ingeslagen. Kissinger pleitte tevens voor een ver sterking van het internationale han dels- en geldstelsel. Verder bood hij aan dat de VS hun energiebronnen en technische kennis met andere landen willen delen. Hij ontvouwde een pro gramma voor internationale samen werking dat de volgende punten om vat: zuinigheid met de beschikbare re serves; ontwikkeling en onderzoek; (De VS zullen daar de komende vijf jaar 23,5 miljard dollar in steken; ontwikkeling van andere energie bronnen dan olie; verdeling van het energieaanbod in noodsituaties; internationale financiële samen werking; hulpverlening aan onderontwikkel de landen en verbetering van de betrekking tus sen producenten en consumenten. CAIRO. TEL AVIV. DAMASCUS (UPI, AP, Reuter) President Anwar Sadat van Egypte wil nog deze week een beperkte Arabische topconferentie. Dc Egyptische dagbladen melden, dat de president probeert om de leiders van Syrië, Saoedi-Arabië, Algerije en Koeweit zo snel mogelijk bijeen te krijgen in zijn buitenverblijf Aswan. Volgens politieke bronnen in Cairo staan er twee hoofdpunten op de agenda voor het topgesprek: de moge lijkheid voor een vergelijk tussen, Syrië en Israël over troepenscheiding en het verzachten van het olieboycot tegen de Verenigde Staten. Sadat zou bij de andere Arabische landen willen pleiten voor een wat soepeler houding tegenover de VS vanwege de belangrijke Amerikaanse rol bij het tot stand brengen van een eerste Egyptisch-Israëlische regeling. Een obstakel op de weg naar een ver dere regeling in het Midden-Oosten is de verhouding tussen Israël en Syrië. De Egyptische president wil de Arabi sche top gebruiken om de harde hou ding. die Syrië tegenover Israël aan neemt. wat te verzachten, zo meent men in Cairo. aan de dijk gezet heeft, omdat hij kri tiek had op Sadat's houding tegenover de Verenigde Staten. Heikal, die door Sadat ontslagen werd als hoofdredac teur van het dagblad Al Ahram zegt dit in het Amerikaanse weekblad Ti me. Heikal zei van mening te zijn, dat president Nixon geen grote invloed in het Midden-Oosten kan hebben door de moeilijkheden in eigen land met het Watergate-schandaal. 'Ik betwijfel of hij de kracht heeft om Israël te dwingen voldoende op te geven voor een aanvaardbare vredesregeling', al dus Heikal. Hij vond, dat Sadat wat teveel op de kracht van de VS ver trouwde. Ortoli De voorzitter van de Europese Com missie, Ortoli, waarschuwde de Arabi sche olielanden dat het vasthouden aan een beleid waardoor de groei van de wereldeconomie wordt belemmerd niet in hun eigen belang is. De olie landen moeten nu vaststellen hoe hun besluiten in overeenstemmign te brengen zijn met de wens tot een voortduring van de internationale eco nomische groei en in het bijzonder met de gerechtvaardigde behoefte aan groei in de ontwikkelingslanden die niet over energiebronnen ne grond stoffen beschikken', zei hij. SAN FRANCISCO (Reuter). In een Californische krant heeft een man de ontvoerders van Patricia He arst aangeboden hem als gijzelaar te nemen en het meisje vrij te laten. Het aanbod komt van de vader van één van de gearresteerde leden van de zogenaamde Symbionese bevrijdingsle ger, dat zegt Patricia Hearst te heb ben ontvoerd. De zoon wordt beschul digd van moord en zal binnenkort worden berecht. Zijn vader Jack Litt le gelooft dat de ontvoering van Pa tricia zijn zaak zal schaden. Het Symbionese Bevrijdingsleger heeft nog niets over de voorwaarden voor vrijlating van Patricia Hearst bekend gemaakt. GLASGOW (Reuter) Als de Labour- partij in Engeland aan de macht komt, zullen alle olie- en gasvoorraden in het Britse deel van de Noordzee genationaliseerd worden. Winning en distributie tan de bodemschatten uit de Noordzee zullen 'volledig onder toe zicht van de staat' staan. Labourleider Harold Wilson zei dit gisteravond in een verkiezingstoe spraak in Glasgow. De olie en de winsten mogen niet in vreemde han den terecht komen. Zij moeten ten goede komen aan het volk, aldus Wil son bij de opening van de verkiezings campagne in het Schotse Glasgow. Engeland gaat 28 februari naar de stembus. BEIROET, TEHERAN, BAGDAD (U- PI. AP) Irak en Iran (dat vroeger Perzië werd genoemd) beschuldigen elkaar gevechten te zijn begonnen aan de grens tussen beide landen. Iran heeft Irak in een nota gewaarschuwd tegen de gevolgen. Hierop is nog niet gereageerd. In Teheran is bekend gemaakt dat de artillerie-, tank- en infanterieslag, die zondag heeft gewoed en gisteren nog niet geëindigd was, 41 Iraanse militai ren het leven heeft gekost; er waren 81 doden. Iraakse troepen zouden de aanval hebben geopend, maar werden teruggedrongen. Zij lieten volgens de verklaring van Teheran 14 doden, een aantal gewonden en wapens en muni tie achter. De slag is de zwaarste, sinds de grens- incideten zich hebben voorgedaan. PEKING De Chinese pers moedigt schoolkinderen aan hun woordje te doen en niet klakkeloos het gezag van 'grote mensen' te aanvaarden. Het Volksdagblad wijdde gisteren een groot deel van de voorpagina aan een brief van het twaalfjarige schoolmeis je Hoeang Sjoeai, die een kaderlid van de partij scherp terecht wijst De laatste tijd is er een kleine cultus gegroeid rond dit meisje, sinds de Chinese bladen eind vorig jaar haar kritiek op een onderwijzer afdrukten. Een kaderlid heeft hierop weer kri tiek geleverd in een brief aan Hoeang Sjoeai, die nooit integraal in de pers is verschenen. Maar citaten uit de brief van het kaderlid stonden giste ren in het openingsartikel van het Volksdagblad. De kritiek van het kaderlid komt er op neer dat kinderen als Hoeang Sjoe ai het gezag van de onderwijzers on dermijnen en zichzelf opwerpen als de baas in de klas. Op haar beurt be schuldigd Hoeang Sjoeai het kaderlid van pogingen om een wig te di tussen onderwijzers en leerli 'Wat lijken uw woorden veel taal die wordt gebruikt dooi krachten die ijveren voor het h< van de bourgeoisie'. Ze ontken haar leeftijdgenoten te jong zijiyi het gezag te kritiseren. Onder schot jjj De Cinese pers drukt de laatst* it veel kritieken af op gezagsdra rl doorgaans in het kader van de pagne tegen Conficius en ex-mh aa van defensie Lin Piao. Tot dusv,je echter geen van de huidige Ch tn, leiders direct onder schot geko,ra De publiciteit die Hoeang S nt krijgt, blijft niet beperkt tot n ideeën over onderwijs en opvoi Zondag publiceerde een Chinese haar kritisch commentaar op de ia mentaire 'China' van de Italiaan! bs gisseur Michelangelo Antonioni, n wie de Chinese pers geen goed n over heeft. MOSKOU (Reuter, UPI) De dissidente Russische schrijver A sander Solzjenitsin heeft gisteren geweigerd gevolg te geven aan ei tweede oproep om op het bureau van de openbare"aanklager in lid kou te verschijnen. De 55-jarige auteur gaf de brenger van de opir een brief mee, waarin hij schreef, naar geen enkele ondervragin J zullen gaan 'wegens de volledige en algemene onwettigheid die s J' vele jaren in ons land heersen'. De eerste oproep werd vrijdag over handigd aan de tweede vrouw van Solzjenitsin, die een flat heeft in het centrum van Moskou. Zij weigerde dat stuk in ontvangst te nemen uit handen van een politieman in burger, omdat het bij de wet vereiste registra tienummer ontbrak. Gisteren meldde dezelfde politieman zich met een tweede oproep, die wel een registra tienummer bevatte, maar waarin niet werd vermeld, waarvoor de schrijver werd opgeroepen. Volgens Solzjenitsin, die zelf geen verblijfsvergunning voor Moskou bezit en officieel buiten deze stad woont, moet de overheid voordat zij de bur gers vraagt de wet te gehoorzamen 'eerst leren, zichzelf aan de wet te houden'. Hij deed een beroep op de autoriteiten 'de onschuldigen uit ge vangenschap vrij te laten, de aange vers van leugens en de schuldigen aan massale likwidaties te straffen'. Ook pleitte hij voor bestraffing van mensen, die zich aan massadeportaties schuldig hebben gemaakt. De schrijver van 'Goelag Archipel', dat over het leven in een Russisch Harde lijn Het wordt sterk betwijfeld of Sadat veel zal bereiken bij de Syrische pre sident Hafez Assad. Deze heeft de af gelopen weken steun gezocht voor zijn harde lijn bij de rijke olielanden Koeweit en Saoedi-Arabië. Volgens woordvoerders van zijn regering heeft Assad die sieun ook gekregen. Boven dien sporen Irak en Libië de Syrische leider voortdurend aan niet af te wij ken van de harde lijn en niet deel te nemen aan een vredesconferentie. De Egyptische kranten vroegen zich maandag daarom af of Sadat er in zou slagen Assad naar Egypte te krijgen. Zware strijd Aan het Jsraëlisch-Syrische front kwam het gisteren tot de hevigste ar tillerie-slag sinds de oorlog van vorig jaar oktober. De Syriërs namen niet al leen Israëlische militaire stellingen onder vuur, maar bestookten ook ne derzettingen. In de kibboets Ramat Magshimin werd een vrouw gedood door Syrisch vuur en in de Koeneitra een politicman. Vijf Israëlische mili tairen werden gewond volgens het op perbevel in Tel Aviv. De Syrische be schieting Juurden drie uur en richten aanzienlijke schade aan in enkele Is raëlische stellingen. Volgens de Syri sche lezing zouden vijftien Israëlische kanonnen cn drie raket-lanceerinstel- lingen vernield zijn. Syrië beschuldig de Israël ervan het vuur te hebben geopend op dorpen en nederzettingen. Stad Israëlische kranten berichten, dat de laatste hand wordt gelegd aan een plan voor een stad op de Hoogvlakte van Golan, het gebied, dat Israël in 1967 op Syrië veroverde. Het grond werk voor de stad zou volgende maand al moeten beginnen. Er zou aanvankelijk gestreefd worden naar een inwonertal van ongeveer 6000 maar in een verdere toekomst zou de vestiging moeten uitgroeien tot een stad van meer dan 20.000 mensen. Al eerder maakte de Israëlische regering duidelijk dat zij niet van plan is de Hoogvlakte van Golan terug te geven aan Syrië. Premier Golda Meir verze kerde vorige week nog aan pioniers, die zich in de Hoogvlakte van Golan vestigden, dat Israël zich niet uit dit gebied wil terugtrekken. Heikal Mohammed Heikal. tot voor kort Egypte's rneest invloedrijke journa list, gelooft dat president Sadat hem door H. Biersteker DEN HAAG De 'aanval' op Den Haag, de zwakste stee in het front van niet-erkennende Wes terse landen, is mislukt. Dat feit probeert José Araujo, lid van het uitvoerend comité van het be vrijdingsfront van Guinee Bissau in vriendelijke bewoordingen te omzwachtelen, maar hij is dui delijk teleurgesteld. Minister Van der Stoel heeft er volgens hem geen twijfel over laten be staan dat Guinee Bissau erken- nenswaardig is, maar hij heeft een andere weg gekozen: name lijk gemeenschappelijke druk met andere landen op Portugal, om eindelijk met de Bevrij dingsfronten te gaan onderhan delen. 'Hij vroeg ons wat we daarvan dach ten. Welnu, wij hebben ervaringen met Portugals reacties op internatio nale druk. Het wijkt niet voor inter nationaal aanvaarde resoluties in de algemene vergadering van de VN. waar zelfs zijn bondgenoten Enge land en Amerika achter staan. Wel ke pressie dacht mr. Van der Stoel dan nog met succes te kunnen uitoe fenen? Overschat hij niet de moge lijkheden van pressie en onderschat hij niet het effect dat een erkenning van Guinee Bissau door Nederland zou kunnen hebben?' Zeer hartelijk Maar overigens: de ontvangst was zeer hartelijk, een bemoediging in onze strijd, enzovoorts want de agenda van de delegatie in Neder land is nog niet afgewerkt. Ontmoe tingen met de commissie voor bui tenlandse zaken van de Tweede Ka mer met de minister van ontwikke lingssamenwerking. drs. Pronk, de monstratieve vergaderingen on der trouwe begeleiding van het An gola Comité gaat de worsteling om de steun van Nederland voort. Vandaag een gesprek met minister Pronk over de besteding van de vijf tien miljoen gulden die in zijn be groting staan voor steun aan bevrij dingsbewegingen in Zuidelijk Afri- Van links naar rechts: dr. Manuel Boall, ir. Julio Semedo José Araujo en minister Van der Stoel. ka. De delegatie heeft plannen bij zich voor de opvoering van de land- bouwproduktie en de verbetering van het wegennet. 'Wat kunt u daar nu aan verbeteren met steeds maar Portugese vliegtui gen boven u?' luidt de sceptische vraag. Ir. Julio Semedo verant woordelijk voor de ontwikkeling van natuurlijke rijkdommen zegt mij later: 'Het wordt veiliger bij'ons. Natuurlijk werd de landbouw ook beoefend toen ze iedere dag uit de lucht aanvielen, want we zijn nu eenmaal afhankelijk. Maar de laatste tijd gooien ze alleen nog maar bom men van zeer grote hoogte om bui ten het bereik van onze luchtdoel-ra ketten te blijven'. De Portugezen hebben altijd vrij spel gehad met snelle jets, als de Fi at 91. Maar bij de 35 vliegtuigen die we van maart tot eind vorig jaar hebben vernietigd zijn meer dan de helft juist van dit type. Wij hebben zeer moderne luch taf weermiddelen en kunnen daardoor ook het tran sport te land en in de rivieren ver beteren'. Spinola De geruchten van de laatste maand over een mislukte staatsgreep in Portugal laten de delegatie tamelijk onberoerd. José Araujo kijkt nogal ongelovig als ik uit persberichten ci teer dat uitgerekend de vroegere commandant in Guinee Bissau, gene raal Spinola door andere generaals wordt gewantrouwd omdat hij ge porteerd zou zijn voor geleidelijke dekolonisatie en onderhandelingen met de bevrijdingsbewegingen. 'Spinola was heel sterk in het over nemen van onze terminologie over zelfbeschikking', zegt hij, 'maar dat gebruikte hij natuurlijk voor zijn ei gen doeleinden. Maar als het zo is dat hij nu geneigd is tot onderhan delingen dan heeft zeker de situatie in Guinee Bissau hem kunnen leren dat er voor Portugal geen andere weg is. Ook wij zouden er verre de voorkeur aan geven om aan de on derhandelingstafel te gaan zitten, want wij hebben een afkeer van geweld en bloedvergieten'. Die voorkeur voor onderhandelen werd pas ook nog door de president van de 'staatsraad' Luis Cabral uit gesproken in een interview met Le Monde: 'Het is in Portugals belang om zekere onontkoombare ontwikke lingen te aanvaarden, zoals vóór hem Nederland, Frankrijk en Groot- Brittannië gedaan hebben. Dat zou het Portugal mogelijk maken zich meer te integreren in Europa en met ons nieuwe betrekkingen op te bouwen in het licht van onze ge meenschappelijke geschiedenis'. Dekolonisatie Toen Nederland moest dekolonialise- ren, zo vroeg ik ir. Semedo, was er een Marshall-plan in werking dat een snelle economische opbouw mo gelijk maakte. Zou Europa iets soortgelijks aan Portugal moeten bieden om dit land sneller uit Afri ka weg te krijgen? Hij kijkt alweer ongelovig. 'Portugal heeft Europa de rug toegekeerd en ha-ngfc helemaal op zijn kolonieën in Afrika. Transacties met onze landen verlopen helemaal via Lissabon. Het land heeft zelf nauwelijks andere handelsrelaties dan met zijn kolo niën. Als handelspartner voor onze landen zou het snel weggeconcur reerd worden door andere landen. Het houdt zo krampachtig vast aan kolonialisme omdat het tot 'neo-ko- lonialisme' eenvoudig niet in staat is'. Maar waarom blijft Portugal zo krampachtig op Guinee Bissau zitten met een kwart van zijn tweehonderd duizend soldaten in Afrika. Het is toch helemaal een landbouwland. dat verder weinig te bieden heeft? Semedo erkent, dat er in Guinee Bissau niet veel te halen valt. Er is wat bauxiet en er is olie aange boord, maar indrukwekkend is het niet. Waarom dan? 'Ze blijven in Guinee omdat ze in Angola willen blijven. Ze willen geen precedent scheppen. Het is ook een keer heel duidelijk gezegd door hun legerlei ding: elke soldaat die voor het be houd van Guinee sneuvelt, sneuvelt ook voor het behoud van Angola. Als zij zich uit Guinee terugtrekken dan wordt de klok geluid over hun hele idee van de ondeelbaarheid van het Portugese rijk. Onderhandelingen Waarom valt u de hoofdstad Bissau niet aan? Men zegt wel dat u er nog steeds op hoopt door onderhandelin gen de controle over het hele gebied te krijgen. t Wij hebben altijd gezegd dat de Portugezen de oorlog kunnen beëin digen als ze dat willen, door met ons te praten. Dat kan heel goed, want we hebben dezelfde taal. Maar dat betekent niet dat we met onze armen over elkaar blijven zitten. Tot nu toe zijn we er niet toe over gegaan Bissau te bombarderen. Er zijn wel aanvallen gedaan op militai re doelen: een olie-opslagplaats en het vliegveld. Een grote aanval op Bissau zou een slachting onder onze eigen mensen betekenen. Zij kunnen er namelijk niet weg, de stad is aan alle kanten geïsoleerd door prikkel- draad- en andere versperringen. Maar hoe dan ook, wanneer de Por tugezen doof blijven dan zullen wij onze acties uitbreiden. Buren Guinee Bissau ligt ingeklemd tussen twee Afrikaanse landen die op het ogenblik geen diplomatieke betrek kingen met elkaar meer onderhou den: Guinee (geregeerd door Sekou Touré) in het zuiden en Senegal in het noorden. Senegal brak in sep tember met dit (voormalig Frans) Guinee,- nadat Sekou Touré de Sene galese president Senghor voor een verrader van Afrika had uitgemaakt en de bevolking had opgeroepen hem 'terecht te stellen'. Op de vraag of de leiders van Guinee Bissau van deze diepe kloof tussen de beide lan den waar zij nogal op aangewezen zijn geen grote hinder hebben ant woorden zij afwerend, dat zij met beide landen de beste 'betrekkingen onderhouden. werkkamp gaat, schreef verder: neemt aan de plaatselijke mach bers hun onbeperkte macht over i medeburgers en hun controle o rechtbanken en psychiaters. Doet in aan de miljoenen gerechtvaard klachten, die nu worden wegg De gerechtelijke oproepen kunnerf" tekenen, dat een strafzaak tegen jenitsin wordt voorbereid. Dit echter niet In augustus moest de atoomgeleh; Andrej Sacharow verschijnen om :i waarschuwing te incasseren tegen i tacten met westelijke correspon c ten. Hij stoorde zich echter niet et de oproep en belegde een week in zijn woning een persconfer^z voor journalisten uit het Westen, een strafzaak tegen Sacharow is s totdusver niet gekomen. Duitsers Miliairen en politie hebben gistÊ een eind gemaak* aan demonstrf1 van 'Volksduitsers' in het cent» van Moskóu, die de Sowjet-Unie r len verlaten. Een gezin dat zich^ vastgeketend aan een lantaarnpaa gearresteerd. Twee verslaggevers I het Amerikaanse persbureau UPI.n getuigen waren van de demonstrf werden eveneens aangehouden. Moseley en Christopher Ogden ra ten een filmpje met foto's van i' toging aan de politie afstaan. Volgens Westduitse ooggetuigen er twee afzonderlijke betogingen houden, waaraan werd deelgeno door vijftien Russische burgers Duitse afkomst. De vrouw die met haar twee zonen aan een taarnpaal had geketend, stond ruim twintig minuten, voordat mand arriveerde, die de boeien i zaagde. Intussen maande de politii voorbijgangers tot doorlopen. Vólksduitsers zouden uit Estland komstig zijn. 1 Vervolg van pagina 1 dat Engeland op de rand bankroet heeft gebracht, aldus son. Hij verweet Heath de actie de mijnwerkers te gebruiken om verhullen, dat het conservatieve leid gefaald heeft. Premier Edward Heath zei giste dat het na een conservatieve vei zingsoverwinning mogelijk zal zijn een regeling te treffen met de een forse loonsverhoging stake mijnwerkers. Hoe die regeling zou moeten zijn, zei Heath niet. EUROPA De voorzitter van de Labour-pai James Callaghan, heeft aangekond dat het Britse lidmaatschap van Europese Gemeenschappen een bek rijk punt in de verkiezingscampa moet zijn. Als Labour aan de mi komt zal zij de onderhandelingen sen Engeland en de EEG weer nen, aldus Callaghan. Hij zei, dat bour zal proberen het beleid van EEG om te buigen. De EEG verk< nu in een staat van wanorde, die eens fataal kan zijn. De huidige van zaken schaadt niet alleen de 1 zelf, maar schaadt ook Engeland, dus Labour-voorzitter Callaghan. son zei, dat het Britse volk alsnog kans moet krijgen om zich uit spreken over het Britse lidmaatscl van de EEG. Hij maakte niet dui lijk of het Britse volk in een refei dum de kans zal krijgen om hiero te beslissen. BEIROET De Libische sterke a kolonel Khaddaffy, heeft bekend maakt dat drie in zijn land operere Amerikaanse oliemaatschappijen tl volledig zijn genationaliseerd. De maatschappijen zijn Texaco Oil, Asia-California Oil Company en Libyan-American Oil Company. Het is de eerste maal dat in L oliemaatschappijen volledig worde naast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8